1.000.000.000, WYBERT Magere Jos bleef op het verkeerde pad uit angst voor haar man (Joop S.) Binnenkort geen tekort aan onderwijzers meer J arenlang apart postvak R.T.M. lost af Chinees gevaar is nu ook een Russisch probleem geworden WERELD BEELD J. J. LINKER 59 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 Bescherm Uw keel en voorkom - verkoudheid met Rechtsstaat Het socialistische Kamerlid mr. F. J Kranenburg heeft zich tijdens de behan deling van de begroting van het ministe rie van justitie afgevraagd of Nederland nog wel een rechtsstaat was. Dit grote woord sprak de oud-staatssecretaris van defensie uit. omdat de huidige regering niet van plan 13 de huiseigenaren, die zich aan de huurblokkeringsmaatregelen ontrokken hebben, te vervolgen. De huurblokkeringswet, die binnenkort on gedaan gemaakt zal worden, was een der grootste wanprodukten van de compro- missenregering. Zij werd niet nageleefd, omdat zij uiterst onbillijk was en de overheid zelfs de administratie niet aan kon. Dat op de nalatigen geen sancties werden toegepast, is te wijten, of in dit geval misschien beter gezegd te danken, aan het ontbreken van een doeltreffend controle-apparaat. Het is natuurlijk een wantoestand wanneer regels die kracht van wet gekregen hebben, ongestraft ge negeerd kunnen worden. In dit geval ligt de schuld van deze wantoestand echter duidelijk bij de vorige regering. Het woord rechtsstaat kan beter voor een andere gelegenheid gereserveerd worden. (De Telegraaf) meer., meest., meester béste gelderse rookworst ZUSTER VAN VERMOORDE VROUW C"en 32-jarige chauffeur, die gisteren *-J als getuige werd gehoord in het proces tegen Joop S., die ervan wordt verdacht „magere Josje" te hebben vermoord, bleek een intieme vriend an Jos te zijn geweest gedurende de laatste zes maanden van haar le- 1. Deze ongehuwde man had po gingen gedaan haar verderfelijke be roep te doen opgeven. In dat geval had hij wel willen, overwegen met haar te trouwen. Hij verkaarde gis termiddag voor de Amsterdamse rechtbank de indruk te hebben gehad. it ze veel te bang was voor haar an om dit te doen. Een groene portefeuille, die hij va gekregen had, en die na haar dood bij hem gevonden werd, was reden om hem arresteren. Joop S. had opgewonden op het politii bureau tegen de rechercheurs geroepen: .Jullie zijn helemaal fout, die m; onschuldig. Je moet hem loslaten. Jos ■as die portefeuille al maanden kwijt 1 niet pas een dag. zoals jullie denken". De chauffeur zorgde voor een lach in de rechtzaal, toen hij een huilbui ln het bureau wilde verklaren. „Ik wist ne Alles tussen Jos en mil was goed. Nou werd Ik van haar dood beschuldigd. Edelachtbare, moet u horen, als lk op straat een hoop paardenvijgen zie en ei en musje ln, dan geef ik nog eei klap op m'n claxon". Begin 1958 hoorde een 22-jarige vrouw die evenals Josje op de O.Z. Voorburg wal haar inkomsten verwierf. lm een café Joop S. in een dronken bui blufferig bral len: „Ik heb Jossie vermoord. Wat kan nij schelen? Ze mogen het gerust weten". „Ik heb toen nog opgemerkt: wat Minister Cals in nota: (Van onze parlementsredactie) J^oor de daling van het leerlingenaan tal behoort onderwijzerstekort bij het gewoon lager onderwijs zeer binnen kort tot het verleden. Het laat zich aan zien, dat in de komende jaren geen over matig beroep meer zal behoeven te wor den gedaan op gepensioneerde onderwij zers en gehuwde onderwijzeressen. De earste fase vandc verlaging van de leer- lingenschaal bij het g.l.o. za lreeds op 1 januari 1963 doorgevoerd kunnen zijn. Bij het uJ.o. daarentegen blijft het on- derwjjzerstekort in de eerstkomende ja ren nog zeer zorgelijk. Een verlaging van de leerlingenscbaal zal daar in het gunstigste geval pas per 1 januari 1964 mogelijk zijn. Oorzaak hiervan is, dat enerzijds met een toenemende stijging van de behoefte aan ulo-onderwiizers re kening moet worden gehouden en ander zijds met een onvoldoende potentieel aan leerkrachten in het bezit van ulo- akten De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals. heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld in zijn zevende nota over de behoefte aan on derwijzers bij het gehele lager onderwijs De minister verschaft in deze nota een aantal gegevens op grond waarvan hij concludeert, dat voorlopig de maatrege len ter bestrijding van het onderwijzers- tekort nog moeten worden voortgezet Voorkomen dient namelijk te worden dat nu de situatie gunstiger gaat wor den dan ze in het verleden is geweest de toeloop tot de kweekscholen althans in de eerstkomende twee of dnie jaren zou afnemen. Ter stimulering van de studie voor de ulo-akten is de minister van plan te be vorderen, dat bijzondere studiefaciliteiten worden verleend aan die bij het g.l werkzame onderwijzers, die de stud voor een dier akten ter hand zullen nemen. De thans reeds bestaande bonus regeling voor deze studie blijft gehand-1 haafd. Verder verwijst de bewindsman van o.k. en w. naar het aangekondigde plan om te bevorderen, dat aan ulo scholen de tijdelijke aanstelling moge lijk wordt gemaakt van onbevoegde leerkrachten. Dit plan houdt tevens in, dat de bezoldiging van vakonderwijzers, die aan deze ulo^soholen worden aan gesteld in een vacature ip het verplichte personeel, voor rekening van het rijk zal komen. Vérder is nog overleg gaan de over een regeling volgens welke aan ulo-onderwijzers een vergoeding kan worden toegekend voor extra uren onderwijs. Het aantal leerlingen bij het g.l.o. en v.g.l.o. bedroeg per 1 januari 1959 onge veer 1.518.000, bij het b.l.o. omstreeks 50.000, bij het uJ.o. 225.000; bij het gehele lager onderwijs dus 1.793.000. Een ver gelijking met de prognose leert, dat de bezetting van het g.Lo. en v.g.l.o. 700U leerlingen te laag was geraamd, van hel u.l.o. daarentegen 8000 leerlingen te hoog, zodat deze verschillen eikaar grotendeels compenseerden. Het aantal onderwijzers dat in werkelijkheid per 16 jan. 1959 bij het gehele l.o. in functie was, bedroeg 55.200 tegenover een geraamde behoefte van 54.700. In 1960 zijn bij het g.l.o. en v.g.l.o. ca. 1800 onderwijzers minder vereist dan het aantal, dat op 16 januari '59 bij 'deze tak van onderwijs werkzaam was. Hier tegenover staat een rechtstreeks aanbod van circa 2350 onderwijzers, zodat in totaal ca. 4150 onderwijzers beschikbaar komen. De uitbreidingsbehoefte aan fcj.o.- en u.l .0/onderwijzers bedraagt van 1959 op '60 te zamen 1100 onderwij- 149) Verschillende schrijvers hebben kans gezien in romans dectectives te scheppen die wereldvermaardheid hebben gekregen. Van de tegenwoor dige tijd kunnen we direct al noemen een figuur als Hercule Poirot, die uit het brein van Agatha Christie is ont sproten en in ongeveer 50 van haar dectective-romans met zijn „kleine granwe cellen" de misdaad tot een oplossing weet te brengen. Simenon, wiens productiviteit nog aanzienlijk groter is dan die van Christie, bracht inspecteur Malgret ter wereld, zodat we ook hem met goed fatsoen wel kunnen noemen, evenals Arsène Lu- pin, inspecteur French, Gideon Fell, Father Brown, Charlei Chan en alle mogelijke andere fi guren, wier taak het is als particulier de tective, of hotel- detective, of waren- huisdectective. of als gewoon politie man de raadselach tige knopen te ont warren die door de auteur zorgvuldig en met vlijt in de draad van het verhaal waren gelegd. Geen van deze beroemdheden, noch een van de hon derden niet genoemden, heeft het echter tot de populariteit kunnen brengen die Sherlock Holmes bi zijn goede dagen heeft genoten. Deze, door Conan Doyle geschapen figuur was zó levensecht, dat hem uit alle wereld delen brieven werden toegezonden, zoda/t de Condense posterijen voor zgn niet bestaand hulsnummer Baker street 221b jarenlang een apart post vak hebben gereserveerd. Wat voor Sherlock Holmes geldt, geldt In gelijke mate voor alle andere speurders die in detective-romans TOCH IS HET ZO! zijn opgetreden; zij zyn ficties. Zeker, ook inspecteurs van politie en detec tives hebben zich wel eens op het glibberige pad van de ontspannings- Ilteratuur begeven en zijn tot het schrijven van detective verhalen overgegaan, waarin zij figuren lieten optreden die een meer of minder ge- idealiseerde afspiegeling van henzelf waren, maar desondanks waren de avonturen van deze (bovendien met een andere naam toegeruste) helden ontsproten aan het rijk van de fan- heidsgetrouw waren, dan was de daarin optredende held weer een fantoom. Kort en goed, geen van alle roman helden heeft echt bestaan. Behoudens één uitzondering. Allan Pinkerton, die lidden van de x nge detectivebureau ln het Midden-Westen van de Verenigde Staten begon, dat uitgroeide tot de grootste en succesvolste opsporings organisatie van het hele land. is de hoofdfiguur geweest van talloze detectiveverhalen, die zich wat de grote HJn betreft werkelijk hebben toegédragen. zoals z(j aan de hand van het archiefmateriaal werden opge schreven. Deze detectivefirma bestaat nog en la uitgegroeid tot een familie- onderneming, geleid door een achter kleinzoon van de stichter. Het bedrijf telt zo'n 800 detectives en een paar duizend lieden voor het kleinere werk. Over het kleine werk geeproken. wist u, dat de wind strohalmen als spijkert ln hout kan drijven? idioot om zoiets te zeggen", vertelde deze getuige. Jos kwam nog wel eens bij haar beter oppassende, gehuwde zuster, die steeds probeerde haar op het rechte pad terug te brengen. Deze 30-jarige vrouw vertel de, dat dit onbegonnen werk was, om dat Jos niet durfde voor haar man. „Hij zou my overal zoeken als ik hem verliet en me vermoorden" zou Jos gezegd heb- Zij had Joop S. van de moord beschul- ddigd. Joop zei: ,,Je durft veel te zeg gen", maar had er gauw overheenge- Voor de tweede maal verscheen als ge tuige de 48-jarige Haarlemse Henny, ex- collaga van het slachtoffer. Thans geeft ze als beroep op kamervenhuurster in Den Haag. Getuige sliep destijds op za terdagavonden altijd boven het keldertje ln de kamer bij Manke Miep, de bordeel houdster van heit pand. In de fatale nacht lag ze daar ook te slapen. Pas tegen aohft uur werd ze wakker door bellen. Even later kwam verdachte boven met de mededeling dat el iets met Magere Jos was gebeurd. Getuige was kort na Manke Miep en verdach te naar beneden gegaan. Ze deed de ogen van Jos, die op de bank lag, open en zag meteen dat ze dood was. Joop zei, dait Jossie waarschijnlijk flauw gevallen was en wel weer bij zou komen. Op aandringen van getuige was Joop ten slotte naar de politie gegaan. De 29-jarige Grote Jos, een lange vrouw met kastanje bruingeverfd haar, die 's nacht om vijf uur in het keldertje was afgelost door Magers Jos", had kort na het gebeurde Joop S. huilend in huis lopen. Zij woonde met Martin van R. broer van de kroongetuige Artur van op de dorde etage van het perceel. Tot vijf uur had magere Jos in een kamer het belendende perceel, dat ook aan Manke Mdep toebehoorde, dienst gedaan. Onbevoegden niet meer dan 20 lessen in de week Bij het verlenen van toestemming to het aanstellen van onbevoegde krachten bij het v.h.m o. wordt er op aanged gen de betrokkenen met niet meer ongeveer 20 wekelijkse lesuren te be- lasteyDit gebeurt om te bereiken, ze voldoende tijd beschikbaar houden om naast hun lestaak hun studie de bevoegdheid voort te zetten en b: edelijke tijd af te maken. Aldus schrijft taatsseeretaris Stubenrouch (o.k.w.) intwoord op schriftelijke vragen van hi Tweede-Kamerlid Tans (soc.). De be windsman meent, dat deze gedragslijn die ook in de voorafgaande jaren is ge- gd, niet alleen in het belang van het ierwijs is (het behalen van de be- ïgdheid wordt bevorderd' maar ook het belang van de onbevoegden zelf Wanneer ze immers, doordat ze jaren itereen te veel lessen geven, er niet slagen hun bevoegdheid te halen, be at de mogelijkheid, dat op een zeker ogenblik, als er in het door hen gedoceer- weer voldoende bevoegde docenten n zijn, uit een oogpunt van onder- wijsbelang geen toestemming meer zou kunnen worden verleend voor hernieuw- ïnstelling van deze onbevoegden, nneer de vermindering van het aan tal lesuren de materiele belangen van onbevoegden zou schaden of de in- isttreding bij het v.h.m.o. een ver mindering van de inkomsten tengevolge hebben, wordt nagegaan in hoeverre inkomstenvermindering kan worden gecompenseerd door de toekenning van studietoelage. Hiertoe is in verschil lende gevallen dan ook besloten. De be- 'ng tot 20-lesuren voor onbevoegden in het algemeen niet tot een ver meerdering van het aantal niet gegeven i geleid. De staatssecretaris wijst er ten slotte op. dat het hier niet om een Een bedrag dat spreekt van een groot vertrouwen... Een bedrag dat getuigt van toewijding en soliditeit.. Een bedrag dat vooruitstrevendheid en vakmanschap weerspiegelt. Een gulden ogenblik in het leven van een levensverzekering-maatschappij: het door de HAV-Bank verzekerde kapitaal overschreed een dezer dagen de ÉÉN MILJARD GULDEN! N.V. LEVE NS VERZEKER! NQ.MAAT5CHA9PIJ HAV BANK HOOJDKANTOOR TE SCHIEDAM TEL. 69304 ■esel gai Prins Bcrnhard en prinses Irene en het college van gouverneurs van de Europe- stichting voor cultuur hebben gister avond in de Weense Slaatsopera een op voering van Mozarts Zauberfldte bijge- voond. Nadien begaf het gezelschap zich laar een receptie van de Oostenrijkse re- lering in het slot Schönbrunn. De Rotterdanische Tramwegmij wil de 795.600 inkomstenobligaties op 2 januari aflossen a 100 pet plus 14 pet rente over 1944, 1945, 1958 en 1959. Voorts stelt zij op de ƒ637.942 restantbewijzen met ingang van 1 januari 2% pot jaarlijkse rente toe te kennen. In verband hiermede moeten de statu ten worden gewijzigd, o.a. kapitaalsver hoging van l miljoen tot 5 min, moge lijkheid van inkoop van eigen aandelen, verandering van het vaste statutaire sala- deelhouders vast te stellen bedrag, bepa ling van het aantal commissarissen door de aandeelhouders, met 3. terwijl er thans een maximum Het aandeel van het personeel in winst ad 20 pet vervalt, daar het perso neel voortaan zo mogelijk een percentage van het loon of salaris zal ontvangen. De toevoeging aan de algemene reserve wordt van 10 tot 20 pet verhoogd tot ten hoogste 50 (vroeger 20) pet van het kapi taal, terwijl aandeelhouders 65 (vroeger 55) pet uit de overwinst zullen ontvangen. De gewone aandeelhoudersvergadering bepaald op 4 december. Het exploitatie-overschot is met 31,3 pet gestegen tot ƒ646.283 (v.j. 492.187). Voor gesteld wordt 1,4 (1,4) pot dividend. De normale exploitatie-uitgaven bleven ongeveer gelijk slechts groepsvervoer en huurreizen daalden. Bijzondere opbreng sten stegen belangrijk dank zij toeneming der restauraties. De resultaten van veer diensten verminderden sterk door moei lijkheden met de Haringvliet, die van tram- en autobusdiensten verbeterden. Het eerste halfjaar van 1959 bleef gunstig door vermindering van uitgaven. Tegen over de betrekkelijk gunstige gang van zake staat de wijziging van vervoertech- niek, waardoor grotere afschrijvingen noodzakelijk worden omdat bussen en vrachtauto's een korter levensduur heb ben dan trams. By tienjarige levensduur moet afschrijving 10 pet of 325.000 zijn doch tengevolge van prijsstijging is er in werkelijkheid 15 pet of 375.000 nodig. Bovendien zijn door toegenomen vervoer- behoefte extra-investeringen noodzakelijk il men zijn taak blijv envervullen. De vreugde over het bezit van een eigen vervoermiddel, de drang van de Nederlander om onafhankelijk te zijn, hebben tengevolge dat het verlies aan reizigers op de duur niet kan worden goedgemaakt door tariefsverhogingen. Op de balans zijn de 4,4 min reserves ge bruikt voor afschrijving, vorming van een afschrijvingsrekening en een voorzie ningsrekening, terwijl het restant als :ve is opgenomen. In trams en sche- is niet geïnvesteerd. De uitbreiding het autobuspark was gering en het vrachtautopark is niet uitgebreid of ver- Er blijft een tekort aan goede chauffeurs en meer nog aan monteurs. Het loonbedrag steeg met 31.000, zodat de index op 185 kwam tegen 100 in 1949. Ford Foundation is voornemens twee mil joen aandelen Ford Motor op de vrije markt te verkopen-, prijs wordt later be- (Adve GEEN 220 VOLTDEKEN, maar. EEN ZWAKSTROOM ONDERDEKEN MET TRANSFORMATOR VERSCHILLENDE MATEN I Koi I vee Dit alles terstond verdwenen m'tie zwakstroom ONDER DEKEN Amerika moet oppassen voor een „ongewenste oorlog ^HINA vormt in de toekomst de grootste bedreiging vc De Russische premier Chroesjtsjef heeft enkele jare de wereldvrede, geleden tegen over bondskanselier Adenauer die een bezoek aan Moskou bracht toegegeven, dat de gebeurtenissen In China beslissend zullen zUn voor de toekomst van de wereld. Toen wist de Rus nog niet, wat htJ nu zeker weet: als er geen wyziging komt in de leiding van de Chinese volksrepu bliek of in de ambities van die leiding, zal de machtige positie, welke de Sowjetunie zich in de wereld heeft opgebouwd, aan het wankelen worden gebracht. Het Chinese gevaar is niet langer een Aziatisch vraagstuk, waarbij de Amerikanen nauw betrokken zjjn: het is ook een Russisch probleem geworden, omdat een moderne Dzjengis Khan zich aan de oos- telyke grenzen van de Sowjetunie opmaakt voor het beleven van een groot avontuur. MAO TSE TOENG op avonturen uit Nu zijn er verschillende mogelijk heden, die voor de Russen althans een eind zouden kunnen maken aan de dreiging, die van communis tisch China uitgaat. Twee noemden wij er al: een wijziging in het denken van de leiders in Peking en het op treden van andere figuren met ge matigder opvattingen, die thans nog weinig te vertellen hebben. Dat zijn veranderingen, die .geruisloos" kun- ïen plaats hebben. Er zUn echter ook andere moge lijkheden: commu nistisch China kan bijv. met For- als Inzet 'n oorlog met de Verenigde Sta ten gewikkeld ra- en daardoor ernstig worden ivakt. En ten slotte bestaat er nog altijd een klel- kans, dat Het gewijzigde tal belangrijke fac toren willen samenspelen het com munistische regime in China ten val rordt gebracht. De kansen welke zij zowel voor de Sowjetunie oor de niet-communistische we reld meebrengen eens nader te bezien. Wé moeten dan al spoedig tot de conclusie komen, dat de kans op een verandering in het denken van de huidige Chinese communistische lei ders verdwijnend klein is. Het ligt voor de hand, dat Chroesjtsjef met transformator op 5 standen regelbaar. Gelieve mij vrijblijvend te zen den uw uitgebreide folder over de ERIK-zwakstroom onder dekens. PlaatsKW. illeenverkoop voor JSederland: Wal 1st reet weer verdeeld De New Yorkse effectenbeurs sloot gis teren weer verdeeld met matig levendige handel. Opnieuw opende de markt hoger en levendig met een achterstand van de tikker. Het grootste deel van de dag bleef de markt hoger, doch in het laatste werd de stemming verdeeld. Elek tronische waarden vormden opnieuw een uitzondering en sommige boekten grote winsten. De meeste koersveranderingen andere groepen liepen uiteen van en kele dollar centen tot een dollar. De meeste auto's, luchtvaartmaatschappijen, olies en chemische waarden daalden, de laamste staalfabrieken waren onver anderd tot lager. Van de 1240 verhandelde fondsen waren er 506 hoger, 501 lager en 233 onveran derd. Het gemiddelde van A P. steeg 0.30 dollar tot 221 70, dank zij enige af zonderlijke fondsen, van Standard and Poor slechts 0 03 dollar tot 56 97 dollar van Dow Jones eveneens dank zij op zichzelf staande fondsen 2-14 tot 645.46 pt. ongelukken deden zich niet meer heil ziet in de twee andere mogelijkheden, die op een bepaald ogenblik verband met elkaar kunnen houden; het optreden van gematigder figuren, al dan niet na een bloedige, afmattende strijd die het gevolg zou kunnen zijn van een aanval op Formosa. Toen Chroesjtsjef enkele weken ge leden de Opperste Sowjet toesprak, bevestigde hy nog eens nadrnkkeiyk, dat de Sowjetunie de aanspraken van communistisch Chi na op Formosa en de andere eilanden voor de Chinese kust stennt. Deze uitspraak was, ge zien de aard van de besprekingen, die de Russische premier In Camp David met presi dent Eisenhower had gevoerd, even opvallend als het fiat, dat hjj in het midden van het vorig Jaar gaf aan de Chinese aan vallen op de eilandengroepen van Quemoy en Matsoe. Overmoedig TN ZEKERE zin heeft onder de hui- -*• dige omstandigheden alleen de Sowjetunie belang bij een gewapend conflict in de Straat van Formosa tus sen rood China en de Verenigde Sta ten, die ongetwijfeld Tsjang Kai Sjek met hun Zevende vloot zouden steu nen. Alleen de Russen zouden hier garen bij spinnen, omdat zij in een dergelijk geval wel zo verstandig zou den zijn, niet door deelneming aan de strijd het uitbreken van de derde wereldoorlog te riskeren. Het Is echter de vraag, of de over moedige leiders in Peking de bedoe lingen van Chroesjtsjef doorzien en als dat zo is, of zy dan voldoende zelfbeheersing kunnen opbrengen om zich niet in ccn avontuur te storten, waarvan de afloop zo onzeker Is en de gevolgen zo vernietigend kunnen zUn. Ook de binnenlandse situatie In China, die Peking voor enorme pro blemen plaatst, kan Mao Tse Toeng cn de zyncn In de verleiding brengen, afleiding te zoeken ln een actie tegen Formosa. niet daadwerkelijk aan i strijd om Er kunnen Schrikbeeld zich altijd omstaiwü; die alle berekening sturen. Een daarvan ia een onver wachte wijziging- in de Sowjetunie zelf. Hier komt het schrikbeeld van een totale oorlog om het eiland Formosa om de hoek kijken. Duidelijk wordt hier gedemonstreerd, hoe gevaarlyk het kan zUn, aan deze militaire stra tegie als enig politiek machtsmiddel vast te houden. De Verenigde Staten behoren ervoor te zorgen, dat zy ook over de mogelijkheid beschikken, een beperkte verdedigingsoorlog te voe ren, met alle middelen, die daarvoor vereist zyn, willen zy voorkomen, dat zy op een tyd cn een plaats, die zy niet wensen met de rest van de vrye en dood W ensdroom LS LAATSTE punt blijft omverwerping van het cc tische regime in China. Deze zou van binnenuit moeten geschieden. Ook de troepen van Tsjang Kai Sjek, die nu al meer dan tien jaar op Formosa wachten, tot zij weer naar het vaste land kunnen terugkeren, zouden in een beslissend stadium een belang rijke rol kunnen spelen. Er zouden in dit geval dus geen buitenlandse mogendheden aan 'te pas hoeven te komen. Voorlopig Is deze omwenteling ech ter nog een wensdroom, ondanks het feit. dat de ontevredenheid onder de ongeveer 600 miljoen Chinezen groot Is. Men verUngt niet terug naar de toestanden, die tydens de regering van Tsjang Kal Sjek in China heb ben geheerst en bovendien is de macht van de communistische party verbazingwekkend groot. Niets is echter onmogelijk en ook de Sowjetunie zal de kans op een dergelijke ingrijpende wyziging in haar overwegingen betrekken. Zij moet voor zichzelf uitmaken, wat zij in dat geval zal doen: zich mengen ln de binnenlandse aangelegenheden van de Chinezen en een regime aan de macht brengen, dat haar gunstig gezind is. Of een in zichzelf verdeeld China aan zijn lot of desnoods aan het Westen over te laten, omdat dit geen gevaar meer oplevert. Voorlopig hebben wy echter te ma ken met een sterk en brutaal Chinees regime, dat de beslissing over oorlog of vrede In de hand heeft. En ln een volgend artikel zullen we dan ook aandacht wyden aan de Invloed, die deze gevaariyke kolos heeft op de betrekkingen tussen het Westen en de Sowjetunie. Wagon naast rails Bij het binnenlopen van het station De venter ontspoorde gisteravond om kwart voor tien een trein uit de richting Zwol le. Een wagon kwam naast de rails te staan. De oorzaak moet gezocht worden erschoven wielband. Persoonlijke DE eCidX PIJNSTILLER Hebt tt griep die zo echt In uw botten is gaan zitten.Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders, cachet

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5