CHRISTELIJK Comité Dubbel Dertien schreef een brief Werkende jeugd wil hulp van vertrouwensmannen in bedrijf Een woord voor vandaag Buitenlandse studenten in West-Duitsland DIES KERK EN WERELD Tweede Reformatie in of buiten de Kerk? Mr. Kist over „Wereld in verwachting' RESA HILVERSUM En krijgt anliroord van ds. Reeskamp In Groningen bestaat een comité Dubbel Dertien" dat streeft naar hereniging tussen de Gereformeerde en de vrij gemaakte Gereformeerde Kerk. Dit comité heeft zich voor de tweede maal tot de beide kerken gericht met het verzoek alles in het werk te stellen om tot her eniging te komen. de Gereformeerde Kerken, een schrijven tot U. omdat wij ernstig verontrust waren over de bestaande kerkelijke toestand, waarbij wij. die naar Schrift en belijdenis bij elkaar behoren, de Here met gezamenlijk dienen, in tegendeel, zelfs hoe langer hoe meer van eikaar vervreemden. Wij spraken onze bezorgdheid uit om Christus' naam, om de jeugd en om de wereld, en waren er van overtuigd, dat wij door een gebrek aan liefde van elkaar zijn vervreemd. Sedert dit schrijven U bereikte, is er. zoals U bekend zal zijn, veel gesproken over de gang van het kerkelijk leven. Vooral het geen gebeurde ln Almelo en Baarn. waar de kerkeraden van de beide kerken, na broederlijke bespreking op vele punten elkaar hebben gevonden, heeft perspec tieven geopend, die velen, ook i i op t i be tere kerkelijke toekomst. Ook wat besloten is door de Sy node van Utrecht is voor ons. zo als gelukkig mede voor vele an deren een oorzaak van blijdschap cn dankbaarheid geweest. Daar is toch de vervangingsformule, die een struikelblok was op de weg naar de eenheid, volledig ter zij de gesteld. Men heeft wel bezwa ren tegen de wijze waarop dit heeft plaatsgehad, maar het feit als zodanig is en blijft: de ver vangingsformule met de binding hieraan is wèg. Om een paar stemmen te noe men: Ds. Visée van Kampen: ..Niemand kan meer geschorst worden wegens nlet-instemming met de vervangingsformule": en Prof. Jager: ,,1905, 1942 en 1946 zijn als blinde uitspraken van de baan." Hoe men dan ook moge denken over de motivering van het besluit, men moet er van uit gaan, dat deze beslissing voortge komen Is uit een oprecht verlan gen naar eenheid. DROEDERS EN ZUSTERS, er ■L* zijn schreden gezet op de weg naar een nlenw begin. Zullen wij nu samen verder gaan? Wij be seffen het. meer dan 15 jaren van Maar in het hart van ieder lid der beide gereformeerde kerken. Waaraan is dc gereformeerde gezindte in ons land kapot gegaan in kerkelijk opzicht? Waaruit ko men scheuringen en verdeeldhe den onder ons? Omdat ieder meent dat zijn visie in alle delen gelijk Is aan die van de H. Geest! Eigen standpunt is conform de waarheid. Een andere visie komt niet aan bod. Men luistert er niet existentieel naar. Men doet niet anders dan teksten aanvoeren uit de Schrift en citaten uit alle kerk vaders uit vroeger en later tijd om dat eigen standpunt te verde digen. Allen die zo denken gevoe len bij het lezen van deze regels aanstonds de neiging om naar de pen te grijpen en mij te schrij ven dat ze niet hun eigen stand punt weergeven maar dat van de H. Schrift! Wie anders denkt is aanstonds verketterd. Dat heeft ons o.a. bij het mysterie van het verbond parten gespeeld. Deze mentaliteit heeft zoveel verknoeid. vonden in dc kerkrechte lijke kwesties, en wij kwamen bij een dan had je meteen de poppen weer aan het dansen als genoem de mentaliteit in de herenigde kerken weer ging heersen. Wij CTEL dat wij elkaar voi leerstellingen en ke gin, moeten ons bekei lepenheid èn be- hoogmoed, dat wij de waarheid in pacht hebben over de hele lijn. Hoe komt het dat er zoveel spanningen zijn bij onze vrijge maakte broeders? Ik mag dat toch wel zeggen. Want dat is al om bekend. Zij zijn toch vrijge maakt? Nee. zij zijn niet vrijge maakt van de zonde waaraan de kerk kapot gaat. Hiermee hangt ook samen heel hun kerkbeschouwing van te zijn de ware kerk. hun intolerantie etc. En het is deze mentaliteit die ook onder ons nog werkt. Het zij het comité Dubbel Dertien gegeven dit met elkaar te zien. In de bekering deze zonden ligt het begin. Dan ziet ook zijn gemeen- Verlosser uit Sion komen, ja voor degenen die zich bekeren van de zonde in Ja cob! Daar daagt alleen het begin van een nieuwe dag ais deze be kering gevonden wordt aan weers kanten van de scheur. woordelijk zijn voor elkaar en kennen allen de eis van onze Hei land: dat wij één moeten zijn. „opdat de wereld gelave, dat Gij Mij gezonden hebt" (Joh. 17:21, 21). Beide kerken willen alléén bui gen voor het Woord des Heren. Beide kerken hebben dezelfde be lijdenis in de Drie Formulieren van Enigheid. Beide hebben één doop. waardoor wij allen in de Christelijke kerk zijn ingelijfd. Moet. daar wij immers éen zijn in Christus en staan op dezelfde grondslag van Schrift en belijde nis. de liefde tot Hem en tot de broeders cn zusters niet dringen tot kerkelijke eenheid, ook wan neer er nog verschilpunten be staan. zoals bijvoorbeeld ten aan zien van het kerkrecht? Als deze dingen besproken wor den en in gebed opgedragen aan God. zullen wij tot overeenstem ming komen, en zal ook de moei lijkheid van de in Groningen uit gesproken schorsingen worden op gelost. Kan het geloof te veel ver wachten? Laten wij allen als kerkleden pogen een nieuw begin met el kaar te maken, en daartoe zoveel mogelijk persoonlijk contact zoe ken. Broeders en zusters, de tijd is kort. Geve God. dat wij ernst ma ken met Zijn eis tot eenheid, op dat Hij ons bij Zijn wederkomst verenigd vinde in ware liefde en gemeenschap". in de Groninger Kerkbode reageert ds. W. Reeskamp op deze brief. Hij schrijft onder meer: de tweede bar- t elkaar .jieei zijn wij er dan? Ik kan mij de indruk niet onttrekken dat het comité Dubbel Dertien dit denkt. Maar is dat niet een illusie? Ligt het nieuwe begin niet ergens an ders. Niet bij de vervangingsfor mule, niet bij de schorsingen, niet op het vlak van de kerkinrichting. Organisatie groeit snel De Christelijke jeugd, werk zaam in beroep en bedrijf, heeft vertrouwensmannen nodig, die bereid zijn hen te helpen hun ,v plaats te vinden, opdat zij zich an waarlijk bedrijfsgenoot zullen gaan voelen. Deze wens is gisteren uitge sproken door de voorzitter van de christelijk-sociale jeugdorganisa tie „Werkende Jeugd", Tj. Pel, op de derde algemene vergade ring die deze snel groeiende ge meenschap in Apeldoorn hield. De heer Pel vroeg zich af of er in een aantal bedrijven geen ouderen ge vonden kunnen worden, die de jeugd kunnen opvangen en introduceren. Hij bleek van mening dat dit een zaak is, die niet alleen de jeugdorganisatie, maar vooral ook de gehele christelijk- sociale beweging aangaat. Studentencongres der Nederlanden Op 2. 3 en 4 december wordt in Am sterdam het Eendrachtscongres 1959 ge houden, waaraan Zuidafrikaanse. Vlaam se en Nederlandse studenten deel nemen, in het totaal 500. Het onderwerp is dit maal „Student en toneel". Het congres wordt ditmaal georgani seerd door de Nederlandse Eendrachts- commissie. Zowel de Vereniging van Vlaamse Studenten (V.V.S.) als de Ne derlandse Studenten Raad (N.S.R.) heb ben indertijd uit hun midden een Een- drachtscommissie geformeerd. Uit de N.S.R.die federatief is samengesteld, zijn daarin vertegenwoordigd de volgen de organisaties: Algemene Studenten Vereniging (ASVA), Bond van Vrouwe lijke Studenten Verenigingen (B.V.S.V.), Unie van Katholieke Studenten Vereni gingen iUJC.S.V.i en de Studentenraad aan de Vrije Universiteit. sociaal-economische redactie) 3200 De organisatie, waarin een jongeren tussen de 16 en 25 ja; verenigd om in gehoorzaamheid aan het Evangelie op hun eigen manier te werken aan dc vernieuwing van dc samenleving, is van plan in het komende jaar grote activiteiten te ondernemen. Er zijn thans 121 clubs in 91 plaatsen en geregeld worden er nieuwe kernen in het land gevestigd, waardoor steeds meer jonge mensen de mogelijkheid krijgen om een stuk christelijk-sociale vorming te ontvan gen, en daardoor beter uitgerust in het arbeidsleven te staan. Niet alleen de bestaande arbeid wil men uitbreiden, maar ook nieuwe acti viteiten dienen zic'.i aan. Nummer ,een blijft uiteraard het plaatselijke club werk. De kadervorming ondergaat uit breiding. onder meer met een speciale kaderweek in Limburg voor de leidsters en leiders van de clubs voor jongeren van 20 tot 25 jaar, welke clubs steeds meer gevormd worden. Er zullen volgend jaar voorts acht vakantiekampen worden georganiseerd, waaronder een in het buitenland. Ook de schoolverlatersactie, ten dienste van hen, die hun intrede in beroep en bedrijf zul len doen. wordt uitgebreid. Sociaal lesuur Aan alle christelijke technische scho len zal een programma voor een sociaal lesuur worden aangeboden. Ook zal de samenwerking met de bij het C.N.V. aangesloten bonden worden verstevigd, waar het gaat om het organiseren van jeugdconferenties van die bonden. Teneinde tot een meer evenwichtige ontwikkeling in het organisatiewerk te komen zal een jeugdwerkleidster wor den aangetrokken, die onder meer de sociale voorlichting aan leerlingen van huishoudscholen ter hand zal kunnen De algemene vergadering kenmerkte zk'.i door een gezellige sfeer. Naast de bespreking van sociale en huishoudelijke onderwerpen, was er een feestavond en een „beurs" met stands, waarop instruc tieve shows over het clubwerk werden gegeven. Onder de gasten bevonden zich de se cretaris van de Evangelische Arbeiter Jugend in' Duitsland. R. Korsch, die zich uitsprak voor wederzijdse ontmoetingen en voor samenwerking in Europees ver band. opdat de christelijk-sociale gedach te in het nieuwe Europa niet vergeten zal worden. Jezus Christus, de Grote Geneesheer stond in het ziekenhuis Bethesda, overzag de vijf zuilengangen en ging toch slechts tot een man, die al 38 jaar gelegen had. Vergat de Heiland de andere zieken? Was Hij niet met ontferming over hen be wogen? Had niet één machtswoord van Hem het ziekenhuis kunnen doen ontruimen? Neen. Want de verlossing van Christus gaat nooit buiten de verlosten om. Voor de mens genezen kan worden, vraagt God een antwoord op de vraag „Wilt gij gezond worden?1' Christus gaat regelrecht op deze lamme af, omdat, staat er in Johannes 5 „Hij wist dat hij daar reeds lange tijd lag." Christus laat een mens niet in eenzaamheid lijden. Hij komt op Zijn tijd om genezing te bieden op het moment dat de mens beseft dat niemand ter wereld hem meer kan helpen. God wacht. Ook nu nog. En soms worden wij ongeduldig en duurt het wachten ons veel te lang. Dan vragen wij ons af, waarom Hij Zijn machtswoord niet spreekt in deze wereld. Maar we vergeten dat als Hij spreekt tot de gehele wereld Hij oordelend zal moeten spreken. Zolang Hij dat nog niet doet komt Hij tot de mens afzonderlijk en vraagt: „Wilt gij gezond worden?" Als u beseft dat er niemand is die u helpen kan, biedt Hij uitkomst. DE MOEILIJKE DEFENSIE 366 Indonesiërs vormen op één na kleinste groep (Van onze correspondent In Bonn) TNDONESIËRS vormden met 336 man (1,8 procent) op één na de kleinste groep buitenland se studenten aan Westduitse uni versiteiten gedurende het winter semester 1958—1959, aldus een mededeling van de ..Deutscher Studentenring" in Bonn. Er wa ren alleen nog minder Jorda- niërs,, nl. 330 man (1.7 procent). Van de 18.953 buitenlandse jongelui, die in genoemd semester aan bonds- republikeinse universiteiten hun weten schappelijke kennis opdeden, waren die uit Perzië met 2.678 <en 14.1 procent» de grootste groep. Dat is niet zo onbe grijpelijk: Duitsland is altijd de traditio nele vriend van Perzië geweest. Veel merkwaardiger Is, dat de op een na grootste categorie buiten landse studenten afkomstig was uit Griekenland (2.432, 12,8 procent), het land dat zeer lang de uit de bezetting stammende vijandige ge voelens levendig hield. Daarna volgden Amerika met 1.691 studenten <8.9 procent), de Verenigde Arabische Republiek met 1.331 <7 pro cent). Noorwegen met 1.235 (6.5 pro cent». Turkije met 1.151 <6.5 procent). Hongarije met 1.001 <5.3 procent, wal wel een gevolg is van de Hongaarse revolutie en de vlucht naar het Westen door vele Hongaarse studenten, die de aanstichters waren), India met 636 <3.4 procent). Oostenrijk met 569 (3 pro cent), Frankrijk met 414 (2.2 procent) en Zwitserland met 401 (2.1 procent), nog gevolgd door Indonesië en Jordanië. Belangstelling Medicijnen, tandheelkunde en dier geneeskunde waren de faculteiten, die het meest door de buitenlandse studen ten werden bezocht, nl. door 30.2 pro cent. Daarop volgden machinebouwkun- 14.2 procent), filosofie <11.9 pro- natuurwetenschappen (10.9 pro- cenu. architectuur <8.7 procent) en economische- en sociale wetenschappen (5.9 procent). Er viel in vergelijking met het winter semester 19571958 een stijging te con stateren In de studle-bclangstelling voor de medische wetenschappen en de ma- chlnebouwkunde, een daling In chemie, tandheelkunde en filosofie. Met 19 procent van alle studenten had de Technische Hogeschool in Aken de meeste buitenlanders, gevolgd door Westduitslands beroemdste universi teitsstad Heidelberg (14 procent Mün- chen (12 procent» en Bonn en Stuttgart (beide 11 procent). (Van i onzer verslaggevers) ~IP de 14e dies van het instituut Kerk en Wereld te Driebergen die vrijdag te Driebergen is gevierd, heeft één der directeuren, mr. A. W. Kist, een rede gehouden, getiteld „Wereld in verwachting". Met deze rede nam hij na een veertienjarig beleid afscheid als directeur. Dit leidde als vanzelf tot een terugblik. Van daaruit richtte hij zich op de toekomst. Het was. zoals men dat van Kist gewend is. een rede overvol met nieuwe beelden en spitse ver gelijkingen. Elke beknopte weergave daarvan doet onrecht aan het geheel. De heer Kist was van mening, dat uit de donkerheid van de bezettingsja ren zich als uit een moederschoot de1 geboorte van een nieuwe kerk en een volk voltrok. Eijkman in de geest. Banning maar Kraemer. Gravemeyer en in levenden lijve zijn als Jozua'„ lebs het nieuwe land ingetrokken. Een teken daarvan was op 20 vember 1945 de stichting van Kerk Wereld. ..Dit was geen carambole toevalsfactoren, maar een stoot God zelf. onder in de stroom „overheden in de lucht", die onze pseu doniem zich laten vereren als de demo cratie, het bestel, de conjunctuur, huma niteit, de vrede, het belang, enz. Maar de legio's onder hen zijn zonder r en zonder vast adres. Maar zy zijn die potentaten van deze eeuw tegenover wie wij machteloos staan. Waarom? Omdat wij door de ban van onze tegenwoordige democratische vorm gevingen. die van gisteren stammen, er nog niet in geslaagd zijn om enerzijds socio-politiek. anderzijds collectief-men taal deze geestenbeheersers dezer eeu wen in te lijven bij de responsible so ciety van morgen. Verkeerd front „Wy zyn, zeker in de kerk, ridders van de droevige figuur, die op zijn best noq bezig zijn met de onopgeloste spanningen van enkeling en gemeen schap, terwijl de slag op een heel ander en veel beslissender front gebied behoort te woeden, namelijk in de bovengenoemde nieuwe macro- tverelden. waar nog onbenoembare collectiviteitsbezweerders, gnuivend om de rust en de ruimte, die wij hondsdol hun latenzich op de tronen installeren om het bewind in deze nieuwe arena van de aarde ongehin derd te aanvaarden". nieuw soort ^ANWIJZINGEN zijn er, dat de studering van de Sowjetunie is aldaar uitvoering van diverse maatre- het aanbod om als beroepsmilitair gelen, genoemd in het rapport over in dienst te treden zeer groot. Dit de verkorting van de diensttijd, ern- behoorde een waarschuwing te zijn stige vertraging zal ondervinden. voor onze westelijke wereld. Aangenomen wordt, dat zich hier Plicht van een goede defensie is een binnen het kabinet zekere verschei- van de uitdagingen aan onze genera- denheid voordoet. Zo is men aan Bin- tie en aan onze cultuur, een uitdaging nenlandse Zaken, waar men belast is waarop een passend antwoord niet met de coördinatie van ambtenaren- mag uitblijven. Waarbij gelet moet zaken, van oordeel, dat een salaris- worden op de strategische situatie verhoging voor de beroepsmilitairen van dit ogenblik, die immers be- invloed moet hebben op de salaris- heerst wordt door de krachtsverhou- positie van burgerambtenaren. Op dingen tussen Oost en West. Ter zee Justitie schijnt men beducht, dat het en in de lucht mogen deze krachts tekort aan politieambtenaren nog verhoudingen er een zijn van één op groter zal worden bij gunstiger wer- één, te land echter zijn ze er een vingsmogelijkheid voor defensieper- van vijf op één. soneel. Ondertussen blijkt dan plotseling, Nochtans zijn wij van mening, dat in dat met name de Koninklijke Land- dit alles geen aanleiding mag liggen macht bovendien nog onder ontstel- om noodzakelijke maatregelen op de lende personeelstekorten te lijden lange baan te schuiven. heeft. Door talmen van vorige kabinetten Zo maken vele omstandigheden de is het probleem van de werving steeds defensie tot een moeilijke zaak, in groter geworden. Nederland staat Nederland veelszins tot een dubbel in deze moeilijkheden overigens niet moeilijke. In het bijzonder het hui alleen. Integendeel, overal in het dige kabinet heeft de taak, die moei- Westen heeft men soortgelijke vra- lijkheden aan te vatten. Ook op na- gen. Oorzaak is, dat, mee door een tionale schaal kunnen we ertoe bij- zekere verfijning en groei in cul- dragen, dat een kans op oorlog ge- tuur en comfort, er telken jare ringer wordt. Dit kan door betoning slechts een beperkt aantal geschikte van doelmatige kracht, niet echter militaire krachten beschikbaar is. door besluiteloosheid. Wat er aan geschikte krachten was, Bovenstaande krachtsverhoudingen had men telken jare dienen aan te roepen n0g de vraag op, of niet in trekken door het scheppen van rede- j,ej bijzonder de gedachten moeten lijk aantrekkelijke omstandigheden ultgaan naar versterking van het en voorwaarden. marinierselement in onze landsver- Blijkens gegevens, vermeld in het dediging. Bulletin van het Instituut voor be- TEGENMANOEUVRE FtE Algerijnse regering in balling schap heeft met een handige ma noeuvre de verantwoordelijkheid voor het openen van besprekingen over een wapenstilstand in Algerije Weer op de schouders van generaal De Gaulle gewenteld. Zij heeft tevens de positie van de vijf gevangen genomen nationalis ten in de schijnwerpers van de pu blieke belangstelling geplaatst en een gewezen delegatie, dan staan de slag om de arm gehouden, voor het tionalisten sterker, dan geval De Gaulle mocht weigeren, met hen in zee te gaan. Met zijn op 16 september gepubli ceerde plan voor Algerije bracht De gaan. Zo kwam hij op het idee, zich in Pa rijs te doen vertegenwoordigen door de vijf gevangen genomen leiders, totdat zou blijken, dat het verloop van de besprekingen een uitbreiding van de delegatie zou rechtvaardigen. Hiermede heeft hij De Gaulie in een moeilijke positie gemanoeuvreerd. Accepteert deze de door Abbas aan- Ab- Parijs bas zelf gaan. Weigert De Gaulle met de gevan genen te onderhandelen, dan zul- Mr. Kist signaleerde e< jtyrannle, dat op fluwelen io- reld binnensluipt. Want dc mensen vor en den zoetgehouden met de dcmocratlse- an ring van de comfort- en luxe goederen, an j w aarmee dit nieuwe bewind alle fami- de|U®s Doorsnee voor zich Advertentie UW METGEZEL IN ELK SEIZOEN Benoemd by he Prinsterer-ulo te H. J. Sinnema t Wilhelm ina-uln te der te Amsterdar ulo aan de Groen van Rotterdam: de heer] Zeist; aan de Kon. Haarlem: T. J. Mui geschiedenis. Onder een vaste onont-j De nieuwe despoten maken de ganse koombare hand waren wij uitgeleid i wereld aan zich horig. Horige volken, uit het diensthuis van onze benepenhorige kerken, horige enkelingen. „Je kerk-narcistische voorstellingen en in-;20u bet dit neo-horige geslacht wel niet kapselingen van Jezus tot dc vurige aanzien met overschotten op hun han- de Christus delsbalansen, met zomaar' 160 nieuwe kerkgebouwen eu met ijskasten. Maar horig, want onbekwaam tot wereldver- antv ©ordelijkheid, subhumaan geworden openbaring van God Kurios, de Heer der wéreld. Voor die Kurios zijn wij toen door de knieën gegaan". Men zal de tekenen van 1945 in het ig moeten houden. Anders wordt men ingetast door de epidemische infectie in de '.ïuidige tijd: de mentale honds dolheid van de gebeurtenissen. De ge- one mens kan de springvloed van fei- ■n en impressies niet meer verstouwen. Er openbaren zich machten en collec tiviteiten. die zich aan onze hantering onttrekken, een eigen leven leiden en niettemin de dienst uitmaken op ons wereldtoneel. Soms hebben ze een naam: de Nato, de vakverenigingen, de arabi- sche wereld, Euromarkt. alle internatio nale overkoepelingsorganisaties tot aan de brave Wereldraad van Kerken toe. Veel vaker echter aldus mr. Kist leiden ze een naamloos bestaan als 56 Toen hij tegen dc middag in het gasthuis kwam, hoorde htl dat Krister gered was. Werkloosheid cn geldgebrek schenen hem op dat ogenblik van geen betekenis. Die nacht en dc daaropvolgende nachten sliep hij op Charlottendaal. Het was hem ingeval len. dat dc schuur waar hun inboedcltje was onder gebracht. slechts met een houten wervel was afge sloten. Hij wilde niet vragen om daar te mogen slapen, dat ging niemand aan. vond hij. als hij op hun eigen slaapbank sliep. Hij liep dus op en neer. straat in. straat uit, tot hij zich tegen elf uur ver gewist had, dat het licht uit was en dat het stil was ln het vroegere huis van de Erikssons. Toen klom hij over het hek en sloop voorbij de druiven- kas en de broeikassen naar de schuur. Hij schoof een paar kisten opzij, die naar wat hij zien herin nerde hun kookgerei en hun voorraad aardewerk bevatten, tilde dc deksel van dc slaapbank op en kroop er in. Daar lagen een matras, een kussen en een paar dekens in. wat muf en ongelucht wel iswaar, maar wat beduidde dat! Karl vond dat hij het vorstelijk had. hij sliep in zijn eigen dingen, hij was thuis. Zijn enige vrees was dat hij niet vroeg genoeg wakker zou worden om onopgemerkl te kunnen verdwijnen. Maar dat lukte iedere dag zonder moeilijkheden op te leveren. Op een ochtend ontwaakte hij bij zonsopgang, kreeg zin om de tuin ééns goed te bekijken en sloop naar buiten. Het was half mei. en de ker- sebomen stonden juist in bloei. Karl had de wel bekende plaats nog nooit zó mooi gevonden, de tuin was als herschapen onder de dauw en de bleek blauwe hemel, waar de rose wolken langzaam-aan wit werden De tuinzanger begon weifelend zijn tril lers te doen horen, toen kwam dc merel, de spreeuw en de vink. en langzamerhand was heel de omgeving vervuld van ochtendgejubel Karl moest meedoen, hij begon de spreeuw na te fluiten, dat was zijn beste nummer Toen sloop hij naar de waterton bij de hoek van de stal, doopte zijn han den er in. waste zijn hele hoofd en liep voort langs dc lange rijen Darwintulpen en narcissen Plotseling overviel het hem, als een pijn. dat hij hier wilde blijven, hier wilde hij leven en werken. Buiten waait de zomerwind het kantoor plantsoenen h; heen gaan om te horen, alhoewel veel hoop had 'hij niet. Toen af de volgende kracht bij de stadsplantsoe- de directeur der sladstuim de buurt was. Hij kon aangezien hef zij werken weg i hei Hij hoorde bij Charlottendaal, dat hij van binnen en van buiten kende, waar elke boom en elkt struik hem welbekend waren, sedert zijn twaalfde jaar. De mensen die hier nu woonden waren vreem de indringers. Charlottendaal en van Krister, en h:er moest_.. Karl dacht hieraan toen hij op gasthuis naar Suneson en Stark in de Johan Erics sonstraat. Nu vond hij het niet meer zo vanzeir sprekend. Hij was moe. dat merkte hij; dat vele rondslenteren op straat, de onrust en de slecht, kost moesten zelfs zijn ijzeren gestel aantasten. Vroeg op de morgen was hij naar het volksbad gegaan* en had daar een Fins zweetbad genomen dat had hem goed gedaan, maar in de hitte wa- hij op het punt geweest flauw te vallen. Misschien moest hij wel noodgedwongen naar dominee Eng- biad gaan. om te vragen of hij misschien ergens een kans op werk wist, al wilde hij liever zó niet komen ..En de Erikssons, wat zouden zij wel zeg gen. als zij hoorden dat zij hier al zolang waren geweest, zonder iets van zich te doen horen? Maar ruj was er als 't ware niet toe in staat geweest hen op te zoeken, eerst moest er een lichtpuntje komen. Zij zouden willen helpen, maar hij wilde hun niet tot last zijn. Zo. hier was het dus. nummer negentien, ja. dat was het naambord Een kwartier later stond Karl weer op straat Hij overwoog om terug te gaan naar het gasthui- en te zeggen dat hij Krister buiten bezoektijd moest spreken, maar verwierp die gedachte als kinder achtig en dwaas. Bijna dromend bedacht hij zich, lente hij terugk» aangenomen als nen met het vooruitzicht er dc "zomer dooi* te gen werken. Nog duizeliger tolde hij een restaurant binnen at. dronk koffie en trachtte tot bezinning te komen, hetgeen slechts half gelukte. Daarop ging hij op zoek riaar een kamer, huurde de kamer voor die nacht, sloot de deur af. viel in bed en sliep als een blok. onafgebroken zestien uren achtereen De volgende dag haalde hij zijn pak uit de bank van lening. Hij trok het aan. en vervuld van een gevoel van onbeschrijfelijk welbehagen stond hij Klokslag één uur voor h--t hek van het gasthuis. :emidden van de gebruikelijke schare met zakjes en bloemen. Nog geen enkele keer was de weg over dc plaats, door de gang. en cle trap op naar zaal JA hem zo lang gevallen. Maar tenslotte was hij er en stond hij voor het bed. Nou? zei Krister. De drie blauw-g mannetjes stonden vol verwachting bij ht einde. Nu het zo ver was vond Karl dat hij'de was hij weer zichzelf: geen haas». zijn hoed weg. ging zitten, trok zijn broekspijpen mummies", Maar hoe dan ook: de wereld vi vandaag met al haar macrogestalten nog duidelijker dan in 1945: een wereld in verwachting. Er zijn in de voorbije jaren zeer goede dingen door Kerk en Wereld gedaan. Dat moet men in drie dubbele mate voortzetten. Doch ook op nieuwe manieren en op veel wijder schaal zal men „leerhuizen" moeten richten voor het zien van en het gaan met de Gogs en Magogs van deze tijd. De leerhuizen zullen de n veernes van bet apostolaat worden, ont moetingsplaats van niet-christenei christenen. Een vorm van diaconaal apostolaat. Zal de kerk dit aankunnen? vroeg blik naar de ongenode Krister Later krij- luistervinken. Ga nu weg. mannen, gen jullie het wel te horen De oudjes verdwenen, even goedig als de vorige Kar] boog zich over het bed heen. bij plechtig, herinner jij je juf liefde bedélen als tot haar onheil de vormingscentra beje" gent? Op de ontdekking nenten omstreeks 1500 io de reformatie gevolgd. Staat er nu niet een nog bre dere reformatie voor de deur. nu de nieuwe vormgevingen van een intercon tinentale samenleving en niet minder de aanstaande ruimtevaart om antwoord van de kerk roeper.1" Of zou het werkelijk nodig zijn, dat ons overkomt gelijk in de 16e eeuw aan de rooms-kathollekc kerk dat de ze tweede reformatie zleh buiten kerk zal afspelen. Mr. Kist zei goede hoop te hebben, dat de tweede reforma tie binnen de kerk plaats heeft. Chris tus heeft, ook in het kerkelijk leven, de overheden en machten ontwapend, open- j lijk tentoongesteld en zo over hen geze- ïtreepte gevierd. voeten- in dezelfde samenkomst heeft ds F. i u J PoP- hoofddocent van Kerk en We- "J "ad. I reld, de nieuwe d'recteur van Kerk en legde Wereld, dr. A. Vi van Leeuwen, aan de diesvierders voorgesteld. Met een geestig woord heeft dr. Van Leeuwen zichzelf ..toegelicht", er op wijzend dat hij zendingsman was en dit ook als „di recteur" blijven zal. dag. i Krister. frouw Dubois? Dubois v praat Charlottendaal? Maa: i hij? mogelijk op nog herhaalde Karl. ,„usc,gn plechtiger toon. terwijl hij zijn portefeuille ""[daaruit een getypte brief, die hij heeft al haar geld aan 'chijn haaldi ontvouwde, de oude Duboi jou getestamenteerd. Advertentie GESLAAGD.... dank zij I Bekende Schriftelijke CrnreuM Gaulle de regering van Ferhat Abbas len Abbas en de zijnen hieruit de in een lastig parket. Het door de conclusie trekken, dat aan de goede generaal aangeboden zelfbeschik- trouw van de generaal moet wor- kingsrccht of het nu van harte ge- den getwijfeld, meend was of niet opende nieu- Overigens lijkt het moeilijk, de be- we mogelijkheden voor beide partijen sprekingen tot zuiver militaire za- om een eind te maken aan het ge- ken te beperken. De FLN-leiders wapende conflict en een vreedzame zullen nooit met een bestand instem- regeling van het politieke probleem men. als dat zou neerkomen op on- te zoeken. voorwaardelijke overgave. Abbas aarzelde, omdat hij besefte Er staan in Algerije geen twee le- dat de pacificatie van Algerije het gers tegenover elkaar, die zich beide Nationale Bevrijdingsfront, waaraan achter een bepaalde frontlijn kunnen hij zijn macht ontleent, krachteloos terugtrekken. Het kan dus bijna niet zou maken. De houding van Tunesië anders, of de een of andere politie- en Marokko noopte hem echter, op ke regeling moet met het sluiten het aanbod van De Gaulle in te van een bestand gepaard gaan. Hervormd pastoraal i Uniecollecte 1 I T.üst. 5 van de jaarcollecte 'Ide bedragen: tlrvrv-»•-»■» Warffum ƒ443, Zevenhuizen (Haspel) III LJOOIII ƒ144, Akkrum ƒ510, Berlikum 657.10, l. Holwerd ƒ458,30, Rinsumageest ƒ242,10, In de naaste toekomst zal er op het Rijperkerk ƒ530.05. Sloten 159.60. Tie- voormalig landgoed „Hydepark te tjerk ƒ389.25. Ureterp 133,75. Workum Doorn een pastoraal centrum van de ƒ967.80. Diever ƒ435.05. Hoogeveen Nederlandse Hervormde Kerk verrijzen. f 1545,85 Vnes fm Vollenhove ƒ356. y« landgoed is een deel reeds in Barlo ƒ392.74, Wagenlngen ƒ1175. Am- g .ruik v?°rhét recreatiecentrum .-Het sterdam-Zunderdorp ƒ125, Heiloo 366,50, erunii ander deel I Huizen 2906.78. Schagen 199,65, Berkel Rodenrijs ƒ351,01, Boven-Hardinxveld >6,95. Zoutelande ƒ235.49. 's-Graven- .57. Totaal van 125 Locale Co- grote bos", terwijl op „Nieuw Ruimzicht" werd gebouwd, in de voormalige Doetinchemse Inrich tingen zijn ondergebracht. Het nu nog resterend noord-westelijk deel van „Hy depark" zal dus ook een centrum voor hervormd kerkewerk gaan worden. In dit centrum zal ook worden onderge bracht het Hervormd Seminarium, dat thans nog gevestigd is in het Eykman- huis. conferentieoord van „Kerk en We reld" Als het seminarium op „Hyde park" zal zyn ondergebracht zal het Eykmanhuis onder architectuur van ir. J. Jonkman diverse ingrijpende wijzi gingen ondergaan. Prof. dr. J. Ridderbos tachtig jaar mité's ƒ68.871.05 (vorig jaar ƒ58.244.43). Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd van de C.N.S.- school te Ankum: de heer F. Hoek te Hasselt. Benoemd tot onderwyzeres aan de Prinses Marijke-school te Geldermalsen: mevr. Kirpenstein te Buren (tijd.); aan de Oosterparkschool te Amsterdam: E. J. Bisschop te Bussum en Y. v. d. Vinden en G. M. Wisman te Amsterdam. Benoemd tot 0 'Ijzer aan de Groen van rrinsierer-scliooJ te Maassluis: F. J. Schelfhorst tc Bussum; aan de School de Bijbel te Leerdam: J. Bies te n de Julianaschool te Leer- Yperen te Bergschenhoek. Dinsdag 24 november viert prof. d. Ridderbos te Kampen, rustend hoog-1 Schieda raar van de Theologische Hogeschool I dam; aldaar, zijn 80ste verjaardag. De 80-jarige, die een der meest gezag- hebbende figuren in de Gereformeerde DtifOPDl II CKWfM'k Kerken is geweest, werd 24 november I 1879 te Bedum geboren. Prof. Ridderbos heeft aan de Theologische Hogeschool 33 gewerkt en trad bij herhaling als rector op. Hij is een oud-testamenticus van wiens hand tal van werken en com mentaren zijn verschenen. Hij was o.m voorzitter van het Prov. Comité der Anti-Rev. Partij in Overijssel, voorzitter de a.r. kiesvereniging in Kampen ende zowel deze party als de Vrije Universiteit als adviseur. Zijn verdien sten werden erkend in zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en in het erelidmaatschap (word, wrt«d,r,aSSSIM!l£,HÏU5.: ??4**5,5Sii0 Queril NED. HERVORMDE KERK dingspreditkant te Velp. Aangenomen naar Manokwari. Ned. Nieuw-Guinea: A. D. H. Roscam Abbing te Biggekerke. Bedankt voor Oudeschoot: A. E, D A. Ravesloot te Steenwijkerwold. GEREFORMEERDE KERKEN Was.- Almelo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2