Frankrijk gereserveerd over Algerijns voorstel Beslissing wanneer De Gaulle terug is Nederlands protest Sclierp conflict tussen Indonesië en China V.N. veroordelen Franse atoom-plannen Amerika kijkt weer uit naar een capsule KWAADAARDIGE DIFTERIE IN ZUID-LIMBURG Publiek heeft veel interesse voor het kleine aandeel Beschikking in strijd met de Grondwet? Gevangen rebellen als onderhandelaars De Nederlandse regering heeft op 10 november te Djakarta door de tij delijk zaakgelastigde een nota doen overhandigen aan de Indonesische re gering, waarin zij krachtig protesteert tegen het voeren van de Indonesische vlag op acht in Nederland geregis treerde sleepboten van de Nederland- Indonesische Steenkolen Handelmij. mij. Deze schepen zijn door de Indonesi sche autoriteiten geheel onrechtmatig onttrokken aan het feitelijk gezag der door de bevoegde eigenares aangestelde gevolmachtigden. De Indonesische auto riteiten dJienen geheel verantwoordelijk te worden gesteld voor de vlagwisseldng. De Nederlandse regering protesteert krachtig tegen het ongehoorde feit, dat onder verantwoordelijkheid van de In donesische regering de Nederlandse natie-vlag vervangen is door die van de Indonesische republiek. Zij dringt er met klem op aan, dat deze schending van de grondbeginselen van hef internatio nale zeerecht onverwijld ongedaan wordt gemaakt. Zij protesteert eveneens tegen de andere onrechtmatige maatregelen van Indonesische officiële lichamen ten aanzien van het beheer over deze' sche pen. Zij herhaalt haar verzoek aan de Indonesische regering het mogelijk te maken, dat de acht schepen zich naar havens buiten Indonesië begeven. Ier. Extre ïchtse "ORESIDENT DE GAULLE, die op het ogenblik een bezoek aan Oost- Frankrijk brengt, heeft gisteren in een redevoering zijdelings gerea geerd op het besluit van de Algerijnse regering in ballingschap, om vjjf door de Fransen gevangen genomen opstandelingenleiders aan te wijzen als onderhandelingspartners met de Franse regering. Nadat hij zij aanbod aan de Algerijnse rebellen om naar Parijs te komen had herhaald, voegdi hij eraan toe: „Natuurlijk spreek ik slechts over diegenen, die nog in de strijd zijn." Waarnemers maken hieruit op dat president De Gaullé zal weigeren met de gevangen genomen rebellen leiders, die allen deel uitmaken van de opstandelingenregering, te pra ten. De Gaulle heeft via een woord voerder laten weten, dat een offi ciële reactie van de Franse regering pas kan worden verwacht, wanneer hij is teruggekeerd van zijn rond reis. In Franse politieke kringen te Parijs was de eerste reactie op het communiqué van de voorlopige Algerijnse regering uiterst gereserveerd. Over het algemeen toonde men zich teleurgesteld. Als enige positieve noot zag men het feit, dat de- opstandelingen voor het eerst bereidheid hebben getoond tot onderhandelingen. In Algiers waren de eerste reacties fel- Diplomatieke ambtenaren worden uit West-Ja va geweerd TTET INDONESISCHE LEGER heeft gisteren alle ambtenaren van de -*-J- Chinese communistische ambassade bevel gegeven onmiddellijk West- Java te verlaten. Majoor Nawawi Alief, voorlichtingsofficier van het derde militaire district van West-Java te Bandoeng deelde mede, dat deze ambte naren de verdrijving bemoeilijkt hadden van de Chinese handelaren. Volgens de regeringsbepalingen moe ten de buitenlandse handelaren cp het platteland met ingang van januari hun handel staken en zich begeven naar aan gewezen plaatsen, waar hun een nieuwe verblijfplaats wordt aangewezen Het merendeel dezer ambtenaren wordt ge vormd door Chinezen. De ambassade- ambtenaren van rood China zouden de vlotte gang van zaken bij de bijeen drij ving dezer Chinezen hebben belemmerd en gesaboteerd. Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Chinese ambas sadeur doen weten, dat alle ambassade ambtenaren behalve hij en de consul- generaal niet zonder vi hoofdstad mogen verlaten Chinezen i Indoi half miljo. Stem van Formosa Te Brisbane heeft Koe Tsjeng Khan, de persoonlijke adviseur van presiden' Tsjiang Kai Sjek van nationalistisch China (Formosa) verklaard dat de In Sjah trouwt in december met Farah Diba Farah Diba is gisteren per vliegtuig naar Teheran vertrokken. De donker- ogige voormalige studente in de kunst geschiedenis, die uitgeleide werd gedaan door een groot aantal Perzische autori teiten, deelde mee, dat haar verloving met de Sjah vermoedelijk binnen week bekend gemaakt zal worden. De huwelijksdatum is nog niet va steld, zei zij, maar het zal tegen k Ik vond het heerlijk om in Pari zijn. Ik hoop er terug te komen een na mijn huwelijk. Zij had meer dan 500 kilo bagage bij zich, maar hierbij bevindt zich niet haai bruidstoilet. Hieraan zijn 50 naaisters bezig. Men denkt het voor 15 december klaar te hebben. Arrestatiebevel voor Pescjuet Een speciaal hof van beroep heeft gis teren opdracht gegeven tot arrestatie van Robert Pesquet, die betrokken zou zijn geweest bij de aanslag op senator Mitter- Pesquet, die lid is geweest van de Na tionale Vergadering was tot nu toe voorlopig op vrije voeten. Hij wordt er van beschuldigd dat hij oorlogswapens in zijn bezit heeft gehad. Het hof bekrach tigde voorts het besluit van rechter Braunschweig die belast is met het ondei zoek in de zaak-Mitterrand, om Abel Da- huron, die bij Pesquet in dienst is, lopig in vrijheid te stellen. Dahuron m« een machinegeweer op Mitterrand geschoten hebben. donesische regering doordrengt is van communisten en de niet-communistische Chinezen vervolgt. Zij heeft hun eigen dommen in beslag genomen en hun scho len gesloten. Voorts zeide Koe, dat de ambassade van rood China te Djakarta een staf heeft van 360 man. Zou een nor male ambassade er een zo grote staf op na houden?" vroeg hij. Caterina Valente, 28-jarig filmster en zangeres zelfs van liedjes in het Nederlands is gisteren voor een drie daags bezoek in ons land aange komen. Men ziet de Italiaanse ster hier op het Centraal station in Amsterdam, waar zij de Italië-express verliet. Zij zal op treden in Amsterdam, Utrecht en Den Haag en voorts van avond in het televisie-program ma van de K.R.O. verschijnen. Ned. Ivritiekprijs voor prof. Jan Wiegers De Nederlandse sectie van de Associa tion Internationale des Critiques d'Art heeft besloten voor 1959 de Prix de la Critique toe te kennen aan prof. Jan Wie gers, vanwege diens verdienste als schil der, tekenaar en graficus, en als blijk van waardering voor de belangrijke bij drage die zijn oeuvre betekent voo Nederlandse beeldende kunst van politieke leiders •ganiseerden onmiddellijk grotestverga- ueringen en betogingen. Sommige dreig den zelfs met een nieuwe actie a la die van de dertiende mei. Voorts werd ge sproken over een belediging voor Frank rijk om gevangen misdadigers in eer legatie te benoemen. Een grap, die hechte smaak getuigt, noemde een hoge offic het. De vijf door de Algerijnen aangewezei onderhandelaars zijn Ben Bella, die bij de vorming van de voorlopige Algerijnse regering tot vice-premier werd benoemd (een gematigde figuur), de drie ministers van staat, Mohammed Khider, Aif Ahmed Hocine en Mohammed Boediaf en Moesta- fa Lacheraf Bitat, een arts, die zich in dertijd hij de leiders van de FLN te Kairo had gevoegd. De groep werd 22 oktober 1956 door de Fransen aangehouden, nadat het vlieg tuig waarmee zij van Rabat op weg wa ren naar Tunis, gedwongen was op het vliegveld van Algiers te lapden. Zij zitten opgesloten op het Franse eiland Aix. De advocaat van Ben Bella in Parijs heeft verklaard, dat de vijf gevangen rebellen leiders onmiddellijk op vrije ten worden gesteld om hun opdracht te kunnen uitvi Afwijking Het voorstel van de Algerijnse op- standelingenregering vertoont een af wijking met de uitnodiging van De Gaulle, die eerst over een bestand inzake een staakt het vuren wil pra ten en daarna pas over andere kwes- De Algerijnen willen dat de Franse regering hen eerst eens duidelijk uit de doeken doet, hoe zij zich de volksstem ming in Algerije voorstelt, waarbij de bevolking mag kiezen uit onafhankelijk-, heid, samensmelting met Frankrijk, of sociatie met Frankrijk, gepaard met i zekere autonomie voor Algerije. In Parijs wijst men erop. dat deze we wijze de totstandkoming van een bestand kan vertragen. Functionarissen van bureau van premier Debré hebben gi: ren verklaard, dal de Algerijnse voorstel len onaanvaardbaar zijn voor de Franse regering. De Gaulle heeft steeds geweigerd, de rebellen over politiek te praten. Hij heeft, toen hij zijn aanbod deed, voorts kennelijk gedacht aan Algerijnen, die niet gevangen zitten, daar hij hen uitnodigde zich te melden op de Franse ambassadi in Tunis of Rabat Melk moet betel en goedkoper worden Het Consumenten-Contact-Orgaan heeft stemming betuigd met de baarborgi Tweede Kamer waarin het weliswaar i een adres gezonden aan de leden d lanbouwbedrijven, doch tevens uitii.„ van een redelijk bestaan der goedgeleide geeft aan bezorgdheid over het feit, dat de getroffen maatregelen te weinig re kening houden met de gerechtvaardigde belangen van de verbruiker. Als men de garantieprijzen uitsluitend door de kostprijzen laat bepalen, dreigen er zeer grote gevaren van een niet aan de maatschapplijke behoeften beantwoor dende en duurder wordende voortbreng ing. Daarom steunt het orgaan hetstand- die bftnd minder sterk moet zijn, waar- punt van de minister van landbouw, dat de beor wordt aangewakkerd, zodat men door het verantwoordelijkheidsbesef van een betere aanpassing aan de behoeften en lager produktiekosten kan krijgen. Ook wijst het orgaan op de gestegen kost prijzen van zuivel, vooral van consum- ptiemelk. Meer aandacht moet worden gegeven aan een efficiënte en goedko pere melkvoorziening en beter kwalitei van de melk. Het orgaan vreest, dat eei landbouwbeleid in de Euromarkt, uitslui tend berustend op de kistprijs ons bin nenlands prijspeil en onze uitvoer ii gevaar zal brengen. Albert van Dalsum viert zijn gouden toneeljubileum. Ter gelegenheid hiervan voert de Haagsche Comedie het drama „Saul's Dood" van Abel J. Herzberg op met Albert van Dalsum in de hoofdrol. De regie voert Paul Steenbergen. De KRO heeft reeds televisie-opnamen ge maakt van dit stuk en zal vanavond een gefilmd fragment uitzenden. In de Kon. Schouwburg in Den Haag wordt vandaag een gala-avond gegeven, waarbij „Saul's Dood" wordt opgevoerd. Na de opvoering is er een speciale huldiging van Albert van Dalsum. De foto toont Albert van Dalsum als Saul. RESOLUTIE OVER ONTWAPENING KREEG ALLE STEMMEN jl/TET 51 tegen 16 stemmen bij 15 onthoudingen heeft de Algemene Ver gadering der V.N. gisteren een resolutie aangenomen waarin een be roep op Frankrijk wordt gedaan, van de voorgenomen atoombomproeven m de Sahara af te zien. De Fransen hebben reeds duidelijk gemaakt dat zij het verzoek naast zich zullen neerleggen. De tweederde meerderheid werd be reikt nadat twee alinea's geschrapt waren uit de oorspronkelijke Afro-Aziatische resolutie, waartegen een aantal landen bezwaar had. Deze verwezen naar de be dreiging welke de proeven voor de volks gezondheid in Afrika vormden. In de de finitieve vorm geeft de resolutie echter wel uiting aan de „ernstige bezorgdheid" over de Franse voornemens de proeven te houden. De Afro-Aziatische resolutie was de vorige week door de politieke commissie van de Assemblee goedgekeurd, maar zij had niet de meerderheid van twee der den gehaald, welke nodig is om definitief aangenomen te worden. De Ver. Staten en Engeland hebben tot het laatste ge probeerd de Assemblee te weerhouden de resolutie aan te nemen. De Franse afgevaardigde. Jules Moch, zei tijden het debat, dat de resolutie alleen tegen Frankrijk gericht is. Zij is „ongewenst en discriminerend". De resolutie is wetenschapnelijk onjuist en opzettelijk beledigend. Het is onjuist te zeggen, dat de proeven gevaarlijk zijn. „Frankrijk wil geen klandestlen monopolie, geen slinkse discriminatie. Ais er kernwapens zullen blijven, al Is het ook slechts tijdellik. dan heeft Frankrijk hetzelfde recht om ze te hebben als anderen. Dat Is geen kwes tie die besproken kan worden ln de V.N.. maar alleen onder de Fransen. Ik Iaat mijn land niet behandelen als zondebok. Laten we niet beweren, dat ons besluit Invloed zal hebben on be slissingen in Genève. Frankrijk hoopt dat er overeenstemming zal worden bereikt over een verbod van kern proeven, maar als er geen overeen stemming komt, zal de Franse proef daarvan zeker niet de oorzaak zijn", zo betoogde Moch. Ontwapening De Algemene Vergadering heeft er gisteren verder met algemene stem men op aangedrongen in de kortst mogelijke tijd tot een akkoord te komen over maatregelen, die kunnen leiden tot algehele ontwapening onder een doeltreffend internationaal toezicht. Voorts werd, overeenkomstig de aan bevelingen van de politieke commissie, besloten alle aanhandig gemaakte ontwa peningsvoorstellen door te zenden aan de nieuwe ontwapeningscommissie van tien landen, die in het begin van het ko mende jaar te Genève haar werk zal be ginnen. Onder deze voorstellen bevinden zich het plan van Chroesjtsjef voor een totale ontwapening en het voorstel van de Britse minister Lloyd om in drie fasen te ontwapenen. Ten slotte heeft de Algemene Vergade ring de aanbeveling van de politieke commissie aanvaard, dat atoommogend- heden afzien van overdracht .van kern wapens aan landen die dergelijke wapens hièt bezitten. Ook wordt er bij landen die geen kernwapens hebben, op aange drongen deze wapens niet te vervaardi gen en wordt voorgesteld de nieuwe ont wapeningscommissie van tien landen de middelen te laten bestuderen, om het ge vaar van verspreiding van kernwapens af te wenden. Ontdekker - gisteren gelanceerd - draait in een baan om de aarde DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft gisteravond op de basis Vanden- berg in Californie de achtste kunstmaan in de serie Ontdekkersge lanceerd. De satelliet is in een baan gekomen, die vrijwel over de beide polen ligt. Zij draait in 103 minuten om de aarde op een afstand die va- Het i 192 tot 1600 kilometer, i ook deze keer de bedoeling, de Ontdekker een capsule te laten uiti pen, diemoet worden gevangen in grote netten, welke achter „vliegende hudswagens" zijn bevestigd, of - dien dit mislukt moet worden opge vist uit de oceaan in de buurt waii: De proef met de capsule, die keer is mislukt, zou vanmiddag worden genomen. Een officier van de Amerikaan se luchtmacht noemde het terugvinden een zeer belangrijk punt in-de-ruimfe-pro gramma", zowel bij de Amerikanen als bij de Russen. Het geen van beide 'tot dusver gelukt de c: sule inderdaad terug te vinden. Van de zeven vorige Ontdekkers zijn er vijf in banen om de aarde gekomen. Er zijn capsules afgestoten door de Ont dekkers 2, 5 en 6. Nummer 2 had gen fout in het tijdapparaat, hij 5 en 6 faailde het radiobaken. In nummer elektrisch apparaat voor het uitstoten Spoedig Loenik-4? In Moskou doen geruchten dc i de dat de Russische geleerden plan zijn binnenkort een nier Gesprek ministers Lloycl en Luns De ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Nederland, Selwyn Lloyd en Luns, hebben gisteren in Lon den twee en een half uur algemene be sprekingen gevoerd. De eerste twee uur werden besteed aan politieke gedachten- wisselingen, waarna een halt uur over economische aangelegenheden is gespro- Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen dat mr. Luns zijn Britse ambt genoot heeft verzekerd dat de zes E.E.G.- landen er niet naar streven Engeland van de Westcuropese raden uit te sluiten. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Selwyn Lloyd mr. Luns -op de hoogte heeft gesteld van zijn re- s gedachtenwisseïingen met de Fran- Westduitse staatkundige leiders BREESTRAAT 173 Al vijf kinderen overleden Regin augustus deden zich in Mid- den- en Zuid-Limburg enkele spo radische gevallen van difterie voor. Sinds begin oktober is het aantal toe genomen. Tot op heden zijn er in Midden- en Zuid-Limburg vanaf au gustus 41 gevallen bekend geworden, waarvan 24 in Kerkrade. Het merendeel van de gevallen be treft kinderen, die ouder zijn dan zes jaar. Van hen was 2/3 niet of niet vol ledig ingeënt. Het klinische verloop van deze difterie is over het algemeen vrij ernstig te noemen. Er zijn vijf sterfge vallen voorgekomen, allen kinderen, die niet waren ingeënt. Hoewel de immundsatietoestand var de kinderen in Zuid-Limburg zekei 7 jaar gratis 4-voudig verzekerd Beursberichten worden veel gelezen Gebr. Teixeira de Mattos, deviezenbank en commissaris, hebben een onderzoek laten instellen naar de mening van per sonen uit de middelste inkomstenklasse over het zogenaamde kleine aandeel van honderd gulden. Daarom is in juni een steekproef genomen onder de brede mid- dellaag van de Amsterdamse bevolking. Meer dan de helft der ondervraagden wist wat een aandeel was, bedrijf6hoof- den en intellectuelen het meest, werkne mers het minst. Van hen, die weten wat den, zien hier ei een aandeel is, heeft 60 pet een gunstig en spreiding van oordeel of belangstelling voor het kleine bedrijfsresultaten en tegemoetkoming in vorming, die noodzakelijk is omdat thans aandeel, 14 procent een gemengd oordeel de gestadig dalende koopkracht. investeringen worden gefinancierd door en 26 pot geen belangstelling. Dc helft De helft van alle ondervraagden heeft de onderneming zelve. een girorekening, een kwart effecten of onroerend goed. Vooral obligaties komen hierb ij voor. Een kwart heeft 1000 of meer op een spaarbank. De helft kijkt ge regeld ln de krant naar beursberichten, koersen van aandelen, enz. Er bestaat dus een duidelijke mogelijk- i de vraag te ontwikkelen. Volgens heid o de firma had de regering haar nota be treffende bezitsvorming moeten laten voorafgaan door een regeling van goed- n middel tot vorming koop effectenverkeer. De firma onder- bezit, tot daling in de scheidt bezitsvorming van de vermogi hen, drie aandelen interessant met slecht kan genoemd worden in Kerkrade is 87.5 pet. van de school kinderen ingeënt heeft de geneeskun dig inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Limburg de ouders nog eens met klem geadviseerd er voor te zorgen, dat hun kinderen worden gevaccineerd of gerevacoineerd. proef te nemen met een maanraket. Voorts zo a men reeds spreken over de mogelijkheid om op korte termijn een raket naar Mars te zenden De voorbereidingen voor de Loenik-4 schijnen gereed te zijn, met uitzondering van dc baan. Men vermoedt dat het de bedoeling is, de raket dn een baan om de maan te brengen, of dat getracht zal worden een radio-installatie op de maan te doen landen Zacht weekend (Van ome weerkundige medeioerker) JJET GROOTSTE DEEL van november is aan de koude kant gebleven, maar gedurende het weekeinde zullen wij overdag van zacht en overwegend zonnig herfstweer kunnen profiteren. Tussen een lagedrukgebied bij de Britse eilan den en een hogedrukgebied boven mid den-Europa kwam een zivakke tot matiqe zuidoostelijke luchtstroom voor. In zuid- Limburg steeg dc temperatuur gisteren tot 16 graden, in het westen tot ruim 13 graden. Regen verwachten wij voor maandag niet, maar wel kan er in de ochtend als gevolg van de sterke afkoe ling plaatselijk mist pntstnan Koude lucht met vorst van betekenis komt momenteel alleen in noord-Skandinavië en Rusland voor Hier en daar mist De Bilt verwacht tot zon dagavond: Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht - en ochtend plaatselijk mist. jnp- Koude nacht met tempera turen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen ais vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 8.10, onder 16.41 uur; maan op 23.16, onder 12.50 uur. L.k. 23 nov. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twente Eindh Zd -Li'ml Parijs"^' Nice Berlijn Frankfort München Zürich Verkoop van pocketboeken In hoger beroep heeft vrijdag voor het gerechtshof te Arnhem terecht ge staan de kruidenier R. VV. K. tc Deven ter. verdacht van overtreding van de vestigingsbeschikking boékverkopersbe- drijf 1958. In strijd met deze beschikking heeft dc verdachte poeket-books in zijn kruideniersbedrijf verkocht. De politie rechter te Zutphcn had de gruidenier ontslagen va nrechtsvervolging. De prn- ur-generaal bij het gerechtshof, mr. A. W. Holsteijn, eiste bevestiging van dit vonnis. ket'boekjes. De desbetreffende beschikking treft >ok wetenschappelijke instellingen, lief dadigheidsverenigingen en andere, in dien zij eens bedrijfsmatig boeken zou den wilien verkopen. De beschikking enernstiige beknotting van de vrij heid, aan iedere staatsburger gegeven door middel van de drukpers zijn gc- daohten of gevoelens te verspreiden en n strijd met artikel 7 van de Grond- Dit artikel sluif voorts aan bij wa' omschreven in het Handvest van de Verenigde Naties, over de rechten i de mens. lang dan de bescherming ganiseerde boekhandel. Inzake de ver koop van hoeken in kruidenierszaken is er geen aanleiding tot vrees voor een chaos, zo zei hij. Dit soort dingen re gelt zichzelf. Men schaadt echter een openbaar belang, als men de versprei ding van boeken en tijdschriften be perkt. De raadsman van de kruidenier, mr. A. Zeegers, kon rich vólkernen vereni gen met de zienswijze van de procu reur-generaal. Pleiter concludeerde aan de hand van jurisprudentie, dat de be schikking ongrondwettig moet worden genoemd. Wereldhaven: Gang van zaken in 1959 gunstig; dividend van 6 pet (1958 4 pet) behoort tot de mogelijkheden; hotelbedrijf gunstig; andere horecabedrijven geven toenemende gunstige resultaten; stappen zijn genomen om nieuwe bouwgrond te krijgen; bouw van serviceflat Womohotel studenten, vrijgezellen motelaccom modatie. enz. wacht op vergunning en 51.925 bijdragen in oorlogsschade; ge bouw bestemd voor verkoop; bouw van 27 flatwoningen in Kralingen wegens ge brek aan belangstelling uitgesteld; liqui diteit gunstig door verkoop van 40 pet van een bouwplan van 0.8 ha kantoren, winkels en 4 woningen, te voltooien half

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1