Albert Schweitzer Een zegelmotief komt nooit alleen vitaal en werklustig Lichte muziek en een psalm op jubileumconcert NCRV Waterman's Verdrag vrijhandelszone geparafeerd 11 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 Bij het zevende lustrum TTET HOOGTEPUNT van de feestviering door de jubilerende Ned. Chr. AA Radio Vereniging lag vanzelfsprekend op muziekgebied. Wat is een feest zonder muziek; wat zou de radio zijn zonder muziek. En zo wa gisteravond in de volle zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een feest van klanken, een feest dat al direct na de openingswoorden va\ NCRV-voorzitter, mr. A. B. Roosjen, een bepauld gezicht kreeg door het vrijheidslied van Beethoven, de Ouverture Egmont. Spelen hier niet twee factoren in deze muziek: de vrijheidszin van de Nederlanders en de onder drukkende tyrannic? Die vrijheidszin hebben we vaak duur moeten be talen, maar is nimmer gestorven. En is ook het bestaan van de NCRV niet een blijk en een duidelijk bewijs van die vrijheidszin, van de wil om zich naar,eigen overtuiging te kunnen uiten. Daarom juist was die opening met dé Egmont-ouverture zo zinvol. groot geheel op het chrysi podium gebracht: het Groot Omroep koor, het NCRV-Vocaal-ensemble, he Chr. Haag* Knapenkoor (dir. Mariu Borstlap), het Omroeporkest en d< Franse pianiste Marie-Thérèse Four- neau, die 10 jaar geleden tiebuteerde bij de NCRV. De leiding van dit alles was toevertroi eigen NCRV-dirigent Mar berg. Zo er ooit een bewijs is geleverd van Voorhergs kwaliteiten als dirigent en als musicus, dan is dat zeker gister- wel gedaan. W; zikai (erde, gouden letters in het NCRV-boek te i worden geschreven. Daar was dan al direct de geniali begeleiding in het Pianoconcert no. van Saint-Saëns, waarbij Marie-Thérèse Fourneau met een fijnzinnige lileit, die haar weerhield van bij dit werk zo gauw gemaakte banjale effec ten, de solopartij speelde. Het werd een gespannen en homogeen musiceren leporkest. Marie- Thei Fourr nog 35 ja; le prijs op het solis tenconcours te Genève en kreeg in 1947 de Grand Prix: du Disque. Haai van een echte Franse aristoc: zo ook heeft ze dit Saint-Saëm gespeeld. Lichte muziek TJET ACCENT van de avond kwam J-1 echter pas daarna, want het werk vajj Sainit-Saëns kan' men meer horen Het was echte^ de eerste keer dat de door vier componisten geschreven Licbt-symfonische Suite werd uitge voerd, een werk dat in opdracht van de NCRV gecomponeerd werd. Cor de Groot, de pianist, is namelijk altijd een voorstander geweest van goede lichte muziek. Hij wil een overbrugging heb ben tussen de serieuze en de lichte mu ziek, hij wil die enorme afstand van vandaag kwijt. Die afstand was er ook vroeger niet, toen Bach, en Mozart, en Haydn componeerden. En na een ge sprek met Cor de Groot, drie jaar ge leden, ontstond de gedachte aan een opdracht op dit gebied. Die opdrncht is gegeven en het resultaat heeft men gisteravond voor het eerst kunnen horen. Is er iets goeds uit de bus gekomen? Eerlijk gezegd waren we er helemaal niet bang voor met componisten als Henk Badings, Wouter Paap, Hugo Go- dron en Cor de Groot. De kwaliteit van hun werk is altijd zodanig, dat men geen rommel behoeft te verwachten Dacht u soms dat Henk Badings alleen maar zwaarwichtige symfonieën of elektronische muziek kon maken? Ver gist iet, want hij zich ook op het lichte oelt en daarvan bewijs zijn verrukkelijke Mars. 1 vakmanschap paarde en itoonde dat Badings pre- iTS staat muzikaal toch op een hoofse inslag. Paap. die al eerdei lichtere stukken schreef, heeft - zich harmonisch op vaste grond gehouden. dron met zijn muzikanteske Polka, stuk dat je noodt meer vergeet, mei echt volkse ondertoon. Een puur Ne derlands stuk muziek, waarin je af en tóe de klompen hoort, ook al is een Polka dan ook oorspronkelijk een Bo- heemse dans. Tot slot een Galop van Cor de Groot, als het ware „aus einem Gusz" geschreven, met vaart en kleur, heel wat knapper dan de populaire Galop van Kabalevsky, die we zo vaak door de radio horen. Deze Galop doet eerder aan een genie als Prokofieff denken. De Suite werd meesterlijk v< tolkt door het Omroeporkest o.l.v. M rinus Voorberg- Psalrn 147 TVTA DE PAUZE kwam het pièce de résistance van de avond, de spe ciaal voor dit jubileum geschreven Psalm 147 van Henk Badings voor jon genskoor, klein gemengd koor, groot ge mengd koor en orkest. Het jongenskoor was het Chr. Haags Knapenkoor, het kleine koor het NCRV Vocaal Ensem ble en het Omroepkamerkoor, het grote koor Het Groot Omroepkoor en het orkest het Omroeporkest. Badings heeft hfer gebruik gemaakt van de teksten uit de Vugata en uit de Proeve van een nieuwe berijming, die eind 1958 in druk verscheen. Het kinderkoor zingt de bekende melodie van Ps. 147 van Maistre Pierre (plm. 1561), waarvan de tekst ook in het Frans kan worden uit gevoerd. een donker gekleufd en ritmisch ir-gaand begin komt Badings met bijzonder knap koraalfugato op „Laudate Dominum quoniam bonus est psalmus", waartegen het knapenkoor een ripieno-partij de psalmmelodie laat horen met de Nod. tekst. Het is als openingskoor van de MatthauB Pas- waarin de ripienisten het „O m Gottes onschuldig" zingen. Er wordt dus tweetalig gezongen in het erste deel van Badings' werk, net zo- Is in de Cantate de Noël van Honeg- ;er, aan wiens muziek deze Psalm 147 oms wel eens doet denken, zoals bijv. n het Intermezzo „Lauda .lerusalem. lominum", dat in een declamatorische tij! is gehouden. Het tweede deel is en koraalcanon op de woorden „Qui lumerat multitudinem stellarum" (Hij bepaalt het getal der sterren. Hij roept alle bij name). Hier heeft Badings haast filmische tekening van de kosmos gegeven door een heel fijne en heel knappe sfeermuziek, soms aan rtók herinnerend. Het motet voor klein koor „Praecinite Domino*' (Zingt de Here een loflied toe) is in een zui- e polyfone stijl a la Bach geschre- i, waarmee Badings een rtuk pure itestantse kerkmuziek heeft gegeven. mote! wordt gebigd door het ko- I „Behendigheid en kracht van paar den". waarin het knapenkoor de cantus gemengde koor. Dit was nu pens een goede cantus firmus-bewerking, net zo- 'n het koraal „De Heer heeft Jakob uitverkoren". Er zijn veel te veel zwak- ;aotus (irmus-bewerkingen in de handel en Badings geeft nu het bewijs het kan en moet. Het koor heeft alleen maar zeggende functie in recitatief ,.Qui emitlii eloguium 1 terrae" (Hij zendt zijn bevel op larde), geheel in overeenstemming de tekst, die alleen maar mede deling is. Het werk eindig! dan met de koraalfuga „Lof zij den Heer, goed is leven", een der knapste en meest geïnspireerde koorfuga's die we ooit ien, waartegen het knapenkoor dan antusfirmus in de vergroting zong. groots werk van ongeveer een halfuur. \E UITVOERING werd door Marinus Voorberg uit het hoofd gedirigeerd, •n prestatie die zeker te noemen is, s hier de uitvoerenden stelt Die lerendon hebben overigens alle eer Ingelegd, al was de koorzang in de zaal in het laatste deel wat zwak tegenover het orkest. Door de radio zal dat waar- Een overzicht van het podium het Concertgebouw te Am sterdam, waar gisteravond het jubileumconcert van de NCRV verd gegeven. De opname verd gemaakt tijdens de uit voering van Psalm 147 van Henk Badings door het Om roepkoor, het Omroepkamer koor, het NCRV Vocaal En- sembel en het Chr. Haags Knapenkoor (links op hei po dium), alles onder leiding van Marinus Voorberg. schijnlijk beter geklonken hebben. Henk Badings werd na de uitvoering op het podium geroepen en gehuldigd, niet al door het talrijke publiek, Van Aartsen, staatssecretaris mr. Y. Scholten, staatsraad mr. Schokking en vele anderj? kerkelijke, burgerlijke cn radio-autoriteiten, alsmede de Kamer leden van A.R,-partij en C.H.U. Zij werden na het openingsgebed welkom geteten door mr. Roosjon. NOREN GAAN BIJ GHANA VISSEN Binnenkort is cl* oprichting te ver wachten van een visserijmaatschappij in Ghana, waarin twee Noorse rederijen zullen deelnemen. Er zal in hoofdzaak gevisit worden op haring, die, naar bij on derzoekingen is gebleken, voor de Gha- nese kust in grote getallen voorkomt. Direct na het eindigen van de Noorse winter-haringvisserij zal een Noors vis sersvaartuig naar Ghana vertrekken. Het geschikte seizoen voor de haring vangst duurt daar van april tot septem- Staatssecretaris over weercommissie visserij Staatssecretaris Roolvink en minister Marijnen hebben geen reden te twijfelen aan de vakkundigheid van de weercom- missie in IJmuiden, Zij achten een onder- zoek hieromtrent dan ook niet nodig. Dit heeft staatssecretaris Roolvink mede na mens minister Marijnen meegedeeld in antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Lankhorst (PSP) over het conflict rondom de weer commissie, dat is uitgelopen op een straf zaak tegen twaalf vissers. Deze vissers weigerden ondanks een uitspraak van de weercommissie uit te varen wegens drei gend zwaar weer. In zijn antwoord zegt de staatss ris, dat het gerechtshof te Amsterdam de vissers heeft vrijgesproken op de zuive formele grond, dat de beslissing van d< weercommissie niet bindend was, omdat de voorzitter noch diens plaatsvervanger aan de beslissing hadden meegewerkt. Uit het arrest is de staatssecretaris niet bleken, dat het hof de vakkundigheid de leden der weercommissie in twijfel heeft getrokken. Ook anderszins is hém daaromtrent niets gebleken. De staatssecretaris ziet geen aanleiding op een herziening der op de weercommis sie betrekking hebbende bepalingi c.a.o. aan te dringen. Het staat partijen vrij bepaalde belangen bij den te leggen van een door hen deskundig geachte commissie, zodat de staatssecre taris hierop geen invloed kan uitoefenen. Wat betreft het inschakelen van het KNMI bij de uitspraken van de weers- dat dit instituut deskundig kan icht t doch dc bij de vraag of het vaarbaar weer is ook andere factoren dan zuiver weerkur een rol spelen. Het komt hem voor aan de door de partijen bij de c.a.o. gewezen deskundigen kan worden en van geval tot geval te bep aanleiding bestaat het KNMI i schakelen. Koningin bezoekt militairen Koningin Juliana heeft h«t voornemen, n op donderdag 26 november 's mor *ns een bezoek te brengen aan de infan- fcorieschool te Harderwijk en de school voor reserve-officieren der infanterie te Ermelo. 's Middags zat zij de legerplaats Corn. Basoski Ermelo bezoeken. (Van een onzer redacteuren.) BIJNA een uur lang hebben we gistermiddag oog in oog zitten praten met het vijfentachtigjarige hart van Lambarene, dr. Albert Schweitzer. In een tuinhuisje, verborgen achter een paar hoge flats, ont ving hij een aantal journalisten om ons iets over zijn werk te vertellen. De weelderige snor van deze nobelprijs-winnaar, die theoloog, musicus en medicus is, herinnerde ons aan een gepensioneerde kapitein van de grote vaart, zijn zwarte pak en „vader-moordenaar' aan een emeritus-predikant. Maar zijn glinsterende licht-bruine ogen en de gezellige manier, waarop hij aneodotes uit zijn leven vertelde, lieten zien dat we een ontmoeting hadden met een jeugdige grijsaard, die emeritaat en pensioen over laat aan jongere mensen. Samen met zijn secretaresse, die hem reeds veertig jaren trouw heeft gediend, mej. Martin, en de eerste •erpleegster die hem op Lambarem :wam helpen, mej. Cothus. is hij op nieuw naar Europa gekomen om eei antal prijzen in ontvangst te nemer n een bezoek te brengen aan krin gen. die zijn werk door de jaren heen hebben gesteund. Als Sint Nicolaas op 5 december het ïim A an zijn schip laat open mi hoopt Schweitzer met de geschenken die hij in Europa heeft gekregen in deaux scheep te gaan. Hij kreeg onder een complete tandartsenkliniek met de tandarts incluis. Zijn bezoek aan Europa is slechts var korte duur geweest. Hij was in Dene marken. bezocht een aantal universitei- n Duitsland, bracht een bezoek aar s en Brussel en brengt nu een paar rustige dagen in Rotterdam door. wil nog wat inkopen doen voor hij het ruime sop kiest om naar Lambarene terug te keren. Volgens zijn eigen v den zal het een gelukkig moment zijn als hij de planken van het schip onder ich voelt. Dan weet hij, dat hij, die uropa is geboren, weer op weg is n£ huis. Dankbaar Met dankbaarheid memoreerde hij hoi ook Nederland hem indertijd, na d< eerste wereldoorlog, toen hij zijn Zieken huis moest verlaten en het oer\ zijn rechten had opgeeist tijdens zijn gedwongen'afwezighfeul, had gehol- >m een nieuw ziekenhuis te bouwen. Even leek h(j i die leeft TN ONS VORIG filatelistisch praatje A konden we reeds de Oostduitse jubile- umzégels met de nieuwe vlag afbeelden. Maar de D.D.R. hoefde niet voor zichzelf alleen de vlag uit te steken, op de postze gels. Zijn grote beschermheer, Sowjet Rus land, bleef niet achter' Er verschenen daar zelfs twee zegels om het Duitse jubi leum mee te vieren. Het stadhuis van Oost-Berlijn was het motief voor het ene. het andere beelden we af; nr. j, In het midden het aangevochten toevoegsel aan de Duitse vlag: hamer en passer, in een lauwerkrans. De illustratiemotieven rechts en links hiervan zijn typisch Rus- ;isch, ook qua kleding en gezichten: links de industriearbeider. rechts een boerin en tractor. Het onderschrift luidt; 1949/1959. io jaar Duitse Democratische Republiek. /"AOK de luchtvaartjubilea op postzegels komen na elkaar uit. Eerst Polen, (30 jaar), toen de K.L.M., (40 jaar), en nu Tsjechoslowakije (50 jaar). Afb. 2 laat ons de Tsjechische piloot ir. Kaspara zien medaljon), die 50 jaar geleden met gammele kist van bamboe en ijzer- draad de lucht in ging. De landelijke be volking kijkt verstomd omhoog naar het nderi De hoog springende kangoeroes afb. 3 van Australië zouden ook als htpostmotief eebruikt kunnen worden I n buitengewoon suggestief zegeltje. BELGISCHE KOTTER IN MOEILIJKHEDEN Op ongeveer 80 mijl ten westen van IJmuiden heeft de Belgische kotter Z 25 machineschade opgelopen. Het scheepje, eigendom van de rederij Van Dieren- donck te Heijst, is door de Nestor naar IJmuiden gebracht. door G. J. Peelen Maar ook Australië stond niet alleen stil bij de mogelijkheid ook pens ziin fauna on de zegels af te beelden, zoals duidelijk wordt uil de afbeeldingen 11 en 12. die straks aan bod komen. Ni. Rusland Roemenië, Bulgarije. Oost- duitsland en Hongarije, kwam nu ook Tsjechoslowakije gehoorzaam met ber- ëenkingszegels voor de componist Joseph. Haydn. (1732/1809) en Charles Darwin (1R09/1BR2). Bij de afbeeldingen van ge noemde zegels van andere landen kwa men deze figuren al voldoende naar vo ren. zodat we nu met de vermelding vol staan kunnen. traditie op de .Juvcntute-zegcls weer bloemen af te beelden. Van het viertal geven we twee voorbeelden; afb. fi de O I kers, (kapucijner noemen de Zwitsers deze bloem), en afb. 7 de lathyrus. Verder komen in deze serie nog voor de dotter bloem en de papaver. k bracht ook vele landen op het idee van een extra zegel emissie die wel weer wat in het laatje zou brengen. Uit de veelheid kiezen we weer twee voorbeelden, ,van politieke tegenvoeters; Formosa en Rusland. Afb. 8 van Formosa spreekt voor zichzelf: post duiven vliegend om de aerdbol. Rusland haakte niet op dit idee in, door een ven zijn vele raketten af te beelden, maar bleef op dr begane grond met afb, 9: een vrouwelijke postbode in haar werk, met op de achtergrond drie middelen van postvervoer: schip, vliegtuig en trein. Eeri veel te druk, overladen, rommelig ont werp. 9 De 3e Middelandse Zee-spelen werdén, dit jaar in Beyrouth gehouden en de Li banon haastte zich dit feit op een drietal postzegels vast te leggen, waarvan afb. 10 er een is, een gespierde gewichtshef- for, die zijn vrachtje aankan! Moeder-' dag wordt in heel veel landen gevierd, maar in verschillende streken op ven schillende tijden. In Argentinië bijv. in oktober. We danken er afb. 13 aan, een leuk simpel zegeltje, waarop een meisje haar moederinstincten bot viert op de pop op haar schoot. WE BEGONNEN met Australië, en zet- ten tot slot de afbeelding van fauna zegels voort op de afb. 11 en 12. Rusland geeft van tijd tot tijd voorstellingen van inheemse dieren. Deze maand o.b. de tij ger van afb. 11, Inheems In zijn zuid-oos telijke gebieden en Belgisch Kongo en Ruanda Urundi verrasten ons maar met Helst twaalf zegels, waarog dertien ver schillende dieren die in de thans België yeel zorg barende gebieden thuis zijn. Een .prachtige aanwinst voor de dierenverza- melaars. Achtereenvolgens komen aan bod: de eland, rhinoceros, de galago (een eekhoornachtig dier), giraffe, gorilla, zwarte buffel, olifant, sluieraap, de zeld zame okapi, antilope, reuzenmioreneier, en op onze afb. 12 twee soorten tegelijk: de elancf-antilope en zebra's. Een prach tige serie, in Zwitserland gedrukt, wat geen compliment is voor de Belgische drukkerijen, die er inderdaad meestal niet veel van maken in verleden, toen hij zijn herinneringen ophaalde aan zjjn blijdschap op 't ogen blik dat hy de „zwarte vrienden" schrijven dat alles voorelkaar was c terug kon komen; aan die tijd waarin letterlijk alles herbouwd moest worden; en aan het moment toen hij in 1925 het besef kwam dat zjjn terrein te klein was voor het aantal mensen die zijn ziekenhuis trokken; zodat hy op nieuw terrein voor de derde maal geheel nieuw begin moest maken. Opvol Maar toen een van -on hij al gedacht had aan wist hij op een knappe 1 woorden de vraag te ger hem vroeg of een opvolger, tanier met veel mtwijken. Mest is het begin van de cultuur hoopt dat een arts hem op zal volgen en dat dié arts dan hetzelfde vertrouwen geschonken zal wordèn dat hem altijd ten deel is gevallen. Wie die arts echter zal zijn, en of hij reeds iemand op het oog heeft, zei hij niet. En wij waron allemaal te beleefd of misschien ook wel te beschroomd - om het hem op de man af te vragen. Wel bleek duidelijk dat hij nog lang let van plan is om de scepter uit han den te geven, „Hoeveel Jaar geeft u mij wus zijn Wedervraag en hij ver telde er prompt overheen van een man, die de paus in Rome had bezocht en deze toegewenst had dat hij zijn honderd- ■erjaardag zou kunnen vieren. Waar op de paus verwijtend zei: „Wilt ge do plaatsvervanger van Christus op aarde slechts een zo beperkte tijd toewensen? oe er nog vijftig jaar bij". Maar direct daarop werd hij weer zen intens ernstig toen hij zelfs een beetje bewogen zijn blijdschap uitsprak over het feit dat hij nog werken kan. „Iedere dag ben ik daar dankbaar voor", zei hij. Uitvoerig ging hij in op het werk dat gt^iaan wordt voor de leprapatiënten. Hij vertelde hoe er voor de ouderen en ernstige zieken een apart dorp was gebouwd, waar zij een eigen kamer had- en een keuken voor Iedere twee personen. Deze mensen worden niet (neer, zoals vroeger, toen de ziekte nog niet te ge nezen was, geïsoleerd. De minder ern stig zieken blijven zelfs gewoon in hun dorpen wonen, en worden om de drie weken door vliegende colonnes bezocht. Een aantal jaren geleden is een nieuw medicyn ontdekt, dat deze vreseiyke ziekte kan genezen. Het eerste gevolg was, dat er prompt een groot aantal zie ken bU kwamen. Als de dokter vroeger de dorpen bezocht, verborgen de lepra's, er woonden, zich vaak, omdat zj bang waren geïnterneerd te worden. Nu komen zü voor dc dag, omdat zU weten sr hulp mogelijk is. In de jaren dat dokter Schweitzler zijn ziekenhuis geleid heeft, heeft hy ook gezien hoe de vreselijke slaapziekte overwonnen werd. Door de blanken die met dragers door de bossen trokken was deze gevreesde ziekte over geheel Afrika verspreid geraakt, nu is zij echter gehecJ Vraag Dr. Schweitzer kon het niet nalaten om ook ons een vraag te stellen. „Waar komen de vruchtbomen van Afrika van daan?" Toen niemand durfd» (of kon) antwoorden, vervolgde hy ,,Uit de An tillen". Op een aantal notenbomen na zün alle vruchtbomen geïmporteerd. Hy raadt nu de dorpen aap zoveel mogelyk vruchtbomen ta planten, omdat deze in Afrika het gehele jaar door vrucht dra gen cn een welkome aanvulling bieden voor het dieet. Zo gemakkeiyk is dat nog niet, omdat de meeste bewoners seminomaden zijn. Zy bewerken een stuk land tot het vol komen uitgeput is en gaan zich dan er gens anders vestigen. De bevolking moet dan ook bygebracht worden, dat zü meer dan voorheen zich moet toeleggen op het houden van vee opdat er mest wordt geproduceerd. Dan kan de mest het land weer vruchtbaar maken. In dit verband vertelde hy een beetje gnuivend van een Franse journalist, die hem eens gevraagd had, wat het begin is van de cul tuur; Schweitzer had immers zoveel over cultuur en ethiek geschreven. Hij had toen geantwoord: „Mest". En op de vraag wat kenmerkend was voor de voortgang van de cul tuur had hij geantwoord: „mestbo- 1 bad naar huis gegaan 1 een venynig artikel geschreven over de materialistische houding van Schweit zer. Maar deze bewees zyn stelling met te wijzen op Zarathustra, die ook de no maden gestimuleerd had zich ergens te vestigen. Hy schonk hun de heilige die ren. Volgens Schweitzer gaan de mensen zich pas vestigen als zij tpt akkerbouw overgaan en daarvoor is nodig dat zü kunnen beschikken over meat Ziekenhuizen Met dankbaarheid maakte hU melding an het feit, dat er reeds drie zieken huizen in de wereld zyn die zyn naam dragen. Een is er in Laos. De jonge begaafde arts die daar werkt werd zojuist gedwongen om naar Amerika terug te keren om zich voor kanker te laten behandeleiv Het tweede is gebouwd in het Ama- me-gebied. waar vrijwel geen geschik te bouwstenen te verkrygen zyn. De arts heeft daar dan ook zyn toevlucht genomen tot de eis, dat leder die zich wil laten behandelen een steen moet meebrengen. Het derde ziekenhuis is op laniu. Schweitzer hoopte dat er nog meer zie kenhuizen gebouwd zouden worden, ,ar vooral dat de kleurlingen zelf de- opdracht zouden gaan vervullen. „WO kunnen niet altyd biyven helpen, meende hy. Afscheid Na ruim een uur namen wü af scheid. Schweitzer was gaarne bereid om naar de tuin te gaan om de foto graaf in de gelegenheid te stellen een goede foto van hem en een paar van zijn medewerkers te maken. Zonder jas stond hij daar en liet hy zich gewillig fotograferen. Maar hy kon het niet nalaten nog te zeggen: ,.Als fotogra feren goed voor de gezondheid is dan is mij nog een lang leven beschoren." Toen kwam het moment van het afscheid. „Ik moet nog aan 't werk", zei de oude, maar nog zo vitale man, „er moeten nog brieven geschreven worden naar Lambarene". Waar hij ook is. Lambarene. waar ook een Ne derlandse vrouwelijke arts en drie Nederlandse verpleegsters werken, is zijn thuis. Hij blijft zijn werk tot het inde toe trouw. De MINISTERS van Engeland, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen, Dene marken, Zwitserland en Portugal, hebben gistermiddag in Stockholm het verdrag voor de kleine vrijhandelszone geparafeerd. Dit handelsgebied bevat ongeveer 90 miljoen inwoners. In een resolutie hebben de ministers er nog eens de nadruk op gelegd, dat zij vastbesloten zijn al het mogelijke te doen om een splitsing in Europa te voorkomen. WIJ beschouwen de kleine Vrijhandcls- one. zo staat in deze resolutie, ala een tap naar een overeenkomst tussen alle inden van de Organisatie voor de Euro- ese Economische Samenwerking. Wij gen te beginnen mot de zes landen vaa Euromarkt. He»t verdrag beoogt een vrije markt door afschaffing van de tarieven en van idere handelsbelemmeringen in de In- jstrlöle sector. Er is een overgangs- )d van tien jaar vastgesteld. Elk lid van de kleine vrijhandelszone kan zelf zijn buitentarieven bepalen. Verder zün ln het verdrag bepalingen opgenomen, die garanderen, dat de af schaffing van de handelsbarrières niet teniert wordt gedaan door subsidies en andere beperkende nationale maatrege len. Voor de handel in landbouwproduk- ten zijn speclaJe bepalingen in het ver drag opgenomen. kan aansluiten. Dc vraag of ook een com munistisch land zich kan aansluiten, moet nog bestudeerd worden. Drukwerktarieven. De vereniging tot bevordering van de belangen des boek handels heeft een adres gericht aan de minister van verkeer en waterstaat, waarin o.m. wordt verzocht een verlaging van de drukwerktarieven voor boeken, brochures en tijdschriften In welwillende overweging te nemen. Zij meent dat het van eminent cultureel belang moet wor den geacht deze artikelen zo goedkoop mogelijk te kunnen verspreiden. Gasvergiftiging. In een woning in dc St. EUsabethstraat te Vught Is gisteren ont dekt, dat de daar wonende 30-jarige ar beider A. Weeda door gasvergiftiging om het leven is gekomen. Zijn echtgenote werd in bewusteloze toestand gevonden. Als oorzaak wordt aangenomen, dat de hoofdkraan by de gasmeter, die zich op do slaapkamer bevindt, niet goed was afgesloten. Grande fine champagne (Beschermd door dé Franse wet)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11