Supralux' Moties over toelatingsbeleid inzake de spijtoptanten Poe schreef detective Peek&CIoppenburg Koude oorlog verplaatst naar het diplomatieke front Kleinhandel mag nog niet op visafslag hopen KWATTA WERELD BEELD VRUDAG 20 NOVEMBER 1959 Begroting Justitie in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie.) F R ZIJN gisteren in de Tweede Kamer een K.V.P.- en een P.v.d.A.-motie ingediend over het toelatingsbeleid van de regering ten opzichte van de spijtoptanten en de overige groepen zgn. maatschappelijke Nederlan ders, die in Indonesië verblijven. Beide moties willen dit toelatingsbeleid verruimd zien, maar de socialistische motie-Daams gaat verder dan de katholieke motie-Van Doorn. De eerste spreekt namelijk zonder meer uit, dat het aantal van 2000 visumaanvragen per jaar, waarover gunstig kan worden beslist, aanmerkelijk moet worden vergroot. De motie-Van Doorn vraagt minister Beerman (justitie) de Kamer inzicht te verschaffen in de gegevens, aan de hand waarvan het departement van justitie de ingedien de visumaanvragen behandelt. Aan het begin van de vergadering van dinsdag a.s. zal de Kamer over beide moties stemmen, 's Ministers partij genote jkvr. Wttewaal'l van Stoetwegen (c.h.) heeft ail gezegd aan de moties geen behoefte te hebben, terwijl de heren Meulink (a.r.) en Berkhouwer (lib.) zich min of meer gereserveerd uitlieten over de motie-Van Doorn. sulfaat. Men dient echter te bedenken, dat de opname-capaciteit van ons over bevolkte land bepeikt ia- Toelating van niet of nauwelijks te omschrijven groepen zou dan ook tot onoverzienbare conse quenties ledden. Het getal van 2000 is het resultaat van een zorgvuldige afweging van de ernstige en minder ernstige ge vallen. Hierbij houde men in het oog, dart naarmate de ernstigste gevallen worden toegelaten de richtlijnen geleidelijk aan kunnen worden verruimd in die zin, dat ook de minder ernstige gevallen een gro tere kans krijgen. Openbare publikatle van de toelatingsriöhtlijnen achtte de minister niet gewenst, omdat ddt misschien tot ongerechtvaardigde verwachtingen en conclusies bij de betrokkenen zou kunnen leiden. Niet bevredigd De Kamer toonde zich tijdens de replie ken niet geheel bevredigd door deze uit eenzetting. De K.V-P.-er Van Doorn kon de opmerking van de minister dat de meeste gevallen niet erg urgent zijn, niet onderschrijven. Als de minister zich in zijn toelatingsbeleid op gegevens baseert, dan moeten die gegevens ook aan de Kamer of aan een Kamercommissie ter beoordeling worden voorgelegd. Mr. Daams (soc.) meen'de, dat de minister zon der meer verruiming had moeten toezeg gen en daarom was hij het ook niet eene met de z.i. te zwakke motie-Vam Doorn Mr. Berkhouwer (lib.) betwijfelde of de K.V-P.-motie de kwestie der spijtoptanten materieel verder zal brengen. De minister kan naar zijn mening nu beter toezeggen, dat hij zich in zijn toelatingsbeleid zal binden aan termijn of getal. Mr. Meulink (ar.) zei, dat de toelatings norm niet mag zijn: bloedverwantschap met Nederland. Doorslaggevend dient te zijn: het zioh thuis voelen in de Neder landse sfeer- De toelatingsrichtlijnen zou de minister vertrouwelijk ter kennis van een Kamercommissie kunnen brengen. Het bekijken van spijtoptanten-dossiers door de Kamer, waar de motie-Van Doorn om schijnt te vragen, achtte de heer Meu link moeilijk voor verwezenlijking vat baar. Jkvr- Wittewaall van Stoetwegen sloot zich aan bij 1 verlangen naar een zo ruim mogelijk toelatingsbeleid. Zij zou tevreden zijn wanneer de minister de Kamer op de hoogte wil brengen van de toelatingsnormen, maar voor de moties voelde zij niets. Dinsdag a.s. zal blijken of de toezeggingen van de minister in tweede termijn door de Kamer als vol doende worden beschouwd. De uitspraak, die de heer Van Doorn van de Kamer vraagt, is gisteravond eigenlijk al overbodig geworden, omdat minister Beerman zich toen in zijn du pliek bereid verklaarde do Kamer (of een Kamercommissie) de gevraagde gegevens te verschaffen, zodat ze zich een oordeel kan vormen over de aard van de visum aanvragen. Bovendien zei de minister met nadruk het kwantum van 2000 toelatingen per jaar niet als een heilig getal te willen zien. Hij zal in zijn toelatingsbeleid voort durend trachten te doen wart maximaal verantwoord is. De kwestie zal nog nader i-n hert kabinet worden besproken. Op het ogenblik kan nog niet in concrerto worden gezegd hoeveel het aantal meerdere toe latingen zal moeten bedragen. Daarom had de bewindsman niet veel op met de motie-Daams (soc.), die over een „aan merkelijke verruiming" spreekt zonder aan te geven wat onder „aanmerkelijk" moert worden verstaan. Mr. Beerman liet er overigens geen misverstand over bestaan, dat ook hij begaan is met het vaak schrijnend, leed, dat door vele ex-Nederlanders en daarmee vergelijkbare personen in Indonesië wordt geleden. Wel be staat er voor hen niet direct lijfs gevaar, maar hun economische toe stand is zeer verslechterd, wat trou wens voor de gehele Indonesische be volking geldt. Het aantal spijtoptan ten bedraagt niet 9000, zoals minis ter Samkalden destijds dacht, maar 13.000. Vermeerdert men dit aantal met de gezinsgenoten, dan komt men op meer dan 50.000 spijtoptanten. Daarin zijn niet begrepen de maat schappelijke Nederlanders, die offi cieel geen ex-Nederlanders zijn. Er zijn thans van sijptoptanten 2500 vi sumaanvragen ingeschreven, d.w.z. door 20 pet. van het totale aantal. Dat de resterende 80 pet. nog geen visum heeft aangevraagd, betekent niet, dat ze niet naar Nederland wil len. Nog geen 5 pet. van de 2500 aan vragers kan echter de overtochtskos- ten zelf betalen. De regering, zo zei de minister, is ervan overtuigd, dart de toelating van rond 2000 spijtoptanten in 1960 veel nood zal leni gen. De beperking tot 2000 houdt een ver dubbeling in van het in 1958 bereikte re- Grootboek De minister heeft gisteren de Kamer meegedeeld, dat op zeer korte termijn de indiening is te verwaóhten van een wetsontwerp tot intrekking van de wet Grootboek Woningverbetering. Het advies de Raad van State is reeds ontvangen. Mr. Beerman gaf toe, dat met betrekking tot de huurblokkering een uiterst half slachtige situatie bestaat, waaraan beter nog vandaag dan morgen een eind kap worden gemaakt- Hij achtte het volkomen nniig en redelijk, dat niet tot vervolging an nalatige huiseigenaren wordt over gegaan nu besloten is de huurblokkerings- wet in te trekken en ingevorderde be dragen eerlang zullen worden terugbe taald. Mocht het initrekkingswetsontwerp door de Kamer worden verworpen, dan zou het nog niet juist zijn om rauwelijks tort vervolging over te gaan. Over de Inhoud van het binnen enkele dagen in te dienen wetsontwerp tot wij ziging van de Loter(jwet (voetbalpool) wilde de minister niet spreken. Hë be treurde het, dat de Kamer door voor tijdige mededelingen in de pers op de hoogte is gebracht van bepaalde onder- 146) De detective-roman is wer kelijk van goeden huize. In 1841 pu bliceerde de hoofdredacteur van ..Grahams Magazine" te Philadelphia een verhaal, getiteld „The murders of the rue Morgue", een gruwelijke geschiedenis, waarin de misdaad en haar wordingsgeschiedenis, de mis dadiger en z(jn slachtoffers noch de boete een rol van betekenis speelt. Het ontraadselen van de misdaad is in dit verhaal het hoofdmotief ge worden en dit geschiedt dan ook op logische wijze door een door Poe geschapen detective. Voor het eerst in de geschiedenis van de westerse letterkunde was een detective-ver haal ontstaan later in veelvuldige herdrukken ln romanvorm uitgege ven dat ontelbare navolgers zou Kunnen we ais eerste auteur van dit genre Poe noe- men (die overigens nog een tweede de tective-verhaal heeft geschreven), de man die het eer ste detective-ver- J_ haal In de Engelse lett-rkunde het licht deed zien, was niemand minder dan Charles Dickens, die ln 1850 In „Bleak House" de eerste detective van Scotland Yard de wereldlitera tuur deed binnenstappen. Ook bij Dickens is het niet bij deze eerste ling gebleven. Verschillende detecti ve-verhalen verschenen nog van zijn hand (vaak ingevoegd In breed op gezette romans, zoals „Olivier Twist" en „Nicolas Nlckleby") en hij eindigde zijn leven zelfs met een on voltooide detective-roman, waarvan tot op de huidige dag niemand de ontknoping weet. Wel schijnt hi) des tijds koningin Victoria te hebben TOCH IS HET ZO! aangeboden haar de oplossing te onthullen, maar de vorstin is daarop niet ingegaan, zodat met het einde van deze grote schrijver de letter kunde een raadsel rijker is gewor den. In de eeuw detective-literatuur die hierop lz gevolgd, is er veel goeds op dit gebied verschenen, en natuurlijk ook veel dat de toets van geen en kele kritiek kan doorstaan. En hoe wel niemand kan voorspellen, hoe de detective-roman zich in de toekomst zal ontwikkelen, is de vrees, dat we ook hier in een slop zullen belan den, zeker niet denkbeeldig. Ver schillende schrijvers, vooral in Ame rika, schijnen de opvatting te koes teren, dat het maar eens uit moet zijn met het detective-verhaal als in tellectuele ontspanning en dat het harde realisme van de moord en de vechtpartijen tussen de detectives (die vaak zelf tot de „killers" behoren) en de klanten uit de onderwereld de boventoon moet hier nog aan toe het grof sexnele element, dat dergelijke schrijvers ons In het detective-ver haal menen te moeten voorzetten, dan kunnen we nog wel spijtig op merken, dat de detective-geschiede nissen oorspronkelijk uit een goed nest komen, maar voegen daar aan toe dat vele nazaten toch wel op er gerlijke wijze ln de goot verzeild z^d geraakt Toch mogen we van dit onderwerp geen afscheid nemen, zonder te ver tellen, dat één figuur uit de Ame rikaanse detective-romans werkelijk heeft bestaan Daarover een volgende keer. delen van het wetsontwerp. Het departe ment van justitie heeft hieraan geen schuld. Publicatie van de enquête-RUkscn achtte de bewindsman evenmin juist. Voor de enquête zelf had hë veel u dering. Het is echter geen boek om der handleiding aan het publiek te De vragen over de rijkspolitie beant woordend zei de minister, dat ook hij voelt voor een verlaging van de leeftijds grens voor de toelating. Hë gaf toe. dart de promotiekansen voor een wachtmeestei eerste klas bë de rijkspolitie niet gunstig zën. Gedacht wordt aan een uitbreiding van het aantal rangen en functies. Mis schien Ls het mogelëk een rang te creëren tussen die van wachtmeester en opper wachtmeester. Inschakeling van de it ohaussee bë het verkeerstoezicht op de wegen vond de minister onjuist, omdat zulks verwarrend zou werken. Hë gaf voorts de heer Meulink toe, dart de laatste jaren op het gebied va pornografie bestrijding niet die activiteit ls ontplooid, die met het oog op de vang van het vraagstuk gewenst zou geweest. Bestrijding van de pornografie met het strafrecht in de hand is overigens heel moeilëk, omdat het begrip porno grafie onduidelëk is. Toch moet men be reid zën het risico van een vervolging te nemen inplaarts van passief af te wachten, in antwoord op een vraag van ir. Van Dis (s.g zei de minister, dat toepassing kunstmatige inseminatie in ons land niet frequent is. Advocaat-minister De heer Kranenburg (socis tydens de replieken nog teruggekomen op wat hë woensdag al in een nogal opzienbarende vorm te berde had gebracht. De oud- staatssecretaris van defensie ontkende dat hij „onconfraiterneel" zou hebben ge handeld toen hij minister Beerman de dag tevoren onder handen had genomen wege hert feit, dat de minister zich niet van het Rotterdamse advocatentableau zou hebben laten schrappen. Hë zei: ,.In mei is mr. Beerman als minister opge treden, op 15 september deelde het advo catenblad mede dat hq zich met de heren Toxopeus en Scholten. als advocaat had laten schrappen, op 15 oktober bevatte het blad de rectificatie, dat mr. Beerman zich nog niet had laten schrappen, op 16 oktober werd bekend, dat hij als procu reur was afgevoerd, op 10 november werd de behandeling van de justitiebegroting uitgesteld en eerst op 17 november, dus dinsdag jl. werd mr. Beerman van het advocatentableau afgevoerd." Mr- Kra nenburg wilde nog eens met nadruk stel len, dat een minister zich moet losmaken van zijn maatschappelijke bindingen en zulks niet formeel en tijdelijk, maar mate rieel en definitief. De minister kreeg gisteren steun vanuit de Kamer. Mr. Berfchouwer (lib.) zei dat het onmogelijk is een uitgebreide prak tijk onmlddellëk na aanvaarding van het ministerschap op te geven. Er bestaan omtren/t het al of niet verenigbare van de functie van minister met het ambt van advocaat hier te lande geen geschreven regels zoals in België en Frankrijk. De mededeling dat mr. Beerman zich pas op 17 november vaa het tableau heeft laten schrappen, was voor de heer Berkhouwer weinig zeggend. Het feit dat men ingeschreven staat impliceert immers szins, dat men ook metterdaad de advocatuur uitoefent. Spreker haalde in dit verband voorbeelden aan van perso- dde wel ingeschreven stonden maar niet als advocaat enz. werkzaam waren. Hë twijfelde er geen moment aan, dat mr. Beerman dezelfde lën heeft gevolgd als ambtsvoorgangers die zich in eenzelfde situatie bevonden Mr. Meulink (a.r.) sloot zich bij de heer Berkhouwer aan- De a.r. woordvoerder vond, dat de heer Kranen burg onnodig stof heeft doen opwaaien Wel Is het zaak, dat de minister alle finan ciële en zakelijke banden met zën vorige werkkring verbreekt, maar het al of niet Ingeschreven staan als advocaat is vol strekt onbelangrijk. Minister Beerman zei In zën antwoord al het menselëk-mogelëke le hebben ge daan om zonder In strëd te komen met de belangen die hem waren toevertrouwd zën uitgebreide praklëk zo snel mogc- c over tc geven. Als procureur had hë h zo spoedig mogelëk laten schrappen als advocaat niet, omdat hë twëfelde aan de noodzaak van de schrapping. Hë was het met de heren Meulink en Berkhouwer dat het staan op het tableau zuiver theorie is. In oktober had hë echter toch schrapping aangevraagd en maan dag jl. had hë aan de griffier van de Rotterdamse balie gevraagd of het verzoek 1 was doorgekomen. De encadrering •aarin mr. Kranenburg deze kwestie naar oren had gebracht, had de bewindsman liet prettig aangedaan. De Kamer za! volgende week o.m. de begroting van landbouw, visserij en voed selvoorziening behandelen. Vereniging voor bejaardenzorg In een onlangs door vertegenwoordigers •an Protestants Christelijke bejaarden tehuizen gehouden vergadering is beslo ten tot de oprichting van de „Protestantse vereniging van instellingen tot bejaar denzorg". De vereniging zal gevestigd worden in Utrecht en zal zich ten doel stellen in het belang van haar leden al de dien-sten te bewëz-en, die nodig zqn de hulpverlening aan bejaarden, voor er deze door haar leden wordt ver leend, zo goed mogelijk te doen geschie- ACADEMISCHE EXAMEN9 NIJMEGEN. 19 november Geslaagd oor doet. rechten: mej P M Th Wage- aar, Vugiit Adelborst Shirts prachtige no-iron poplin. Truon-Trubflex- boord uit één stuk. strijken overbodig 95 O, kom er eens KIJKEN d3 Ca Haringaanvoer nog steeds slecht De haringaanvoer is nog steeds slecht. Tot nu toe werden In dit seizoen 594.000 kantjes aan wal gebracht. Weliswaar is dit enkele tienduizenden kantjes meer dan In dezelfde periode van het vorig jaar, maar ondanks dit feit kan men zeker spreken van een mislukte Engelse wal- vlsserë- Er wordt op het ogenblik zelfs meer pilchards dan haring gevangen. Dit deelde dra. D. J. van DUk mee op een gistermiddag gehouden bestuursvergade ring van het visproduktschap. Hoewel de Engelse biologen dit Jaar een staging van de haringvangsten met 25 pet voorspelden is er van deze ver wachtingen helaas niet veel uitgekomen. Voor de nieuwe haring, die wordt aan gevoerd, worden bë zonder hoge prijzen genoteerd. De aanvoer van verse haring blyft ongeveer stabieL Tot nu toe werd 29.000 ton aan de markt gebracht, tegen 24-300 ton het vorig jaar. De laatste dagen is nogal wat haring in Breskens gevan gen, de afgelopen weken meer dan 2000 ton. De besommingen van de garnalen zqn gestegen: werd vorig jaar 6-600.000 besomd dit jaar beliep de opbrengst 7.600.000. Van de Duitse regering werd een extra „aufschreibung" van een mil joen DM verkregen voor de export van gezouten haring. Voor Europa staan belangrijke dingen op het spel Vooal de Amerikanen dienen zich te bezinnen op de vraag, hoe zë hun buitenlandse politiek het best kunnen aanpassen aan de zich nog steeds wijzigende omstandigheden. Het /Ontwapenende" optreden van Ghroesjtsjef, het steeds terugkeren de gevaar van een militair conflict BESLUIT OPNIEUW UITGESTELD nieuw heeft het visproduktschap antwoord op de vraag of de kleinhandel wel dan niet moet worden toegelaten ii de visafslag uitgesteld. In een gistermid dag gehouden bestuursvergadering is dit maal besloten een commissie samen te stellen, die de problematiek zal bestudc- i. Dit betekent dat de huidige status quo, welke inhoudt dat alleen groothan delaren worden toegelaten, tot 1 april wordt gehandhaafd. Hoewel van de zijde van de kleinh del fel protest werd aangetekend tegen dit besluit („we wachten nu al zo lang telkens worden we met een kluitje in riet gestuurd") bleek toch wel dat de este bestuursleden zich door de talrijke voetangels en klemmen nog geen wogen oordeel konden vormen. Het is elëk gebleken, dat het vraagstuk i: irerschillende afslagplaatsen op onge- lëke wqze zal moeten worden opgelost. Verschil IJmuiden, waar het grootste deel van e aanvoer uit verse produkten bestaat, een typische exportplaats. Uit Sctaeve- uingen en andere plaatsen daarentegen, waar met name gezouten haring wordt afgeslagen, wordt de aanvoer grotendeels in het binnenland afgezet. IJmuiden zal dus moeilijker kleinhandelaren in de af slag kunnen toelaten dan de „zoute ha ring-plaatsen". Ruim een uur is over het probleem ge redetwist De kleinhandel zei o.m.: vrije toegang tot de afslag is een fundamenteel element voor de bedrijfsuitoefening van dc detaillist. De groothandel was van me ning dat in het geval van toelating de kleinhandel wél op het terrein van de groothandel zal mogen komen, maar dat de grossiers geweerd blijven van het ge bied van de detaillist. Bovendien betwq- felde men het of het verlangen van kleinhandel om direct op de afslag kopen wel algemeen is. Immers: vrijwel geen enkele detaillist uit het binnenland :al dagelijks naar de kustplaatsen kunnen komen om daar zqn (relatief kleine) par tijen te kopen. Na veel woorden over en weer l TN zijn in een vorig artikel besproken lezing heeft de Amerikaanse professor Kissinger uitvoerig stilgestaan bij de ontwikkelingen, welke geleid hebben tot een volkomen wijziging van de strate gische positie van het Westen. Zij brachten hem tot de gevolg trekking, dat het dreigen met een totale oorlog niet langer het belangrijkste politieke middel is om agressie te voorkomen. De voorsprong, die de Verenigde Staten lange tijd op de Sowjetunie hebben gehad op het gebied van kernwapens is misschien nog niet geheel verloren gegaan. Het arsenaal, dat de Russen in betrekkelijk korte tijd hebben opgebouwd, kan echter zoveel vernietigende kracht voortbrengen, dat een zogenaamde verg elding saanv al om een agressor af te straffen niet langer het enige middel kan zijn, waarop de verdediging van de vrije wereld is gebaseerd. en de naar ontspanning verlangen de openbare mening nopen de Ver enigde Staten als leider van de wes telijke alliantie om te zien naar an dere middelen om minder aangena me gevolgen van de tweede wereld oorlog uit de weg te ruimen. Een van de belangrijkste overblijf selen is de Duitse kwestie, waar voor geen oplossing kan worden ge vonden, tenzq het Westen zich neer legt bë de bestaande situatie. De Berlijnse crisis, kunstmatig door de Sowjetunie veroorzaakt, is slechts een stok achter de deur om een be slissing te kunnen forceren. De vraag is nu of president Eisen hower het Duitse vraagstuk als het centrale probleem blijft beschouwen, dat bepalend is voor de verhouding tussen Oost en West, of dat hij, nu andere kwesties van wereldformaat dringend de aandacht vragen, be reid is ln te stemmen met een re geling van dit Europese probleem, zonder de positie van West-Bcrlijn in gevaar te. brengen. Koude oorlog TN DIT VERBAND verdient het -1- aanbeveling na te gaan, hoe de westelqke mogendheden onder aan voering van de Verenigde Staten hun aandeel in de „koude oorlog" hebben geleverd. Zodra het duidelëk was dat Stalin ge heel Europa in het lot van Tsjecho- slowakije wilde laten delen, troffen de westelëke mo gendheden maat regelen, die gedeel telijk van politieke maar voornamelijk van militaire aard GRATIS 1 Kwatta Manoeuvre 20 ets reep voor ÏO Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier 't is weer besloten een commissie te vormen, die alle problemen zal gaan bestuderen. Een commissie bestaande uit vertegenwoor digers van groot- en kleinhandel, reders en werknemers. In februari zal deze com missie een rapport moeten uitbrengen en een concept-verordening op tafel moeten kunnen leggen. Hongaars orkest krijgt een eigen straat Vanmorgen is uit New York te Rotter dam met het s.s. „Rotterdam" het 80 man tellende Hongaars Philharmonisch Orkest aangekomen, welk orkest na de opstand van 1956 te Wenen geformeerd werd door musici van de drie beste Hon gaarse orkesten. Aldus vertelde de diri gent Zoltan Rozanyasi ons vanmorgen bij aankomst. Het orkest wordt officieel de Philharmonia Hungarica genoemd Amerika heeft op de Hongaren een grote indruk gemaakt. Veertien steden hebben het orkest aangezocht het volgende jaar terug te komen. Op de thuisreis met de „Rotterdam" heeft het orkest twee con certen gegeven, waarbij Guila Bustabo, die ook aan boord was, als viool-ssoliste optrad. Het orkest gaat nu naar Wenen om zich vervolgens per 1 januari defini tief in Marl te vestigen, de Duitse stad die het orkest heeft geadopteerd. In een nieuwe wijk worden de huizen van een hele straat, de „Philharmonia Hungarica- straat.", ter beschikking van de orkest leden en hun gezinnen gesteld. Volgens verklaringen van de orkestleden voelt men zich bijzonder goed in het westen, want, zei men ons, „vrijheid is niet slechts een woord gebleken". Het gewijzigde DULLES paste zich al aan crises in de Sowjetunie voor deden. Ook maakte men geen gebruik van de politieke onstabiliteit in Oost- Europa, die daar een gevolg van Niet lang daarna maakten twee belangrijke gebeurtenissen duidelijk dal de grondslagen van de buiten landse politiek der Verenigde Sta ten een nauwkeurige herziening be hoefden. De eerste was de Hongaar» se revolutie in het najaar van 1956, die de onmacht van do westelijke diplomatie in het licht stelde. Do westelijke mogendheden bleken zich elke mogelijkheid om tot niet-raill- taire acties over te gaan te hebben ontnomen. De tweede vond in de herfst van 1957 plaats, toen de lancering van de Spoetniks de superioriteit van de Sowjetunie in de rakettechniek de monstreerde en duidelijk maakte, dat de militaire superioriteit van het Westen niet meer zo onaantastbaar was, ais op dat ogenblik nog steeds werd aangenomen. Tot een ingrij pende herwaardering van de Ame rikaanse politiek kwam het echter niet: het Russische succes leidde slechts tot verhoog de inspanningen op militair-weten- schappelqk terrein. T ANGZAAMmaar zeker begon zich na het „uit breken" van de Berlijnse crisis een wëziging in het Amerikaanse den- voltrekken. Vooral na he instellen van d« Berlijnse blokkadi zqn met nam» de Amerikaanse politici de koude oorlog vrijwel geheel gaan zien als een militaire strijd. De Amerikaans» diplomatie schrijft Richard Löwenthal in die Zeit kwam sindsdien tot ontwikkeling van de stelling, dat alle kernproblemen van de koude oorlog konden worden opge lost, zodra de militaire kracht van het Westen een genoegzame voor sprong op die van het communistis che blok zou hebben verkregen en kunnen behouden. Dat die voorsprong kon worden behouden, werd nooit be twijfeld, omdat men tien jaar gele den nog vast overtuigd was van de industriële en technische teit van de Verenigde Staten. Gemiste kans "M"OG JAREN na de dood van Sta- lln bleef de Amerikaanse poli tiek gebaseerd op deze veronder stelling. Dit was een van de oorza ken van hert feit, dat men alle po- litieke mogelijkheden voorbij liet gaan, die zach tijdens de opvolging> Dit de PL ASTICL AK is beter kost mindert dood von Dulles in het voorjaar be gonnen. Dulles heeft zelf reeds de eerste stappen op de nieuw ingesla gen weg gezet. Toen Eisenhower Chroesjtsjef uitnodigde, naar de Ver enigde Staten te komen, zei hij ervan overtuigd te zqn. dat Dulles met dit besluit zou hebben ingestemd. Nog steeds worden allerlei moge lijkheden overwogen, wordt de reac tie van de andere westelijke landen gepeild en zoekt men naar een mo gelijkheid om met de Russen te on derhandelen zonder gevaar te lopen, het afgedraafde paard van Troje binnen te halen. Voor Europa staan er belangrqke dingen op het spel. In Amerika heb ben velen al geruime tijd de neiging, zioh minder met de Europese zaken te gaan inlaten. Binnen afzienbare tijd heeft Amerika de Europese lan den niet meer nodig als militaire bg- ses. Zë zullen dan niet alleen in eco nomisch, maar ook in militair en politiek opricht, sterk op elkaar aan gewezen zqn. Daar dienen rij thans reeds rekening mee te houden. Internationale overeenkomst hoort in Tractatenblad (Van onze parlementeredactie.) Internationale overeenkomsten en de besluiten van volkenrechtelijk® opgamlee- ttcs moeten ln hot Traofaitenfolad be kendgemaakt worden. Dit zal wettelëk voorgeschreven worden als de Kamera akkoord gaan met een wetsontwerp dat do ministens Luns (buitenlandse zaken), Beerman (justitie) en Toxopeus (binnen landse zaken) thans bë de Tweede Ka mer Ingediend hebben. In 1953 wend in do grondwet een be paling opgenomen dat de wet regels geeft over de bekendmaking van de zo- Juist genoemde overeenkomsten en be sluiten, In de praktijk werden zij door gaans ln het sinds 1950 bestaande Trac tatenblad afgedrukt. Volgens het thans Ingediende wetsontwerp zal dit zo blij ven, maar er zën ook enkele uitzonderin gen Dertig Jaren na de uitgifte van het betreffende Tractatenblad mag men, al thans in normale ge /alen, de overeen komst beschouwen als te zën bekendge maakt. De verantwoordelijkheid voor de bekendmaking berust bë dc minister van buitenlandse zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5