Burgemeester toont zich optimistisch over VVV COEMAAT Raad Zoeterwoude besloot tot aanschaf vuilnisauto WAARDE-CHEQUES 10 meer waard 11 nieuwe leidsche courant vrijdag 20 november 1959 Gemeenteraad van NOORDWIJK Er zijn tekorten, maar dat komt wel weer in orde... TN DE VERGADERING A mr. G. F. W. van Berckel, de raad van Noordwijk gaf de burgemeester beschouwing over de gang van zaken betreffende de Stichting V.V.V. Zulks naar aanleiding van een aan de raad en aan de andere participanten toegezonden stuk, bevattend een ver antwoording van het financiële beleid en een concept-begroting voor 1960 en tevens als antwoord op een verzoek om inlichtingen in de vorige raads vergadering gedaan. Het is de bedoeling, dat deze stukken telkens in het najaar de raad zullen bereiken. De financiële overzichten spreken voor zichzelf, aldus de burgemeester, die vervolgens wees op de doorgevoerde splitsing tussen de dagelijkse dienst en de exploitatie van het gebouw. Het is de bedoeling dat de schuld de bouw en inrichting van het gebouw, geleidelijk worden gedelgd uit de mid delen die de exploitatie oplevert. Op den duur geeft dit een schuld vrij bezit, dat jaörlijks baiten zal opleveren. Voorts herinnerde de burgemeester aan de scheiding van loketten van de Horeca en van de vereniging van huizen- verhuurders, wat een gevolg is streven naar meer efficiency. De bruik baarheid van deze maatregel i praktijk reeds gebleken. Opgang Er zijn inderdaad tekorten bij de da gelijkse dienst, maar uit de begroting 1960 blijkt een geleidelijke opgang en we willen nog meer bereiken. De prak tijk van de samenleving in stichtings- verband wijst uit, dat deze levensvat baar is gebleken, aldus de burgemeeste die de Stichting wenste te zien als ee contactorgaan dat meegroeien kan mt de ontwikkeling van het bedrijfsleven, in casu van het vreemdelingenverkeer. Dit orgaan wenst het bedrijfsleven dienen als centrale van overleg, advies en stimulerende kracht, nevens de func tie als informatie- en verkeersbureau. De Stichtingsvorm is indertijd geko zen, in overleg met enkele vooraanstaan de juristen, en hij heeft haar bruikbaan heid in de praktijk bewezen. Vervolgens sprak de burgemeester over de processen waarin de Stichting is verwikkeld. Aangezien de uitspraak op 9 december zal plaats hebben, wenste mr. Van Berckel hierop niet vooruit te De heer Kippen betreurde het, dat de leiding van de Stichting niet heeft kun nen voorkomen dat deze in proce; werd verwikkeld. Overigens zou spreker het op prijs stellen als deze begroting werd besproken bij de behandeling van de gemeentebegroting. De heer De Rui ter sloot zich bij deze suggestie aan. De heer Vogelaar wenste enkele algemene opmerkingen terzake te maken. Er is alle reden met lof over het werk van de Stichting te spreken in 't bijzonder over de totstand koming van het gebouw. Bij alle lof over het goed functioneren van de Organen van de Stichting, rijst bij spreker tocb de vraag: hoe zal dit alles in de toekomst gaan functio neren? Zal ln de nieuwe gegroeide situatie een directeur passen en welke instructies ontvangt hij? De stichtingsvorm achtte de heer Vo gelaar zeer moeilijk hanteerbaar; men kan bijvoorbeeld de participanten niet tot betaling dwingen en is dus eigenlijk van hun goedwillendheid afhankelijk Voorts wenste de heer Vogelaar niet elk jaar een uitgebreid debat over deze Stichting; ^ve zijn echter kennelijk op de goede weg, want voor het eerst in de geschiedenis van de Stichting zijn er nu duidelijke stukken tijdig ter tafel. Publieke opinie De heer Sedelaar had alle waardering voor het streven donateurs voor de Stichting te werven. Er is wellicht een grote groep ingezetenen die sympathiek staat tegenover de Stichting, maar voor reële steun nog geen vorm heeft kun nen vinden. Ook de heer Sedelaar be treurde de conflicten die er zijn en hij vreesde dat als deze niet spoedig worden opgelost, de tekorten nog groter zullen worden. De Stichting heeft groot deel de publieke opinie tegen zich en het is de taak van het bestuur de sympathie te winnen. Door een tekort san middelen wordt niet voldoende pro paganda in het buitenland gemaakt, wat een groot nadeel betekent. Spreker gaf het college in overweging zich te beraden over het instellen een zogenaamde kurtax, mede in band met het geraamde tekort op de begroting. In het buitenland wordt de: vrij veel geheven en waarom kan dit hier niet? De burgemeester zei, dat al deze zaken draaien om de economische mogelijkheden die er zijn. Er moet begrip groeien en hiervoor is tijd nodig. Er zijn al tekenen van voort gang te constateren in de vorm van meer samenwerking. Persoonlijk is spreker voorstander van het heffen fan een kurtax, maar hiervoor is zen wijziging van de gemeentewet j. Er is een sterke stroming i en voor slagen hiervan zal een landelijke actie nodig zijn. Haas, De Witt, Sedelaar, J. P. Passchier en Mesker. Aan de agenda was toegevoegd een voorstel het pand Wilhelminastraat 44 dat eigendom van de gemeente is, te verhuren aan het interparochieel sociaal- charitatief centrum Noordwijk. Geforceerd De heer Vogelaar vond, dat dit voor stel in een zeer geforceerd tempo in de raad is gebracht. Waren er geen andere reflectanten voor dit huis? Ook andere raadsleden informeerden hiernaar. Van de zijde van het college werd op gemerkt dat het algemeen belang hier mede is gediend en dat er geen andere serieuze reflectanten waren komen op- Mr. G. A. J. Heling legde de vereiste eden af in handen van de voorzitter, als loco-secretaris. De voorzitter deelde mede dat de heren Benschop en Van Riemsdijk be richt van verhindering hadden gezonden. Bij de rondvraag ontspon zich een debat tussen de heer Vogelaar en de burgemeester over het uitgeven van een (ver)bouwvergunning aan de N.V, Noordzee. Het bleek dat deze N.V. een bouwvergunning had ont vangen, doch anderzijds geen toe- stemimng had tot verbouwen, om dat het terras, waarover het ging, op gemeentegrond ligt. Voorts informeerde de heer Vogelaar aar de stand van de onderhandelingen iet de eigenaar van Bianca, in verband et de verbreding van de Oude Zeeweg de mogelijkheid tot wegnemen van ;n hinderlijke bocht. De heer Rippen informeerde naar een zijns inziens ten onrecht» toegepaste huurverhoging van de woningen aan het Wilhelmdnahofje, en de heer Schenke- veld zou, in het belang van de zaken lieden aan de Oude Zeeweg, de moge lijkheid graag laten bestaan dat voet gangers tijdens de werkzaamheden daar toch kunnen blijven langs lopen, vu ;n paadje. De heer J. P. Passchier informeer de naar eventuele nieuwe bouwkas- woningen en naar de eigen-woning- bouwplannen van de gemeente. Wet houder Van Leeuwen zei, dat nieuwe plannen voor een 13-tal gegadigden voor bouwkaswoningen in de raad zullen komen. De plannen voor de gemeentelijke woningbouw zijn ge-* reed, het wachten is op een toe wijzing voor 1960. Vervolgens werden nog gesproken ovei bejaardenwoningen te Noordwijk aar Zee (K. Passchier), over het centrale antennesysteem duplexwoningen aa: Leon Leufstraat (De Ruiter) en houder Van Leeuwen verschafte nadere Inlichtingen over de beschutte werk plaats te Sassenheim. Hierna ging de raad in besloten zitting. Schoolarts De schoolarts houdt woensdagmiddag van twee tot drie uur zitting in de open bare lagere school aan de Van Panhuys- straat. Blij Wethouder Van Leeuwen was blij, dat deze bespreking zo plezierig verliep. Hij prijs op te verklaren, dat de «telde 'amenwerking in de Stichting altijd goed vas en dat er geen sprake was van een overwicht van bepaalde zijde. Dat er soms bepaalde overdreven geruchten de ronde doen, komt doordat men niet vol doende op de hoogte is van de feiten. In gezamenlijk overleg is in de Stichting veel bereikt. Er zijn financiële moeilijk heden, maar deze kunnen worden opge lost. De heer Van Leeuwen was van mening, dat het met de Stichting de Wede kant opgaat; er is hard gewerkt w steeds wordt uitsluitend het belang 'an Noordwijk in het oog gehouden. Hiermee was het debat gesloten. Helaas kunnen we geen cijfers ver strekken over de activiteiten en plan nen van de Stichting, aangezien van de zijde van de Stichting aan de Pers geen gegevens zijn verstrekt. Hierna zette de raad zich aan de af handeling van de 21 punten tellende a§enda. Hierover werd vrijwel niet ge sproken en praktisch alle punten gingen onder de hamer door. Bij de symbolische aanbieding van de begroting, werd de raad voor het onder- wek in twee afdelingen verdeeld. In de rerste afdeling hebben zitting de heren "ogelaar, Schenkeveld, K. Passchier, Alkemade, Schmohl, De Ruiter, Ben schop en Faase. In de tweede afdeling "Ie heren Rippen, Van Riesmdijk, De Begrotingen goedgekeurd Uniforme vuilnisemmers brengen reinigingsrechten mee maatschappelijke zorg voor 1960 werd goedgekeurd. De ontvangsten en uitga ven bedragen 46.874,36. Het subsidie van de gemeente beloopt ƒ43.338,93. De begroting van het Grondbedrijf 1960 werd vastgesteld als volgt: baten en lasten 16.876,47 en de kapitaalsin komsten en -uitgaven 16.077,84. Ook de begroting voor 1960 van het waterlei dingbedrijf werd vastgesteld met i lasten en baten een bedrag ƒ42.612,20 en aan kapitaalsinkomsten -uitgaven van 18.266,40. Bij de behandeling van de begroting werden algemene beschouwingen gehou den door de .heer Van der Ploeg, voor zitter van de r.k.-fractie. Spreker ver klaarde dat het opgemaakte inves teringsprogramma aantrekkelijk is. Hij betwijfelde echter of alles wel zal kun- worden uitgevoerd. :t is, aldus de voorzitter, zeer zeker de bedoeling van B. en W. zoveel mo gelijk van de voor 1960 opgenomen wer- te voeren. Veel zal afhangen :e verstrekken geldleningen, •r Van Mil had bezwaar tegen de verdubbeling van de straatbelasting. De begrotingscommissie heeft aange drongen op een billijker verdeling van de straatbelasting. De heer De Vrind kwam terug op het bezoek wan de commissaris der Konin gin. Deze heeft o.a. gewezen op de slechte toestand van de scholen in deze gemeente. Spreker is het hiermede eens 'roeg aan de deplorabele toestand de scholen een einde te maken. Het dorp moet noodzakelijk een gymnastiek lokaal hebben. Voorts wees hij op de onhoudbare toestand van park Die Leythe en de Besjeslaan. De voorzitter antwoordde dat de grote moeilijkheid hier is het bouwvolume en het benodigde geld. De inspecteurs van het l.o. en van het kleuteronderwijs werken ten volle mede. Het onderhoud van de scholen berust bij de schoolbe sturen. Betreffende park Die Leythe deelde spreker mede, dat B. en W. in onderhandeling waren met de eigenaar, doch deze is inmiddels overleden. Met algemene stemmen werd de ge meentebegroting voor 1960 vastgesteld als volgt: Gewone dienst: ontvangsten en uitgaven 1.430.403,68; kapitaaldienst ontvangsten 4.325.999,07 en uitgaven ƒ4.864.330,98, nadelig slot ƒ538.331,91. Gemeente-avond met tal van verkiezingen Woensdag heeft de Hervormde Ge- neente haar jaarlijkse gemeente-avond gehouden, onder leiddnè van ds. Van Embden. In de vacature-Jac. Hulsbos De raad van Zoeterwoude vergaderde woensdag onder voorzitterschap burgemeester. De voorzitter deelde mede, dat vrijdag een onderhoud zal plaats hebben met het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland plan-in-hoofdzaak en een te ontwerpen uitbreidingsplan ten westen van de Noordbuurtseweg en de Stompwijkse- weg. Hiervoor zal de doortrekking van provinciale weg nr. 17 worden omgelegd westelijke richting om dan ten slotte weer uit te komen op de Dokter Kortmannstraat ongeveer ter hoogte in de woning van J. Elderhorst. Aangeboden worden de rekeningen /er 1958, te weten van de Instelling van Maatschappelijke Zorg met aan ont vangsten en uitgaven een bedrag van 53.892,33van het Grondbedrijf baten lasten op 28.579,27, nadelig saldo 25.075,27de kapitaalsontvangsten en •uitgaven bedroegen 171.382,97; van het waterbedrijf in afdeling I aan baten en lasten 44.445,91. De winst bedroeg ƒ2.394,64, kapitaalslasten en inkomsten 21.528,De gemeenterekening geeft in gewone dienst aan ontvangsten 19.742,57 en in uitgaven ƒ1.355.842,76, derhalve een batig saldo van 13.899,81. Rekening houdend met de nog te doen tgaven en de nog te ontvangen bedra gen geeft de gewone dienst een netto batig slot aan van 3.936,35. De ka- pitaalsdienst heeft aan ontvangsten 4.928.465,43, aan uitgaven 5.554.245,39, een nadelig saldo dus van 625.779,96. Besloten wordt bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan van ƒ53.000,— ter consoli datie van vlottende schuld. Het gewone krediet in rekening-courant voor het jaar 1960 wordt bepaald op max. 135.000,- B. en W. werden gemachtigd in 19 kasgeldleningen aan te gaan tot ei maximum bedrag van 500.000,Na een korte geheime zitting werd besloten van J. van Leeuwen aan te kopen 2 ha weiland in het uitbreidingsplan Zuid- buurt, voor 43.996 exclusief belasting- schade. Ingetrokken werd het raadsbesluit an 22 april 1959, waarbij de betaling in de rente en de aflossing werd ge- irandeerd van een door de Stichting tot bevordering van het geordend zwem- nemen krediet van maximum ƒ2.000,—. Aan dezelfde commissie werd ;n subsidie toegekend van 700,en een renteloos voorschot ver- leend van ƒ476,66. Ook voor 1960 werd subsidie goedgekeurd van ƒ700, dan 200,— zal worden inge houden als gedeeltelijke terugbetaling an het renteloos voorschot. Kleine zakeii Op verzoek van enkele bewoners van de buurtschap Gelderswoude wordt be sloten het bestaande grote hek in het Geldersoudse Kerkepad te vervangen door een klaphek. Hierdoor wordt een groot gevaar voor de schoolgaande jeugd Tot en met 15 december a.s. is Uw gulden door middel van onze waardecheques. U krijgt dus 10 extra korting op onze toch al lage prijzen. Deze waardecheques kunt U van 15 december tot en met 10 januari a.s. aan onze cassa's gewoon als geld gebruiken. KATWIJK RIJNSBURG A.r. kiesvereniging Rijnsburg Christelijke politiek slaat brug tussen de belangen STEEDS MAAR WEER stellen belangenpartijen als de Partij van de Arbeid en de V.V.D. het bestaansrecht der christelijke politieke partijen discutabel. Uiteraard heeft dat in christelijke kringen sterke re actie gewekt. Men gebruikt daarbij een oer-christelijke argumentatie, die oud mag zijn, maar daarom niet minder waar', de mens moet kiezen tussen God en geld. Wie kiest voor een belangenpartij kiest niet voor God. In de P.v.d.A. en V.V.D. wordt weliswaar de christelijke visie op de problemen geduld, doch ook de humanistische. Het Christendom echter is exclusief en dat betekent dat gehoorzaamheid aan God boven alle andere waarden wordt gesteld. Voor de Christen moet dit ook gelden op politiek terrein. De Chr. Lagere Landbouwschool te Alphen aan den Rijn werd een subsidie toebedeeld van 3 x ƒ38 voor drie leer lingen uit deze gemeente, die in 1958 onderwijs aldaar genoten. Voor de be strijding van de houtworm in de ge meentegebouwen en scholen werd een krediet uitgetrokken van ƒ2610,De aangetaste gebouwen worden hier tegen verzekerd. Voorts werd een krediet goedgekeurd an 380,— voor de aankoop van red dingshaken, die op diverse punten in de gemeente zullen worden geplaatst, opdat zonodig onmiddellijk hulp kan worden verleend wanneer iemand te water ocht zijn geraakt. Het voorstel van B. en W. tot aankoop in een draaitrommelvuilnisauto en uni forme vuilnisemmers werd met alge- e stemmen aangenomen. Hiervoor is bedrag van 51.325,— gevoteerd. De jaarlijkse lasten ad ƒ6.427 zullen moeten worden gedekt door de heffing van rei nigingsrechten. In een volgende verga dering zullen B. en W. een verordening op de heffing en invordering van die rechten ter vaststelling aanbieden. De begroting voor de instelling van Het bestaansrecht van de christelijke partijen houdt dan ook niet op wanneei bepaalde doelstellingen zijn verwezen lijkt. Altijd blijft de belangenstrijd be staan. En daarom blijft de taak der christelijke partijen, niet te kiezen tus- belangen, maar hiertussen een brug te slaan. Duidelijk is dit gezegd op de vergade ring, die de a.r. kiesvereniging Nederland Oranje gisteravond hield in de zaal achter de Christelijke Gereformeerde kerk. Mr. C. Boertien uit Diemen, hoofd bestuurslid van de Arjos, sprak over hei onderwerp; Is christelijke politiek nog mogelijk?. Hij stelde allereerst, dat de politiek over het algemeen de me minder aanspreekt dan vroeger, toen dichter bij de problemen leefde. In dit verband zijn de christelijk sociale bewe ging en de schoolstrijd te noemen. Baantjesjagerij Thans wordt de politiek veelal gezien als baantjesjagerij, het uitspreken van halve waarheden en het doen van belof ten, zonder deze na te komen.. De historie heeft echter bewezen, dat middels de po litiek vele goede dingen tot stand kun nen komen. De belangenpartijen zeggen tot ons, aldus de heer Boertien, dat wij een schone historie hebben, doch dat de oorspronkelijke doelstellingen zijn be reikt. Het handhaven van de anti these-gedachte zou daarom onjuist zijn. Men gaat echter uit van een fou tief beginsel. Niet het socialisme of het liberalisme moet het uitgangspunt zijn, maar het christendom moet de grondslag zjjn voor alle beginselen. Na een interessante discussie besprak men de actie voor het werven van abon nees voor het partijblad Nederlandse Ge dachten. Een aantal leden stelde zich be schikbaar, om door middel van huisbe zoek te trachten abonnees te winnen. SASSENHEIM Filatelisten bijeen Gisteravond kwamen de postzegelver zamelaars van Philatelica, afdeling Sas senheim, bijeen. Er werd besloten dat de heer J. Boqkee en mevrouw N. Venne- ma de afdeling zouden vertegenwoordi gen op de landelijke vergadering. Nog even kwam men terug op de laatstgehouden wedstrijd. De prijzen waren als volgt: eerste A. Boekee met 27 p., tweede D. Boekee met 25 p. en der de H. Rotteveel met 23 p. De troostprij zen waren voor H. Sandstra en H. var Voor het Sint Nicolaasfeest komt mer op 17 december bijeen en in februari van het volgend Jaar zal de jaarvergade ring worden gehouden. Na de pauze er onder de leden een levendige handel in zegels. HILLEGOM Burgerlijke stand Geboren: Josefa MMdrvJ Salier U W N Hensel; Ronald zn v P van Kla veren en M van Tricht; Wilhelmina dr v W J Verveer en A Ruighaver. Ondertrouwd: D Verkerk en G M van Houten; H de Vos en K W A van Rijs wijk; P van de Bor en A M Aangeenbrug. Getrouwd: B T van der Vlugt en A H Heemskerk; J W van Roode en J C Rus- ian; M J de Vries en C Wijnia. Overleden: J B Slagboom m 75 jr; C G Warmerdam v 6 jr; F W B de Groot jr; M F Blonk echtgenote v A van Loon v 74 jr. Langevaart Rijnsburg vierde genoeglijk jaarfeest werd als ouderling gekozen de heer L. Schenkeveld. De heer J. D. Hulsbos werd bij acclamatie herkozen, evenals diaken F. van der Loo JDz. De heer Schenkeveld heeft zijn benoeming beraad gehouden. De heer H. van Berg jr. werd met grote meerderheid stemmen gekozen als ouderling kerkvoogd. Onder leiding van de kerkvoogden had vervolgens de verkiezing plaats van twee notabelen. Aftredend waren de heren Jac Hulsbos en L. Schenkeveld De Gemeente had geen tegenkandidaten gesteld, zodat ook dezen bij acclamatie werden herbenoemd. Na de koffiepauze werd door de sitter van de diaconie een financieel rerslag uitgebracht. De voorzitter de kerkvoogdij deed verslag van de tauratiekosten en de inrichting vai Burgerlijke stand Geboren: Wouterus Co melis Wilhel mus, z v P P Turk en B A van Klink; Henricus Johannes Maria, z v J P El- derhost en M A van Leeuwen; Wilhel mus Adrianus Josephus, z v P C J Loos en A H Turk; Cornells Leonardus, z v C J van Leeuwen en M G van Meurs; Johanna Catharina Maria, d v Th J Borst en C M Straathof; Johanna Ber- nardina, d v A Th Berg en J C van der Hulst. Gehuwd: H J A Smit en J M Th Lintsen. Overleden: Geertruida M S Ramse- laar, 57 j.; Hendrik C Overdevest, 77 j.; Petronella J Steeneveld, 64 j., echtgen. van G C Moree; Johanna Dorrepaal, 66 j., echtgen. van A Th Filippo. VOORSCHOTEN Mogelijkheden van de christelijke politiek In de vergadering van eniging, die gisteravond iprak mr. dr. J. P. I. •ver: „Mogelijkheden vai politiek". HU deed dit de a.r.-kiesver- verd gehouden, van der Wilde de christelijke de hand intal stellingen die vooraf bekend gemaakt. Spreker toonde aan dat de politieke situatie, waarover eigenlijk 'n gevoel v onbehagen heerst, haar oorzaak vindt vrij algemeen gebrek aan inzicht de ontwikkelingstendense,. van onze maatschappij. Er moei duidelijk worden aangegeven hoe men zich de maatschap- „morgen" voorstelt, wil komen tot een aanpak, die werkelijk spectaculair is. Daarbij moet men trachten de vraag stukken te vatten in een totaal-concep- vandaar uit het denken en hande len volgens een vast systeem mechanisch uitvoeren. De verantwoordelijkheid van wordt als gevolg daarvan gro ter. De maatschappij van morgen heeft bovennationaal karakter. Een te m beleid kan zich dan ook niet zonder meer richten op de nationale ri- Wezenlijk voor het dragen van verantwoordelijkheid is een open oog voor de noodzaak van een krachtige be vordering van de internationale sai werking en de ontwikkeling van on-ont- wikkelde gebieden. Voorts 'n zich hero riënteren ten aanzien van de verhouding overheid en maatschappij en een princi pieel veranderde instelling ten aanzien van de plaats van de arbeid in d( menleving. Wat op dit punt is gedaan zijn nog maar aarzelende stappen ir richting. De wensen voor de praktische poli tiek, afgesteld op deze verdergelegen doeleinden, zijn onder meer een ver nieuwing van het onderwijs, waarbij de verantwoordelijkheid van de mens voor zijn omgeving centraal wordt gesteld. Verder de democratisering van de derneming door middel van het instellen resp. verder ontwikkelen van organen die hun werkzaamheden verrichten, re kening houdend met het voor de be drijfstak door werkgevers en werkne mers gevoerde beleid. Het essentiële van de christelijke po litiek zag spr. in het uitgangspunt van die politiek: de liefde tot de naaste. Op deze inleiding volgde een leerzame en levendige discussie. De vergadering stond onder leiding van de heer G. Riet mulder. Het jaarfeest van de buurtvereniging De Langevaart werd gisteravond zoals te doen gebruikelijk in opgewekte stemming rrd. De Jeugdhaven was stampvol toen voorzitter J. Kromhout een wel komstwoord sprak. secretaris, de heer W. van Iterson. meldde in zijn jaarverslag, dat de feest verlichting voor de laatste oranjefeesten nog is goedgekeurd doch dat men voor volgende jaren naar nieuw materiaal moet omzien Het is de vraag of de finan ciële middelen daarvoor toereikend zijn. Met de Oranjevereniging zal over deze materie nog een bespreking worden ge houden. Gezien de hoge kosten zal men voor I960 afzien van deelneming aan het bloe mencorso met een praalwagen. Voor het bestuur bedankten de heren D. Heems kerk en R. Hogewoud wegens verhuizing Natftt de penningmeester, de heer C. Glasbergen een batig saldo van f 400 had gemeld, dankte de voorzitter de afge treden bestuursleden voor het verrichte Studio Bol uit Oegstgeest vertoonde de films Dorp aan de Vliet, een rolprent over vroegere Rijnsburgse volksfeesten, en Bloemencorso 1959. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met de opvoering van het toneelstuk Tinus de Tiran. Het stuk werd over het voetlicht gebracht door het to neelgezelschap Valkenburg. Het was een echt „laahstuk" en als zodanig heeft het voldaan. LISSE Hedendaagse ontspanning deugt veelal niet Ds. Van den Bosch, hervormd predi kant te Bodegraven, heeft gisteravond voor de afdeling van de christen-vrouwen bond gesproken over: De christen en zijn hedendaagse ontspanning. Hij bleek kri tiek te hebben op nagenoeg alles wat van daag de dag aan ontspanning wordt ge boden. Film, televisie, toneel, dans en erscheidene gezelschapsspelen konden zijn goedkeuring niet wegdragen. Het werk van de Cefa bijvoorbeeld had zijn bewondering niet en voor de dans had de predikant in het geheel geen goed woord over. Ook vestigde hij de aandacht op de sportverdwazing. Zijn grief was, dat over het algemeen de mens teveel in het middelpunt staat. Verkeerd verkeer Er zijn deze week weer de nodige ver keersongelukken gebeurd. Op de hoek Hereweg-Laan van Rijckevorscl reed een scooterrijder een fietsende jongen aan. De scooterrijder ging er vandoor zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren, maar gelukkig was zijn nummer opgenomen. De man werd in Bennebroek aangehou den. Het bleek een Amsterdammer te zijn, die zonder rijbewijs of enig ander papier, met een scooter zonder licht en remmen, aan het verkeer deelnam. Bij helder zicht reed de bestuurder van een bakfiets op de Poellaan een gepar keerde auto aan, Ook deze bestuurder reed, of hij van de prins geen kwaad wist, door, maar de politie zal hem wel weten te vinden. Een derde aanrijding geschiedde bij de halte Zwanendreef, waar een vrachtauto tegen een lijnbus van de N.Z.H. reed. Beide voertuigen werden beschadigd. Actie 4 x Z N De actie 4 x Z N schijnt in Lisse ook op toeren te komen. Twee dames zijn kennissen afgegaan met een keurig aange klede pop, waarvan men tegen betaling van een kwartje de naam mocht raden. Deze pop, Nel, bracht honderd gulden in het laatje. Na loting viel de pop ten deel "an de heer K. Hagen, Lisserweg 205. Evangelisatiesamenkomstcn De evangelist K. J. Adelmund uit Rot terdam hoopt dinsdag 24 november le spreken in de Oud-Hollandse zaal van de WitteJZwaan. Aanvang acht uur. november wordt in gebouw Kon- de Lisserdijk door de Chr. Gere formeerde Kerk een evangelisatiebijeen komst gehouden. Ds. D. H. Biesma hoopt voor te gaan, en het evangelisatiekoor uit Leiden zal medewerking verlenen. Aanvang acht uur. Oogst van de straat Gevonden: Witte glacé handschoen; padvindersriem met twee sleuteltjes; zak doek; paar nylonkousen; witte portemon- naie met Inhoud; kleurige wollen sjaal; groene handschoen; rode damesportemon- naie met inhoud; step zonde plankje, wit te plastic damesportemonnaie; witte wol len muts; blauwe glacé rechter dames handschoen; zuidwester; bruine hand schoen; bril in étui; spaarkaart C.VB. met zegels (af te halen bij Witte de Withstr. 21). Loop der bevolking Ingekomen: H. M. de Ridder v Noord wijk n Emmastr. 16; J. Th. v. d. Voort v Haarlemmermeer n Ringdijk 14; J. Hen driks v Voorburg n Hereweg 277 (inw.); mej. J. Filemon v Zandvoort n Wilhel- minastr. 58 (inw). Vertrokken: mej. C. C. Degger n Venlo, SL Annaweg 5 Blerick; J. A. v. d. Aar- Obdam n Hillegom, Emmastr. 21; E. v. Leeuwen-Meijer n Alkemade, Sluis 6; mej. C. S. J. v. d. Meer n Sassenheim, Beatrixstr. 10; G. v. Werkhoven en gezin n Sassenheim, Kerklaan 51; C. S. v. d. Zaal n Lelden, 5de Binnenvestgracht 5; A T. A. Wevers-Wiegman n Olst, Burg. Bentinckstr. 11; J. A. Willemse van der Splinter (inw.) n Duitsland. Opbrengst collecte Benoeming Tot administrateur van de Prot. Chr. Huishoudschool Jacoba van Beieren is in de vacature mej. Hofland benoemd de heer G. D. Bomas uit Katwijk. Een Jongeling gelouterd De heer F. v. d. Vlis te Ridderkerk spreekt vanavond om half 8 in het lokaal achter de kerk der Geref. Gemeente voor de J.V. over het onderwerp „Een jonge ling gelouterd". Minister Beerman in Kamer: Wetsontwerp tot intrekking huurblokkering komt spoedig NOORDWIJK Grote vogelshow in de Zeeleeuw In hotel De Zeeleeuw opende Klein Avifauna gisteravond haar poorten Voor de liefhebbers is het een waar lusthof, te- daar er zeldzame vogelsoorten aanwezig zijn. Zo zagen wij o.a. spitsstaart Japanse meeuw, een putter kanarie en een kneukanarie. Een cerusa- strilde door de heer J. Wassing gekweekt, behaalde niet minder dan 90 punten. Een stand van de firma Vlieland uit Leiden laat de bezoekers kennismaken met en kele van de modernste kooien en volières. Op uitnodiging van de tentoonstellings- >mmissie hebben de aquariumvereniigng De Glasbaars en de terrariumvereniging Aqua Natura enkele hoekjes met hun bijdrage gevuld. In zijn openingswoord richtte de heer Wassing zich in het bijzonder tot wet houder J. de Geus en de vertegenwoordi gers van de zusterverenigingen Noordwijkerhout en Katwijk. De heer De Geus, wethouder van open bare werken, zei zeer verrast te zijn over het vele moois dat op deze show is sa mengebracht. „Het is goed van de Klein Avifaunaledcn, dat zij hun vrije tijd ge bruiken om zoveel schoons te tonen, zo In de vrije kleurklasse wist de heer P Havenaar met zijn oranje-rode Agaath met 89 punten de ereprijs te behalen. Er ras de eerste avond veel bezoek. LEIMVIDEN Opbrengst collecte De opbrengst van de collecte voor vluchtelingenhulp bedraagt f 247,18. Geslaagd Dc heer K. Post slaagde in Amsterdam Dor het vakexamen kruideniersbedrijf Hij behaalde het maximum aantal punten. (Van onze parlementsredactie) Een wetsontwerp tot intrekking 1 het grootboek woningverbetering, ws bij de huurblokkering werd geregeld, zal spoedig worden ingediend. Het ad vies van de Raad van State ontwerp is nu ontvangen. Tot vervolging van de huiseigenaren die niet aan hun aanmeldingsplicht hebben voldaan zal, Indien liet ontwerp mocht worden ver worpen, niet of nauwelijks worden over gegaan. Dit zei de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, gisteren in de Twee de Kamer bij de behandeling van de be groting van justitie. Zaak Meulenbelt Over de zaak-Meulenbelt zei de minis ter: Ik brand van verlangen om ovei deze zaak klare wijn te schenken. Er is in deze kwestie mensenleed belichaamd Het ging om een jong artsenpaar. Door de onbarmhartige schijnwerpers publiciteit is het leed van dit echtpaar een veelvoud geworden van anders zou zijn geweest. De bewindsman wilde nu niet nader op de zaak ingaan, omdat mettertijd nog oorlopige verslag van de vaste com missie van justitie over deze kwestie aan de orde zal komen. E endeel van de stukken is op verzoek van de commissie bekendgemaakt. De mi nister had het belang van discretie zwaar willen laten wegen. Maar tengevolge van de stroom van publicaties dreigde de hele medische stand in opspraak te komen dit algemeen belang, een belang van het hele Nederlandse volk, noopt tot be kendmaking van de deel der stukken. Als het onderwerp straks uitvoerig ter prake komt, vrees ik niets, aldus de mi- De spreker beantwoordend, die over het gratiebeleid ten aanzien van de 4 tot le venslang veroordeelde oorlogsmisdadi gers hadden gesproken, zei de minister. Dc Haarlemse rechtbank heeft de 49- jarige aannemer van metselwerken Z. veroordeeld tot een gevange nisstraf van een maand en een boete f 10.000 subsidiair zes maanden hechtenis, wegens het doen van valse aangiften voor de inkomstenbelasting over de jaren 1954, '55 en '56. In die periode zou de aannemer f23.000 inkomen niet hebben opgegeven en daardoor f 10.000 te weinig aan belasting hebbco betaald. dat dit beleid niet los kan worden van dat ten opzichte van de commune delin- kwenten, die levenslang hebben gekre gen. Toch zag de bewindsman ook zeer goed het onderscheid. Toch kunnen de omstandigheden bij de politieke delln- kwenten een veel grotere rol spelen De ervaringen van geestelijke verzorgers, die met deze mensen hpbben gesproken, wij zen daar ook op. Een positieve uitspraak over al of niet gratiëren wilde de minister thans niet doen. Hij conformeerde zich met de uit spraak van een van zijn voorgangers, nl. dat het gratiebeleid een besloten karakter moet dragen en dat iedere zaak op zich zelf dient te worden bekeken. Prof. Sam- kalden heeft gezegd, dat een stellige uit spraak ln de een of andere richting voor de betrokkenen schadelijk zou kunnen zijn. Het gratiebeleid is trouwens een ko ninklijk voorrecht. De minister draagt echter tegenover de Kamer de volle ver antwoordelijkheid. Mr Beerman was vol komen bereid dit te doen en wel tegen de achtergrond van wat Shakespeare erover zegt in zijn „Merchant of Venice". De grote Engelse dichter spreekt daarin o.m. ■an een attribute of God". Tekort 23 miljoen Gemeentebegroting Amsterdam Het ongedekte tekort op de ontwerp, begroting der gemeente Amsterdam voor het jaar 1960 bedraagt f 23.792.687 Het te- kort voor 1958 bedroeg aanvankelijk ruim 33 miljoen gulden, doch dit tekort kon dank zij verhoogde en bijzondere uitke ringen uit het gemeentefonds worden te ruggebracht tot rond 25,3 miljoen. De ln de ontwerp-begroting van 1960 op genomen ramingen wegens uitkeringen uit genoemd fonds (waarbij nog aanslui ting is gezocht aan de basisbedragen van de thans bestaande wettelijke regeling in afwachting van de nieuwe wet betreffen de de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten) geven een lagere ontvangst van rond 1.6 miljoen gulden. De ontwerp-begroting wijst aan inkom sten en uitgaven een totaal aan van f 441.720.827 een stijging van ruim 20 mil joen ten opzichte van 1959. Naar dc mening van B. en W. Is de fi nanciële situatie der gemeente wel on behaaglijk maar niet verontrustend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13