'KRONIEK B.B. zal de oud-Indiëgangers zo mogelijk ontzien Blilll Vervalsing spaarbankboekjes in Den Haag en Delft Bloedgroepverdeling Verdere tegemoetkoming heriiirichtingskosten Tweede Kamer is voor liet individueel klaelitreeht Moskou bereid raketten in zee te gooien EN NÜ 'n TIF TIP VAN BOOTZ S WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 „Poolwoestijn" Tot zelfs in de predikantenwereld schijnt soms de gedachte te zijn door gedrongen. dat boven Zwolle de Pool woestijn begint. Een beroepingscommi sie uit een grote gemeente in Frieslat heeft althans kort geleden ran twee jonge predikanten in Holland vernemen, dat zij een beroep gemeente boven Zwolle niet weging konden nemen. De Overijsselse Vecht is de uiterste grens van de wijn gaard, waarheen zij zich willen laten zenden. Wanneer zulks zelfs vqor predi kanten geldt, hoeveel temeer zal het dan het geval zijn met vakmei niet in geestelijke wijngaarden, nuchtere fabrieken werken. Dit bete kent dat praktisch voor de industriali satie géén vakmensen aangetrokken kunnen worden uit het Westen. Wat we nodig hebben moet hier worden opge leid. Alleen de mensen, die hier werden opgeleid, blijven, althans tijdelijk en voor een deel, beschikbaar. Tijdelijk en voor een deelDat geldt ook voor de vakmensen, die een technische opleiding kregen. En die beide beperkingen krij gen een zwaar accent, doordat de lonen in het Westen belangrijk hoger zijn dan hier. De classificatie drukt op het werk in de „ontwikkelingsgebieden" een stem pel van minderwaardigheid. En het ver haal, dat het leven in deze gebieden zo veel goedkoper is dan in plaatsen die in de eerste klasse zijn ingedeeld, vindt terecht weinig geloof. Zolang die classi ficatie blijft bestaan en bij elke generale loonronde nog groter wordt, moet men niet -menen, dat de ontwikkeling is te stuiten. Zij zal sterk toenemen, zodra de woningnood van het W barr En daa i vinden wij het zo merkwaardig, dat veel debatten worden gevoerd over loon- bijslagen en premies, maar dat er wei nig vrijuit gesproken wordt over de werking van de classificatie. (Friesch Dagblad) Minister Toxopeus in Eerste Kamer: Gewetensbezwaarden niet vrijgesteld parlementsredactie) "DERSONEN die tijdens de vervulling A van hun militaire dienstplicht i Indonesië werden uitgezonden, zullei min mogeiyk als noodwachtpllchtige voor de organisatie Bescherming Bevol king worden opgeroepen. Maar in een aantal plaatsen zal de B.B. hen beslist niet kunnen missen. Dit heeft de minis ter van binnenlandse zaken, mr. E. U. Toxopeus, gistermiddag In de Eerste Ka mer meegedeeld, toen hij het wetsont werp verdedigde dat beoogt de nood- wachtplicht voor onbepaalde tijd te doen voortduren. Het wetsontwerp werd. zoals wc reeds in een deel van onze edities kon den melden, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De socialisten er de communisten wensten aantekening dat zij tegen waren, evenals dat ook in de Tweede Kamer was gebeurd. De minister herhaalde dat hij gewe tensbezwaren tegen oproeping voor (ongewapende) B.B. beslist niet zal kennen. De bepaling dat personen die nood- wachtplichtig voor de B.B. zijn toestem ming nodig hebben om bij de Nationale Reserve in dienst te kunnen treden, volgens de heer Tjalma (a.r.) in strijd met artikel 194 van de grondwet. De militaire dienst en dus ook de Nationale Reserve gaat vervolgens de heer Tjalma grondwettelijk vóór de Bescherming Be volking en dus vóór de noodwachtplicht. De heer Van Riel (lib.) bestreed dit standpunt. Het gaat hier naar zijn me ning in feite om het geven van een voorkeur aan een der verschillende vor- van nationale dienstplicht. Dit ai beleidskwestie. De zaak zou an ders liggen als er een soort recht op dienstplicht bestond. Minister Toxopeus sloot zich bij dit standpunt van zijn partijgenoot mr. Van Di ie jaar geëist tegen pianist Riel aan. De dienst in de krijgsmacht nog steeds de eerste plicht. De ma kracht die voor de B.B. beschikbaar wordt gesteld, is door de krijgsmacht losgelaten. Op de vraag van de heer J. Reijers (c.h.) of de combinatie van vrijwilligers en dienstplichtigen in de B.B. wel ge- Voor de Maastrichtse rechtbank heeft de officier van justitie gisteren drie gevangenisstraf geëist tegen de 24-jarige café-pianist J. P. de G. uit Heerlen. In augustus van dit jaar had De G. in Den Haag en Delft negen spaarbank boekjes aan verschillende kantoren ge opend. telkens met een inleg van f10. De boekjes waren gesteld op verschillen de namen. Verdachte had met vervalste inschrijvingen tegoeden verhoogd tot be dragen o.a. van f3650, f3557. f3610, f3660. f3710 en f3760. waardoor het gezamen lijk tegoed van negentig gulden werd op gevoerd tot btfna f33.000. In al die boek jes had De G. nagemaakte dagstempels en valse handtekeningen van ambtenaren geplaatst. Op acht van dc negen spaarbankboek jes had hij bedragen opgenomen va totaal f 10.660, onder overlegging vervalste Identiteitspapieren. Daarna wilde hij de zaak op groot scheepse wijze aanpakkken. Hij kocht een drukmachine van ruim f 1200 (w van hij de helft contant betaalde) daarmee vervaardigde hij een aantal perskaarten van het A.N.P.. die hij op naam van diverse gefingeerde personen stelde, maar die hij alle van zijn foto en valse handtekening voorzag. De man begon met deze vervalsingen Sleepboten voor Verolme (Van onze speciale verslaggever) Binnen enkele maanden zullen bij Ver olme op Rozenburg vier sleepboten in dienst worden gesteld met een vermo gen van 750 pk elk. De vaartuigen wor den gebouwd op de Verolme-werf te Al- blasserdam en zullen zowel met brand- blusmateriaal als met een bergingsinstaJ- latie worden uitgerust. De sleepboten zijn bestemd voor het verslepen van schepen, die in bouw of reparatie worden gegeven. Ze zullen een verdere stap zijn op de weg van zelf- verzorging, die scheepsbouwer Cor Ver olme voor zijn bedrijven vrijwel onmiddellijk nadat hij uit de gevangenis was ontslagen na het u ten van een straf, hem opgelegd soortgelijke vervalsingen van spaarbank boekjes. Na de eis wees de verdediger, m Vencken uit Si Ward, op de belangrijke rol, die de jonge vrouw van verdachte moet hebben gespeeld in de gedragin gen van verdachte. Hij drong aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De rechtbank zal 1 december uitspraak doen. Frits Bouwmeester t Op 74-jarlge leeftijd is gisteren in het sanatorium Hoog Laren overleden de acteur Frits Bouwmeester jr. Hij was daar in het voorjaar 1958 ter verpleging opgenomen in de afdeling voor bejaar den. De overledene was de zoon van Frits A. L. Bouwmeester sr, broer van de grote Louis. IN VEILIGHEIDSRAAD NOG GEEN OPVOLGER VOOR JAPAN De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties is er gisteren andermaal niet in geslaagd een opvolger te kiezen voor Japan als lid van de Veiligheids raad. Japan treedt aan het einde van'dil jaar uit de raad. Zes keer heeft men gis teren gestemd, dat betekent dat er in het totaal over deze zetel nu 44 keer is ge stemd. De laatste keer was de uitslag Polen 42, Turkije 39, één onthouding. SINT-LAURENSTOREN IN 1960 GERESTAUREERD Volgens B. en W. van Rotterdam zal le restauratie van de Sint Laurenstoren, net uitzondering van het onderste ge deelte, dat aan drie kanten door het nog ïuze gedeelte van het kerkgebouw wordt omsloten, in dc loop van 1960 vol tooid zijn. 146) Het grootste deel v&n de Nederlandse bevolking behoort tot de bloedgroep O, dst >ijn dos de uni versele donors, wier bloed geschikt Is om in de bloedbssn van ieder ander te worden gebracht (behoudens uiteraard de factoren, waarover we de vorige keer spraken). Niet minder dan 46 van ons volk behoort tot de universele donors. Slechts weinig minder bevst de bloedgroep A, Lw. 43 van de bevolking. Een klein percentage, n.l. 8 is ingedeeld b(J de bloedgroep B, en het restant van 3 behoort tot AB. Deze verdeling geldt In grote trekken ook voor Engeland en voor heel West-Europa. Maar naarmate we verder naar het zuiden en oosten trekken, neemt het percentage van de bloedgroep B In belangrijkheid toe, voornamelijk ten koste van A en O. Bij de verschillende Balksnvolken vin den we dan ook een B-groep die varieert van 14 tot 23 tegen 40 tot 33 ré voor A en 38 fe voor O. Bij de Hin does ia de B-groep zelfs het sterkst vertegenwoordigd met 40 fi. tegen 19 r. voor A en 33 Tc voor O. Een zeer aparte plaats in deze bloedgroepverdelingen onder de be volking wordt ingenomen door de Eskimo's van wie 46 behoort tot de bloedgroep O. en 54 tot A. De groepen B en AB ontbreken b(j de Eskimo's geheel- Dit geval staat niet op zichzelf, want merkwaardiger wijs wordt precies dezelfde verde ling ook gevonden bij een volksstam in West-Australië. We mogen hier natuurlijk niet uit opmaken, dat de TOCH IS HET ZO! Eskimo's en de Australiërs dus ver want moeten zijn. Maar degenen die zich bezig houden met het ondersoek van de verspreiding der volken over de aarde, hebben aan de hand van de bloedgroepverdelingen toch hypo thesen opgesteld die de moeite van het overwegen waard «ijn. In Cen- traal-Azle. zo redeneren zij, behoorde de bevolking tot de bloedgroep B. terwijl de „oorspronkelijke" bevol king van de andere landstreken tot de groepen A en O behoorde. De B-bezlttende bevolking van Cen- traal-Azië zou zich van daaruit heb ben verspreid en door vermenging met sndere volken het percentage B in die volksgroepen hebben opge voerd. De geïsoleerde streken kon den door de Cen- traal-Azisten niet worden bereikt, vandaar dat de Es kimo's en W'est- Australlërs niet door de B-groep werden „geïnfec teerd" en hun A- en O-zuiverheid hebben kunnen be- Het is ongetwijfeld een aardige redenering, die waarschijnlijk echter wat te eenvoudig Is om het gecom pliceerde verschijnsel van de migratie door alle eeuwen heen voldoende te verklaren. Bovendien Is de weten schap van de bloedgroepsbepaling wel wat erg Jong om thans al als fun dament voor dergelijke beschorwin- gen te kunnen dienen. Daar is uitge breider detectivewerk voor nodig. Over detectives gesproken, wist u, dat Allen Poe de eerste detective roman heeft geschreven? Daarover een volgende keer. Archief over gevallenen Een inwoner van Eecloo bij Gent. Geroges Spittael, heeft in twintig j; tijds een uniek historisch archief a gelegd, dat bestaat uit documenten foto's betreffende de graven van mili tairen van alle landen die bij de Twee de Wereldoorlog en conflicten daarna betrokken waren. Volgens Spittael be treft zijn archief ongeveer negenitóg pro- --mt van alle in die oorlogen gevallenen. Het archief telt vijf afdelingen. De eer ste slaat op de tussen 1939 en 1942 ge- 'allenen; de tweede op de woestijnoor- og en de oorlogen in het Midden- en Verre Oosten: de derde op de veldsla gen van 1943 in Griekenland, Kreta en Italië alsmede graven van geallieerde vliegers in Spanje en Zwitserland, de bevrijdingsstrijd in West-Europa en gra ven in Engeland. Ierland, de Verenigde Staten en Canada. De vierde afdeling bevat documentatie over inrichting van dergelijke en de vijfde af- foto's. handtekeningen en i vijftigtal militaire bevel- kerkhov< hebbers. Spittael heeft ook een vierhonderdtal Russische documenten verzameld. Van Britse zijde ontving hij o.a. documenta tiemateriaal over de slag bij Arnhem. Het archief is reeds op enkele plaatsen tentoongesteld geweest Britse arts over roken Gevolgen van één pakje per dag N'a ongeveer 30 jaar lang één pakje sigaretten per dag gerookt le hebben, treedt bij één op de vijf rokers blauw- zucht tengevolge van hart en longaan doeningen op. terwijl de longen veel van hun veerkracht hebben verloren. Dr. Philip Harvey, die verbonden ie aan hot St. Stephen's ziekenhuis in Lon den, sohreef verder lm een Brifts medisch tijdschrift dat het roken van sigaretten één van de belangrijkste oorzaken is voor bronchitis. De bewijzen dat roken tot longkanker kan leiden noemde hij „overtuigend". Belgisch beroep op KSG-verdrag België beroept zich thans op artikel 37 van het verdrag der Kolen- en Staal gemeenschap. Dit artikel maakt het mo gelijk de Hoge Autoriteit in gebreke te stellen, wanneer de H.A. door handelen of nalaten te handelen diepe en duur zame economische moeilijkheden in een bepaald land veroorzaakt. De H.A. had namelijk voorgesteld voor België crisis maatregelen te treffen doch kon dit niet ten uitvoer leggen omdat de minister raad het voorstel verwierp. Artikel 37 opent voor de H.A. de mogelijkheid de Belgische regering maatregelen op te leggen, die in enige jaren een einde aan risis kunnen maken. België zou dan en toestemmen in maatregelen die ingrijpender zullen zijn dan de dooT haar voorgestelde saneringsmaatregelen na zou België de invoeren uit de gemeenschap kunnen beperken. Men it aan, dat Blegië dit besluit geno- heeft na overleg met andere re geringen. lukkig is. antwoordde de minister dat ook hij de voorkeur geeft aan een B.3. die uitsluitend uit vrijwilligers bestaat. Maar er zijn nu eenmaal veel te weinig vrijwilligers. Combinatie van de twee groepen komt overigens alleen voor bij de B.B. in overheidsdienst, niet bij de wijk- en blokploegen. De bewindsman verwacht dat ten hoogste nog vierduizend vrijwilligers zullen bedanken als gevolg van het feit dat nu ook noodwachtplichtigen worden opgeroepen. Klachten dat noodwacht plichtigen de B.B.-cursus niet volgen, zijn zeldzaam. De a.r. en c.h. woordvoerders onder streepten dat ook zij tegen het oproepen van oud-Indiëgangers gekant zijn. Dit was echter voor hen. in tegenstelling tot de socialisten, geen voldoende reden om tegen de noodwachtplicht als zodanig te stemmen. Minister Toxopeus herhaalde dat allen die als militair ui Indonesië gediend hebben, dus ook onderofficieren, ii geval niet langer dan drie jaar bij de B.B. behoeven t dienen. Componist Villa Lobos overleden De beroemde Braziliaanse dirigent e componist Hector Villa Lobos is gisteren op (vermoedelijk) 72-jarige leeftijd te Rio de Janeiro overleden. Hij was al rr denlang ziek. Villa Lobos was een veelomstreden figuur. Onder zijn werken bevinden zich vijf opera's, onder andere: Fernina, Jezus en Jessaja. In zijn orkestwerken, koor werken en liederen gebruikte hij de folklore als bron van inspiratie. De overleden musicus heeft lange tijd i Europa gewerkt. In 1923 maakte hij zijn debuut in dit werelddeel, waarbij hij onder andere concerten gaf in Amster- Een marinebasis in Europoort? Op de vraag of er iets bekend is over plannen voor een marinebasis in Euro poort, antwoordden B. en W. van Rotter dam. dat er over een mogelijke vestiging enige voorlopige contacten met de marine zijn gelegd. Zelfbediening neemt toe Nederland heeft thans een zelfbedie ningswinkel op elke 8750 inwoners, tegen Zweden 1800. Zwitserland 3400. West- Dui'tsiand 5900, Groot-Brit tanrne 10.200. Ons land telt nu 1300 dergelijke win kels. West-Duitsland 9700, Groot-Britan- nië 5000, Zweden 4000. Sinds 1948 is het aantal zelfbedieningswinkels in West- Europa van 163 tot 25.000 gestegen. De zelfbedieningswinkels in Nederland hebben thans een vijfde van de totale omzet der 24.000 kruidenierswinkels. Van de 1300 zaken zijn 450 in handen van 'grootwinkelbedrijven en 750 van zelfstandige kruideniers. De grootste be zitter van zelfbedieningswinkels is thans N.V. P. de Gruyter en Zn. met 200 zaken Zondag hoopt de heer W. H. Kostering, wonende Delfgauw- seweg 76 te Delft, 108 jaar te worden. Hij is daarmee de oud ste inwoner van Nederland en geniet, zijn hoge ouderdom in aanmerking genomen, nog een goede gezondheid. De heer Kostering woont al 33 jaar hij zijn dochter, mevr. Wijnmalen- Kostering. Goed nieuws voor gerepatrieerden (Van onze parlementsredactie.) MINISTER LUNS (buitenl. zaken) heeft gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld, dat ook de repatrianten uit Indonesië die zich na 1 januari 1954 maar vóór 1 april 1957 in het koninkrijk hebben ge vestigd, in aanmerking zullen komen voor een tegemoetkoming in dc wederinrichtingskosten. Met de vaststelling en uitkering van de hiermee gemoeide bedragen zal zo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt, maar een afwikkeling binnen enkele dagen kan uiteraard niet worden verwacht. De maatregel komt de schatkist op ongeveer 14 miljoen te staan. Mr. Luns deed deze concessie bij de behandeling van een aantal sociale aan gelegenheden die ressorteren onder de directie overgangszaken Indonesië van het ministerie van buitenlandse zaken. De minister bleek tot verdere belangrijke te gemoetkomingen echter niet bereid. De maatregel betreffende de ngskosten schouwen als het sluitstuk i de (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag z.h.s. haar goedkeuring gehecht aan de voorgenomen verklaring van de Neder landse regering, dat zij het z.g. individu ele klachtrecht voor Nederland erkent. Dit recht is vastgelegd in het oo 4 no vember 1950 te Rome gesloten verdrag tot bescherming van de rechten van mens en de fundamentele vrijheden, artikel 25 van dit verdrag staat, iedere natuurlijke persoon en iedere ganisatie of groep van particulieren, die beweert door een der deelnemende sta ten in zijn mensenrechten te zijn getrof fen. tegen de betrokken staat eer klacht kan indienen. Dit is echter pas mogelijk wanneer alle nationale rechts middelen zijn uitgeput. Nieuwe verbinding van R'dam naar Schiedam Gezien het feit. dat het wegverkeer naar het westelijk deel van Rotterdam en Schiedam in toenemende mate hin der ondervindt, doordat het twee vaak geopende bruggen moet passeren, stellen n W. van Rotterdam de gemeente raad voor een krediet van 17miljoen erstrekken voor de aanleg van een nieuwe weg in het verlengde van de Beukelsweg, die via een hoge brug over de Delfhavense Schie naar de Hogc- banweg leidt. Militaire mutaties Met ingang van 7 december is over geplaatst naar de genie, de kolonel J. Rothuizen, van de generale staf. is. te rekken van 1 oktober overgeplaatst naar de infanterie de luitenant-kolonel A. A. Paesecns, van de generale staf; is mei ingang van 1 november voor de tijd, dat hij de functie vervult van secretaris van de Nederlandse gezamenlijke staf- missie te Washington, benoemd en gesteld bij de infanterie- tot majoor de kapiftein F. W. van Iddekinge, van wapen; is, te rekenen van 1 november benoemd en aangesteld bij dc generale staf tot kolonel de luitenantkolonel J. A. Risseeuw, van die staf; is met ingang van 15 september kapitein-luitenant zee H. M. van der Veen eervol ontheven van de functie van marineattaché bij Hr. Ms. ambassade te Bonn en is deze functie opgedragen aan kapitein-luite- nant-tter-2ee A. de Jong. Choesjtsjef op persbijeenkomst: Ik heb een Russische fabriek bezocht waar in een jaar tijds 250 raketten met watcrstoflading zijn gemaakt. De Sowjetunie is bereid al deze raketten in zee te gooien in het belang van dc vrede. Dit heeft premier Chroesjtsjef gezegd in een rede die gisteravond in Moskou is gepubliceerd, maar die hij zaterdag-, avond al heeft gehouden op een bijeen komst met Russische journalisten. Het is niet juist, aldus Chroesjtsjef, dat de Russische regering haar politiek heeft veranderd en dat daardoor besprekingen tussen Oost en West gemakkelijker zijn geworden, zoals door sommigen in het Westen wordt gezegd. „Wij zijn commu nisten, wij leven als communisten en zul len voorwaarts blijven gaan als commu- Hij merkte voorts op, dat de ontspan ning in de internationale betrekkingen vermoedelijk ook in de toekomst nog zal doorgaan. De Sowjetregering, zo vertelde Chroesjtsjef, had mij gemachtigd bij de besprekingen met Eisenhower onmiddel lijk een overeenkomst over ontwapening, stopzetting van de wapenproduktie en de vernietiging van wapens te sluiten. „Ik geloof dat de Amerikaanse president dit ook wil, maar hij kan blijkbaar niet naar zijn wensen handelen omdat in de V.S ichtige kringen tegen ontwapening Saaie kranten De premier noemde de Russische pers nog zeer saai. „Men heeft soms de neiging om de krant weg te leggen na haar te hebben doorgebladerd en dikwijls zelfs zonder haar gezien te hebben. Onze pers moet de krachtigste en de strijdvaardig ste ter wereld worden", aldus Chroesj tsjef. die de Russische pers de meest ob jectieve noemde. Hij gaf eerlijk toe dat hij de „bour- geois"-kranten langer leest dan de Rus sische, maar dat moeten de Russische journalisten zich niet aantrekken, want t is belangrijker om te weten wat er kapitalistische landen gebeurt. De Europese Commissie voor dc Rech ten van de Mens zal de individuele klacht in behandeling nemen, maa kan alleen, wanneer de staat heeft klaard, dat zij de bevoegdheid va: commissie om verzoekschriften te be handelen erkent. Tot dusverre is dergelijke verklaring van de kant de Nederlandse regering achterwege ge bleven. Vorig jaar heeft zü echter Dij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin ze voorstelt haar te machtigen het individueel klachtrecht te erkennen voor een periode, die op 31 augustus 1964 afloopt. De regeringen van Surina me en de Nederlandse Antillen hebben laten weten, dat zij erkenning klachtrecht voor hun gebied niet op prijs stellen, maar dat zij geen enkel bezwaar hebben tegen erkenning Nederland. Tijdens het korte debat over het goed- kcuringsontwerp vroegen enkele spre kers zich gistermiddag in dc Tweede Kamer af, of parlementaire goedkeuring van de door de regering af te leggen verklaring grondwettelijk wel vereist Minister Luns (buitenl. zaken) liet dit in het midden, maar wees erop. dat in een belangrijke aangelegenheid als deze een parlementaire bekrachtiging dc meest aangewezen weg is. Marine-officier werd promotie geweigerd De centrale raad van beroep te Utrecht behandelde gisteren het appél van dc kapitein-luitenant ter zee A. M. N. te Huisduinen (Den Helder) tegen de hem geweigerde promotie tot kapitein-ter-zee. De oorzaak van deze weigering was ge legen in het feit, dat de door hem des tijds gecommandeerde onderzeeboot jager Groningen op 29 mei 1957 op de Noordzee een visserskotter overvoer Mede op grond van de uitspraak van de marineraad had de minister van defen sie de eerder in het vooruitzicht gestelde promotie van de betrokken commandant geweigerd. Namens de heer N'. trad op mr. W. H Vermeer uit Amsterdam, die betoogde dat de schuld van le scheepsramp te wijten was aan een ogenblik van standsverbijstering van de officier de wacht, de 2e luitenant-ter-zee L. Deze officier had nagelaten om, zoals de structies luiden, de commandant bij dcring van andere schepen te wi Het standpunt van de minister w verdedigd door de kapitein-luitenant zeer F. A. Bouman, die onder meer toogde dat de enig volledig verantwi delijke persoon voor de gang van zaken aan boord van een schip de dant is, die derhalve mede-verantw delijk is voor de gedragingen van ondergeschikten. Hij meende voorts, de capaciteiten van de wachtofficier niet van die aard waren, dat hem zonder meer de wacht kon worden overgedra gen. Pleiter concludeerde tot handhaving an het ministeriële standpunt. De centrale raad zal 8 december aar staande uitspraak doen. Opleiding lot officier is in de West niet in trek De animo voor de opleiding tot be- rocpszeeofficier is onder de jongelui ui-t en de Nederlandse Antillen gering. In de jaren 1956 tot hebben in totaal vier personen verzocht tot beroepszeeofficier tc worden opge leid. Voor een opleiding op de Konink lijke Militaire Academie in Breda hebben zich sinds 1956 in totaal vijftien kandida ten gemeld. Minister Korthals heeift dit m de Tweede Kamer meegedeeld. Huisvesting gezocht voor kabinet van vice-premier (Van onze parlementsredactie) Zodra een geschikte gelegenheid is gi onden, zal het kabinet van dc vice- linister-prcaddent, dat voorlopig nog het gebouw Plein nr. 1 is gehuisvest, elders worden overgebracht. Het gebouw van het voormalige departement n overzee blijft in de eerste plaats bestemd voor de huisvesting van e directie Nederlands Nieuw-Guinea an het departement van binnenlandse aken. Dit heeft de vice-minister-pre- idcnt en mminister van verkeer en wa- ?rstaat, drs. H. A. Korthals, aan de Tweede Kamer meegedeeld. zieningen, die het rijk in de afgelopen jaren ten bate van gerepatrieerden uit Indonesië heeft getroffen. Voor deze ca tegorie is in die jaren een bedrag van in totaal f 1 miljard besteed, waarvan f 650 miljoen rechtstreek* uit de schatkist kwam. De regering meent, dat er nu een streep onder de Indonesische overgang«- zaken moet worden gezet. Zij blijft bij haar standpunt, dat het rijk niet kan wor den aangesproken voor de financiële ge- volgen van dc daden van de voormalige Nederlands-Indische regering en van de regering der republiek Indonesië. De taak van de Nederlandse regering bestaat slechts hierin, dat ze voor de gedupeer den de mogelijkheid wil openen om zirh binnen het koninkrijk weer een redelijk bestaan op te bouwen. Dit standpunt in aanmerking genomen, kan dan ook niet worden voldaan aan de wens om achterstallige betalingen te doen aan ambtenaren en militairen, die tijdens de Japanse bezetting geen salaris hebben ontvangen. Mr. Luns ontkende met klem, dat er (gelijk de a.r. Meulink had be toogd) op dc Nederlandse regering zoal geen formele dan toch* een morele ver plichting zou rusten om tot een derge lijke ..backpay" over te gaan. Aan de be trokken ambtenaren is reeds langs ver schillende wegen financiële steun ver leend (belastingvrije salariëring geduren de 10 tot 18 maanden, vergoeding voor overtochts- en huisvestingskosten e.d Verder kan dc regering in dit opzicht be slist niet gaan. De Kamer toonde zich ingenomen met de ministeriële concessie betreffende de wederinrichtingskosten, maar zij betreur de het, dat dc bewindsman niet tot ver dere tegemoetkomingen bereid bleek. Het speet haar vooral, dat de minister gewei gerd had om de terugbetaling in Neder landse courant van passagegelden, die in Indonesische courant zijn voldaan, te doen plaatsvinden op basis van de koers die op de inschepingsdatum gold. Mr. Luns wilde echter niet verder gaan de koers, vallende uiterlijk een maand na/indie ning van het verzoek om restitutie. De waarschuwing van 's ministers partijge noot mr De Graaf, dat hier krentenwe- gerij dreigt met gewichten die nog niet eens behoorlijk geijkt zijn. vermocht geen indruk op de bewindsman te maken. Hij bleef van mening, dat de regering met nieuwe maatregel inzake de weder inrichtingskosten op het stuk van de re patriëringsvoorzieningen de uiterste grens heeft bereikt. Hoger disconto wekte geen reactie Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 16 november is het saldo der banken met f 68 miljoen gedaald tot f 478 min, dus nog boven de verplichte kasreserve. Er moet door de hoge saldi der laatste weken een aardig overschot zijn gekweekt. Anderzijds steeg het sal do der schatkist met t 105 min tot f 583 min. Het verschil tussen deze daling en stijging hebben de banken kunnen be strijden uit de inkrimping van de bank- biljettenomloop met f 42 min tot f 4228 min. Uit deviezen ontvingen de banken slechts l 2.8 min maar aan de rekening andere geze-tenen moest f 8 min worden overgeboekt, waarna deze f 128,8 min bedroeg. Goud en deviezen namen toe van f 5050 min tot f 5052.8 min. Goud bleef op f 4259,8 min. Convertibele de- daa,den van 792.1 min tot f <90 min. Het dekkingspercentage kwam van 92.68 op 92-63. De disconto verhoging heeft op de geldmarkt geen reacties vcr- Daggeld blijft op aangc- CARO VAN EYCK KRIJGT BOUWMEESTERRING De Amsterdamse toneelspeelster Caro van Eyck is aangewezen ak draagster Lan df Theo Mann-Bouwmeesterring. Mejuffrouw G AUngh Brugman* cn de heer Cor van der Lugt Malsent. die door de inmiddels overleden Else Mauhs wa- aangewezen om oen nieuwe draag- van de ring van wijlen mevrouw Theo Mann-Bouwmecster te benoemen, hebben nu mevrouw Van Eyck gekozen. ZIJ wordt daarmee erkend als „eerste ac trice van het land". Eerste paal voor Du Pont Heden is de eerste van de duizend pa len geslagen voor de orlon acryl-vezel- a na Du Pont de Nemours de duizend pa- fabriek ""_"r L'„ Dordrecht, die eind 196fVoïtoöïd"' zijn. Bij het hoogtepunt van de bouw zuilen daaraan 1100 mensen werken. Het personeel der fabriek wordt 400 man iterk. Synthetische diamant in Zuid-Afrika Harry F. Oppenheimer, president van De Beers Consolidated Mines I.td„ heeft te Johannesburg medegedeeld, dat De Beers een methode heeft gevonden voor commerciëlo continue produktie van synthetische diamant. Deze dient slechts »r sfijpdoeleinden en niet voor sier- d. De methode is dezelfde als die van General Electric Met de produktie zal men pas beginnen na nauw overleg met de Sociéti Mirière du beceka in de Belgische Kongo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5