Leiden dreigt op tal van punten achter te raken Harmsen suggereert sanering van wijk of deel ervan .NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 Begrotingscyclus Leidse raad begonnen T7ANMIDDAG heeft de gemeenteraad van Leiden zich aan de behande- ling van de begroting voor 1960 gezet. Pas ruim een half jaar geleden ging de begroting voor 1959 onder de kritiek van de raad door. Vijf dagen lang. Twee begrotingsdebatten dus in één jaar, mede als gevolg van de onzekerheid waarin de gemeente op financieel gebied nog steeds moet verkeren, zolang de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeente niet definitief is geregeld. Ditmaal hebben B. en W. er alles aan gedaan om de begroting op de gewone tijd in openbare behandeling te brengen. Het gevolg is ongetwijfeld, dat er voor de raad, nu het debat over de be groting voor het lopende jaar ieder nog zo vers in het geheugen ligt, ob jectief gezien, belangrijk minder spreekstof is dan gewoonlijk. Er zijn raadsleden, die heimelijk uitdrukking hebben gegeven aan de hoop (en de verwachting), dat de voorzitter op z'n laatst vrijdagavond de slotslag van zijn hamer kan doen klinken. Inderdaad zijn er voortekenen: het aantal vragen waarop het college in zijn memorie schriftelijk antwoord heeft ge geven, is beduidend minder en de algemene beschouwingen van de fractie voorzitters, waarmee de beraadslagingen vanmiddag zijn geopend, zijn haast gehalveerd. Vandaag bieden wij u een verslag van de eerste twee beschouwingen, die van de heren Piena (P.v.d.A.) en Harmsen (Prot.- Christelijk). Leiden als centrum in gevaar? De heer Piena, voorzitter van de groot- j ste fractie in de raad, die van de PvdA. opende de sprekersrij. Het was te ver wachten, dat de onzekere financiële I verhouding tussen het rijk en de ge i meenten wederom een van de belang- I rijkste chapiters zou worden. „Het ware I te wensen, dat het fabeltje, als zouden I de gemeentebesturen de hoofdschuldigen zijn van de moeilijkheden, nu eens voor goed uit de wereld werd geholpen", zei de heer Piena. Ofschoon het ogenschijn- lijk van weinig nut is, vooruitlopend op I de openbare behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer in van toelichting op het ontwerp de fractie van de PvdA in het algemeen heeft teleurgesteld. Zij is van mening, dat de voorgestelde regeling onvoldoende perspectief biedt; j zij lijkt te statisch van karakter. Onvol- doende wordt rekening gehouden met de j nog steeds aan veranderingen en uitbrei dingen onderhevig zijnde taak van de gemeenten. In het voorgestelde wetsontwerp is geen rekening gehouden met de kosten verbonden aan de vervulling van een (Advertentie) RIJWIELEN Dames en heren vanaf 149-30 RUDGE, JOCO. SIMPLEX, GLOBE compleet Fa. DUSOSWA. LEIDEN i Christelijk lyceum Leiden deed goede zetten Voor het schoolschaaktoernooi werden twee wedstrijden gespeeld. Van het Chris telijk lyceum cn het Rijnlands lyceum speelden twee tientallen tegen elkaar. De einduitslag was SM114 in het voordeel van het Christelijk lyceum. In de tweede plaats speelden het ro katholiek lyceum en het Rembrandt- lyceum tegen elkaar, ditmaal aan twaalf borden. De voorlopige uitslag is 514- I voor het r.k. lyceum. Twee afgebroken I partijen zullen door de arbitragecommis- j sie van de Leidse Schaakbond worden j beslist. De uitslag van deze partijen is niet alleen van belang voor het eind- I resultaat, maar ook voor de zestallen- kamp. Hier leidt het r.k. lyceum met 214—114, zodat arbitrage moet uitmaken, welke school dit onderdeel van de wed- I strijd heeft gewonnen. Modelwoning aan W. Pijperstraat Aan de Willem Pijperstraat in Leiden Zuid-West wapperde gistermiddag eei vlag. Voor welk huis is niet gemakkc lijk aan te duiden, want de huizen heb ben nog geen nummer. In ieder geval komt in dat huis de heer H. Ciere als hoofdbewoner te wonen. Van 17 t.e.m. 28 november is het als modelwoning i de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten besoeken. Br is al een blok woningen in dit oc plax van hot Bouwfonds betrokken. De andere zullen successievelijk volgen. I De heer J. G. Hagens, voorzitter van dt plaatselijke commissie voor het bouw- sparen en lid van de Leddse raad, opende gistermiddag om tien over 3 de womng. In een kort toespraakje attendeerde hij de belangstellenden op de waarde vai I verkrijgen en bezitten van een eigen I woning. I Onder do aanwezigen waren ook de heer S. M. Stolp, wethouder van fi- I nanciën, de heer J. C. van Schalk, wet houder van onderwijs en mr. Th. Ver duin van de afdeling openbare werken. I Een aantal Leidse zaken had zich vi dienstelijlk gemaakt bij de inrichting v I de woning. Filmavond van Leidse Expogé-ers I De Leidse afdeling van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, de Expogé, verga derde gisteren in De Harmonie onder I voorzitterschap van dc heer L. Qucstroo. Er was veel belangstelling. De voorzitter I deelde mee, dat de donateursactic en de I voorbereidingen voor het Sint Nicolaas- I feest prima verlopen. De avond werd aangeboden door de I Nationale Levensverzekcringbank. waar van de heer Harteloh aanwezig was. I Achtereenvolgens zag men Bracco de I stroper, een nationale traditie en schoon- I maakwoede. Vooral de laatste film had I veel succes. De directie van de N.L.B I bood in dc pauze oen consumptie aan. centrumfunctie. En dit element is voor een stad als Leiden juist zeer urgent. t is volgens de heer Piena duidelijk, dat, als de wet ongewijzigd zou worden aangenomen, en er geen duidelijke uit spraak komt betreffende de centrum functie, Leiden voor financiële conse quenties komt te staan, die de ontwik keling tot een goed functionerend cen trumgemeente ernstig in gevaar brengen de ontplooiing voor een groot aantal en zullen vertragen. Realisering van plannen is afhankelijk van de medewer king der hogere organen. Trage gang van zaken betreurd De heer Piena gaf een opsomming van grote werken die in Leiden nog moeten worden uitgevoerd. Hij zei, dat zijn fractie in hoge mate de trage gang van zaken betreurt. Door het uitblijven van beslissingen van de hogere organen dreigt Leiden in vele opzichten ten achter te geraken. De voorzitter van de PvdA-fractie constateerde in het land een zekere ver- trusting ten aanzien van het woning- beleid der regering. De ministeriële richtlijnen munten zijns inziens niet uit door helderheid. In het slot gaf de heer Piena het college de verzekering, dat zijn fractie B. en W. wil steunen in hun pogingen om de vele moeilijkheden op te lossen. „Dat wil niet zeggen, dat wij niet kritisch blijven staan tegenover d voorstellen, die ons zullen bereiken", z voegde hij eraan toe. Kritiek op regeren per circulaire De heer Harmsen vond het bijzonder teleurstellend, dat nog steeds geen is totstandgekomen die de financiële verhouding tussen het rijk en de ge iten regelt. Gelukkig heeft Tweede Kamer bij de behandeling de begroting van Binnenlandse Zaken de gelegenheid aangegrepen om de mi- ster nog eens op de urgentie van deze «gelegenheid te wijzen. Het verheugde de heer Harmsen, it van prot.-christelijke zijde scherpe kritiek is uitgeoefend op het regeren per circulaire. Hij herinner de onder meer aan het afsluiten van de mogelijkheid tot het aanvragen van subjectieve verhogingen. Over ziet men in Den Haag wel voldoen de de consequenties die een der gelijke handelwijze met zich brengt? De heer Harmsen meende, deze vraag ontkennend te moeten beant woorden. Het geheel van maatrege- en tegenmaatregelen, besluiten en herroepingen heeft tot gevolg, dat in Den Haag en in de gemeenten vele ambtenaren dagenlang bezig zijn met betrekkelijk onproduktieve arbeid, wat de efficiency in het be stuursapparaat niet ten goede komt. Leiden verdient geen strafmaatregelen De prot.-christelijke fractievoorzitter achtte het noodzakelijk, opnieuw vast te stellen, dat althans de gemeente Leiden niet beschuldigd kan worden van over- besteding en een onverantwoord grote vlottende schuld. „Ik meen, dat onze ge meente beneden het toegestane maxi mum is gebleven. Het is dan ook wel zuur, toch te moeten delen in de „straf maatregelen" van de centrale overheid." De heer Harmsen vroeg aandacht voor het verheugende feit, dat de gemeente geslaagd is. het nodige kapitaal de bouw van het bejaardencentrum aan te trekken. In het algemeen zei spreker, te hopen, dat de ontwikkeling op de kapitaalmarkt zo zal zijn, dat een grotere vrijheid dan nu het geval is an de gemeentebesturen kan worden Als de gemeenten er zich maar van bewust zijn, dat het zelf regelen van hun kapitaalspolitiek met zelfbeperking gepaard dient te gaan, dan is wellicht de tijd niet ver meer, dat de algemene beschouwingen in de raad in optimis tischer toon kunnen worden gesteld. Moeilijkheden voor bijz. kleuterscholen Eén aspect van het wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten noemde de heer Harmsen nog, namelijk de vooruit keringen voor het onderwijs. Het is ge bleken, dat de uitkeringen ingevolge de kleuteronderwijswet onvoldoende zijn en dat in Leiden de werkelijke uitgaven tientallen procenten hoger liggen dan de rijksnormen. Met name voor de besturen van de bijzondere kleuterscholen levert dit moeilijkheden op, omdat zij pas enkele jaren later in het bezit komen van de overschrijdingsvergoeding. De heer Harmsen vroeg, of de gemeentebesturen de bedragen per leerling hoger kunnen vaststellen dan ze volgens de vooruit- keringen zouden moeten zijn. Is dat niet een beetje kruimelwerk Ten slotte sneed de prot.-christelijke woordvoerder de sanering der oude stadsgedeelten aan. Af en toe komen er voorstellen in de raad tot aankoop van woningen, zo zei hij. Is dat niet een beetje kruimelwerk? Zou het nu niet mogelijk zijn, binnen het raam van de financiële mogelijk heden een wijk of een deel daarvan te saneren? Het ene jaar na het andere verstrijkt, maar van een doeltreffende sanering is nog steeds geen sprake. Het kan toch zo niet tot in lengte van dagen doorgaan? De heer Harmsen is zich er van bewust, dat het vraagstuk van de woningbouw hier ten nauwste bij be trokken is. Gelukkig zijn of worden de toegestane aantallen gebouwd. Hij vroeg, of het mogelijk is, dat er in dc parti culiere sector wat meer gebeurt dan tot nu toe het geval is geweest. K. en O. filmstudiekring Oud Japans ridderverhaal op sublieme wijze verfilmd "pVE LEDEN van de K. en O.-filmstudiekring hebben gisteren een hoogst U interessante avond beleefd in de filmzaal van de Academie. Kennis making met een ons vreemde cultuur is op zichzelf al een boeiende bezig heid, hoeveel temeer wanneer dit geschiedt op een wijze die niet alleen de volledige aandacht van de toeschouwer vraagt, maar die bovendien nog in hoge mate zijn gevoel voor esthetica aanspreekt. Slechts zeer weinig films uit Japan hebben in de loop der jaren hun weg naar onze gewesten gevonden. Te ver wonderen is dit nauwelijks. Het oosterse leven, de mentaliteit uit het land van de rijzende zon en bovendien de naweeën van de oorlog, hebben zeer lang een nauw cultureel contact in de weg ge- Er begint nu wat meer leven in dit schaarse contact te komen. Na Rashomon beleefde Leiden gisteren dan een pre mière in de vorm van de kleurenfilm De poort van de hel, een onder regie van Kinugasa Teinosuke tot stand gekomen rolprent. De film zet zeer verrassend in. Oude Japanse prenten van een opstand uit 1159 komen eensklaps tot leven op een zeer boeiende wijze. Niet alleen is de camera instelling zeer origineel, ook de montage munt uit door een fijn gevoel voor film ritme, terwijl de kwaliteit van het kleu- renmateriaal boven alle lof is verheven. Des te opvallender is de plotselinge overgang. ongeveer halverwege - in een uiterst traag verlopend verhaal over een door liefde voor een gehuwde vrouw bezeten ridder, die met duister gelaat vele kilometers celluloid vult. Hoewel dus vele positieve zijden va film de leden van de kring dankbaar zul len hebben gestemd, is tevens openbaar geworden, dat deze film in commerciële vertoning een grote mislukking zou den. Daarvoor is het metaliteitsverschil tussen oost en west toch te groot. Vooraf ging een experiment van twee jonge cineasten van de Californische Universiteit, die op hun wijze de onge rijmdheid van de oorlog wensten aan t< tonen. Op hoogst eenvoudige wijze, zon der enige pretentie, hebben zij hun visit in filmbeelden vervat. Juist dit ontbre ken van elke overdrijving en chargering, van propaganda vooral, maakt deze korte rolprent tot een waardevol document. Bouwfonds bouwt verder in Leiden Zoals wij al hebben gemeld, gaat do N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten binnen afzienbare tijd in Leitien weer 24 woningen bouwen, 3 blokken van 8. Deze woningen komen te staan in een deel van het uitbreidingsplan Zuid-West. waar als voorwaarde geldt, dat wonin gen worden gebouwd met een zogenaam de ingetrokken (aangebouvade) schuur. Voor dit woningtype zijn verschillen de oplossingen mogelijk. Het Bouwfonds koos twee plattegronden. De woningen krijgen een plat dak. De prijs van beide typen zal ongeveer gelijk zijn. Volgens voorzichtige raming (mot inachtne ming van de nieuwe premieregeling) on geveer f 22.000. Leidse Vola hoorde iets over Suriname De leden van de Vereniging van oud-leerlingen der Ambachtsschool te Leiden waren gisteravond uitge nodigd voor het bijwonen van een leeing over Suriname. De heer G. Hewitt, die momenteel met studie verlof in ons land verblijft, had zich bereid verklaard iets te verteillen over de ontwikkeling van Suriname en de bevolking, speciaal met be trekking tot Indianen en Bosnegers. De hoer Hewitt, die enige jaren als onderwijzer onder dit deel van de bevol king heeft gewerkt, begon zijn lezing met het noemen van enkele feiten cn gebeur tenissen uit de geschiedenis van dit ge biedsdeel. De bosnegers zijn afstammelingen van negerslaven die indertijd zijn gevlucht voor de zweep van hun meester. Zij hou den zich vooral bezig met het kappen van bomen, die zij eens per jaar verkopen aan grole houtbedrijven. Het voedsel, dat zij nuttigen, bestaat hoofdzakelijk uit ge raspte cn vervolgens gebakken cassave, een vrucht, die is te vergelijken met ram menas of radijs. Na de pauze werden films vertoond on der het motto „De bevolking van Suri- ne en het oerwoud van dit Nederland gebiedsdeel". Er was gelegenheid tot het stellen van vragen. Dit is dr. H. Berkhof, ruiens be noeming door de generale sy node van de Hervormde Kerk tot hoogleraar te Leiden, als op volger van prof. dr. K. H. Mis- kotte, wij gisteren meldden. Dr. Berkhof is rector van het theo logisch seminarium van de Her vormde Kerk te Driebergen. Recital gaat niet door Het Chopin-recital dat vrijdagavond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal zou worden gegeven, gaat in verband met ziekte van de pianiste Ida Chokar niet Hier wordt Leiden, onmerkbaar voor de burgerü, dagelijks bestuurd. Dat bestuur wordt voornamelijk bepaald door de begroting die dc raad, het vertegenwoordigend lichaam der bur gerij. telkenjarc wordt aangeboden. Vanmiddag is de behandeling daar van begonnen. Dat gebeurt nu eens niet onmerkbaar; wie er belangstel ling voor heeft, kan deze uitstippeling van het besturen van Leiden in i960 van begin tot eind volgen. Het stad- huispersoneel wijst u graag de weg de publieke tribune. Aan Kuipers Rietbergstraat Leidse Inkoop-Combinatie nieuw gebouw m Aan dc Kuipers Rietbergstraat in Lei den (achter dc winkels van het Vijf- meiplein) is gistermiddag onder grote belangstelling het nieuwe gebouw van de Eerste Leidschc Inkoop-Combinatie, die vroeger a3n het Utrechtse Veer ge vestigd was (niet aan de Oude Rijn), ge opend. Deze combinatie van nu 23 win keliers in de kruideniersbranche (uit Leiden, Voorschoten en Oegstgeest) werd iel 1932 opgericht. Zij blijkt wel heel duidelijk in de behoefte te voorzien, was in 1947. het jaar waarin de heer P. Ph. van den Broek bedrijfsleider erd. de omzet 350.000 per jaar, vorig jaar boekte men een cijfer van anderhalf Ijoen. En er wordt, nu de nieuwe ves tiging een feit is geworden, een belang rijke stijging verwacht. Het onderkomen aan het Utrechtse Veer was onvoldoende geworden. Dc oppervlakte was slechts 10 bij 12 meter zodat men dc verdiepingen (bet pand is hoog) ook nodig had. En dat kwam dc zaken allerminst ten goede. Het opslaan cn afgeven van de artikelen ging op 't laatst met veel tijdverlies gepaard. Het nieuwe pand heeft een oppervlakte van duizend m2, waarvan het magazijn "50 m2 beslaat. Door de royale ruimte konden de goederen worden" opgesteld volgens een systeem dat gebaseerd is op een uniforme be- stel lijst. Na één rondgang met een wa gentje kunnen de orders nu worden geëffectueerd. Architect Landman te Leiden heeft er anzelfsprckend naar gestreefd een ge bouw te ontwerpen dat ook aan esthe tische eisen voldoet, maar de doelmatig heid is hier nog opvallender. De esthetica kon hij wel tot haar trek laten komen in het kantoorgcdeelte van het gebouw hij heeft van de mogelijkheden die hem Automobielbedrijf aan de Herengracht Bakkers Automobielbedrijf te Sassen- hcim zal op 21 november in Leiden een nieuw pand in gebruik nemen. Heren gracht 79 Dit bedrijf, waarvan de heer A. van Oudgaarden als chef werd ai stcld, moet voorzien in de behoefte, die in deze omgeving bestaat aan een goede Citroen-service. Zaterdagmiddag vu tot 5 uur wordt een receptie gehoudi het pand Herengracht 79. •erden gegeven ten volle gebruik ge taakt. De E.L.I.C. heeft dus veel ruimte ge kregen. Zij kan nu streven naar uitbrei ding van haar ledental, niet alleen in Leiden maar ook in de omgeving. Het bestuur bestaat uit de heren H. Stikkelo- te Leiden, A. H. van Egmond te Leiden, G. van Hooidonk te Leiden, F. Boeff te Leiden cn C. G. Sürag te Voor schoten. De voorzitter van het bestuur, de heer Stikkelorum, verwelkomde gistermiddag het gezelschap dat de opening bijwoon de. Nadat de voorzitter van de bouw- nissie, de heer H. van de Vos, het gebouw aan het bestuur had overgedra- verrichtte de wethouder van de bedrijven, mr. J. Drijber, de opening. Ook sprak nog de directeur van het Ne derlands Sperwer-verbond, dc heer P. Renkema, die ook voorzitter is van de Christelijke Kruideniersbond. een rondgang volgde nog een re ceptie, die druk werd bezocht. Kleurrijke avond in Stadsgehoorzaal In dc goed gevulde foyer van de Stads gehoorzaal zyn gisteravond dc fotolief- hebbers ruimschoots aan hun trekken ge komen. Mr. Rclnd M. dc Vries hield een causerie over het maken van kleuren foto's en -dia's. IVas het vroeger alleen voor de bezitters van dure camera's mo gelijk deze tak van de fotografie te be oefenen. thans is dat ook het geval voor de mensen met goedkope camera's. Juist daarom heeft de kleurenfotografie de laatste jaren zo'n grote vlucht genomen. Het is echter jammer dat de mensen bij het maken van die opnamen te weinig kijk op het te nemen onderwerp hebben. Dc camera iets meer naar links of rechts kan soms een aanmerkelijke verbetering betekenen. Vooral het kiezen van dwars of hoog formaat is voor sommige ama teurs moeilijk. Dc heer Dc Vries liet daar talrijk aardige voorbeelden van zien. Het gebruik van het flitsLampje, ook overdag, is. als opvullend licht zeer goed tc gebruiken. Het eist natuurlijk wel enige ervaring bij tegenlichtopnamen nog een goede sfeer in het plaatje tc houden. Het gebruik van oen belichtingsmeter is eveneens aan tc bevelen, waarbij echter wel zorg moet worden gedragen, dat het globale licht wordt gemeten. Na dc pauze liet dc firma Gcvaert een aantal dia's zien, die rondom de familie G. Vaart waren opgebouwd. Goed geslaag de opnamen, die over het algemeen ook door de gemiddelde amateur kunnen wor den gemaakt Vooral de foto's van Rotter dam waren qua compositie en kleur- weergave van uitzonderlijke kwaliteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3