CHRISTELIJK ia Verliezen we God in de ruimte r-- Hervormde synode wil gesprek met Gereformeerde Kerken voortzetten Chefarine 4 maast richts Hervormde bonden op G.G. krijgen vrijgestelde Een woord voor vandaag C. S. Lewis over kerk en ruimtevaart blad „Eternity" heeft de be kende Engelse schrijver C. S. Lewis (van ,J3rieven uit de hel") een artikel geschreven over God en de ruimte. De schrijver, die van atheïst tot geloof is ge komen, is -professor in de Engelse literatuur uit de middeleeuwen en de renaissance aan de univer siteit van Cambridge. Hij heeft een groot aantal theologische boeken geschreven en een aantal kinderboeken. Bovendien publi ceerde hy een serie van drie fantasieën met het zonnestelsel als achtergrond: ,.Out of the silent planet", J'erelandriaen That Hideous strength". Gedurende mijn leven heb ik twee verschillende argu menten moeten aanhoren tegen mijn geloof die beiden berusten op de wetenschap. Toen ik nog maar een kind was zeiden de mensen dat het universum niet alleen on vriendelijk maar positief vijandig tegenover het leven stond. Als een kans van één op de miljoen was het leven op deze planeet gebo ren, alsof er op een gegeven ogen blik een breuk was gekomen in de uitgebreide verdedigingsmaat regelen die waren opgeworpen. Het zou dwaasheid zijn om aan te nemen dat iets dergelijks ook op een andere planeet was ge schied. Waarschijnlijk was het leven niets meer dan een aardse abnor maliteit. We waren alleen in een oneindige wildernis. En dat be wees hoe dwaas het was om te geloven in de christelijke gedach te dat er een Schepper is, die zich interesseert voor de levende schepselen. Maar toen kwam prof. F. B. Hoyle, die cosmologie onderwees aan de universiteit van Cambrid ge, en in een paar weken tijds leek het wel alsof iedereen het er mee eens was dat het heelal vol is met bewoonbare werelden cn met leven om die werelden ook inderdaad te bewonen. En dat be wees eveneens de dwaasheid van het christendom, met die paro chiale gedachte dat de Mens be langrijk kon zijn in Gods ogen. werkelijk eens dierlijk (plant aardig doet er niet toe) leven op een andere planeet wordt ont dekt. Iedere nieuwe ontdekking en zelfs iedere nieuwe theorie heeft altijd van het begin af aan de meest verstrekkende theologische cn filosofische consequenties ge had. Zij wordt onmiddellijk aan gegrepen door de ongelovigen als de basis voor een hernieuwde aan val op het christendon!cn tevens gebruiken gelovigen, die niet al te logisch denken, die ontdekking om een verdediging op te bouwen. Maar als dan gewoonlijk de op geschroefde belangstelling wat af neemt en de nieuwigheid eens flink overdacht is door theologen, echte mensen van de wetenschap en echte filosofen, ontdekken bei de partijen dat ze nog precies staan, waar ze voorheen stonden. Zo verging het de Copernicaanse astronomie, het darwinisme cn de bijbel-kritiek. En ik kan bet echt niet helpen, maar ik ben er vast van overtuigd dat het ook zo zal gaan als er .leven op andere pla neten" wordt ontdekt als die ontdekking tenminste ooit gemaakt. om af te trekken en op te tellen, maar ook om waarden te onder scheiden, de kracht om te weten wat goed is, en niet alleen wat voor mij goed is of wat goed is voor mijn ras. Als u er liever de voorkeur aan geeft om u zelf af te vragen „Zijn het geestelijke dieren?" dan geloof ik toch, dat we beiden hetzelfde bedoelen. Als het antwoord „neen" is dan zou het helemaal niet vreemd zijn dat ons menselijk geslacht an ders wordt behandeld. Het heeft geen zin om een schepsel, hoe knap en hoe lieflijk ook een geschenk te geven dat het niet waarderen kan, noch er naar verlangen of het ontvangen We leren ons kind lezen, maar niet onze hond. De hond heeft lie ver een been. En omdat wij nog lang niet zeker weten of er wel dierenleven op andere planeten is, weten we helemaal niet of het een rationele ziel bezit. Zelfs als wij ze zouden ontmoe ten zouden we nog niet zo gauw met zekerheid kunnen zeggen of het geestelijke wezens zijn. Het lijkt mij zelfs mogelijk dat er wezens zouden kunnen zijn die kunnen spreken, terwijl ze vanuit theologisch standpunt bezien toch eigenlijk maar dieren zijn, die al leen maar het natuurlijke kunnen zoeken. Wc ontmoeten wel eens mensen, het materialistische ty pe, die precies zo reageren. Als christenen weten we dat die in druk verkeerd is; ergens onder die gladde oppervlakkigheid moet een menselijke ziel schuil gaan. Maar in andere werelden zouden we wel eens iets kunnen ontdek ken dat werkelijk zo materialis tisch is. Maar aan de andere kant zouden er ook geestelijke wezens kunnen zijn wier abstract denken op een zo laag peil staat, dat we ze zouden kunnen aanzien voor dieren. God behoede ons voor iets dergelijks. ■j Als er wezens zijn buiten ons mensen, zijn zij dan ook even als wij gevallen? Dit is iets wat niet-christenen altijd weer schij nen te vergeten. Zij schijnen te denken dat de incarnatie bewijst, dat we toch wel op een hele hoge trap staan. Maar in wezen bete kent het precies het omgekeerde. De incarnatie laat zien hoe ver dorven wij zijn. Een schepsel dat de verlossing verdient behoeft niet verlost te worden. Wie ge zond is heeft de medicijnmeester niet van node. Christus stierf voor de mensen omdat zij het niet waard waren dat iemand voor hen zou sterven, om hen waardig te maken. Morgen vervolgen wij met nog twee vragen en hoe wij als christenen tegenover deze din gen moeten staan. Dc veronderstelde aanval richt zich duidelijk tegen het dogma van dc incarnatie, het geloof dat de God der goden, ..voor ons men sen, cn voor ons heil uit de he mel op aarde is nedergedaald cn mens werd." Waarom voor ons mensen wel cn voor anderen niet? Als we tot de ontdekking ko men dat wij ons temidden van een miljoen rassen bevinden, die over een miljoen werelden zijn verdeeld, hoe kunnen we dan nog zo absurd arrogant zijn om te ge loven dat wij de uitverkorenen zijn? Ik geef toe dat dit probleem fabelachtige afmetingen kan gaan aannemen. Het zal een geweldig probleem worden als we zo odt «en antwoord hebben op vijf vragen. tBevinden zich behalve op de *- narde ook elders nog dieren? We weten het niet en we ook niet of we het wel ooit zullen Veronderstel dat het wel to is, hebben deze dieren dan wat we zouden kunnen noemen een rationele Bel? Deernte. w.l,.k met alleen denken i de mogelijkheid Plaatselijk contact het belangrijkste derlandse Hervormde Kerk heeft gisteren gesproken over het gesprek met de Gereformeer de Kerken. De conclusie van de besprekingen was, dat de her vormde synode uitspreekt, dat het gesprek met het oog op een hereniging fnoet worden voortge zet. De vorm, waarin de synode zich dit voorstelt, zal binnenkort door een schrijven van het mode- ramen kei&aar gemaakt worden. Tijdens de besprekingen werd benadrukt, dat het plaatselijk ge sprek centraal moet worden gesteld. De gewone organen van de kerk, Advertentie BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen fajen en doet w e r k e I ij k wonderen! ir de gevoeligste miag, H beitanddeel Chefiroi 30. Voordelige gezlniverpakking 100 Ubl. 13.60 ICCC-conferentie op Woudschoten Volgend jaar van 16 tot 23 augustus zal onder auspiciën van de Europese al liantie van de Internationale Raad var Christelijke Kerken UCCC) op Woud- schoten een conferentie worden gehou den. Doel van de conferentie is het be spreken van de oecumenische vragen in het licht van de Bijbel. Als thema ii gekozen Het koninkrijk der hemelen. Advertentiê PETRUS REGOUT zou trots zijn Petrus Regout legde 125 jssr gele den in Maastricht de grondslag van de aardewerk-industrie. Thans de N.V. Sphinx-Céramique, een bedrijf van meer dan 4000 wer kers. Hier begint de triomftocht van Maastrichts Aardewerk over heel de wereld. Ook het moderne Maastrichts aar dewerk wordt hier volgens de nieuwste methoden gemaakt. Vakkundige ontwerpers garanderen een verantwoorde vormgeving en een decoratief kleurenspel. De technische outillage staat borg voor kwaliteitsproducten. Het is waardewerk waarop Petrus Regout trots zou zijn. Let op deze merken, dan heeft U een goed product. AARD EWE F?K Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven; T. Langerak te Vinkeveen. Aangenomen naar Bovenkarspel: W. J. Fournier te Goutum. Bedankt voor Utrecht (twee univer- siteitspred.) dr. G. van Leeuwen, studen- tenpred. te Amsterdam, voor Houten U. T. Langerak te Vinkeveen. Kerk moet plaats maken voor startbaan De hervormde gemeente te Rijk i: de Haarlemmermeer heeft van de di rectie van de n.v. Luchthaven Schiphol aanzegging gekregen dat het dorpskerk je aldaar dinsdag 24 november a.s. ge heel moet zijn ontruimd. Dit 300 zit plaatsen tellende kerkgebouw wordt ge sloopt, omdat het te zamen met een aantal huizen van dit dorpje plaats moet maken voor de 3300 meter lange start- en landingsbaan van de luchtha- ?n, die wordt aangelegd ten behoeve in df grote straalverkeersvliegtuigen. De tiervormde gemeente, wier nood kerk nog niet geheel voltooid is, kor geen langer uitstel worden verleend, omdat de slopers het gebouw reeds dicht zijn genaderd. Zondag 22 novem ber a.s. zal in dit gebouw de laatste godsdienstoefening worden gehouden. Het is een bijzondere dienst, waarin de plaatselijke predikant, ds. H. P. Swets, I zal voorgaan. „Religieus nationalisme'" Vaderlandse liederen en de Gezangenbundel Liederen, die als vaderlandse liede ren moeten worden gekenmerkt, beho ren niet in de Gezangenbundel voor de eredienst thuis, zo is het gevoelen van de kerkeraad van de Gereformeerde kerk van Emmer-Compascuum. Daar om heeft de kerkeraad aan de gere formeerde synode verzocht om een acht tal van deze gezangen niet in de bun del op te nemen. Opneming in de bun del zou naar de mening van de kerke raad voedsel geven aan een onjuiste bin ding van de kerk aan de natie waarbij '.iet gevaar dreigt van religieus natio- nalisme. De jongeren geven hoop *- zo zei prof. Berkhof, moeten contact zoeken. Het gesprek dient op de agenda van de verschillende vergaderingen te staan. Verschillende leden van de syno de waren somber gestemd over de mogelijkheden in de plaatselijke gemeenten. Maar ook werd opgemerkt, dat er onder de jongeren weer moge lijkheden zijn. HET VERSCHIL Aanleiding van de besprekingen in de synode van gisteren was de brief, die de hervormd-gereformeerde ge- sprekscommissie aan de generale sy nodes van beide kerken heeft ge stuurd. In deze brief schreef de commissie it in 1957 en 1958 bijeenkomsten zijn gehouden, waarin gesproken werd over de dogmatische uitspraak van Assen in 1926 en de hervormde leer ingaande de Heilige Schrift in 1953. Verder is er nog een conferentie met dertig niet-theologen gehouden. Duidelijk is geworden, dat vooral zer de aard en het functioneren van de Belijdenis in de kerk verschillend wordt gedacht. In de brief stelde de commissie ten slotte voor haar van haar opdracht te ontheffen. Prof. dr. H. Berkhof lichtte giste- :n de brief van de commissie toe. Sinds 1948 heeft de commissie ge werkt. Het thema was: Wat staat de hereniging tussen de beide kerken de weg? In 1952 en 1956 werden rapporten ingediend. Steeds bleek weer, dat er verschil bestond bij de vraag naar de grenzen van de kerk. In 1956 werd in het rapport weder zijdse afvaardiging naar beide syno des gevraagd. De gereformeerde synode van Leeu warden heeft dit afgewezen. Hierna heeft de hervormde syno de een brief naar de gereformeerde synode geschreven. Het probleem van het schriftgezag is toen dieper bestudeerd. Maar hoe verrijkend ze ook waren, de besprekingen bleven te theoretisch. IN BEWEGING Dat wij niet verder konden komen, zei dr. Berkhof, ligt daaraan, dat bei de kerken sterk in beweging zijn. De het persoonlijke mening van prof. Berk hof was, dat beide kerken men moeten doorleven. Er bestaat wel degelijk geestelijke gemeenschap. De commissie stelde daarom geregelde besprekingen tus- de moderamina van beide ker ken voor en bespreking op het plaat selijke vlak. Prof. Berkhof stelde voor beide suggesties over te nemen. Bij de discussie pleitten diaken L. Graaf en ds. J. Vermaas voor voort zetting van de besprekingen. Ds. J. R. Wolfensberger wees voor al op de noodzaak van het plaatselijke contact. Ds. M. A. Krop bracht dat beide kerken verantwoordelijk zijn voor het reformatorische karak ter van ons volk. Dit vooral moet de discussie worden betrokken. Een commissie, die de plaatselijke besprekingen terzijde kan staan, vond ds. Krop zeker wenselijk. Ds. Rumainum tot hervormde synode Op de vergadering van de gene rale synode der Nederlandse Her vormde Kerk waren ook aanwezig ds. en mevrouw Rumainum. Ds. Rumainum sprak de synode in het Malefc toe. HU was verheugd deze synode, evenals die van de andere kerken, te mogen bezoeken. HU herinnerde eraan, dat 104 jaar ge leden de eerste zendelingen naar Nieuw-Guinea kwamen. Drie jaar geleden ontstond de zelfstandige Evangelisch ChristelUke Kerk uit dit zendingswerk. Er zUn in die 104 jaar veel offers gebracht, maar er was ook veel zegen. Tot de Evangelisch ChristelUke Kerk behoren 140.000 leden. Ds. Rumainum hoopte dat de banden tussen de Nederlandse kerken en die van Nieuw-Guinea zuilen wor den verstevigd. Structuur van herv. jeugdwerk gewijzigd AAN de vurige wens van de hervormde jongelings- en meisjesverenigingen is vol daan. De hervormde synode heeft gisteren op de laatste dag haar herfstzitting ds. A. J. Jorissén van Oudshoorn, die in Alphen aan de Rijn woonachtig is, beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. Het ligt in de bedoeling dat hij als vrijgestelde het werk van beide jeugdbonden zal gaan lei den en verder uitbouwen. Ds. Jorissen is dus vrijgesteld van ambtehjke dienst, zoals talloze predikan ten die een bijzondere opdracht hebben gekregen voor apostolair, maatschappe lijk of ander jeugdwerk. In hervormd- gereformeerde kringen beschikt men reeds over een predikant voor buiten gewone werkzaamheden namelijk ds. J. de Lange, directeur van de Gereformeer de Zendingsbond. Voorts heeft de synode gesproken over ;n nieuw plan dat door ds. O. N. Steen beek en dr. H. Schmardt, secretarissen van de Jeugdraad, werd ingediend en waarin de structuur van het jeugdwerk wordt gewijzigd. Het nieuwe plan, waar van de bijzonderheden niet werden be kend gemaakt In het aan de pers strekte verslag, werd in principe genomen. Over de technische uitwerking zal het breed moderamen beslissen. (Advertentie) JUNKER+ RUH GASFORNUIZEN 53 W»I het nu werkelijk Kr;,:,Wal het Karl! Zij w.ren mannêS te,roeii: dat maakte het verschil Ui— Welkom thuis, set Krister eindelijk, terwijl hij hem zijn hand toestak. j t Welkom zeif. antwoordde Karl en nam de toe gestoken hand. En alhoewel ook hun stemmen waren veranderd, vaster en dieper geworden, wisten zij dat zij goed hadden gezien cn dat alles was als vroe- f<Zij namen hun Intrek in een goedkoop Pension: hun oude schuur had Sundberg verhuurd dat wis- ten zU- En »°en begon het zoeken naar werk. Natuurlijk was hun eerste gang naar Charlotten- Buiten waait de zomerwind al donker i ook in, men wil geen Maar neen. er was niets tc doen. des te minder waar Sundberg zelf de plaats had verlaten. Hij had de pacht aan iemand anders overgedaan: hun bezit tingen o Jn. daar stond wat rommel In een schuur, dat moesten zij maar zo gauw mogelijk ^z!]1 keken met kritische blikken in de tuin rond. Het was April, het Lente-werk moest aan de gang zijn. Het rag er niet uit zoals het behoorde, vonden zit, en dat hinderde hen. Nu. goede dag. wij zullen onze bagage zo spoe dig mogelijk halen Het ging hun eigenlijk met was of niet. maar net scheen 1 toe. dat er weer veranderingen op Charlottendaal. Sundberg had er zeker niets kunnen verdienen, alhoewel hij flink heette te zijn. Als wij nu eens eerst naar de Erikssons gingen, voordat wij verder zoeken, rei Krister Het heeft weinig zin om bijna donker. of Sundberg - vandaag verder te zoeken. Ja. vond Karl, laat ons dat doen. En toen liepen iH de bekende straten door. staken de bin nenhof over naar nummer acht en gingen de trap op. Wat zullen ze wel zeggen' overwoog Krister. ZM hebben geloof ik een nieuw naambordje aange- ach haft. Hij boog zich voorover om i c. het licht was nog niet op. Axel Lindberg, las bij. Karl, zij zijn verhuisd! Wij zullen beneden navragen, zei Karl, en zij klopten een verdieping lager aan. Eriksson, herhaalde de vrouw die open deed, de weduwe Eriksson, neen zij wist niets van haar af. maar zij woonde hier zelf pas. Vraagt u het even aan de opzichter, misschien weet hij waar zij heen Z JZij gingen naar de opzichter, maar daar was nie mand thuis. Erg teleurgesteld liepen zij de trappen weer af cn de straat op. Dat was ontegenzeggelijk een slecht begin! Als zij vijf minuten later waren gekomen, hadden zij Marit bij de grote ingangspoort ontmoet. Maar nu waren zij al een eind op weg naar hun logies, voordat zij thuis kwam van haar werk. Als wij het nu bij Engblad proberen, dan krij gen wij daar te horen dat hij naar Amerika Ls trokken, zei Karl, die een hel derde klas coupé had gezeten. Laten wij nog even weer thuis, vond Krister. ZIJ liepen een eetgelegenheid binnen, waar zij een kop koffie en boterhammen aten, en gingen toen naar huis en naar kooi. De volgende morgen gingen zij weer op zoek naar werk, maar zonder resultaat. Buiten de stad waren verscheiden grote tuinen, maar overal waren de plaatsen bezet. Zij begaven zich nog verder naar bulten, ln de buurt om de stad heen waren enige grote kwekerij en. waar zij kans hadden werk te vinden. Maar overal kregen zij hetzelfde te horen: wij hebben geen mensen meer nodig. nacht rechtop i i wachten, dan komt hij i Wij plaatsen een advertentie, v flinke tuinlieden met ervaring, dat gezegd. Ongehuwd, dat moet getrouwden. Krister had er niet aan gedacht dat hun ongehuw de staat moest worden genoemd, maar vond het goed. De advertentie kreeg haar beslap, kwam in de krant, maar had slechts een aderlating van hun kas ten gevolge. Wel hadden beiden enige tientjes gespaard van het werk van het laatste jaar. maar eten en logies kostten wat. Nu hadden zij bijna een week lang tevergeefs naar werk gezocht. De enige kans op verdiensten was een vage be lofte op het kantoor van de stadstuinen en plantsoe nen voor werk; later in de tijd. Maar vóór die tijd zouden hun spaarpenningen wel op zijn. Wij moeten maar alles aanpakken, zei Karl. Wij moeten maar naar de arbeidsbeurs. En voorlo pig zullen wij ook niet bij elkaar kunnen blijven. Neen, zei Krister. Hij was de meest terneer- geslagene, en begreep zelf niet wat hij had. Zeg, je wordt toch niet ziek? Ik zou niet weten, hoe ik ziek moest worden. Neen hoor, ik zal wel gauw opknappen. Zij gingen naar de arbeidsbeurs de volgende dag. maar ook daar was geen werk voor hen. Voor de deur stonden jongens en oudere mannen en slenterden rond, bleek en ongeschoren, met de handen in de broekzakken en met een gewild-onver- schillige uitdrukking. Zouden wij er zó uit gaan zien, dachten zij, met het beste pak ln de lommerd en met een lege maag' Een veertienjarige bleekneus riep hen een scheld woord na. toen zij de straat afliepen: waarschijnlijk zagen zij er te netjes uit. Wij gaan even zitten, stelde Krister voor. toen zij langs een lege bank kwamen. Ik weet niet wat ik heb, maar het is of mijn benen niet meer mee willen. Ik geloof dat ik kou heb gevat. Hij hoest te scherp. Zij bleven zitten tot Krister het koud kreeg. Hij kon die dag niets eten. Dat is wel goed, dat spaart uit en daar moet ik blij mee zijn in deze tijden. (Wordt vervolgd j Doop Uitvoerig heeft de synode nog gespro ken over de doop. In de wintervergade ring van begin van dit jaar werd een rapport, dat in de synode behandeld was over de moeilykheden die zich in de dooppraktyk voordoen, in handen van een commissie gesteld. De commissie had opdracht een pastoraal advies uit te brengen. Op het punt van de doop wordt in de hervormde kerk op het ogenblik sterk de invloed gevoeld van sectarische stromin gen die de kinderdoop verwerpen op schriftuurlijke grondslagen. Dat maakte een nieuwe theologische bezinning nood zakelijk. De synode vroeg de commissie in het bijzonder een antwoord te geven op de praktUk (wat deze kennelijk verzuimd had). KcnnelUk was de synode nog niet te vreden met de adviezen van de commis sie want zU kreeg de opdracht aantal opmerkingen die door synodeleden waren gemaakt te verwerken ln het rap port dat dan In februari weer zal moe ten worden behandeld. Benoemingen Ds. C. M. ten Kate uit Sèvres (Frank rijk) is beroepen tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden in verband met zijn benoeming tot geestelijk zor-ger in de arbeiderskampen. Ds. A. D. H. Roscam Abbing (Biggekerke) is be roepen tot predikant voor buitengewone diensten voor de Nederlands sprekende gemeente te Manokwari (Nieuw-Guinea) De synode heeft benoemd V. C. var der Horst, arts, tot secretaris van de Raad voor de Zending. Tot leden van deze raad zijn benoemd dr. I. N. Th. Die penhorst te Epe en dr. W. J. Maan te Oegstgeest. Tot vast docent aan het theo logisch seminarium benoemde de synode prof. dr. L. de Klerk, Utrecht. De synode heeft benoemd tot curator van de stich ting Kerk en Wereld mr. L. A baron Ittersum te Driebergen en tot lid van de generale commissie voor Bezwaren en Geschillen de heer H. van Dijk te Haar- Het moderamen heeft mededeling ge daan van de instelling van eert advies commissie voor kerkordelijke aangele genheden. Hierdoor wordt de huidige procedure Gisteren schreven we over de paarlen poort van het Nieuwe Jeruzalem. We zijn het zo gewoon geworden om in enkelvoud over deze poort te spreken, dat we vaak vergeten dat er twaalf poorten zijn. Naar iedere windrichting zijn er drie poorten. Al moet dan de mens door die poort, dat wil niet zeggen dat de toegang tot de stad begrensd is. De stad ligt met openingen naar alle kanten. De mens behoeft niet van een bepaalde kant te komen en een bepaalde weg bewandeld te hebben om de stad te kunnen binnentreden. Waar hij ook vandaan komt en welke achtergrond hij ook heeft, hij vindt toegang. Het krite- rium is niet wat de mens was of waar hij vandaan komt, maar of hij door de paarlen poort, of hij door Christus tot God wil gaan. Vaak wordt er tegenwoordig gesproken over de grenzen van de kerk. Wat moet een mens geloven om tot God te kunnen komen? Het Nieuwe Jeruzalem heeft ook een grens, de muur van Gods heiligheid. De grens van de kerk is niet theologisch maar ethisch omschreven. Dat wil niet zeggen dat de mens die goed leeft toegang heeft. Ook buiten de muur kan de mens proberen goed te leven. Alleen de mens die in Christus deel krijgt aan Gods heiligheid heeft toegang, en het doet er niet toe waar die mens vandaan komt of van welk ras hij is. HOGER ONDERWIJS DICHT BIJ HUIS TAE wijze waarop het hoger onder wijs bij ons zich almeer regio naal over alle landsdelen spreidt is iets wat ook de vrienden van de Vrije Universiteit niet zal mogen ontgaan, zo hebben we dezer dagen in deze kolommen geschreven. En we konden daaraan inmiddels toe voegen, dat in het ons bevriende „Friesch Dagblad" soortgelijks werd geopperd. Het is trouwens een zaak, die aan alle levensbeschouwelijk gerichte universiteiten en hogescholen ge meen moet zijn. Zodat het ons niet verwondert, dat thans ook van r.k. zijde aandacht wordt gevestigd op de problemen waarvoor, bij de door ons geschetste ontwikkeling, het eigen hoger onderwijs komt te staan. Zo is van bisschoppelijke kant reeds de opmerking gemaakt, dat de staats commissies in haar rapporten met de belangen van het bijzonder hoger onderwijs onvoldoende rekening hebben gehouden. Ook bij toenemen de spreiding, aldus is eveneens het r.k. standpunt, behoort het bijzonder hoger onderwijs gelijke kansen te hebben als het openbare. In dit verband schrijft „De (r.k.) Volkskrant": „Eén factor vooral maakt deze kwestie bijzonder inge wikkeld. De feitelijke situatie is zo, dat een universiteit en hogeschool, ook als die „bijzonder" is, het groot ste deel van zijn studenten uit de on middellijke omgeving betrekt. Dit betekent dat de werfkracht van het regionale krachtiger werkt dan die van het godsdienstige. Nijmegen heeft weinig aantrekkingskracht op katholieke studenten die wat verder weg wonen. Dit maakt een betrekken van het levensbeschouwelijke aspect b(j de spreidingsplannen niet gemak kelijk. Het kan echter nooit als ver ontschuldiging gelden voor een na genoeg volledig veronachtzamen van de vragen die hier liggen." Tot zover „De Volkskrant". Nu ligt Amsterdam stellig gunstiger dan Nij megen. En of onder de protestanten, in gelijke mate als bij de rooms-ka- tholieken, het regionale krachtiger trekt dan het godsdienstige, is een vraag, waarop wij voor ons het ant woord gaarne openhouden. Dat van regionale instellingen aantrekkings kracht uitgaat, is intussen zeker. AFWACHTEN BLEEK GEBODEN TAE Tweede Kamer heeft gisteren besloten, de behandeling van het verdrag op de instelling van een eco nomische unie binnen de Benelux nog even aan te houden. Tot die aanhouding bestond reden. Het vlot met de Benelux nog altijd niet. Vooral op het gebied van de landbouw liggen er knelpunten. Daarbij staan de Belgen bijzonder star op hun standpunt en is hunner zijds van toenadering, als waartoe Nederland de bereidheid toont, nog weinig gebleken. Onder deze omstandigheden te doen alsof er geen vuiltje aan de lucht is cn alsof niettemin een ontworpen al gemeen economisch verdrag zomaar kan worden bekrachtigd, was voor onze Tweede Kamer te veel. Wij respecteren haar reserve. Het kan mooi lijken, wanneer Nederland op internationaal gebied niet achter aan blijft. Nu, het blijft niet achter aan, het loopt integendeel vaak tame lijk voorop, en met een ijver die in be paalde gevallen zelfs wat overtrok ken lijkt. Intussen echter moet ook hier de liefde van twee kanten ko men. Onze indruk is, dat onze internatio- BIJ EEN BENOEMING nale ijver ietwat is bekoeld, nadat andere landen getoond hadden niet een gelijke voortvarendheid te kun nen of te willen opbrengen. Wij heb ben daarbij gezien, dat er tijden kun nen zijn van vooruitsnellen, maar óók tijden waarin men genoopt is de pas te vertragen. Niemand heeft er iets aan, ook wij zelf niet, indien wij straks zouden blijken, voorop te lopen mét al onze goede voornemens en bedoelingen, terwijl anderen zijn achtergebleven. De aanhouding door de Tweede Ka mer van dit verdrag heeft deze" be tekenis: wij kunnen vooruitgaan, wij kunnen óók wachten. Wachten kunnen wij te gereder, om dat wij op internationaal gebied reeds ruimschoots van onze goede gezind heid hebben blijk gegeven. Dan heeft men temeer het recht, zich enige te rughoudendheid te veroorloven. Waarbij wij de indruk hebben, dat de terughoudendheid van de Kamer tevens enige steun betekende voor de regering in het nastreven van het door haar in het welgemeend belang van heel de Benelux voorgestane beleid. TAE dagbladpers lijkt niet de eerst aangewezene om benoemingen bij het hoger onderwijs aan een be oordeling te onderwerpen. Er kunnen echter uitzonderingen zijn. En dan is het ook ons een behoefte, uitdruk king te geven aan dankbare vreugde bij de benoeming door de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk van dr. Berkhof tot kerke lijk hoogleraar te Leiden. Onze voldoening nader te argumen teren, is nauwelijks nodig. In de va derlandse theologische wereld neemt dr. Berkhof een vooraanstaande, en tegelijk een eigen, plaats in. Door zijn belangrijke vormende arbeid aan het kerkelijk instituut, waaraan hij als rector leiding geeft. En, tevens in wijdere kring, ook door zijn pu- blikatics. Wij voor ons willen niet verbergen, dat een nieuwe publikatie van dr. Berkhof voor ons het karakter pleegt te dragen van een gebeurtenis. Zijn studies kenmerken zich door diepte en wijdte tegelijk, en hij weet, staan de midden in het leven van vandaag, op opmerkelijke wijze de Schriften voor ons te openen. Eén typerende opmerking van dr. Berkhof, ditmaal gelicht uit de In leiding tot zijn prachtige boekje „Christus en de machten". Na excuus te hebben gevraagd voor mogelijke fouten op terreinen waar hij zich minder deskundig acht schrijft hij: „Ik bied géén excuus aan voor het feit dat ik me over zoveel terreinen beweeg. ïk meen, dat we dat steeds meer moeten gaan doen. De dienen de betekenis der theologische bezin ning brengt mee, dat we aan specia listenwerk op zichzelf niet genoeg hebben; het zal vruchtbaar moeten worden gemaakt voor het leven en de roeping van Christus' Gemeente in de wereld." Vruchtbaar maken van de theologi sche bezinning: Welnu, wij erkennen volgaarne aan verscheidene studies van dr. Berkhof veel te hebben ge had bij de altijd tè gebrekkige volvoering Van onze taak om bij on ze voorlichtende arbeid de gebeur tenissen mee te plaatsen onder de be lichting van het Woord van God. Zal dr. Berkhof zijn benoeming aan nemen? Wij vermoeden, dat zeker van twee kanten, doch met uiteen- wijkende hoop, naar zijn beslissing wordt uitgezien. Welke echter straks zijn werkkring ook zijn zal, moge het hem en ons gegeven zijn, dat hij ons nog pu- blikaties mag schenken, in waarde gelijk aan hetgeen hij reeds zo rijk geboden heeft. Waar gaan we been, mevrouw? Naar het station, maar eerst even langs het postkantoor, om geld van mijn spaarbankboekje te halen. HET POSTKANTOOR OW SPAARBANK I1—^1 ...U >n*ct enófcA&u*..

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2