Jlieuiue £riltsrfte GTouranl Redt de vrije wereld voor de derde maal" Econom. samenwerking moeilijk te bereiken Goederentrein sleept anto 50 meter mee door Nieuw-Guinea Ziekenfondspremie niet tot 5 procent omhoog Luisterbijdrage straks jaarlijks betalen Kongolese partijen nemen niet deel aan rondetafel-overleg m Tapijtendief op Veluwe gesnapt Meer uitvoer dan invoer DUS Si) AG 17 {NOVEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veer lig» le jaargang Dr. E. D1EMER aiRISTELI]K.!SATIOi\AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontvasticft is ahfbleotn tnyn bert in tcaljcnspott" KAT KRIJGT KATER 2 Waar blijven onze NOBELPRIJZEN TOTALE OORLOG 2 NCRV VIERT FEEST Spaak tot de Verenigde Staten: Premier Neliroe Voorstellen aan Rood-China Premier Nehroe van India heeft gis teren in het parlement meegedeeld, dat hij voorstellen aan Peinkg heeft gedaan om grensincidenten te voorkomen. Neh roe noemde de voorstellen, die de Chinese premier Tsjoe En-Lai hem had toege zonden, onaanvaardbaar. De Indiase tegenvoorstellen, gedaan in een brief aan de Chinese premier, zijn gisteren aan de Chinese ambassadeur in New Delhi overhandigd. Nehroe herhaalde in het parlement, dat agressie tegen de Himalajastaten Bhoetan en Sikkim als agressie tegen India zal worden beschouwd. India is niet van plan troepen naar Bhoetan te zenden, daar een beslissing hierover door de regering van Bhoetan i worden genomen. Sikkim staat definitief onder de verantwoordelijkheid van dia, merkte Nehroe op. Het Indiase parlement zal een uitge breid debat over de grensgeschillen op 25 november houden. Er werd een motie afgewezen, waarin aangedrongen i: op een verbod voor de Indische munistische partij. Gisteren vonden voor het parlements gebouw weer betogingen plaats. Ge demonstreerd werd voor verdrijving de Chinezen uit Indisch gebied en benoeinmg van een nieuwe minister van defensie. PAUL-HENRI SPAAK, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., heeft gisteren tijdens een plechtigheid in New York, waarop hem een on derscheiding werd uitgereikt voor zijn verdiensten voor de vrije wereld, een beroep gedaan op de Verenigde Staten, de vrije landen „voor de derde keer te redden". „Wij kunnen met succes het hoofd bieden aan de economische dreiging van het communisme, mits de vrije volken samenwerken. Het is betrekke lijk eenvoudig de strijdkrachten der vrije wereld te mobiliseren om het hoofd te kunnen bieden aan een eventuele aanval. Het is echter veel moei lijker om de vrije staten ertoe te krijgen ook op economisch gebied samen te gaan, want hier zoeken politiek nationalisme, egoïsme en illusie hun laatste toevlucht", aldus Spaak. Twee doden op overwegen Hij vervolgde: „Ik vraag mij af of dit voor Amerika niet het ogenblik is tot het nemen van een groot en opzienbarend initiatief? Twee maal hebben de V.S. de Zeven kilometer film Fransen waden en klimmen Na bijna twee maanden trekken door onherbergzame moerasland van de Ca- suarinekust benoorden de Digoelmon- ding ls de Frans-Nederlandse filmexpe ditie aangekomen te Kepi In de onderaf deling Mappi. Leider is de cineast en publicist Pierre Dominique Gaisseau. Zij telt zes man en wordt begeleid door zes man polltic. De expeditie werd aan land gebracht bij de nieuwe exploratiepost Pirimapoe- an aan de Cookbaai door het patrouille vaartuig Tasman. Vier weken lang voerde zij verkenningen uit in het pas onder het bestuur gebrachte land naar bevolkingsconcentraties in het nauwe lijks bezochte stroomgebied van ver schillende rivieren. Zij gebruikte twee vlotten van elkaar gebonden zestien meter lange oorlogsprauwen, elk met een 28 pk. sterke motor. Hierop ver voerde zij de gehele filmuitrusting en voeding en brandstof voor enige maan den. Meestal overnachtte men in de mannenhuizen der dorpen. Dank zij de medewerking van de bestuursassistent V. P. C. Maturbon- go en pater C. van Kessel wist men de schuwheid der bevolking te over winnen. Fraaie opnamen zijn gemaakt van nog onbekende ceremoniële feesten, waaraan honderden deelna men. In het door oorlogszucht be ruchte dorp Otsjanen verfilmde ex peditie het belangrijke Bisj-feest, waarvan de gang van zaken nog zeer weinig bekend was, zodat hier een belangrijke bijdrage is geleverd voor de volkenkunde. Het gezelschap kreeg vier daarbij gebruikte mc mentale Bisj-palen ten geschenke. Dergelijke palen zijn reeds als pronk stukken aanwezig in de musea van Amsterdam en Rotterdam. In totaal is nu 7000 meter 35 mm kleu renfilm opgenomen. Thans wil men langs de Eilandenri vier het centrale bergland bereiken er over de Voetheuvels zal men een door steek wagen tussen de Julianatop en de Prins Hendrik-top door naar de A-rivier De expeditie bevindt zich nu op de Steenboomrivier, een zijrivier van bovenloop der Eilandenrivier. Zij wordt vergezeld door vier man politie onder bevel van de bestuursambtenaar Sneep, die als leider van de exploratie- post in de Sibilvallei grote ervaring heeft opgedaan van patrouilles in v bergland. De duur van het tweede der expeditie, die in Australisch Nieuw-Gui- nea zal eindigen, is ongeveer twee maan- vrije wereld na de Tweede Wereldoorlog gered. De eerste maal geschiedde dit het plan-Marshall, dat de basis vormde de wederopbouw der vrije landen, de tweede keer met de oprichting van de N.A.V.O., die ons in staat stelde onze verdediging in te richten voor het afslaan van een militaire aanval. Ik denk dat het noodzakelijk is dat de Verenigde Staten voor de derde maal handelen en dat dit snel dient te gebeu ren. Het oorlogsgevaar neemt gelukkig af, doch de communistische dreiging neemt toe", aldus Spaak. „Ik deel echter niet de overtuiging de heer Chroesjtsjef, dat de uiteindelijke Overwinning van het communisme onver mijdelijk is, ook al moeten wij de kracht van onze tegenstander niet onderschat ten", zo voegde hij hieraan toe. Onderscheiding Spaak ontving zijn onderscheiding, bronzen gedenkplaat, uit handen vai gouverneur van dc staat New York, Nel son Rockefeller. De onderscheiding wordt elk jaar toe gekend door Freedom House, een Ame rikaanse particuliere organisatie, die is toegewijd aan de idealen van een vrije gemeenschap en gekant is tegen elke vorm van een dictatoriaal bewind. Burgemeester redde 24 koeien uit brandende landbouwschuur Omstreeks middernacht is de grote landbouwschuur van de boerderij Nieuw Leven, onder de gemeente Kerkwerve op Schouwen-Duiveland door brand geheel verwoest. De schade wordt op ruim ton geschat. De burgemeester van Kerk werve, de heer S. Francke, ontdekte de brand, toen hij van een vergadering Zierigzee naar huis terugkeerde. Samen met de bewoonster, mevrouw E. den Boer—Boot, redde hij 24 stuks vee uit de schuur. De volledige landbouwinventaris, alsmede de oogstopbrengst, gingen loren. Het bedrijf is niet verzekerd. 'Tegen elf uur gisteravond is achter het Houtveem in Amsterdam een Volkswagen gegrepen door een goede rentrein en vijftig meter meegesleurd. De bestuurder, de heer P. Verburgt uit Duivendrecht, die met zijn 67- jarige moeder op bezoek bij zijn schoonvader was geweest, kwam daarbij om het leven. De oude dame kon na anderhalf uur uit het wrak worden bevrijd. De goederentrein was in volle lengte over de omgekan telde auto heengeschoven. Op slechts zeer ongeregelde tijden rijden achter het Houtveem goederentrei nen. De weg, waarin de spoorrails liggen, wordt ook weinig door verkeer gebruikt. Gisteravond werd een lange goederen trein van het eindpunt in de haven leeg opgeduwd door een locomotief. Voor de eerste van de lange rij wagens liep, daar Politie en brandweer trachten de zwaargewonde bestuurder uit het wrak te redden. Verraad op verzoek advocaat-generaal „Als het waar is wat deze getuige be weert, dan strijdt dit toch wel met wat wij verstaan onder goede justitie en dan ben ik ernstig verontrust over de gevol gen hiervan voor ons strafrecht. Dit zijn methoden van een politiestaat. Maar dat wij niet in een politiestaat, maa een rechtsstaat leven, geloof ik niet deze getuige zegt". Deze woorden werden gisteren door mr, Braat, de verdediger van de structiewerker M. J. uil Roosendaal, de Bredase rechtbank gesproken. S. stond terecht onder verdenking een diefstal van f 600. Hij was in de ge vangenis van Roermond verraden door een medegevangene, een zekere J. S., die nu in deze zaak als getuige optrad. In gesprek met deze medegevangene zo de diefstal hebben bekend. S. verklaarde, dat de advocaat-generaal hem de raad had gegeven flink op snijden over zijn eigen daden om zo andere gevangenen aan het praten krijgen. De president van de rechtbank noemde de rol van S. niet mooi en zei, dat kwa lijke geuren opstegen uit het dossier. Hierna merkte de officier van justitie op, dat S. beweerd had, dat hij het verraad erzoek had gepleegd. Regering: stel hoger honorarium deels uit Huisartsen reeds akkoord (Van onze parlementsrcdactie) Naar wjj vernemen, is te verwachten dat de premie voor dc verplichte zieken fondsverzekering. die thans 4,5 procent bedraagt, met ingang van 1 januari a.s. niet verhoogd zal worden tot 5 procent. Minister Van Roov en staatssecretaris Roolvink (sociale zaken en volksgezond heid) hebben namelijk aan de groepen ziekenfondsmedewerkers dringend ver zocht de verhoging van de honoraria een der feiten die een verhoging van de premie noodzakelijk maakten slechts voor de helft op 1 januari a-s. te doen in gaan en voor de andere helft in het tweede halfjaar van 1960- De bewindslieden grondden hun verzoek op het algemene prijsbeleid. Het gaat om de honoraria der mede- werkere-huisartsen, apotheekhoudende' Vrijstelling tweede toestel (Van parlementsredactie Ter besparing van Inningskosten moet de maandelijkse betaling van het luistergeld worden vervangen door een jaarlijkse vooruitbetaling ineens en af schaffing van het radiozegel. Bovendien zal van tweede en verdere radiotoestel len die in het gezin van de houder aan- Russisch bemand ruimtevaartuig verongelukt Prof. Hermann Oberth heeft gistere gezegd inlichtingen gekregen te hebben dat de Russen het vorig jaar een be mand ruimtevaartuig gelanceerd hebben. Hij voegde hieraan toe. persoonlijk te geloven dat het een ongeluk gehad heeft. De geleerde werd gevraagd commen taar te geven op kranteberichten, vol gens welke hij gezegd heeft dat een „aantal Russen" omgekomen was bij een ongeluk met een bemand ruimteschip. Hij zei van betrouwbare zijde verno men te hebben dat een Sowjct-ruimte- vaartuig met een piloot het vorig jaar in de ruimte geweest was. Hij voegde hieraan toe dat deze inlichting later be vestigd was door aanwijzingen in Rus sische tijdschriften. Het is mijn particuliere opvatting dat dit ruimteschip een ongeluk had en dat de pilloot omgekomen is", zo verklaarde hij. „Ik neem dit aan omdat er geen verdere berichten over het ruimteschip ontvangen zijn". Prof. Oberth, 66 jaar oud, cn „de vader van de ruimtevaart" genoemd, is het vorig jaar naar Duitsland teruggekeerd na verscheidene jare.i aan het raket programma van het Amerikaanse leger gewerkt te hebben te Huntsville in de siaat Alabama. wezig zijn geen luisterbijdrage meer worden geheven. De zogenaamde auto radio's blijven echter belast. Dit heeft minister Cals aan de Tweede Kamer meegedeeld. Invoering van een stelsel van vooruit betaling, dat thans reeds bij de televisie wordt toegepast, zal het mogelijk maken de administratie van luister- en kijkgeld op dezelfde leest te schoeien en op eco nomische wijze te mechaniseren. Dit zal na ongeveer twee jaar een' besparing van rond 1,8 miljoen per jaar opleveren. Bij het niet meer heffen van een luis terbijdrage voor tweede cn verdere radiotoestellen in een gezin zal onder een gezin worden verstaan een echtpaar of ouders met de aan hun zorgen toe vertrouwde minderjarigen. Deze maat regel betekent een inkomstenderving van naar schatting 600.000 per jaar. Op het ogenblik wordt de heffing op grote schaal ontdoken. Over de vraag of ook de omroep- distributie onder de nieuwe regeling moet vallen, wordt nog overleg ge pleegd. Minister Cals overweegt in hoeverre vrijstelling van kijkgeld kan worden verleend ten behoeve van bepaalde groe pen oorlogsinvaliden en behoeftige nict- oorlogsinvaliden. alsmede van behoef tige chronisch zieken en instellingen die een menslievend karakter dragen. Een soortgelijke vrijstelling van de minder draagkrachtigen als thans voor dc luis terbijdrage geldt is volgens de minister voor het kijkgeld voorlopig niet wen selijk. manschappen van het wapen der Kon. marechaussee op Schiphol verschenen giste ren tegelijk met de brigade van het paleis Soestdijk en die van Het Loo in de nieuwe blauw-zwarte uniformen. Hoe groot het verschil met de oude is, kan men hier zien. Chroesjtsjef ook naar Bonn? In Bonn doen geruchten de ronde, dat premier Chroesjtsjef nog voor de topcon- efrentie van het komende jaar een be zoek aan Bonn zal brengen. In officiële kringen zijn deze berichten echter niet bevestigd. Volgens onofficiële berichten zou Chroesjtsjef Alenauer over dit bezoek hebben geschreven en kan het antwoord van dc bondskanselier binnenkort worden verwacht. Zoals bekend vertrekt de 83-jarige kan selier vandaag eindelijk naar Londen. De Westduitse pers is algemeen van oordeel, dat het hoog tijd is een dergelijk bezoek aan Engeland te brengen, zodat een eind kan komen aan het tijdperk van misver standen en ontstemming. De schuld van die ontstemming komt voor een groot deel neer op Adenauer, onder andere door zijn persoonlijke aanvallen op premier Macmillan. Ook socialisten België weigeren richten uit Brussel op weg naar de Ver enigde Naties om dc beheerschapsraad van de V.N., onder wiens toezicht Bel gië het mandaatgebied van Roeanda- Oeroendi bestuurt, in te lichten toestand. Op het moment schijnt alles rustig in Roeanda-Oeroendi. De veilig heidstroepen verrichten nog steeds ar restaties. Tot de aangehoudenen behoren een opperhoofd van de Batwa-pygmeeen, delega- Harerink, en enige hoofden van de stam erleg der Watoetsi. VIJFENTWINTIG Kongolese par tijen, die in Coquilhatstad in Kongo hebben vergaderd, zullen aan de komende verkiezingen deelnemen met een gezamenlijke lijst: de Na tionale partij van de vooruitgang. Tijdens het congres werd verklaard, dat de 25 thans samengesmolten par- vraagd dee) lc nemc] tijen ongeveer 4 tot 5 miljoen kie- tie van drie partijen zers vertegenwoordigen. met de Kongolese leiders. De Belgische Volgens kringen in Brussel is de bloe- Irf een telegram aan minister De socU,,sten hebben het verzoek verwor- dige oorlog tussen de stammen ontstaan. Schrijver heeft de nieuwe partij mede- pen' doordat Watoetsi-lciders aan de Batwa- gedeeld, niet aan het overleg te zullen socialisten houden vast aan hun pygmeeën, die eeuwenlang vazallen en deelnemen, waarvoor minister De Schril- eigen voorstel, om nog deze maand in lijfwachten van de heersende Watoetsi ver vrijdag naar Kongo zal reizen. De België een rondetafelconferentie te be- zijn geweest, opdracht hadden gegeven minister wil het overleg bijwonen tus- leggen van Belgische parlementsleden de Bahoetoes te vermoorden. De Bahoc- sen 't Belgische bestuur en de Kongolese en vertegenwoordigers van alle Kongo- toes zijn, zoals gemeld, in opstand ge- politieke leiders, nu begin volgende lese partijen. Daarbij zouden de afge- komen tegen de overheersing door de maand de eerste algemene verkiezingen vaardigden van het Belgische parlement Watoetsi. in het Belgische gebiedsdeel zullen wor- een actieve rol moeten spelen en niet rlri„.„ - den gehouden. Slechts waarnemers mogen zijn. zlduz Gisteren zOn drie Belgisch, vllegtnl. r» 7 het socialistische antwoord. socialisten gen met 100 militairen uit Brussel trokken naar Kongo. Zy zullen de para- Twee leiders van de Nationale unie chutlsten vervangen, die vorige De Belgische regering heeft gisteren van Roeanda, de voorzitter Roebeka en van de basis Kamina naar Roeanda de socialistische oppositie officieel ge- secretaris Rwagasana, zijn volgens be- den gezonden. ■eek artsen, apothekers, tandartsen, specialis ten en vroedvrouwen. De door de Zieken fondsraad na moeizaam overleg goedge keurde verhogingen betekenen dat de kosten van de ziekenfondsen met twintig miljoen gulden per jaar zullen stijgen. Mede daarom heeft de Ziekenfondsraad vorige maand aan de minister van sociale zaken geadviseerd de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering met in gang van 1 januari a-s. te verhogen van 4,5 tot 5 procent. De minister en de staatssecretaris heb ben daarna een ernstig beroep op dc medewerkersgroepen gedaan. In een zeer langdurig onderhoud met de Maatschap pijen voor Geneeskunst, Pharmacie, Tand heelkunde, en de Verenigingen der Vroed vrouwen hebben de bewindslieden uit voerig uiteengezet dat de regering er naar streeft de vicieuze cirkel loonsverhoging- prijsverhoging-devaluatie te doorbreken- In verband met dit streven verzochten de bewindslieden aanvankelijk de helft van dc overeengekomen verhogingen der honoraria tot 1 januari 1961 uit té stellen- Na een tweede gesprek heeft de minister ten slotte voorgesteld de tweede helft van de verhoging in de tweede helft van 1560 te doen ingaan. De minister erkent de eisen van de groepen medewerkers als redelijk, maar meent dat het landsbelang tot een gedeel telijk uitstel noopt. De voorzitters der maatschappijen hebben zich bereid ver klaard het verzoek van de minister in hun algemene vergaderingen te verdedigen. De Landelijke Huisartsenvereniging, die een verhoging van het honorarium van twaalf procent had gevraagd, heeft dezer dagen in ha ra algemene vergadering het voorstel van de regering aanvaard. De raadselachtige tapijtendiefstallen op de Veluwe zijn opgelost na de arrestatie van de 45-jarige G. L., technisch hoofd ambtenaar bij de elektriciteitsmaatschap pij in Zwolle. Hij heeft bekend de tapij tendiefstallen op de Noord-Veluwe te hebben gepleegd. L. trad in de loop van dit jaar bij de elektriciteitsmaatschappij in dienst. In augustus vestigde hij zich in Zwolle, in een pension, 's Avonds fietste hij de Veluwe op, ging in de dichte bossen, in een slaapzak, tot circa twee uur in de morgen slapen, om vervolgens in villa's in de omtrek tapijten te gaan oprollen. Zijn buit verstopte hij in de Veluwso bossen, om deze enkele dagen later met een auto op te halen en te verstoppen. In Groningen, Leeuwarden en Zutphen heeft de politie tapijten kunnen achter- Ook onbevoegden aan ulo (Van onze parlementsredactie.) Op 16 januari jl. waren bij het lager onderwijs ongeacht de plaatsvervang sters In totaal 4281 gehuwde onder wijzeressen werkzaam. Van haar waren er bU het g.l o. en het v.g.l.o. in totaal 3786. bij het b.l.o. 252 en bU het u l o. 246. BlUkens de opgaven van de vacature* wa ren er 3101 tydeiyk aangesteld. Boven dien waren 879 gehuwde onderwyzere**en tijdelijk werkzaam als plaatsvervangster. Minister Cals wil bevorderen dat aan uloscholen de tijdelijke aanstelling mo gelijk wordt gemaakt van onbevoegde leerkrachten en de bezoldiging van vak onderwijzers. die aan deze scholen wor den aangesteld, ln een vacature In liet verplichte personeel, voor rekening van het rijk nemen. Een desbetreffend wets ontwerp zal spoedig worden ingediend Voorts is nog overleg gaande over een regeling om ulo-onderwijzers een vergoe ding toe te kennen voor extra-uren on derwijs. Overweging van de oprichting van kweekscholen voor het opleiden van ulo-onderwijzers acht de minister thans niet gewenst. Hot genoemde wetsontwerp zal ook de mogelijkheid openen bezitters van dc akte N I aan ulo-scholen als vakleer kracht te werk te stellen. Gezien het tekort aan bevoegde ulo-onderwijzers w:i de bewindsman overwegen aan de af gewezenen bij de examens voor de lagere akte gelegenheid te geven binnen het Jaar een herexamen af te leggen in die vak ken waarvoor een onvoldoend cijfer werd gegeven. de machinist geen uitzicht had, een spoor wegbeambte met een rood licht Dc auto zou wel voor het rode licht zijn gestopt maar waarschijnlijk heeft de be stuurder op de vrij donkere kruising juist op de rails zijn wagen tot stilstand gebracht. Het autowrak slipte onder de voorste treinwielen door, sloeg om cn kwam op zijn kop by dc achterste wagon terecht. Anderhalf uur lang moest de moeder van de bestuurder, nog bij kennis, tegen het dak van de auto, in het wrak blijven lig gen. Twintig man van politie cn brand weer slaagden er ten slotte in, haar om zichtig uit het wrak los te snijden. Rilland-Bath Bij Rilland-Bath kwam gistermiddag een trailer onder een trein. Dc omgeko men chauffeur was de 29-jarige M. van Driel uit Sint Annaland. Gewond werden de treinpassagiers, de sergeants S. A. Stuut en H. Koopman de vliegbasis Leeuwarden. Sergeant Stuut liep een beenbreuk op, toen de trailer tegen de zijkant van de trein sloeg. Sergeant Koop man kreeg enkele schrammen. Dc waarde van de uitvoer heeft in oktober die van de invoer overtrof fen, zodat de jiandelsbalans actief is geweest. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de uitvoer 1361 (vorige maand 1307, vorig jaar 1173) miljoen, de invoer 1328 (v.m. 1307, v. j. 1240) min. De uitvoer was dus 16°'o hoger dan een jaar tevoren, de invoer 7%. Het dekkingspercentage was 102 tegen 100 in september. Over de eerste 10 maanden bedroeg het invoersaldo 1101 min. tegen een jaar tevoren 1251 min. Over de eerste 10 maanden was de uitvoer ll°/o hoger dan een jaar tevoren de dnivoeT 8%. Kerkelijk hoogleraar Dr. H. Berkhof in Leiden benoemd heeft de generale synode der Ncd. Hervormde Kerk van daag benoemd tot kerkelijk hoogleraar aan dc rijksuniversiteit lc Leiden dr. H. Berkhof, rector van het Theologisch Seminarium dezer kerk te Driebergen. Het is de bedoeling dea dr. Berkhof prof. dr. K. H. Miskotte, die in januari afscheid neemt, zal opvolgen, om les te geven in de dogmatiek, de christelijke ethiek, wezen cn geschiedenis van het apostoolaat en kerkrecht. Dr. Berkhof werd op 11 juni 1941 in Appel tern' (Gld.) geboren. Hij volgde het Geref. gymnasium in Amsterdam, stu deerde theologie aan de stedelijke uni versiteit aldaar, in Leiden cn in Berlyn en promoveerde in 1939 in Leiden. Van 1938 toot 1944 was hy predikant in Le- mele. In 1944 vertrok hij naar Zeist. In 1945 werd hij tevens hoofddocent aan het toen nieuwe instituut Kerk en We reld. Sinds 1950 is hij rector van het seminarium in Driebergen. In 1955 werd hij benoemd tot eredoctor aan de calvi nistische •theologische academie te Boe- Dr. Berkhof schreef o.m.: Die Theolo gie des Eusebius von Caesarea (proef schrift): Geschiedenis der Kerk; Korte Geloofsleer; De Kerk en de Keizer; Ver geving en verwachting; De Kerk en hel Koninkrijk; Crisis der middenorthodoxie Christus en de machten; Gods éne Kerk en onze vele kerkenChristus, de zin der geschiedenis. Ook in theologische en ker kelijke tijdschriften publiceert hij regel matig hij is een der bekendste figu ren in de Ned. Hedvormde Kerk. Hij is lid van het centraal comité van de We reldraad van Kerken. (Ongecorrigeerd) J Vorst nadert (Van onze weerkundige medewerker) yOORAL IN ZUID-HOLLAND kwam vanmorgen een bijzonder dichte mist voor, waarbij het zicht op enkele plaat sen tot 20 a 30 meter terugliep, cn het kwik tot om liet vriespunt daalde. Het hogedrukgebied boven Rusland stuurt koude lucht via noord-Duitsland in de richting van west-Europa. Tot in Hamburg viel sneeuw en doordat een actieve de pressie van Portugal naar Frankrijk trekt,, zal de oostenwind morgen weer in kracht gaan toenemen. Hierdoor zal de koude lucht, nu boven Duitsland aan wezig. geleidelijk verder naar het westen komen. Eerst zal noordoost-Nederland in de koudere lucht komen, maar het ts waarschijnlijk dat na morgen ook onze omgeving met deze vroege koude-inval zal kennis maken. Voorlopig is echter in de nacht niet meer dan lichte vorst te verwachten. Meer wind De Bilt verwacht tot woensdagavond: Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde wind tussen zuidoost en oost. Vrij koud weer met vannacht temperaturen om het vriespunt. Over het al gemeen meer bewolking einig of geen neerslag. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 18 november: zon op 08,03, onder 16.46; maan op 1922, onder 10.24.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1