Eerste paal voor polikliniek inwendige geneeskunde Pieter Giltay en Rein Dool tonen schetsboekbladen Clubhuis voor de Leidse V ow eua-padv iudsters Veel belangstelling voor pluimvee NIEUWE LE1D5CHE COURANT 3 Agenda voor Leiden Maandag Gebouw Sieenschuur, 8 uur: ledenver gadering De Natuurvriend- Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek afdeling Leiden, de heer R. Sevenhuijsen over de muzikale opvoeding van onze jeugd. Schouwburg, 8 uur: Ned- Comedie mei Foyer gehoorzaal, 8 uur: K. en O.- lezing van clrs. Ouwehand over Boeiend Groene-Kruisgebouw Middelweg 38, 8 uur: aanvang K. en O.-cursus over een voudige verpleging in het gezin. Dinsdag Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O.- film „De poort van de hel''. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met Stadsgehoorzaal, 8 uur: Gevaent-avond. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: Vola, films over Suriname. Kuipers Rietbergstraat, 3 uur: opening gebouw Eerste Leidse Inkoop-Combina tie- Pieterskerk, 7.30 tot 8 30 uur: gelegen heid tot meditatie en gebed. Museum oudheden, 8 uur: mej. dr. W. Hagen over Rheinische Münzschatz- De Harmonie, 8 uur: filmavond afdeling Leiden Expogé. Willem Pijperstraat (eind Corn. Schuyt- laan), 3 uur: opening modelwoning Bouw fonds Ned. Gemeenten- Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12-50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Het gulden Vlies, 10.30 tot 12 uur: afde ling Leiden Ned- Vereniging van Huis vrouwen, koffieuurtje. Museum Volkenkunde, 8 uur: K. en O.- cursus over het Boeddhisme. Huize Over 't Hoff, 8 uur: K. en O- cursus over bloemsierkunst. Ambachtsschool, 7.30 uur: K. en O.- cursus praktische autotechniek- Remonstr. kerk, 2 tot 6 en 7 tot 10 uur: bazaar Remonstr- Geref. Gemeente Foyer gehoorzaal. 8 uur: afdelingsver gadering Ned- christen-vrouwenbond. Hooglandse Kerkgracht 33a, 8 uur: af deling Rijnland Broederschap van oud- padvinders, D. Lepelaar over centraal- Stadhuis: 2 en 8 uur: begrotingsverga dering gemeenteraad. Geref. jeugdhuis Breestraat, 8 uur: Arjos, D. J. Brouwer over „Viermaal Z.i."- Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Pas op voor paddestoelen". OEGSTGEEST: gebouw Endegeest, 7 uur: filmavond. Turk, 8 uur: ledenvergadering afdeling Leiden Kon. Ned. Mij Tuinbouw en Plant - Prytaneum, 12.25 tot 1 uur: LAK-pauze- Belangrijke dag voor A.Z. President-curator sprak over service voor de patiënt FEN DER OUDSTE specialisaties van de medische faculteit, namelijk die -Li der inwendige geneeskunde, krijgt een nieuwe poliklihiek, en het valt te begrijpen dat de allerprilste symbolische handeling, het heien van de eerste paal, met enige plechtigheid is gepaard gegaan. Dit is dan van middag geschied, toen de president-curator van de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, met vaardige hand hij heeft dit karweitje al meer gedaan het ijzeren blok op de betonnen paal dreef en, met de andere genodigden, toezag hoe het gevaarte langzaam in de kleibodem wegzakte. Het is een merkwaardig verschijnsel at vele mensen nog altijd nonchalant et de prachtige machine die hun lichaam omspringen. De automobilist, die wan eer een van de 4 cilinders van zijn auto en vreemd bijgeluid vertoont, vol zorg aar zijn garage snelt, blijft onbekom merd rondlopen, als de ene cilinder, die ijn hart is, niet geheel normaal functio- eert. En juist het feit dat het hier een kenhuis betreft, dat ressorteert onder de universiteit, betekent een prikkel te me de behandeling met een zorgvuldigheid doen geschieden, die de toets van el kritiek kan doorstaan." Donderdag Stadhuis, 2 en 8 uur: begrotingsverga dering gemeenteraad. Huize Over 't Hoff: 8 uur: K. en O.- cursus kleurenfotografie- Koor Pieterskerk, 7.30 tot 8 30 uur: ge legenheid voor meditatie en gebed. Gebouw Chr. Besturenbond Oude Sin gel, 8 uur: afd. Leiden Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de heer Wierin- ga het ontwerp program van actie. Foyer gehoorzaal, 4 uur: diesviering S.S.R., spreker prof. dr- G. C. Berkouwer over „Zekerheid en haar caricatuur". Rijksherbarium, 8 uur: demonstraties leden afdeling Leiden Kon. Natuurhist. Vereniging. Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Vrijdag Stadhuis, 2 en 8 uur: begrotingsverga- «ierlng gemeenteraad. Schouwburg, 8 uur: K- en O.-voorstel ling Ned. Danstheater. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chopin-recital door Ida Chokar. Koor Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avondgebed. Geref. jeugdhuis. 8 uur: afdelingsver gadering Zuid-Holland-Noord Geref. mannenverenigingen, ds- P. H. de Kieer te Scheveningen over „De christen en de ruimtevaart". Foyer gehoorzaal. 8 uur: filmavond N.C.R(eis)-V. over Finland. Hervormd wijkgebouw Het Boshuis (achter Hoflaan 76), 4.15 uur: films voor de jeugd (uitgaande van de Vereniging Rekkense inrichtingen). Hervormd wijkgebouw Het Boshui 8 uur: wijkgemeente Boshuizerwijk, ve toning van film „Ontspoord", uitgaande van de Rekkense Inrichtingen). Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging Rijnland, spreker de heer H. Wensink „Omgang met honden". Zaterdag Staionsplein, 2 uur: vertrek afdeling Leiden Natuurhist. Vereniging naar Noord wijk Schouwburg, 8 uur: Litteris S^i met „Pas op voor paddestoelen". Gehoorzaal, 2.30 uur: Scapino-bailet voor L-J-A-. Evangelisch Lutherse kerk. Hoogland se Kerkgracht 26. 7.15 tot 7.45 uur: avond gebed. Grote zaal Leidse Volkshuis Apothe- kersdijk. 8 uur: feestavond werkgemeen schap De Ratel. Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond jubi leumfonds P.C. en L. Films Casino (2.30 en 8 uur. zaterdag 2.30. 'i en 9 15 uur): Paspoort der schande (18 jaar); donderdag: Met de kapitein tafel. Lido (2-30. 7 en 9.15 uur): Vrouwen verdwijnen (18 jaar). Luxor (2-30, 7 en 9.15 uur): 't Is feest vandaag (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Timbuktu (14 Jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Het ver borgen leven van Walter Mitty (14 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar- genomen door de Zuiderapotheek, Lam- raenschanswcg 4, teleL 23553. Tentoonstellingen Auberge Frangaise Klokstceg: schets boekbladen van Pieter Giltay en Rein Dool, tot 12 december. De Lakenhal: tentoonstelling Haagse Kunstkring, tot 7 december, iedere werk dag van 10 tot 4 uur. Met de anatomie is de inwendige ge neeskunde de oudste specialisatie der ge neeskunde en het was Hermannus Boer- haave, wiens naam onlosmakelijk aan deze wetenschap is verbonden door zijn klinisch onderwijs, die in zijn dagen de naam van Leiden als belangrijk medisch centrum in heel Europa uitdroeg. De kliniek voor inwendige geneeskun de werd in 1929, tijdens het hoogleraar schap van prof. dr. W. A. Kuenen in ge bruik genomen. De huidige directeur is prof. dr. J. Mulder, de chef de clinique dr. L. Kuenen. De heer De Vos van Steenwijk begon zijn toespraak, die hij ter gelegenheid van deze plechtigheid hield, met te wijzen op de dubbele taak, die de universiteit heeft: onderwijs en wetenschappelijk on derzoek. Doch de medische faculteit, al thans het klinische deel ervan, heeft er nog een taak bij: de zorg voor de lijdende mens. Voor deze drievoudige taak is een outillage nodig, zowel in personeel als in materieel opzicht, en de zorg daarvoor is de taak van de universiteit. Doch deze zorg heeft in de laatste de cennia een groei vertoond. die de uiter ste eisen stelt aan het potentieel, waar over zij beschikt. Eisen, die naast een be kwame en talrijke staf, veel ruimte vra gen voor laboratoriumuitrusting en ver- pleegruimte. Als de staf optimaal is bezet en de outillage geperfectioneerd, is het rende ment nog afhankelijk van wie zich, hetzij uit eigen beweging, hetzij op advies va de behandelende arts, in het ziekenhui aanmelden. Dit aanmelden kan op tweeë lei wijze geschieden, hetzij dat reeds va tevoren vaststaat dat de patiënt te plaatse een operatieve of curatieve behan deling moet ondergaan, en dan vindt hij terstond zijn weg naar één der vele ciale klinische afdelingen, de intern» chirurgische, de gynaecologische, opthal- mologische enz. In het meest voorkomende geval wordt bij 'n voorafgaand poliklinisch onderzoek uitgemaakt of hij moet worden opgeno men en zo ja, waar, dan wel dat de be handeling lopend kan geschieden. Zo zijn de poliklinieken, en in het bijzonder is dit het geval met de interne polikliniek, de toegangspoort, waardoor de meeste pa tiënten het Academisch Ziekenhuis berei- Misverstand i is er," aldus de president-curator, veel verbreid misverstand dat, om dat het Academisch Ziekenhuis tevens aan het onderwijs dienstbaar is, de patiënt er langer moet verblijven, dat hij er aan uit gebreider, tijdrovender en daardoor dik wijls onplezieriger onderzoek wordt derworpen dan nodig zou zijn om hem te genezen. Of, met andere woorden, dat er d3ar een streven naar perfectionisme zou waar de patiënt geen voordeel maar enkel ongemak en tijdverlies zou onder vinden. Ik wil deze koe nu maar eens bij de horens vatten en proberen hiermee af te rekenen. Als het gaat om een fabricatie- proces. waarbij men de tijd en de kosten le vervaardiging moet afwegen tegen de prijs waarvoor men het artikel aa •kt brengt, kan het zijn dat men beter rendement krijgt als men zijn nauwgezetheid matigt om de kosten te drukken, om dan een klein percentage vervaardiging als mislukt weg te Maar als het object de levende i is, ligt het probleem anders, en betekent het perfectionisme: voor elke patiënt die zich aan ons toevertrouwt het beste sultaat te bereiken, waartoe onze kennis ize hulpmiddelen ons in staat stellen. En als men perfectionisme zó begrijpt, aarden we dit als een complment. Uiterlijke details het Academisch Ziekenhuis. Namelijk die •an de patiënt zelf, die zijn oordeel vaak >aseert op uiterlijke details, die, al zijn :ij niet van primair belang, voor hem de doorslag geven bij zijn oordeelvelling. Hij doelde hiermee op wat men in ons spraak gebruik met „service" aanduidt. „Zoals de gevel het huis siert, zo behoort de po likliniek het ziekenhuis te sieren, en op dat gebied geef ik gaarne wel breekt. Gebrek aan tijden, gebrek aan w; cy". misschien ook hoffelijkheid, die da door overbelasting lange wacht- wordt veroorzaakt i de staf, het zijn ichijnselen die op de patiënt r druk maken dan een wetenschappelijk ver antwoord onderzoek en behandeling." „Wanneer ik nu," aldus besloot de pre sident-curator zijn betoog, „bij het slaan de eerste paal zou beweren dat de uiterst zorgvuldig voorbereide „porte d'nentrée, diewe nu gaan bouwen, alleen is bestemd om aan deze helaas wel eens gerechtvaardigde klachten tegemoet te komen, zou ik de zaak wel erg scheef trekken. Want natuurlijk staat de ver betering van onderzoek en behandeling hier voorop. Maar wel durf ik verkla ren dat als bijprodukt, en een uiterst waardevol bijprodukt, door het nieuwe gebouw op afdoende wijze ook aan die bezwaren zal worden tegemoet geko- Hierna volgden nog enkele andere sprekers, onder wie de architect prof. ir. H. T. Zwiers, op wier toespraken wij morgen in het kort hopen terug te ko- Met duldeljjk hoorbaar enthousias me is zaterdagmiddag een clubhuis van Het Nederlandse Padvindsters- Gilde geopend op de hoek van de Willem de Zwijgcrlaan en de Alber- tine Agnesstraat. Het huis wordt be volkt door het Vowena-vendel van de Sleutelgroep, dat hier elke zater dagmiddag tussen drie uur en half zes de enkele tientallen meisjes in de leeftjjd van 14 tot 16 jaar bijeen heeft. Nadat enkele meisjes een papie ren versperring hadden doorbroken, kreeg mevrouw L. S. Groen-van der Vijver, districtscommissaresse, de sleutel om de deur te openen. In het clubhuis zelf sprak zij het senioren- vendel moed toe voor het verblijf in dit huis. „Jullie staat nu op jezelf, maar het clubhuis blijft toch het middelpunt". Als aandenken bood zij een gildevlag aan. Namens de L.J.A. waren dr. P. L. Schoonheim en de heer A. van Gen- nip aanwezig. Dr. Schoonheim sprak een hartelijke gelukwens uit. Hij wees erop, dat de Jeugdactie de laat ste jaren vaart achter de honken heeft gezet. „Een goed en prettig verblijf w-ensen wü u toe", zo besloot de voorzitter der L.J.A. Vermelden wy nog, dat mej. A. M. L. de Koning de leidst leidster. Salarissen onbillijk Kleuterleidsters in Leiden Zaterdag is in Leiden de 55ste alg ïene vergadering van de Nederlandse vereniging van Kleuterleidsters gehou den. Aanwezig waren onder anderen mr. Zuercher, vertegenwoordiger van hel ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, vertegenwoordigers van rijks- en gemeentelijke inspectie, van Volksonderwijs, van het Ambtenaren- centrum en van de Algemene Onder- wijs-Federatie. In haar openingsrede noemde de voor zitster, mej. G. van Trotsenburg, de verhouding van de salarissen der kleu terleidsters tot die in andere takken van onderwijs onbillijk. Zij achtte een driejarige a-opleiding met een daarop volgende opleiding voor de hoofdakte noodzakelijk. Voorts zou zij graag een overgangsmaatregel in de pensioenwet zien opgenomen waarbij kleuterleid sters de jaren, waarin zij voor het ln werking treden van de kleuteronder wijswet als zodanig werkzaam zijn ge weest, voor pensioen kunnen inkopen. Scapiuo komt voor de Leidse jeugd dansen Op zaterdag 21 november a.s. komt er een goede bekende van de jeugd in onze stad naar de gehoorzaal. De Leidse Jeugd Actie laat het Scapino-ballet melijk weer komen om voor de jeugd te dansen. Bij de laatste uitvoering op 4 april was de zaal uitverkocht. Wel een bewijs hoe de kunst van dit gezelschap wordt gewaardeerd. Op het programma voor zaterdag staat ook het grote ballet „De Wonderüuit", dat gemaakt is naar een verhaal van Henk Dragstra, prijswinnaar van de Sca- pino-scenario-wedstrijd voor kinderen. Balletmeester Jan Rebel zal weer als spreker „Scapino" optreden en achter de vleugel hoopt Luctor Ponse te zitten. Twee bejaarde Leidenaars gewond bij aanrijding op beschermde oversteek Zaterdagavond omstreeks half 8 zijn op de door knipperbollen beschermde over- eekplaats aan het Levendaal nabij de Kraaierstraat, twee bejaarde personen door een personenauto aangereden. Het •ijn de 73-jarige W. D. Regeer en zijn 76- arige zuster G. Regeer, wonend in de Langestraat te Leiden. De personenauto erd bestuurd door iemand uit Katwijk, ie volgens zijn verklaring de voetgan gers pas op het laatste moment opmerkte. Hij remde krachtig, waardoor de auto be te slippen: een aanrijding met de stekende bejaarden was toen niet r te voorkomen. De heer Regeer liep linkeronderbeenbreuk en zijn zi gecompliceerde linkeronderbeen breuk op. Beiden werden naar het acade- lisch ziekenhuis gebracht. Hervormden Hoge Mors Oegstgeest naar Leiden? Nu de beide Oegstgeester Hcrvormdv ouderlingen, die woonachtig zijn in do Hoge Mors, aftredend en niet herkiesbaar zijn. heeft de kerkeraad van de Hervorm de Gemeente zich afgevraagd of voor deze komende vacatures nieuwe kandi daten moeten worden gezocht. Sinds de Maranathakerk in gebruik is, gaan vele Hervormden van de Hoge Mors, inzon derheid jeugd, zondags hier ter kerke, zodat de kerkdiensten, die in het gym- eklokaal der christelijke school den gehouden, nog slechts door weinigen worden bezocht. In de kerkeraad leeft daarom de vraag of het niet beter is de Hervormden in dit gedeelte der Ge- ente zich voegen bij de Hervormde Ge- ente van Leiden. Binnenkort zal aan Hoge Mors een Gemeente-avond wor den gehouden, waarop deze vraag zal vorden besproken. Auto in Nieuwe Vaart Zondagochtend tegen 8 uur begon een auto, bestuurd door een inwoner van Lei derdorp, bij het afbuigen van de Wilhel- minabrug naar de Kanaalweg te slippen. De bestuurder raakte de macht ovei stuur kwijt, waarna de wagen dwars de weg schoof om tenslotte tussen irpaal en walkant in de Nieuwe Vaart terecht te komen. De auto, die door de brandweer op het droge werd gebracht, was ernstig beschadigd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Antonius Stephanus, z v M de Jong en J van Es; Wilhelmus Willebrordus, z v B C Mooijekind en G W van Scheppingen; Johannes Jilles, z v J van Duijn en I, J Wetse- laar; Jannetje, d v G van den Bo gaard cn S H W Niehot: Marijke Johanna, d v J M Schoneveld en G J S RavensbergenKatharina Jacoba Maria Magdalena. d v C Beerenfenger en A A M van Rijt; Ingrid, d v H Stoute en H van Steenis; Peter Laurus, z v L P van Ee en ,T W Corba; Bernardus Johannes Laurens, z v L J B Guldemond en C D M Hoogkamer. OVERLEDEN: H Devilee. 74 j. man; W van der Ploeg, 73 j, man. Klaprooscollecte in Leiden bracht f 538,20 op De klaprooscollecte heeft zaterdag in Leiden 538-20 opgebracht. Dit is be langrijk 'minder dan vorig jaar, het geen is te wijten aan het tekort aan collectanten. Clubtentoonstelling L.P.K.V. \7"OOR de 51ste clubtentoonstelling van de Leidse Pluimvee- en Konij nensportvereniging L.P.K.V., die zaterdag in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal is gehouden, bestond een grote belangstelling. Nadat voorzitter C. J. van Rooden de avond had geopend, brach hij in herinne ring de dreigende konijnenziekte myxomatose, die de stallen van vele fokkers belaagde. De L.P.K.V.-leden lieten hun dieren gelukkig vroeg tijdig inenten. Graaf te Leiden chilla-show. De keuring door de heren P. van Leeu wen (Zeist) en C. Otto de Vroomen (Voor hout) bracht de volgende uitslagen: Hoenders Hoenders, orpington groot buff: mevr. Quisl z.g. (M, jong). Krielhoenders, Hollandse Krielzwart: W. Blijleven 1 z.g (M, oud), idem. 11 g tV. jong). Hermelijn Sussex: L. Zirkzee 1 z.g. (V, oud), idem 1 z.g. (V, jong). Wijandotte wit: W. Blijleven 1 z.z.g. (M, jong) tevens mooiste hoender. Verbetering en vernieuwing Crescendo gaf uitvoering waaruit perspectief opbloeide De Leidse mondaccordeon-orkestvereniging „Crescendo" gaf zaterdag avond in het Antoniusclubhuis haar jaarlijkse uitvoering. Voorzitter A. J. van der Kwartel kon met dankbaarheid van een succesvol jaar gewa gen. De top was dan weer het behalen van een (eervolle) eerste prijs op het Baarnse concours (20 mei) van de Bond van Mondaccordeonvereni- gingen. Crescendo wenst echter niet in een gloriërende rust te blijven waar het is. De heer Van der Kwartel streeft er naar, het instrumenta rium grondig te verbeteren. Voorzitter C. van Rooden van de Leidse Pluimvee- en Konij- nenfokvereniging kon het tij dens het uitspreken van zijn openingstoespraak voor de za terdagavond in de Stadsgehoor zaal gehouden pluimvee-expo sitie niet nalaten één der ge- exposeerde dieren in zijn forse handen te nemen. Foto N. van der Horst. Hermelijn Sussex Trio: W. Hanselaar z.z.g. Sierduiven Brunner Kropper wit: W. Blijleven 1 z.z.g. (V, oud); idem 1 z.g. (M, oud). Hoogvlieger, geel tijger: T. van Am- terdam 1 z.z.g. (M, oud); road wit schild: T. van Amsterdam 1 z.g. (M, jong); geel schild: T.- van Amsterdam 1 z.z.g. (M, iong); idem 1 z.z.g (V, jong). Nederlandse helmduif, blauw: E. Quist I z.z.g. (V, oud); idem 1 z.z.g. (M. jong); dem 1 z.z.g. (V, jong), tevens mooiste sierduif. Oud Hollandse Meeuw, zwart: E. Quist 1 z.g. (M. oud); idem 1 z.z.g. (V, jd); idem 1 z.g. (M. jong). Tipplex, bont: W. Hanselaar 1 z.g. (M, jong; idem 1 z.g. (V. jong); getijgerd L. Zirkzee 1 z.z.g. (M, jong); idem 1 z.z.g. (V, jong). E enenscmble lines, accordeons en een piano bezit mers weinig mogelijkheden tot ontwikke ling. Daarom kondigde hij de invoering van een dozijn „melodica's" aan. Voor lopig zullen deze grotere mondorgels met-kleppen dienen ter versterking van de oude instrumenten. Crescendo treedt dus nu een overgangsperiode in. Ten slotte lanceerde de voorzitter het denkbeeld van een nauwe samenwerking, resulterend in een overkoepelende com missie, van de Leidse instrumentale en vocale amateurs. Men zou dan gezamen lijk, zij het met inachtneming van een afzonderlijk optreden, een waardige vie ring van de nationale feestdag kunnen voorbereiden. De bondsvoorzitter, de heer J. Versloot, Intiem in Auberge Francaise DE AUBERGE Frangaise in de Kloksteeg bezit precies de sfeer, die nodig is om een expositie als die van Pieter Giltay en Rein Dool tot haar recht te doen komen. Zaterdagmiddag openden de beide jonge kunstenaars temidden van vrienden en geestverwanten er een tentoonstelling i schetsboekbladen. Giltay cn Dool zijn weliswaar volgens de huidige begrippen al niet zo jong meer (Giltay is al om de veertig), dat neemt weg, dat hun werk zo jeugdig is als naar zijn kan, mits men daaraan niet de gedachte aan gebrek aan vaardigheid verbindt. Dool en Giltay durven n.L met jeugdige vasthoudendheid hun overtui ging te brengen en zichzelf te blyven en dat is het ook. dat hun een kring van enthousiaste vrienden cn bewonderaars heeft bezorgd. Bovendien zijn zij nog niet vaak in de openbaarheid getreden. Rein Dool debuteerde enkele jaren ge leden bij het Lcids Kunst-Centrum toonde zijn werk reeds eerder in de Auberge. Giltay- bleef geheel auto didact praktisch tot voor kort in d< schaduw van dc onbekendheid. Hij werd wederom kortgeleden benoemd tot leraar aan de Haagse academie voor beel dende kunsten, ongeacht zijn manko „opleiding" en afzondering in toch wel iets. De beide kunstenaars zijn natuur lijk niet ontkomen aan de huidige conflictssfeer in de kunst. Zij hebben echter bewust gekozen voor het figu ratieve en niet voor het abstracte, al kan geen kunstwerk bestaan zonder abstrahering van het toevallige en accentuering van het wezenlijke. Zij hebben het conflict voor zichzelf (en voor wie het zo aanvoelt als zij) eer lijk en innig opgelost, of zijn tenmin ste op weg naar een oplossing. Daar bij is Giltay de fijnzinnige, strevend naar helderheid van uitdrukking, Dool de meer heftige, die het zoekt n een eerlijke weergave van zijn <isie. Giltay laat figuurstudies zien, Dool in hoofdzaak landschappen. mondorgels, mando- herinnerde nog eens aan de nederige af komst van het mondorgel. Hij schreef het sterk gestegen aanzien van dit „kinder kamerinstrument" toe aan het feit, dat er orkesten zijn gekomen en componisten, ie er,voor wilden schrijven. Crescendo's joviale beschermheer, dok- ?r J. H. Pleiter, pleitte voor een doel bewuste actie, door een damescomité ge leid, om de liefde, die zoveel donateurs hun vereniging toedragen; in financiële daden om te zetten. Dat is nodig, zal het ideaal, nieuwe instrumenten, worden ver werkelijkt. De dames De Braak, Pleiter, Van Strien en Van Wijk ontvingen bloe als dank voor wat zij voor „Cres cendo" hadden gedaan. Onder leiding van dirigent W. van Strien, speelde het ensemble drie werken grotere omvang. Als inleiding en besluit dienden respectievelijk de mars „Hollands Glorie" (P. F. de Kort) en de „Vriendschapsmars" (van dezelfde com ponist). Men kent de bezwaren die tegen dergelijke heterogene combinatie van instrumenten zijn aan te voeren. Het is trouwens nu gebleken, dat de vereniging die zelf ook voelt en ze gaandeweg zal gaan ondervangen. Plastiek en nuancering Dc heer Van Strien is er echter, ln ver gelijking met vorige jaren althans, in ge slaagd tot een niet onbevredigende coör dinatie van blijkbaar onverenigbare elementen tc geraken. Het is een kleine kunst, om met zo'n orkest, op volle kracht veel slagwerk, een strakke mars voort tc brengen. Dan gaan immers de slordige details in het geweld verloren. Daarom frappeerde het ons. dat het gezelschap, juist .in het fijne werk, in de rustige of schertsende zachte en gedempte klanken, het spel zo serieus opnam. De dirigent streefde, vaak met goede resultaten, naar plastiek en nuancering. En het was de muzikanten aan tc zien, aar elkaar luisterden en niet zo maar voor- het-vaderland weg speelden. Het concoursnummer „In de vallei" cn :n „Kalief van Bagdad"-fantasic klonken ónders cn béter dan voorheen. Het alge mene niveau, technisch cn ook muzikaal, is gestegen. Zo klonk Paul Linckc's Luna- walzcr beslist niet als een wezenloze opeenvolging van een onafzienbare reeks een-twee-drie's. Het zal er nu maar om gaan. ook de onnauwkeurigheden in het persoonlijk en samenspel tc overwinnen. Dat lijkt ons echter, bij de huidige wil-naar-hóger het vertrouwen in de dirigent, maar kwestie van tijd Dc avond werd verder, op allerlei wijzen (o.a. dc Comejo's) gezellig doorge bracht. Joh. van Wolfswinkel Dc tentoonstelling werd ingeleid door de leraar Nederlands Ed. Leeflang, die ook tot de kring van de Auberge behoort. Hij sprak over de koude oorlog op het terrein van de kunst, de oorlog tussen abstract-experimentelen cn figuratievcn, die op het ogenblik het cultuurbeeld zo zeer verduistert. Er heerst een atmosfeer, geladen met wantrouwen en het is uiterst moeilijk het wezenlijke in het oog tc houden. Spr. was het er niet mee eens, dat alleen een zogenaamd internationa listische kunst groot zou kunnen zijn. Per slot van rekening is Hamlet niet in het Esperanto geschreven. Men begint nu eenmaal niet met een universele kunst, men eindigt ermee. De tentoonstelling is tc zien tot 12 december cn van harte gaarne aanbe volen. C. Th. Wllbert-Relsbennan Konijnen Vlaamse reus (konijnengrijs) L. Laman z.g. (M., oud): idem 1 z.g. (V, oud); J. Velzen 1 z.g. (M. jong): L. Laman 1 .g. (V, jong). Geel: P. v. d. Broek 1 zz.g. (V. oud); S. Westbrock 1 z.g. (V, jong); wit: C. v. d. Helm 1 z.g. (M. oud); idem ,g. (M. jong); J. Laman 3 z.z.g. (M, jong); P v. d. Leek 1 z.z.g. (M. jong). is mooiste konijn; idem 1 z.z.g. (V. jong); J. Laman 2 z.z.g. (V, jong); idem z.z.g. (V, jong). Lotharinger, zwart: H. Vermond 1 z.g (M. oud); blauw: H. Vermond 1 z.g. (V, jong). inse Hangoor, konijnengrijs: E. de- Beer 1 z.z.g. (V. jong); ijzergrauw S. de Jong 1 z.z.g. (M, jong): bont G. Th. de Jong 1 z.z g. (M. jong) idem 1 z.g. Groot Chinchilla: A. M. v. d. Lee 1 z.g. (V, oud); idem 1 z.z.g. (M, jong). Groot Zilver, licht zwart: mevr. Cou- zijn 1 z.g. (M, jong); idem 1 z.g. (V, jong). Wener (blauw): A. M. v. d. Lee 1 z.z.g. (M. jong); idem 1 z.z.g. (V, oud); J. Ro- zendaal 1 z.z.g. (M, jong): idem 1 z.z.g. (V. jong). Rijnlander: C. van Rooden 1 z.g. (M, oud). Thuringer: A. Couzijn 1 z.g. (M, jong). Havanna: A. Augustinus 1 z.z.g. (V, oud). Rex (zwart): A. J. van Zanten 1 z.g. (M, oud); C. Zirkzee 1 z.g. (M. jong); blauw: L. Zirkzee 1 z.g. (M, jong); F. v. Toer 1 z.g. (V, jong). Klein Chinchilla: B. Rutgers 1 z.g. (M, oud): idem 1 z.g. (V, jong). Tan (zwart): J. Rol 1 z.z.g. (M, oud). Hollander (zwart): G. Bloemendaal 1 z.g. (M, jong); J. v. Kraiingen 1 z.g. (V. jong); blauw: T. van Beek 1 z.g. (M, oud); G. Bloemendaal 1 z.z.g. (V, oud). Rus (zwart); L. v. d. Oever 1 z.g. (M, jong). Pool roodoog: A. J. van Zanten 1 z.g. (M, oud): C Leemans 1 z.g. (M. jong); blauwoog: H. Smit 1 z.g. (M, oud); idem 1 z.g. (V. jong). Kieurdwerg, konijngrijs: P Zwanen burg 1 z.g. (V, oud). C-klasse, Vlaamse reus. konijnengrij- J. v. Velzen 1 z.g. (M. jong); idem 1 z.g. (V .jong); geel: J. Boekhout 1 z.z.g. (V, jong); wit: B. Schroef 1 z.g. (M, jong). Groot zilver: mevr. Couzijn 1 g.g. (V, jong). Havanna: A. Augustinus 1 z.g. (M, jong). Rex, (zwart): A. G. Bloemendaal 1 z.g. (M, jong); Pool Roodoog C. Leemans z£> (M. jong); idem 1 z.g. (V, jong). Cavia, beige: M. Kouwcnberg 1 g.g. (V, oud). I

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3