fKumVéf-- Experts spreken te vaak in naam van de kerk PMS-scholen op Nieuw-Guinea moeten worden verdubbeld Een ivoord voor vandaag Eenheid geref. belijders schijnt ver af ffeithen Nieuiv fundamentalisme steekt de kop op gATERDAG gaven we een arti kel weer in „Hervormd Ne derland" van ds. F. H. Landsman over het spreken van de kerk. Over hetzelfde onderwerp schreef de predikant van de Presbyte riaanse Schots-hervormdekerk van Washington, waarvan pre sident Eisenhower belijdend lid is, ds. Edward L. R. Elson in Christianity Today. Deze predi kant is voorzitter van de oecu menische raad van kerken in zijn stad. HET Amerikaanse protestantisme heeft nog niet geleerd hoe het tot ons volk moet spreken. Indivi duele leden van de kerken, zowel predikanten als mensen die niet in een ambt staan, hebben van tijd tot tijd een incidenteel en con structief woord gesproken. Maar de kerken als organisaties hebben nog niet geleerd hoe zij de rege ringsleiders werkelijk door een goed advies kunnen helpen. Tijdens mijn pastoraat in Wash ington waar ik zeven maal een nieuw Congres heb zien verkiezen en vier maal een president, ben ik tot de conclusie gekomen dat het protestantisme liefdevol en duide lijk tot zijn eigen mensen moet spreken. Als overtuigde christenen naar Washington komen bespeuren zij spoedig dat zij afhankelijk zijn van God. Zij missen en het protes tantisme heeft hun dit tot nu toe nog niet gegeven het pastorale woord en de pastorale zorg voor deze zonen van het reformatorisch geloof. Over het algemeen genomen heeft het protestantisme de indruk gegeven negatief te zijn. Dit nega tivisme komt voor een groot deel voort uit het feit dat de kerk zich op politieke studies en acties werpt zonder zich eerst pastoraal te be zinnen. De kerken nemen deel aan de politiek, zonder dat zij de steun achter zich hebben van de indivi duele leden. nieuw „fundamen talisme" de kop opsteken. Ik doel niet op het theologisch en bijbels fundamentalisme uit het begin van deze eeuw. Dit nieuwe ..fundamentalisme" is opgestaan als de opvolger van het nu deca dente „sociale evangelie" dat eens van veel kansels klonk. De profeet is de expert. „Orthodox" zijn zij die instemmen met de uitspraken van kerkelijke organen, die zijn opgesteld door „experts" De opdracht van deze experta is om de studie te leiden en te laten zien hoe de christelijke ethiek kan toegepast worden in het sociale, economische en politieke leven. Hij brengt de stof bijeen, die moet worden bestudeerd, aan zijn waar de moet worden getoetst en moet J' ïm tot een uitspraak te HIJ kan ook eenvoudig W dienen kooan.HPBlHPIPHiliP feiten over het hoofd zien. die hem niet interesseren. Het zou te veel eisen zijn, als wij gingen verbie den dat deze experts of studie groepjes hun eigen sociale, econo mische en politieke inzichten ver werken. Dat zou in strijd zijn met de menselijke natuur. Het is daar om niet moeilijk om te begrijpen hoe bepaalde standpunten van ex perts, die een bepaailde studie moe ten maken, worden overgenomen door grote blokken in of zelfs door kerkgenootschappen zelf. TN dit nieuwe „fundamentalisme" 1 worden deze uitspraken in de naam van het gehele lichaam naar voren geschoven als de juiste christelijke visie op het onderwerp, het enige authentieke en christe lijke standpunt Dan verstijven deze uitspraken tot „heilige huis jes". Orthodox is dan de man die deze inzichten overneemt en door geeft. een ketter de man die der gelijke sociale en politieke stand punten aanvalt, of zelfs maar pro beert om op zijn eigen manier tot een eigen conclusie te komen. Al te licht wordt dan de man, die deze inzichten niet wil over nemen, beschouwd als iemand die buiten de stroom van het kerke lijk leven staat Spoedig gaat deze „ketter" zich opsluiten in zichzelf, durft niet meer te spreken, omdat hij toch niet au sérieux wordt ge nomen door de experts. Hij krijgt het gevoel dat de groep van ex perts voor hem een gesloten groep is geworden. En toch gebeurt het maar al te vaak, zoals geschied is in Cleve land, waar een studiecommissie de Wereldraad van Kerken aandrong op erkenning van com munistisch China door de Ver enigde Naties, dat de uitspraak van zo'n commissie volkomen in strijd is met de gedachten die leven binnen de kerk. De man. die er anders over denkt wordt onder gebracht bij de groep malconten ten. antl-Wereldraad-mensen en chronische critici van alles wat door het georganiseerde kerkelijke leven wordt gedaan. JN Cleveland kwam de studie commissie voor geloof en kerkorde bijeen, die een rap port uitgaf dat een aantal zeer goede opmerkingen bevat. Maar tevens werd in die studie ook gevraagd om Rood-China te er kennen. Betrouwbare opinieon derzoekenwezen uit dat de leden van de kerken voor de overgro te meerderheid deze conclusie verwierpen. De orthodoxen ver zetten er zich unaniem tegen, de midden-orthodoxen voor de over grote meerderheid en de vrij zinnigen voor een groot deel. De ze uitspraak werd in China ge publiceerd als de mening van het protestantisme, en omdat Amerika een protestants land is als de mening van het Ameri kaanse volk. Zo werd er een wa pen in handen van de commu nisten gegeven om een wig te drijven tussen de regering en het volk. Ds. Elson is van me ning dat de kerk niet het recht had om tot deze uitspraak te komen, omdat de bijbel ook nog een loyaliteit aan het eigen door God gegeven gezag vraagt. Hij vervolgt: TJTET is een fatale vergissing om 'A mensen, die het niet met de mening van experts eens zijn, als reactionairen te brandmerken als groepjes die behoren tot de franje van het kerkelijk leven. En in de afgelopen maanden is dan ook te recht de vraag gesteld wie eigen lijk behoort tot de franje van de kerk en wie werkelijk zegt wat de kerk denkt en wil zeggen tot het volk en de wereld. Ik wil niet verkeerd begrepen worden. Ik ben er niet op uit om een smet te werpen op de studies van sociale en politieke vraagstuk ken. Zelf heb ik sociologie gestu deerd voor ik voor predikant ging studeren, en altijd ben ik levendig geïnteresseerd geweest in de bin nen- en buitenlandse politiek. Een groot deel van mijn gemeenteleden bestaat uit politici en diplomaten. Maar ik wil dat de bezorgdheid, die door de kerk wordt uitgespro ken, een godsdienstige basis heeft. Daarom moet iedereen en iedere groep die uit naam van de kerk wil spreken dit doen vanuit een duidelijk geestelijke grondslag en de uitspraak moet voortvloeien uit een duidelijk pastorale zorg. Alleen dan zal er naar de kerk worden geluisterd, als zij spreekt. gesproken moet worden. moet het duidelijk zijn er gesproken er gesproken spreekt, vordt vordt. Ds. Rumainum op Schiphol: Drie Papoea's naar Nederland voor studie in theologie (Van onze speciale verslaggever) De primaire middelbare scholen op Nieuw-Guinea kunnen met gemak verdubbeld worden en dan nog zal het moeilijk zijn alle kandidaten op te vangen. Voor het sociale werk onder de leden van de Evangelisch Christelijke kerk zullen nog twee Nederlandse krach ten worden aangetrokken, terwijl ter plaatse opgeleide Papoea's hen ter zijde zullen staan. Voorlopig gaan drie Papoea's op kosten van de E.C.K. naar Nederland om daar theologie te studeren. rillerig? verkouden GRIEP VLUCHT VOOR Beroepingswerk Dit verklaarde ds. F. J. S. Rumai- im, voorzitter van de algemene sy node der Evangelisch Christelijke kerk op Nieuw-Guinea, toen hij gis termiddag uit Biak op Schiphol arri veerde. De Papoease theoloog, die zijn opleiding aan de school van Ma kasser op Timor genoot, zal, op uit nodiging van de Raad voor de zen ding van de Nederlandse hervormde kerk, gedurende een-half jaar in 1 derland verblijven. Reeds vandaag morgen zal hij de vergaderingen van de generale synode der Nederlandse hervormde kerk bijwonen, terwijl binnenkort besprekingen met het Ge reformeerde zendingscentrum en de doopsgezinde zendingsraad op zijn program staan. 140.000 LEDEN De Evangelisch Christelijke kerk op Nieuw-Guinea is thans sinds die drie jaar zelfstandig. Zij wortelt op de dingsterreinen van hervormden, gerefor meerden en doopsgezinden en telt thans 140.000 leden en ongeveer 750 gemeen ten. Aan haar theologische school stu deerden achtentwintig predikanten af. terwijl er twaalf in opleiding zijn. Het overige deel van haar voorgangers be staat voornamelijk uit onderwijzers. Ds. Rumainum toonde zich teleurge steld over het subsidiebeleid van de re gering. dat de stichting van een r.k. primaire middelbare school in Hollan- dia ten gevolge heeft gehad. Over deze kwestie zijn vragen in de Tweede Ka mer gesteld en duidelijk is ook geble ken, dat noch de meerderheid in het parlement noch die in het kabinet, het door de missie ingenomen standpunt kan ondersteunen. De zaak zit zo, zei de Papoease theo loog. dat wij een aanvraag hadden in gediend voor het openen van enkele pa- rallel-klasSen aan de bestaande zen dingsschool van Hollandia, daar we de 'stroom van kandidaten niet langer kon den verwerken. De missie verkreeg sub sidie voor de stichting van een primaire middelbare school te vergelijken met een Mulo in Merauke, doch dit derwijsinstituut kwam uiteindelijk Hollandia terecht. Het vreemde feit doet zich thans voor, dat wegens de onvol doende capaciteit van de zendingsschool, vele'protestantse leerlingen thans aan de nieuwe missieschool onderricht ont vangen. De vraag waarom het gaat is, of overheidsgelden, die voor de bouw van een school in Merauke zijn verleend, voor een zelfde project in Hollandia mogen worden gebruikt. Volgens de Evangelisch Christelijke kerk heeft de missieschool in Hollandia geen recht van bestaan. NED. HERV. KERK Beroepen te Burgh, Z—'and: M. G. L. den Boer te Chaam, N.Br. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Lemele-Lemelerveld: H. E. Smid, kand. te Haarlem; te Oegst- daal' (b^ accl J' °verduin te Veenen- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Middelharnis: G. Zwe- rua te Norwich, Ont. Can. SCHRIKBAREND Overleg contraeten ziekenfondsen Tussen de ziekenfondsorganisaties en de organisatie van medewerkers is onlangs overeenstemming bereikt over nieuwe contracten. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft thans aanleiding gevonden met de be sturen der medewerkersorganisaties overleg te openen over de wjjze, waar op deze nieuwe contracten kunnen worden aangepast bü het algemene prijsbeleid der regering. Het tekort aan pms-scholen was vol gens de papoease theoloog schrikbarend. Er waren er op 't ogenblik vier (twee protestantse, een rooms-katholieke en een openbare), die gemakkelijk verdub beld konden worden. De Papoea's wer den in hun ontwikkelingsmogelijkheden geremd, want er moesten steeds meer leerlingen worden afgewezen. De Evangelisch Christelijke kerk streefde er naar de zendingsscholen op Nieuw-Guinea onder haar beheer te krij gen. De zending zou zich op onderwijs terrein terugtrekken, doch dit zou pas geleidelijk en op de lange duur gestal te kunnen krijgen. Het diaconaat kreeg in de grotere ste den steeds meer betekenis door het le ven daar in een minder hechte gemeen schap. Het sociale werk moest daarom worden uitgebreid en vandaar, dat er twee Nederlandse krachten zouden wor den aangetrokken. Er was reeds een sociale werkster aan de E.C.K. verbon den. terwijl vijf Papoease meisjes een kadercursus volgden. De Evangelisch Christelijke kerk zou zich bij de Wereldraad van kerken aan sluiten. zodra ze de beschikking had over enkele predikanten, die de Engel se taal beheersten. De vrouw in het ambt vormde voor de E.C..K geen pro bleem, daar ze reeds verscheidene welijke voorgangers telde. Voor de grote afstanden, die vaak moesten worden afgelegd, zonder dat gebaande wegen waren, maakte de Evangelisch Christelijke kerk dikwijls gebruik van- de diensten van de Missio nary aviation fellowship. Deze Ameri kaanse organisatie van ex-oorlogspiloten die zowel in Zuid-Amerika als op Nieuw-Guinea missionair werk verricht, had in Hollandia drie vliegtuigen gesta tioneerd. Behalve door hun zoon Wim, die Zutphen aan een lyceum studeert t hun dochter Fien, die verpleegster welkom geheten. Namens de Raad de zending der Nederlandse hervormde kerk waren o.m. aanwezig dr. J. H. Stel- ma, mr, S. C. Graaf van Randwijck, dr. G. P. H. Locher. ds. P. J. Mackaay, mr C. C. W. Uffelie, dr. W. J. H. Dake en dr F. C. Kamma. De Gerefor meerde kerken en haar zending door dr. F. L. Bakker, prof. dr. H. Ber genia en de heer G. M. A. Laernous vertegenwoordigd en de doopsgezinde zendingsraad door dr. A. H. Hertstein, ds. J. Matthijssen en ds. S. Daalder. Ook de waarnemend praeses nerale synode der Nederlandse her vormde kerk. ds. P. G. van der Hooff, was aanwezig, zomede de secretaris generaal, dr. E. Emmen. Ds. J. G. R. Langhout vandaag 75 jaar Ds. J. G. R. Langhout, de hervormde emeritus predikant, die zich gevestigd heeft in Leiderdorp, wordt vandaag 75 jaar. Na zijn theologische studie werd hij in Utrecht in 1911 kandidaat Zijn eer ste beroep bracht hem naar Terheijde waar hij 2 maart 1913 in het ambt werd bevestigd. Achtereen-volgens diende hij daarna de gemeenten van Den Bommel, Mijdrecht, Lienden, Den Ham, Hooge- veen, Welsrijp, voor de tweede maal Den Bommel, Kamerik, Westerembden er Sleeuwijk. Na zijn emeritaat op 1 ja- 1952 diende hij nog twee jaar de In een van de laatste hoofdstukken van Openharingen wordt ons een prachtige beschrijving gegeven van het Nieuwe Jeru zalem dat uit de hemel zal neerdalen. Er wordt gsproken over gouden straten, fundamenten van edelstenen, paarlen poorten. En toch zal die stad ook iets angstwekkends hebben: Zij wordt ingesloten door een hoge muur van diamant. Diamant heeft de gave om licht dat er op valt met een ver rassende kracht terug te kaatsen. Het kan fonkelen en schitteren. Deze muur zal het licht van Gods heiligheid duizendvoudig weerkaatsen. Aan de ene kant is dat een rust: Zij die binnen zijn worden door Gods heiligheid omgeven. Maar het is vreselijk voor de mens die buiten staat. De muur is te hoog om er over te klimmen, te hard om te doorbreken en het licht zal de ogen verblinden. De mens die buitengesloten wordt kan bidden, hij kan gods dienstig worden, hij kan zijn ziel oppoetsen tot hij blinkt en toch staat hij buiten. De muur blijft staan tussen God en hem. En toch is het eenvoudig om binnen te komen. Terwijl de muur buitensluit geven de poorten toegang. Er is slechts een manier om binnen te komen door de paarlen poort, door Jezus Christus. VRIJE UNIVERSITEIT MET DOCHTERS het diakonessenhuis te Gouda is, wer-|gemeente van Joure als hulppredikant Vereniging Herstel Kerkelijke Eenheid Geschillen hebben iets kunstmatigs (Van een onzer verslaggevers) Velen beschouwen het werk van de Vereniging tot herstel van de kerkelijke eenheid der gerefor meerde belijders, hoewel zij er sympathiek tegenover staan, als een hopeloze zaak. Indien synodes er niet in slagen om de hereniging te bewerkstelligen zo zeggen zij wat zal dan een vereniging op dit punt kunnen uitrichten? Zo sprak zaterdag te Utrecht ir. H. van Harten te Ede, voorzitter van de boven genoemde vereniging op de algemene ledenvergadering van deze organisatie. Wie het werk van deze vereniging als »n wanhopige onderneming ziet, ver geet echter dat men als lid van een ge reformeerde kerk zélf een stukje van die kerk is. Staande in het ambt der gelovigen mag men zijn verantwoorde lijkheid nimmer delegeren aan welke instantie ook. De mondigheid der gemeente 5s een kostelijk erfgoed der reformatie van Cal- vyn. Daar zal men aan vast moeten hou den. Dat houdt dus in, dat elk kerklid taak heeft inzake de pogingen om te komen tot herstel van de kerkelijke een heid. Kunstmatig De heer Van Harten verzekerde, dat de verschillen tussen de kerken vooi groot deel haar betekenis verliezen BABY ZEPHYR ;i Elin zou niet hebben kunnen verklaren wa lijk plaats greep, terwijl zij vertelde. Zij leen dat zl) zich zo rustig en blij voelde als zij zich ln lange tijd niet had gevoeld. Toen zij alleen was. sliep zij in en sliep uur door. Zij komt nog eens terug, moeder, zei zij. toen haar moeder boven kwam om het middageten op te zetten. Zij zal zo gauw als zij kan weer te rug komen! Zij heeft al wonderen verricht, dacht Elisabet. Ik weet met wat ik wel zou willen doen voor de- geen. die mijn meisje beter maakt. Na enige dagen kwam zij werkelijk weer. Elisa bet was toevallig in de keuken en deed haar open. Ik weet niet wat u met Elin hebt uitgericht, zei zij. Maar het is of zij een stuk beter is. mis schien doordat zij iets nieuws heeft ontmoet, naar iets verlangt, maar het is of het haar geholpen heeft Juffrouw Falk keek Elisabet met haar verstan dige ogen aan. keek ook eens rond in de keuken en overwoog zeker zo het een en ander bij zichzelf. Zij heeft geloof ik altijd erg verlangd, ant woordde zij. maar altijd naar wat geweest Is. denk Ik. Wij moeten proberen haar naar de toekomst te doen verlangen. Zo is het. antwoordde Elisabet, en dat heeft die vreemde nu ingezien en ik niet. Deze keer was hoofdzakelijk juffrouw Falk aan het woord. Zij had veel gereisd en zij had een tas vol prentbriefkaarten en foto's bij zich. Nu gaan wij samen op reij. rul Je zien. Waar wil Je heen? Zij reisden ver. ver weg. naar Tyrol en Italië, naar Frankrijk en Tunis. De hele wereld spreidde haar glans en rijkdommen uit voor het arme zie ke stakkerdje op de zolderkamer aan de binnen plaats. Elin luisterde met tintelende ogen. Kom gauw terug! vroeg zij, toen de bezoek ster wegging. Ja, maar dan moet Jij beloven te eten wat moeder je geeft. Buiten waait de zomerwind Elin beloofde haar best te zullen doen, meer durf de zij niet te zeggen. Zij spande zich ook in. maar er was uiteraard weinig afwisseling in het dagelijks voedsel. Haar dagen waren afwisselend lichter en donkerder. Soms dacht zij wel weer gauw te kun nen opstaan, soms scheen die mogelijkheid zich in een bijna onbereikbare toekomst te verliezen. Op een dag vertrouwde Elin haar nieuwe vrien- .din haar zorgen toe niets te kunnen en niets te zijn. De anderen zijn zo flink, zei zij. Marit is in betrekking en verdient, en alies durft zij aan en al les gaat En Ragnhild, die pas negen is. beeft op school een klas mogen overspringen, omdat de juf frouw haar te knap vond voor de klas waarin zij zat. Niemand begrijpt waar zij alles leert, maar zij kan van alles. Het is of het er van 't begin af in zit. het ene ontwaakt maar na het andere. En zij zijn zo vrolijk als vader was en iedereen houdt van hen. Maar ik en nu rolden de tranen weer ik hg hier Eens. ging Elin voort, dacht ik iets te kunnen, iets bijzonders, wat de anderen niet konden. Zij zweeg even. terwijl zij naar de sprei keek. Toen keek zij weer op en zag de vragende blik van de andere. Eigenlijk was het zo onnozel, begon zij weer. Ik dacht dat ik verzen zou kunnen maken. Op een nacht dat ik niet kon slapen, maakte ik een vers, ik weet het niet eens meer, maar toen nooit weer. En met Kerstmis bedacht Ragnhild hele verzen, die zij op de pakjes schreef. Misschien komt het wel weer eens terug, zei juffrouw Falk. Dat weet je niet. Wat? De verzen. Misschien dicht je wel eens op een goede dag; dat gebeurt wel. Dat geloof ik niet, zei Elin. Juffrouw Falk keek rond in de kamer, keek eens naar het familieportret, waar de tuinbaas zijn arm zo teder en voorzichtig om de schouders van het ernstige kleine meisje hield. Nu zal ik je eens wat vertellen, zei zij, en Elin knikte. Zij leunde achterover in de stoel en keek nog eens naar het portret. Lang geleden, begon zij, was er eens een klein meisje dat gezond en goedgeschapen was en als alle anderen was. Maar op een dag, zij was juist een jaar oud, liet het kindermeisje haar op de grond vallen. Men merkte niet dadelijk wat, maar zo lang zamerhand werd het haar omgeving duidelijk, dat er iets niet in orde was. Zij had haar ruggegraat bezeerd, die kon nooit meer recht worden en groeide zo langzamerhand uit tot een lelijke bochel... O, zei Elin. Juffrouw Falk had nog nooit tevo ren doen merken dat zij niet was zoals anderen. Ja, zo was het. Eerst begreep zij het natuur lijk niet, maar toen zij ouder werd, leerde zij het begrijpen. Je weet wel, dat kinderen niet altijd aar dig zijn voor elkaar. Heb je wel eens gelezen over het lelijke jonge eendje, ja, dat verhaal staat in je leesboek. Kinderen verdragen niets wat anders is dan gewoon. Maar misschien zijn zij niet zo kwaad als zij eruit zien en als het klinkt, ik geloof het ten minste niet. Zij weten niet welk een pijn het doet ivat zij zeggen of wat zij hardop roepen op straat zij weten met hoe het treft. Maar het was niet ge makkelijk voor dat kleine meisje, weet je, hoewel zij het thuis zo goed had als een kind het maar hebben kan. en haar vader, moeder en broers de den alles wat zij konden voor haar. Zij zweeg even, als zag zij het kind dat door de schoolkameraadjes met scheldwoorden werd nage roepen voor zich. Elin zag haar ook. (Wordt vervolgdj neer het gaat om contact tussen de leden der diverse kerken onderling. In officiële kerkelijke contacten, speciaal tussen hoogleraren in de theologie, staan de meningsverschillen evenwel op de voor grond. Zozeer, dat diar voor hereniging weinig kansen zijn- Volgens de heer Van Harten hebben die geschillen iets kunstmatigs. Zy leven niet bij het kerkvolk en komen daar niet op uit. Zij worden echter door de theolo gen naar voren geschoven. Dat is jam mer. Want de theologische bezinning moet dienstbaar zijn aan de praktijk van het geloofsleven der kerkleden. Wanneer theologische geschilpunten in de gemeen te niet leven, mogen ze niet aan de orde gesteld worden. Zo was het b.v. in de jaren dertig, toen prof. dr. V. Hepp zijn brochure over dreigende deformatie uitgaf. Wanneer de theologen zich in de periode 1936-1940 ge houden hadden aan de hiervoor genoem de regel, zou er in 1944 geen kerkscheu ring ontstaan zijn. En als de theologen zich ook nu niet bepalen bij hetgeen we zenlijk leeft onder het kerkvolk, dan wordt de eenheid der gereformeerde be lijders opnieuw in gevaar gebracht. Kanselruil De heer Van Harten noemde de be sluiten der generale synode van de gere formeerde kerken (inzake de opheffing der vervangingsformule) een stap in de goede richting. De synode deed datgene weg wat niet dienstbaar was voor de praktijk van het geloofsleven der ge meente. De wijze van spreken der sy node en vooral ook de daarop gevolgde reactie van vrijgemaakte zijde, heeft wel duidelijk gemaakt dat de kerkelijke een heid der gereformeerde belijders nog ver af is. Daarom heeft dc vereniging nog reden m bestaan. Zy hoopt op uitbreiding van haar aanhang. Eigeniyk zou er in iedere plaats een afdeling moeten bestaan. In het onderling contact tussen de leden van verschillende gereformeerde kerken mogen de geschillen niet het enige zyn, dat op tafel komt en de contacten gaat beheersen. Wat verenigt moet meer oj: de voorgrond staan dan wat scheidt. Erg hoopvol aangaande de mogelijk heden tot kanselruil was ir. Van Harten niet. Zolang daarvan geen sprake is, zal men zich plaatselijk moeten bezinnen op wat tot eenheid leiden kan. Tolerantie Dr. F. L. Bos te Vlaardingen sprak op deze vergadering over tolerantie. Het ge brek aan christelijke tolerantie viert hoogtij. Er is wel een soort verdraag zaamheid die soms uit farizeïsme voortkomt maar de bijbelse roeping tot christelijke tolerantie wordt weinig verstaan. Natuurlijk is er ook een christelijke intolerantie. Dr. Bos meende, dat daar inzonderheid de gereformeerden hervormde kerk mee te maken hebben. Ten opzichte van het aantasten der' heid Gods zal men altijd intolerant De tolerantie betreft dan ook niet de fundamentele zaken maar wel de schillen in levensweg en geloofsinzicht, Jiggingsverschllicn'En juist tolerantie bemerkt men zo weinig in de diverse gereformeerde kerken. Het zyn in de kerkeiyke pers veel meer de schcrpsiypers dan de vredemakers, die woord komen. Zy offeren de eenheid en gemeenschap op aan triomf van het eigen geloofsinzicht. Drie zonden Drie zonden der intolerantie somde dr. Bos op. Eerst de harde logicistische .Jtonzekwenzmacherei"die er hele maal niet mee rekent dat Christus het gekrookte riet niet verbreekt. Ten tweede het kerkisme, dat niet enkel wordt gevonden bij hen, die de eigen kerk als de enig ware zien, maar dat zich overal openbaart waar de kerke lijke organisatie haar dienende func tie verliest. De derde zonde is de door dr. A. Kuyper niet uit de heilige schrift uit de historie geconstrueerde leer van de pluriformiteit der kerk. Men kan wel spreken van een pluri formiteit in de gemeente zelf, maar het is in strijd met de heilige schrift om de verscheidenheid der kerken aan vaardbaar te maken. ^AN vorige week verrichte publi caties over de vermoedelijke ont wikkeling van het hoger onderwijs verbonden we de conclusie, dat dit bij een grotere spreiding van het openbare hoger onderwijs in een ongunstiger positie komt, zal van de mogelijkheid grondig studie moe- onderwijs blijkbaar meer en meer ten maken. Zij zou kunnen denken ter van het hoger onderwijs zelfs Het blad meent hieraan nog te moe ten toevoegen: ,41 et zal haar niet gemakkelijk vallen, over deze moge- het voor de Vrije Universiteit niet lijkheden een objectief gesprek te noodzakelijk zal zijn, te zoeken i beginnen, want aan elke universiteit aanpassing bij deze ontwikkeling, vieren lokaal-patriottisme en conser- Straks zijn er in ons land nog ver- vatisme nog altijd een steil woord, scheidene mogelijkheden mèèr tot en na Leiden heeft de V.U. het daar liet volgen van hoger onderwijs, in misschien het verst gebracht", maar de Vrije Universiteit blijft te Dit laatste oordeel lijkt ons wat Amsterdam. Moet, zo vroegen we, scherp. Maar aan de V.U. in de ko- de Vrije Universiteit ook niet wat mende tijd de gelegenheid om te la- meer gaan „spreiden"? Het trof ons, geheel onafhankelijk van onze vraag een soortgelijke sug gestie te lezen in het met ons be vriende „Friesch Dagblad". Schrij- dat het behalve scherp bo vendien nog onjuist is. Want het heeft onze instemming wat het Friese blad nog over de wenselijk heid van het spreiden opmerkt: vende over de mogelijkheid van „Maar het zal serieus moeten wor meer dan één EEN WAT ZIELIG GEVAL TANZE lezerskring hebben we mi niet lastig gevallen met de ben aangevoeld als een onduldbare gemakkelijker wil laten lenen tot r leemte in wat zij behoorden te 1 ten. Dat er voor dit soort zielig aandoende auto, die ze in Engeland gekregen activiteiten belangstelling bestaat, is heeft, vanwege de invoerrechten daar misschien nog net iets bedenkelijker beter kan verkopen. Nu ze toch een- dan de activiteiten zelf ?ijn. Vanuit maal voor „Miss World" moet door een beslissende rol speelt, al de ver- houden zal. Het kan haar te pas ko- gelijking gemaakt met markten men om zich de onvermijdelijke be en inderdaad hebben vertoningen als lagers van het bekroonde lijf te hou- deze alles weg van mensenmarkten. den. Blijkbaar acht het Vaticaan met deze Een zielig geval blijft het niettemin, wedstrijden de geestelijke volksge- duidelijk opgezet in een streven naar zondheid in het geding. Volkomen publiciteit. Onze meisjes, zakelijk in- terecht, menen we. We zouden al- gesteld of niet, hebben geen reden leen gaarne zien, dat van de zijde om jaloers te zijn. Er zijn gelukkig van het Vaticaan ook bij andere nog andere maatstaven dan de centi- verschijnselen de gedachten naar de meter, geestelijke volksgezondheid uitgin- AFREMMING EN WAARSCHUWING met niet minder dan driekwart pro cent draagt het karakter zowel van een afremming als van een waar schuwing. Het hondt de mogelijkheid en zelfs de waarschijnlijkheid van bestedin gen in. Daarnaast is het bedrijfsle ven zelf op sterke expansie uit. Maar Het betekent een afremming in de het kader, waarbinnen dit alles zich mogelijkheid om geld te lenen. Gelet voltrekken kan, is niet onbeperkt. El- op het totale monetaire beeld, dat ons ke druk op de begrenzing van dit land op dit ogenblik vertoont, bete- kader roept spanningen op, die maar kent verhoging van de rente geen al te gemakkelijk in overspanningen verrassing. Het verrassende komt al- kannen overgaan. De nationale wel de verhoging met niet minder dan driekwart Kennelijk hebben de aanvragen de mate waarin vaart loopt dan levensgevaar, toegepast: immers Gelukkig zijn er nog mogelijkheden om deze gevaren af te remmen of zelfs te keren. Een van die mogelijk- kredietverlening de laatste tijd zulk he'den, zelfs een der het meest een omvang aangenomen, dat de lei- de hand liggende, heeft de lei ding van onze Nederlandsche Bank ding van de Nederlandsche Bank nu die immers vanuit haar wachtpost aangegrepen. Ze bestaat in deze ren- méér dan wie ook het financieel ter- teverhoging, die de animo tot ex- rein kan overzien dit ingrijpen pansie wat kan bekoelen, geboden achtte. De bedoeling van Deze maatregel draagt het karakter het ingrijpen is duidelijk: overspan - i een afremming. Maar als afrem- ning, dit altijd weer dreigende ge- ming betekent hij tegelijk een i schuwing. Moge het ook als zodanig, in het belang van onze volkswel vaart, ter harte worden genomen. ACHTER DE GAULLE /AP HET partijcongres van de gen hebben. U.N.R. (Unie voor de nieuwe Soustelle leed zijn zoveelste neder- republiek) is het tot een interes- laag. Zijn waarschuwing werd in de sant politiek steekspel gekomen. wind geslagen, en in het nieuwe Het merkwaardigste was, dat de hoofdbestuur van 50 man werden elkaar bestrijdende groeperingen slechts vier van zijn aanhangers ge- zich beide als voorvechters van de kozen. De man, die zich opnieuw politiek van generaal De Gaulle op- aan De Gaulle wilde optrekken, wierpen. werd door De Gaulle naar de ach- De gedesillusioneerde vice-premier tergrond verwezen. Jacques Soustelle deed een greep Nu moet men niet al te veel be naar de macht in de partij door het lanS hechten aan de beslissing van te doen voorkomen, alsof De Gaulle's het U.N.R.-congres. Zij betekent plan voor Algerije de meest uitdruk- slechts, dat de partij de president kelijke veroordeling is van alle vor- behoorlijke kans wil geven zijn men van afscheiding, nu of later. plannen met Algerije uit te voeren. Soustelle achtte het de plicht van Wat men van hem verwacht blijkt de partij, ervoor te zorgen, dat Al- nit het dee' van de motie, waarin gcrije niet van Frankrijk wordt af- wordt gezegd, dat het handhaven gescheiden. Hij drong erop aan, dat van een nauwe band tussen Frank- het nieuwe hoofdbestuur als eerste en Algerije een van de doelstel taak zou krijgen, psychologische oor- üngen van de U.N.R. is. En men log te voeren tegen de vijanden van reden om aan te nemen, dat De een Frans Algerije. Gaulle er dezelfde mening op na De gangmaker van de opstand van houdt- vorig jaar beweerde, dat deze vijan- De mogelijkheid is thans niet uit- den proberen. De Gaulle van zijn gesloten, dat er spoedig in Parijs be- getronwen te scheiden, en dat zij sprekingen zullen worden gehouden eerst Algerije en daarna De Gaulle tussen vertegenwoordigers van de zelf willen liquideren. Franse regering (misschien wel De De andere groep in de leiding van Gaulle zelf) en de leiders van de de U.N.R., die over grote invloed Algerijnse tegenregering, die in schijnt te beschikken, verklaarde het Cairo zetelt schadelijk te achten, wanneer de Zolang dit gesprek slechts over partij zich zou uitspreken voor een een wapenstilstand gaat, zal het in bepaalde politieke oplossing. Het de U.N.R. nog wel rustig blijven, zou dan lijken, alsof de toekomstige Mocht het contact echter een poli- kenze van de Algerijnen niet werke- tiek karakter krijgen, dan zal het lijk vrij zou zijn, en generaal De hek van de dam zijn. En daar wacht Gaulle zou daar grote bezwaren te- Soustelle nu op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2