Jlieuwc geihscbe lüournnl UNR achter politiek van De Gaulle Motie voor Algerijnse integratie verworpen Praag geeft arrestatie Westduitse piloten toe DALAI LAMA BEVESTIGT CHINESE WREEDHEDEN Middenstand steunt prijsbeleid regering Naar de droogtegebieden reden bijna 4000 auto's Sinterklaas dreigt Pietenlegioen tegen de nozems in te zetten E.E.G.-landen eensgezind tegen visserijzones MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 BUREAUS Sleenstraat 31 Directie Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 81441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0 18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11720 Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK'NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantsastlcfi is gfjcbleveii myn hert ia teohenspoet" HUURWONINGEN knelpunt /ir pagina i Gewijzigd WERELDBEELD Zie pagina 5 Ondergang van SIMON BOLIVAR Zie pagina 9 SPORT can talerdaf Zie pag. <5 en 7 Soustelle leed nederlaag op partijcongres Verzoek aan Ike: „Spreek met Franco over onderdrukking der protestanten" De Amerikaanse vereniging van pro testanten enan dere Amerikanen, die voorstander zijn van de scheiding van kerk en staat; heeft president Eisenho wer gevraagd of hij dc godsdienst-on vrijheid in Spanje bij zijn bespreking met de aPus en met Franco ter sprake wil brengen. Aan beiden moet, aldus de brief, open hartig en rechtstreeks worden gevraagd: „Waarom onderdrukt u gezamenlijk de godsdienstvrijheid voor niet rooms-katho- lieken in Spanje?" De vertegenwoordigers van de vereni ging, Glenn Archer, heeft op een pers conferentie in Washington gezegd dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken de kwestie van de gods dienst-onvrijheid in Spanje een zuiver binnenlandse aangelegenheid van Spanje acht. „Maar als de communisten de vrijheid in Spanje bedreigen, dan wordt het wel als een zaak van Amerikaans belang geacht en dan stoppen we miljoenen in het land „om de vrijheid te verdedigen", aldus Archer. Vulkaanerupties Vuurgloed boven Hawaii Op Hawaii is gistermorgen de vulkaan Kilauea gaan werken. Een enorme massa kolkende, kokende lava, gesmol en oranje-rood, stroomt uit de krater. Een gloeiende vuurkolom stijgt boven dc berg op. Dc lava kan, in ieder ge val voorlopig, echter geen kwaad, om dat dc gloeiende massa wordt opge vangen door andere, lager gelegen In het dorpje Zafferana Etnae op Sicilië dicht bij de vulkaan Etna, zijn gisteren drie aardschoppen gevoeld. Dc tweede en derde waren zwaar, doch schade van betekenis is niet aangericht. De bevolking is echter op haar hoede. De Etna braakt sinds enkele weken rook en vlammen uit. Ergens tussen Italië en Griekenland moet liet epicentrum hebben gelegen van een derde eruptie die zich gisteren voordeed. Schokken werden op schillende plaatsen in Griekenland ge voeld. Op het Ionische eiland Zante werd schade aangericht. Een deel vai de rotskust stortte in. Scherpe daling van de radioactiviteit In het begin van het jaar trad eei geringe stijging van het gehalte aa radioactieve stoffen in de atmosfeer, de bodem, in watetr en produkten voor. Na mei trad een vrij scherpe daling in, die zich in de volgende maanden voortzette. Deze werd veroorzaakt door het beëin digen van kernproeven in het najaar van 1958. Bovendien was door de voortdurende droogte de neerslag van radio-actieve stoffen uit de atmosfeer zeer veel der, dan in een regenrijke periode het geval zou zijn geweest. Dit vermeld* de memorie van antwoord op de landbouw begroting 1960. .E FRANSE vice-premicr Soustelle en zijn aanhangers in de Unie voor de nieuwe republiek, hebben tijdens het partijcongres van de U.N.R. hun zin niet kunnen doordrijven. Soustelle, die verklaarde dat hij 19 jaar en 5 maanden een onwankelbaar aanhanger van De Gaulle is geweest, betoogde dat de U.N.R. alles moet doen wat in haar macht ligt om er voor te zorgen dat Algerije Frans blijft. Hij en zijn aanhangers wensen, dat dit uitdrukkelijk in een resolutie tot uiting zal komen. DE Andere gaullistische leiders, on der wie de Franse minister van voorlichting, Roger Frey, de mi nister van justitie, Edmond Miche- let, en de voorzitter van de natio nale vergadering, Jacques Chaban- Delmös, verzetten zich met succes protest togen de ALgerije-polLtiek. Soustel le bepleitte tevergeefs voor directe toe- Solidariteit Premier Debré verklaarde tijdens het ingres, dal solidariteit tussen alle lan- »n van Europa noodzakelijk is. Hel begrip Europa betekent voor alles ;n Frans-Duitse verzoening, stelde hij. Maar tussen alle Europese landen is soli dariteit onmisbaar en misschien zal de solidariteit niet zozeer tot uiting komen door instellingen, maar meer door politieke vastbeslotenheid. Waarnemers vatten deze verklaring op s een aanwijzing, dat de Franse rege- ng behalve steun ta verlenen aai EEG, eveneens vastbesloten is sai werking met andera Europese landen, in het bijzonder met Engeland, tot stand brengen. Het plan-De Gaulle voor Algerije n< da Debré'de enig mogelijke oplossing. De nationalistische rebellen hebben volgens de premier de hoop op een overwinning verloren en de wereld weet dat De rede voeringen in da V.N. zijn volgens Debré an geen betekenis. Tezelfdertijd namen in Damascus tegenwoordigers in de Arabische landen dc voorlopige Algerijnse regering verklaring aan, waarin wordt ge pleit voor vergrote pan-Arabische steun dc Algerijnse bevrijdingsoorlog. daartegen. Zij verklaarden het scha delijk te achten wanneer de gaullis tische partij zich uitspreekt voor een bepaalde politieke oplossing. Het zou dan lijken, alsof de toe komstige keuze van de Algerijnen niet werkelijk vrij zal zijn. In de wandelgangen werd vernomen, dat De Gaulle deze mening deelt. Het congres nam daarna e.en jnotie aan, waarin wordtt gezegd dat het handhaven van een nauwe band tussen Frankrijk en Algerije een van de doelstellingen van de Unie is. De motie laat in feite de re geling van het Algerijnse probleem ge heel aan De Gaulle over. De partij gaf uiting aan haar volle vertrouwen in De Gaulle en zijn politiek. In de centrale comimissie, die 50 leden telt, werden slechts 4 aanhangers van Soustelle gekozen. De regeling van verscheidene kwesties werd aan de centrale commissie overge laten, zoals de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal als opvolger van de gematigde Ailbin Ghaladon, die is afge treden tengevolge van aanvallen van de rechtervleugel van de UNR onder Sous telle en de kwestie van het weer toelaten van vier der negen UNR-afge-vaardigden, die vorige maand uit de partij traden uit Bekentenis in de vorm van een fel protest (Van onze correspondent.) BONN, maandagochtend "JVTA EEN WEEK lang te hebben -1-volgehouden, dat zij niets af wist van de twee Westdunitse pilo ten, die sinds 22 oktober op een oef en vlucht langs de Westduits- Tsjechoslowaakse grens verdwaal den, heeft de regering in Praag thans bekend, dat de vliegtuigen op enkele tientallen kilometers ten oosten van de Westduitse grens in Tsjechoslowakije een noodlanding maakten en dat de vliegers zich (ge zond) in gevangenschap bevinden. De Westduitse regering begon vorige week met behulp van de Amerikanen een soort diplomatiek offensief om de Tsje- choslowaakse regering tot deze erl-en- tenis te brengen. De Westduitse geheime dienst had nl. reeds met zekerheid aan de minister van defensie, Franz Joseph Strauss kunnen melden dat zijn twee „Luftwaffe-Thunderstrcaks" in slecht weer hun basis (in de Allgau, Zuid- Duitsland) niet hadden kunnen terugvin den cn in Tsjechoslowakije waren geland. Do Tsjcchoslowaakse regering kleedde haar bekentenis in de vorm van een ver klaring waarin tevens ernstig werd ge protesteerd tegen de „herhaaldelijke* grensschendingen door de Westduitse luchtmacht. De regering in Praag be- houdt zich het recht voor van de West duitse autoriteiten schadevergoeding te voor de schade, die is aangericht bij de noodlanding der beide vliegtuigen, waarvan er een schijnt te zijn ontploft. Het Westduitse ministerie heeft uit Praag nog geen officiële bevestigingen ontvangen. Bonn wil thans door bemidde ling van de Amerikaanse ambassade ir Praag (West-Duitsland onderhoudt mei Tsjechoslowakije geen diplomatieke be trekkingen, hetgeen door de voorstanders ongetwijfeld zal worden gebrandmerkt als reden, waarom Praag zolang heeft ge zwegen) pogingen doen om de piloten Kraus en Hofman uitgeleverd te krijgen. Zeventien jaar zijn de Deense tweelingzusjes Bodil en Kir- sten, maar nu pas hebben zij elkaar voor het eerst bewust ontmoet. Dat kwam zo: spoedig na de geboorte werden de meis jes door verschillende pleeg ouders geadopteerd. Pas kortge leden heeft een van de pleeg moeders haar dochter verteld, dat zij een tweelingzusje had. Daarna is alles in het werk ge steld om de meisjes bij elkaar te brengen. Dat gebeurde dan vo rige week in Kopenhagen. En toen bleek ook, dat Bodil en Kirsten er dezelfde liefhebbe rijen op na houden: beider voor liefde gaat uit naar kunst. Korporaal kwam na 19 jaar terug Een Italiaanse korporaal, die naar werd aangenomen 19 jaar geleden in Abessinië was gesneuveld, is zaterdag bij zijn vrouw en drie zoons teruggekeerd. Onorio Rasera vertrok in 1936 met het leger naar Abessinië. In 1940 werd hij opgegeven als „vermist, vermoedelijk gesneuveld". Hij sneuvelde echter niet, maar verloor bij een bomontploffing het geheugen. Hij bleef in Oost-Afrika, na als krijgsgevangene in Egypte en Kenia te hebben vertoeft. Onlangs kreeg hij zijn geheugen terug en zaterdag kwam hij thuis. Zijn jongste zoon van 23 jaar had hij nog nooit gezien. Tegenover groep juristen Overleg met minister De Pons De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous. heeft in een gesprek met de drie middenstands- centralen met klem de medewerking van het bedrijfsleven gevraagd inza ke het prijsbeleid. De minister heeft verzocht te willen voorkomen, dat hij opgaande conjunctuur buitenlandse prijsverhogingen meer dan nood za kelijk worden doorberekend. Het is een nationaal belang, op straffe van een nieuwe bestedingsbeperking, dat de prijzen zoveel mogelijk in de hand wor den gehouden, aldus de minister. Rond één derde deel van het Nederlandse pro- dukt bestaat uit import. De huidige oplci- ving in de conjunctuur voltrekt zich in ternationaal. zodat met name de import- prijzen niet in de hand kunnen worden ge houden Hogere inkoopsprijzen mogen volledig Vier doden door zware sneeuwval Bijzondere zware sneeuwval heeft in het Italiaanse begrdorp Livigno, nabij de Zwitserse grens, een houten barak doen instorten waarin tien arbeiders woonden. Vier van hen werden gedood en l zwaar gewond, aldus een reddingploeg, die dc vijf lichamen kon uitgraven. Door het uitvallen van de telefoonlijn met Livigno is omtrent het lot van de overige vijf nog niets bekend. BIJ GEVECHTEN tegen dc Chi nezen in Tibet zijn tussen 1955 en 1959 zeker 65.000 Tibetanen gedood. Voorts zijn duizenden Tibe tanen naar China gedeporteerd en velen moeten in Tibet dwangarbeid verrichten. Dit heeft de Dalai Lama zaterdag in Mussoorie verklaard tegenover een commissie van on derzoek van het internationale co mité van juristen. De vele slachtoffers in Tibet zijn het gevolg van bombardementen en willekeu rige terechtstelling van grote aantallen burgers door de Chinezen, zei de Dalai Lama. Voorts hebben de Chinezen Tibe taanse mannen en vrouwen gesteriliseerd om het Tibetaanse ras uit te roeien kon hierover geen documenten overleg gen, evenmin over zijn verklaring juni, dat vijf miljoen personen door de Chinezen in Tibet zijn gevestigd, daar hij op 17 maart zonder documenten n vluchten uit zijn land. In de commissie van onderzoek hebben vooraanstaande juristen zitting uit India, de Philippijnen, Ghana, Ceylon, Birma, Malakka en Thailand. De commissie hoopt in het voorjaar haar eindrapport over de toestand in Tibet op te stellen. De Chinezen hebben geweigerd hun inlichtingen te verschaf fen. Ook visa voor een bezoek aan Tibet worden hun niet uitgereikt. en in dienst van een hydro-elektrische centrale nabij Livigno en woonden in de 2000 m hoog gelegen barak. De sneuwval was zo zwaar dat het ge wicht van de sneeuw het houten bouw sel verpletterde. Auto verwondde vijf kerkgangers In Vlodrop zijn gisteren vijf kerkgan gers gewond toen de 22-jarige L. B. met een auto op hen inreed. B., die onder toe zicht van zijn broer de wagen bestuurde omdat hij geen rijbewijs had, maakte een verkeerde manoeuvre. De fietsen der aan geredenen werden beschadigd. 9 Bij het oversteken van de Koren markt in Tiel werd zaterdagavond de 73- jarige M. Kots door een scooter gegre pen. De man overleed in de loop van de Zaterdagmiddag verongelukte de 59- jarige bromfietser A. Nouwens uit Waal wijk toen hij door een autobus werd aan gereden. 9 In Sint Oedenrode raakte zaterdag middag de 48-jarige automobilist C. van Oosterhout uit Tilburg de macht over zijn stuur kwijt, waardoor hij tegen een boom terecht kwam. Hij was op slag dood. India De Chinezen hebben de lijken negen Indiase politiemannen, die bij botsing met Chinese militairen in Ladach omkwamen, overgedragen. Zij zijn met militaire eer in Oost-Ladach gecremeerd. Tien Indiërs, die gevangen waren ge nomen. zijn aan de Indiase autoriteiten overgedragen. Volgens een officiële In dische verklaring wordt nog een politie- worden doorberekend, doch de minister acht het noodzakelijk, daarbij te bepalen dat niet de procentuele handelsmarge, doch de geldmarge die thans geldt, wordt aangehouden. Op deze wijze kan het cu mulatieve effect worden voorkomen. Op dit verzoek van minister De Pous hebben dc besturen van dc drie midden standsorganisaties zich in eigen kring be raden. De r.k. Middenstandsbond heeft zijn steun toegezegd, doch meent dat bij grotere prijsstijgingen overlegd dient te worden. Dc Kon. Ned. Middenstandsbond heeft eveneens medewerking toegezegd, daarbij stellend dat dc procentuele marge uitgangspunt dient te blijven. De Chr. Middenstandsbond is bereid de vakbonden te adviseren, waar mogelijk de nominale in plaats van de procentuele marge aan te houden. Dit tegen de ach tergrond dat er weinig kostenverhogin gen zich zullen voordoen en dat de door de minister gestelde absolute geldmarge een tijdelijke conjuncturele maatregel is. Algemeen aanvaard uitgangspunt blijft voor de Chr. Middenstandsbond de pro centuele marge. Bij sterke prijsstijging zal de mogelijkheid van verruiming van de marge aanwezig moeten zijn Voorts kan van de vakbonden alleen medewerking worden verwacht, aldus heeft de Chr. Middenstandsbond bericht, indien zeker is dat gesprekken over prij zen uitsluitend met de gehele bedrijfsko lom worden gevoerd. De Chr. Middenstandsbond heeft de nister er ten slotte op gewezen, dat er enkele branches afzonderlijk zal moi worden gesproken. Liberaal program van Westduitse socialisten Het congres van dc Westduitse socialis tische partij (van Erich Ollenhauer) heeft met 324 tegen 16 stemmen een nieuw par tijprogramma aangenomen, waarin de klassenstrijd vrijwel plaats maakt voor een „New Deal" in de trant van F. 1). Roosevelt. De partij verklaart zich thans voorstander van een vrije markt. Gepleit wordt voor zoveel concurrentie als moge lijk cn zoveel planning als noodzakelijk. In plaats van nationalisering der pro- duktiemiddelen eist de partij thans open bare controle, om de arbeider zijn billijk deel in de economie te verstrekken. Pan tijleiders noemden het nieuwe program meer liberaal. Waarnemers menen, dat do Westduitse socialisten willen pogen, steun te zoeken bij de middenstand. De partij heeft geprotesteerd tegen op neming van Spanje in de Navo. Kr wordt voorgesteld, dat Oost- en West-Duitsland worden opgenomen in een Europees ge bied, met beperkte bewapening, zonder buitenlandse troepen en zonder kernwa- In het programma wordt ook gestreefd naar verbetering van de betrekkingen tussen de Westduitse socialisten en de kerk. Zoeken naar vermiste Hunter gestaakt Het zoeken naar de verleden week ver miste Hunter van de R.A.F. is inmiddels gestaakt. Aanvankelijk kwam het bericht, dat een dinghy en een parachute was ge vonden, maar later werd bekend, dat daar geen sprake van was. Van het vlieg tuig en de bestuurder ontbreekt nog elk Hulpfonds wordt Het mocht natuurlijk niet vol gens de voorschriften, maar be grijpelijk was het «;el, dat de Amerikaanse marinier zijn plaats verliet, toen een plotse linge windvlaag zich meester maakte van zijn hoofddeksel.... Het gebeurde tijdens een para de van oud-strijders in Charles ton, West-Virginia. een stichting Het Landbouwschap heeft een zicht gegeven van de stand van zaken betreffende de hulpverlening aan cn d< verdere maatregelen ten behoeve van d< door de droogte getroffen landbouwbe drijven. Over de hulpactie van de drie centrale landbouworganisaties wordt meegedeeld, dat tot cn met 11 november In totaal 3991 auto's 3.5 ton zijn verzon den met ruwvoeder, afkomstig uit Zee land 303 ladingen. Noordholland 533, N. Brabant 602, /„-Holland 1334 en de Noord oostpolder 1219 ladingen. Deze ladingen werden als volgt verzonden: Brabant 753, Gelderland 624, Drenthe 732, Limburg 485, Utrecht 129, Texel 20, Overijssel 1219, Oost-Zeeuws Vlaande ren 29. Tot op heden blijken in Zuid-Holland 1045 boeren bereid te zijn in totaal 1509 stuks vee op te stallen, terwijl in Noord, holland naar raming 700 stuks Zeeland naar raming 200 stuks ve len kunnen worden ondergebracht. De werkgroep droogteschade va Landbouwschap heeft op 31 oktober met het ministerie van landbouw een bespre king gehad over maatregelen, welke tot ontspanning en verruiming, speciaal var de ruwvoedermarkt. zouden kunnen Van de door de overheid voor vee voeder beschikbaar gestelde totale hoe veelheid van 120.000 ton suikerbieten za: op grond van de binnengekomen aan vragen niet meer dan 95.000 ton geleverd behoeven te worden. Hiervan waren volgens recente gege vens bestemd: voor Drenthe plm. 15.000 ton, Overijssel plm. 22.000, Gelderland plm. 7.000, N. Brabant plm. 23.000 en Limburg plm. 18.000 ton en voorts nog een kwantum voor diverse andere (klei nere) gebieden. Nu het aanvankelijke kwantum 120.000 ton suikerbieten niet geheel zal worden opgenomen, is het ministerie thans opnieuw in overleg met de Neder landse suikerindustrie, teneinde plaats van het niet opgenomen kwantum suikerbieten een hoeveelheid van 2500 ton gedroogde pulp beschikbaar te krij gen. Het bestuur van het Landbouwschap zal in z(jn woensdag te houden verga dering een voorstel behandelen tot het geven van een eigen beheer rje twee peuters, die zaterdagmiddag klaar stonden om Sinterklaas na mens de Nederlandse jeugd welkom te heten, konden van schrik bijna geen woord uitbrengen toen de kin dervriend om precies negen minuten voor twee op de Prins Hendrikkade in Amsterdam voet aan wal zette. Want op het moment, dat het stoom schip Spanje in de verte zichtbaar werd. was het door de Koninklijke marine bediende kanon met zoveel elan vreugdeschoten gaan uitbulderen, dat zij verschrikt bescherming bij hun ouders zochten. Met moeite kon den zij er nog toe overgehaald wor den, om toch maar wat tegen Sinter klaas te zeggen. Het bestijgen van de schimmel Bianca ■ging ook dit jaar weer met moeite ge paard. Bereidwillige handen hielpen Sinterklaas bij het bestijgen van het paard, maar hij kreeg zo'n harde duw. dat de Kindervriend er aan de andere kant bijna weer afviel. Eindelijk kon Sinitrterklaas zijn tocht berinnen en werd hij het eigendom van de jubelende kin derschare, die hem met de langgerekte kreet „Piet" begeleide. Ja. want het gaat toch eigenlijk om de Pie ten, die immers de versnaperingen uit- Overigens kunen de Pieten nog meei dan lekkers geven. Want op de Dam, zei Sinterklaas tot de Nederlandse jeugd, dat hij dit jaar heel wat presentjes had meegebracht voor de kleine kinderen. Maar over de grote kinderen (Sinter klaas sprak over de nozems) waas hij helemaal met tevreden. Die verstoorden de openbare rust. Als dat niet afgelopen was en de politie hen met meer de baas kon, zou hij, Sintetrklaas, wel eens hele legioen Pieten tegen de nozem zetten. De tocht van Sinterklaas door Amster dam, die soms wel eens met incidentetn gepaard gaat, is dit jaar goed verlopen Alleen kreeg de schimmel in de Utreoh'- sestraat plotseling een serpentine on hoofd. Maar gelukkig trok het dier zich Kritische waarnemers merkten zatter- dag op, dat de belangstelling voo tocht van Sinterklaas ieder jaar minder En wat hij zegt i SPREKENDE over visserij-aangelegenheden in dc memorie van antwoord o| landbouwbegroting deelt minister Mar(jnen mede, dat tussen de E.E.G.-partncrs een grote mate van overeenstemming bestaat ten aanzien van de 3-mjjUzone respec tievelijk de 12-m(jlszone. Regelmatig contact met gelijkgestemde landen buiten de zes ter voorbereiding ener gezamenlijke actie U gaande. De minister vraagt rich af of het bedrijfsleven wel altijd voldoende rekening houdt met dit zonevraagstuk, de kwestie vaon overbevissing en de zorgen barende vangstvooruitzichten van haring en andere belangrijke vissoorten, die dc rentabiliteit ongunstig kunnen beïnvloeden., Vooral ook dc tendens tot het instellen van visserijzones met exclusieve rechten voor de kuststaat baart zorg. Al is het naar de mening van de minister nog te vroeg om ten aanzien van dit streven ge detailleerde conclusies te trekken, vast staat, dat de gevolgen, welke een derge lijke ontwikkeling voor de Nederlandse zeevisserij zou hebben, niet dienen te worden onderschat. Een in te stellen studiecommissie voor de visserij zal zich bezinnen op de Inter nationale verhoudingen, de wijzigingen in het aanvoer- en afzetpatroon en op de snelle ontwikkeling op technisch gebied De minister verwacht dat de Nederlandse visserijpositie door de Euromarkt kan worden versterkt omdat wij de enige zijn met een exportpositie voor vis en vis- produkten. De concurrentiekracht van de Neder landse visserij wordt naar zijn oordcel vang st appa ra tuur ten opzichte van het buiten land. De «leeds voortdurende vlootvcr- nieuwing wijst erop dat het bedrijf na- jtreeft zich technisch naar de eisen des tijds uit te rusten Tot uitbreiding en In tensivering van de voorlichting acht hij dan ook geen noodzaak aanwezig. Overbevissing Over de verdere ontwikkeling van de Nederlandse zeevisserij deelt de minister mede dat hij op enkele omstandigheden wil wijzen, die de rentabiliteit van de Nederlandse visserij ongunstig kunnen beïnvloeden. Gewezen wordt In dit ver band In de eerste plaats op het gevaar van overbevissing. In antwoord op een vraag zegt de minis ter dat inderdaad gesproken moet worden van een verontrustende achteruitgang van de haringvangsten. Deze verontrustende achteruitgang «lult (Zie vervolg pag. 9) Het bestuur wil dit bewerkstelligen door een afzonderlijke stichting in het leven te roepen. Deze zou de naam „Stichting hulpfonds droogteschade 1959" moeten krijgen. Verder stelt het dage lijks bestuur van het Landbouwschap voor, voor de stichting *en bestuur van acht personen te benoemen, bestaande uit de voorzitters van de drie centrale landbouworganisaties cn de drie land- arbeidersbonden, alsmede de voorzitter en de secretaris van het Landbouw schap. Gesprek over Tirol vastgelopen De Italiaans-Oostenrijkse besprekingen over de kwestie-Zuid-Ti rol zijn volgens het onafhankelijke Milanese blad Cor- riere Delja Sera op een mislukking uit gelopen. Volgens het blad vroeg de Oostenrijkse delegatie naar de bespro kingen, die in Wenen worden gevoerd, volledige autonomie voor dc provincie Bolzano (voorheen Oostenrijks gebied), hetgeen de Italiaanse delegatie niet kon aanvaarden. Het was gisteravond niet mogelijk officieel commentaar op het krantenberioht te krijgen. Het is bekend dat Oostenrijk er herhaaldelijk bij Italië op heeft aangedrongen, op korte termijn een oplossing te vinden voor de kwestie- Tirol. De Koningin, die zaterdag dc Jubileum bijeenkomst van dc Maatschappij tot nut van 't algemeen in Amsterdam heeft bij gewoond, heeft er in toegestemd be schermvrouwe van deze 175-jarige instel ling te worden. Zwakke wind Dc Bilt verwacht tot dins dagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgenomen om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 17 november: Zon op 8.02, on- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Luxemb Parijs gh bcw gh bew gh bow gli bcw

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1