Burger voelt veel voor een twee-partij en-stelsel Verhoudingen in de wereld grondig gewijzigd had geen van tien miljoen' „Rijk strop ■tel* mip AR en CH zijn „uitgeleverd aan prof. Romme" PTT over vrije televisie Snor sieraad van man Economie niet meer 110.1 voor socialisme WERELD BEELD ZATERDAG 14 NOVEMBER 1939 Hoger onderwijs Opvallend is ten slotte ook, dat het stichten van een kennelijk hoogst ren dabele universiteit te Rotterdam afge wezen wordt op grond van de verwachting, dat deze het uiteindelijk aantal studenten te Leiden zou terugbrengen van rond acht op zesduidend. ten oplossing van het vraagstuk hoger ondcrwys is dit ;(jn we met de com missie eens een levensbelang voor de jiatie. Er zal snel aangepakt moeten wor den. Er zullen in de komende jaren mil jarden ter beschikking moeten komen voor dit doel. Er zal méér beschikbaar moeten zijn dan geld: docenten en redelijk begaafde studenten. Hoe komen wij daar aanWat is nodig, wat bereikbaar en op welke voorwaarden? Wanneer wij op al deze vragen een bjj benadering exact antwoord zoeken, stelt het rapport teleur. Het rapport wekt de indruk, dat men wikkend en wegend wel de kern van het vraagstuk heeft gevonden, dat het om onderzoek en om basis-gegevens vraagt. Precies het tegengestelde zou men ver wacht hebben, zij het dan niet op grond van de opdracht. Zo beschikt de regering thans over een aantal min of meer verantwoorde sugges ties voor concrete maatregelen op korte termijn. En over veel belangrijke stof tot denken. Maar niet over gegevens, waarop met zo grote zekerheid een beleid ge bouwd kan worden, dat opposanten tot medestanders worden. Dit is jammer, want er is groot gevaar In elke vorm van uitstel. (Al g. H an del sb l ad). Er is geen sprake geweest van kwalijk te motiveren aankopen, waardoor het rijk een schade van tien miljoen heeft ge kregen, antwoordt de minister van de fensie in zijn nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1960. Voorzover hij heeft kunnen nagaan heeft het bedrag van tien miljoen betrekking op de posten ..trek kers voor opleggers voor f 7.500.000" en ..Trotylfabriek N.V. O.CXO. voor f 2.200.000". De in Engeland aangeschafte trekkers, rijn geschikt voor het doel waarvoor ze rijn gekocht. Er is echter tot nu toe geen bevredigende oplossing gevonden voor de constructie van een bij de trekker beho rende oplegger. Het ligt in de bedoeling, zo deelt de minister voorts mede, het fabriekscom plex van de voormalige N.V. O.C.I.O. in de eerste plaats in stand te houden voor de aanmaak van trotyl in oorlogstijd. De daartoe nodige voorzieningen zijn of zul len worden getroffen en het gehele be drijf wordt in goede staat onderhouden. Er wordt thans intern overlegd om het bedrijf ook in vredestijd een nuttige be stemming te geven over de mogelijk heid er een munitie renovatiewerkplaats te doen inrichten. Er is nog geen defini tieve beslissing genomen. Nationale reserve is niet sterk genoeg De sterkte van de Nationale reserve be draagt ongeveer 3500 man, voro een deel in voldoende mate geoefend. Dit kan niet bevredigend genoemd worden, zegt de minister van defensie in zijn memorie van antwoord. Gezien de geringe huidige sterkte meent hij, dat de Nationale reser ve slechts een beperkt nut heeft JAGO SHAWLS Socialist is het met Gerbrandy eens: (Van een onzer verslaggevers) TAE SOCIALISTISCHE fractieleider mr. J. A. W. Burger meent, dat prof. Romme's denkbeeld van een gezamenlijk verkiezingsprogram voor de drie grote confessionele partijen een onvermijdelijke stap zal blijken te zijn in de richting van in hoofdzaak een twee-partijen-formatie. Daardoor zal z.i. een situatie ontstaan, waarin de politieke keuze in toe nemende mate zal worden bepaald door politieke overwegingen. Mr. Bur ger liet vandaag op het P.v.d.A. congres te Amsterdam vrij duidelijk mer ken, dat de socialisten een dergelijke ontwikkeling als gezond beschou wen, ook al zijn ze zich er van bewust, dat ze in zo'n twee-partijen-for- matie» voorlopig nog niet de meerderheid kunnen vormen. Als mede stander in de strijd voor een vernieuwing van het partijenstelsel voerde de heer Burger het nieuwe erelid der A.R.P. prof. Gerbrandy ten tonele, die blijkens zijn jongste verklaringen zou uitgaan van een nationale partij met een universele boodschap die in en door haar praktische poli tiek een appèl doet op alle kiezers. De soc. fractieleider geloofde eigenlijk niet, dat prof. Rommes aanbod aan A.R. en C.H.U. zo erg veel verandering zal brengen in de huidige situatie. De beide protestantse partijen hebben zich in de bestaande politieke constellatie immers reeds uitgeleverd aan de K.V.P. en haar leider. Het denkbeeld-Romme door dringt de Nederlandse kiezer nog eens van de simpele waarheid, dat er in Ne derland maar eén politieke macht zelf standig naast de K.V.P. staat, namelijk de P.v.d.A. De (door Romme gedirigeer de) protestantse partijen hebben geen politiek meer voor het gehele volk, maar „zij preken voor eigen parochie om die krampachtig bijeen te houden, verzuild en wel". Een uitzondering vormt blijk baar prof. Gerbrandy. Behalve diens rede bij de installatie tot erelid der A.R. citeerde mr. Burger ook uitvoerig een recensie, die de Lon- dense oud-premier in Sola Fide (blad van de Calvinistische Studentenbewe ging van september,'59) heeft geschre ven over prof. Diepenhorsts boek „Chris- Naar aanleiding van de plannen, die de laatste dagen zijn gepubliceerd, om re clametelevisie-uitzendingen te gaan ver zorgen uit een vliegtuig boven Nederland, heeft de centrale directie van de P.T.T, desgevraagd tegenover het A.N.P. ver klaard nog geen standpunt ten aanzien van deze plannen te hebben bepaald In ieder geval zal, wanneer dit plan technisch uitvoerbaar zou blijken, een zendvergunning bij de P.T.T. moeten wor den aangevraagd, althans wanneer het vliegtuig in Nederland zou worden ge stationeerd, aldus de P.T.T. In het geval dat het vliegtuig in het buitenland zou worden gedomicilieerd is geen Nederlandse zendvergunning nodig, doch krijgt de exploitant te maken met de bepalingen, die gelden in het betrok ken land. Voor het overige meent de P.T.T. voor alsnog niet op de verschillende mogelijk heden die zich zouden kunnen voordoen te moeten ingaan, aangezien het naar haar mening nog zeker niet vaststaat, dat de plannen inderdaad zullen worden uitge voerd. 143) Dat kleuren in het dierenrijk een belangrijke rol spelen, zodat welhaast van een kleuren kunnen spreken, behoeven we nauwelijks meer te vertellen. Bij dreig- en baltshoudingen kunnen kleuren uiterst belangrijk zijn, als ook bij normale handelingen In het men. Het is juister te zeggen, ren alleen zien (of dat hun taal zouden alleen opvalt) wat in hun schema belang i». (Datzelfde kan trou- gezegd). Zo zien de eenden wèl de spiegels van hun soortgenoten en reageren daar dienovereenkomstig rode vlek waar" het echtgenoot nog wat groene kroosjes pikt. zodat het op de laatst genoten maaltijd zijn jong altijd deze wü»e het voedsel van de ouders kan bemachtigen. De rode vlek doet dus dienst als prikkel voor een instincthandeling. Voorts dienen kleuren ook als her kenningsteken van de soorten. Zij zouden, wat dat betreft, beschouwd kleuren van vlag de nationaliteiten herkennen. Zo heb ben eenden fraai gekleurde vlekken aan de vleugels, spiegels genoemd, die het de vogel- waarnemers moge- TOCH IS HET ZO! herkennen. Maar nog belangrijker zijn deze spiegels voor de soortgenoten, die steeds mee vliegen met de dieren die dezelfde kleuren op de vleugelsplegel bezitten zU zelf hebben. Zo komt soort bij We moeten hieruit niet conclu deren. dat dieren het uiterlijk van hun soortgenoten bezien met deselfde kritische blik als tante Agatha, die blijven hangen. Merkwaardig is het, dat een Amerikaanse spechtensoort gevoel heeft voor de snor als sieraad van de man. De mannetjes hebben nl. een mooie zwarte snor. die ondubbel zinnig te kennen geeft: u heeft hier een mannelijke specht voor u. Een onderzoeker wilde daarom wel eens weten, of die snor voor de spechten werkelijk een ge slachtskenmerk was en plakte daarom een vrouwelijke specht een sr. or op. Of de vogel deze travesti op prijs heeft weten te stellen valt moeiiyk uit te maken, maar een feit is het in ieder geval, dat d e mannelijke spechten haar niet meer als dame herkenden en haar als een volwaardige man be den begonnen.) En nu moeten we toch werkelijk eens antwoord geven op de vraag van een lezeres, die wil weten, wat de verschillende bloedgroepen nu telijke politiek". Prof. Gerbrandy zegt daarin o.m.: „Het twee-partijen-stelsel, niet gebouwd op religieuze levensbe schouwing, is niet per se Verwerpelijk". „Het christelijk geloof stelt zijn eisen aan allen en op elk gebied, maar zelfs logisch vloeit daaruit niet voort christenen een eigen politiek moeten hebben". „Het zich bezinnen op deze vragen in de wereld waarop het Chris tendom zijn stempel heeft gedrukt, blijft voorwaarde voor gezonde staat kunde, maar dat die staatkunde perma nent gedragen moet worden door partij en die in haar program daarover beslis singen geven, is op zijn allerminst pro blematiek. Daar ligt voor ons een af stand en dikwijls een niemandsland tus sen fundamentele beginselen en een praktisch richtsnoer gevend partijpro gram, dat de keuze moeilijker maakt dan prof. Diepenhorst denkt". Mr. Burger noemde dit „klare en delyke taal, die prof. Gerbrandy niet voor het eerst uitspreekt". Diens stand punt inzake een nationale party achtte de P.v.d.A.-fractieleider zo wezenlijk de mocratisch. dat daartegenover de vereni ging. die de confessionele partyen heb- tn ondergaan, niet bestand zal wezen. „Welnu", zo vervolgde hy, „tegenover dit gave conservatisme van prof. Ger- brandy, tegenover dat nie'.-socialistische toch universele beroep op de kie- stellen wij het socialistische univer sele beroep op de kiezers in de preten tie, dat ook wij een boodschap hebben voor het gehele Nederlandse volk en meer dan dat. Tegen die overtuiging zal prof. Rommes toevoeging aan de Tien Geboden, zijn elfde gebod ..Gij zult niet doorbreken" machteloos blyken". Voor het overige vulde mr. Burger zijn rede met talloze snieren op het ka binet-De Quay en met een misplaatste opmerking aan het adres van prof. Beel. De invloed van de commissarissen op het economische leven hekelend vroeg hij zijn auditorium of dit misschien dacht, dat de heer Beel zyn commissari aten gekregen zou hebben, als hij nog op de secretarie van Eindhoven zat. De congresgangers kregen verder te horen, dat Nederland economisch geregeerd wordt door vier procent van alle naam loze vennootschappen. Die vier procent beschikt over 4/5 van bet totale vermo gen van alle n.v.'s en daarmee over het wel en wee van miljoenen. ,,In het ka binet", aldus mr. Burger, „vaardigen zij vier van hun vroegere staatssecretaris sen af, want zelf hebben ze geen behoef te aan een ministersfunctie, wel weten de, dat onder de huidige omstandig heden de werkelijke macht niet door een minister, maar door de economische machten achter de minister wordt uit geoefend". PROMOTIES v.a. f74.50 labrftwrte v«n Artifort meubelen en Epede matrasje» •ccrd tot doctor in de letteren en wijsbe- •eerte op proefschrift: 's-Hertogenbosch ussen Atrecht en Utrecht. L Pirenne te s-Hertogertbo6ch ovember Ge- doetor in de theologie op proefschrift: AnaUties of sinteties? 'n analisg. van die dilemma insake die werk- lildheid van die regverdeiging. A J Venter Prof. Banning op P.v.d.A.-congres (Van een onzer verslaggevers) DE HERZIENING van het P.v.d.A.-beginselprogram heeft vandaag te Amsterdam de aandacht van het congres der Partij van de Arbeid opgeëist. Dat er voor deze herziening enorm veel belangstelling bestond, bleek wel uit de vloed van amendementen (139), die de verschillende af delingen over het ontwerp van het nieuwe program hadden uitgestort. De discussie werd gistermiddag ingeleid door prof. dr. W. Banning, die een belangwekkende uiteenzetting gaf van de veranderde socialistische inzichten, waarvan het ontwerp blijk geeft. Uit zijn gezaghebbende mond vernamen de congresgangers o.m., dat de toekomst van het socialisme niet meer alleen afhangt van de macht van het (verminderende)aantal ar beiders en dat het in de strijd om maatschappijvernieuwing niet meer in de allereerste plaats gaat om sociaal-economische problemen. De aan neming van amendementen, die met deze evolutie geen of onvoldoende rekening houden, meende prof. Banning te moeten ontraden. (Van een onzer redacteuren) DE VERHOUDINGEN in de wereld hebben zich in de twintigste eeuw en in het bijzonder in de achter ons liggende jaren, grondig gewijzigd. De Eerste Wereldoorlog bracht reeds grote veranderingen teweeg: de Verenigde Staten raakten voor het eerst diep in de Euro pese zaken verwikkeld en in Rusland kwamen de bolsjewisten aan de macht, die niets minder dan overheersing van de gehele wereld in hun vaandel hadden geschreven. Niettemin bleef Europa het centrum van de wereld; na Versailles trokken de Amerikanen zich teleur gesteld uit de internationale politiek terug om deze geheel over te laten aan Engeland en Frankrijk, die dank zij de interventie van de Verenigde Staten hun dominerendè positie in de wereld hadden be houden. Toen de Tweede Wereldoorlog uit brak bleek echter al spoedig, dat En geland en in veel sterkere mate Frankrijk, niet in staat waren, onder de gewijzigde omstandigheden de rol te blijven spelen, welke zy sedert de vorige eeuw met wisselend succes hadden vervuld. Beide landen, door Hitier aan de rand van de afgrond gebracht, konden zich slechts hand haven dank zij de steun van de Ver enigde Staten, die na de aanval van Japan de grootste strijdmacht op de been brachten, welke ooit aan een oorlog had deelgenomen. STROHALM jVTA AFLOOP van de strijd leek de -*■ sedert de negentiende eeuw be staande „wereldorde", die op haar grondvesten had gewankeld, te zijn bewaard. Het zwaartepunt van de wereldpolitiek lag weliswaar niet meer in Europa alleen, maar voortaan ook in de Verenigde Staten of (zoals men het geheel wel noemt): het Noordatlantische gebied. Als wereld- mogendheden werden toen beschouwd: De hoogleraar merkte op, dat in een periode van welvaartsverhoging onder wijskwesties e.d. urgenter kunnen zijn dan economische vraagstukken. Een so cialistische partij moet haar beginselpro gramma daarop afstemmen. De socialis ten is trouwens de zekerheid ontvallen, dat een socialistische economie zonder meer geestelijk vrije mensen schept. Men moet ook niet denken, dat „zekerheid van dc wieg tot het graf' gelijk zou zijn aan democratisch socialisme. Welvaart staat is geen socialisme; van socialisme kan pas worden gesproken, wanneer dc welvaart op rechtvaardige wijze wordt verdeeld cn iedereen gelijke ontwikke lingskansen krijgt. Kraehtig bepleitte prof. Banning een zgn. pluralistische benadering van de problemen, d.w.z. rrten zal als socialist niet alleen oog mogen hebben voor de ontwikkeling van de economie, maar ook voor die van de techniek en de we tenschap, voor onderwijs en cultuur, voor de machtsverhoudingen Ln de we reld en voor de emancipatie der voorheen koloniale volkeren. Daarbij zal men zich moeten hoeden voor dogmatische toe komstbeelden. De wereld van de ..two nations" verdwijnt, omdat de arbeiders klasse van weleer steeds dieper ingroeit in het geheel van het volk. Het gaat dan ook straks niet meer om de machts positie van de arbeiders, maar om de samenwerking van die sociale groepen, die ordening van het maatschappelijk leven ook via onderwerping van de produktiemiddelen aan het gemeen schapsbelang noodzakelijk achten ter I wille van vrijheid, gerechtigheid en wereldvrede. Voordat een begin gemaakt werd met dc behandeling van het beginselpro gram aanvaardde het congres enkele soluties en verklaringen van het partij bestuur, waaronder een over het Alge rijnse vraagstuk. Daarin spreekt het con gres uit, dat het recht tot zelfbeschik king van Algerije op korte termyn onder internationale controle moet worden verwezenlijkt. Een der afgevaardigden werd door een aantal partijgenoten uit gefloten toen hij meende het Franse mi litaire optreden in Algerije niet zondei meer te kunnen veroordelen. Voorzit-tei Vermeer bracht hierop de fluiters aan het verstand, dat een P.vd.A.-congres geen communistische vergadering is. De resolutie over het Sociaal Democratisch Centrum werd met 6 tegenstei vaard nadat de P.v.dA.- verklaard, dat de resolutie ruimte 1 voor een gesprek. Het partijbestuur blijftt echter van mening, dat een partij in een partij onaanvaardbaar is. Het wil deze zaak niet laten „doorzieken". De vorzdtter van de P.v.d.A.-fractie in dc Tweede Kamer, mr. Burger, kwam nog even op het spreekgestoelte om over enkele ingediende voorstellen te spreken. Hij bleek met alle geweld te willen vasthouden aan de 1 mei-viering omdat anders de katholieken er zich van meester zouden kunnen maken. Voor oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea achtte hij niet overdracht aan I-ndonesië of Australië, maar een internationale regeling de aangewezen weg. Met stem verheffing protesteerde de heer Burger tegen het voorgenomen bezoek van Eisenhower aan Spanje, waar geen vrij heid van godsdienst, vakbeweging en i politiek bestaat. VRON ontslaat M. Lewin toch De heer L. M. Ph. M. Slootmans en de heer H. Oswald, directeuren van de V.R.O.N. V rye Radio Omroep Neder land) hebben zo delen zij mede gis teren aan de heer M. Lewin te Diemen (adjunct-directeur) een brief verzonden, waarin hem wordt medegedeeld, dat hij op staande voet ontslagen wordt op grond van ongeschiktheid. Het besluit van donderdagavond, dat na telefonisch onderhoud met de aandeelhou ders is genomen en waarbij de heer M. Lewin weliswaar in zijn functie zou wor den gehandhaafd, zij het na een schorsing van veertien dagen, is hiermee vervallen. Nog geen oordeel over militaire ruimteschepen De minister van defensie volgt met de grootste aandacht de berichten over de ontwikkelingen in de ruimtevaart. Hij acht het echter wel zeer moeilijk thans reeds een oordeel uit te spreken over de mogelijke militaire betekenis van be mande ruimteschepen. Er staan hem voorals nog geen officiële gegevens ter beschikking over de ontwikkeling van ruimteschip-interceptoren, zo zegt hij in zijn nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1960. Nederland steunt Ierse ontwapeningsresolu tie Nederland heeft vrydag in de politie ke commissie van de Algemene Vergade- -ing der V.N. aangekondigd een Ierse •esolutie te zullen steunen, die beoogt ie uit tien landen bestaande ontwape ningscommissie maatregelen te doen be studeren om uitbreiding van het aantal landen, dat over kernwapens beschikt, ■oorkomen. de Verenigde Staten. Engeland. Frankrijk (zij het met tegenzin) en aan de andere kant de Sowjetunie. Twee nieuwe mogendheden hadden op geruchtmakende w(|te hun intrede gedaan in het door de oorlog geslon ken gezelschap en het duurde niet lang. of zy namen als gevolg van hun enorme invloed een dominerende po sitie In. Langzaam maar zeker was niet alleen Frankryk. maar ook En geland gedwongen, de leiding ln we reldaangelegenheden aan de Verenig de Staten over te laten. Niettemin klampen zowel Engeland als Frank rijk zich nog steeds aan een laatste strohalm vast om ten koste van alles als volledige gesprekspartners van de Verenigde Staten en de Sowjetunie beschouwd te worden. CHINA 1/LN DERDE gebeurtenis, die tot -*-1 ingrijpende wyzigingen ln de we reldsituatie aanleiding heeft gege ven. Ls de geslaagde revolutie van de Chinese communisten. En nu na ruim tien jaren, is het duldelyk, dat er drie wereldmachten zyn (de Verenigde Staten, de Sowjetunie en rood China, waarvan de eerste nog verreweg de machtigste Is) en dat het politieke centrum van de wereld ook niet meer in het Westen ligt. Wat er in de ko- mende jaren ge beuren zal, is nog eon groot vraagte ken. Zal India met een bevolking van ongeveer 300 mil joen zielen een plaats onder de groten gaan inne men? Zal de Ara bische wereld, die nu nog verscheurd wordt door onder linge geschillen een eenheid gaan vormen, die straks grote betekenis zal zijn? Wat groeit er uit de vróegere Afrikaanse kolo nies, die in de afgelopen jaren haar onafhankelykheid hebben verworven en de neiging hebben, aansluiting te zoeken bij grotere eenheden, waarin zij zich veilig wanen, zeker niet al leen in economisch opzicht? En wat zal het resultaat zijn van de veran deringen, die zich in Latijns Amerika voltrekken? Dan zwygen we nog maar over de rol, die Japan en mo gelijk ook Indonesië in Azië zullen gaan spelen. BEZORGDHEID WAT CHINA BETREFT: de Ver- enigde Staten en de Sowjetunie slaan beide met grote bezorgdheid de opkomst van deze kolos gade: In een gesprek met Adenauer heeft Chroesjtsjef eens toegegeven, dat de gebeurtenissen in China beslissend zullen zyn voor de toekomst van de wereld. Het ligt dan ook voor de hand, dat dc Russische premier overtuigd als hy is dat hy van de zyde van het Westen geen gevaar te duchten heeft Het gewi jzigde EISENHOWER moeilijk leiderschap zal trachten in Europa de handen vry te maken, nu dat geheel heeft afgedaan als politiek centrum van dc wereld. Dat wil niet zeggen, dat Europa plotseling niet meer van belang is. Het Duitse probleem, levendig gehou den door de Berlijnse crisis, zal er wel voor zorgen, dat de „oude we reld" niet vergeten wordt. Ook de Sowjetunie heeft belang bij de op lossing er van, maar eist handhaving van de status quo, van twee ver schillende Duitse staten. Aanvaardt het Westen al dan niet stilzwy- gend de permanente verdeling van Duitsland, dan zal er waar schijnlijk ook een oplossing voor de Berlijnse crisis worden gevonden. r\OK DE VERENIGDE STATEN hebben groot belang hy eeu spoedige regeling van de Europese zaken, zy zullen de twee miljoen West-Bcriyners niet ln de steek laten. Het is echter de vraag, of zy onder de huidige omstandigheden zullen volharden ln hun opvatting, dat een oplossing van de Beriynse kwestie slechts mo- gelijk is In het ka der van de hereni ging van Duitsland. Als gevolg van de veranderde situ atie in dc wereld is ook de verhouding tussen de Verenig de Staten en West- Europa toe aan een herwaardering. Dit zal in de komen de maanden steeds duidelijker worden en kwam in de af gelopen weken al tot uiting in het de Ver. Staten, de militaire en economische hulpver lening drastisch te besnoeien. Ook de dollarcrisis wijst op de gewijzigde relaties tussen de Amerikanen cn de Europeanen. DUBBELE ROL JJET WORDT DAN ook hoog tyd dat Europa leert, op eigen benen te staan. Als het nog een rol van be tekenis wil spelen op het wereldtoneel, dient het zich aaneen te sluiten. En geland zal moeten trachten, zichzelf te overwinnen en de dubbele rol, die het steeds tegenover de landen op het Continent heeft gespeeld, op te geven. Het zou er goed aan doen, zleh als een Europese mogendheid te gaan be schouwen. zonder naar de domineren de positie te streven, die het ook In het oude werelddeel niet meer toe- Dordts premielening De uitgifte van de 3 proccnts premie- lening Dordrecht is een volslagen mis lukking. Van het ten hoogste uit te geven bedrag van f 20 miljoen is slechts 1 mil joen geplaatst. Vier procent voor de defensie Het percentage van het nationaal in komen dat in 1959 aan defensie zal wor den besteed kan voorshands nog slechts op zeer voorlopige basis worden geraamd, zo zegt de minister van defensie in zyn nota naar aanleiding van het ver slag van de vaste commissie voor defen sie uit de Tweede Kamer over de begro ting I960. Ten aanzien van de defensie- uitgaven 1959 en ln het bijzonder betref fende het nationale inkomen 1959 ont breken de benodigde concrete gegevens en dient van globale schattingen tc wor den uitgegaan. Deze percentages zijn der halve voorlopige cijfers, welke nog wijzi ging kunnen ondergaan. Verenigde Staten 10,6, Frankrijk 8.5. Verenigd Koninkrijk 7.8. Griekenland 6.1. Canada 5.9. West- Duitsland 5.7. Turkije 5. Portugal 4,7. Italië 4.2. Noorwegen 4.1. Nederland 4. België 3.9. Denemarken 3.3 cn Luxemburg 2 procent. Legering gevechtsgroep in Duitsland kost f 14,5 min. per jaar Er zUn onderhandelingen gaanoe over de legering van een periodiek wisselende Nederlandse gevechtsgroep van beperkte samenstelling in Duitsland, zo deelt de minister van defensie mede. naar aan leiding van het verslag van de vaste com missie voor defensie uit de Tweede Ka mer. over zijn begroting voor i960. Er wordt, gestreefd naar de realisatie ervan tegen eind 1961. De extra kosten verbon den aan deze legering zullen ongeveer 114-6 miljoen per jaar bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5