CHRISTELIJK De kerk moet spreken over aetuele problemen Gereformeerd apostolaat vraagt wereldwijde visie Dr Hans H. Harms in Hamburg beroepen Raadgevend orgaan voor universitaire problemen Een woord voor vandaag Kanttekening Kerk kan zakelijker zijn dan politici Ds. F. H. Ldhdtsman, de hoofd' redacteur van .Jiervormd Ne' derland" heeft aandacht ge schonken aan .jzaken die de kerk raken" en naar een ant woord gezocht op de vraag >f hei wel goed is dat de kerk zich inlaat met actuele contro versiële problemen. TIET IS voor veel mensen nog altijd een vraag of de kerk er wel goed aan doet zich in te laten met de actuele problemen op het terrein van het maatschap pelijke en culturele leven. Zij zijn misschien nog wel ge neigd toe te geven dit er vra gen zijn waar de kerk. krach tens haar apostolaire opdracht, niet geheel aan voorbij kin gaan. Maar er gaat voor hen ergens een deur dicht als het om zaken gaat waarover de meningen sterk verdeeld zijn en ten aanzien waarvan uiteindelijk op politiek niveau een beslissing zal moeten worden genomen. Wij kunnen deze houding wel begrijpen, maar daarom nog niet billijken. Het staat ook voor ons als een paal boven water, dat de kerk boven het partijpolitieke ge woel moet staan en dat zij zich in géén geval zonder meer met één bepaalde partij, welke dan ook, in haar spreken en handelen zal mogen vereenzelvigen. Zij zal, zowel in de personen van haar ambtsdragers aLs in haar ambtelijke vergaderingen, in dit opzicht afstand moeten weten te bewaren. Maar dit wil nog niet zeggen, dat zij zich daarom niet meer met een bepaald probleem zou mogen inlaten als het een maal in de politieke sfeer is ge komen en daarin een onderwerp van discussie is geworden. Wij menen zelfs, dat het juist de taak van de kerk is, voorzo ver dit in haar vermogen ligt, er zorg voor te dragen, dat zulke zaken zo lang mogelijk uit die sfeer blijven en Als ze daarin zijn geraakt te trachten ze daaruit los te maken en de te bezien. zou moeten gaan zitten verantwoordelijkheid Dit kan zij niet en dat mag ►ok niet willen. Zij kan de poli tieke zaak het best bevorderen door jiehzeif te zijr in de .dienst •ds". d.w.z. door onder- maken tussen goed en uitwijzing van het des Wo scheld 1 evangelie. Dit betekent niet het zoeken naar bijbelteksten, die op een bepaalde situatie kunnen worden ..toegepast", maar wel een spre ken en handelen uit het geloof in de toekomst en de tegenwoordig heid van het Koninkrijk van God; uit het geloof in Jezus Christus. DIT SPREKEN en handelen moet de kerk in onze tijd in menig opzicht nog leren. Tè lang heeft ze terzijde gestaan en zich afzijdig gehouden van de grote beslissingen, zowel In de strijd van de geesten als in de strijd van de machten, die voor de eeuwen de gestalte van het leven op deze aarde bepalen. Maar gaat het in een land als het onze onder het aspect van de ze gigantische strijd van de we reldmachten, niet altijd om klei- Laten we ons daarop niet ver kijken. Of het nu gaat om het goede recht van de reformatori sche evangelie-verkondiging op Nieuw-Gulnea, om de wettelijke regeling van een voetbaltoto, de vrijheid voor het bijzonder of de neutralisering van het openbaar onderwijs, de subsidiëringspolitiek op cultureel terrein of het wo ningvraagstuk, ten aanzien van geen van deze gebieden kan men zeggen dat er vragen aan de or de zijn waar het evangelie, waar de kerk niet mee te maken zou den hebben. Het gaat altijd om het samen-leven van mensen, al dan niet onder het beslag van en gericht door het Woord van God. En daarom zijn het geen zaken, i op haar eigen Herv. Bond voor Inw. Zending Het begint bij de eredienst Bcrof pms verk GEREFORMEERDE KERKEN UNIE VAN BAPT. GEM. j Zo te zien is evangeliseren een „beest achtig" bedrijf. Van menselijke kant uit bekeken lijkt de verbreiding van het evangelie inderdaad een hopeloze zaak. Een mens kan dit eigenlijk niet doen. Maar daarin blijkt het zonderling welbe hagen des Heren, opdat niet geroemd zou worden in mensen. (Van een onzer verslaggevers) DE Ned. Herv. Bond voor In wendige Zending op geref, grondslag heeft te Utrecht haar jaarvergadering gehouden, ge leid door de voorzitter, ds. H. G. Abma te Putten. De bond, die evangelisatiewerk verricht spe ciaal in onkerkelijke streken of in plaatsen, waar geen hervormd- gereformeerde prediking is, zag zijn ledental dit jaar met 1450 stijgen, zodat hij nu gegroeid is tot een organisatie met 35.516 le den. Toch bestaat er bii de hervormd-L formeerde kerkeraden en predikanten minder belanestelling voor de inwendige zending dan meh, afgaande od het leden tal. zou mo'en verwachten. Het evange lisatieblad Echo, dat onlangs van een krantje gepromoveerd is tot een goed verzorgd tijdschrift, werd dit iaar in 100 000 exemplaren gedrukt. Maar er zouden er heel wat meer nodig zijn. wan neer gemeenten, die met het werk van de bond sympathiseren, er gebruik van gingen maken voor het evangelisatiewerk. Aan deze arbeid wordt echter in tal van gemeenten nog niet gedaan. Ds. Abma zei in een openingswoord: factoren spelen en ten alotte zelfs meer beslissend zijn dan die welke werkelijk terzake doen. WIJ denken daarbij vooral aan het spel-element en aan de daar achter liggende geldingsdrang, die in het partijpolitieke leven zo be langrijk zijn. Als b.v. bij een kabinetsforma tie plotseling geprobeerd wordt een bepaald onderdeel van de overheidsbemoeienis van het ene ministerie naar het andere over te brengen, wil dat helemaal nog niet zeggen dat het daar beter op zijn plaats is. Er kan ook al leen maar het streven van een bepaalde partij achter zitten die ..haar departement" (op zjch zelf al een wanbegrip!) machtiger wil maken. Als een bepaalde partij weigert medewerking te verlenen aan een bepaalde interpellatie betekent dit nog niet. dat ze geen sympathie zou hebben voor de zaak waar het daarbij om gaat. Het kan heel goed aijn, dat ze een andere partij, waarvoor die interpellatie onaangenaam is. niet onwelgevallig wil zijn of niet dc indruk wil wekken de oppositie te steunen. rvITZELFDE VERSCHIJNSEL doet zich voor als een be paald wetsvoorstel aan de orde is. Natuurlijk gaat het dan ook in het politieke debat in de eer ste plaats om de zaak. die in dat voorstel om behartiging vraagt. Laat ons zeggen: de verbetering van ons onderwijsstelsel. Maar of de principiële vragen, die daar bij ook van belang zijn cn die de opbouw van de voorgestelde wettelijke regelingen mede bepa len, werkelijk open en eerlijk zullen worden besproken en bij de beslissingen die genomen zullen moeten worden mee zullen spre ken, hangt óók af van de vraag of de personen en de partijen die zich daarvoor verantwoordelijk weten, het ook opportuun zullen achten zich te dien aanzien uit te spreken en zich te laten gel don. HET VOORRECHT en daarme de tegelijk de taak van de kerk is. geen rekening te houden met het spel van de machten, die vaak al te snel bereid zijn een compromis te sluiten. Daar om kan ze ook wel eens zakelij ker zijn dan de politici, al zijn deze misschien geneigd haar van onzakelijkheid en gebrek aan werkelijkheidsbesef le beschuldi gen. Dr. Hans II. Harms, de secretaris Duitse Evangelische Kerk. In 1953 werd van het comité dat de conferentie hij benoemd tot directeur van de afde- van Europese kerken in Nyborg ling voor theologische stdieën van de heeft voorbereid, een heorp ontvan- Wereldraad van Kerken in Genève. Hij gen naar de grote St. Michaelsikerk in Hamburg. Als hij het beorpe aan neemt wordt hij opvolger van de op - m«l 1959 overleden bisschop dr. Iïd'o^ïïjdl^rf de centrale figui I derde wereldassemblee van de were [raad in New Delhi voorbereidt. Het logelijk dat hij na een even WtÊ i bedanken van t dat reeds is vastgesteld dat hij begin 1960 door bisschop D. Witte zal worden bevestigd. Dr. Harms, die predikant geweest is in de Lutherse Kerk van Hannover, werd in 1950 benoemd tot studieleider voor oecumenische problemen voor de BOEKENHOEK Het Lezersjaarboek I Onder redactie van Dirk de Jong. Met beredeneerde catalogus. Ingeleid door Ben van Eys- sclsteijn. Uitgave Zestien uitgevers. Re dactieadres Postbus 4, Baarn. Achter verzegelde deuren. Onder ar cheologen, farao's en fellah's door Me- no Holst. Vertaling Trudy de Bv Te keningen Klaus Gelbhaar. Omslag C. I J Kelfkens. Uitgave De Kern Am-j sterdam. Op zoek naar Livingstone, door Hen ry M. Stanley. Vertaling Manuel Straub. I Uitgave De Kern, Amsterdam. Advertentie De Maranatha Toogdag van „het Zoeklicht" in de Ahoy-hallen laRsblad bespre Prijs ƒ12.50 Uitsluitend verkrijgbaar bij Noorder Muziekhandel t door frhcel Nederland. Kromtaal van een neerlandicus Voor aanstaande kandidaten voor de acte Nederlands m.o.-A heeft een Arnhems neerlandicus een lezing gehouden over Adop tie bi_i de kritische studie van grotere gehelen." De redacteur van ,.Onze Vacatures" vond het maar Bulgaars kerklatijn, maar misschien kunnen ome lezers een vertaling leveren: ..De openheid van dc taal- kodering, die enerzijds pluri- valentie en anderzijds superpo sitie toestaat, het gebruik van symbolen met een niet te om grenzen bcgrips- en gevoels waarde; de flexibele relaties tussen de konstltuerende ele menten waardoor het geheel een struktuur wordt; dat alles stelt de partner in staat een volwaardige rol te vervullen in de dialoog". En: „Curtlus schetst de kontini- teit der literaire konstanten. de topoi en de tropoi. Met een overvloed van voorbeel den verduidelijkt hij. hoe be paalde ..Fundgruben für den Gedankengang" tot loei com munes werden: de opdrachtto- dle der bescheidenheid. die het i »rdiui de de dwaze we reld, de persenex-topos en die van de gouden eeuw. het pa radijs, het droombeeld". Jaarverslag De secretaris, ds. C. Graafland te Woei den, deelde in zijn jaarverslag mede, dat de bond de benoeming overweegt van predikant in algemene dienst. Deze zich de problematiek van de evangelisatie eigen moeten maken om daarmee al de gemeenten te kunnen dienen. In het algemeen is het meeleven de gemeenten met de posten niet groot. Daarom besloot het bestuur syste matisch een werkbezoek te gaan brengen bij alle evangelisatieposten. Prof. dr. H. Jonker stelde voor, dat alle driehonderd gereformeerde bondspredikanten hervormde kerk zich één weekend per jaar beschikbaar zouden stellen voor een evangelisatiepost. Dit zou niet alleen de posten ten goede komen, maar ook zou daardoor de belangstelling van de her- vormd-gerefoi meerde gemeenten in het werk der evangelisatie groter worden. In de middagvergadering, sprak prof. Jonker, die san de R||ks Universiteit te Utrecht o.a. het apostolaat doceert. „Gereformeerd apostolaat?". Typisch hervormd Apostolaat is een typisch hervormd woord, zei prof. Jonker. De gerefor meerden spreken liever van evangelisa tie. Aanvankelijk maakten de gerefor meerden in de hervormde kerk wel be zwaar tegen de term apostolaat, omdat ze deze wilden reserveren voor de unit ke arbeid van de apostelen zelf. Er heeft echter een verschuiving plaatsgehad in de betekenis van dat woord. Daarom wenste prof. Jonker vast te houden aan de term aposto laat. Is evangelisatie meer op het inlijven van zielen bij de kerk gericht, het apos tolaat richt zich via de kerk tot de we reld. Deze „wereldvisie" is niet alleen nieuwtestamentisch, zij komt ook in het oude testament voor. Israël is niet zomaar het uitverkoren volk; het bestaat om alle volken in het heil van God te betrekken. Uit het mach tige perspectief, dat God met de wereld heeft, leefden de profeten. Dit besef stuwde Paulus voort op zijn wegen langs de volken. Het apostolaat ligt ver ankerd in de predestinerende God. Het wezen der kerk Prof. Jonker wilde het apostolaat niet en als het wezen der kerk. zoals tegen woordig wel geleerd wordt. In de nieuwe kerkorde wordt het apostolaat ook vóór het belijden gesteld. Daarom wijien som mige stromingen van heel het kerkelijk tedrijf niet meer weten. Gods Woord Alkmaar: N. J, i Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer: aan de School met de Bijbel te Nunspeet: J Maarleveld te Hooghalen;" aan de Herv. school te Leiderdorp: J. van der Wind te Zandvoort; aan de Christ. Nat. school te Kamerik: T. Kamminga te Soest; aan de Christ, prinses Irene-school te Barneveld: C. H. Mannée te Hoevela ken; aan de School met de Bijbel te Benschop: J. van Binsbergen te Bus- sum: aan de Dr. De Visser-school te Pernis: A. Boer te Klazienaveen; aan de C.V.O.-school te Drogeham: G. H. Baker te Leeuwarden; aan de Herv. school te Koedekerke: G. de Lugt te Westkapelle; aan de Christ. Nat. school te Varsseveld; E. van Lochem te Aal ten; aan de Christ. Nat. school te Drag- teropslagen: L. Broek te Alphen aar de Rijn; aan de V.g.l.o.-school te Ouder kerk a.d. IJssel: N. D. Mijnders te Rotterdam; aan de School met de Bij bel te Stolwijk: A. de Groot te Utrecht; aan de Herv. school te Werkendam Prins te Leiden. BIJ VERKOUDHEID, HOESTEN EN NIEZEN gaat zijn gang wel zonder die organisa- Deze opvatting is echter niet gefun deerd in het Nieuwe Testament, waar de gemeente juist alle nadruk krijgt. De gemeente heeft haar eigen geheimnis- ■olle substantie in de wereld. Daarom loeten de hervormd-gereformeerden op de gemeente en haar samenkomsten de nadruk leggen. Van dc eredienst uit ontwikkelt het apostolaat der gemeente zich. Dit apostolaat is dus het echter de wereld uit het oog. Dat is ongereformeerd, want gereformeerd zijn houdt in, dat men een „wereldwijde vi- heeft, d.w.z. apostolair werkzaam nuit de gemeente. Ministers van onderwijs willen TWEE dagen lang hebben VMn weten ministers van onderwijs van Sir David Eccles. de Britse ministei zeven Europese landen in het Haagse Vredespaleis geconfe reerd. De conferentie was de uiting van een verlangen om mee Volgens ons zondagsblad heeft Anonymus de draak gestoken met de Westduitse democratie. De schrijver heeft zich ver scholen en vanuit zijn schuilplaats der onbekendheid een aanval gedaan. Hoe anders heeft God gehandeld. De bijbel staat vol met het woord „openbaring". God verbergt Zich niet zoals de afgo den van de heidenen en zoals de onbekende godheid van de hedendaagse filosofieën. Integendeel, God heeft Zich in Christus voor de mens geplaatst, om hem ronduit te zeggen hoe Hij over hem denkt. En ook Gods dienstknechten blijven niet anoniem. Er is een tijd geweest, dat bepaalde theologische schrijvers zich her scholen achter initialen als H. W. S. In de bijbel gebeurt dat nimmer. Daar worden dingen gezegd over Zijn dienstknechten die wij zelfs niet graag in de kranten zouden willen hebben". Christus liet de mens zien wie hij is, met al zijn zonden en zwakheden. Christus toont ons ook Zijn volgelingen zoals ze zijn. Maar altijd breekt weer door. dat Hij wil redden, kan verlossen en dit ook inderdaad doet. De mens is geen anonieme, maar een bekende zondaar, maar daarom kan hij ook een bekende verloste zijn. EEN MACHTIG WAPEN FAE „Evangelisch-soziale Warte", bracht. De Zending bewijst, waartoe het orgaan van de Christelijk- velen door Gods genade bércid wa- sociale organisatie in Zwitserland, ren. De geschiedenis der Kerk heeft uit het Franse communisti- spreekt duidelijke taal over de of- sche tijdschrift „Paix et Liberté" fervaardigheid, over de toewijding een artikel overgenomen, waaraan aan armen en zieken, zoals deze of- wij het volgende ontlenen. fervaardigheid en toewijding in de De schrijver richt zich blijkbaar loop der eeuwen werden aanschouwd, tot iemand, die zich „ook christen" Ook heeft het niet ontbroken aan noemde. En dan met deze woorden: christenmannen en -vrouwen, die „Het Evangelie is een veel machti- voor maatschappelijke hervormin- ger wapen voor de vernieuwing der gen het pleit hebben gevoerd en de- maatschappij dan onze Marxistische ze hebben tot stand gebracht, wereldbeschouwing. Maar toch zijn Maar dit alles maakt helaas het feit wij het, die u spoedig zullen over- niet ongedaan, dat er veel naam- winnen. Wij zijn slechts een hand- christendom is en dat ook zelfs vele vol(?), en gij christenen telt mil- met de Kerk meelevenden zich per- joenen. Wij communisten zijn realis- soonlijk niet inzetten voor de arbeid ten, en aangezien wij besloten zijn op velerlei terrein, om ons doel te bereiken, weten wij Vele communisten beschamen hen, ook, hoe wij de middelen daartoe ook voor wat de offervaardigheid in verkrijgen. Van onze inkomsten en financieel opzicht betreft. Ionen behouden wij slechts hetgeen Men ziet, dat de Franse schrijver volstrekt noodzakelijk is. Het ove- het Evangelie een machtig wapen rige geven wij voor propaganda- noemt voor maatschappijvernieu wing. Machtiger dan het Marxisme. Als wij het dan i hanteren. Wij zullen het dan i Gods kracht /er de „ver- s worden met de praktijk doeleinden. „Hoe kan iemand aan de grote waar de van het Evangelie geloven, wan neer gij het niet in de praktijk toe past? Wanneer gij tijd noch geld nieuwing" wel niet daarvoor offert? Gelooft mij, wij de communisten. Maar i zijn het die zullen overwinnen, om- zal blijken, dat de vernieuwing dat wij bereid zijn alles te offeren, christelijke geest een zegen is voor zelfs ons leven. Maar gij hebt angst, de volken, ge zijt bang om uw handen vuil tft maken". p.s. Onze „Kanttekening" van Tot zover het Franse tijdschrift. gisteren had geen slot. Het had be- Wij zullen wèl doen, wanneer wij horen te luiden: deze woorden ernstig ter hartje ne- Aan het recht moet worden vol- men. daan. Mits dat dan geschiede. En de Men kan er wel op afdingen. Men garantie, dat het metterdaad ge- kan opmerken, dat niet alle com- schiedt, ligt ook in het nimmer af- munisten sober leven en grote of- latende streven om in de te berech- fers brengen. Men kan aanvoeren, ten mens niet alleen op zoek te dat de christenheid op vele mannen gaan naar het strafbare feit, maar en vrouwen kan wijzen, die alles, vooral naar de mens zelf. zelfs hun leven, ten offer hebben ge- ENTENTE CORDIALE T^AAR aanleiding van het bezoek, Ook hadden die veranderingen zich iN dat de Britse minister van bui- reeds voor een groot deel voltrok- tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, aan ken. voordat De Gaulle vorig jaar Frankrijk heeft gebracht, spreken in Frankrijk de macht in handen vele Britse bladen al van een her- kreeg. lemaal niet onmogelijk dat er op den duur een supranationale on- derwijsnap uit voort zal komen. Als eerste stap in die richting hebben zij reeds de oprichting aanbevolen van een Europees raadgevend orgaan vpor de uni versitaire problemen... 50 Maar na het middageten erk gedaan De dagen t 's avonds «eg was Ragnhild zette school kwan- erd het meeste strijk- op zij van 's ochtends Marit. die boter hammen meenam naar het atelier, at middageten wanneer zij thuis kwam. Elin was dus uiteraard veel alleen. Zij leefde een wonderlijk leventje ge durende die grauwe herfstmaanden, half suffend, wanneer zij niet helemaal wakker kon blijven en ook niet kon slapen, half wakend dromend Met juffrouw Kenipendaal's schilderij Buiten waait de zomerwind kijk die •erste°eïf zeldzaam dan die leefd* zij telkens en telkens jaren van haar leven. Alles stond hom levend voor dc geest, het leefde meei stille, grauwe wereld om haar heen. wam cm herfst scheen de zon héél zelden. Slechts een en kele keer was de zon in staat geweest door de wolken heen te breken en ze op ae vlucht te drij ven. En als de zon eens te voorschijn kwam. bleef 7.1 j maar héél even en daarna was alles weer in een grauw-bruine mist gehuld. In 't begin van de herfst was Elin veertien jaar, geworden Zij was verstandig voor haar leeftijd, maar toch was rij niet in staat om '.r begrijpen dat liet leven in het verleden haar als 't ware ge- benden hield aan haar kinderjaren zonder haar verder tc brengen. Voor de beide anderen en ook voor de moeder waren de herinneringen aan Char- lottendaal als een frisse bron. waaruit zij onbewust dronken. Marlt en Ragnhild kwamen flink vooruit me! behulp van juist dat blije verleden. Elin bleef er in vasthaken als in een betoverde wereld. Zij leed er onder niet te kunnen zijn als de anderen, niet als zij te kunnen werken en leren, maar zij was niet in staat er zich van los te maken. Elisabet begreep wel. dat niet alles was zoals het behoorde, maar zij had geen tijd genoeg zich aan Elin te wijden. Werd het kind maar eenmaal sterker, kwam zij er weer uit en kwam zij weer op school, dan zou alles langzamerhand wel beter worden, dacht zij. Alhoewel het lang scheen te zul len duren, vóórdat die dag aanbrak Wij moeten trachten naai naar buiten te krij gen, zei de dokter. Maar Elisabet kon zich met voorstellen waar dat buitenverblijf zou kunnen zijn. Toen zij de vijf trappen opklom, na haar ont moeting met juffrouw Falk. scheen het haar toe of er wat licht door de wolken brak. Wonderlijk, dacht zij. dat om alles lichter en gemakkelijker te dragen er niet meer nodig is dan ten goede blik en een paar vriendelijke woorden. wij zullen je netjes maken. Elin. zei zij. zo dra zij binnen kwam. Je krijgt schone lakens, er komt bezoek voor je. stel ja voor' Elin vond het nieuwtje maar half en de tranen begonnen weer te druppelen. Zij boot rich on de lippen, slikte en slikte. Maar de koele lakens waren toch lekker en dc schone naehtianon ook. Nu lig je daar als een prinses, zei mueder. Nu zet ik de rieten stoel bij het bed. Ontvang juffrouw Falk nu zo prettig, dat ze graag weer eens terugkomt En als ik tegen het middageten thuis kom. vertel mij dan waarover jullie het hebt gehad. Hier heb Je vossenbessen-sap. zo. Nou. dag kind! Zij knikte en verdween, en Elin lag weer alleen zoals altijd, maar niet zo lang als anders. Het was nauwelijks half twaalf, toen de keukendeur voor zichtig werd open gedaan, en zij stappen hoorde op dc mat in de keuken. Toen werd er zacht op de half geopende deur geklopt, een gezicht keek naar binnen en zij hoorde een stem. Mag ik even binnen komen-' vroeg die stem. die zo goed cn vrolijk klonk, dat het onmogelijk was niet blij te zijn met een bezoek dat met zo'n stem werd aangekondigd. Komt u binnen, zei Elin, en de gast trad bin- onderwijs, zei gisterenmiddag op een persconferentie dat niet grote verscheidenheid van verschillende internationale organisaties wordt gedaan zorgen gebaard heeft, maar meer h't feit dat er eigenlijk niet aan te zitten aan de supranatio-i genoeg gedaan wordt- De internationale nale onderwijspap, en het is he- samenwerking op het gebied van onder- J r' -wijs is ver achter gebleven bij wat op economisch en militair terrein wordt gedaan. Als de ministers van buitenlandse ken geroepen worden om te beslissen over wat er op dit gebied in de organi saties moet gebeuren, voegde minister Cals er aan toe, dan hopen de ministers van onderwijs inmiddels gelegenheid te hebben gehad hun inzichten daai kenbaar te maken. Volgens het perscommuniqué, dat werd verstrekt. z(jn de besprekingen heel in- De ministers achten het noodzakelijk formeel geweest. Maar wel is besloten mede invloed uit te oefenen op hetgeen om het contact voort te zetten. Sinds 1944 In internationale organisaties als Eura-1 was er in Europa geen conferentie torn. OEES, NAVO. KSG, enz. ter be-geweest van ministers van onderwils. vordering van het wetenschappelijk on- Minister Cals sprak de wens uit dat de volgende conferentie over minder maan- den gehouden zou worden dan er jaren lagen tussen de eerste twee conferen ties. De conferentie van 1944 leidde tot de stichting van de Unesco. Of deze confe rentie ook zulke verreikende gevolgen gn zal hebben moet nog blijken. Voorlopig hebben de ministers alleen gesproken over de problemen die het hoger onder wijs betreffen. Vooral hebben zij zich er op bezon nen hoe ze moeten staan tegenover de' vooropgestelde oprichting van een zo genaamde EuroDese universiteit Maar niet alleen die ene nog zeer Europese universiteit werd be- inferentie heeft ook ken nen. nam plaats in de rieten stoel bij het bed begon liet witte vloeipapier van een plantje af wikkelen. Zij droeg hoed noch zij een oude kennis was. die Dat is een cyclamen, w hij is rose, of had je liever eet dat dacht ik ook wel. Ik nam omdat ik er zelf zoveel van vlinders, kijk maar! Nu zijn ei witte gehad, een cyclamen mee. houd. zij lijken op nog, maar vijf uit, sa knoppen er nog .lit. dat zul je zien! schoteltje kunnen vinden om de Europese zijn. die komen ook nog Zou ik ergens t pot op te zettei In de keukenkas.. er een cn zette toen de bloempot op het tafeltje sproken. De naast Elin's hoofdkussen De bloemen brachten nis genomen van hi kleur in het grauwe decemberlicht, waar zij bo- conferentie van recti ven de mooi getekende bladen Uitkwamen I universiteiten, die dit Elin's gedachten vertoefden weer waar zij ge- i gehouden. Ondei "onluk waren. nisters besloten i Zulke cyclamen hadden wij veel thuis, zei zij. velen van een Europees Raadgevend Or- De bezoekster knikte, als begreep zij wat er met gaan voor de universitaire problemen. ..thuis" werd bedoeld I In de vergadering zijn ook andere Zij stonden in lange rijen in dë kassen, ginggemeenschappelijke vraagstukken noar hebben voren gekomen: Toeneming van het aan- r sinds tal en de kwaliteit van ijet wetenschap pelijk er technisch personeel. uitbre:ding van de talenstudie, coördinatie van leer plannen. gelijkwaardigheid van titels en diploma' de Entente Cordiale. Deze „hartelijke verstandhouding" tussen Engeland en Frankrijk ont stond in april 1831. Engeland wilde geen verbondsverplichtlngen aan gaan, en door bemiddeling Nu Lloyd olie op de golven van de Frans-Britse tegenstellingen heeft uitgegoten zou het voorbarig zijn, van een herstel van de Entente Cor diale te spreken. Er is zoals ook de Times schrijft geen reehtvaar- leyrand besloot Frankrijk toen op het diging meer voor een bijzondere al gebied van de buitenlandse politiek "antie tussen beide landen zoveel mogelijk met de Britten. In het begin lijn te trekken 's cr ?een ruimte meer voor een En tente Cordiale met hoofdletters, dan betekent dit nie, dat ook 'n gewone de Entente Cordiale niet meer entente cordiale, een normale hartelij- nis als een nog steeds niet officieel thans nog niet gekomen. het verbond tegen het agressieve Duits land. Van een werkelijk „hartelijke ver standhouding" tussen Engeland en Frankrijk is echter nooit sprake ge weest. Gemeenschappelijke proble- Frankrijk en vooral Engeland moe ten meer begrip voor eikaars posi tie in de wereld krijgen. Dc Britten zullen zich moeten neerleggen bij de wijzigingen, welke zich in Europa hebben voltrokken, nu pogingen om hebben beide landen slechts de ontwikkeling van de laatste jaren naar elkaar toe gedreven. In onze tegen te gaan, hebben gefaald. eeuw was Duitsland de oorzaak. Na de tweede wereldoorlog langzaam maar zeker een verande- Er kan in de toekomst nog slechts in het grotere verband van een at- lantische alliantie sprake zijn ring ontstaan in de Brits-Franse samenwerking tussen Engeland en „verstandhouding". Frankrijk. Hetzelfde geldt voor de Dit moet voornamelijk worden toe- relaties, die de Britten met de Duit geschreven aan de rol, die Adenauer sers onderhouden. Voor een Entente Cordiale Ir. geen plaats m^er. Studenlencoiigres der Nederlanders in Amsterdam Het studentencongres der Nederlan den. dat jaarlijks om beurten wordt ge organiseerd door de eendrachtscommis- sies uit Nederland en Vlaanderen met het doel contact te leggen tussen stu denten van het Nederlandse taalgebied en. waar mogelijk, de eendracht in d gebied te bevorderen, wordt ditmaal Amsterdam gehouden. Woensdag 2 december a.s. zal dit zesde li a 11 ;Scb«nbr™ bi' I "ssa UoSê; akkoord met kerk o.J tegenwoordigheid van talrijke genodle- Socialisten in Oostenrijk willen rode. Maar j er in lange tijd geen gehad, niet jongens weg zijn. egenwoordigheid van talrijke ien en van de circa 500 deelnemen* j studenten uit Nederland, België en Zuid- Afrika. Het onderwerp van dit congres is „student en toneel' Juffrouw Falk vroeg welke jongens dat waren en Elin vertelde van Karl en Krister. Het was haar niet mogelijk op een bedroefde toon over hen te spreken: maar de manier van vragen van de bezoekster maakte wel dat haar een hele massa grappige dingen te binnen schoten. Juffrouw Falk lachte, en zij lachte ook, dat was in lang niet ge beurd. Zij vertelde ook allerlei andere dingen, en vergat Intussen de pijn. Trouwens, hoe gek: terwijl zij hier week na week had gelegen en zich ingedroomd had in het leven op Charlottendaal. had zij alleen gevoeld dat zij in werkelijkheid ver weg was van Charlottendaal, en dat dat treurig en hard was. En nu. dat zij er over vertellen mocht aan iemand die luisterde, die het nooit gezien had, verminderde het schrijnend verlangen. Zii had toch niets gemi Met grote voldoening hebben de mi nisters kennis genomen van de uitno diging die de heer Scaglia. staatssecreta ris van onderwijs te Rome hun heeft overgebracht, om deze volgende bijeen komst in Rome te houden. Advertentie toch nog. Zelfs vader nog. (Wordt vervolgd) Llim en plak alli VELPO van Ceta-Bever Dr. Bruno Pitterman, de voorzitter van de Oostenrijkse socialistische par tij. heeft verklaard dat de socialisten bereid zijn de oude vete met de r.k. kek te begraven.' Hij zei dat het nieu we soeialistisehe partijprogram de prin cipes vastlegt, waardoor socialisten en de kerk gezamenlijk dc tegenstellingen uit het verleden kunnen overwinnen. Deze tegenstellingen vinden voor een deel hun oorsprong in het concordaat van 1935 met het Vaticaan. Dit is sinds het eind van de oorlog ,niet bekrachtigd kunnen worden omdat de socialisten o.a. dat het burgerlijk huwelijk ver plicht gesteld wordt. De socialistische minister var. justitie Otto Tschadek had het eerder duide lijk gemaakt, dat zijn partij niet langer Benoemd tot onderwijzeres: aan dei eist, dat het burgerhuwelijk aan de ker- Christ. school te Vlissingen: M. P. Ta- kelijke inzegening voorafgaat. Een kwes- Geleen: aan de Wilhelmina^school tie die nog geregeld moet worden is: te Onderwijsbenoemingen Benoemd bij het ulo: aan de Chr. Ulo te Nunspeet en Elburg: J. J Grevink te Middelharnis; aan de Herv. Ulo te Enschede: J. A. Busink te En schede: aan de Groen van Prinsterer ulo te Ommen. mevr. P. J. Llna-de Feyzer te Hardenberg; aan de Willam de Zwijger-ulo: D. T. van der Werff te Kampen; aan de Louise de Coligny-ulo te Haarlem: F. C. de Geus te Haar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2