HET NIEUWE FLATJE T'^P| 4fS§|j Pro 1 prw -"M 1 È2SSSS DE GROOTVORSTIN ZONDAGSBLAD ME BÉN KOST VflWtt) EEN HANDVOL PAS VERSCHENEN BOEKEN Het geheim van koning Jarig ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 JET een ongeduldig, wat geërgerd gebaar schudde Magda Roder haar blonde krullen en begon bedrijvig de ontbijttafel op te ruimen. Zorg vuldig vouwde zij het ochtendblad op, dat Tom halfgeopend naast zijn bordje had laten liggen, probeerde intussen vruchteloos haar gedachten te bepalen tot de dingen van de nieuwe dag. Ze had immers Alle reden om opgewekt en vrolijk te zijn, om het leven vol verwachting tegemoet te treden, nu eindelijk hun langgekoesterde wens in vervulling was gegaan TTTIJD opende zij het raam van de hoog- gelegen flat, leunde even op de koele stenen vensterbank en keek doelloos uit over de huizenzee beneden haar. Onderaan de voet van het strak-rijzende flatgebouw sneed de brede boulevard liniaalrecht door de wat grauwe huizenblokken naar het sa mengedrongen centrum van de binnenstad, flitste de herfstzon op de glimmende, af en aan schietende auto's en de helgele trams. Als een stoere, wat verwarrende symfonie drong het gerucht van het kol kende verkeer tot haar door. telkens over stemd door het gerucht van stalen tram- wielen in de rails en het ongeduldig sner pen van claxons En misschien zou Mag da genoten hebben van dit nieuwe, leven dige toneel beneden haar. als dat num mer er niet geweest was: die vijf nuchte re cijfers, die zich telkens opnieuw sar rend aan haar opdrongen Hoe ver heugd waren Tom en zij geweest met de onverwachte omkeer in hun sleurleventje. de verandering waarnaar zij al zo lang. zonder veel hoop uitkeken, een moderne eigen woning in de stad waar Tom zijn werk had! Het leek bijna te mooi om ooit bewaarheid te worden En opeens was die verheugende tijding dan toch gekomen, was he: afgelopen met Tom's vermoeiend heen en weer reizen van hun provincie man daartoe de minste aanleiding gege- TAOCH telkens onder haar werk, moest zij U weer aaiLdat geheimzinnige papiertje denken, verontwaardigd pogend om het va ge vrouwengelaat, dat achter de mysteri euze initialen J. v. N. opdoemde, uit haar verwarde gedachten te bannen. Tot haar ontsteltenis betrapte zij zich erop dat zij in de volgende dagen Tom tersluiks obser veerde, de klank van zijn stem kritisch beluisterde en uit allerlei kleinigheden trachtte te ontdekken dat hij anders was dan gewoonlijk Verbeeldde zij het zich? Wès zijn begroeting niet wat koeler, had den hun gesprekken niet iets gedwongens gekregen" En had Tom's luidruchtige vro- Peter Barry pla de ontbijten en het nerveuze jachten trein' Afgelopen ook inct haar saaie, een zame lunch en de lange dag in het kleine villaatje. Doodsbang was ze geweest dat de onderhandelingen op hel laatste moment nog zouden afspringen, dat er onvoorziene moeilijkheden zouden opdoemen. Maar mr. Van Noord, de al wat oudere advocaat en zijn vriendelijke grijsharige vrouw, bleken één en al voorkomendheid en maakten al zo gemakkelijk mogelijk, zodat de fruil zonder hapering tot stand was ge- ningri Het ■oogst de Van Noords bleken i nieuwe home. Hevig benijd door Tom's mc- deforenscn. waren zij nog diezelfde maand overgegaan. VfAGDA had dus redenen te over om blij en opgewekt te zijn en dat was zij ook geweest, de eerste dagen, toen dat tele foonnummer nog geen plaats in haar zon nige gedachten innam. Opgeruimd en on vermoeibaar had ze haar nieuwe woning ingericht; gepast en gemeten, de meubels geschikt <"ii hèrschikt en de electricien en gasman verwend met koffie en sigaretten Gcn< rijde had zij^ van hun eerste gemeen- gelopcn i doorde- imponerendc stadsbeeld op zich te laten inwerken en trots en voldaan had ze met pijnlijke zorg de laatste hand gelegd aan hun licht, modern interieur. Als zij in de lift omlaagsuisde. om boodschappen in de buurt te gaan doen, kon zij soms bijna jubelen om al dat nieuwe en aantrek kelijke van haar. zo plotseling veranderde levenswijze. En toen-opeens, bij het borste len van Tom's grijze pak. vond zij het fa tale briefje in de borstzak Even had zij besluiteloos gestaan, het dichtgevouwen papiertje tussen haar vin- fers. Dan las zc. in Tom's kloek, manne- ijk schrift, de vijf cijfers van het tele foonnummer en dc fascinerende initialen J. v. N! Peinzend staarde zij op het witte vier kantje en opeens voelde ze. geniepig aan sluipend, het vinnige steekje van de arg zich. Haar Magda verachtte zi-hvlf o een:, schaamde zich diep om e - i vodje papier iets laags en min de' .vaardigs te zoeken! Nooit immers had haar vrolijke, jongonsachtig-openhartige lijkheid niet wat gewilds, wat opge schroefds Wanhopig probeerde Magda om haar ner veuze spanning van zich af te zetten en nam zich voor om Tom ronduit naar dat beangstigende briefje te vragen, om sa men met hem te kunnen lachen om haar dwaze, redeloze achterdocht. Maar als zijn sleutel in het yaleslot van de voordeur schoot ontbrak haar telkens de moed om de knoop door te hakken, ontweek ze schichtig dc gevreesde beves tiging van haar afschuwelijke vermoedens, van de weemakende achterdocht die haar gedachten geleidelijk ging overheersen en haar levensvreugde vergalde. Duizendmaal hield zij zich voor dat er /niet de gering ste reden voor die argwaan was. dat haar Tom dezélfde was van altijd en dat ze zich alles slechts inbeeldde. Maar dan was er opeens weer een kleinigheid; een peinzen de blik in Tom's donkere ogen of het, te gen zijn gewoonte, vergeten van z'n onaf scheidelijke pijp, die tergend en sarrend de initialen en het telefoonnummer aan haar opdrong. 44522.. J. v. N.! het raam, over w arm voorhoofd, waarachter ze de stekende hoofdpijn van de laatste dagen weer voel de aansluipen. Even stond zij roerloos, mid denin de lichte zonnige kamer. DAn, met een plotse ruk. trok ze haar schouders strak en liep vastbesloten naar de tele foon! Met prikkende ogen keek zij naar de onaandoenlijke cijfers van de zwarte schijf, liet dan haar wijsvinger in de ope ning van de 4 schieten en draaide ge jaagd het nummer: 4..4..5..2..2! Als een marteling was het traag terug lopen van de schijf. Nu zou ze wéten, zou ze de stem horen die ze al bij voorbaat fel haatte! Doch als een kille douche was het tergende tu-tu-tu-tu, van het in-gesprek signaal, dat in haar gloeiend oor suisde. Met een smak gooide zij de hoorn op de haak. als had ze zich eraan gebrand, bleef even wachten om haar bonzend hart tot bedaren te laten komen. Dan zakte ze moedeloos in een fauteuil en staarde met doffe, niets ziende ogen naar de bloemen op het dressoirtje, die slap en melancho liek in hun vaas hingen, omdat ze verge ten had ze fris water te geven. Eigenlijk voelde zij dit uitstel als een opluchting, omdat alles nog bij het oude gebleven was en haar kalm. geëffend leventje nog niet ruw en pijnlijk verstoord was door afschu welijke zekerheid Wat rustiger ging ze aan haar werk. deed later op de dag bood- schapoen in de machtige winkelpaleizen aan de drukke boulevard. Maar 's middags weer alleen in haar kwam opnieuw de onrust, de ondraaglijke TN razend tempo, om haar aarzeling te overwinnen, draaide zij - het num mer en wachtte met stotende adem op het mechanische signaal van de aansluiting. Maar weer, onvoorzien kwam het ,,in ge sprek" zoemen. Even hield ze de hoorn nog tegen haar oor gedrukt en beluisterde het monotone ritme, legde dan. bijna met tegenzin, de hoorn neer. Ineens, met een kille greep om haar gepijnigd hart, was daar de gedachte dat het Tom kon zijn, die met het bezette nummer sprak! Ze zag hem met de zwar te hoorn aan het oor. aandachtig luiste rend, met glinsterende ogen en zijn ge voelige mond geplooid tot een vertederd lachjeVoor de andere Na een kwartier draaide ze opnieuw het nummer, energiek, haast bruusk.... en wéér klonk sarrend de interruptie van de bezettoon'. Met hete tranen brandend ach.er haar oogleden, ging Magda op de di van liggen en soesde weg in een lichte, onrustige sluimering. Nog met zijn jas aan boog hij zich ge schrokken over haar heen. z'n sterke arm schuivend onder haar krampachtig schok kende schouders. En door dat tedere ge baar. dat niet gehuicheld kon zijn. kwa men opeens Magda's tranen los. Met haar gloeiend hoofd tegen Tom's schouder, haar trillende vingers spelend me', de knopen zijn jas. vertelde zij beschaamd en hakkelend van het briefje, van haar on waardige angst en vermoedens, die in de veilige omsluiting van Tom's armen zo be lachelijk en laag leken. Ineens stonden zij samen bij de telefoon. Tom hield de koude hoorn tegen haar oor en vreemd-beverig, met een geknepen ge voel in haar keel. draaide Magda het hate lijke nummer. En ook nu kwam weer de -bezettoon, in-haastige, amechtige stootjes! Hulpeloos, nog zacht nasnikkend, keek ze naar Tom op. dié de haak neerdrukte en wat onhandig, met zijn ene arm om haar heen, een nummer aansloeg en de haak van haar overnam. Als uit de verte drong zijn kalme stem tot haar door: „Inlich tingen? Juffrouw, kunt u me zeggen wie aangesloten is onder nummer 4-4-5-2-2? Ja dubbeldier, vijf, dubbel twee! Goed. ik Meteen drukte hij de hoorn weer tegen haar oor. z'n wang tegen de hare om mee te kunnen luisteren. ..Bent u daar?" kwam opeens de me taalachtige stem van de telefoniste. En met bonzend hart, haar koude hand in Tom's sterke greep, fluisterde Magda. „Ja...." „Onder nummer 44522 is aangesloten mr. J. van Noord, advocaat en procureur. Stad houderssingel honderdtien!" sprak de on persoonlijke stem. Minutenlang stond Magda roerloos, de haak in haar hand geklemd. „Mr. van Noord.Stadhouderssin gel. dat is.dat zijn.prevelde ze met droge lippen, bang om haar man in de ogen te kijken. Opeens werd met zachte dwang de tele foon uit haar hand genomen, twee sterke armen trokken haar legen een ruige jas, gauw haar blozend ge zicht verborg. En een tedere stem fluis terde met een plagend, maar vergevings gezind lachje: „Ons eigen nieuwe num- i Pour et contre l'amour, trois cent soixante~six pensees, illus- trées par Frédéric Reitman. Edi tions a la belle étoile, L. J. C. Boucher, La Haye. Hel is soms amusant en soms ook leerrijk zo af en toe een greep te doen uit deze 366 gedachterf ..Voor en tegen de liefde", die door uitgeverij Boucher zijn ge bundeld in een dagboekje, keurig onderverdeeld in de 12 maanden des jaars met dus één gedachte (voor een schrikkeljaar) toe. Het zijn gedachten van voorna melijk Franse groten, zoals Ana- tole France. Gustave Flaubert, Pascal. Napoleon. Proust en Bal zac, hoewel niet-Fransén spora disch ook iets mogen zeggen, als daar zijn Shakespeare, Schopen hauer en Shaw. Uitga- 11. Uit- t Het geschonden hart, door In dezelfde kloeke band die wij Phyllis Bottome (vert. Bob Ta- van de voorgaande A.P.-ommbus- iL-'n:,".... C. Stok Zuid-Holl. uitgevcrsmlj. het omvangrijke oeuvre Den Haag. Gezi het heeft gehad uitgaven „Uit de wereld van het onbewuste" en „Tussen twee we relden", was het beslist geen waagstuk opnieuw een boek van de populaire schrijfster Phyllis Bottome en dan nog wel een doktersroman in zijn fonds op te nemen. Ditmaal is het „Het de mannen en vrouwen d geschonden hart", een in Zwit- het Franse land trekken Als r uitgaat boekje opgenomen gedachte zij is van La Roche Foucauld „IJ n'y a que d'une sorte d'amour, mais il y en a mille différentes copies", dan bewijzen de overige „pensées" wel hoe waar deze uit spraak is. 't Gaat er jn „Pour et contre l'amour" namelijk veelal r.iet om deze in het seriand spelende r Het i de leidei i haal gaat sanatorium door allerlei gebeurtenissen de weg naar elkaar hervinden, na- dat er jaren van vervreemding d= poëtische ijn gega de oogst der druiven behulpzaam te zijn. In de tweede plaats is er Oriënt-Express. de spannende eto- de Balkan-trein. Ten slot- Hoewel De bruiloft dei Rima, Kind van de wilder nis, door W. H. lludsc ve Ad. M. C. Stok ZuldhoU. gevers Mij., Den Haag. Het is een ietwat hachelijke t (ditmaal zaak een oordeel te geven over greep uit een boek, dat niet vertaald, maar i naverteld is en wel naar aanlei- ding van een film» die over dat boek is gemaakt. Het boek is J „Green mansions" van W. H. Hudson, de film is van Metro Audrey I Hepburn in de hoofdrol en de t „navertelling" van de moeder t van deze hall-Hollandse filmster, J Ella baronesse van Heemstra, i Filmfoto's illustreren dit verhaal, dat wazig en onwaarschijnlijk en 1 eigenlijk zelfs een beetje zot is: t de zwerftocht van een jongeman door een oerwoud, waar hij een sprookjesachtige jongedame tegen- i komt, die als een vlinder om hem zigeuners heen dartelt. De jongedame wordt kan-romancier Den Doolaard mengebracht. Nee, zijn „Verjaag de Water" is er niet in opgeno men. die Nederlandse uitschieter van de auteur zou trouwens de gehele omnibus hebben kunnen :^a^er' vullen. In de Den Doolaard nibus vindt men in de ei plaats De Druivenplukkers, onstuimigé en ruige verhaal ningen wel kantteke- „mille différentes copies", andere woorden: we zouden niet gelukkig niet speculeert graag elke dag zo'n „pensée de satiezucht, wat men niel la jour" op ons in willen laten ke doktersroman kan ze; i behoort tot het beste dat Den door bloeddorstige Indianen ver- kunnen maken, kan Doolaard heeft geschreven. Drie moord en de jongeman zwerft verder, levend van veldbessen en kruiden. Taal en stijl zijn ge zwollen en onecht en eigenlijk is het boek smaakbedervend. o DOOR THEA BECK MAN (Vervolg van vorige week) Geschrokken renden de leden van de hofhouding naar de deur. Zó opgewonden hadden ze dc koning nog nooit gezien. Maar de koningin lachte nog steeds, schoof voor de koning een stoel aan en bediende hem van de ge vulde tomaten. „Stel je voor. wie had dat ooit kunnen denken," grin nikte de koning. „Wat een geluk, vrouwtje, dat je dat document hebt gevonden. Hendrik!" „Ja, Sire, ik wacht op Uw bevelen," antwoordde de lakei, die bij de deur stund. „Laat onmidldellijk in het hele land bekend maken, da: door middel van dit document is komen vast te slaan dat ik om twee minuten vóór middernacht ben geboren en dientengevolge alleen op 31 december jarig ben. Laat al de pakhuizen waar de geschenken zijn op geslagen leeghalen en verdeel de asbakken, pennebak- jes. sigarenaanstekers en schemerlampen onder de ar men Laat het ook omroepen, dat alle mensen op de verjaardag van de koning een vrije dag krijgen en alle kinderen ui*, mijn naam een zakje snoea." „Sire, Uw bevel zal prompt worden uitgevoerd", zei de lakei en wilde heengaan. De koningin riep hem nog „Hendrik, dat herinnert mij ergens aan. Vanavond om elf uur mag je de deur van kamer vierendertig weer open maken. Onze gast mag vertrekken." Hendrik boog weer en vertrok. „Tjonge." zuchtte de koning blij. ..Wat ben ik geluk kig. Vrouwtje, je krijgt de mooiste bontrrtaritel terwe- rcld^ als idank omdat je dat oude dokument hebt ge- De koningin glimlachte. Ze vertelde niet aan de ko ning, dat het oude dokument nooit had bestaan, dat ze het zélf had gemaakt van een bladzijde uit het zeldzame, eeuwenoude kookboek. Maar. dacht ze, mis schien was wat ze had gedaan toch niet helemaal oneer lijk. Want misschien liepen de klokken in de nacht dat de koning werd geboren wérkelijk achter. Zoiets is toch altijd mogelijk nietwaar? En hoe langer de konin gin er over nadacht, hoemeer ze begon te geloven, dat alle klokken in het paleis van slag waren, toen koning Jarig ter wereld kwam. Tevreden hapte ze in de zesde tomaat en terwijl buiten de herauten door de straten trokken en het volk alles vertelden over hun koning die voortaan maar éénmaal in het jaar jarig zou zijn ke ken de koning en de koningin elkaar lachend aan en fluisterden: „Voel jij je óók zo feestelijk?" Want dat was het gekke: ze vierden samen heel stil, letjes, zonder muziek, zonder gebraden patrijs, zonder wijn.... een heerlijk feest! EINDE ONZE BRIEVENBUS Beste neven en nichten, Zijn jullie het al weer gewend op school, jongens en meisjes? Ik verwacht deze week weer veel brieven van jullie. Het is nu 's avonds vroeg donker, dus hebben jullie meer tijd om een lange, gezellige brief naar tante Jos te schrijven. Nu staan in de krant de namen, die met de letters A t/m G beginnen. Op een paar na zijn alle puzzels goed ingestuurd. De oplossing is: hart, drie, riem, duif, stok, boot, klok, bril, eeuw, accu, raam, twee, noot. Deze week ^krijgt de hoofdprijs Ada Bos. De troostprijzen gaan deze keer naar Gerard Eikhuizen, Ineke Brandsma en Corrie Goes. Nu gaan we de brieven beantwoorden. Woont je vriendin al naast jullie, Maartje Baas? Kan je goed zwemmen? Krijg ik de volgende keer een briefje van je Hannie Baayens? Hoe oud ben jij en in wel- I ke klas zit je Tonnie Bat? Ja, het is een leuk verhaal I „Janek". Vind je het fijn op school. Gerbcrt Bee- kenkamp? Inderdaad was de accu een beetje moeilijk. Graag volgende keer een briefje er bij Leen van I Beest! Jij hebt leuke feestdagen gehad Gerda van I Bennekom! Krijg ik de vol gende keer ook van jou een lange brief? Heb je de Koningin goed gezien, Wil ly Bergwerff? Het is al gauw groot feest bij jullie. Veel plezier! Is het s'chori- I je al klaar? Bedankt yooi- je leuke puzzel. Sjanie BerK- hout. Ben je al lang op de gymnastiek? Hartelijk welkom bij de neven en nichten Juri den Besten! Krijg ik de volgende keer een brief van je? Hoe oud ben jij? Ook van jou zou ik graag de volgende keer een briefje ontvangen. Rink- je Bilkcs! Wat heb jij het druk met al die uitvoerin gen, Corrie Bom. Hebben jullie goed gezongen in Waalwijk? Jullie hebben wel gelachen, begrijp ik uit je brief. Elly Blom. Vind je het fijn al die uitvoerin gen? Goed je best maar doen. Wonen jullie in een fijn huis Enny van Bloois? Wat leuk. dat Rini bij je kwam spelen. Schiet je pet ticoat al op? Hartelijk be dankt voor het mooie schil derijtje, wat jezelf hebt ge maakt. Jeanette Bolder- helj. hartelijk welkom bij de neven en nichten. Op welke school ga jij? Van jou kreeg ik een blanke brief kaart A. Boogaarts? Ada Bos jij bent ook nog van harte gefeliciteerd. Rijd je fiets fijn? Het is mooi post- ir. Iri 't vervolg graag een briefje van je, All Bosnia! Ook jij bent hartelijk welkom bij de ne ven en nichten. Sophia Bo- termans. Wat hebben jullie fijn winkeltje gespeeld. Jul lie zijn goede zwemsters! Spelen- jullie vaak met het monopoliespel Corrie Bran derhorst? Bij -ons springen de kinderen ook wel touw tje. hoor! Hoe is het met 't visje? Is je rok mooi ge worden Jannie Brander horst? Is je blouse al klaar? Is je schortje al af Ine ke Brandsma? Hoe is het poppenjasje geworden? Wat leuk, dat jij 15 oktober een broertje hebt gekregen, Gera Breebaart. Wat heb 1 wilde ze toch weten M. Ondei Roman met een moelijk probleem Een merkwaardig debuut 1« het boek „De Groot vorstin" van M. Ondei, uit gegeven door de uitgeverij van L. J- C. Boucher te 's-Gravenhage. De schrij ver is sinoloog, studeert thans Tibetaans, is van Ita liaanse afkomst en Woont te Leiden. Misschien is er ergens» verband tussen deze feite lijkheden en het nogal diep beschouwende werk. gezien het karakter van dc Chine se literatuur, die generali serend gesproken sterk be schouwend cn wijsgerig is. Het gegeven, dat goed is uitgewerkt, lijkt ons een moeilijke opgave, nl. de ge- dachtengang cn handeling van een mens zonder stand punt. al is deze man groot gebracht in een strenge militaire traditie. De hoofdfiguur wordt door omstandigheden de commandant van een regi ment. dat tot taak heeft het landgoed van een Groot vorstin te beschermen te gen de opkomende stormen van een revolutie. Een ver antwoording die hem roas- drukt en die hem geestelijk dwingt kiezen voor het- e verdedigen heeft legen de krachten, de re bellen, die hij vernietigen moet. wil hij althans een bezielend commandant voor zijn soldaten zijn. Doch hij staat inne-jijk verdeeld tussen de rebellen waarvoor hij begrip nee ft en die hij niet veroordeelt en de Grootvorstin, de ver persoonlijking van het rijk waarvan hij de uniform draagt. Bovendien is de Grootvorstin hem zeer lief. omdat hij openlijk met haar spreken kan over wat hem innerlijk verscheurt. Deze gesprokken met de Grootvorstin zijn domine rend in het verhaal. Ze zijn merkwaardig cn knap op zichzelf, alhoewel zij dc lezer niet overtuigen van de juistheid in de gedach- tengang van de comman dant. Een figuur als deze man is naar Nederlandse begrippen moeilijk te aan vaarden. Een plichtsvervul ling zonder overtuiging wordt een mechanische handeling die naar geen enkele kant bevredigen kan Maar elke handeling, mechanisch of niet, heeft toch haar consequenties, die zeker, in de gegeven omstandigheden, bloedige gevolgen heeft. Deze kant van de zaak komt in het boek niet uit de verf en het is zo gezien, zeker niet waar, dat de schrijver, zoals de uitgever ons wil doen geloven, laat zien, dat een standpuntloos mens heel goed tot een zui vere plichtsbetrachting kan komen. Aan het eind van het verhaal, dat door zijn beschouwend karakter nog al traag is. breken de re bellen vrij gemakkelijk tot het domein van de Groot vorstin door en de comman dant sneuvelt. Men legt na het lezen van dc 250 min of meer boeiende bladzijden het boek uit dc hand met het onbevredigende gevoel, dat deze commandant toch slappe figuur is. die. hij overtuiging had gehandeld, zeker andere resultaten zou hebben kunnen bereiken. Niettemin is het een knap debuut, dat aandacht ver dient en doet uitzien naar de verdere prestaties van deze schrijver. H St. Janek, de vluchteling Ze komen steeds hoger Nu is er een grote zolder. In een hoek is nog een ladder. Als ze die opgaan, zullen ze boven op de toren zijn. Nita zet haar voeten al op de eerste sport. Maar Janek haalt het niet meer. Harry heeft hem ingehaald. Hij wil de broche afpakken. Maar dat gaat zomaar niet. Ja nek zal er om vechten. En Nita helpt dapper mee. Ze slaan Harry. Ze trekken hem aan zijn jas. Ze schoppen hem Maar Harrv wordt nu toch erg boos Hij gooit de beide kinderen opzij en pakt de broche Meteen loopt hij weg. Over dc ap. Janek hem achterna. Te laat! Harry de zolder voor Janck's neus dicht. En dan Nita horen, hoe de deur op slot wordt ge- Wat nu? Ze kunnen maar eei hoeven maar even te klimmen - toren. Het uitzicht is mooi. Je ziet het meer en h de heuvels. En op die heuvels lopen de jagers, :oeken. Maar Janek i kijken. Ze kijken alleen maar na de andere kant komen de jagers i die auto en die jagers zijn nog zolder naar de gooit de deur v huizen blijvei de chauffeur jagers zijn m roepen, niemand hoort dicht. De auto rijdt r :al hun geroep toch niet g ver weg. Die horen h de dorpsstraat. En van naar de kerk toe. Maar weg. Schreeuwen, Nita het. De deuren van de laar heel langzaam en horen. En de hollende mi ook niet. JÜ kunt nog een héél poosje schrijven, hoor Ineke Brus- le! Je bent toch nog geen lestien jaar? Bedankt voor _e mooie tekening. Een goed idee van jullie om met kijkdoos rond te gaan „4 maal ZN", Jenneke Cornet. Hebben jullie al veel opgehaald? Volgende kee graag een briefje. I.A. Cre- zec! Leuk. dat jullie op school beschuit met muisjes kregen. Teuni Dankers. In welke klas zit jij? Jij bent fijn naar Noordwijk ge weest Ineke Dekker. Maak ten de poesjes en honden geen ruzie? Hoe heet je vriendin? Anneke Dom burg rtog van harte gefelici teerd met je verjaardag. Wat ben jij verschrikkelijk verwend met al die cade^ux. Kan je blokfluit spelen? Sonja Ederveen krijg ik de volgende keer een lange brief van je? Is de lange broek klaar gekomen Ineke van Ee? Heb je blokfluit- les? Heb je je nieuwe mantel en schoenen al aan gehad MIeke van Ee? Is de poppenjurk leuk geworden? Wat een ondeugende Jan, hè. Ik ken dat Engelse vers je wel, het is heel mooi. Wat eet jouw goudhamster veel, Gerard Eikhuizen. Krijgt zij al dat lekkers? Wat lekker, een reep cho colade. Hartelijk gefelici teerd met je verjaardag Jo- han van Es. Fijn op zondag jarig zijn, vind je niet? Ko men je vriendjes nog spe len? Was de film mooi, Piet van Eijk? Groeien de poesjes hard? Wat een bof- ferd, dat jij bruidsjonker mag zijn op 3 december Piet! Fijn, dat ik weer een brief van je kreeg, Wi nifred van Geest. Jij bent weg van aardrijkskunde en vaderlandse geschiedenis Nou het zijn mooie vakken. Heeft je oom Pieter zo ver schrikkelijk veel vogels? Jan de Goede nog van har te gefeliciteerd met je ver jaardag. Jij hebt ook al een goede verjaardag gehad, heb ik wel uit je brief be grepen. Kan. je al rolschaat sen? Vond jij het ook fijn op Jan z'n verjaardag Cokkle de Goede? Heb je Jan z'n stoel nog versierd? Leuk, dat jij nog zo'n klein broertje hebt, Corrie Goes. Hoe heet hij? Krijg ik de volgende keer een briefje van je Hans Grootendorst? Nellie schrijft altijd, maar ik vind het leuk, als jij er dn 't ver volg ook een briefje bij doet. Was de andijvie lekker, Nellie Grootendorst? Is je rokje al gemaakt? Van jou ook graag de volgende keer een briefje Joop v. d. Gugten! Ook van jou kreeg ik geen briefje, Cor rie van Gijzen Jullie hebben weer goed •ie best gedaan. De namen die met de letters H Lm. N beginnen zijn nu aan de beurt. Hebben jullie al van Sint Nicolaas gedroomd? Tot de volgende week jon gens en meisjes. draai 44. Nita kijkt verschrikt naar Janek. Naar beneden glijden langs het touw" Dat is levensgevaarlijk. Janek. dat mag je niet doen! Maar hij luistert al niet meer. Janek heeft Nita alleen gelaten. Ze kijkt naar beneden Zc roept. En dan De auto is nu dichtbij gekomen. Nita herkent de wagen: het is de auto van de politic. En precies op hetzelfde ogen blik beginnen de klokken te luiden. Ze kleppen zomaar mid den op de middag, terwijl er toch niets bijzonders gebeurd is in het dorp. Het klinkt alsof er brand is, zo wild luiden die klokken. Sergeant Foster luistert in de auto. Klokken Hoe kan dat nu? Midden op de dag. zomaar klokgelui. En d« inspecteur. die naast hem zit. zegt: wat is dat toch met die klokken. Ik weet het niet. meneer, moet de sergeant bekennen. Zullen we niet eens gaan kijken? De chauffeur draait dc auto en stopt voor de kerk. De jagers, die nog altijd het spoor van Janek goed volgen, hebben de klokken ook gehoord. Ze kijken elkaar aan. Dat is iets bijzonders! Jongens naar de kerk. Ze lopen nog een beet je harder. En ze winnen het van de politie. Als de inspec teur en de sergeant op de kerk toelopen, schieten juist de laatsten van de jongens de toren binnen. Sergeant Foster gaat er gauw op af.... Deze puzzel is wat gemakkelijker, dan die van de vorige week. De voorwerpen die hier op staan, moeten jullie van buiten naar binnen invullen. Alle woorden eindigen met een L. Veel succes jongens en meisjes.' Oplossingen moeten vóór 17 november worden ingestuurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 18