Eerste Kamer wacht op daden van kabinet WYBERT Sunil wast stralend wit... m Scherp deflatoir beleid zou nu onjuist zijn Minder geforceerd tempo bij bouw kerncentrales Industrialisatiebeleid zal men moeten afwachten Lintworm: duister dier OVERAL DREIGT BESMETTING - Gebruik regelmatig Ernstige zaak' ceskundlge Ichten traag volgen Deze twee nauw aan elkaar verbonden elementen maken, dat je kind in Am sterdam kan sterven, ook al is liet zie kenhuis vlak naast de deur. omdat dat doodzieke kind er niet in komt, of het gehele mechanisme heeft eerst moeten werken. Er moeten eerst diensten func- En nu erkennen wij voor honderd pro zijn. Wij ontkennen evenuel even sterk, dat de organisatie de eigen verantwoor delijkheid, de onmiddellijke beslissing, de eigen weg voor het noodgeval vol ledig onmogelijk maakt. En dat is het moeilijke punt, waar het om gaat. En niet om de vraag, of de ambulance b.v. een half uur eerder had kunnen komen, als de controlerende arts vanuit de wo ning van het zieke kind was gaan op bellen. in plaats van eerst naar huis te gaan en daar te bellen. Het is geen een voudige zaak, maar wel een hoogst ern stige zaak. Minister De Pous contra socialist (Van onze parlementsredactie) jP\E MINISTER van economisahe zaken, de heer J. W. DE Pous, acht het niet juist onder de huidige omstandigheden reeds een scherpe deflatoire, afremmende politiek te gaan voeren. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van economische zakentegen de socialist Nederhorst, die vorige week had gepleit voor een zekere afremfning van de bestedingen op dit moment. De minister gaf toe. dat de bestedingen thans reeds iets sneller stijgen dan de middelen. Dit proces zal zich in i960 nog voortzetten. De particuliere consumptii neemt in '60. naar men verwacht, me ongeveer 6 pet toe en de particuliere in vesteringen stijgen dat jaar waarschijnlijk met circa 14 pet De overheidsuitgaven stijgen zowel in '59 als in '60 met 4 pet. Het betalingsbalanssaldo zakt het komend jaar met bijna 1 miljard tot 600 mil- (tegenover een tekort van ƒ600 mil joen in het jaar 1956). Gezien dit alles reeds thans een behoedzaam beleid nodig c voorkomen, dat de situatie van 195t zich herhaalt. Het te verwachten inves- teringspeil in '60 is echter nog niet exces- ief hoog en een stijging van de indus triële investeringen tot 10 a 15 pet boven de taakstelling van de Zesde Industriali satienota is zeer wel te verdedigen. Daar- _Js het niet juist, reeds thans de it teringsfaciliteiten in te trekken. Er zal ers volgens voorlopige ramingen geen overspanning optreden bovendien moet men op het werkgele genheidsaspect letten. Een te snel ingrij- zou waarschijnlijk het werkloos heidspeil weer doen stijgen. minister gaf als zijn mening te ken- dat beide gevaren, t.w. de sluipende bestedingsinflatie én de werkloosheid, vermeden dienen te worden. De inflatie- bestrijding mag de werkgelegenheid niet et nauw brengen, maar anderzijds Minister De Pous in Kamer (Van onze parlementsredactie) TTET TEMPO, waarin in ons land de kernenergie voor de elektriciteits- opwekking zal moeten worden aangewend, behoeft minder gefor ceerd haastig te zijn dan zich enkele jaren geleden liet aanzien. De tech- nologische ontwikkeling blijkt tijd te vergen, er is thans een relatief ruim aanbod van traditionele brandstoffen (in welke situatie de eerstkomende jaren waarschijnlijk geen verandering zal komen) en de efficiency bij de opwekking van elektriciteit door conventionele centrales ondergaat een voortdurende verbetering. In de naaste toekomst zal men dan ook bij de invoering van kernenergie voor de elektriciteitsvoorziening minder moeten letten op het tempo dan wel op economische doelmatigheid. Dit ver klaarde de minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous. gister middag in de Tweede Kamer, waar zijn begroting behandeld werd. De bewindsman wees erop, dat de elektriciteitsopwekking door kernener giecentrales thans nog aanzienlijk duur der is dan de voorziening door conven tionele centrales. Dit feit o.m. vormt vooralsnog een hinderpaal op de weg naar een positieve beslissing over de bouw van een eerste kernenergiecentra le in Nederland. De Provinciale Noord brabantse Elektriciteitsmaatschappij heeft dan ook eind september aan de Euratom-commissie meegedeeld, dat de voorlopige aanmelding van mei 1959 voor de bouw van een centrale binnen het kader van de Euratom-V.S.-overeen komst niet zou worden gevolgd door een definitieve aanmelding, waarvoor 20 okt. als sluitingsdatum gold. Op 10 oktober jl. heeft de PNEM echter aan Euratom bericht, dat alsnog zal worden nagegaan of zo n definitieve aanmelding kan w< den gedaan, waarbij Euratom verder verzocht om een dergelijke aanmelding dan te willen beschouwen „als te rech ter tijd gedaan". Dit verzoek is door de Nederlandse regering bij de Euratom- ondersteund. Advertentie vi ge rustig gas Trakteer h TrP VAN BOOTZ TIP VAN BOOTZ Hr H T. Lf! Buotz limericks i ..Deze stap", aldus minister De Po> gistermiddag, „is te zien als een reële poging van de elektriciteitsbedrijven om alsnog in het kader van de Euratom- V.S.-overeenkomst tot een definitieve bestelling van het materiaal voor eer eerste kernenergiecentrale te komen" Zoals bekend zou deze centrale te Geer- truidenberg worden gesticht. mag de werkgelegenheid geen inflatie in de hand werken. „Het beleid", aldus de minister, „zal daarom steeds gericht ten zijn, niet op het vinden van een promis tussen beide euvels, maar op zodanige beïnvloeding van de ec misohe structuur, dat én volledige werk gelegenheid én stabiliteit beide tegelijk gerealiseerd kunnen worden". De king van de concurrentie dient, waar gelijk, te worden bevorderd, om. door middel van de economische integratii het kartelbeleid in nationaal en interna tionaal verband. Voor de overheid blijft er daarnaast nog een belangrijke taak, die men zou kunnen aanduiden als de „economische begeleiding" van aanpas singsprocessen. Over het prijsbeleid zei de ministei nog, dat wanneer mocht blijken, dat loonsverhogingen ln het kader vai gedifferentieerde loonvorming de neiging tot prijsverhoging zouden doen ontstaan, de noodzaak van een preventieve mel dingsprocedure over de gehele linie op nieuw onder ogen zou moeten worden gezien. Overigens merkte de minister op. dat afgezien van het vrij hoge prijs peil der agrarische produkten op het ogenblik niet kan worden gesproken van ?n algemene tendens tot prijsstijging. In antwoord op een vraag van de heer Hazenbosch (a.r.) zei de minister, dat bij hem van tevoren vaststond, dat ook hij het op economische zaken niet zonder staatssecretaris zou kunnen doen. Wel meende hij pas tot een nadere aanwij zing van het werkterrein van de onder minister te kunnen overgaan, nadat hij zich een duidelijk beeld zou hebben ge vormd van het departement en de depar tementale problematiek. Dr. Veldkamp stond aanvankelijk afwijzend tegenover nieuwe ambtsperiode, maar stemde later toch toe. Zijn werkzaamheden ont lasten de bewindsman (wiens tijd voor groeiend deel in beslag wordt ge en door nieuwe nationale en inter nationale kwesties) en sluiten nauw aan bij zijn vorige werkzaamheden. Tijdens de replieken zei de a.r. Hazen bosch. dat de rede van de minister had beantwoord'aan de verwachtingen, die omtrent deze bewindsman mocht koesteren De cijfers, die de minister heeft genoemd, geven geen aanleiding tot het pessimisme, dat uit het betoog van de socialist Nederhorst sprak. Volgend jaar zal moet worden bezien in hoeverre deze cijfers met de werkelijkheid klop pen. Voor bestedingsbeperkende maat regelen is thans geen plaats. De heer Hazenbosch vond het merkwaardig, dat de heer Nederhorst. die vroeger een vijand was van het oppotten van devie zen, daar nu voor pleit en zulks tegen de achtergrond van een in '60 te ver wachten betalingsbalanssaldo van 600 miljoen. Nota t.z.t. aan Kamer M (Van onze parlementsredactie) INISTER DE POUS (economische zaken) zal te zijner tijd bij de Tweede Kamer een nota indienen, aan de hand waarvan de Kamer dan van gedachten kan wisselen over het regionale industrialisatiebe leid. Voordat de nota komt, zal echter eerst enige ervaring met dit beleid moeten zijn opgedaan. De K.V.P.-Assmann had gisteren, tijdens de be grotingsdebatten over economische zaken, in een motie om een dergelijke nota en parlementaire gedachtenwisseling gevraagd, maar na de bevre digende ministeriële trok de katholieke afgevaardigde zijn motie in. om aan de decentralisaticbewcging ver dere stimulansen te geven en de richting zodanig te beïnvloeden, dat deze bewe ging vooral ten goede komt aan de pro bleemgebieden. die hiervan nog niet vol doende \ruchten hebben kunnen plukken. Het begin van het nieuwe spreidingsgc- bied stemt hoopvol: de premie- en prijs reductieregeling blijkt duidelijk een aan trekkingskracht tc zijn. De heer Assrr had ook gevraagd inschakeling van de provinciale besturen bij het regionale in dustrialisatiebeleid. De minister wees hem er echter op, dat van een dergelijke inschakeling reeds in vele gevallen sprake is. Dit beleid zal geen weiziging onder gaan. De (overbodig geworden) motie-Ass- mann was medeondertekend door o.m. de heren Hazenbosch (a.r.) en Van Lceu- i (lib.) De mening van minister De Pous was, dat thans de uitwerking van het uitge stippelde regionale industrialisatiebeleid moet worden afgewacht. Het gaat er nu 140) Tijdens de levensprocessen ontstaan stoffen die schadelijk zij" voor het levende organisme en daar om zo spoedig mogelijk uit het li chaam verwijderd móeten worden. Daarom zijn uitscheidingsorganen een noodzakelijkheid bij alle levende wezens, omdat alleen deze organen een ongestoorde gang van de levens processen mogelijk maken. Zelfs bij eencellige dieren zijn bepaalde delen van de cel (we kunnen hier onmoge lijk van organen spreken i gereser veerd om voor de uitscheiding van de schadelijke stoffen zorg te dra gen. Vele lagere dieren, zoals de zeester verzorgen dit onderdeel van de levenstaak op uiterst simpele wij ze, want hun lichaamswand bewerk stelligt het uitscheldingsproces van stoffen die het dier liever kwijt dan rijk is. Maar slakken en mossels heb ben al organen die we als nieren zouden kunnen betitelen, alhoewel hun constructie de vergelijking met echte nieren niet kunnen doorstaan. Er Ls zoals trou wens te verwachten was dus een ze kere opklimming de lagere diersoor ten naar de hogere, d.w.z. hoe gecom pliceerder het gehe le organisme, hoe in gewikkelder ook het uitscheidingsstelselMaargeen „cd lond.r „n flink i.nUI nltion- dertneen. E-n hlprvnn is de lintworm, „n dier vnn bij.ondrr ls»( .Hooi met een zeer afkeurenswaardige le vensopvatting. Ondanks de primltteve staat waarin deze parasiet verkeert, bezit het echter e«n ingewikkeld uit scheidingssysteem. Deze gecompli ceerdheid is een gevolg van de bij zondere levenswijze van het dier, dat in het darmkanaal van de mens door de huid verteerd voedsel opneemt, waarin zich tevens giftige stoffen be vinden. Deze moet het dier natuurlijk zo gauw mogelijk kwijt zien te ra ken. Maar het duistere bedrijf van de lintworm heeft nog andere nadelen. Door het ontbreken van zuurstof ver branden bij zijn eigen stofwisseling de voedingsstoffen niet. Die stoffen worden alleen maar gesplitst, zodat het dier bezig is zichzelf te vergifti gen. Door een bijzonder systeem van uitscheidingsorganen is aan dit on gemak van de lintworm tegemoet ge komen (was dat maar achterwege ge bleven!) en door een stelsel van twee lange buizen, waarin ingewik keld gebouwde kanaaltjes uitkomen, die de schadelijke stoffen uit het li chaam opnemen en via lange kanalen weer afvoeren, is de lintworm in staat gesteld zijn schade lijke stoffen snel weg te werken. Jam mer, maar waar. Met het verschijn sel dat de uil zijn nek 180° kan draal en zuilen we gemak kelijker genoegen al is de verklaring livelier dan wat we TOC1I IS HET ZO! kunnen nemen, daarvan niet zii zojuist besprake xn volgende keer. Ook Hoge Raad oordeelt Automobilist moet zich verzekeren De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van de officier van justitie te Dordrecht, die in cassatie was gegaan te-gen het vonnis van de recht bank waarbij een automobilist als bij zondere voorwaarde had gekregen dat hij zich moest la.ten verzekeren tegen wette lijke aansprakelijkheid De officier was van mening dat dit in strijd was mat de godsdienstvrijheid omdat de betrokken automobilist godsdienstige bezwaren had tegen het afsluiten vafi verzekeringen De Hoge Raad echter heeft het beroep in cassatie van de officier verworpen. Excelsior wordt niet verkocht Directie en commissarissen van de Met- salbuizenfabriek Excelsior verklaren naar aanleiding van een bericht dat zij geen onderhandelingen voeren over verkoop van de fabrieken. WOENSDAG 11 NOVEMBER 19- ***19 - r-y'i WITTER DAN HET WITSTE LAM Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak wm. en spaart uw linnenkast VRIENDELIJK, MAAR GERESERVEERD Prof. Anema: geen principieel verschil met vorig bewind (Van onze parlementsredactie) "1 VRIENDELIJK, maar niet zonder reserve, heeft de Eerste Kamer gis- termiddag het kabinet-De Quay ontvangen. Dat gebeurde bij de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1960. Het was de eerste keer dat het zes maanden oude kabinet zich officieel aan de Eerste Kamer voorstelde. Vandaar dat aan het debat een algemeen handen schudden tussen kamerleden, ministers en staatssecretarissen vooraf ging en vandaar ook dat mr. Kropman (kath. v.) in zijn rede niet ongeestig opmerkte: „Wij zijn door dit kabinet niet bepaald overvallen." De 83-jarige prof. mr. A. Anema (a.r.) zei dat zijn fractie tegenover het kabinet-De Quay vrijwel dezelfde positie inneemt als tegenover het laatste kabinet-Drees. Dat in plaats van de P.v.d.A. nu de V.V.D. in het kabinet zit, maakt voor de hoogbejaarde senator principieel geen verschil. „Wij treden dit kabinet met vertrouwen tegemoet, maar wij behouden ons een geheel vrij principieel en praktisch oordeel over het beleid voor", zei prof. Anema. Bijna dezelfde opmerking maakte mr. R. Polle- ma (c.h.). „Onze fractie treedt dit kabinet in zoverre met vertrouwen te gemoet. dat zij het naar zijn daden zal beoordelen", verklaarde hij. Eer der had mr. Pollema opgemerkt dat zijn fractie het kabinet in zijn stre ven naar meer vrijheid steunt, maar dat zij graag wat meer élan bij dit streven zou hebben gezien. De plannen zijn nog te vaag. Waarschuwing aan mr. Van Rooy Zeer openhartig: was dc waarschuwing die mr. H. van Riel (lib.) aan dc minis ter van sociale zaken en volksgezond heid. mr. Van Rooy. gaf. „Ik duid u nog niets euvel, maar wees op uw hoede", zei de liberale woordvoerder. Een teken aan de wand voor de minister vond de hecr Van Riel dat een man met verant woordelijkheidsgevoel als het Ecrstc- Kamerlid prof. dr. I. A. Diepenhorst (a.r.) in een van zijn radiopraatjes de sarcas tische vraag heeft gesteld of minister Van Rooy zich niet teveel met de aan leg van nieuwe sanitaire installaties op zijn departement bezighoudt. Over hel Kabinet als geheel kon de heer Van Riel een positief geluid laten horen, omdat het Kabinet beantwoordt aan de verkiezingsuitslag en aan de si tuatie die zich in de komende jaren zal voordoen. Maar als men wenst dat de tegenwoordige regeringseombinatie lang zal duren, moet het Kabinet ook in zijn personele samenstelling en in zijn leiding sterk zijn. Aan minister-president De Quay vrneg de liberale spreker waarom hij tiidenstde formatie geen plaats op de departementen van financiën, econo mische zaken en sociale zaken voor een liberaal heeft ingeruimd. Mr. J. in 't Veld (soc.) zei dat de plannen van het Kabinet-De Quay hem in de oren klinken als „een lied van schijn en wezen" Van een chrislelijk- sociale politiek en van meer vrijheid had hij nog niets gezien. Mr. Kropman (kath. v.) koesterde om trent het beleid van het Kabinet ..hoop volle verwachtingen" Door het deel nemen van liberalen aan de regering wordt de lijn van het Kabinet naar zijn mening niet omgebogen. De „verwijde- van kunstmatige elementen uit ons omisch bestel" waarvan de jongste Troonrede sprak, zou er ook zonder libe ralen gekomen zijn, louter omdat de eco nomische toestand de verwijdering van die elementen veroorlooft Te vaag De heer Pollema (c.h.) merkte op dat het nieuwe Kabinet heeft nagelaten zich door een regeringsverklaring aan de Eerste Kamer voor te stellen. Hij maakte er de regering geen verwijt van. omdat zij vermoedelijk heeft gedacht nu met duidelijke, welomschreven plannen tc kunnen verschijnen. Hieraan ontbreekt echter nog wel het een en ander. De diepste politieke tegenstelling is volgens mr Pollema niet die tussen libe ralisme en socialisme, maar die tussen het menselijk-autonome en het ehriste- lijk-heteronome normbesef, zoals prof. Anema indertijd heeft gezegd. Niettemin meende de c.h.-sprekcr dat prof. Romme (kath. v.) onlangs wel zeer optimistisch is geweest, toen hij verklaarde dat een gezamenlijk nationaal program van de protestantse partijen en de K.V.P. niet onmogelijk is. Vóór deze „Rommeaanse suggestie" gaat volgens mr. Pollema sa menwerking van de protestantse partijen. Bijzondere aandacht vroeg de c.h.- woordvoerder voor het vraagstuk van de Lauwerszee. Hij herinnerde er aan dat zijn vader reeds een halve eeuw geleden voor afbakening hiervan had gepleit. „Wat is een halve eeuw in Den Haag. als het de Lauwerszee betreft?" Voorts vroeg spreker vrijstelling van militaire dienst voor onderwijzers in die gevallen waarin anders het onderwijs grote schade zou lijden Tegen het ont- werp-mammoetwet uitte spreker ernstige bezwaren. Hij drong er bij minister Cals od aan vóór de behandeling in de Tweede Kamer de aanvullende regelin gen bekend te mkacn. De heer Pollema vroeg zich af. of het staatsrechtelijk juist was. dat bij het loondebat de minister van sociale zaken door de mond van zijn staatssecretaris prak. Prof. Anema (a.r.) stelde vast dal opnieuw een Kabinet met brede basis hebben. Liever had hij een rechts Kabi net op christelijke grondslag gezien. Dan waren we van het geschipper van dc brede basis bevrijd. Zowel de liberalen als de socialisten loochenen het recht tot partijformatie op christelijke grondslag. Beide staan op een zuiver humanistisch fundament. Voor onze partij als geheel maakt samenwer king met socialisten of liberalen dan ook geen verschil, zei de heer Anema. De verwantschap onzerzijds met de li beralen is negatief. Beide staan wij ne gatief tegenover uitgebreide staatsbe moeiing. Maar dc liberale vrijheid is een zuiver persoonlijk privilege, terwijl wij een christelijke vrijheid verlangen. Dit verschil blijkt onder meer inzake de crematie. Sociale politiek De heer Schipper (a.r.), die over het sociaal-economisch beleid sprak, merk- ,te op dat het er in de sociale politiek om moet gaan de kwetsbare mens zowel zelfstandig als onzelfstandig minder kwetsbaar te doen zijn. Het loonbeleid moet een bijdrage zijn tot de „verantwoorde verdeling van de vruchten der economische vooruit gang", waarvan de Troonrede spreekt. De verantwoordelijkheid moet meer bij het georganiseerde bedrijfsleven komen. Daarom vroeg de heer Schipper zich af of het wel raadzaam is geweest dat staatssecretaris Roolvink een „nadere verduidelijking" van de algemene aan wijzing heeft gegeven. Voorts pleitte de a.r.-spreker voor een spoedige herziening van de invaliditeitswet en voor vervan ging van het ziekenfondsenbesluit door Zoals gemeld ligt het in de be doeling de heer Th. H. Bot te benoemen tot slaatsscretaris van binnenlandse zaken Nieuw- Guinea.) een wet. Teleurstellend vond spreker dat het Kabinet aan een staatscommissie slechts vraagt in hoeverre een herziening van het vennootschapsrecht nodig is en zonder meer hoe dit recht herzien noet i de mammoetwet zei de heer Schippers dat alvorens het ontwerp in de Kamers komt eerst wijzigingsvoor stellen moeten worden ingediend. Anders zullen de voorstanders van het christelijk onderwijs waarschijnlijk moeten tegen stemmen. In beweging Mr. In 't Veld (soc.) verklaarde dat de verlioudine tussen regering en parlement voortdurend in beweging is. Thans be rust in de meeste Wcsteuropesc landen de leiding ook inzake de wetgeving bij de regering. Daarom is een voorafgaand akkoord over de hoofdpunten van het regeringsprogram nodig. Veel ellende bij de loonpolitiek had op deze manier kunnen worden voorkomen. Bij de jongste Kabinetsformatie is bin ding met de fracties afgewezen. Men ging er van uit dat de vier partijen het toch wel eens zouden worden. Dit was wel wat optimistisch, zei mr. In 't Veld. Men beweert dat het Kabinet meer dan het vorige eensgezind is ten aanzien van de beginselen, maar dit klinkt mr. In 't Veld in de oren als een lied van schijn De V.V.D. schijnt, sinds zij regerings partij is, minder sympathie dan vroe ger te voelen voor de rechten van de minderheid. Ook staatssecretaris Rool vink is door deze bacil besmet, als hij er het N.V.V. een verwijt van maakt, dat het geen verantwoordelijkheid wil aanvaarden voor adviezen van een meerderheid waar het niet achter staat, aldus de socialistische spreker. Samenwerken Mr. Kropman (kath. v.) sprak de wens uit dat dc P.v.d.A. tc eniger tijd weer in staat zal zijn constructief aan de rege- ince te werken. Dat kan wanneer zij is gaan inzien dat het landsbelang enwerking eist op grond van een ipromls en niet op grond van een dictaat. Tegenover de plannen van het Kabinet stond mr. Kropman in beginsel welwil lend. Speciale aandacht vroeg hij voor de krotopruiming waaraan in het re geringsprogram voorrang moet worden toegekend en voor de bestrijding van de misdadigheid, in het bijzonder van zedenmisdrijven. Het sociaal-economisch beleid mopt voorzichtig, maar krachtig zijn. Pp houding van de regering inzake do p b o steekt ongunstig af bij die inzakp de bezitsvorming. Geschrokkei Uit de verklaring van mr. Pollema dat de c.h .-fractie nu als geheel de „derde macht" van prof. Oud (één partij van V.V.D, A.R.P. en C.H.U.) verwerpt en dat dit vroeger wel eens anders is ge weest. trok mr. Van Riel (lib.) de slotsom dat dit een kwestie van opportunisme is. Over de Kabinetsformatie merkte mr Van Riel op, dat het aanzien van hel Kabinet zou zijn versterkt, als de leider van de grootste fractie in de Tweede Kamer (dus de K.V.P.) of een andere vooraanstaande figuur uit die fractie minister-president zou zijn geworden- Voorts vroeg hij prof. De Quay waarom hij bij de formatie geen contact had ge zocht met de fractievoorzitters in de Eerste Kamer Dat zou verstandig zijn geweest, want het ging hier om een ex periment in het persoonlijke vlak. Pat naar een chnstelijk-sociale politiek wordt gestreefd, betekent voor de heer Van Riel dat het te voeren beleid norma tief gemotiveerd moet worden. Geen op port dus. verband met de zaak-Meulenbell Ie liberale spreker dat er een instan- aoet komen die bij gevallen van on- arlijkc vermoedelijke krankzinnig heid moet bezien wat met het oog od _oekomst van de patiënt de mildste oplossing is. Ir. H. Fokker Kg.), die zijn eerste rede in de Eerste Kamer hield, betreur de da4 de regering zich niet op het stand punt stelt dat zij Gods wet moet hand haven Kermissen en soortgelijke verma kelijkheden moeten niet alleen op zon dag. maar zonder meer geheel worden verboden. Tegen verkeersovertreder» moet straffer dan thans worden opgetre den. Voor personen met gewetensbezwa ren tegen de A.O.W. moet er een aparte ipaarregeling komen. De heer Fokker keerde zich voorts tegen het Landbouw schap, de zware belastingdruk, de Ver- Ie Naties en het gezantschap bij de Paus. DAM PO GENEEST verkoudheden bi^/ader^Moede^i^Clnd

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5