Voorschoten heeft voor 1960 geen sluitende begroting Sassenheim heeft nieuwe ulo Valkenburg heeft sluitende begroting voor 1960 Touwtjes moeten wat strakker worden aangetrokken NIEUWS vtc/eSLEUTELSTAD NIEUWE LEIDSCHF. COURANT 4 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 l oor bouw instructie-zwembad f450.000 geraamd T~^E BEGROTING der gemeente Voorschoten voor het jaar 1960, die na J-' een eerste wijziging een reëel tekort aangeeft van 236.488, ver toont ten o|>zichte van vorige begrotingen nog steeds geen hoopvol pers pectief. Uit de bij de begroting gevoegde nota van B. en W. aan de Raad hebben wij het volgende ontleend. Ook dit keer valt weer de klacht te be luisteren over de moeilijkheid een begroting samen te stellen c.q. een beleidslijn vast te stellen als gevolg van de onzekerheid ten aanzien van de uitkeringen uit het gemeentefonds. Weliswaar hebben deze uitkerin gen achteraf de resultaten over de jaren tot 1956 vrij gunstig beïnvloed, doch de situatie van het moment is onzekerder dan voorheen. Van de zijde van Ged. Staten zijn opmerkingen gemaakt waaruit te constateren is, dat de touwtjes wat strakker aangehaald zullen worden. Een tekort, zoals nu Is begroot, valt naar de mening van B. en W. niet door bezuinigingen te overbruggen. Opvoering van de gemeentelijke belastingen zal niet in belangrijks mate moeten plaats vinden Verzorgingspeil B. en W. zijn van mening, dat het ver zorgingspeil een redelijke hoogte heelt bereikt. Het opvoeren van dit peil heeft belangrijke financiële lasten met zich ge bracht. Vooral de uitgaven voor onder wijs en opvoeding hebben daarin een be langrijk aandeel gehad. Leerzaam is de vergelijking met de re sultaten van andere gemeenten. Wat be treft de nadelige saldi van onderwijsza ken, bevindt Voorschoten zich in de groep van de grootste gemeenten. De uitkeringen uit het gemeentefonds liggen ver beneden het gemiddelde. Geldleningen Het is mogelijk gebleken voor belang rijke bedragen vaste geldleningen te slui ten. Van 1 september 1958 tot 1 september 1959 beliep dit een bedrag van niet min der dan f 2.193.726. Het hoge rentepercen tage van pet of meer heeft niteraard invloed geli3d op het nadelig saldo voor 1960. De gemeenten zijn nog steeds aan gewezen op geldleningen via de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De financiële positie van Voorschoten Isj in het afgelopen jaar niet verbeterd, gezien het overgrote deel van de geldleningen is gesloten voor het ultvoe- erkei aantal kleine Investeringen zijn gedaan welke niet door vaste geldleningen zijn gedekt. In vesteringsprogram Meer dan andere Jaren zal 1960 staan in het teken van de uitbreiding meente. De werken welke In 1960 zullen worden uitgevoerd of in uitvoering zul len worden genomen zijn onder meer Grondaankopen, schade-uitkeringen er bouwrljpmaken Adegecst f 2 400.000 bouwrijpmaken Vlietwljk II f 2.000.000; voorbereiding en grondaankopen Bosch geest f 1.500.000; voorbereiding en grond aankoop Bijdorp f 1.200.000; voorbereiding en grondaankopen uitbreidingsplanner Boshuizen en Stevenhoven f 500.000; aan koop grond industrieterrein Molenlaar f 180.000; sanering doorbraak Schoolstr. Voorstraat f 120.000; bouwrijpmaken drie hoek Oranjekade f 200.000; bouw 72 ningwetwoningen Vlietwijk II f 1.250.000; bouw 36 bejaardenwoningen f 400.000; bouw instructichad annex badhuis f 450.000; bouw R.K. uJ.o.-school f 400.000; bouw Chr. kleuterschool f 200.000: ver plaatsing volkstuinencomplex en grond aankoop f 40.500; voorbereiding -f gedeel telijke uitvoering algemene beeroafplnats f 100000; diverse normale uitbreidingen bedrijven. Europese verkiesingen Dr. Tilanus tegen één christelijke kandidatenlijst Dr. H. W. Tilanus, voorzitter van de fractie der Christelijk Historische Unie In de Tweede Kamer, Is voorstander van het vormen van één christelijke fractie in het Europese parlement. Hij verwerpt echter de gedachte, dat de drie christen democratische partijen In Nederland (K.V.F., ARP. en C.H.U.) bi) de Euro pese verkiezingen, die waarschijnlijk in 1963 worden gehouden, met één kandida tenlijst uitkomen. De heer Tilanus geeft de voorkeur aan eigen kandidatenlijsten, die eventueel verbonden kunnen worden. De grijze voorsltter van de c.h.u.-fractle heeft dit In een rede voor afgevaardigden van de slatenkring Sneek te kennen ge geven. Bij louter binnenlandse verkiezingen wenst de heer Tilanus ook geen gemeen schappelijk program van de drie chris ten-democratische partijen. Alle partijen moeten raar zijn mening met een eigen program komen. De c.h.u. wenst princi pieel geen tot in details uitgewerkt pro- De voorzitter van de A.R.Pdr. W. P. Berghuis, heeft onlangs gezegd, dat de drie christen-democratische partijen hi| de komende Europse verkiezingen niet alleen met een gemeenschappelijk ver- kietlngsprogram. maar ook met een ge meenschappelijke kandidatenlijst moeten optreden. Bij zuiver Nederlandse verkie zingen zouden volgens dr. Berghuis de verkiezingsprograms van de drie partijen zoveel mogelijk op elkaar moeten worden afgestemd. LevensverzekeringProduktie in sep tember volgens Centraal Bureau voor de Statistiek f 392 (augu«tus f 315,5) miljoen, waarvan f 156.3 (131.5) min. kapitaals-, f 215.3 (187) min. rent»- en l 20 (17) min volksverzekering; over eerste 9 maanden f 3104.6 (2815,7) min., waarvan f 1420.1 1265,9) min. kapitaals-, f 1493,4 (1356.2) min rente- sn f 189,1 (193,7) min. volks- Bouw woningwetwoningen Vlietwijk II sanering zuidelijke zijde Schoolstraat voltooiing bouwrijpmaken Adegeest; res tant grondaankoop en bouwrijp maken Boschgeest; gedeeltelijke demping Kerk- sloot en verlenging nooduitlaat; aanleg industrieterrein Molenlaan; bouw koffie kamer cultureel centrum; uitbreiding ge zondheidscentrum c.q. stichting filiaal; compensatie gebouw Christelijke Belan gen en restauratie ambachtshuis; bouw r.k. kleuterschool, 4e r.k. lagere school. Hervormde lagere school, gymnastieklo kaal en instruetiebad, bouw of uitbrei ding Christelijke u.l.o.-school, bouw of uitbreiding openbare u.l.o .-school, bouw van gebouw openbare werken en centraal magazijn en brandweerkazerne; aanleg algemene begraafplaats en grondaankoop aula en dienstwoning algemene begraaf plaats; aanleg kruidentuin voor minder valide arbeiders; bouw Christelijke kleu terschool; uitbreiding raadhuiscomplex; aanleg 5e sportveld; stichting buitencen trum voor padvinders en podvindsters; voorbereiding 2e .sportveldencomplex; voorbereiding 2e volkstuinencomplex. Opmerkelijk is, dat de aunleg van een algemene begraafplaats, waarvan de ur gentie kortgeleden in de raad zo met na druk werd gestipuleerd, op deze lijst op de 20ste plaats is gezet. Algemeen beheer In de begroting werd nog geen rekening gehouden met de, uit de door te voeren werkclassificatie voortvloeiende hogere ien van de uitbreidingsplanner olgt: Plan i.o. „Vlietwijk II". Ligt t SOLDAAT REED IN OP EKKEERS- BRIGADIERTJE De laatste rit, die de 21-Jarlge dienst plichtige soldaat N. de G. uit Rotterdam maakte, voor h(j afzwaaide, la ongetwij feld zijn meest onprettige geworden. De rit resulteerde namelijk In een vonnis van de krijgsraad en In een zitting van het Hoog Militair Gerechtshof, die gister morgen in Den Haag plaats had. In juni reed De G. in Bergen op Zoom met een militaire vrachtwagen. Hij moest zijn opvolger met deze auto be kend maken. In een straat vol schoolkin deren had De G. het stopteken van een verkeersbrigadicrtje genegeerd. Het jochie had door een sprong de wagen op het nippertje kunnen ontwijken. Het vonnis van de krijgsraud luidde: zes weken hechtenis en ontzegging van rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. De jongeman, woonachtig in Rotterdam, vertelde ,t hof. dat hij wilde emigreren en meende dat zijn kansen nihil werden door het krijgsraadvonnis. Daarom was hij in appèl gegaan. De president meen de dat dit niet het geval was. De advocaat-fiscaal kwalificeerde de gang van zaken in Bergen op Zoom als •„schandalig'. Hij achtte een strenge straf gewenst en eiste bevestiging van het krijgsraadvonnis. De verdediger achtte de vrijheidsstraf onevenredig aan de schuld van beklaagde. Er had geen aanrijding plaats gehad, zo betoogde hij. HU drong aan op clementie. Uitspraak over 14 dagen. Na tip van buurman Drie ontvluchten uit gesticht gegrepen Tot Zijn grote verbazing signaleerde maandagmiddag een bewoner van de Hor tensiastraat in Den Haag zijn buurjongen. Hij wist niet beter dan deze knaap be hoorde in het rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort te zitten. Daar hij bovendien bemerkte dat de Jongeman gestichtskleding droeg, be sloot hl) de politie te bellen. Deze ont dekte de inderdaad voortvluchtige met nog twee kameraden, eveneens uit Amers foort afkomstig, in een poort in de Braamstraat, waar zij ?ich verstopt had den. De andere twee 17-jarigen waren uit Amsterdam en Heerlen afkomstig. Bij he: verhoor vertelden zij 's ochtends uit het gesticht ontvlucht te zijn. In de buurt van Amersfoort stalen ze een auto, waarmee ze over Amsterdam naar Den Haas wilden rijden, om bij de Hagenaar thuis, die de vorige dag jarig was ge weestalsnog dit heuglijk feit te vieren Bij Schiphol was de benzine echter op en daar zii niet over contanten beschikten. en wordt zo mogelijk nog in 1959 aa raad ter vaststelling aangeboden. b. Plan i.o. „Adegeest". Wacht nog op goedkeuring door Gedeputeerde Staten c. Plan i.o. „Boschgeest". Is inmiddels in een zodanig stadium gekomen dat het ontwerp aan de provinciale planologi sche dienst z.al worden voorgelegd. d. Plan i.o. „Bijdorp". Als c. e. Plan in hoofdzaak, waarin de wijken „Stevenhoven" en „Boschhuizen" zijn opgenomen. Omtrent het ontwerp nog nader pverleg gaande met de rijks waterstaat. f. Plan „bebouwde kom" inclusief de sa nering van de Schoolstraat en de door braak Schoolstraat-Voorstraat. Mede naar aanleiding van het rapport het Economisch Technologisch Instituut inzake de winkelplanning is het nood zakelijk gebleken in dit plan opnieuw wijzigingen aan te brengen, waarmede de nodige spoed zal worden betracht. De ten laste van de gemeente blijvende kosten van de Bescherming Bevolking zijn wederom belangrijk toegenomen. Te genover dë uitgaven van f 20.328 (vorig jaar f 16.343) staat een rijksbijdrage slechts f 2878. Volksgezondheid Er worden thans plannen ontworpen voor de bouw van een instructie-zwem. bad in combinatie met het derde gymnas tieklokaal. Zo mogelijk zal met de bouw van het instruetiebad, dat Sn de onderbouw van het gymnastieklokaal wordt onderge bracht! reeds In 1960 worden begonnen. Het zal dan mogelijk zijn op eenvou dige wijze de gehele Voorschotense jeugd zwemles te geven. B. en W. hebben voorlopig afgezien het plan voor een open zwembad omdat dit binnenkort niet meer zo urgent z»l zijn daar Leiden een dergelijk zwembad gaat bouwen tussen de Voorschoterweg en de Vliet. Huisvesting Het is voor het college van B. en W. eetv gewet^r\sz^k pit) de t»<?uw van huurwoningen gestadig, voort gang te doen vinden. Het complex van 73 woningen is dezer dagen gereedgekomen. De bouw van het complex van 72 etage woningen vordert gestaag. B. en W. ijveren ervoor, dat in 1960 het com plex van 44 woningen in Vlietwijk I zal kunnen worden aanbesteed. In een der volgende raadsvergaderin gen zal een krediet worden ge vraagd voor het ontwerpen van een complex van 72 normale woning wetwoningen en 36 bejaardenwo ningen in Vlietwijk II. B. en W. voeren voorts besprekin gen over de bouw in Vlietwijk II van een aantal huurwoningen met een redelijke huurprijs door institu tionele beleggers. Het verheugt het college dat er In de laatste tijd zo'n groot aantal woningen wordt gebouwd met toepassing van de Regeling Bevordering Eigen Woningbezit, welke ook konden worden aangekocht door personen met een minder ruime beurs. Als het plan Vlietwijk II is vast gesteld. zullen voorstellen worden gedaan aan de raad tot grondverkoop in verband met de bouw van een aantal van derge lijke woningen in dit nieuwe plan. Ter bepaling van het te voeren'woning- bouw-beleid wordt thans een enquête gesteld naar de woonwensen van in' ners in de leeftijdsgroep van 60 jaar Openbare iverken De kosten van onderhoud van straten en pleinen zijn met 13 pet toegenomi Het nadelig saldo van de reinigingsdienst is met 11 pet toegenomen. Verwacht wordt, dat dit nog verder zal stijgen. Het gestegen nadelig saldo van de beplan- tingsdienst is een gevolg van de uitbrei ding van de beplantingen en de nog steeds stijgende lasten van lonen en materialen, Onderivijs en cultuur De uitgaven voor dit hoofdstuk maken '38.4 pet uit van het budget. Het totaal gemiddeld aantal leerlingen van alle scholen steeg van 1548 in het jaar 1954 tot 2337 in 1959, Opvallend is. dat de procentuele stijging van het aantal leerlingen wederom belangrijk groter is dan die van de groei van het totaal aan tal inwoners der gemeente. De scholen bouw is uiteraard een dynamisch onder deel in de gemeentelijke activiteit. Ver wacht wordt, dat binnenkort een aanvang kan worden gemaakt met de bouw van de nieuwe Vlietschool. Plannen wordgn ont- orpen voor een nieuwe R.K. Ulo-school. De nieuwe openbare kleuterschool aan de Dillenburglaan zal waarschijnlijk eind deze maand in gebruik worden genomen, de bouw van een Chr, kleuterschool wordt nog overleg gepleegd met de in specteur van het kleuteronderwijs. Hoewel de christelijke De Visser-ulo in Sassenheim pas over veertien dagen officieel zal worden geopend, hebben de jongelui er al hun intrek ge nomen. Bijzonder ingenomen zijn zij met een practicum lokaal, waar allerlei instrumen ten staan voor de ingewikkeld ste proeven. Gisteren probeerde klas 3a, Eefke de Jong, Corrie Ruwaard, Nelleke Nieuwenhuis, Frida Biemond, Wim de Vóogt, Kees van der Voet en Kees van Diggelen, hoe het precies in zijn werk gaat bij een proef met ijzervijlsel voor een magnétisch veld. De heer E. van der Zaag, die tot taak heeft de jeugd te leiden in het mysterieuze veld van gassen, kwik en spanningen, moet zo nu en dan nog een handje helpen. Foto N. van der Horst. Vrouw gewond op O. Rijn Gistermorgen even over half twaalf viel op de Oude Rijn de 64-jarige mevi M. M. Dreef uit de Atjehstraat met de fiets doordat-zij jn aanraking kwam met zes meter lange ijzeren pijp die. uit bouwwerk naar buiten werd gedra- gen. Met verwondingen aan haar mond »n rib werd de vrouw naar het demisch ziekenhuis gebracht. Gemeenteraad vergaderde Vragen over Voorschoterweg, dorpshuis en sportveld houden, vormde de gemeentebegroting 1960 de hoofdschotel. In een jitvoerige toelichting had het college van B. en W. medegedeeld, dat deze ciële positie van de gemeente. Het uit blijven van de nieuwe wet op de finan ciële verhouding tussen r(jk en gemeente was daarvan wel de oorzaak. Bij het vast stellen van de cijfers moest men uitgaan van de hedendaagse wetgeving. Daarvoor moest men wel enige wenselijke objecten achterwege laten, maar die zijn nu toch ook weer niet zo urgent, dat ze beslist begroot moesten worden. Voor de bouw van het Dorpshuis geeft het rijk 15 pet subsidie tot een maximum van 15.000, de provincie 25 pet tot een maximum van 25.000, terwijl 10 pet van de burgerij moet komen in geld of In natura. Het begroting evenals haar voorgangsters sluitend was, thans met een bedrag laatste kan bijvoorbeeld bereikt «orden, itga r onK Cl da Wrnrina 8,8 men werkzaamheden In yr«e tijd ge- voor „onvoorziene uitgaven" van 8945,81. .Vergeleken met de begroting voor de dienst 1959 vielen er niet veel direct belangrijke wijzigingen te constateren. Op twee punten werd voornamelijk gewezen. Ten eerste was er een bedrag van 400,- opgenomen, bedoeld om te dienen als even tuele subsidie in het exploitatietekort van het te bouwen dorpshuis. Ten tweede was er in het hoofdstuk „openbare werken" een post opgenomen, bestemd voor de asfaltering van de Voorschoterweg, in totaal ongeveer 40.000,—. i de - Den Ha; hij „Heelal en Aarde" in Rotterdam Zoal* bekend ii wordt van mei tot en met september 1960 in het Ahoy-com- plcx te Rottterdam de Internationale Tuinbouwtentoonstelling gehouden. De ze actuele expositie zol het verband to nen tussen de zonnekracht en het leven van plant en bloem Voor het Comité „Heelal en Aarde" aal om. worden be noemd de Leidse hoogleraar in de »ter- renkunde aan de Rijksuniversiteit, prof. dr. H C van der Hulst, voorzitter van de COSPAR (Commission on Space Research, ingesteld door de Internatio- De commissie woonruimtewet 1947, bestaande uit de heren A. L. van Delft, P. de Vries, K. Binnekade, W. Oosterlee en P. A. van der Walle, werd voo tijd van een jaar herbenoemd. In verband met de wijziging vai jachtwet werden enige punten en tarie ven veranderd. Voor een gewone jacht akte moet nu f 10 worden betaald: vonr een z.g. logeerakte f 5, en voor een bijzondere jachtakte f3.50. Het maximum legesbedrae voor bouwvergunningen wed verhoogd van f300 tot f600. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ook voor het jaar 1960 te stellen op f 100.000. Het college van B. en W. werd gemach tigd zonder nader raadsbesluit een kas geldlening aan te gaan van f 100.000 en een vaste lening van ten hoogste (300.000. Voor elke opneming moet machtiging van Ged. Staten zijn ver kregen. De heer G van Leeuwen stelde mede namens de heer Th. v. d. Meij voor, de aangeboden gemepnterekening over het dienstjaar 1958 vast te stellen met de navolgende cijfers: gewone dienst, in komsten f 397.498.23, uitgaven I 383.295.07. batig slot f 14.203.16: kapitaaldienst. in komsten f 2.173.573.14. uita f2.360.424.06, nadelig slot f 188.851.72. Aldus werd be sloten. Kritiek Bij de „algemene beschouwin gen" over de begroting 1960 zei de heer Anth. v. d. Berg nadere in lichtingen over de post „onvoor ziene uitgaven" te willen hebben. Zijn er geen objecten aan te geven, die in de loop van 1960 onze aan dacht vragen? Het college van B. en W. heeft alle moeite gedaan om de hejyrotinf? sluitend te maken. maar dat gaat toch niet ten koste van alles? Als men allerlei verbete ringen en voorzieningen moet nala ten alleen terwille van een sluiten de begroting, dan zouden we het paard achter de wagen spannen en spr. meende, dat Valkenburg in het verleden daarmee voldoende leer geld heeft betaald. Verder raakte hij het punt .dorpshuis" aan. Hij meende, dat het bedrag, dat door de kleine gemeenschap bij elkaar moet worden gebracht, voordat met subsidie kan vragen, te hoog is. slotte vroeg de heer Van den Berg of het college van B. en W. nog pogingen in het werk wil stellen om ook in Valkenburg een behoorlijk sportterrein te krijgen. Het geheel van de begroting overziende, was spr. wel dankbaar, maar niet bevredigd. De heer S. M. Poot schonk bij zijn beschouwingen vooral aandacht aan de Voorschoterweg. Hij had graag gezien, dat B. en W. nu reeds pogingen hadden aangewend om de strokpn grond, die nodig zijn voor de verbreding. 1e ver krijgen De aanleg van een rijwielpad lijkt hem zeer urgent toe, omdat de fietsers met levensgevaar langs dit deel van de weg gaan. We moeten dan ook, aldus de heer Poot, met het verkrijgen van de grond niet wachten tot het kapitaal voor de verbreding is toegestaan. Ook vroeg hij of de asfaltering niet kan worden door getrokken tot aan de kom van het dorp. Wat betreft de punten „dorpshuis" en sportterrein" sloot hij zich geheel 8an bij hetgeen de vorige spreker hierover gezegd had Hij stelde het zeer op prijs, dat de begroting sluitend was gemaakt Beantwoording Burgemeester Van der Have zei In zijn beantwoording, dat het erg moeilijk was om een juist beeld te geven van de ftm heel gratis kan laten verrichten. Wat het punt „sportterrein" betreft, zei spreker, „Alles kan niet ineens". Voor de ver breding van de Voorschoterweg is door de Ned. Heidemaatschappij een zeer uitvoerig plan gemaakt, maar dat mag alleen worden uitge voerd als werkloosheidsobject en niemand verlangt er naar, dat er tijden van werkloosheid zullen aan breken. Het college van B. en W. meent nu, dat de conditie van de weg zodanig is, dat men de huidige toestand moeten consolideren dooi er een asfaltlaag over heen te bren gen. Ten laste van de gemeente komt een bedrag van 10.000,-, ter wijl de provincie het overige bedrag verstrekt. De heer N. Ouwersloot, wethouder van openbare werken, zei. dat dc post „on voorziene uitgaven" tot f9000 kon wor den opgevoerd door een bedrag van f 7000 uit de reserve te nemen. Ook ver hoging der uitkering uit het gemeente fonds werkte zeer gunstig. Toch vond spr. de post aan de lage kant. Hij zou grnag suggesties willen ontvangen om trent de plaats, waar een eventueel sportterrein kan worden aangelegd. Ten slotte zei hij, dat hij ook meende, dat de aanleg van een rijwielpad langs de Voorschoterweg zeer urgent is. De heer K van der Broek wethouder van financiën, wees er op, dat het ver zorgingspeil van de gemeente door deze begroting niet wordt aangetast Bij de behandeling van de begrotings hoofdstukken werd geen enkele opmer king meer gemaakt, zodat de voorzitter kon vaststellen, dat de begroting 1960 met algemene stemmen was goedge keurd. Ten slotte werd de heer J. C. van der Nagel met algemene stemmen benoemd tot marktmeester. Dankstond In de dankstond voor het gewas, die morgenavond door de afdeling van de Geref. Bond in zaal De Vries wordt ge houden, zal ds, Lamcns van Kamerik voorgaan. Opbrengst collecte De collecte voor het werk onder en Vrolijke avond met kostelijk toneelspel Professorenwijk f~\P EEN echt-feestelijke bijeenkomst in het Anthoniusclubhuis heeft de toneelgroep van de Professorenwijk gisteravond een vlotte vertolking gegeven van het blijspel Haar laatste wil. Dit door J. W. van der Heiden jr. en Henk Bakker geschreven stuk is zodanig geconstrueerd dat er alle aanleiding kan zijn tot geamuseerdheid, indien men althans bij de opvoe ring de beschikking heeft over spelers, die qua uiterlijk en spelkwaliteiten de gedragingen en karaktertrekken van een aantal sterk van elkaar ver schillende personen waar kunnen maken. D.P.W. is geen beroepsgezelschap. Het betreft hier een groep mensen die toneel speelt louter uit plezier. Bij de beoorde ling van de prestaties moet hiermee bil lijkheidshalve rekening worden gehoudi Verliest men dit niet uit het oog dan kan zonder enige reserve worden gezegd, dat regisseur F. H. M. Kok en zijn spelers het er wonderlijk goed hebben afge bracht. "Het stuk speelt niet gemakkelijk. AI te spoedig -worden als komisch bedoelde si tuaties lachwekkend in de ongunstige van het woord. Maar door een goede rol verdeling en veelal beheerst spel werden de toeschouwers geconfronteerd met een comedie, die hen geen ogenblik heeft ver veeld en waarbij regelmatig van harte kon worden gelachen. Pluim Mevrouw C. Klaasen-Plooy en de heer J. Oomens verdienen een fikse pluim v hun goed volgehouden rollen, respectu lijk als de kordate, praatgrage vrouw slager Smetselaar en als kruider Groen, een voorbeeldige pantoffelh' Ook de heer L, Gaykema, die de vrij] ige, goedmoedige slager voorstelde, e heer H, Swanenburg (zeeman V kant) verdienen lof voor hun natuurlijke spel. Voorts kunnen M. de Nie (notaris Pennings), Frans Rosdorff en F. H. M. Kok als klerken, mevrouw B. Hokkeling- Klaasen en M. Ratelband als huisknecht Johan met waardering worden genoemd Hun typeringen waren met- recht koste lijk. Ria Ramb was een aardig nichtje. Coby Kok een parmantig kamermeisje. De rol van de letterkundige Alkema (Hans Kok) had met wat meer zelfver trouwen kunnen worden gespeeld. Het verhaal liet familieleden zien, die haast voortdurend met elkaar overhoop liggen, wachtend op de uit- Streekvergadering christen-vrouwen in Leiden De afdelingen Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorhout. Voorschoten en Wassenaar van de Ned. Christen-Vrou wenbond, houden op woensdag 18 novem ber om 8 uur in de foyer van de Stads gehoorzaal te Lelden een streekvergade ring. Het programma vermeldt: Opening door mevrouw G. Houwing— Oostra, presidente van Leiden-Centrum; samenzang; welkom door mevrouw G. A. in Daatselaar—Somsen-, presidente Lei den-Zuidwest; Schriftlezing en meditatie door mevrouw J, C. K. van VeenDen Ouden, preidente van Oegst geest; samenzang; zang door het koor de afdeling Voorschoten, onder lei ding van mevrouw F. C. G. Huizinga- Bridel, ingeleid door mevrouw A. Riet mulder—Van Cittert, presidente van Voorschoten; declamatie door mevrouw H. A. Kraan—Westerbrink, Oegstgeest; pauze; heropening door mevrouw N. Wit te—Koelewijn, presidente van Voorhout „Het laatste uur", lezing door ds. mr. G A. Alma, Hervormd predikant te Amster dam; slotwoord door mevrouw J. Bleich- rodt—Richter, presidente van Leider dorp; samenzang; sluiting, Mejuffrouw J. G. van Ulden, Leiden, begeleidt de menzang. De tijden van bus en tram voor geza menlijk vertrek; Leiderdorp bus 19.22 uur, Oegstgeest tram ongeveer 19-30 uur, elke 7 minuten, Voorhout bus 1923 r.k. kerk, Voorschoten tram 19 22 Voorschoten dorp, Wassenaar tram 19.20 'an Lange Kerkdam. Eerste paal voor nieuwe polikliniekgebouw Op maandag 16 november om half 3 zal de president-curator van de Leidse uni versiteit op het bouwterrein aan het be- van de Wassenaarseweg de eerste paal slaan voor het nieuwe polikliniekge bouw. Daarna wordt een korte bijeen komst gehouden in de grote cursuszaal in het administratiegebouw van het acade misch ziekenhuis. 'oor dc vluchtelingen heeft in neente dc prachtige som van ipgebracht. slag van het testament van een oude rijke tante aan wtc de meesten zich nooit iets gelegen hebben laten lig gen. De tante had de notaris opgedra gen pas tot opening van haar wilsbe schikking over te gaan, nadat de ne ven en nichten een dag of W3t met elkaar in haar villa zouden hebben gelogeerd. Twee notarisklerken zorgen ervoor, dat alles wat wordt gezegd en gedaan in op schrijfboekjes komt te staan en zo stijgt de nieuwsgierigheid en neemt de heb zucht toe tot in het derde bedrijf de ont knoping volgt, waarbij alles natuurlijk geheel anders loopt dan sommige erfge namen hadden verwacht. Jubileum De avond was geopend door J. P. A. de Vriend, die in het bijzonder ere-voorzitter D. van der Kwaak, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, verwelkomde. De heer De Vriend sprak voorts waar derende woorden aan het adres van het damescomité, dat zijn tienjarig bestaan herdacht. De leden van dit comité hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt met het bezighouden van de jeugd. Tussen de bedrijven door zorgden de gebroeders De Vries uit de Van 't Hoff- straat voor opgewekte muziek. GEMEENTE LEIDEN Officii/* publicatie* Voor het aanvragen van naamsverande ring voor onwettige kinderen gold voor kort als richtlijn o.a. de voorwaarde, dat het huwelijk van de ouders minstens vijl jaren moest hebhen bestaan. Naar wij ver nemen is deze voorwaarde thans ver vallen. Ten behoeve van een zodanig kind pleegt naamsverandering thans te worden toegestaan, indien de vader van het kind met de moeder is gehuwd, het huwelijk bestendig wordt geacht en er overigens geen bezwaren zijn. Het verzoek daartoe moet worden ingediend door de wettelijke vertegenwoordigers van het kind en dient te zijn gericht aan H.M. de Koningin. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de afdeling burgerlijke stand ten stadhuize. Eethuisje voor Leidse V. V. S.L. -gebouw In de Dielensteeg heeft het actiecomi té van de Vereniging van vrouwelijke studenten te Leiden een eethuisje geo pend, waar studenten tussen de middag de lunch kunnen gebruiken, 's morgens 's middags kofflie of thee drinken en 's avonds wat kunnen verpozen met :iek. Mejuffrouw E. Badon, queastrix de V.V.S.L. in het jaar 1958—1959, opende het Doelenhuisje. Zij merkte op, dat het hier een initiatief betreft van et actiecomité om geld in te zamelen oor de verbouwing van het clubgebouw in het Rapenburg. Het huisje is drie weken open; slechts :n besloten gezelschap mag het bezoe ken. Onder de aanwezigen waren het be ituur van de V.V.S.L., het actiecomité :elf uiteraard, het collegium en de coro- nissie voor de sociëteit Minerva. Ongeluk in school aan Langebrug Gistermiddag om tien over één strui kelde in de school aan de Langebrug de 13-janige Wilhelmdna Neuteboom uit de Zaanstraat over een drempel. Zij brak het linkeronderbeen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4