CHRISTELIJK Herderlijk schrijven aan Oostduitse protestanten Oegstgeest hanteerde een hakmes Waarom worden werknemers ongeschikt voor hun taak Een woord voor vandaag Kanttekening Cliefarine 4 Belangrijke posten leerden geblokkeerd In de bestuurskamer van het Z^ndmgshuis in Oegstgeest zaten voor de tweede maal in dezelfde week het moderamen van de Raad voor de Zending, de secre tarissen en enkele heren van het Bureel. Aldus begint ds. P. J. Mackaay tn .Mervormd Neder land'' een artikel: In Oegstgeest werd een hakmes gehanteerd. MR. UFFELIE. onze penning meester, heeft gisteren hard gewerkt. Het resultaat daarvan heeft ieder op zijn tafel gevon den. zes foliovellen vol getypt. Het blijkt dat het tekort is te ruggebracht tot 179.300. De pen ningmeester heeft dus gisteren nog 2.700, ..verdiend1' o.a. doordat het Zendingshuis het met één huis houdelijke hulp minder zal moe ten doen en doordat voor het personeel in Nederland het geld voor de komende loonronde is ge schrapt. Zij krijgen slechts 2Vs pet. huurcompensatie en dan alleen nog maar vanaf 1 april. Het is dus duidelijk dat men voor wat be treft de salariëring beter kan werken bij de metaal of bij Phi lips dan bij de Zending! Uiteraard kunnen we. aldus mr. Uffelie. met een tekort van 179.300 niet in zee gaan en daar om is naar een methode gezocht om dit tekort binnen redelijke grenzen terug te brengen. UWILT weten welke methode daartoe door de penningmeester werd voorgesteld? Het kwam hier op neer. dat hij voorstelde geen snoeimes maar een hakmes te ge bruiken! Zo is het natuurlijk door mr. Uffelie niet gezegd. Hij is 'n man die zich uitdrukt in wel gekozen woorden: ..Voorgesteld moge worden over te gaan tot blokkering van 105.500". Blok kering" aat is een mooi gekozen woord. Het betekent: nu hakken we het er af. Als we meer in komsten krijgen, zullen we. wat we er nu afhakken, bij gedeelten beschikbaar stellen. Dus hakken, mooier gezegd ..blokk ren". Daarbij stond ech ter als een paal boven water: op de salarissen van onze mensen overzee mag niet worden gekort en ook met op de beurzen, die we aan jonge Indonesiërs en Papoe a's hebben toegezegd. Maar voor de rest? Daar was de post ..bijdragen nan de kerken in Indonesië en Nieuw-Guinea". Kom hier met dat hakm-- 20 procent er af! Chr. literatuur. Weer dat hak mes. 50 procent er af! Daar is de post ..werkkosten van de zendingsarbeiders". Het hakmes hakte 10 procent eraf. Vooral zij die veel moeten reizen zullen het voelen in hun werk. Op de medische en de gewone begroting stonden twee posten on voorzientezamen 14.000. Het hakmes van mr. Uffelie hakte het volledig er af. Als zich dus in 1960 onverwachte mogelijkheden voordoen zullen we die niet kun nen grijpen, want er is voors hands geen geld beschikbaar. Ook staat op onze begroting de post ..vernieuwingsreserve". Daar uit worden versleten kantoormeu belen, kantoormachines, auto's en onder materiaal vernieuwd in het bureau en het zendingshuis. Als leder jaar was daarvoor 20.000 fteraamd. In I960 wordt er voor- op ig niets vernieuwd, deze hele po-t is geblokkeerd. Na deze en andere ellendige be snoeiingen had de penningmees ter nog tw<y verheugend^ mede delingen: hij waagde het van de diaconieën vx>or het medische werk 10.000 meer te verwachten dan hij aanvankelijk had geraamd en hij hoopt uit een speciale kas 11 700 te ontvangen voor een gedeelte van het werk op Nieuw- Ecn en ander geeft als uiteinde lijk resultaat dat de Raad voor de Zending, wanneer hij deze ont- werp-begroting aanvaardt, het jaar I960 ingaat met een tekort van ongeveer 48.750. Dit is verant woord want de inkomsten zijn zo voorzichtig geraamd, dat het niet onzakelijk is om te verwachten, dat dit tekort door de verhoging van onze inkomsten uit de ge meenten zal worden gedekt. KEN HAM ER TIK van de voor zitter en daarmee was deze ver gadering gesloten. Het was een tijdlang erg stil in de bestuurska- gemaakt. Wat we hier gedaan heb ben is eigenlijk verschrikkelijk. Vooral de 20 pet., die we geblok keerd hebben op de bijdragen aan de jonge kerken, is ellendig. Het betekent, dat een groot aantal van haar predikanten een gedeel te van hun salaris niet zullen krijgen en die salarissen zijn toch al zo laag Als we meer geld krij gen van onze gemeenten moet de ze blokkering het eerst worden ongedaan gemaakt". Dokter F. C. van der Horst, die onlangs terugkwam uit Indonesië en die over enige maanden onze nieuwe medische secretaris wordt, zei het op een andere manier, maar hij bedoelde hetzelfde: „Wat hier gebeurd is lijkt op een am putatie zonder narcose en dat doet voor wie het ondergaan moet ont zettend pijn. Onze Indonesische en Papoease mede-arbeiders zullen nooit kunnen begrijpen, dat het voor de Hervormde zending in het schatrijke Holland van 1959 nood zakelijk was zo'n groot gedeelte van de bijdragen aan de jonge kerken te blokkeren". HET schatrijke Holland. Schatrijk, dat zijn we inderdaad. Dure televisietoestellen worden bij tien duizenden verkocht alsof het ge wone broodjes zijn en honderden miljoenen worden bij de banken gespaard. Ik zal de laatste zijn om iemand zijn televisietoestel of zijn spaargeld te misgunnen, maar wanneer je hebt meegemaakt hoe eerst het snoeimes en later het hakmes in de zendingsbegroting werd gehanteerd dan besef je hoe noodzakelijk het is onze gemeen teleden er van te doordringen, dat wij in deze rijke jaren niet kun nen volstaan met kleine gaven voor het grote werk dat in Gods opdracht in de wereld geschiedt. Het zal er op aankomen, dat wij als gemeente weer gaan leren wat de Heer bedoelde toen Hij zei, dat wij goede rentmeesters moeten zijn. Wanneer wij dat le ren dan zal onze kerk in 1960 stel lig 155.000 meer bijeenbrengen dan verleden jaar. Dan kunnen de blokkeringen ongedaan worden ge maakt. Wilt u daaraan meewer ken. nu reeds in deze najaarszen- dingsweek? HOFKFNHOFV De Nikkers, door Plet van Aken Uitgave Ad. Donker, Rotterdam. Het verhaal speelt zich af in de Kongo, in de Tweede Wereldoorlog. In dit ge bied heerste er. evenals in het bezette moederland, sociale onrust, als gevolg van de lage levensstandaard. Op alle ondernemingen eisen de negers loons verhoging. In de meeste gevallen wor den er concessies gedaan. Niet echter op de Kazambasji-onderneming te ville. De sfeer wordt gespanne Belville. Meermans, administrateur te Belville. heelt sympathie voor de negers, voor wie hij bij verschillende kwesties nogal eens een bemiddelende rol heeft ge speeld. Dit zeer tot ongenoegen van provinciegouverneur Clausen, die denkt dat Meermans met de negers samen spant en hen opruit. Clausen haat Meer mans, die vroeger verloofd is geweest met zijn vrouw. De spanning onder de negers vindt zijn ontlading tijdens een manifestatie het stadion te Belville. waarbij vele r gers worden gedood en gewond, 's Nachts overvallen de negers, verblind door haat, de auto van Clausen en doden zijn vrouw, terwijl hij zelf in de brandende auto omkomt. De rust is weergekeerd, er komt een nieuwe gouverneur, de loons verhoging wordt een feit. Vergadering N.C.O.V. De Nationale Christelijke Onderoffi cieren Vereniging zal op 27 november in Nijmegen in het Protestants Militair Tehuis een buitengewone algemene ver gadering houden. In de ochtendverga dering zal van gedachten worden ge wisseld over allerlei organisatorische vragen. In de middagvergadering zal spreken ds. A. T. W. de Kluis, hoofd- legerpredikant. De vergadering begint om 10 uur. Waarschuwing tegen surrogaat-sacramenten OOSTDUITSE protestants-chris telijke leiders hebben de gelo vigen gewaarschuwd, dat zij van de kerkelijke plechtigheden zullen worden uitgesloten, als zij deelne men aan atheïstische ceremoniën, die de communistische overheid heeft ingesteld. De communistische plechtigheden hebben betrekking op de naamgeving, de jeugdwij- ding, huwelijk en begrafenis. De opzet van de communisten is hier door de mensen buiten de kerken te houden. Dit besluit is genomen door een con ferentie waarop alle Evangelische Kerken in Oostduitsland waren ver tegenwoordigd. De voorzitter was bis schop Dibelius. Op de laatste zitting van deze conferentie in Berlijn werd besloten om een herderlijk schrijven aan de gemeenten te richten. In de verklaring wordt met nadruk gewezen op de betekenis van de doop, de belijdenis, de huwelijksbevestiging en de kerkelijke begrafenis en wordt gezegd: „Al te dikwijls hebben wij hen tot alleen maar familiefeestjes laten verworden en de christelijke betekenis vergeten. Wij moeten God bidden dat H\j ze ons opnieuw als Zijn gaven laat zien en we opnieuw trouw worden in het gebruik ervan." De verklaring onderstreept dan dat de socialistische surrogaat-„sacramen- menten", die de kerkelijke hoogtepun ten in het leven van de gelovigen moet vervangen „de mensen aan een we reldfilosofie binden, die God loochent" Woordelijk wordt in dit verband ge zegd: Als Iemand in het communistisch we reldbeeld gelooft en uit innerlijke overtuiging aan deze feesten deel neemt, moet hij zelf zich daarover voor God verantwoorden. Maar als mensen onder bedreiging van achter uitzetting daartoe worden gedwongen om tegen hun overtuiging in te han delen, moeten wij ons daartegen ver- Al deze socialistische (lees communis tische) bijeenkomsten kunnen heel feestelijk en indrukwekkend zijn. Maar voor ons blijft het van de grootste betekenis dat zij goddeloos zijn en als surrogaat voor onze kerkelijke hoogtijdagen worden aangeboden. Wij mogen nooit denken dat het alleen maar gaat om neutrale gebeurtenis sen want voor ons geldt het woord van de Heiland: Niemand kan twee heren dienen. Wij weten hoe moeilijk het is om per soonlijk onder moeilijke omstandighe den een vast besluit te nemen en daarom moet ieder de ander daarbij helpen, zijn lasten dragen en hem tot de rechte geloofsbeslissing brengen. PREDIKANTEN Communistische feesten zijn goddeloos op het hart gebonden de gemeenten steeds weer voor te houden dat het gehele leven aan de onwaarachtig heid wordt overgeleverd, als men meent dat naast het persoonlijk ge- loofsbelijden beloften aan het atheïs tisch communisme kunnen worden gegeven. De brief zegt: Wie onbedacht en zonder noodzaak aan deze feesten deelneemt en de eraan verbonden geloofsuitspra ken onderschrijft, zweert het christe lijk geloof af, en ge^ft zich aan de atheïstische wereldbeschouwing over ook al bedoelt hij het misschien niet Wie echter meent dat de druk te zwaar wordt en zich daarom laat verleiden om aan deze feesten deel te nemen, schrijft zijn geloof ook af, ook als hij het niet weet en niet wil. Hij moet er mee rekenen dat hij tot een steeds nieuw en steeds verdergaand commu nistisch belijden wordt gedwongen. Op de vraag wat de kerk moet doen met meimm die zich t-ich door de stroom laten meezuigen, zegt het herderlijk schrijven dat nimmer ie mand mag worden opgegeven. De predikanten moeten iedereen die aan deze feesten deelneemt bezoeken. Wij moeten ons best doen om hen in een gesprek onder vier ogen op de juiste weg te wijzen, hen in het bij zonder uitnodigen om zich te scha ren onder de prediking van Gods Woord, en hen laten zien hoe zij in hun eigen gemeente weer een thuis kunnen vinden en in de moeilijke weg door anderen geholpen en gedragen kunnen worden. Met nadruk wordt gezegd dat een kind dat reeds op een communis tisch naamgevingsfeest aan het com munisme is opgedragen, niet zo maar zonder meer gedoopt kan worden. De predikant moet zich er van overtui gen dat de ouders ook werkelijk de Advertentie Voorbereidingen van onderwij seonferentie reeds begonnen Enige tientallen onderwijsfunctio- narissen uit de landen van de West- europese Unie zijn vanmorgen in het Vredespaleis te Den Haag begonnen met de voorbereiding van de confe rentie van ministers van onderwijs, die zoals bekend donderdag en vrijdag [aanstaande zal worden gehouden. De ministers die donderdag ter con ferentie zullen komen zijn: uit België de heer Moureaux. uit Luxemburg de I heer Scheus. uit Frankrijk de heer 1 Boulloche, uit Nederland de heer Cals. j uit Engeland sir David Eccles. Uit Duits land komt de heer Tiburtius, voorzit ter van de permanente conferentie van ministers van onderwijs uit de Lander, uit Italië de heer Scaglia, staatssecre taris van onderwijs. JAGO -SHAWLS bedoeling hebben om het kind christelijke opvoeding te geven. Opnieuw werd gezegd dat de Jugend- weihe niet te verenigen is met doen van belijdenis in de kerk. Een bruidspaar dat toegezegd heeft de communistische huwelijksbevesti ging te doen plaats vinden, mag niet kerkelijk worden getrouwd. Wel mag de predikant bij jonggehuwden die tot een geloofsbeslissing zijn gekomen naderhand nog overgaan tot een kelijke huwelijksbevestiging. Een predikant mag onder geen enkele omstandigheid de communistische be- grafenisdienst bijwonen. Wel rust op hem de zielzorgelijke plicht om mei de gelovige nabestaanden een bijzon dere dienst te beleggen, die echter niet verbonden kan worden met de communistische begrafenis. Beroenin/crswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ammerstol: P. C. Schoo- nenboom te Frederiksoord. Aangenomen naar Amsterdam (Park- kerkgem.ï: A. H. Weenink te Gronin gen: naar Breskens: L. J. Spaans te Vrouwenparochie, die bedankte voor Sloehteren. Beroepbaarstelling: De heren C. W. Appelaar, vic. Sneeuwbalstraat 27B te Rotterdam en A. F. Heule, kand. Noord 210 te 's Graveland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zwartebroek: J. D. Pe reboom te Pesse, Dr. EV. LUTH. KERK Bedankt voor Amstelveen: H. G, L. Ouwerkerk te Tiel. Slapen in de kerk De 33-jarige landarbeider Ludv wig Hintner, uit het dorpje Brandburg in Tirol is gisteren in de kerk in slaap gevallen. HU ligt nu in het ziekenhuis en heeft verzekerd, dat hem dat nooit weer zal overkomen. Toen hij namelijk wakker werd, was de dienst al a/gelo pen, was de hele kerk leeg en waren de deuren op slot. Hintner klom ten einde raad naar de klok- ketoren om vandaar om hu lp te roepen. Nauwelijks had hij zijn hoofd door een van de gaten naar buiten gestoken, of de klok be gon te slaan. Hij schrok zo ge weldig van dit oorverdovende lawaai, dat hij voorover tuimel de en dertig meter lager op het kerkplein neersmakte. Hij is met gebroken armen, benen eit rib ben en met hoofdwonden in een ziekenhuis opgenomen, maar zal het er waarschijnlijk wel levend afbrengen. Onaangepaste mensen in het bedrijf Speciaal ter gelegenheid van de algemene vergadering van de Ne derlandse Vereniging van Bedrijfs psychologen, die 12 november te 's-Gravenhage gehouden wordt, is een boekje samengesteld met als onderwerp „Onaangepaste mensen in het bedrijf". De schrijvers hier van zijn dr. M. J. M. Daniels, di recteur van het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psycho logie te Nijmegen en Tilburg en de heer H. J. M. Kuyper, van de afde ling research van het Gemeen- KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: Na de dood van haar man Sven, heeft Elisabeth Erik-ison met haar drie dochtertjes de tuin van Charlnttendaal moeten verlaten. ZIJ vestigde zich in de stad en de twee jongens Karl en Krister, die als pleegkinderen waren opgenomen, toen de fami lie nog op de tuin woonde, zijn nu In dienst. De oudste dochter Marlt heeft werk gevonden als leer- llngnaaLstcr. maar de sfeer In het atelier dreigt het meisje uit haar evenwicht te brengen. De andere dochter Elin wa* xlek geworden en moest enkele maanden rust houden. En op Charlottendaal leef den d<- bejaarde dames verder. Sommigen van hen waren overleden. 47 Ik zal miin best doen, hoor moedertje! Hoe is het met Elin? El'sabet vertelde wat de dokter gezead had. Maar toen zij de naam van de ziekte noemde en dat het langdurig zou zijn, vond zij het leven op dit ogen blik wel héél zwaar. Die gedachte bleef haar bij. nadat zij Marit hoorde slapen en zij zelf in bed "foarit was te goed om van 's morgens tot 's avonds in dat soort gezelschap te moeten vertoeven. Wie wee', wat gif. dat voortdurend druppelt, uit kan rich ten? Als zij tenminste daarnaast nog andere indruk ken kreeg, maar zij was meestal zo moe als zij thuis kwam, dat zij niet meer in staat was wat te lezen of Iets te doen. Waarom moest Ik zo gauw alleen blijven? dacht zij. Hoe zal het met mijn kinderen gaan, met Ma- rit die zo hard werkt, en met Elin, stakkerdje, en met Ragnhild. die zo gemakkelijk leert, dat zij eigenlijk iets moest kunnen worden? Was de angst voor alle moeilijkheden in de wereld niet erger dan de bosvrees. waar ze eens voor was weggelopen? Maar misschien zou het bos nu ook lichter kun nen worden en zou het grote moeras zich uitstrek ken. vol moerasbessen en met de wijde blauwe ver ten Wie weet? En terwijl zij trachtte de donkere dingen lichter In te zien. klonken haar een paar regels ln de oren, die zij Ragnhild zo Juist had ho- JEANNA OTERDAHE Buiten waait de zomerwind wist niet eens dat zij bestond. En toch had niemand zóveel te regelen voor haar familieleden als zij. Weliswaar had zij niet zoveel te breien als me vrouw Mannerberg. die kledingstuk na kledingstuk vervaardigde in alle denkbare vormen en grootten en ze weer opnieuw breide als ze versleten waren. Haar zorgen lagen geheel en al in het verborgene. De oude juffrouw Dubois besliste over het lot van een hele familie, een familie die steeds aangroeide. Nu pas, bijvoorbeeld, had haar oudste nichtje. heel goed getrouwd Stockholm, een doch- ren opzeggen en die zij als schoolkind ook had ge leerd: „Wie goed het „Onze Vader" kent Is bang voor duivel noch boze geesten, Al is het bos ook nog zo zwart." Was het eigenlijk niet zo vandaag? - Bij de oude dames in het grote huls had de tijd ook een woordje meegesproken. Mevrouw Mannerberg zat niet langer te breien voor het raam. beneden, vlak naast de ingang. Zij had gedurende enkele dagen haar stoel verruild met haar bed, toen verdween zij. even stil als zij ge leefd had en even bevreesd om iemand enige last te veroorzaken. Kinderen en kleinkinderen volgden haar naar haar laatste rustplaats. De kamer, die gedu rende twintig Jaar de hare was gefreest op Char lottendaal, werd leeggehaald, schoongemaakt en ge reed gemaakt voor een nieuwe gast. die reeds lang had gehoopt dat er eens een plaatsje vrij zou ko men. De hese schreeuwerige stem van juffrouw Ka- ja werd ook niet meer gehoord daar ginds. Ook zij was heengegaan. Een neef met zijn vrouw, die zich hoogstens twee maal per jaar hadden vertoond, regelden haar nalatenschap en reden achter de Ujk- auto mee naar de begraafplaats. Enige dagen later was ook haar zolderkamertje klaar om een nieuwe gast te ontvangen. In de kamer daarnaast woonde juffrouw Dubois. Zij was de eenzaamste van allen. Juffrouw Kom- pcndaal kreeg tenminste zo nu en dan nog wel eens een brief. Voor juffrouw Dubois kwam nooit iets met de post; de brievenbesteller, die allen kende, len, dat bij een dergelijke gelegenheid en vooral een groot moeder, die niet alleen een naam moest kiezen voor de pasgeborene, maar ook alles wat de nieu we wereldburgeres overigens betrof, vanaf haar doopjapon en de doopbonbons tot haar uiterlijk en haar karaktereigenschappen toe. Het is niet gemak kelijk een naam voor zo'n klein kind te kiezen, al gaat men er dan ook vanuit dat het kind natuur lijk naar het oudste familielid moet heten. Er gebeurde nooit iets treurigs in die familie. Och neen, daar was genoeg treurigs in het werke lijke leven! Weliswaar was er wel bijna j salon lagen. teriaal voor auto-ongelukken, treinbotsingen dere catastrophen. Zo nu en dan kreeg een der fa milieleden wel eens een ongeluk, maar kwam er steeds zonder kleerscheuren af, terwijl nare, slecht- gezindc mensen, die er volon zijn in deze zondige wereld, bij dergelijke gelegenheden hun welverdien de straf kregen. De weekbladen waren haar ook in andere opzich ten van groot nut. Zij behoefde slechts te kiezen tussen alle daarin afgebeelde mooie interieurs van rijke huizen om te beslissen hoe het er uit zag bij de leden der familie, of bij een hunner talrijke vrienden. Moest er bruiloft worden gevierd, dan waren er volop innemende snoezige bruidjes en aristocrati sche bruidegommen tot haar beschikking. In alle stilte beleefde zij menig genotvol uurtje, wanneer zij voor haar fantastische doeleinden alles nam wat haar behaagde van 's werelds goede en schone dingen. (Wordt vervolgd) schappelijk Instituut voor Toege paste Psychologie. De schrijvers beginnen hun brochures met de vraag of onze cultuur meer geestelijk gestoorden telt dan andere culturen, die nu bestaan of vroeger be staan hebben en welke aspecten van onze cultuur voor het bestaan van de geestelijke stoornissen aansprakelijk gesteld kunnen worden. Ten aanzien van de eerste vraag betogen de schrijvers, dat vroeger vele vormen van geestelijke gestoordheid niet als zodanig onderkend werden en dat er vroeger ook veel minder psychiaters waren en men veel minder naar een psychiater ging. De schrijvers geven vervolgens drie groe pen van „onaangepaste mensen" aan. In de eerste plaats zijn daar de lijders aan een neurose, aan neurasthemie of psychosomatische kwalen. Deze groep is onaangepast aan de eisen van het leven. De tweede groep die genoemd wordt is die der „ongeschikten". Op dit punt behandelen de schrijvers het probleem van de ongeschikte chef, die veroorzaakt, dat zijn ondergeschikten ongeschikt worden. Voorts bespreken zij de ongeschikten die deze reputatie danken aan omstandigheden buiten het bedrijf. Ook noemen zij de problematiek van de interpretatie door de werknemers zelf, van de situatie waarin zü verkeren. De verschillen die bestaan in de opvat ting over „plezier in het werk", waar bij onder nicer onderscheid gemaakt kan worden in arbeidsvreugde en in loonvreugde. In hun analyse van de omstandigheden waaronder gestoordheid, ongeschikt heid of onaangepastheid ontstaat zeg gen de schrijvers, dat hen gebleken ls, dat physieke werkomstandigheden met de gestoordheid geen enkel verband bleken te houden, doch dat er wei sa menhang blijkt te bestaan tussen de gestoordheid en de sociale aspecten van de werkomgeving. In dit verband merken zij op dat gestoordheid veel voorkomt onder werkers die geïsoleerd werken, die onder opvallend strenge of slappe controle staan of wier chef ge stoord of ongeschikt ls. Hier kan echter niet steeds van een oorzakelijk verband gesproken worden. Veel samenhang met gestoordheid bleek ook te bestaan in het vrouw-zijn en in het ongehuwd-zijn. Uit statistieken bleek 1 voorts samenhang met gestoordheid te bestaan in gevaarlijke arbeid en arbeid zonder enige afwisseling. Bij dit laatste blijft echter de vraag of niet welbewust dit werk wordt gereserveerd voor be-1 paalde, reeds tevoren gestoorde, werk nemers. De kerk achter het ijzeren gordijn heeft gesproken. Het lijkt of de soepele en vaak meegaande lutheranen ineens scherp zijn gaan zien, dat geloof en communisme niet te verenigen zijn. Het herderlijk schrijven, dat wij vandaag publicerenspreekt duidelijke taal. De communistische feesten zijn goddeloos en kunnen niet neutraal zijn. De gelovigen worden er aan her innerddat zij geen twee heren kunnen dienen. Het kan niet anders of de Oostduitse pers en de Oostduitse regering zullen reageren. Als de communistische vogelaar met fluiten niets bereikt, zal hij ongetwijfeld zijn toevlucht nemen tot schieten met scherp. Onheilswolken pakken zich samen. Maar weet u ook, dat zij weggebeden kunnen worden? Wij als gelovigen kunnen in besprekingen met God meer bereiken dan door besprekingen in Moskou. Maar ook voor ons geldt de waarschuwing: Geen twee heren. Onze westerse wereld raakt in de ban van het materialisme. Waar leven wij voor? Voor geld of voor God? Voor welvaart of voor het welbehagen Gods? De Oostduitse protestanten moeten kiezen, maar wij ook. God zegt ook vandaag tegen ons: Kiest u wie gij heden dienen wilt". REGIONAAL HOGER ONDERWIJS? £)E COMMISSIES, die, voor de mi nister van onderwijs, de sprei ding van het hoger onderwijs in de komende tijd hadden te bestuderen en welker adviezen vandaag voor publikatie zijn vrijgegeven, hebben veelszins gedegen werk geleverd. Voor de planning van het hoger on derwijs in de komende tijd zullen deze adviezen stellig van waarde blijken. Planning is ook op dit terrein stellig onvermijdelijk. Het hoger onderwijs vertoont ook ten onzent een welhaast onstuimige groei. Toenemende ver- technisering en specialisering en daarmee voortschrijdende eisen van vakbekwaamheid brengen dit met zich. Bovendien is daar het gelukki ge feit, dat het hoger onderwijs zelf dichter komt te staan bij het maat schappelijk leven en ook voor steeds meerderen onder ons volk toeganke lijk wordt. Nu is stichting of uitbreiding van uni versiteiten en hogescholen niet een zaak, waartoe men vandaag kan be sluiten en die dan morgen verwerke lijkt zal zijn. Er zit integendeel bij zonder veel aan vast. Vragen zijn al dadelijk: op welke behoeften moet men rekenen, en in welke plaatsen en in welke streken van ons land zal men tot stichting of uitbreiding over gaan? Bij lezing nu van de rapporten der bovenbedoelde commissies is het ons opgevallen, dat men het wel sterk heeft gezocht in de richting van de regionale spreiding van het onder wijs. Nu dient wel voorop te staan, dat ook universiteiten en hogescholen aan een zeker maximum gebonden zijn. Wat dat maximum is, laat zich niet zomaar zeggen, maar het ligt reeds in de lijn der vermoedens, dat een uitgroei tot schier in het on eindige van universiteiten en hoge scholen een moeilijk te verteren zaak is. Daarom zien we liever een verdeling van het totaal aantal studerenden over een wat groter getal inrichtin gen, zoals trouwens reeds voor een betrekkelijk klein land als het onze op niet te miskennen wijze het ge val is. Wanneer niettemin het snel toenemend aantal studerenden tot nog nieuwe stichtingen of tot ver dere uitbreidingen noopt, zal men dit volop hebben te aanvaarden. Echter, welke gedragswijze daarbij te volgen? De commissies zoeken het in spreiding over ons land. Vandaar straks een universiteit te Deventer, waarmede wij deze Overijsselse stad overigens gaarne gelukwensen. Aan deze gelukwens doet niet af, dat wij ons niettemin de vraag hebben ge steld, of de commissies het niet al te zeer in wat men kan noemen het re- glonalLsma hebben gezocht. Natuurlijk is het ons bekend, dat de nabijheid van een universiteit het besluit om te gaan studeren wat ge makkelijker kan maken. En ook wij hadden reeds het vermoeden, dat de Nederlandse student nu eenmaal, naar de aard van het beestje, de nei ging zal hebben om zo dieht mogelijk bij huis te gaan studeren. Maar naar ons gevoel hebben in deze commissie adviezen de regionale aspecten een toch wel zwaar accent gekregen. Zeker, wellicht za] de aanwezigheid van een universiteit bijdragen tot de verheffing, ook in economisch en so ciaal opzicht, van bepaalde regionen in ons goede land. Maar moet, zo vra gen we, een universiteit elders in het land nu ook dienen om, wat men wel noemt de zuiging van het westen, tegen te gaan? Die zuiging is er, en in plaats van te trachten haar met middelen als deze tegen t« gaan, zou men wellicht verstandiger doen, zich op die zuiging in te stellen. Het zijn overigens ook de andere regionen in ons land, die van de ontwikkeling in het westen profiteren. „Het centrale gedeelte van het oosten des lands, begrensd door de lijn Em- menKampenApeldoornArnhem Nijmegen en de Duitse grens, is verstoken van instellingen van hoger onderwijs", zo lezen we in het rap port. Inderdaad, wanneer men de grens zo trekt, is zulks metterdaad het geval. Maar dan dreigt men voor bij te zien aan de feiten, dat er in Kampen al dadelijk twee theologi sche hogescholen zijn, in Apeldoorn één, en in Nijmegen zelfs een hele universiteit. Wij zien in het betrekken binnen de overwegingen van de regionale aspec ten een respectabel motief, mits het betrekken niet wordt tot een over trekken. En wij voelen geneigdheid, het eens te zijn met dat ongenoemde lid van een der commissies, dat van oordeel was, dat bij de keuze van een plaats ter vestiging van een univer siteit het belang van de verbetering van het sociaal-economische en cul turele niveau van een landstreek niet prevaleren mag boven de belangen van hoger onderwijs en wetenschap zelf. Met het bovenstaande hangt wellicht samen, dat een stad als Rotterdam in het rapport er duidelijk al te sober afgekomen ls. Anders zou het stellig het geval zijn geweest, Indien men had, zeker ten dele, in gestemd met het standpunt van het reeds door ons bedoelde commissie lid: „Instellingen van hoger onder wijs behoren alleen daar te worden gevestigd, waar de grootst mogelijke kans is, dat op korte termijn een reële bijdrage kan worden geleverd ter voorziening in de maatschappe lijke behoefte aan afgestudeerden in die studierichtingen, die de belang rijkste zijn voor de welvaartsontwik keling van Nederland". En wil men het ook dan in het re gionale zoeken, welnu, dan zou men kunnen bedenken, dat binnen de ko mende tijd het Deltaplan ganse stre ken van ons land, waar thans nog geen inrichting van hoger onderwijs wordt aangetroffen, voor Rotterdam ontsluit. Waarmee wij gezegd willen hebben, dat regionale spreiding een goed is, dat echter een betrekkelijke waarde heeft in zichzelf, en dat de vraag blijft, in hoeverre universiteitsstich ting dienstbaar gemaakt mag worden aan regionale ontsluiting. Intussen, onze gematigde bedenkin gen kunnen niet verhinderen het feil, dat het met ons hoger onderwijs meer dan voorheen in de richting van deze regionale spreiding schijnt te gaan. Dat ls een gegeven, waarmede rekening gehouden zal moeten wor den. En dan gaan onze gedachten onwil lekeurig even naar de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Van haar als mede van de Landbouwhogeschool te Wagcningen zegt het rapport, dat zij de enige uitzonderingen vormen op „de overwegend regionale functie, welke de instellingen van hoger on derwijs in Nederland blijken te ver vuilen". Nogmaals, wij waarschuwen tegen een overtrekken van deze regionale functie, die wij stellig niet „over wegend" kunnen achten. Maar wan neer het hoger onderwijs, naar het schijnt, zo sterk in het regionale ge trokken wordt, zal men, zo dunkt ons, ook aan de Vrije Universiteit wel meer genoopt worden, zich op deze ontwikkeling in te stellen. Dit moet dan betekenen, dat men zich daar de vraag voorlegt, of er ook voor haar geen mogelijkheden en noodzakelijkheden zijn tot enige spreiding, wellicht niet voor alle fa culteiten en niet voor alle gedo ceerde vakken, maar vooralsnog voor die, waarbij de mogelijkheid te ver werkelijken valt. Hoe het zij, het rapport van de stu diecommissies tot spreiding van het hoger onderwijs ligt er. Het woord is nu aan de minister. Enige spoed lijkt geboden. De onstuimige groei immers zet zich voort, en waar zijn de instellingen die haar kunnen op vangen? Advertentie beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Bij pijn. griep el „landerig" gevoel lorgt een enkel Udlei del U weer mei plezier Uve werk kunt doen! 80UbM.0.l0.Voordlligigeiini««rpij|nng 100 l|»M. 3.60 Siniavi-gift voor Nieuw-Guinea tropenland. Simavi, heeft cc„ van 115.000, verkregen uit giften van het Nederlandse volk, ter beschikking gesteld van Nederlands Nieuw Guinea. Van deze schenking is 25.000 bestemd voor de bouw van een consultatiebureau voor tuberculose-patiënten te Fak-Fuk, ƒ25.000 voor eenzelfde bureau te Ma- nokwarl. 10.000 voor de aankoop van een philips-cardanoscoop voor Manokwa- ri en 95.000 voor de bouw van zieken zaaltjes voor tuberculosepatiënten en de leprozerieën te Sorong, Mlci en Me- rauke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2