ïlicutuc tëdje ÖTouraitl Universiteit in Deventer en T.H. aan IJmond Kochs beroep verworpen Streekraad op Biak 20.000ste schip in Rotterdam Aantal studenten in 20 jaar verdubbeld Voor Roeaiida-Oeroencli in 1960 zelfbestuur BANKETBAKKERS VINDEN HET GEBAKJE TE DUUR Vrijstelling van omzetbelasting CHROESJTSJEF 15 MAART NAAR PARIJS De Gaulle stelt voorwaarden voor topgesprek Oost-West Russische duikboten de snelste WOENSDAG 11 NOVEMBER 1939 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f 7 50 per kwartaal; f 2.55 oer maand; f 0 59 oer week ADVERTENTIES f 0 20 per millimeter Familieberichten f 1» pet millimeter (BIJ contract belangrijke korting) Postrekening 5R936 Veertigste jaargang no. 11" lofdredacteur: Or. B D1EMER CURISTELIJK-NATIONAAL D4GULAU Voor Leiden en Omstreken „Stantoastich is abrblturn myn hert in tcgfienspoct" Oostduitse KERKEN Zie papina 2 Ticeede KAMER V.N. over APARTHEID Zie pagina T Commissies adviseren snel ingrijpen In Eindhoven heeft de Koningii gisteren een bezoek gebracht aan de Rijks-psychiatrische richting, waar zij een tentoon stelling bezichtigde van werk stukken, die door patiënten ver vaardigd werden. Het Poolse Opperste Gerechtshof heeft gisteren het beroep van de Westduitse oorlogsmisdadiger Eric Koch eens gouwleider van Oost-Pruisen en Noord oost-Polen verworpen en de doodstraf, In maart uitgesproken door een lagere rechtbank, gehandhaafd. Koch was schuldig bevonden aan de dood van 232.000 Polen, onder wie 160.000 Joden, terwijl oorlogsmisdaden in de Oekraïne, welk gebied onder Kochs ver antwoordelijkheid viel, buiten beschou wing zijn gebleven. Koch kan thans nog clementie verzoe ken aan de Poolse raad van staat, het col lectieve presidentiële orgaan. Maandag heeft gouverneur dr. P. J. Plattecl van Nederlands Nieuw-Guinea de eerste streekraad van Biak-Noemfoer geïnstalleerd. Deze telt tien gekozen en drie benoemde leden, die een bevolking van 37-000 zielen op de Schouteneilanden vertegenwoordigen. De gouverneur zeide. dat de verkiezing een vast en duidelijk merkteken is op de door de Nederlandse regering voor de ontwikkeling van land en volk afgeba kende weg. Aanvankelijk zal de taak ge heel gericht zijn op dorpsaangelegenhe den en ontwikkeling van levenskrachtige dorpsgemeenschappen. De raad zal eigen geldmiddelen beheren, belastingen invoe ren en bindende voorschriften desnoods met strafsanctie vaststellen. De gouverneur reikte de onderschei dingen uit van ridder in de orde van Oranje Nassau aan ds. F. J S. Ruma- num en de gouden medaille der orde aan de heer II Womsiwor, de eerste Nieuw- guinose zakenman. Metingen op 1690 meter hoogte In de Amerikaanse staat Virginia is gisteren een proef genomen met een vijf- trapsraket, die op 1690 kilometer hoogte de elektronendichtheid van de lonosfeer heeft gemeten. De neuskegel van de raket is ln de Atlantische Oceaan te rechtgekomen. Het is nog niet bekend of de kegel Is geborgen. Wel heeft zegsman van het Amerikaanse leger r gedeeld dat de proef geheel aan verwachtingen heeft voldaan. De raket was door het leger gelan ceerd om gegevens te krijgen over het gebied waarin lange-afstandsraketten zich voortbewegen. Het Russische motorschip Moskowski Festival, dat vannacht onder commando van kapitein Iwan Bebel de haven van Rotterdam binnenkwam, is het 20.000ste schip, dat dit jaar de haven van de Maas stad aandoet. Het kwam veertien dagen eerder binnen dan het 20.000ste schip van vorig jaar, de Joegoslavische Po- horje. Het 8229 brt. metende Russische schip kwam met een lading olie van Tuapse en nam ligplaats in het Botlekgebied bij de Nederlandse Dokmaatschappij N.V Men raamt dat er dit jaar 23.000 sche pen te Rotterdam zouden kunnen komen, hetgeen voor het eerst zou (Van redacteuren) keerd als onze regering niet op zeer korte termijn voorzieningen gaat treffen voor het hoger onderwijs. Dit is de conclusie die twee commissies voor de spreiding van het hoger en het technisch hoger onderwijs zojuist in een uitvoerig rapport hebben gepubliceerd. De regering wordt aan geraden onmiddellijk drie stappen te nemen, die er voor moeten zorgen dat ons land in 1970 over voldoende academici zal beschikken: J De bestaande universiteiten moeten worden verbeterd en uitgebreid. Deze zullen in 1980 ongeveer 62.500 studenten moe ten kunnen opvangen tegen 34.890 in dit cursusjaar. 2 Het potentieel moet gemobili seerd worden. Ieder die in staat is een universitaire opleiding te volgen, moet een plaats vinden op de collegebanken. Hiertoe zal in Overijssel, bij voorkeur in Deventer, een universiteit ge sticht moeten worden en in de IJmond een derde technische hogeschool. 3 Er zal een scherpe verschuiving van de zogenaamde a-weten schappen (letteren, wijsbegeerte en maatschappijwetenschappen) naar de b-wetenschappen (na tuur- en technische wetenschap pen) moeten plaatsvinden. Praktisch raden de commissies de regering aan om naast de twee nieu we instellingen voor hoger onderwijs, die reeds in 1962 (Overijssel) en in 1964 (IJmond) hun deuren moeten kunnen openen tot de volgende uit breidingen over te gaan. De Technische School van Eind- Fantastische vliegtijd New York-Parijs Een Boeimg-707 straalpassagiersvlieg- tuig van de Pan Americain Airways is gisteren van New York naar Parijs ge vlogen in de recordtijd van 5 uur en 44 minuten. Het oude record werd op 12 december gevestigd door een ander straalvliegtuig van de P.A.A. met zes uur en 4 minuten Het toestel had 42 passagiers aan boord (onder wie de opera-zangeres Maria Callas). MEUWEONLUSTEN IN ZUID-AFRIKA Een grote menigte kleurlingen heeft gisteravond opnieuw ongeregeldheden veroorzaakt te Paarl in de Zuidafrikaan- se Kaapprovincie. Er is geschoten op oproerkraaiers, die auto's bekogelden en een winkel in brand staken. Aangenomen wordt dat de scho ten zijn gelost door een groep blanken in de wijk waar de kleurlingen relletjes veroorzaakten. De politie dreef de menigte met pant serauto's uiteen Verscheidene mensen werden gearresteerd. Het directoraat materieel landmacht plaatste bij H. Engelebert N.V. te '?-Gra- venhage een opdracht tot levering van ruim tweehonderd International bedrijfs wagens. die in de assemblagebedrijven der N.V. te Voorschoten worden ge bouwd. Tal van Nederlandse bedrijven zullen onderdelen leveren. Belgische minister ontvouwt nieuw plan ROEANDA en Oeroendi, dc twee onder Belgisch toezicht ge plaatste gebieden ten oosten van Kongo zullen eind 1960 eigen rege ringen en parlementen krijgen. Deze verklaring van de Belgische mi nister De Schrijver, die gistaren in het parlement een nieuw politiek program voor de ontwikkeling van de mandaatge bieden besprak, werd aangehoord door Mwami Mwamboetsa. koning van Oe roendi. Zijn collega van Roeanda, Mwam> Kigeri de Vijfde, heeft de vergadering in Brussel niet bijgewoond, omdat zoals bekend de strijd in zijn land zijn ver trek onmogelijk heeft gemaakt.. Minister De Schrijver zei, dat het nieu we program slechts zin en betekenis kan krijgen in een sfeer van openbare rust en de nodige materiële hulpmidde len beschikbaar zijn. Toepassing van het nieuwe program be tekent, dat na de verkiezingen, waa door „materiële omstandigheden" slechts mannen zullen kunnen deelnemen, koning Boudewijn soeverein blijft van de Roe- anda-Oerr.endi gemeenschap. De verkiezingen worden begin i960 ge houden. Na aanwijzing van landsraden, vorming van regering en benoeming van premier en ministers, worden de Mwa- constitutionele vorsten, die geen deel hebben aan de regering en politiek onschendbaar zijn. De minister weer er vervolgens op. dat België zich grote moeite getroost heeft om het morele, sociale en eco nomische leven van de inheemse be volking van Roeanda-Oemendi op een hoger peil te brengen. (In de laatste zeven jaar heeft België 3300 miljoen Belgische franken aan de gebieden gegeven). De Belgische regering hoopt dan ook. dat Roeanda-Oeroendi zijn aspiraties in kalmte en vrede voor hel algemeen welzün van de bevolking zal zien verwezenlijken. ;n moet reeds in de cursus 1960— 61 uitgebreid worden met opleidingen n de theoretische wiskunde, theore tische natuurkunde en theoretische scheikunde. De Rijksuniversiteit van Groningen zal de capaciteit van haar tandheel kundige opleiding moeten verdubbe len. Bovendien geeft de commissie in overweging nu in Groningen de mogelijkheid is geopend voor het doc toraal examen in de toegepaste tech nische wetenschappen, de bevoegd heid verleend wordt de ingenieurs titel toe te kennen aan afgestudeerden in die wetenschappen. De Rijksuniversiteit van Leiden moet worden uitgebreid met een nomischc faculteit en een algemene universitaire baccalaureaatsstudie. De Ned. Economische hogeschool van Rotterdam zal moeten uitbreiden met een juridische faculteit en ge leidelijk met een opleiding in dp sociologie. De Rooms-katholieke universiteit te Nijmegen zal in 1966 een sectie tandheelkunde aan de medische fa culteit moeten toevoegen. De Rooms-katholieke economische hogeschool te Tilburg zal met juridische faculteit moeten worden uitgebreid. Om deze uitbreiding van de be staande faculteiten en het opzetten van nieuwe faculteiten mogelijk te maken heeft Leiden reeds de beschik king gekregen over 140 hectare nieuwbouw, de universiteit Utrecht over 200 hectare in de Jo- hannapolder. Bovendien heeft Gro ningen in beginsel besloten om stu diemogelijkheden in de exacte ken te scheppen op een terrein 70 hectare buiten de stad. De totale investeringskosten voor de voorgestelde oprichting van een nieuwe universiteit in het oosten, de derde technische hogeschool in de IJmond en de uitbreidingen aan de bestaande universiteiten worden ge raamd op 412 miljoen gulden. Verder nieuws hierover op pagina 7 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De Parijse kapster Thérèse Chardin heeft haar creaties voor de winter 1959-'60 getoond. Op de eerste rij v.l.n.r. „Au golf", „Grand soir" en „Chez Mé- diard"; tweede rij „Le Matin" en „Cocktail" of „Petit soir". (Van onze sociaal-economische redactie) De verenigingen van banketbakkers slaan met stijgende bezorgheid de ontwikkeling gade van verschillende banketbakkersartikelen, veroorzaakt door het geregeld duurder worden van grondstoffen en door de regel matige verhoging van de exploitatie kosten. Terwijl het banketbakkers- artikel zo bij uitstek geschikt is het huiselijke leven te veraangenamen en daaraan een eigen cachet te geven, komt het op deze wijze buiten het bereik te liggen van de brede massa van de bevolking, zo menen de stands organisaties. In een brief aan de vaste commissie voor de middenstand uit de Tweede Kamer heeft de georganiseerde banket bakkersstand het verzoek gedaan om- artikelen als gebakjes en koekjes vrij gesteld te krijgen van omzetbelasting, waardoor een belangrijke besparing de kosten bereikt zoi Dit verzoek kwam gisteren ook sprake in het bedrijfschap banketbak kersbedrijf. Het bestuur van het bedrijf schap benoemde een commissie uit zijn midden, die in contact zal treden met de fiscale werkgroep van het hoofdbe drijfschap ambachten. Deze werkgroep stelt op het ogenblik namelijk derzoek in naar de bezwaren, die de omzetbelasting voor het ambachtelijk bedrijfsleven oplevert. Het hoofdbedrijf schap had voor dat onderzoek het be drijfschap banketbakkersbedrijf dewerking gevraagd. Ter bestuursvergadering van het be drijfschap bleek dat de actie „St. Nico- laas Overzee", die enige jaren geleden op initiatief van het bedrijfschap werd ingesteld, telkenjare in omvang toe neemt. Dit jaar zijn er een 7200 pakket ten naar emigranten in den vreemde verzonden, een tweeduizend Over de werkzaamheden van de stich ting waarborgfonds voor het banket bakkersbedrijf werd medegedeeld, dat sinds de inwerkingtreding van het fonds worden. PRESIDENA DE GAULLE heeft gisteren tijdens een persconferentie voorgesteld dat in het komende voorjaar een tweede westelijke top conferentie zal worden gehouden, voordat het topoverleg met de Sowjet- unie plaatsvindt. Hij deelde mee dat Chroesjtsjef 15 maart naar Parijs zal komen, hopelijk tot het eind van maart. De Gaulle herhaalde zijn aanbod tot een eervol bestand in Algiers. Hij liet voorts duidelijk uitko men, dat Frankrijk niet van het bezit van een atoomwapen zal afzien. De 68 jaar oude president maakt een vitale indruk. Hij noemde drie voorwaarden, waaraan z.i. moet worden voldaan voor er een top conferentie wordt gehouden. De internationale ontspanning moet de komende maanden aanhouden, zo dat de regeringsleiders in een sfeer van ontspanning en niet van c met elkaar kunnen confereren. 0 De westelijke leiders, die aan de be spreking tussen Oost en West zullen PREMIER CHROESJTSJEF ting.. Het interview is in het schijnt president Eisenho- ochtendblad Al Gumhurriga u er te hebben meegedeeld dat gepubliceerd, de Sowjetunie over atoom- Chroesjtsjef zei dat hij tij- duikboten beschikt en dat hun dens zijn bezoek aan Amerika snelheid het dubbele is ran te zamen met Eisenhou-er een die der Verenigde Staten. Hij film over de Amerikaanse heeft dit verteld aait majoor duikboten had gezien. Hij zou Saleh Salem, voormalig Egyp- tot Eisenhower hebben ge- tische minister van voorheh- zegd: „Uw duikboten zijn niet de snelheid i i de Er was in Washington met nmiddellijk commentaar te 'crkrtjgen op dit bericht. Vorig jaar zomer heeft ad- niraal Arleigh Burke, chef- taf van de Amerikaanse bou erklaard dat de Rus- irschijnlijk doende atoomduikboti De snelheid van de Amen nooit officieel bekendgemaakt Wel is bekend dat hun snel heid onder water grote dan 20 knopen. deelnemen, dienen van te voren over eenstemming te hebben bereikt over de te behandelen onderwerpen op het topgesprek Oost-W'est en over hun ge meenschappelijk standpunt ten aan- zien van de vraagstukken. 0 Tenslotte moet het persoonlijke con tact tussen Chroesjtsjef, De Gaulle en premier Debré hebben plaatsgehad. De Gaulle verklaarde, aan deze be spreking veel belang te hechten. Langdurig sprak de Franse president over de internationale ontspanning. Hij schreef deze toe aan de persoonlijkheid van Chroesjtsjef, de druk van het Rus sische volk dat verbetering van le' omstandigheden verlangt, de ontwikke ling van communistisch China en het feit dat de Russen weten, dat de satellietlan- den, wanneer zij vrij hun mening kon den uiten, met overweldigende meerder heid het Russische regime zouden ver- Ambtelijke kringen in Parijs kwamen onder de indruk van de krachtige toon, waarop De Gaulle over Rusland sprak. Sommigen verwachten, dat Rusland De Gaulles uitlatingen als provocatief za' schouwen. Anderen vatten zijn woorden als een beleefde, maar duidelijke s schuwing op, dat een vijandige houding van de Sowjetunie jegens Frankrijk de Verenigde Naties Frankrijk-; deelne ming aan een topconferentie twijfelachtig zullen maken. De Sowjetunie weerhoudt er zich op het ogenblik van. olie op het vuu werpen, verklaarde De Gaulle. Hij doelde daarbij op conflicten in het Nabije-Oosten, India, Afrika en Midden-Amerika. Zelfs de druk, die in verband met het Berlijnse vraagstuk werd uitgeoefend, is thans op geschort. De Gaulle wees erop, dat in de V.N. de Russische afgevaardigden zich tot op zekere hoogte onthouden van de boosaardige aanvallen, die bepaalde lan den aldaar op Frankrijk uitvoerden. De Sowjetunie vreest volgens hem een oorlog, die tot algehele vernietiging zou kunnen leiden. Rusland onderkent ook. aldus De Gaulle, dat communistisch China, door de Sowjetunie in het zadel geholpen, dit land toch zal blijven zien blanke, Europese natie en een deel van Azië. De Chir mlljoi ziet Bijna 5 km diepte in Middellandse Zee Radio-Moskou meldde gisteren, dat een Russische Oceanografische expeditie in de Middellandse Zee een nieuwe maxi mum diepte van 4800 m ontdekt heeft In de uitzending werd niet gezegd waar de expeditie van twee schepen, die drie maanden onderzoekingen in de Middel landse Zee verricht heeft, deze diepte gemeten heeft h(j de kwaliteiten van Chroesjtsjef 'roemt, letteriyk aan. Het bureau gaf geen commentaar op de kritiek va Franse president over het Russische stelsel. Het vermeldde voorts. Chroesjtsjef grote betekenis hecht zyn bezoek aan FrankrUk. Algerije Nadat De Gaulle zijn aanbod aai Algerijnse opstandelingenleiders had her haald om naar Frankrijk te komen ten einde te overleggen over een staakt het vuren, verklaarde hij dat zy zich in binding kunnen stellen met de Franse ambassade in Tunis of Rabat De Franse overheid zal voor het vervoer naar Parijs zorgen. Indien de leiders niet wens* komen, aldus De Gaulle, zullen de Franse strijdkrachten de pacificatie van Algerije voortzetten. In Tunis heeft een woordvoerder van de Algerijnse opstandelingenbeweging ge zegd, dat negen van de twaalf leden van dc voorlopige regering, in Tunis bijeen, zich zullen bezig houden met de verkla ring van De Gaulle. Sprekend over zijn aanbod voor zelf beschikking door middel van vrije kiezingen zei De Gaulle: „De keuze zal vrij zijn. Frankrijk wenst de kwestie altyd te regelen. Atoombom Frankrijks plan om in de Sahara atoombom tot ontploffing te brengen, be schouwt De Gaulle als een bijdrage tot het evenwicht in de wereld. Mochten de Verenigde Naties erin slagen een ove: komst tot stand te brengen, waarbij alle atoomkwestics geregeld zullen worden, dan zal Frankrijk zich hierby neerleg gen, ongeacht de inhoud van die ove: Engeland en Italië hebben gisteren In de politieke commissie van de Verenig de Naties een resolutie Ingediend, waarby Frankrijk wordt uitgenodigd, zich aan te sluiten by een eventueel te bereiken akkoord Inzake de opschorting van kernproeven. in mei er 26 informatieve aanvragen binnenkwamen, diie reswltteerdon ln vijf definitieve aanvragen. Daarvan werden er twee toegewezen, een afgewezen en is een nog in behandeling. Voorts werd medegedeeld, dat de banketbakker vrij ie beslissen of hij op tweede kerstdag (op zaterdag) zijn zaak wil «luiten of openhouden. Wonderlijke hartoperatie Twee politiemannen vonden in Phi ladelphia een man half bewusteloos In het centrum van de stad en brachten hem met spoed naar het xiekenhuls. Het hart van de man werkte niet ineer en ook zijn ademhaling stond stil. Zijn lichaam was blauw van de kou. Een geestelijke werd ontboden om hem de laatste sacramenten van de r.k. kerk toe te dienen. Een snelle diagnose luidde: hartver lamming. Acht hartchirurgen kwamen in actie. Zij sneden de borst open en begonnen met hartmassage en kunst matige ademhaling. Binnen een paar minuten begon het hart weer te klop pen, maar het lichaam bleef koud. 'e chirurgen dienden verschillende geneesmiddelen toe om dc hartslag weer normaal te krijgen. Alles was echter tevergeefs. Toch gaven zij de hoop niet op en goten zes liter van een hete steriele zoutoplossing in de borst holte om het hart te verwarmen. Het hart van de man begon snel maar on regelmatig te kloppen. 'ervolgens lieten de chirurgen onge veer 90 liter warm water over het hart stromen en geleidelijk begon William Flanagan, een 43 jaar oude negerarbei- der, weer op tc leven. Dit gebeurde zaterdag, maar het ziekenhuis heeft pas gisteren deze hoogst merkwaardige operatie bekend gemaakt. 'lanagan kon gisteren weer recht zitten en genieten van een biefstuk. Onbestendig De Bilt verwacht tot don- ^0^. derdagavond Half tot zwaarbewolkt Jw, J met enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid- «jy west en zuidoost. Weinig verandering in tempera- tuur. (Opgemaakt om 11.16 uur). Donderdag 12 november Zon op 7.53, onder 16.55 uur. Maan op 15.57, onder 4.30 uur. 15 november volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Aberdeen Wenen tnnsbruci Rome AJaccio Madrid Lissabon Athene Relgrado éi In India slapen nog duizenden mensen gewoon op straat. Ook dit knaapje heeft zich in u-at vodden genesteld en vertoeft in het land der dromen. Straks zal zijn oudere broertje de andere helft komen beslapen. India heeft de Ver. Naties om hulp ge vraagd. Maar het is de vraag, of dit oude probleem spoedig kan worden opgelost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1