llicuioe ftihsctfe (fnuranl Twintig procent premie op spaarsommen tot f 400 f Geen inkomstenbelasting tot f 300 en bevordering effectenbezit Nazi-geleerde Werner Hey de verdwenen BELGIË MACHTELOOS BIJ DE STRIJD IN ROEANDA Fransen onderzoeken het moreel der Algerijnen Amerika acht kernproef in Sahara ongevaarlijk Chroesjtsjef in april naar Parijs? Japanse Himalaja-groep keert behouden weer Voorstel nadelig van Peking voor India Huizen blazen in Chanchassen DINSDAG 10 NOVEMBER 19S9 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0 20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Teerugste jaar^anp Dr. B. DIEMER CH RIST ELIR-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slanteasiiclj i< Qhtbltvrn myn hert in kofjenspotf L „DOLCE" FRANCE N.S. denkt al aan ZOMER \aar I x Z...N-Z1EKENIII IS Regeringsnota over bezitsvormingsplannen TNE REGERING heeft in een tlians bij de Tweede Kaïner ingediende nota uiteengezet, welk hezitsvoriniugs- beleid ze zich voorstelt in de eerstkomende jaren te voe ren. Blijkens de nota beoogt de regering door enkele specifieke maatregelen de vorming van produktief duur zaam bezit onder brede lagen van de bevolking (werk nemers èn zelfstandigen) te bevorderen. De belangrijkste van deze maatregelen zijn 1 De invoering van een gepremieer de spaarregeling voor het gehele volk. De regering denkt aan een be lastingvrije premie van 20 pet. over een spaarbedrag van ten hoogste f 400 per persoon per jaar. De premie wordt pas verstrekt, wanneer het spaarbedrag vijf jaar heeft uitge staan. Ook de belegging van gespaar de gelden in effecten komt na vijf jaar voor premiëring in aanmerking. Uitgezocht wordt nog of het tech nisch mogelijk is besparingen voor de aankoop of schuldaflossing van een eigen huis eveneens onder de premie regeling te brengen. Deze regeling staat alleen open voor meerderjari gen. Van de gehuwden kan slechts één der echtgenoten deelnemen. Het inkomen of vermogen van de deel nemers zal een bepaalde grens niet mogen overschrijden. 9 De regering zal nog nader overwegen op welke wijze ook langs fiscale weg het klimaat voor het sparen kan worden verbeterd. Gedacht is aan de mogelijk heid om vrijstelling van inkomstenbelas ting te verlenen voor inkomsten uit bezit tot een bedrag van 300 (eventueel met inbegrip van vermogensinkomsten uit eigen onderneming). Hiervan zouden al leen personen kunnen profiteren, wier vermogen of inkomen een bepaald be- O Professor dr. Werner Heyde, die een van de vooraanstaande mannen geweest i; -tot uitvoering van het nazi-programma voor euthanasie en die gezocht wordt wegens moord, is aan arrestatie ont snapt, aldus deelde de Westduitse politie vandaag mee. Heyde wist in 1947 te ontsnappen u;. geallieerde gevangenschap kort voordat hij voor een militair tribunaal moest verschijnen wegens oorlogsmisdaden. Sedertdien heeft hij in Flensburg ge leefd onder de aangenomen naam van clr. Fritz Sawade, zenuwspecialist, dir advies gaf aan de staatsbank voor sociale verzekering en optrad als medisch des kundige in rechtszaken. In de nazi-tijd was Heyde professoi aan de universiteit van Würzburg en had de leiding van de rijkskrankzinni gengestichten. waar, in het kader van het euthanasie programma van de nazi's een onbekend aantal mensen werd ge liquideerd. De politie van Flensburg werd afge lopen donderdag getipt dat de neuro loog dr. Sawade in feite Heyde was. Toen de politie aan zijn huis kwam. bleek hij a! verdwenen te zijn. Een huis zoeking bewees dat men te doen had met Heyde. bleek sterker aar vocht voor neger-pleegkind De Zuidafrikaanse minister van binnen landse zaken heeft gisteren besloten, dat de heer en mevrouw Beecher uit Hazen- dal. een wijk van Kaapstad, hun t jarig neger-pleegkind Thomas mogen houden op voorwaarde, dat zij Zuid- Afrika verlaten. Het echtpaar Beecher had .het kind bijna twee jaar geleden gevonden in ee rooms-katholieke kerk te Kaapstad, wa; het zes weken na de geboorte te vondi ling was gelegd. Op 30 september van dit jaar kreeg het echtpaar van de dienst sociale zaken be richt. dat het Thomas moest afstaan, omdat hij een zwarte huidskleur had. De heer en mevrouw Beecher begonnen wanhopig gevecht om heit jongetje te mogen behouden. Zij hebben verklaard veel liever Zuid- Afrika te verlaten dan Thomas ee ver liezen. Op 13 december vertrekken zij nv naar Engeland, waar zij zich met hun drieën gaan vestigen. In de Hoogstraat in Zwolle is de 13- jarige J. van Pijkeren gisteravond met zijn fiets gevallen, juist toen hem tankauto passeerde De jongen kwam het hoofd onder een achterwiel vai auto cn was onmiddellijk dood. Re Echtp O De vorming van effectenbezit door kleine spaarders zal worden bevorderd door een algehele vrijstelling nootschapsbëlasting, registratie recht te verlenen aan speciale, nog op te richten beleggingsmaatschappijen, waarvan de aandelen uitsluitend kunnen worden verkregen door deelnemers de algemene spaarregeling of aan drijfsspaarregelingen. Verder zal vrij stelling van zegelrecht worden gegev voor binnenlandse obligaties met e nominale waarde van 100 of minder (dit zegelrecht bedraagt pet nale waarde). 4 Het wetsontwerp betreffende de fiscale faciliteiten voor werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen zal worden uitge breid in die zin, dat ook bijdragen var werkgevers aan spaarfondsen die op an dere vormen van duurzaam bezit dan de eigen woning zijn gericht, vrijgesteld zullen worden (tot een bepaald inkomstenbelasting e de premieheffing voor de sociale verzeke ringen. Een tweede verrruiming van het wetsontwerp zal in het kader van de vrijere loonvorming de totstandkoming moeten bevorderen van stelsels van winstdeling ten behoeve van de werk nemers. Voor deze gevallen zal worden afgezien van de eis. dat de werknemers zelf ook stortingen verrichten. De invoering van deze nieuwe maat regelen zal volgens de regering wel enige tijd vergen, Eerst zal de Tweede Kamer gelegenheid krijgen zich uit te spreken over het in de nota neergelegde bezits vormingsprogram. Daarna zal waarschijn lijk nog de S.E.R. worden gehoord ovei de in te dienen wetsontwerpen. Verwacht wordt dat na verloop van enige jaren zullen deelnemen: aan de Jeugdspaarwet rond 400.000 spaarders, aan de ambtena- renspaarregeling 200 000. aan bedrijfs- spaarregelingen 300-000 en aan de alge mene spaarregeling 500-000 a 1 miljoen. De jaarlijkse budgettaire lasten, die deze maatregelen met zich meebrengen, wo den geschat op totaal ongeveer 45 a miljoen. Daar staat echter een belang rijke toeneming van de besparingen de particuliere sector tegenover. Het zal spaarders niet worden toege staan tegelfjk te profiteren van de Jeugd spaarwet én van de algemene gepre mieerde spaarregeling. Te zijner lyd zal waarschijnlijk worden bepaald, dat na de meerderjarigheid alleen nieuwe stortingen op een jcugdspaarregeling mag verrichten, wanneer men niet tevens deel neemt aan de algemene regeling. Men Kan als spaarder wél tegelijk deelnemen aan de algemene regeling én aan een ge premieerde bedrijfsregeling of de pre miespaarregeling voor rijksambtenaren (die vóór 1 januari a.s. in het staatsblad komt). De regering ziet een dergelijke wederzijdse ondersteuning van overheids- ,erkgeversactlvitelt op het punt van de bezitsvorming zelfs gaarne. Ze zal nog nader onder ogen zien in hoeverre het mogelijk is, dat de werknemer over een spaarbedrag zowel een premie van zijn werkgever als een premie krachtens de Jgemene spaarregeling zou kunnen ont- angen. Uiteraard staat de premie geheel os van de rente, die normaal door de spaarlnstellingen over de gespaarde be dragen wordt gegeven, (Zie pag. 6) Prinses Gracia en prins Rainier van Monaco hebben een staats bezoek van vier dagen aan Italië gebracht. In Rome heeft de char mante Prinses o.a. het Rode Kruis-kinderziekenhuis bezocht. Internationale politiemacht ran U.\. Moderne wapens blijken waardeloos in het woeste berggebied DE TOESTAND in Roeunda dreigt de Belgen uit de hand te lopen. Be richten uit het Belgische mandaatgebied ten oosten van Kongo spre ken van honderden doden en in Belgische politieke kringen houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid uan een Belgisch beroep op de Ver enigde Naties. Een internationale politiemacht zou. indien de V.N. inderdaad te hulp wordt geroepen, pogingen moeten ondernemen cm de felle strijd tussen Bahoeto» Watoetsi te onderbreken. Intussen is het wel duidelijk gewor den. dat ook de Kongolese troepen die onder bevel van Belgische officieren naar het koninkrijkje Roeanda zijn gezonden, niet veel kunnen beginnen bij de stammen-oorlog die op heuveltoppe., en in ravijnen wordt uitgevochten. Alle beschikbare versterkingen zijn Informeel contact via ambassades Parij se politie arresteert verzetsleiders T70LGENS een functionaris van de Algerijnse opslandelingenbewe- ging heeft de Franse regering langs niet-officiële weg in verscheidene hoofdsteden contact gezocht met Al gerijnse nationalistische vertegen woordigers. Aanval op Frankrijk door V.N.-Iid uit Saoedi-Arabië n de Fransen, om een atoombom in de Sahara te laten ont ploffen. heeft gisteren opnieuw tot felle kritiek van de zijde van de Afr.-Aziati- sche landen ln de Verenigde Naties ge leid. De afgevaardigde van Saoedi-Arabië meende, dat het voor Frankrijk geen en- heeft te proberen zich bij de RELLETJES IN ZUID-AFRIKA Protest tenen verbanning van vakbondsleider Te Paarl. in de Zuidafrikaanse Kaap provincie. hebben zich gisteren ongi geldheden voorgedaan, toen ongeveer 3 000 kleurlingen auto's mei stenen beko gelden en in brand staken cn de inzit tenden molesteerden. Zij deden dit naar aanleiding van dc verbanning van een vakbondsleddster Tien mensen acht niet-blanken en twee Duitse emigranten moesten in oen ziekenhuis worden op genomen. De politie maakte gebruik van pantserwagens om de rust te herstellen. De kleurlingen waren samengekomen bij de woning van mevrouw Mafekang, de voorzitter van de Unie van arbeiders in de conservenindustrie. die door de Zuid afrikaanse regering naar hert meer dan 1000 km noordelijker gelegen Vryburg was verbannen, omdat haar aanwezigheid schadelijk voor de vrede en rust werd geacht. Zij mocht haar elf kinderen achterblijven. atoomclub aan te sluiten. De club is In liquidatie, verklaarde hij en Frankrijk loopt, wat kennis en middelen betreft, linstens 500 jaar ten achter. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge zei, dat er voor dc aangrenzende gebieden geen gevaar bestaat bij een kernontploffing. De V.S. hebben soortge lijke proeven niet ver van bevolkingscen tra gehouden. Lodge nam overigens geen stelling ten aanzien van de Franse plannen. De houding van Amerika werd door de Russische afgevaardigde veroordeeld. is de plicht van alle landen geen proeven meer te nemen, aangezien daar door het overleg in Genève wordt be moeilijkt, aldus dc Rus Yakolef. Het schijnt dat Engeland aan een reso lutie werkt voor de Algemene Vergade ring. die tot doel heeft te verzekeren, dat Frankrijk zal instemmen met een even tuele afspraak om de kernproeven voor goed te staken. Frankrijk zou tevens orden verzocht gegevens te verstrekken ver de voorgenomen proef aan de sta ten die bezorgd over het plan zijn. Renault-Dauphine. Verkoop in Amerika heeft in september die van Volkswagens met 750 overtroffenover de eerste negen maanden gerekend staat Volkswagen echter bovenaan. De Algerijnen vermoeden echter, dat de Fransen eerder bezig waren het reel van de opstandelingenbeweging af te tasten, dan pogingen aan te wenden tot het aanknopen van onderhandelingen over een staakt-het-vuren. De functiona ris meende, dat een voortzetting va oorlogstoestand waarschijnlijk lijkt Een woordvoerder van president De Gaulle heeft er gisteren opgewezen. dat er geen officieel contact is geweest. Hij voegde er echter aan toe. dat het niet meer dan normaal is. dat er infor meel zulk contact wordt onderhouden. Arrestaties Gisteren maakte de Franse politie bekend, dat drie vooraanstaande lei ders van de Algerijnse ondergrondse beweging In Frankrijk zijn gearres- teed. Een van hen. een 30-jarige Alge rijn. zou de leiding hebben gehad van dc Franse ondergrondse groen. De an der zou de voorsteden van Pariis tot zijn werkterrein hebben gehad, ter wijl de derde de afdeling van het be vrijdingsfront rondom Marseille zou hebben geleid. De politie heeft documenten en aan zienlijke sommen geld bij hen in beslag genomen. Uit de documenten bleek, dat het steeds moeilijker wordt, bij de Alge rijnse arbeiders werkzaam in Frankrijk, geld voor de opstand los te krijgen. Generaal Challe. de Franse opporbc- 'elhebber in Algerije, heeft in een Frans weekblad, dat in Engeland wordt uitge geven. verklaard, dat dc Franse strijd krachten thans het Algerijnse slagveld beheersen. Zij zouden in staat zijn de rebellen een vernietigende slag toe tc brengen. Onderdrukking van de guerrilla achtte hij moeilijker. Sobsi zond telegram aan De Gaulle Het grote Indonesische communistische vakverbond Sobsi. heeft president De Gaulle van Frankrijk een telegram ge zonden. waarin de onmiddellijke vrijla ting geëist wordt van de. gevangen Al gerijnse vakbondsleiders. Kleuter omgekomen. In Apeldoorn is overleden het tweejarig zoontje van de landbouwer C. Winterman uit Klaren- beek dat woensdag in een onbewaakt ogenblik een kruik met kokend water de tafel trok en daardoor ernstige brandwonden opliep. zondag naar Roeanda vertrokken i hun aantal blijft ontoereikend en blijken de moderne wapens waardeloos te zijn in de dichte bossen. Zoals bekend, heeft dc Belgische re gering vorige week besloten geen dienst plichtigen naar dc Belgische gebieden in Afrika te zullen zenden. Ook aan Kongo kunnen, zolang ook daar de toe stand nog niet is gestabiliseerd, geen militairen worden onttrokken. In België zelf bestaat een krachtig verzet tegen alles wat zou kunnen lei den tot een „tweede Algerijnse oorlog". In politieke kringen heerst dan ook de overtuiging, dat het een sterke interna tionale politiemacht beter zou gelukken een einde te maken aan de moeilijkheden in Roeanda. dan Kongolese troepen of Belgische vrijwilligers. Blanke kolonisten in Roeanda zijn in middels door de Belgen bewapend; vele kolonisten hebben hun ondernemingen verlaten uit vrees dat deze gevechtster rein zullen worden voor Bahoetoes en Watogtsi. Ook de Watoetsi. die numeriek sterk in de minderheid zijn (400.000 op 1.600.000 Bahatoes). zoeken hier en daar een vei lig heenkomen op r.k.-missiestaties. Mwami Kigeri, de pas-gekozen koning der Watoetsi wordt in zijn residentie beschermd door rijkswacht en militairen. Aanhangers van Loemoemba, dc Kon golese leider die na de relletjes in Stan- Ieystad werd gearresteerd, hebben gis teren een telegram aan de Belgische regering gezonden. Zij protesteren tegei de arrestatie en stellen de politie, ,.di op de bevolking begon te schieten", vei antwoordelijk. Helikopter maakt noodlanding in hartje Rome Op het bekende Piazza Esedra in Rome heeft gisteren een helikopter een nood landing gemaakt waarbij de bovenleiding an de tram werd beschadigd. De piloot kwam er af met een verstuik- enkel. De passagiers liepen geen ver- ondingen op. Het Piazza Esedra, nabij het Grand hotel, is bekend om zijn fon tein. Het is een plein dat vrijwel door geen toerist wordt overgeslagen. De noodlanding veroorzaakte een ver keersopstopping die meer dan een uur duurde. De piloot vertelde dat hij motor- pech kreeg kort na de start van een vlucht naar Napels. Een juist passerende autobus werd be schadigd door de rotor van dc helikopter, de chauffeur kreeg snijwonden van glas splinters. Geen der inzittenden van de bus werd verder gewond. Premcr Chroesjtsjef van Rusland heef» president De Gaulle gisteren een datum voorgesteld voor zijn bezoek aan Frank rijk. Het voorstel, dat op hel Elysee werd overhandigd dor de Russische am bassadeur in Frankrijk, is niet bekend gemaakt. Het blad France Soir weet ech ter te melden dat Chroesjtsjef in maart naar Parijs zal komen. Het „Informatiebureau West" meldde gisteren uit West-Berlijn dat Chroesjtsjef tijdens zijn recente reis naar Roemenië bijeen is gewest met Poolse en Oost- duilse leiders. Zij zouden de op handen zijnde topconferentie en de Duitse kwes tie hebben besproken. In een vraaggesprek met de vroegere Egyptische minister van voorlichting. Salah Salem, heeft premier Chroesjtsjef zich over verschillende zaken uitgelaten. Zo zei hij, te geloven, dat de westeijke wereld de machtspolitiek van wijlen For- ster Dulles heeft iaten varen omdat zij er. als gevolg van „ouderdomsgebreken" ntet sterk genoeg meer voor is. „Het verlangen bestaat nog wel, maar de kracht ontbreekt", aldus Chroesjtsjef. Voorts zou de Russische premier ge zegd hebben, te geloven dat het Midden- Oosten rijp is voor een communistisch regime. Hij meent dat Egypte als eige naar van het Suezkanaal terecht de voorvaart aan Israëlische schepen wei gert, temeer daar het land in oorlog is met Israël. Haiiiniarskjöld bezoekt Afrikaanse landen Secretaris-generaal Dag Hammarskjöld van de Verenigde Naties, die vandaag een scherp Russisch protest ten spijt naar Laos is vertrokken om zich van de toestand daar op de hoogte te stellen, zal op 21 december een reis door een aantal Afrikaanse landen beginnen, zo verluidt in welingelichte kringen te New York. De reis door Afrika zou veertig dagen DE JAPANSE Himalaya-expediüe, 32 personen groot, is in veilig heid en zal spoedig terugkeren naar Katmandoe. Dit werd gisteren be kendgemaakt door het ministerie van buitenlandse zaken van Nepal. De expeditie was, zoals gemeld, half september uit Katmandoe vertrokken om de Gaurisjankar. een Himalaja-top van 7032 meter, van Nepalese zijde te beklim men. Na inrichting van een basiskamp op 5400 meter werd niets meer van de expe ditie vernomen. Verkenning met vliegtuigen leverde geen resultaat op. Zondag vertrok uit Katmandoe een groep van vijf klimmers. Ook zij boekten geen succes. Gisteren werd cehlcr een radiobericht van een controlepost opgevangen in Kal niandoe, de Nepalese hoofdstad. Volgen dit bericht waren de drie Japanners, di ZES NEGERS DOOR BLIKSEM GEDOOD Tijdens een hevig onweer heeft de blik- lem gisteren vijf Afrikaanse vrouwen en »en kind, die met vele anderen in Orlan do bij Johannesburg onder een reusach tige rubberboom schuilden, gedood. China. icning De bouwwerken, len de uitvinders die maar luisteren wil, kun nen ln enkele uren door Amerikaanse stad ongelooflijk klein aantal beiders worden neergezet. SpUkers en schroev Bij de bouw wordt eerst eer geroepen om de ballon van versterkt polyestei plastic opgeblazen tot de ge wenste omvang en vorm Vervolgens komen de „spuit gasten'' met een mengsel vai zullen de heren A. Ander- i en G. A. Visser, belden uit vinder van beroep en inwoner Amerlki Chanchassen, binnenkort hul zen gaan „blazen". De twee Amerikanen heb ben reeds een nieuwe firma in het lev bouwsels, geconstrueerd gens een door hen uiige' den systeem, aan de mai brengen. Gedemilitariseerde zone van 40 km TTET VOORSTEL van communistisch China aan India om de troepen van 1-^ beide landen aan weerszijden van de grens twintig kilometer terug tc trekken, is in India tamelijk gereserveerd ontvangen. Tijdens een bijeen komst van een werkgroep van de Congrespartij heeft de premier van India, Nehroe, de geest van Tsjoes brief niet slecht genoemd, maar hij had praktische bezwaren tegen het voorstel. dat wordt gedaan in een brief die twee dagen geleden aan Nehroe is gezonden, zouden alleen bestuursambtenaren en on gewapende poli-tic in de gedemilitariseer de zone van 40 km mogen achterblijven. Voorts stelt Tsjoe voor, dat hij en Nehroe binnenkort bijeen zullen komen, om in deze Aziatische topconferentie grensgeschillen en andere kwesties te be spreken. Hierop heeft Nehroe nog geen commentaar geleverd. Hangende een regeling, zo staat voorts in de brief uit Peking zou de status quo moeten worden gehandhaafd en geen van beide partijen zou moeten pogen deze tc wijzigen. Beide zijden moeten in het ge bied na de voorgestelde terugtrekking hun burgerlijk bestuurspcrsoneel en on bewapende politie handhaven. Als het noodzakelijk blijkt de afstand van veertig kilometer waarbinnen zich geen militairen mogen bevinden, te ver groten. dan s de Chinese regering be reid dit in overweging te nemen De Ch.neee premier verklaarde dat het voorstel is gedaan, hangende een defini tieve afbakening van de Indiaa-s-Chinese grens, zodat de twee landen zich nooit meer ongerust behoeven te maken over grensincidenten, of daardoor 9laags kun- In Indiase politieke kringen acht men het niet onmogelijk, dat Nehroe zal Instemmen met neutralisering van een grensgebied in het noordoosten van India, maar dat dit niet ral kun nen worden aanvaard oor de grens i In hel gebied van l.adaeh, in bet I noordwesten van het land. De terugtrekking vai misschien voordelig zij voor India is dat niet dat de twee landen va: schillen over de loop aldus Nehroe. Dc Indiase premier voorzag ook administratieve moei lijkheden. Het voorstel houdt volgens Indiase po litieke kringen in. dat in Ladach 15 000 km2 grond, die India beschouwt als In- gebied. onder gezag van Peking zouden komen Waarnemers wijzen erop,- dat ook dc status van de Macmahonlijn ils oostelijke grens zou worden aangc- Volgens het voorstel van Tsjoe En-Lai, vertel- vezels, cement, glas en kiel. tegen alle chemicaliën en on- Icdcr dat het opgeblazen bouwsel gevoelig zijn voor tempera- :n duurzaam karakter geeft, tuursuitersten. Is het mengsel op de plastic- Het staat de kopers vrij, al- - ballon hard geworden, dan dus de heer Visser, de bouw- Ifiseis te gebruiken als broel- ordt de ballon lekgeprikt komen de lucht ontsnapt. Nu kunnen kassen, pakhuizen, schuren. de deuren en ramen worden kippenhokken, silo's, gereed- aan gebracht. Uitvinder Visser is van me ning. dat dc bouwwerken die volgens dit prcêdé tot stand komen niet onderhevig zijn aan corrosie, bestand zijn schapsbergplaatsen, hangars, garages. mcubelbergplaatsen en eskimohutten Voor de liefhebbers: de kos ten zijn 1.75 dollar (ongeveei 6-65 per vlerkante voet. Nepalese verbindingsofficier en de 28 sjerpa's gezond cn wel op weg naar Kat mandoe- De Japanse expeditie is een wegbereider voor een grotere expeditie, die de univer siteit van Foekoeoka in Zuid-Japan vol gend jour denkt uit te zenden. Koud met buien (Van onze weerkundige medewerker 1/ANMORGEN werd er in Zuid-Hol- land 5 tot 10 mra repen gemeten, veroorzaakt door een regenfront. dat tegen de middag over onze oostgrens naar Duitsland trok. In deze eerste de cade wan november hebben wij 15 tot 20 mm regen gekregen. Een krachtige tot harde zuidenwind blies gisteren koude lucht uit Frankrijk afkomstig, over ons land. met een temperatuur van 5 a 6 F.en koude luchtstroom van Groenland afkomstig, breidt zich met stormachtige winden over Schotland in de richting van West-Europa uit. Vooral op IJsland, waar het 3 tot 5 graden vriest, is de laatste twee dagen veel sneeuw geval len. Ook in Noord-Schotland ivordcn sneeuwbuien gemeld. Vergezeld van en kele gure buien zou deze koudere lucht stroom met een naar noordwest ruimen de wind morgen ook tol onze omgeving kunnen doordringen. Dit betekent dat het weer de eerste dagen guur biyft, af gewisseld door opklaringen, met voor de eerste helft van november te lage tem- Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot woensdagavond: In de nacht en ochtend hier en daar mist. overigens wis- selend bewolkt, met enkele buien. Overwegend matige westelijke wind. Plaatselijke nachtvorst, morgen overdag dezelfde of iets lagere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vtiss Eelde De Bilt Aberdee Londen A'dam I!

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1