CHRISTELIJK Hervormde Kerk wijst voetbaltoto af Gods genade antwoord onze hulneloosheid op Vooral voor de jeugd ernstig en noodlottig D Nog minstens een eeuw wel vaartsstij ging De gevaren Een woord voor vandaag Kanttekening Beweging rnag niet tot rust komen v°. iteiflten Discussie over de uitverkiezina Vorige week hebben wij uit voerig een discussie over de uit verkiezing tussen drie Ameri kaanse theologen weergegeven. In dit laatste artikel komen zij 'tot een slotbeschouwing. Dr HENRY Als de onkerke lijke massa once discussie sou volgen, zouden zij cr spoedig ge noeg van krijgen, vrees ik. Ze zou denken dat dit alles van weinig belang is voor de daad werkelijke problemen van onze tijd. Wat is zo belangrijk in dit theologische debat dat daardoor verschillende theologische tradi ties zijn ontstaan en er zoveel scheldingen en strijd door zijn ontstaan? Wat heeft deze discus sie over de uitverkiezing de mo derne mens. die een antwoord zoekt op zijn geestelijke vragen te zeggen? DR. BROMILEY: Volgen» mij als u denkt aan de massa' toont dit gesprek dat de mans hulpeloos is zonder de genade van God en volkomen afhankelijk is van God voor zijn heil. wie hij ook is. door het verzoeningswerk van Christus Dat springt er in deze discussie uit afgezien nog van de conclusies die wij kun nen opstellen. Voor de meer in tellectuele mens, die een veel groter probleem is dan de massa, is de noodzakelijke les om te ko men tot een werkelijk heil en een werkelijk kennen van God deze totale hulpeloosheid van de mens en de noodzakelijkheid om te ge loven dat God souvcreln helpt van het begin tot het einde, van het eerste zoeken van God, van Zijn verzoening door het plaatsver vangend sterven van Christus tot de directe gave van de Heilige Geest. Natuurlijk begrijpt de moderne mens deze terminologie niet, maar dit Is dc boodschap die we hem moeten brengen. En in dit opzicht is het oude armlnianlsme niet zo ver van de waarheid af als het de taak zou verstaan om deze kant van de boodschap werkelijk voor dc mensen verstaanbaar te maken Onze gehele moderne wereld, zo wel de massa-mensen als de In tellectuelen hebben deze bood schap nodig. DR. WILEY: Ik ben het er he lemaal mee eens dat de mens in zichzelf hulpeloos is en niet ge red kan worden dan door de ge nade van God van begin tot ein de. Als hlj[ in Christus gelooft is dit geloof geen substituut voor ge rechtigheid! Alle verdiensten mo gen slechts aan Christus worden toegekend Zij die In Christus worden gezet zijn de uitverkore nen in Christus. En wat de rest aangaat gaan wil terug tot in de natuur van God en spreken we over een heleboel dingen, waarin we eigenlijk slechts verschillen In terminologie Maar zo lang we geloven dat de mens verdorven is kan de mens alleen maar door de genade van God worden be- ons tot Christus door genade verheerlijkt v.„. den. DR NICOLE: Ik ben het met de anderen helemaal eens dat we de nadruk moeten leggen op de hul peloosheid van de mens. En die boodschap, die we niet graag ho ren, wordt zeker begrepen. Het is ook belangrijk dat we de na druk leggen op het plan van God in het genadewerk en daar zijn we het ook allemaal over eens. Of deze discussie belangrijk is* Ik geloof dat deze vragen velen bezig houden. Als je de uitverkiezing maar noemt, ontataat er ln iede re groep een discussie. Daarvoor behoef jc nog niet eens te mid den van de intellectuelen te verke ren. Deze vragen komen op in de filoaofie en bij andere godadiens- ten de mohammedanen worste len bijna evenzeer met dit pro bleem als wij christenen. Ik heb helemaal niet het gevoel, als ik over deze dingen praat, dat ik dan de belangrijke vraagstukken van deze tijd laat liggen. Ik geloof dat deze dingen belangrijk zijn. tuurlijk moeten we dit mei eer bied doen. We kunnen niet zomaar nieuwsgierig in de geheimen van God gaan delven. Maar tegelijker tijd wordt deze discussie gerecht vaardigd en zelfs noodzakelijk ge maakt door de toestand van ons geloof en werpt zij een groot aan tal echte vragen op die van be lang zijn voor de manier waarop en de vorm, waarin wij de bood schap van Christus brengen. DR. HENRY: Kunnen we zeggen waarom de moderne weer aan dacht is gaan schenken aan de uit verkiezing In de filosofie van van daag die toch een bepaald fatalis tische bestemming aan de mens geven? Het communisme bijvoor beeld stelt ook dat wij uitverko ren" zijn tot een bepaalde toe komst. Helpt deze gedachte tn de hedendaagse filosofie de mens werkelijk om in tegenstelling daar mede in het evangelie van Chris tus hoewel het ons veroordeelt een lichtstraal van hoop te ont dekken die de wanhoopsfllosofieën van vandaag missen? Dr. Bromile>Misschien kan het interesse van de mens er voor wakker worden geroepen, maar ik geloof dat de christelijke theo loog scherpmoet differentiëren tussen het Evangelie van genade en het determinisme van het ma terialistische of wetenschappelijke soort Ik geloof dat het een fata le vergissing is om daarvan ge bruik te gaan maken, zoals som migen hebben gedaan, om de christelijke leer te verdedigen of te probaren een brug in die rich ting te vinden. Precies zoals er eens een fatale tendens was, of tenmlns'z de lutheranen meenden die te zien er ook sommige ge reformeerden. om een beroep te doen op de Islam. Veel lutheranen in de zeventiende eeuw dachten dat de calvinisten geheime mo hammedanen waren wat na tuurlijk ver bezijden de waarheid was. Maar wel zijn sommigen te recht gekomen bij het deisme. Ik geloof da' wij de verleiding moeten weerstaan om dit soort determinisme te gaan gebruiken als een brug naar het geloof. Aan de andere kmt is er geen twij fel aan dat zij bezig zijn met de ze vragen zodat wij kunnen woorden met het J de bestemming van c een christelijke zetting. s dogma !t rj' E Nederlandse Hervormde kerk acht de voetbaltoto een kwaad en wijst deze daarom af. De kerk verwerpt deze toto met het oog op de positieve waarden die op andere wijze moeten wor den gediend. Vooral voor de talrijke nog minderjarige jeugd van 18 tot en met 21 jaar moet de wekelijks herhaalde verlokking met prijzen tot 50,000,ernstig en noodlottig worden geacht. TOT deze krachtige veroordeling van de voetbaltoto is de her vormde raad voor de zaken van kerk en samenleving gekomen in zijn rapport over het vraagstuk van de voetbalpool. Het rapport, dat is opgesteld, nadat de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk zich in hoofdzaken reeds over het vraagstuk had uitgesproken, is door het moderamen van de synode aanvaard. In al zjjn besprekin gen over het probleem van de voetbaltoto heeft het moderamen dit rapport als uitgangspunt gebruikt. De conclusies van de raad voor zaken van kerk en samenleving gaan verder en zijn meer afwijzend dan de uitspraken van de laatst gehouden hervormde synode. Heem dit tablet]* tegen aambeien om de pijn te stillen en om afdoned een einde te maken aan flic hinderlijke kwaal Als U de Hemotabkuur volgt kunnen zalf of zet pillen achterwege blijven. De zwellingen flinken al gauw. genezing wordt tege- Ihkertyd bevorderd. Daarom, ook voor V Hemotab». om van aambeien spoedig te hei De c lellen. Strandrovers. jutter» en redders. Voor geschiedenis en geboorte van het red dingwezen. door H. Th. de Booij. Uit gave Bert Bakker Daamen N V Den Haag Zo stelt de raad duidelijk en waar-i „Kansspel schuwt zij met klemu dat het hoge sieJc kwaad doel van wei-begrepen maatschappe lijk werk wordt bedreigd, wanneer het achteloos of verwarrend wordt behandeld als een bij-produkt een op zichzelf reeds zo bedenkelijke zaak als het gokken in een voetbal toto. De Kerk is er dan ook op te gen, dat gelden uit de toto ten goe de komen aan het maatschappelijk De generale synode had zich over deze kwestie nog niet willen uitspre ken. ln het rapport wordt niet ingegaan op de vraag: „Is spel (in de zin van kans- of lotspel) en gokken goed of kwaad tn zichzelf?" Deze vraagstelling is theoretisch praktisch verwerpelijk, omdat nauwkeurige aanduiding van het pro bleem ontbreekt. Het door de roomse moraaltheologie ingegeven antwoord Economische profetie in: Eindhoven INAUGURELE oraties hebben over het algemeen niet de be langstelling van het grote pu bliek. Maar de rede die prof. dr. J. Wemelsfelder zaterdagmiddag heeft gehouden aan de T.H. in Eindhoven zal veler aandacht trekken. Onder de titel: „In de voorhof van het jaar 2000" vroeg deze nieuwe hoogleraar in de economie zich af of we weer een economische crisis of een tijd van welvaartsstijging op lange ter mijn tegemoet gaan. De kansen op een nieuwe crisis lij ken niet groot, zo stelde prof. Wemels felder. Crisis zou kunnen worden ver wacht. indien het tempo der technische ontwikkeling geen gelijke tred zou hou den met dat der economische ontwikke ling. of omgekeerd. De kans op storin gen In deze gelijkmatige opgang lijkt echter gering. Arbeidsbesparende uitvindingen soals automatisering die technologi sche werkloosheid zouden kunnen veroorzaken, zouden wel op nim mer gekend grote schaal moeten plaatsvinden, willen zij de jaarlijks toenemende vraag naar arbeid ln haar tegendeel doen omslaan, wat nauwelijks te verwachten valt. Een andere storingsmogelijkheid: die van onvoldoende investeringen, veroor zaakt door conjunctuurpessimisme. lijkt onwaarschijnlijk. Allerlei structurele veranderingen, sedert 1929 in onze maatschappij ontstaan, bevorde ren het handhaven van de vraag naar goederen op een hoog peil. Dit werkt stimulerend op het investeringsbeleid der ondernemingen. Eenwiiie welvaart Men zou zich op grond van het voor gaande kunnen afvragen, of wij dan wellicht op weg zijn naar de eeuwige welvaart, aldus de hoogleraar. Dit confronteert ons met het vraagstuk tfan de economische groei op lange termijn. Uiteraard zou deze groei ee.i eindpunt vinden wanneer de be vrediging van al onze behoeften is ver zekerd en dus de schaarste opgeheven. Van dit punt zijn wij echter nog heel ver verwijderd.- Lang voor die tijd zou er echter een situatie kunnen ontstaan, waarin er geen nieuwe investerings- moeilljkheden meer aanwezig zouden zijn. Tot nu toe is dit punt van de ..ab solute kapitaalsovervloedImmer ver schoven. Het waren echter steeds vol maakt „toevallige" omstandigheden, die telkens weer een uitweg boden. Wanneer dit wordt bedacht, dan wordt het duidelijk, dat er geen enkele garan tie bestaat, dat aan dc welvaartsgroei t.z.t. geen eind zal komen. Niettemin I ty kan het ons tot troost strekken, aldus besloot prof. Wemelsfelder dat verschil lende omstandigheden erop wijzen, dat wij In Europa tenminste nog voor de tijd van een eeuw een welvaartsstijging mogen verwachten. •oor ons geen intrin- onvhichtbaar. Het rapport gaat daarom in hoofd zaak in op de zogenaamde sport- of voetbaltoto, zoals die wordt genoemd in het rapport van de Commissie Lote rijwezen. Deze commissie stelt een dui delijke toto voor tn een nieuwe ..Titel III" van de Loterijwet, dit in afwijking van het algemeen verbod van prijs vragen in artikel 2. GROTE RESERVE en verminking van de dienstge- dachte, een gedachte, die behoort tot ons beste erfgoed en zjjn grond vindt in de gedachtènwereld van Oude en Nieuwe Testament. Een ander probleem is dat van de levenrichtende en -verrijkende zir van de arbeid. t Beide verschijnselen zijn inge wikkeld en hebben diepe wortels. Het is echter nauwelijks te be twijfelen, dat een spel, dat volgens de beste deskundigen zijn sterkste prikkel vindt in de geldzucht, ook hier bedervend zal werken. 3 Op het terrein van de sport. Spel en sport moeten vooral in de moderne tijd positief worden gewaardeerd. Het zou volkomen onjuist zijn dit over het hoofd te zien en deze belangrijke verschijn selen vooral te benaderen vanuit het gezichtspunt van gevaar en dreiging. Het zou aan de andere kant struisvogelpolitiek zijn en de positieve waarden irl spel en sport niet ten goede komen, wanneer men de ogen sloot voor de facto ren, die de sport bedrpigen. Sport zal allereerst moeten wor den gezien onder de gezichtspun ten van vreugde, spel en ontspan ning en daarom vrij moeten blij van een krampachtige, grimmige ernst, die het totale mensenleven gaat beheersen. Het is niet genoeg de woorden kijksport, beroepssport, invloed van het publiek en de moderne middelen van-publiciteit te noemen "öm daarmee even zovele euvelen aan te duiden. Daarvodr zijn deze verschijnselen te samengesteld. Maar onmiskenbaar schuilen hier machten, die de sport horig dreigen te maken en daarmee zijn vrijheid en wezen te doen ontaarden. De toto zal deze tendens tot ver zakelijking en ontaarding verster ken en moet als zodanig als een gevaar worden gezien. De Nederlands Hervormde Kerk is nu van oordeel, dat tegenover dit voorstel de grootste terughoudend heid en reserve geboden is. Het is haar ten enenmale onmogelijk te begrijpen, laat staan te onderschrij ven, dat het gereglementeerd spe- len in sportprijsvragen uit het oog- op an(iere wijze moeten worden gt- Kerde1re^bva"dhS' "pel he, blijft, hier niet om een positief goed of een De Kerk acht de houding van som- j zedelijk onverschillige zaak gaat. migen van de meerderheid van de commissie, als zou het maatschap pelijk verschijnsel van het „gokken" zedelijk onverschillig zijn, een be langrijk en wellicht het grootste ge vaar. Het is de wortel van allerlei an dere gevaren en euvelen. Immers, zo gaat het hervormde rapport verder, hier dreigen niet al leen waarden, normen en zeden, die onder de prediking van het Evan gelie gestalte hebben gekregen, te 'orden genegeerd, maar hier dreigt ok een bloedloze neutraliteit de maat te worden van alle dingen. In het herderlijk sdhrijven „Ohris- ten-zijn in de Nederlandse samenle ving" wordt gesproken over de ban van de neutraliteit en de onverschilligheid. De bekritiseerde houding is hier een uiting van. TAE HERVORMDE KERK ziet de volgende gevaren voor het geestelijk welzijn van ons volk: Het spelen in de toto wordt, zelfs door niet-christenen, gezien als een uiting van kinderachtige onrijpheid. Zelfs deze milde veroordeling kan niet verbergen, dat zulk een uiting van onrijpheid het streven naar geestelijke volwassenheid verzwakt en de geestelijke zelfstandigheid en verantwoordelijkheid ondergraaft In alle verantwoordelijke kringen van ons volk wordt geworsteld met de problemen van de verzwakking De Nederlandse Hervormde Kerk wijst daarom de toto af, vooral met het oog op de positieve waarden, die GEEN BIJPRODUKT Ove: het profiteren van de opbrengst van de toto door maatschappelijke in stellingen etc., zegt het rapport ten slot te: Wij hebben voldoende geleerd, dat het werk op deze gebieden geen zaak kan zijn voor goedwillende dilettanten en dat hier plaats moet zijn voor be kwame. goed-getrainde specialisten, die het ..helpen" als ambacht bedrijven. De beste specialisten zullen echter falen en onmachtig blijven wanneer hun ar beid niet is geworteld in een levende belangstelling, sterk verantwoordelijk heidsbesef. warme naastenliefde en die pe solidariteit onder brede lagen van ons volk. In dit verband roept, het hele vraagstuk van de verhouding van kans spel en maatschapoeliik werk tot ern stige, nuchtere bezinning. Daarom waarschuwt de Hervorm de Kerk er met klem tegen, dat het maatschappelijk werk geen bijpro- dukt wordt van een op zichzelf reeds zo bedenkelijke zaak als het gokken voetbaltoto. In een oratie die zaterdagmiddag in Eindhoven is gehouden viel het woord eeuwige welvaart". Dat is het ogenblik, dat alle behoeften van de mens te allen tijde worden bevredigd. We schijnen eindelijk een beetje uit de wanhoopsfilosofie van de afgelopen jaren te komen. Toen leerde men: ,.De enige hoop die we hebben, is dat we geen hoop hebben." Het pendulum schijnt nu weer naar de optimistische kant te zwaaien: „Het gaat zo goed en het gaat steeds beter". Het gevaar van deze nieuwe levensopvatting, die een weer klank is van alles wat in veel harten leeft, is, dat we geluk gaan berekenen in termen van stoffelijke dingen. Daarmede zijn we precies in de lijn gekomen van wat het communisme leert. Christus zei: „Wat zou het een mens baten, als hij de gehele wereld won, maar schade leed aan zijn ziel," Welvaart is de bevrediging van de behoeften van de mens. Zaligheid is de bevrediging van de behoeften van God. De mens wordt niet gelukkig door de vraag: Wat word ik er beter van?", maar door: „Wat kan ik God geven, dat Hij tot Zijn doel komt?" Onze welvaartsfilosofie is het reinste egoïsme en daarom drijft zij de mens naar de ondergang. Voor ons is geen „eeuwige welvaart", maar „eeuwig geluk" weggelegd. DUIDELIJK AFWIJZEND RAPPORT TAUIDELIJK afwijzend heeft de Ne- zelf, de sport die ook ln dit hervorm- derlandse Hervormde Kerk zieh de rapport duidelijk positief wordt i kwaad. Een kwaad voor de wanneer zij slechts door middel van geestelijke volksgezondheid. Een i toto financieel kwaad voor het sociale leven. Een moet komen. Hier wordt licha- kwaad ook voor de sport zelf. Het rap port ziet ook hier waarden, normen zeden, die onder ons gestalte heb- melijke gezondheid gewonnen koste van geestelijke gezondheid. Geestelijke ongezondheid Is de prijs, ben gekregen onder de prediking van waarmede lichamelijke gezondheid het Evangelie, bedreigd door een moe* worden betaald. Het kan de be- bloedloze neutraliteit, welke voor doeling van de sport niet zijn. Wat steeds meerderen wordt tot een ^et hervormde rapport te dezen aan- maatstaf van alle dingen. iet zovee klem aangevoerde bedenkingen ver- baar- dienen alle aandacht: van on: kerkmensen, van ons ook als evengoed ook van ons als bur- zien opmerkt, is al evenmin als het De hier tesen de toto met zoveel overise voor tweeërlei uitlegeinevït' er_ baar. als Verblijdend achten wij het om dit „n_ alles ook, dat bet hervormde rap port zich duidelijk distancieert van geré van deze staat en van deze bur- he' rooms-katholieke standpunt, vol- gerlijke samenleving. gens hetwelk het kansspel, Bij herhaling hebben wij gemeend immers een der vormen is, de toto te moeten brandmerken als &een wezenlijk kwaad moet worden een levensgroot gevaar voor onze geacht. De Nederlandse Hervormde geestelijke volksgezondheid. Wat ^erk blijkt, op maar al te wezenlijke men ten dienste van het sportleven gronden, daarover gehee! anders te tracht te verwerven, is men bezig aan het volksleven te verderven. Jong en oud stelt men bloot verlokkende verleidingen denken. In het gesprek, dat de laatste weken de in ons land op gang is gekomen over mogelijke toenadering tussen protes- goklust, en dit in een tijd waarin tantse en rooms-katholieke politieke materialisme en winstbejag toch Partijen, is als een verhindering in nde wijze hoogtij de toenadering v ook genoemd de Of is het geen ondermijning van de wijzen over de toto. Van socialisti- volksgezondheid, wanneer men in de sche kant is daarmee prompt de gek gelegenheid gesteld wordt, bedragen gestoken; liggen de belemmeringen, tatie alleen r i fr-rn waanzinnige Hiertegenover kan van protestant verhouding staan? Zeker is, dat dit alles kennelijk ontbreekt de schuld van het spel. Het kan slechts verheugen, dat ook dit her- dat hoe men denkt vormde rapport juist vanuit deze ge- wezenlijk belang daehtengang zo onmiskenbaar scherp denkt over levensstijl, levensgewoon kant worden staande gehouden, dat belemmeringen als deze tot toe nadering maar al te reëel zijn, om- de toto van tegen de toto waarschuwt. ten, levenszin. En dan mag het her- Dan is er het gevaar voor het sociale vormde rapport met alle recht leven. Nog deze dagen is uitgekomen reden opmerken, dat het hier geldt een geschrift, waarin tal van sociale waarden, normen en zeden, die on- en culturele instellingen aanspraak der de prediking van het Evangelie op een deel van de opbrengst uit de onder ons gestalte hebben gekregen, toto maken. Alleszins begrijpelijk Zoiets gooit men niet weg. Zoiets vanuit de moeilijke situatie, waarin kleineert men niet. Zoiets ruilt men verscheidene van deze instellingen niet in voor wat aan enkelen wcl- zich bevinden. Maar die situatie is, licht grote sommen aan geld gaat op- behalve moeilijk, ook beschamend, leveren, maar wat voor onze volks- Want zij bewijst, dat deze instellingen gemeenschap, jegens welke de kerk len kunnen komen, en zij achten zich lijke verarming. Moge het hervorm- het hervormde rapport, waar blijft litiek, waar immers straks de be- het dienstgevoel? slissingen vallen gaan. En dan het gevaar voor de sport Landelijk lustrum J. en E. Waken tegen verstarring en eigengereidheid maar zij rende en rende 45 Het wa» nf alles wat heidens en wild was en wat het bos sedert eeuwen »til verborgen had gehouden, tot leven was gewekt. Zij wilde roepen, maar kon niet, zij wilde weglopen, maar haar benen beefden n waren als lood Dr onbegrepen doodsangst en het afgrijzen van heel het leven overweldigde haar. Plotseling herkreeg zij de macht over haar le dematen en begon hef bos door te hollen. Haar hart klopt» in haar keel. vond zij, zij had troel of zij «tikken maar door. Eindelijk werd h«t bos minder dicht en vlak voor haar lag het grote moeras. Daar liep de koe springlevend. Dadellik liet de beklemmende angst haar los. Zij werd weer zichzelf, maar de spanning was zó hevig geween dat zij begon te schreien. Zij schreide, terwijl «ij Witroos melkte, op een boomstronk gezeten en met haar hoofd tegen de warme flank van de koe Maar toen zij uitgehuild was, voelde zij zich vrijer en opgewekter dan ooit tevoren. Het moeras log voor haar geel cn rood van moeraabessen en 7aar het moeras naar het Zuiden af- zij keek vrij en streek, over kleine glanzende meer tjes. naar bergen die wegblauwdcn in al fijner waas Boven haar hoofd had zij de hoge hemel met blauwe en zilveren wolken Zij wist dat zij het bos weer door moest, maar nu was zij niet bang meer. Zij zong. onder het voortsprlngen van pol op pol om de moerasbessen te plukken in een mand van berkenbast. dia ztj op haar rug droeg. Maar toen de mand vol was. nam zij plaata op een s'.een en zeide een lied op voor zich zelf in de tilte avond vóórdat zij Charlottendaal hadden verlaten Toen haar herinneringen daar waren aangeland, deed iemand de keukendeur open en Marlt kwam JEAVNA OTIKIIWII- Buiten waait tie zomerwind Wat is er. Marlt" Heb je gehuild? Toen las zij in de trekken van haar oudste de zelfde schrik voor het onvatbare, die ook haar die keer in het bos had bevangen en haar hart stroom de over van tederheid. Zij stond op, ging de keu ken in en sloot de deur, dat dc slapende Ellri hen niet zou horen. In de keuken trok zij Marlt naar zich toe en liet haar uithuilen. Lieve kind. zei Elisabef terwijl zij Marit over he: haar atreek. Lieve kind! Het was zo prettig dat moeder niet dadelijk fnet vragen kwam. Als zij het -wilde kon zij het voor zichzelf verwerken, maar als zij wilde verteilen, dan was er niemand die beter kon luisteren dan moeder. Het is over nu. Marlt hief het hoofd op. Er ging rust en troost uit van alle bekende dingen om haar heen. van moeders gezicht cn zelfs van het rustige gesnuif van de slapende Elin. Ik zal w-at eten voor je opwarmen. Het is bij na negen uur, Ie bent uitgehongerd, stakkerd Zij heeft geen recht om jullie zó lang aan 't werk te houden. Maar zij betaalt ons voor de tijd die wij over werken. moeder. En het is trouwens nu uit. want maandag komt er een nieuw meisje bij. Elisabet legde een servet op tafel en dekte even. Marlt dacht, wat ls het altijd netjes als moeder dekt. het zag er altijd zo smakelijk en keurig uit, hoe weinig het soms ook was Dank je moeder "t Zal lekker smaken. Marlt at. en Elisabet ging met haar naaiwark tegenover haar aan tafel zitten. Zij vertelde nu Je behoeft niet af te wassen, Mant. Och. dat gaat zo gauw en als het blijft staan is 't morgen veel vervelender. Zo ja! Zij droogde haar handen af, en nam weer plaats aan de keukentafel. Moeder, zei zij, en Elisabet knikte, eigenlijk is er niets bijzonders gebeurd. Maar ik vind het soms zo naar op het atelier. Niet wat het werk betreft: ik vind wel dat ik veel leer en mevrouw is aardig en flink en Julia ls ook wel vriendelijk, al is ze dan ook dikwijls uit haar humeur Ja?_ weet je wat zo gek is. moeder, zij vertellen zoveel dingen die maken dat ik alles akehg ga vinden, ik kan niet meer blij zijn, moeder, net is of zij alles kapot maken, beduimelen, verknoeien Elisabet legde haar werk neer Nu stonden Ma- rits ogen weer vol tranen. Zij schudde ze energiek weg; zij dacht: nu niet weer gaan hullen Maar Elisabet voelde een woede in zich opko men tegen die twee naaimeisjes, die zij zelfs nooit had gezien Hadden zij haar hartekind kwaad ge daan met hun giftige, loszinnige praatjes. Zij had ze wel kunnen slaan, maar zij overwon dat ge- Help mij om te begrijpen, dacht zij. help mij om te begrijpen en om verstandig te zijn! Kijk moeder zij hebben ieder een jongen waar zij mee omgaan dat heet zo en waar zij altijd mee uit gaan. Zij willen 's avonds nooit thuis zijn, en dat begrijp ik wel. want thuis bij hen allebei schijnt het veel te vol te zijn en on gezellig: er is altijd ruzie en Astrids oude tante i* zo kwaadaardig Ja en dan zijn zij maar op straat en gaan naar danslokalen en naar bioscopen Ik vind, moeder dat er iemand voor zulke meisjes als wij zijn moest zorgen, als zij geen tehuis hebben, waar zij 't gezellig hebben, en het wèl gezellig voor hen moest makerj vind Je ook niet móeder" Geen kerkelijke jeugdvereniging, want daar zouden As- trid en Viola nóóit heengaan, maar iets anders.... trum van Jeugd en Evangelie. Uit alle hoeken van Nederland kwam oud en jong J. en E. bijeen ter reünie. Hon derd vijf en zestig middelbare scho lieren, degelijke huismoeders, zaken lieden en gevestigde predikanten be leefden een middag in de ongedwon gen sfeer die het karakter van J. en E. OORAFGAAND aan het jaarlijks! is. districtenconvent van zondag werd!Na de eigenlijke officiële ontvangst in zaterdag jl. in het Gereformeerd Beroem»' -rk NED. HERV. KERK Beroepen te Boskoop (toez.) M. Bosch te Nigtevegt. Aangenomen naar Gouda: A. Beek 1 ledankt de dc bejaardenzorg te mr. Q- Rovers sch. adviseur Amsterdam: Warns. Fr. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Alphen aan de Rijn: K H. Schuring te Hallum. Aangenomen naar Culemborg; H. Scholing te Zuidland. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Krabbendfjke: Chr. van Dam te Rotterdam Z. Adverleu de meest gevraagde het modernè kantoorgebouw zendingscentrum (die overigens volstrekt niet officieel verliep) volgde de „feest maaltijd der 165" in de stijlvolle zalen van het oude hoofdgebouw. Hier gaven vertegenwoordigers van de drie genera ties in J. en' E. in korte speeches hun indrukken weer van het werk in de be weging door de tijden heen: „J. en E., dat vroeger onder veel onbegrip en tegen kanting van kerkelijke zijde te lijden had. blijkt zijn erkenning verkregen te hebben. maar overigens telkens voor nieuwe problemen te staan die in de eigen stijl van de zich vernieuwende generaties moeten worden opgevangen". Als besluit van de reünie begaf men zich naar het verenigingsgebouw voor Christelijke Belangen. Hier werd voor een volle zaal het speciaal voor deze ge legenheid geschreven spel „Petrus en de Cameraman" opgevoerd, dat in hoofd zaak het probleem behandelde, hoe het „gearriveerde" J. en E. van vandaag kan en moet waken tegen verstarring en eigengereidheid. Ds. Okke Jager van Almelo ging als oud J. en E.'er op deze kwestie in zijn slotwoord dieper in: „Vroeger moesten we vechten om een plaats. Die tijd waarin dominees rare dingen schreven over J. en E. is uoorbü en thans on denkbaar. Maar we zijn er niet en we zullen er ook nooit komen, want mèt veranderen de tijden. De statuten J. en E. die nog geen drie jaar geleden als up-to-date werden vast gesteld zijn deels al weer verouderd en moeten in revisie. De vereniging J. en E. kan als beweging nooit uitrusten, omdat het steeds zo zal blijven dat het weliswaar een christelijk werk is o?n een heiden te bekeren, snaar een heidens werk om een christen tot ver kondiging te brengen!" Op deze reünie volgde zondag het jaar lijks districtenconvent, de landelijke werkvergadering, waar de afgevaardig den der diverse districten hun mening gaven over het gevoerde en te voeren beleid. Na deze landelijke lustrumviering volgt het „kleinere werk" in de districten. Dat vaak groter in opzet is. District Zuid- Holland-Zuid (het gehele Europoortge- bied) viert haar lustrum aanstaande za terdag met een appèl aan de gehele ker kelijke jeugd, zich bij één of andere vorm van jeugdevangelisatiewerk aan te sluiten Alle kerkeraden, predikanten en een groot aantal verenigingen wer den daartoe aangeschreven. In de meeste kerken van Dordrecht. Maas sluis, Vlaardingen, Schiedam. Rotter dam en Delft werd gisteren tijdens de dienst op dit komend appèl geatten- Naar het Bijbelwoord: „De velden zijn wit om te oogsten, maar dc arbeiders zijn weinige", zullen de twee Rotterdamse predikanten, ds. E. L. Ruitenberg (N.H.) en ds. H. J. Kouwenhoven (Ger.) resp. spreken over: „Zijn werk wacht" en „Treedt dan aan". Op dit Jeugdappèl dat zaterdag 14 no vember a.s. om 8 uur in de Gereformeer de kerk aan de Franselaan 110 gehouden wordt, hoopt J. en E. alle jonge christe nen te ontmoeten die zich de opdracht van Christus tot verkondiging bewust zijn, maar niet weten hoe hieraan te kunnen voldoen. „Kerk en Wereld" viert 20 november 14de dies Het instituut ..Kerk en Wereld" te Driebergen zal op 20 november zijn veertiende verjaardag vieren, 's Mor gens zal de directeur van „Kerk en Wereld" mr. A. W, Kist. een diesrede houden over „Wereld ln verwachting". In deze bijeenkomst zal dr. A. It), van Leeuwen zich voorstellen als het nieuwe directorium-lid van „Kerk en Wereld" tevens als secretaris van de Raad r de Arbeid ter Verbreiding van het Evangelie. Om kwart over twee 's mid dags begint in het recreatie-centrum .Het Grote Bos" te Doorn een program ma onder de titel „Het schaap met vijf poten". Daarin zal een groep jeugdwerk leiders een indruk geven van wat er in het jeugdwerk gedaan wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2