Jlicutuc iTeiitsrljc (fourant Scherpe kritiek op plan voor bouwsubsidies Ziek kind met zijn ouders in gas gestikt Brief van minister is te vaag. meent Kamercommissie Moskou viert feest van de revolutie Vvit- Expeditie spoorloos op Himalaja-top Indiaas leger neemt grenscontrole over Gesprek Chroesjtsjef- Adenauer in voorjaar .9 Drie gezinnen door brand getroffen Pesqiiet Tegen geen bevel tot arrestatie OPTREDEN VAN VIETNAM IN LAOS NIET BEWEZEN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 81441 ADVERTENTIES: f 0 2(1 per millimeter Familieberichten f 0 18 per millimeiei (Bij contract belangrijke korting) Postrekening SR936 Veertigste jaargang no. 11713 Dr. e. DIEMER C HKIsTtiLI Ik A A TM IN AAL DALBLAU Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is ahfbleoen myn hert ia ttgfyeaspotT JEUGD EN POLITIEK Zie Voor He FILATELISTEN 25 jaar geleden DOUMERQUE Zie pagina 7 Financieel zwakken NIET geholpen In een woning aan de Talmastraat te Gouda zijn gisteren de bewoner, zijn echt genote en één van de twee kinderen uit dit gezin levcnlooB in de keuken aange troffen. De slachtoffers zijn de 34-jarige kapi tein bij de Koninklijke Landmacht M. van den Bergh. zijn 29-.iarige echtgenote Chr. van den Bergh-Platteel en hun 2- jarig zoontje Ronald. Dit zoontje leed aan kroep en moest stoombaden hebben. Donderdagavond werd er in de keuken gestoomd, maar door de grot estoomont- wikkeling kon een gedeelte van het gas niet normaal verbranden. Hierdoor ont stond koolmonoxydevergiftiging. De dood moet donderdagnacht om streeks twaalf uur zijn ingetreden. De slachtoffers werden gevonden door de moeder van mevrouw Van den Bergh en de 7-jarige Joyce van den Bergh, die door haar grootmoeder uit school was ge haald. (Van onze parlemcntsredactie) EEN COMMISSIE van dc Tweede Kamer heeft ernstige kritiek geleverd op de brief van minister Van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnij verheid) over de subsidiëring van de woningbouw. De gehele vaste com missie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft in een nader voor lopig verslag wat zij noemt „enige opmerkingen" gemaakt en „een enkele vraag" gesteld die echter neerkomen op een lawine van bedenkingen. 1. In de voorgenomen regeling breekt een voorziening ten behoeve de financieel zwakke groepen. De missie betreurde dit ernstig, vooral ge zien de samenstelling van de bevolkings groep. waar de woningnood thans nog het nijpendst is. 2. Een strakke hantering van het nieuwe voorschrift over de verhuur van woningwetwoningen aan personen mei een inkomen boven een bepaald bedrag de loongrens van de sociale verzeke ring. dus thans f 6900 ontmoette bij de commissie ernstige bedenkingen, zolang niet gebleken is dat voor woningbehoe- venden met een inkomen dat enigszin' boven het zojuist genoemde bedrag lig' voldoende passende woningen beschik baar zijn. 3. De nieuwe regeling is verankerd' ir Hoge militaire paraatheid DE PLEINEN EN STRATEN van Moskou gingen vandaag schuil onder rode spandoeken en vlaggen ter gelegenheid van de 42ste verjaardag der Russische revolutie. Vooral het Rode Plein, waar de communistische leiders een grote parade en een volksdemonstratie bijwoonden, was bij zonder mooi versierd. Maanraketten hangen hoog boven het Swerdlofsk- plein, foto's en modellen van ruimtevaartuigen ziet men in alle delen van de stad", zo meldde radio-Moskou vanmorgen. Het woord VREDE maakt deel uit van vrijwel alle leuzen op de spandoeken. Vanmorgen om acht uur begon radio- Moskou met het verslag van de gebeur tenissen. Het moet een schilderachtig feest zijn geworden, waarin rood de over heersende kleur was. Op het Rode Plein opende maarschalk Malinofski, de minis ter van landsverdediging, de festiviteiten met een inspectie der troepen. De maarschalk voegde zich vervolgens bij de grote leiders en de eregasten, die oj> tribunes tegenover het Mausoleum van Lenin en Stalin hadden plaatsgeno men. De minister hield een rede, waarin hij verklaarde dat de Sowjetunie een staat van hoge militaire paraatheid zal handhaven tot haar voorstellen inzake volledige ontwapening zijn aanvaard en de bases van de Verenigde Staten in het buitenland zijn opgeheven. Malinofski prees de door Chroesjtsjef in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties gedane voorstellen en verklaarde dat de „reis van vrede en vriendschap" van de premier naar Amerika goede- vooruit zichten voor het totstandbrengen van een duurzame vredfe op aarde heeft geopend. Voorts sprak Malinofski over de weten schappelijke prestaties van de Russische geleerden, zoals de Spoetniks, de atoom ijsbreker Lenin, de kosmische raketten en het interplanetaire station dat de achter zijde van de maan heeft gefotografeerd Hij noemde deze dingen een duidelijk be- ijs van het feit dat het socialisme supe- eur, is bpven het kapitalisme Onder de vele gelukwensen die premier Chroesjtsjef vandaag ontving, was cr een president Tito van Zuidslavië. Tito dat zijn volk en hij een nog geslaag dere ontwikkeling van de betrekkingen, vriendschappelijke samenwerking en we derzijds begrip tussen de Sowjetunie en Zuidslavië wensen. W apenhandelaar sloeg overvaller met vuist neer Op de wapenhandelaar Van der Bent in Terneuzen is gisteren een overval ge pleegd. Toen hij door het lawaai van rin kelend glas werd gewekt, ging hij naai beneden en ontdekte in zijn winkel eer die een stengun op hem richtte. Mei paar rake vuistslagen wist de heei Van der Bent de indringer liet wapen uil de banden te slaan en hem onschadelijk lakèn. De politic was ondertussen door een voorbijganger die de overval zien gebeuren, gewaarschuwd. Dc valler blgek te zijn de 16-jarige T. S. Terneuzen. De stengun waarmee hij de heer Van der Bent had bedreigd was ongeladen en hij verklaarde dat hij had ingebroken om munitie te bemachtigen Hij vertelde daarna een jacht uit de jacht haven te hebben willen stelen en e Je Oceaan fe hebben willen opvarer De politie veronderstelt dat de jongen geesteliik gestoord is. toekomstig beleid van huurverhogin gen. Het programma dat in de regeling ii •gelegd, neigt immers naar het berei ken van thans nog niet te voorspellen enwichtshuren binnen een zekere termijn, zonder dat gelet kon worden op dc sociale en economische omstandig heden die in de komende jaren verdere huurverhogingen al dan niet mogelijk zullen maken. De commissie had hier tegen bezwaar. Rompslomp De nieuwe regeling is zeer ingewik keld. Zij zal mede daardoor leiden tot administratieve werkzaamheden aard en omvang, die de vraag doen rijzen of dc vruchten ervan in overeenstemming zijn met de wens om de overheidsbe moeienis met de woningbouw tc véreen- oudigen. 5. De brief van de minister bevat zoveel aagheden en onduidelijkheden dat dc ommissie zich nog geen helder genoeg beeld heeft bunnen vormen van uwe regeling en van het effect (jat i te verwachten is Het is bijvoorbeeld, t mogelijk met de verschafte gegevi berekenen hoeveel liet subsidie v< bepaald bouwplan zal bedraggn. De nmissie achtte het noodzakelijk op dit punt meer concrete gegevens te ontvan gen. 6. De commissie vroeg zich ernstig af of men er met behulp van de regeling inderdaad in zal slagen te bevorderei dat de particuliere bouw van huurwonin gen. met name in de A-klasse, tegen be taalbare huren in voldoende mat plaats hebben. 7. Is het. zo vroeg de commissie tèn- slotte, tegen deze achtergrond gezii derdaad verantwoord om reeds thai aantal te bouwen woningwetwoningen met 2500 te verlagen, terwijl men over de resultaten van de nieuwe regeling oog geheel in onzekerheid verkeert" Na deze vragen en opmerkingen commissie als geheel volgen niet minder dan honderd vragen die bij f 3 Japanners, 29 Sherpa's Een GEHELE HIMALAJA-EXPEPITIE. bestaande uit drie Japanners en 29 Sherpa's (inheemse gidsen), is spoorloos op de xeer gevaarlijke helling van de Gaurisjankar, een top niet ver van de Mount Everest. Men vreest dat de expeditie onder een lawine is bedolven- Er hebben zich de laatste tijd in het gebied waar de stormen voorgedaan. Drie weken geleden z(jn de 32 mensen tot een hoogte van zesduizend meter ge klommen om daar hun basiskamp op te slaan. Later gingen zij op weg naar de 7700 meter hoge top. De top kan men van Tibet cn van Nepal uit trachten te bereiken. Of een poging aan de Tibetaanse kant kans van slagen zou hebben, Is niet bekend. Wel hebben deskundigen verklaard dat het van Ne pal uit onmogelijk moet zijn de berg te bedwingen. In 1956 hebben de beroemde Zwitserse gids Raymond Lambert en wijlen be- vrouw Claude Kogan geprobeerd de top aan de Nepalese zijde te bereiken, ech ter zonder resultaat. Madame Kogan U de vorige maand by een andere expe ditie In de Hlmalaja omgekomen. Het doel van de nu vermiste expeditie was. te bewijzen dat de top toch van Nepal uit kon worden bereikt. Twee Nepalese Sherpa's, die naar het basis kamp waren geklommen om 'n verslag Wij moeten altijd denken aan dat versje over de torenspits van Bommel, als we een foto zipn, zoals die van tijd tot tijd op ons bureau terechtkomt want het gebeurt nogal eens dat waar ook ter wereld een toren op zo'n spectaculaire wijze ge sloopt wordt, en er zit altijd wel een plaatje in. Dit gebeurde in La Crosse in de Amerikaanse staat Wisconsin, waar de negen tig jaar oude St.-Jozefskathe- dhaal plaats moet maken voor een nieuwe kerk. JA MEVROUW. Een genot, dat U ze niét meer hoeft te strijken, de no-iron-overhemden van Uw man. Maar dat Seel worden en op den uur tóch kreuken? Ook dat nooit meer! Ze kunnen hagelwit en kreukvrij blijven. Be handel ze zo nu en dan, na het wassen, met echfa-wolwit. Ja, die zelfde wolwit van echfa, die Uw vergeelde wol weer smetteloos wit en elegant maakt. Socialisten eisen een actie tegen de dreigende overheersing HET LEGER van India heeft thans de verdediging van Ladach, waar het treffen tussen Chinezen en Indiase politiemannen plaatsvond, overgenomen. De grensposten, die tot nu toe waren bemand door leden van de Indiase grenspolitie,, staan nu onder commando van luitenant- generaal S. D. Verma. Het leger zal ook toezicht houden op de aanleg van een strategisch belangrijke weg van Kargil naar Leh, de hoofdstad van Ladach. De weg, waaraan in de afgelopen vijf jaar is gewerkt en waarvan nog een kleine honderd kilometer moet worden aangelegd, zal. wanneer hij gereed is, de voornaamste weg voor de bevoorrading van Ladach zijn. worden vermist felle sneeirw- te halen van de gang van zaken, kwa men gisteren echter met het ontstellen de bericht In dc hoofdstad van Nepal, Katmandoe, aan, dat de bergbeklim mers verdwenen z(jn. De Nepalese premier. Koirala, heeft on middellijk bevel gegeven op so groot mogelijke schaal reddingsacties te on dernemen. Men houdt er echter reke ning mee dat het een dag of tien zal (luren voordat die reddingsploegen de Gaurisjankar bereiken en bericht zul len geven. Met vliegtuigen Is het vr(j moeilijk om aan het onderzoek deel te nemen, aangezien men niet dicht ge noeg b(j de stelle bergwanden kan ko men om goed waar te nemen. Bordenwasser was minister De identiteit van een bordenwasser In •n Londens hotel is gisteren bekend ge- orden: hij was de vooroorlogse Poolse minister voor de spoorwegen en de ener- gievoorzicning. Minister Julian Ulrich is de vorige veek op 71-jarige leeftijd gestorven: hij vas tot kort voor zijn dood nog steeds ils bordenwasser werkzaam geweest. Slechts een paar vrienden ook Poolse emigranten" wisten zijn geheim dat ij nu pas onthuld hebben. Op 65-jarige leeftijd had hij ermee kun- len ophouden, omdat hij toen recht had ip een Brits ouderdomspensioen, maar hij wilde absoluut geen overheidssteun heb ben. Zijn baas, hoteldirecteur Frank Garrett, [ei hem slechts gekend te hebben als ien serieuze bordenwasser. Maar Ulrich was in 1914 de leider van het Poolse ondergrondse verzet geweest. Tijdens de twee wereldoorlogen had hij ils kolonel dienst gedaan. In de Tweede Wereldoorlog was hi.i naar Groot-Britan- nië geëmigreerd. Ulrich was een goed iend van de overleden maarschalk Pilsoedskl, premier van het vooroorlogse Polen. Het Indiase leger heeft ook het toezicht verkregen op de aanleg van andere be langrijke wegen en vliegvelden In het grensgebied met communistisch China. De Indiase socialistische partij heeft gisteren krachtig stelling genomen tegen de rode invallen op het Indiase grensge bied. Er werd tijdens een bijeenkomst in Bombay een resolutie aangenomen, waar in dè Indiase regering wordt verzocht communistisch China een ultimatum te stellen. Geëist moet worden, aldus de re solutie. dat Peking zich terugtrekt uil onze gebieden en wanneer dit niet ge beurt, moet de regering dergelijke mili taire en diplomatieke stappen nemen, dat China gedwongen is het bezette Indiase gebied te verlaten. De socialistische partij staat achter de I neutraliteitspolitiek van Nehroe. De Ongeluk met buks kost leven aan hoofdagent Om zes uur gisteravond hebben buurt bewoners in een steegje aan het Lage der A in Groningen het stoffelijk over schot gevonden van de 40-jarige hoofd agent van politie J. Pilon. De agent is door een ongeluk met de vuurbuks. waarmede hij een dienstopdracht ver vulde. om het leven gekomen. De heer Pilon was naast een graan- pgkhuis bezig met het afschieten van wilde duiven, die in deze omgeving le ven van gemorste granen en zeer veel èverlcst bezorgen Op gezette tijden worden deze dieren neergeschoten. Geruchten uit Muskou over IN BONN zyn gisteren uit Moskou berichten ontvangen, die gewag maken van de mogelijkheid dat Chroesjtsjef en bondskanselier Adenauer elkaar binnenkort zullen ontmoeten. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade in Moskou verklaarde niets over een dergelijke ontmoeting te hebben vernomen, doch het Amerikaanse persbureau Associated Press meldt dat een reis van Adenauer naar Moskou in het voorjaar 1960 zeer waarschijnlijk is. Er wordt ook rekening gehouden met een ontmoeting in Bonn. Parijs over de topconferentie tussen Oost en West gesproken. Hij noemde als noodzakelijke voorwaarden voor het be leggen van deze conferentie: eenstemmig heid over het Westerse standpunt en voortgaande vermindering van de ge spannen betrekkingen met de Sowjet- zei dat het verkeerd is te geloven dat Frankrijk tegen een conferentie tus- Dosl on West is of wil wachten totdat de huidige gunstige gelegenheid voorbij Couve dc Murville toonde zich ver heugd over het voorgenomen bezoek van de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, aan Frankrijk. Reeds enige tijd zijn de betrekkingen tus sen Frankrijk en Engeland niet geweest wat zij moeten zijn. gaf hij toe. Het be zoek van Lloyd zou de gelegenheid geven, naast de voorbereiding voor de westelijke topconferentie, ook te spréken over de E.E.G. en andere eeonojnische problemen welke nu moeilijkheden met West-Europa veroorzaken. Hij ziet niet veel heil in een topcon ferentie die alleen over Berlijn zou han del ?n Wij hebben geen haast dé status quo van Berlijn te wgzigeo, verklaarde Sludentenrelletjes, al of niet vergeleken met nozemgedoe, vormen ieder jaar weer stof voor klacht en discussie. De eer stejaars van de oratorische ver eniging Akademeia aan de Vrije Universiteit haalden ditmaal een stunt uit waar zeker nie mand schade van ondervond. Ze haalden namelijk t.g.v. hun 34e dies de hoge tramtarieven in Amsterdam over de hekel door iedereen die maar wilde, op een gratis rit per paardetram te ver gasten. Het was een wagen uit 1890, voor de gelegenheid afge staan door een bedrijf in Baarn. Leids kind na val in teil overleden Ten gevolge van een val in een teitl met kokend sop is in het Leidse Academisch ziekenhuis overleden het tweejarige zoon tje van een familie in de Lombokstraat te Leidén. Dé teil was even op de keuken vloer geplaatst en het kind viel erin door dat hét struikelde. Ondanks het kordate optreden van de moede rhéeft het kind de gevolgen niet In minder dan een uur tijds is gis teravond in Utrecht dc eerste verdie ping van een huis in dc Werner Hel- miclistraat volkomen uitgebrand. Twee gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden en een bejaard echtpaar is al zijn kleren kwijtgeraakt. De brand is waarschijnlijk veroor zaakt door de ontploffing van een oliekachel op de eerste verdieping. Terwijl dit gebeurde zatgn de bewo ners van het huis beneden naar de tele visie 'e kijken. Dit waren de 71-jar:ge heer A. Schellembach, die op de be nedenverdieping woont, zijn vrouw, zijn twee bij hem inwonende getrouwde dochters, zijn zoon en een schoonzoon Een kleindochtertje van een jaar was eveneens naar beneden gehaald, omda' .ij niet wilde slapen. Op de zolderverdieping sliep de twee de schoonzoon. Hij slaagde erin. zich over het dak in veiligheid te stellen met zijn enig overgebleven bezit: zijn invalide is. werd bii de buren gebraeht, invalid is. werd hij de buren gebracht, echtpaar ontfermden. Men slaagde er niet in. nog iéts var de inboedel van dc eerste verdtepmi en de zolder die door een der in,ge trouwde dochters werd bewoond t' redden Een nog onaangebroken loon zakje. twee televisietoestellen, radio's en een grammofoon verdwenen onde* meer in do vlammen. De garderobe van het echtpaar, die boven in een kast was opgeborgen, ver brandde ook. De heer Schellembach er zijn schoonzoons zijn legen brand ver zekerd. De schade is nog niet precies Ic (Advt •ntu.) N.V. Levensverrekerina Mij. UBO N.V. Algem. Verrekerina Mij. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekerlngen. UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Gracht 8—10 Utrecht dicner van de resolutie, Kamath, ver klaarde echter, dat Nehroe zich niet heeft gerealiseerd. d3t de in 1950 door de Chi- volksrepubliek op Tibet ondernomen aanval, een onderdeel is van de vooruit opgestelde uitbreidingspolitiek Internationale communisme. De Chinese hezetting van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa is een onderdeel van het plan. geheel Zuid- en Zuidoost-Azië on- :ommunistische leiding en overheer- te brengen .aldus Kamath. Hij noem de het verbazingwekkend en tragisch, dat de heer Nehroe zich dit niet voor ogen- stelt. Hét socialistisch parlementslid N'ath al verklaarde, dat het geen toeval Is, dal de Chinese actie nu wordt ondernomen. cloeit voort uit een met dodelijke zekerheid opgesteld plan, aldus PaL Als de Chinezen een maal de Hlmalay zl|n. Is de positie van het gehele Indiase schiereiland en van de vrije Aziatische landen kwetsbaar geworden. Door de Macmahonlijn de grens tussen India en Tibet te verdedigen, staan wij niet slechts op de bres voor de onschendbaar heid van India, doch evenzeer voor die andere vrije staten. I (REESTRAAT 173 2 iaar gratis 4-voudig verzekerd André Braunschweig, dc Franse mi nister van Instructie die zich bezig houdt met dc aanval op senator Mit- ■erand. heeft gisteren ge.welgerd te voldoen aan het verzoek van dc open bare aanklager om een arrestatiebe vel uit tc vaardigen tegen Pesquet en zijn assistent Duharon. Zij worden beschuldigd van het bezitten cn ver voeren van wapens. ein wind Op vele plaatsen* mist of laaghangende bewolking en slechts hier cn daar opkla- vftic" ringen. Weinig wind. Onge veer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Zondag 8 november: zon op 7.46, onder 17.01; maan op 14.18, onder Maandag 9 november: zon op 7.47, on der 17.00; maan op 14.45, onder 1.08. 15 november volle maan Commissie der l erenigde IS olies: ÜE COMMISSIE, ingesteld door de Verenigde Naties, heeft in Laos geen bewijzen gevonden voor de de veronderstelling dat commu nistische troepen uit Noord-Vietnam hebben deelgenomen aan het. con flict in het kleine Indochinese koninkrijk. Getuigen hebben verklaard, aldus dp commissie in een 52 pagina's tellend rap port, dat er i >ende figure Noordvietnamse gelaatstrekken, deze werden niet als soldaten van het geregelde Noordvietnamse leger geïden tificeerd. De Russische delegatie bij de VN. heeft de vage en voorzichtige termen van de commissie onmiddellijk benut. In een ver klaring werd gezegd dat de beschuldigin gen van de Laotischc regering door het rapport als een kaartenhuis ineen zijn gezakt. Perschef Lincoln White van het Ameri kaanse departement van buitenlandse za ken, zei dat het Amerikaanse standpunt niet is veranderd door het rapport De Amtrikintn zijn nog van mening dat Noord-Vietnam op zijn minst indirecte agressie Jegens het aangrenzende konink rijk Laos heeft gepleegd. De V.S.. aldus White, overwegen thans welke verdere stappen in de volkenorganisatie genomen kunnen worden om liet volk van Laos te helpen bij het" handhaven van vrijheid en onafhankelijkheid. Kort na het bekendmaken ion. werd meegedeeld dat icraal Dag Hiimmarxkjöld overweegt heeft echter me verteld. werd nadrukkelijk De Russische onderminister van buiten landse zaken Koetsjnetsof ontving de me dedeling over llammarsk jöld met de woorden: „Wij zijn tegen elke Inmenging der V.N. In de binnenlandse aangelegen heid van Laos". imlssie voor toe- "it en controle tn Laos Hervat deze smissie haar werk niet, dan acht de tsische regering het nodig, onverwijld conferentie bijeen te roepen van de en die deelnamen aan de conferentie i Genéve over Indo-China in 1954

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1