Micuivc £ciJtsrt)e (Courant Afro-Aziatische resolutie tegen Frans atoomplan Londen: geen gevaar bij proef in Sahara Militairen naar Kongo- betogingen in Brussel Brit Noel-Baker Nobelprijs voor krijgt vrede NEDERLAND VRAAGT HULP VOOR ALLE ONTHEEMDEN Jongen gedood door dolksteek Aspirant-politiemannen vrij van dienstplicht? Gemeenten krijgen niet de vrije hand in loonbeleid VRIJDAG 6 NOVEMBER 1939 BUREAUS: Steensiraat 31 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0 20 per millimeter Familieberichten C0.1H per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11712 Directie; F UIEMEK Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticf) is ghfbleum tnyn hert in tcgticnspoct GOEIE OUDE TIJD OVER RECLAME SPORT VAN MORGEN lUCl „Wij willen geen proefkonijn zijn rI^WINTIG Aziatische en Afrikaanse landen hebben bij de politieke com- missie van de Verenigde Naties een resolutie ingediend, waarin een beroep op Frankrijk wordt gedaan af te zien van zijn plannen een atoom bom in de Sahara te laten ontploffen. De resolutie vraagt de Assemblée der V.N. uitdrukking te geven aan haar grote bezorgdheid over het voor nemen van de Franse regering inzake haar kernproeven. „Wij in Afrika willen geen proef konijn zijn van de ambities van een grote mogendheid", riep de afge vaardigde van Ghana, Alex Quaison- Sackey, uit. De Britse afgevaardigde steunt Frankrijk echter bij zijn plan om in de Sahara een bom tot ont ploffing te brengen. De ingediende resolutie is gematigde! dan het oorspronkelijke ontwerp. Nu wordt alleen gesproken van ernstige be zorgdheid. In de oorspronkelijke versie stond dat de Aziatische en Afrikaanse landen het optreden van Frankrijk be treuren. Tot de mildere reactie is beslo ten op aandrang van enige Arabische delegaties, om te vermijden dat de Frar sen gekrenkt worden in de toch al del cate, internationale manoeuvres inzak de Algerijnse oorlog. De resolutie merkt op dat Frankrijk niet de verantwoordelijkheid op zich ka.i r.emen voor de bescherming van de be dreigde soevereine staten. Zij is onder tekend door Afghanistan, Birma, Ceylon. Ethiopië, Gnana, Guinea, India. Indo nesië, Irak, Jordanië, Libanon. Liberie, Libië, Marokko, Nepal, Saoedi-Arabiè, Soedan, Tunesië, dc Ver. Arabische re publiek en Jemen. ..Deze proef zal de levens van miljoe nen mensen in gevaar brengen", zei de afgevaardigde van Ghana. De Britse af gevaardigde ontkende dit. Hij verstrekte de politieke commissie feiten en getallen uit eigen ervaring verkregen, over de atoomstraling na kernproeven. De Bri1 wees ercp dat Rusland atoombommen bij grote bevolkingscentra beproefd heeft. Wij hopen dat de Russische afge vaardigde dc vertegenwoordigers van Afrika zal vertellen dat de proef geen gevaar vormt, aldus de Brit. Gisteren heeft de leider van Afrika's nieuwste republiek, president Sekoe De Rotterdamse Euromast heeft gisteravond voor het eerst ge poseerd in wat de fotografen noemen strijklicht. De toren „deed" het uitstekend in het zachte licht en kwam markant uit tegen de donkere hemel. Lening van Amerikaanse banken jC^EN DETACHEMENT van 170 Belgische militairen, allen vrijwilligers, -*-i bevindt zich aan boord van een schip, dat koers heeft gezet naar Kongo. Nog voor het einde van deze maand zal een tweede groep, 130 man groot, uit Antwerpen vertrekken. In Brussel hebben ongeveer 150 studen ten een protestmars naar de binnen stad gehouden. Zij demonstreerden tegen het zenden van dienstplichtige militairen naar Kongo. Een kilometer van het Brusselse universiteitsgebouw kwamen 500 studenten eerder op de dag in botsing met 300 andere studenten. De politie werd er niet bij betrokken en de demonstratie vond later plaats zon der verdere incidenten. In het parlement verklaarde Arthur Gilson, minister van defensie, dat geen dienstplichtigen naar Kongo zullen worden gezonden vanwege „de gevaar lijke uitleg die hieraan zou kunnen worden gegeven. Gisteren, de dag waarop de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers met 116 tegen 78 stemmen bij cén ont houding haar vertrouwen uitsprak In het regeringsbeleid ten aanzien van Kongo, werd ook bekendgemaakt dat <lUJrSicfoeM* wit Bankdirecteur had privé-bankje De directeur va nde Boazbank te Drie- sum. die onlangs is gearresteerd wegens fraude van ongeveer 450-000 gulden heeft thans bekend, wat hij met het geld heeft gedaan. De directeur hield er een privé- bankje op na. waar de cilënten een reke ning konden openen van het geld. dat zij wilden onttrekken aan belastingcontrole Ook verleend het bankje kredieten. Als dez eechter niet werden terug betaald. kon daar weinig aan gedaan worden. De directeur zuiverde dan de tekorten aan met middelen van de Boazbank. Een ge deelte van het geld gebruikte hij voc het laten opknappen van het gebouw. negen Amerikaanse banken Belgisch Kongo cn Roeanda Oeroendi een kre diet wordt gewaarborgd door dc Bel gische regering. De stemming over de motie van vertrou wen. ingediend door de beide regerings partijen (christelijke volkspartij en de liberale partij), werd gehouden na een debat van drie dagen. De minister voor Kongo, De Schrijver, zei in zijn antwoord over de debatten, dat een aantal parlementsleden, ver tegenwoordigers van de drie grote par tijen in België, hem terzijde zal staan tijdens het algemeen overleg, dat tus sen 20 en 30 november te Leopolastad met Kongolese leiders zal worden ge houden. De groep zal over ongeveer twee weken naar Kongo vertrekken. Namens de socialistische fractie werd verklaard, dat de socialisten de rege ring geen vertrouwen kunnen schen ken. Een liberale afgevaardigde ver klaard. dat de deelneming van een aan tal Belgische parlementsleden aan het overleg in Kongo „een gunstige psycho logische schok kan verwekken ei voortzetting van de onderhandelingen met de inlandse leiders kan vergemak kelijken". Toere van Guinea, de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties toege sproken. „Over het hele Afrikaanse con tinent wordt één roep gehoord: onaf hankelijkheid" aldus Sekoe Toere. Hij vroeg de landen Afrika te helpen zich te bevrijden van de koloniale overheer sing. De Franse delegatie sloot zich niet aan bij het applans na de rede van Sekoe Toere. Evenmin stonden de Fransen met de andere delegaties op toen hij de zaal verliet. EÉN HARTSTOCHTONTWAPENING Niet herkozen in schaduwkabinet van Labour TAE NOBELPRIJS voor de vrede is U dit jaar toegekend aan de Brit se politicus en schrijver Philip Noel- Baker. De commissie die de prijs ruim 160.000 gulden) toekent, koos Noel-Baker voor diens werk in het belang van de vrede en de ont wapening. Noel-Baker woonde ei an het Lagerhuis bij t< bekend werd. Het bleek een grote ver-, issing voor hem te zijn. Hij geloofde het bericht pas, toen hij een telegram het Noorse parlement ontving. De e politicus wist zelfs niet dat hij kandidaat was gesteld. Enkele uren daarna hoorde Noel- Baker. dat hij niet in het nieuwe scha- kabinet van de Labourpartij is ge kozen. De stemming over de samenstel- 'ing van het schaduwkabinet was reeds •erder geweest, maar de uitslag werd ias gisteren bekendgemaakt. Waarnemers geloven dal Noel-Baker Resolutie bij de V.N. ingediend VTEDERLAND heeft in de sociale N commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Nat'es een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de hoge commissaris voor de vluchtelingen wordt gemachtigd een deel van de gelden die tijdens het „vluchtelingenjaar" beschikbaar zullen komen, te bestemmen voor die ontheemden, die niet onder de zorg van de V.N. vallen. De commis sie behandelt het rapport van de hoge commissaris voor de vluchte lingen over het afgelopen jaar. De ontwerp-resolutie, die mede werd ondertekend door Oostenrijk. Columbie, Griekenland, Perzie en Zweden, werd toegelicht door pater L. C. J. Beaufort, die reeds eerder deze week in een rede de aandacht vroeg voor de vele duizen den vluchtelingen daarbij wijzende op de Chinese ontheemden in Hongkong die niet door de V.N. worden gehol- De Nederlandse afgevaardigde ze de beoogde verdere spreiding vai hulp niet alleen zeer wenselijk, zelfs noodzakelijk wordt geacht door de landen, die het initiatief tot de resolutie hebben genomen. Hij zei, dat. met v trouwen bevredigende financiële res taten van het Wereld-vluchtelingenji kunnen worden verwacht en dat ander zijds moet worden verzekerd, dat deze manifestatie inderdaad een waarlijk in ternationale humanitaire beweging zal worden, nic' alleen door net wereldwij de karakter van de geldinzamelingen, doch ook en in het bijzonder door het wereldwijde karakter van de verdeling der gelden, zodat alle groepen ontheem den daarvan zullen kunnen profiteren niet werd herkozen, omdat de partij jon gere politici in het schaduwkabinet wenst. Zou men echter hebben geweten dat hem de Nobelprijs voor de vrede zou worden toegekend, dan was Noe> Baker waarschijnlijk wel gekozen. Noel-Baker is thans 70 jaar. Hij heeft veel geschreven over mogelijkheden en noodzaak tot ontwapening. De Labour- afgevaardigde heeft ook een belangrijke politieke loopbaan achter de rug. Hij lid van de Brit vredesdelegatie in Tot 1922 was? Noel-Baker lid van secretariaat van de Volkenbond. In wend hij in het Lagerhuis gekozen In 1945 en 1946 trad hij op als minister buitenlandse zaken, nadien vervulde weemaal de post van staatsecretaris Van 1350 tot 1951 was hij minister voor brandstof en elektriciteit. e'.-Baker studeerde in Cambridge Hij heeft veel belangstelling voor eco- ïomie en geschiedenis. Tijdens een vechtpartij tussen de 21- jarrge A. K.. de 19-jarige J R.. de 18- jarige H. S. (allen uit Venlo) en de 18- jarige J. Jansen uit Tegelen, alle vier fa brieksarbeiders. is de 18-jariige J. Jansen door een steek met een dolkmes getrof fen. Aan de gevolgen hiervan is hij an derhalf uur later overleden. Tussen A. K. en J. R., die omgingen met twee meisjes uit eenzelfde gezin, bestond reeds geruime tijd onenigheid. Samen met H. S. en J. Jansen heeft R gisteravond A K. nabij de Broekestraat opgewacht. Ze trokken hem van de fiets en er ontstond een vechtpartij. Toen K. geen kans zag aan zijn aanvallers te ont komen. trok hij een dolkmes, waarmee hij in het wildeweg om zich heen stak. Daarbij werd de 18-jar Jansen zo ernstig getroffen, dat hij ir, elkaar zakte. R. en S. üe.pen daarop naar de politie en K. ging een woning in de buurt binnen. De gewonde jongen werd even later door een passerende chauffeur met een bestelauto naar het ziekenhuis gebracht. R en S.. van wie S inmiddels weer op vrije voeten is gesteld, werden door de politie gearresteerd, evenals de 21- jarige K. Nozems en onderwereld Alleen de politie handhaaft orde (Van onze parlementsredactie) Er is geen sprake van dat bij de orde verstoringen door nozems anderen dan de daartoe aangewezen politie-organen (bedoeld is kennelijk de Amsterdamse onderwereld red.) zich met ordemaat regelen konden belasten. De betrokken personen, die zich tegen de nozems keer den, zijn door de politie opgevange hebben zich op haar vordering ve derd. F.en telefonisch aanbod tot assi tie uit dezelfde sector is op de juiste wijze van de hand gewezen. De ve woordelijke overheid duldt op het ge bied van ordemaatregelen geen ander optreden dHn van de politie Dit heeft de minister van binnenlandse zaken, mr F, H. Toxopeus. aan de Tweede Kamei meegedeeld Zeven ton verduisterd: 3'/2 jaar De Amsterdamse rechtbank heeft de 64-jange Haarlemse boekhouder-kassie: N C. de T. wegens verduistering en vals hetd in geschrifte veroordeeld tot eer gevangenisstraf van 314 jaar met aftrek van het voorarrest. De officier van ritie had vijf jaar geëist. De rechtbank achtte bewezen dat De T de Amsterdamse houthandel v h. Bon tekoning en Aukes sedert de bevrijding voor bijna 700.000 heeft benadeeld door de verkoop van partijen hout te lage bedragen te boeken. In de nieuwe sluis in de Zand- kreekdam, die in de loop van het polgend voorjaar de vaste ver binding tussen Zuid- en Noord- Beveland zal gaan vormen, zijn dezer dagen de sluisdeuren ge plaatst. Straks, als de dam is ge sloten en ook de grote dijk in het Veersegat zal zijn voltooid, zal de Zandkreeksluis (200 me ter lang, 20 meter breed, drem peldiepte 5,50 meter minus N.A.P.) niet alleen het scheep vaartverkeer dienen, maar ook een belangrijke functie vervul len in de gehele waterhuishou ding van het Drie-Eilandenge- bied. Nu kunnen de sluisdeuren alleen nog met een touw wor den bediend, straks gaat alles mechanisch. Twee gewonden bij explosie erden gewond en twee itadsdelen bleven tot 's avonds zeven ïur van elektrische stroom verstoken na •en explosie, die gistermiddag in een on derstation van het Haagse elektriciteits bedrijf plaats vond. wee technici, de 56-jarige J W. Lispel de 31-jarige N W. Cleerdin waren bezig met een montage van een schakel- veld. De eerste werkte op de derde, de andere op de vierde etage van het scha- kelveld. Tijdens de werkzaamheden, nodig voor het ombouwen van de schakelinstallatie. erden beide mannen door een steek vlam getroffen. Zij liepen brandwonden i en werden later overgebracht naar n ziekenhuis. De steekvlam - vermoedelijk het ge- ilg van kortsluiting ging gepaard me: n explosie en vervolgens met brand brandweer moest bij haar optreden bruik maken van rookmaskers. (Advertentie) 'BELANGRIJK' VELOURS in drie gloedvolle kleuren. 120 em. breed p.m15 90 Maken en plaatsen wordt door ons vakkundig verzorgd. BULTHUIS Botermarkt 23 Ministersalaris niet voldoende (V«J parlementsredactie) De regering zal overwegen of ook kan didaten voor een functie b|J de gemeente politie vrijgesteld kunnen worden van eerste militaire oefening. Reeds eerder werd gemeld dat deze mogelijkheid voor kandidaten van de rijkspolitie wordt na gegaan. Minister Toxopeus (binnenlandse zaken) heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld dat het personeelstekort bij de gemeente politie in gemeenten boven de 50.000 in woners thans 571 man bedraagt (op een vast'gesto'de sterkte van 10.322 man). In de gemeenten beneden de 50.000 inwoners is dit tekort 40 (op een geschatte sterkte van 3153 man) zodat het totale tekort 620 man bedTaagjt, tegen ongeveer 600 man bij de rijkspolitie. Dat het tekort in de grote gemeenten naar verhouding groter Is dan in de klei ne gemeenten valt volgens de ministers te verklaren uit het feit dat het politieambt in een kleine overzichtelijke gemeen schap meer voldoening schenkt, In kleine plaatsen is de politieman ook als per soon bekend en gewaardeerd. Daar komt bij dat er in de grote steden een gebrek aan geschikte woningen is. Salaris De minister heeft niet de indruk dat de salarissen van het politiepersoneel In ver houding tot die van enigszins vergelijk bare overheidsfuncties onvoldoende is. De bewindsman ziet in tegemoetkomin gen op het gebied van de dienstplicht ndet r.o zeer een geschikt middel om het po litóe-ambt aantrekkelijker te maken. Hij vraagt zich af, of jongemannen die slechts om deze reden een functie bij de politie zouden wensen, van het goede po- iitiehout gesneden zijn. Wel acht hij enige verlaging van de leeftijd van aanstelling van belang, omdat velen op de huidige gemiddelde wervingsleeftijd van 22 a 23 Jaar reeds een ander beroep hebben ge kozen. Dit zou alleen kunnen worden be reikt als de kandidaten worden vrijge steld van eerste militaire verplichtingen. Dit wegvallen zal dan in zekere mate moeten worden vergoed door verlenging van de eensrte opleiding van de politie- Elektronische long In Londen hebben twee doktoren en een technicus gisteren een elektronische long getoond, die de veel gecompliceer dere ijzeren long kan vervangen. Zij hebben aan het instrument, dat 25 kilo gram weegt en twintig uur achter elkaar kan werken, zeven jaar gewerkt Het <s bij gebruik van de nieuwe „long" niet meer nodig de patiënten in een afge sloten ruimte leggen. Morgen in ons EEN ONZER redacteuren heeft een bezoek gebracht aan dr. Paul Juiicn, de beroemde Afrika- kenner cn wereldreiziger. Op de voorpagina van ons Zondagsblad vertelt hij morgen over persoon en werk van deze geleerde. Dat de Denen van lekker eten houden, was u al bekend, maar dat ze dit voor het vaderland doen, wist n waarschijnlijk niet. Ook daarover morgen In onze wekelijkse bijlage. 9 Op Blad Zij wordt geschreven over het „systeem rondom het zelfbedieningssysteem" en kreeg ook Christine weer haar plaats voor de „Open Brief", die, naar ons uit de reacties van vele le zeressen bleek, zeer op prijs werd gesteld. O Op de pagina „Geestelijk Le ven" wordt verteld over Triens- ke Beimers. een Nederlands meisje, dat op haar eentje in het Afrikaanse Tanganyika voor de zending ging werken. Zij is nu zover, dat ze haar zendings- post kan gaan uitbreiden, als de middelen daartoe tenminste aan wezig zijn. 9 In het „Cultureel Venster" ten slotte schrijft onze medewerker J. H. Schouten over leven en werk van de dichter Schiller, die 200 jaar geleden geboren werd. Werkclassificatie ook bij maandloon Pensioen omhoog wegens huren O (Van onze parlementsredactie) De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus. Is van mening dat de invoering van een meer gedifferentieerde loonpolitiek er niet toe mag leiden dat de lagere overheidsorganen (provincies, gemeenten enz.) de vr|je hand krRgen om de salarisregellngen voor hun personeel naar eigen believen vast te stellen. In zo'n vrije positie zal ook onder het nieuwe loonbeleid geen enkele instantie in Nederland zich bevinden. Zowel de particuliere instellingen en bedr|)ven als de rijksoverheid zijn immers gebonden aan algemene richtlijnen. Dit standpunt heeft de minister aan de Tweede Kamer te kennen gegeven. Ook in de toekomst moet het overheids personeel als een eenheid worden gezien. Dit neemt niet weg dat een verantwoorde differentiatie (namelijk een afwijking van de algemeen geldende normen indien de plaatselijke omstandigheden daartoe aan leiding geven) mogelijk blijft, aldus de bewindsman. Aan de commissie werkclas sificatie overheidspersoneel is verzocht uiterlijk midden i960 voorstellen tc doen over de toepassing van de genormaliseer de methode van werkclassificatie op de zgn. maandloners. Nadat de regering zich over de beginselen zal hebben beraden, kan de invoering van een stelsel werkclassificatie voor de maandloners aan de orde worden gesteld in de centrale commissie voor georganiseerd overleg ambtenarenzaken. Minister Toxopeus heeft dit aan de Tweede Kamer toege zegd. Eind oktober was het stelsel van werk classificatie bij de rijksoverheid van toe passing op 12.600 functionarissen. Het be treft hier werklieden die werkzaam zijn bij het departement van defensie. Naar schatting zal het zojuist genoemde aan tal in 1900 ongeveer 17.000 bedragen. De minister zal bevorderen dat aan dt gepensioneerden krachtens de pensioen wet 1922 een compensatie wordt toege kend voor de te betalen huurverhoging. Over mogelijke gevolgen van een hoging der ambtenarensalarissen, los de huurverhoging, voor de gepensioneer den zal de regering zlcb nog nader be raden. Het is de bedoeling dat de gepre mieerde spaarregeling voor het rijksper soneel op l januari a.s. in werking treedt. ambtenaar. HoeweJ bot deze verlenging. de pohtie-opleidingsinatótuten nog tn opbouw zijn. niet zonder meer kan wor den besloten, is minister Toxopeus bereid met de miniater van defensie overleg te plfigen over vrijstelldng van eerste oefe voor kandidaten voor een poll tóe- And ere maatregelen om de werfkracht van de politie te vengroten, zijn volgens de minister verbetering vam dc hulsves ting der korpsen en het aantrekkelijker maken van de uniformen. (A dverterüie) Heeft hij 'n tram-abonnement of een wagen met chauffeur? r-TfW'-'. Alleen de Ontvanger der Directe Be lastingen kan het u zeggen. Uit zijn kleding is hel zeker niet op te maken. Die is op en top correct, beslist stijl vol. De overjas die hij in onze col lecties uitzocht, verraadt goede smaak, demonstreert een moderne, gedistin geerde kledingkeus. Bij ons heren kleding kiezen is geen kwestie van geld. maar van goede smaak. Zijn overjas (origineel Brixon't is het stijl volle voorbeeld: (op-kwalileit cn dat voor prijzen die in iedeis bereik lig gen! Een Brixon vanaf f118.Po pulaire serie: f 88.lot f 108. Hoof.tr..» Uld.n Quizz-l>edrog om het programma te redden George Abrams, voormalig vlcc-presl- dent van Revlons Company, een grote zaak in schoonheidsmiddelen die de kos ten droeg voor twee quizz-programma's van de Amerikaanse televisie, heeft gis teren verklaard dat het bedrog b|j dit spel een wanhoopspoging was om de programma's te redden. Gebleken was namelijk dat het aantal kijkers snel at- De officier van Justitie in Manhatten heeft gisteren meegedeeld dat een „grandjury" zal worden verzocht te be palen of er vervolgingen zullen worden ingesteld tegen degenen van wie wordt vermoed dat zij onlangs valse verklarin gen hebben afgelegd over het quizz- bedrog. Voorts heeft de directie van de Natio nal Broadcasting company, een van de grootste Amerikaanse radio- en televi siemaatschappijen, gisteren aan de Con grescommissie die zich met de zaak be zighoudt, meegedeeld, dat zij een wet gewenst acht, waarin bedrog met vraag- en antwoordspelen voor radio en televi sie als misdrijf wordt beschouwd. Lichte vorst (Van onze weerkundige medewerker) W/OOR het eerst in dit seizoen kwam er in de afgelopen nacht ook in Zuid- Holland nachtvorst van betekenis voor. Het vliegveld Zestienhoven meldde min twee graden Celsius, hetgeen van mor- land was. In Denemarken werd al vier graden vorst gemeten. Door de sterke afkoeling ontstond er mist, die echter in de och tenduren op de meeste plaatsen weer verdween, om plaats te maken voor een vriendelijk herfstzonnetje. Het hoge- drukgebied dat zich boven Zuid-Zweden heeft ontwikkeld, trekt langzaam naar de Oostzee weg, maar zal ook morgen het weer in ons land nog gunstig b«- invloeden, met droog en rustig weer. Dit betekent dat uiij in de komende nacht ook hier in hef westen opmievw lichte vorst mogen verwachten. Wanneer daar bij mist ontstaat, kunnen verschillende negen vooral in de morgenuren gevaar lijk glad worden. Via Schotland nadert wel een zwak front, maar het is niet onwaarschijnlijk wanneer ook tijdens het weekeinde het weer een rustig karakter houdt, met voor begin november beneden normale Nevelig De Bilt verwacht tot za terdagavond Op vele plaatsen mist of -3^ laaghangende bewolking. Overigens droog weer. "H*- lZwakke, later matige wind uit oostelijke richtingen. Vr|J koud. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 7 november Zon op 7.44, onder 17.03. Maan op 13.47, onder 23.58. 7 november eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1