MAPRO Ontstemming over Leidse S.L.F.-tarieven Gemeenteraad van Voorschoten verrast met oliebollen Spanvissers gaan er weer op af in het Engelse Kanaal Wij zijn nu geopend POTTERS Zangavond in Valkenburg met veel variatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 SATERDAG 31 OKTOBER 1939 J Zonder burgemeester bijeen Bewoners Leidseweg richtten verkeersadres aan raad tijdperk van Voorschoten is achter de rug Zonder vergelijkingen te willen maken met de vorige voorzatter kunnen we zonder voorbehoud zeggen, dat de leiding gisteravond in goede handen was en wat erg be langrijk is dat loco-burgemeester Schrama erin geslaagd is, de goede sfeer te handhaven. Bij de behandeling van de ingekomen stukken met name het adres van drs. Gerritsen naar aanleiding van het dodelijk ongeval op de Leidseweg op 17 oktober j.l. betuigden alle fractie-voor zitters hun deelneming aan de familie Tebrugge. Een uitgebreide discussie over de keerssituatie op het desbetreffende ge deelte van de Leidseweg ontspon zich £r bleek ook een adres aan de raad te zijn van 266 bewoners van de Leidseweg. De heer Van der Wilde vond de re van de adressanten alleszins begrijpelijk en drong aan op spoedige maatregelen, met name ten aanzien van snelheidsbe perking. De heer Mol achtte de reactie va en W. op het schrijven van de heer Ger ritsen waarin naar zijn mening de gerustheid over de verkeerssituatie do mineerde te formeel. De heer Tideman zag het schrijven van de heer Gerritsen, nog afgezien van de feitelijke onjuisthe den daarin, op laag niveau staan. Hij vroeg zich af of snelheidsbeperking wel de enige oplossing is en dacht o.m een parkeerverbod of rijwielpaden. De heer Rombouts was van mening, dat het oordeel van B. en W. mede vormd door het politierapport de keerssituatie lichtelijk onderschatte. Voorzitter Schrama wees erop dat niet de gemeente doch alleen Ged. Staten kun nen ingrijpen. Daarom zal met de meeste spoed worden gevraagd. Anderzijds de heer Schrama van mening, dat, gezien dit ongeval niets had te maken met het rijden met te grote snelheid, een zeer belangrijke factor in de bestrijding van verkeersongevallen het verkeerson- derwijs aan de jeugd is. In elk geval heeft deze materie de volle aandacht va De heer Dirksen stelde bij de behande ling van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het maximum bedrag der vlottende schulden in 1960 een twee tal vragen: of het bedrag van 1,4 milji gulden in zijn geheel is gebruikt voor vesteringen en derhalve in aanmerking komt voor consolidatie en welke pogin gen zijn aangewend om daartoe te komen. De heer De Groot vond het abnormaal, dat een gemeente als Voorschoten een vlottende schuld van (max.) 2Vï min. zou hebben. Dit voorstel is niet in behandeling gegeven aan de commissie voor de begrotingen, wat hij betreurde. De voorzitter achtte de toestand niet alarmerend. Het voorstel betreffende de verkoop van bouwgrond in het plan Adegeest Gemeente Katwijk ONTEIGENING Het Hoofd van het gemeentebestuur va: Katwijk brengt ter openbare kennis, dat overeenkomstig het bepaalde in het achtste lid van artikel 10 van de Weder- opbouwwet met ingang van 2 november 1959 gedurende één week ter gemeente secretarie, afdeling Algemene Zaken, voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad dier gemeente van 29 okto ber 1959, strekkende tot onteigening var een aantal percelen en perceelsgedeelten, gelegen in de Hoornespolder binnen deze gemeente. Gemeente Katwijk BEKENDMAKING Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Katwijk brengt ingevolge het bepaalde in artikel 36, vierde lid, der Woningwet ter openbare kennis, dat de Raad dier ge meente in zijn openbare vergadering van 29 oktober 1959 heeft besloten te bepa len, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor dat deel der ge meente dat gelegen is in de zgn. Hoor nespolder, ten noorden van het uitwate ringskanaal tussen het gemaal van Rijn land en de Provinciale weg, nader op de bij dat besluit behorende kaart aan gegeven, wordt voorbereid. Gemeente Katwijk BEKENDMAKING Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Katwijk brengt ingevolge het bepaalde in artikel 37, vierde lid, der Woningwet ter openbare kennis, dat met ingang van 2 november 1959 gedurende veertien da gen ter gemeente-secretarie (afdeling Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad, ge nomen in diens vergadering dd 29 okto ber 1959, houdende de vaststelling van een uitbreidings plan voor die onderdelen van het uit breidingsplan „Koestal-Overduin" waaraan Gedep. Staten der provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 3 november 1958, GS. no. 485/1, hun goedkeuring hebben onthouden en de gedeeltelijke herziening van dat uit breidingsplan. Binnen zes weken na afloop van de ter mijn van ter visielegging kunnen de be langhebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, bij Gedepu teerde Staten dezer provincie bezwaren tegen dit besluit indienen. bracht enige discussie aangaande de grondprijs van een bepaald perceel met zich. Deze was beduidend lager dan die van de andere percelen, merkte de heer Fortanier op. Wethouder Dekker beaamde het doch motiveerde dit met blijkbaar steekhou dende argumenten Eén daarvan was dat deze grond slechts gedeeltelijk bouwrijp was De heer Pels vroeg en kreeg de toe zegging van een overzicht van de beschik bare en uitgegeven gronden in Adegeest. gespecificeerd met grondprijzen en „spe ciale" grondprijzen. Tet voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangerio- Tijdens de behandeling van dit voorstel werd de vergadering enkele ogenblikken geschorst voor het nut tigen van een „vettig geval", zoals de voorzitter het betitelde. De heer De Groot, niet sprekend namens eni ge fractie, doch namens de geza menlijke padvinders en padvindsters van Voorschoten, gaf een verklaring van deze tractatie. Zij was een be wijs van de dankbaarheid van de padvinders voor de doorlopende me dewerking van het gemeentebestuur waar het hun belangen betrof. Te vens was deze geste bedoeld als pro paganda voor de jaarlijkse verkoop van oliebollen op vandaag. Het benoemen van een leerkracht aan de openbare Parkschool kon eerst plaats hebben nadat de raad op verzoek van de heer De Groot in besloten zitting was gegaan. De schriftelijke stemming had als resultaat dat mevr. Uittenbo- gaard-Smits met algemene stemmen werd benoemd Eveneens met algemene stem men werd dokter Van Schaik benoemd tot gemeentelijk lijkschouwer Het voor stel betreffende de reconstructie van het Oranjeplein werd teruggenomen. Hoe wel het voorstel wel in de commissie openbare werken wat geweest, bleek, dat de leden niet allen kennis hadden geno men van de brieven van de bewoners van het Oranjeplein. Verscheidene leden had den nu wel enige bedenkingen tegen het voorstel van B. en W. Wethouder Dekker had in deze situatie geen bezwaar het voorstel terug te nemen en opnieuw in behandeling te geven aan de commissie openbare werken. Alle overige voorstellen werden z.h.st. MAPRO-spirool is sterk er» soepel en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. meer mogelijkheden met GORDIJNSPIRAAL ned. octrooi 74341 Let op de gele bus Terug van «en emotionele reis. Schipper Dick Zwaan en zfln mannen van de Katwijkse motorlogger Rijn mond IV (KW 15) op weg naar huis. De KW 15 kwam deze week op de Noordzee in moeilijkheden. Het water stroomde met grote kracht de ma chinekamer binnen. De bemanning ging van boord. Schipper Zwaan ging later weer terug naar zijn schip. Na een inspectie verzocht hij de overige bemanningsleden ook weer aan boord te komen. Het lek werd gedicht en het schip in de IJmuidense haven gebracht. KATWIJK AAN DEN RIJN Verkeersmaatregelen Het kruispunt Molentuinweg-Provin- ciale weg en omgeving is lange tijd een van de gevaarlijkste verkeerspunten in Katwijk geweest. Zowel de Tulpstraat als de Wassenaarseweg kwam op of bij dat kruispunt uit. In de afgelopen zomer heeft het gemeentebestuur hier vele ver anderingen laten aanbrengen. De Tulp straat kruist nu op een afstand 30 meter van genoemd kruispunt de Molentuinweg, welke laatste bovendien voorrangsweg* is geworden. De Wasse naarseweg komt zowel J ten zuiden var Tulpstraat, uit. Deze veranderingen maakten de iehtelijfcheid veel groter. Gisteren .zijn naar aanleiding va besluit van Gedeputeerde Staten borden geplaatst bij de overgang van de Molen tuin weg over de Provinciale weg waar door het kruispunt een voorrangskruis is geworden. Het verkeer op de Provinciale weg meeft dus op dat punt Groenteveiling record op record Aan dc Katwijkse veiling is dit sci ten record op record gevestigd. Deze week steeg de aanvoer zo hoog, dat de S'A miljoen gulden werd gepasseerd. Om indruk van de betekenis daarvan te krijgen, bedenke men dat op de begroting voor het lopende jaar een bedrag van f 3.187.499 is aangegeven. Dit jaar kan de 7 miljoen nog worden bereikt. LISSE Gebrek aan stilte Voor de afdeling Lisse van de Neder landse Christenvrouwenbond sprak gis teravond mevrouw G. Gilhuis-Smitskamp over „Gebrek aan stilte" Zij merkte onder meer op, dat vele mensen de rust ontlopen, omdat zij niet zichzelf kunnen zijn en de stilte van de kamer niet aan- durv. De huizen zijn tegenwoordig ook niet meer geschikt voor rust Onze tijd neemt de mens in beslag. Erger is dat de mensen geen stilte meer zoeken om God te ontmoeten. Wij moeten de handen van Martha en de geest van Maria in ons gezin hebben. Bij ons werk en tijdens ons werk moeten wij tijd vinden om te bidden. A.R. kiesvereniging Maandagavond 8 uur vergadert de a.r. kiesvereniging Nederland en Oranje in De Witte Zwaan. Het winterprogramma zal worden besproken en er zal moeten worden voorzien in de voorzitters vacature door het overlijden van de heer Schalk. OEGSTGEEST Auto's botsten Gisteravond zeven uur zijn op de rijks weg bij De Slaagh een personenauto uit Amsterdam en een vrachtauto-met-aan- hangwagen uit St. Annaparochie met el kaar in botsing gekomen. De personen auto werd totaal vernield, de bestuur der is naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Grond- én rioleringswerken De dienst van gemeentewerken heeft het verrichten van grond- en riolerings werken in brandpoorten, o.a. in de om geving van de Boshuizerkade, namens het bestuur van de woningbouwvereni ging „Ons Doel" opgedragen aan A. Heetveld te Leiden voor f 20.026 Herdenkingsrede Morgenochtend tien uur zal ds. J. C. Brussaard in de Gereformeerde kerk een herdenkingsrede uitspreken in verband met zijn gouden ambtsjubileum. Visserij golven Tliuisstomers van Noord en West gasteren en vanmorgen nogal de za- IN DE ZEEUWSE HAVENS ligt de kottervloot gereed om op de haring- jacht in het Kanaal te gaan. Te Vlissingen zijn als eerste kotters UK 1 en 67 binnengelopen, terwijl Breskens het seizoen weer heeft zien nade ren door de komst van de UK. 234 en 105. Verwacht wordt, dat in de loop van volgende week nog 70 tot 80 kotters van de Urker en Texelse vloot zullen volgen Zodra het stormweer voorbij zal zijn, gaat de vloot er op af. Er wordt dan weer in span gevist, al hoopt men in enkele spannetjes dit jaar een nieuwe visserij methode toe te passen met behulp van het singelnet. Do aanvoeren van haring zullen evenaL® in vorige jaren te Bres kens plaats hebben. Elk jaar neemt de belangrijkheid van deze visserij- plaats toe: vorig jaar werd 782.000 kg. verse haring aangevoerd. De ge middelde piijs was voor de visserman verrassend goed: f 18.per kist van 50 kg. neel hielp driemaal defecte motoren van loggers op gang. Er werden 150 weer- rapporten aan het KNMI overgeseind Helaas heeft ds. P. Lugtigheid uit Den Haag, die als predikant op deze reis mee voer, geen scheepsbezoeken kunnen af leggen. Het weer was daar tc ongunstig voor. Op drie zondagen zjjn echter kerk diensten per radio uitgezonden. De Hoop wordt nu klaargemaakt voor de volgende reis naar de Engelse wal. Op 4 november vertrekt het schip uit IJmui- den. Daarna staat de bekende reis naar het gebied van het Engelse kanaal op het programma. Beeld van dc vrijdagmarkt Alle schepen hebben ook vrijdag van hoge prijzen kunnen profiteren. Zelfs de makreel, waarvan toch bijna 2200 kisten In de haJ 6tonden en waarvan nog meer ruime aanvoer wordt verwacht, werd met f 34 tot f 28 voor de grove soort en met f 24 tot f 18 voor de middelsoort betaald. Verse haring ging daarbij met een aan voer van ruim 700 kisten voor f 33 tot f 25 van da hand. Er waren aan de vrijdagmarkt 15 sche pen present, waarbij 3 trawlers: de SCH. 261 van de rederij Vrolijk met 950 kisten, wat schepen bhuisstomend terdag- en maandagmarkt Vanmorgen verschenen te IJmuiden ondermeer aan de markt de IJM. 28 Amsterdam met bij na 900 kisten vis. meest haring en makreel, en de SCH 153 Onderneming 1 IV van de rederij Vrolijk met 1400 kisten makreel. Ook de SCH 117 Onderneming III werd te IJmuiden verwacht met een flinke vangst. Van de Katwijkse vloot waren twee schepen binnen: de KW. 161 Gijshert Bastiaan en de KW 121 Britten-burg De Gijsbert Bastiaan had een dubbele „vangst": het schip sleepte namelijk de KW 121 Brittenburg binnen, omdat deze trawler machineschade had opgelopen Andere te verwachten schepen (als oud ste trawlers) zijn intussen de KW 81 Mbertha Hendriks, die op 19 oktober vertrok; de Job Gouda, die met de Dirkji de Wiron 2 en de Sakina Martine op 5 oktober vertrok. Van da 21e oktober zijn de trawlers Postboy, Claesje en Arie Ouwehand. Onverdiende kritiek Er is de afgelopen week enige kritiek op het hospitaal-kerkschip „Dc Hoop" ge leverd. Toen aan boord van de SCH. Nelly dc 15-jarige matroos C. v. d. Hak kwam te vallen en een been brak k' „De Hoop" niet te hulp. Het was st« weer en „De Hoop" lag binnen In Lowestoft. ..Als je dat schip nodig hebt is het er niet", moeten enkele schippers toen hebben opgemerkt. Het antwoorc van schipper en administrateur van dc vereniging „De Hoop" is kort, maar af geweest. Zij Indkracht 10 tot 11, zoals deze op de Noordzee, dan is het onmogelijk de sloep of de rubberboot te striken. Vier nscnlevcns de roeiers van De Hoop zouden in groot gevaar worden ge- cht wanneer men het wel zou doen. irom heeft dc scheepsarts volstaai het geven van medisch advies via dc radiotelefonie. Het hospitaal-kerkschip is gisteren IJmuiden teruggekeerd en doorgevaren ar Amsterdam. Van deze reis had verpleegdagen, 68 patiënten en 18 hos pitaal-patiënten kunnen noteren. De ra- diotechniisohe diensit verleende in 29 ge vallen hulp en het machinekamerperso- H. BEDEKER Dames- en Herenkapper uw adres voor Remington, Philips, Braun en andere scheerapparaten. Tevens worden alle reparaties door ons verzorgd Voorstraat 73 Tel. 2584 Katwjjk (A dvertcntic met onze SPECIALE BEDDENZAAK en onze DICO STALEN SLAAPKAMER. Tevens de modernste PLOEG STOFFEN. Voor iedere koper een fraaie verrassing. Princestraat 29 Katwijk aan Zee Tel. 3001 Begrotingsbehandeling in Alkemade Met andere buitengemeenten is overleg hierover gaande DE AGENDA voor de gisteravond in Alkemade gehouden gemeen- teraadsvergadenong was niet groot, maar bevatte do behandeling van de begroting der gemeente voor vol gend jaar. B. en W. namen het voorstel tot ver huur van een perceeltje erfpachtgrond ten noord-oosten van het herenzwembad de heer A. C. P Zegers ter nadere be studering terug. Bij de Bank van Ned Gemeenten werd een geldlening groot 70.450 aangegaan ter bekostiging va reconstructie van enkele wegen. De vrage van het bestuur der r.k. meisjes school Roelofarendsveen (inrichting de leslokaal en toevoeging vak handenar beid) werd ingewilligd. De algemene beschouwingen bij de be groting werden geopend door de voc ter van de fractie der K.V.P., de heer J. S. Wagenaar Hij zei het jammer te den, dat de perspectieven voor de ge meentelijke autonomie niet beter worden. De pogingen van B. en W. om lichte ii dustrieën aan te trekken, ontmoette bij hem waardering. De heer Wagenaar merkte verder op, dat de Googerpolder uitkomst moet brengen in de impasse waarin de ruilverkaveling Roelofarends veen dreigt te geraken. Al vier jas men bezig de polder in te schakelen de tuinderij, maar waar blijven de resul taten? De grootst mogelijke eensgezind heid is nodig om het tempo van de nood zakelijke voorzieningen op te voeren, op dat de ruilverkaveling spoedig zal mogen Het subsidiebeleid mag geen sluitpost vorden. Het totale bedrag zou de fractie /erboogd willen zien van 3510 tot 5.000. Gaarne vernam de heer Wagenaar het standpunt van B. en W. aangaande de verstrekking van melk op de scholen. Dankbaar is men dat de woningbouw in de gemeente gestadig voortgang heeft, vooral ook in de particuliere sector. B. en W. werd verzocht de materie van bouwverordeningen zo soepel mogelijk tc hanteren. Hoe staat het met de krot opruiming voor Oude en Nieuwe Wete- Rijpwetering en Oude Ade? Zullen dc recreatieterreinen te Oude Wetering de toekomst wel groot genoeg zijn? Kritiek oefende spreker op de tarieven kabels en aanleg vanwege de S.LJ te Leiden; „blijkbaar is het stadsbestuur alleen maar uit op winst, die echter door de krappe beurs van anderen moet den opgebracht. Leiden maakt hiervan als het ware een belastingzaak." De heer N. A. J. Rietbroek bracht de wenselijkheid van meer woningbouw de particuliere sector naar voren Voor de gemeente is er dan dit voordeel, dat er een verschuiving kan plaats hebben van gemeentewoningen naar bouw door woningbouwverenigingen. Als er een ver zoek door een woningbouwvereniging zou worden gedaan, willen B en W dit dan stimuleren en willen zij zelfs de stoot tot de oprichting geven? zo vroeg de heer Rietbroek, die bovendien meende, dat dit een gunstige werking zou hebben op het onderhoud van de woningen door de be- Voorzitter antwoordt Burgemeester Kolfschoten had vijftig minuten nodig voor de beantwoording Betreffende de industrievestiging deelde de burgemeester mee, dat hij juist dezer dagen enkele leden van G.S. mocht ont vangen en rondleiden. Nu juist in dit col lege is gesproken over een achtergebleven gebied, heeft de heer Kolfschoten bepleit, dat op korte termijn gunstige beslissin gen voor de gemeente Alkemade zullen worden genomen. Voor de tuinderij wordt de Stichting tot Grondaankoop inderdaad door verschillende oorzaken in haar ac tiviteiten belemmerd. Vooral het besluit van de Grondkamer was teleurstellend voor B en W. Voor de ruilverkaveling Roelofarendsveen is het beschikbaar ko men van de Googerpolder gunstiger; een transactie van 12 ha is spoediger te ver wachten. De Stichting tot aankoop van tuinbouwgronden blijft echter onver moeid haar werkzaamheden voortzetten. Voor een verhoging van de post subsi dies verwacht de voorzitter geenszins de goedkeuring van G.S.; B. en W zien geen heil in het Instellen van een commissie voor subsidieregeling Voor een nieuwe lagere school te Oude Wetering Is goed- Keuring op de tekening vergregen. zodat de verwezenlijking in ieder geval dichter bij Is gekomen. Op het punt van de schoolmelkvoorziening hoeft men aan de medewerking van het college niet te twij felen. Dal kan niet gezegd worden van enkele schoolhoofden. B. en W stimule ren de particuliere bouw waar dat moge lijk is; voor de bouw van woningen door woningbouwverenigingen zullen zij even eens medewerking verlenen. Voor woningbouw in het Mcerkreuk- plan door een particuliere maatschappij zijn onderhandelingen gaande. De bchou- wingsvoorscbrilten zijn door de raad vastgesteld en B. en W. hebben tot taak die te handhaven. In dc laatste vijf jaar zijn 91 krotwoningen opgeruimd. De ge annexeerde zuidhoek van Roelofsarends- veen beeft de volle aandacht. Waterlei ding wordt aangelegd; elektrische leidin gen moeten worden vernieuwd, waarna reconstructie van de straatverlichting mo gelijk is. Geprobeerd wordt dc bestrating onder tc brengen in het saneringsplan Itoelofarendtsveen. De parkeergelegen heid te Oude Wetering heeft alle aan dacht. De opmerking over de elektrici teitsvoorziening door Leiden is B. en W. uit het hart gegrepen, aldus de voorzitter. Met andere buitengemeenten is overleg gaande om te proheren met Leiden tot een redelijke overeenkomst tc komen. Het sportpark blijft de aandacht hou den, maar uitvoering in eigen beheer is niet mogelijk. De begrotingen werden vastgesteld. LEIDERDORP Het kind In het gezin De afdeling Leiderdorp van het Groene Kruis houdt donderdag en vrijdag, 's mid dags van 2 tot 5 en 's avonds van 7 tot 9 uur, een tentoonstelling in de school Hoofdstraat 103 onder het motto „Het kind in het gezin". Deze expositie be oogt voorlichting te geven op het gebied van de verzorging en opvoeding van de baby, de peuter en de kleuter. Een districtsverpleegster voor de kinderhy- giëne, een lerares cn een diëtiste zullen voorlichting geven, Bij het tentoongestel de materiaal zullen werksfukjes. ge maakt op de kleuterscholen, te zien zijn Feestavond R.C.L. In het dorpshuis werd gisteren de jaar lijkse feestavond van R.C.L. gehouden. De voorzitter, ds. J. P. Honncf, heette de aanwezigen, onder wie wethouder A. M Kleis welkom. Hij sprak de hoop uit. dat deze feestavond het onderling contact zou bevorderen en een stimulans zou zijn zich nog meer te geven voor de vereni ging. Ds. Honnef zei te rekenen op be langstelling en aanmoediging bij de thuiswedstrijden. Het cabaretgezelschap Mozaïek uit Den Haag verzorgde de avond. In de pauze was er een verloting. NOORDWIJK Kerkdiensten Hervormde Gemeente Zei-: 10 u ds Pienter uit Seroc-i, 5 u ds Hoekstra, 10 u jeugdkerk Dr. De Visserschool. Hervormde Gemeente Binnen: 10 u ds Van Dok, 7 u ds De Jong uit Voor hout, 10 u jeugdkerk gebouw Piské- straat. meest verse haring en makreel, en de SCH. 171, eveneens van Vrolijk, met ruim 1400 kisten, meast makreel; van de IJmui dense vloot was de trawler Toronto bin nen met ruim 700 kisten De SCII 171 werd met deze vangst topbesommer: f 36.000 kwam er uit de bus voor da makreelvangst. De SCH. 261 werd goede tweede met f 28.000. Enige Katwijkse loggers en kotters de den er naar verhouding niet voor onder: de KW. 161 met f 6900 cn de KW. 126 met f 7000. Wij noemden reeds de hoge haring- en makreelp rijzen. Rond vis was eveneens duur: schelvis ging voor f 65 tot f 45 van de hand- Wijting bracht het zelfs tot f 44 tot l 34 per kist. Hoe het op zee toegaat Zowel met de visserij als met het weer blijft het in deze herfsttijd wL-selvalldg op de Noordzee en aan de Westkust van Engeland, waar tar haring- en makreel- visserij wordt gevaren. Van de Westkust kwamen donderdag en vrijdag weer en kele goede berichten: dagvangsten van 200 tot 300 manden, echter meesi makreel. Haring kwam er op die dagen bijna niet scheep En in de Noordelijke Noordzee werd opnieuw bniezerig weer gemeld. Bij windkracht zes was echter nog wel to vissen. Er werden dagvangstcn van 100 bot 150 manden gemeld, waarbij veal voorts wat schelvis en haring. Van de trawlers Claesje, Dirkje en Job Gouda kwamen trekm el dingen: 50 man den haring, 30 manden schelvis en 30 manden kabeljauw. Ook op de kust was do visserij niet breed. Met het ene oog op de barometer en het andere op het vrijwel lege net moest worden gevist. De meeste scheepjes liepen vrijdagmiddag vanmorgen alwaer binnen te IJmuiden. De vangsten waren matig vaj deze paar dagen visserij. Donderdag en vrijdag werd, voorzover er door de scheepjes gevist, van 20 tot 50 kg tong en van 5 mandjes schol gevangen. TN DE HERVORMDE KERK uan Valkenburg zongen het christelijk jeugdkoor, enkele solistjes en het dubbelmannenkwartet O.K.G. uit Nieuw-Vennep en bespeelde de dertienjarige Gert van den Eikel het orgel. Er was dus variatie genoeg, althans in de manier, waarop de muziek werd voortgebacht. Het jeugdkoor De Lofstem zong onder zijn dirigent, de heer M. Kroon, van wie we altijd weer de nauwgezetheid en de zin voor-orde moeten prijzen. Zijn vertrouwen opwekkende invloed, zijn bekwaamheid een koor met goed resultaat te leiden, spraken voor ons gevoel nog wat duidelijker dan gewoonlijk. Jammer genoeg konden we maar een deel van de denkelijk ook verder keurig verlopen en met aandacht beluisterde uit voering bijwonen. Burgemeester M A. van der Have, beschermheer van De Lof- stem, sprak het slotwoord en ds. D. Lek-' kerkerker eindigde hierna op de gebrui-; Het programma, ook voorzover het de dubbelkwartet-mannen betrof, was me rendeels vrij weemoedig en ernstig ge aard. Vele liederen kenmerkten zich door een wat verschoten romantiek. Er zijn toch wel frissere en melodieuzer le vinden, menen we stellig. Het jeugdkoor zong voldoende be schaafd en helder op. De heer Kroon had kennelijk ook naar een zoveel mogelijk beschaafde uitspraak gestreefd. De uit drukking zou echter nog aanmerkelijk aan levendigheid kunnen winnen, als hij de harmoniumbegeleiding aan een ander zou overlaten. Nu klonk alles wat te strak en uniform. Enkele debutantjes trokken, de aan dacht door vrijmoedige, zuivere zang. Ze traden solistisch, in duet of kwartet Het dubbelmannenkwartet (zin gend onder leiding van de heer G van 't Hof) bleek over goed stem- menmateriaa] te beschikken. De zang was in het piano homogeen en zuiver. In het forte viel het ver band mm of meer uiteen, doordat een paar zangers zich dan te indivi dualistisch gingen gedragen. Zolang ook de eerste tenor (in de hoogte!) zich duidelijk kon doen gelden, bleef de zuiverheid gehandhaafd. Deze wankelde echter in de Jakob Handls Ecce quomodo moritur Een Piet Hein-uitvoering klonk licht en levendig Maar die had toch beslist niet aan Schuberts Zum Sanktus vooraf be horen te gaan. Die overgang was abrupt Gert van den Eikel begeleidde de enzang en speelde een aantal soli Het klonk alles heel aardig en hoopgevend moest echter geen gelegenheid tot „trekken" en ook niet tremule- In het eerste koraal (Psalm 136) liet het jeugdkoor met succes :eren De samenzang klonk het algemeen goed Een n het orgel zweefde hin- kelijke wijze Joh. Wolfswinkel de hi het tempo rr trouwens o» kele toon ROOMBOTER koopt men tn een zaak die er ..omzet" In heeft „De Landbouwer" VOORSTRAAT 36 TEL. 2136 KATWIJK Collecte D.E.L. De van 19 t.m. 24 oktober gehouden collecte ter bate van Draagt Elkanders Lasten, uitgaande van het Christelijk- Nationaal Vakverbond, heeft 1609 opge bracht. Voor Katwijk aan Zee was het bedrag ƒ1311,65 en voor Katwijk aan den Rijn 297.35. Pollofonds In de komende week wordt een collecte gehouden ten bate van het Prinses Beatrix-Poliofonds. Militaire mutaties Bij koninklijk besluit zijn, te rekenen van 1 septembei 1959, zijn overgeplaatst, in hun rang en ouderdom van rang. naar de infanterie: de kolonel W. M. Berkhout, de luitenant kolonel M. A. Kroon, beiden van de ge nerale staf. Collecte Dezer dagen wordt alhier een Ujstcol- lecte gehouden voor de vluchtelingen Zij KATWIJK AAN ZEF. Stormweer speelde visserij parten Het stormachtige weer van de afgelo pen week heeft dc visserij behoorlijk parten gespeeld Het ls een groot fiasco geworden; verscheidene dagen kon men niet vissen. En was het weer goed genoeg om aan schot te gaan, dan werd het tegen de tijd, dat kon worden gehaald, weer zo stormachtig, dat het halen niet lukte. Op die manier zijn vele netten verspeeld. Tot overmaat van ramp waren de vangsten uiterst gering. En daardoor gin gen de prijzen met sprongen omhoog. Temeer nog daar de Engelse walharing werd verwacht. De handel wilde gedekt zijn cn kocht op wat voorhanden was. De prijzen voor volle haring waren deze week van f 54 tot 60 per kantje, voor steurharing van f 42 tot ƒ53.30 cn voor ijle haring van 30 tot ƒ37,80. Start EHBO-cursus Gisteravond werd in het Hervormd - weeshuis een begin gemaakt met hot nieuwe cursusjaar van de Katwijkse E.H.B.O., dit in samenwerking met Kat wijkse reddingsbrigade en Rode Kruis. De heer J. Pluimgraaf verwelkomde de twintig nieuwe cursisten. Dokter Goes van het zeehospitium zal hen opleiden voor het E.H.B.O.-diploma. Kerk in Nieuw-Guinea In dc Oranjezaal van het Jeugdhuis werd gisteren een zendingscontactavond gehouden, onder leiding van ds. Offe- ringa. Dr. D. J Pienter, Hervormd predi kant in Nieuw-Guinea. thans verblijven de in Katwijk aan Zee. sprak over do jonge kerk in Nieuw-Guinea. Hoewel er ginds vele eigenaardigheden zijn, is cr toch ook veel overeenkomst met ons land. Nadat vragen waren gesteld cn beant woord, vertoonde de heer Jac. van Duijn dia's, gemaakt op een reis door Duits land. Opbrengst collecte De extra-collecte In de Hervormde ker ken voor de kerkvoogdij heeft 692,70 opgebracht. Kerk cn Belijdenis Maandagavond acht uur houdt de ver eniging Kerk en Belijdenis een vergade ring in de achterzaal van de Kapel De heer G Nleuwenhuizen uit Don Haag spreekt over- Het vervuld zijn met d<" heilige Geest ln ons kerkelijk en in ons persoonlijk leven. De doorbraak De a.r. kiesvereniging van Katwijk aan Zee die den Rijn Katwijk houden dinsdagavond acht combineerde vergadering in dc Calvijn- school aan de Randweg Drs G "uchin- ger hoopt te spreken over dc doorbraak. Hoog en laag water Zondag: hoog water 3 en 15.20 uur; ag water 11.12 en 23.36 uur. Maandag: hoog water 3.44 en 16.13 jr (springvloed); laag water 11.58 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7