Recreatie vraagt steeds meer provinciegeld Shell begint in maart rubberproduktie M Nederlandse verrekijker Grootste chemische fabriek van Nederland Blikman Sartorius GUP Romme tegen stemplicht Europese verkiezingen 5 ZATERDAG 31 OKTOBER 195. )Ei Grootse plannen wachten (Van een onzer redacteuren) TN STEEDS toenemende mate zullen de in Zuid-Holland zo dringend noodzakelijke recreatieve voorzie ningen ook-en-veel-geld van de pro vincie vragen. Tot welke hoogte de bedragen voor dit doel zullen oplo pen is nog niet bij benadering te zeggen, maar dat het jaarlijks in de honderdduizenden zal lopen staat wel vast. Nu kan de aanleg van de grote recreatiegebieden en juist deze zullen van de provincie grote financiële offers vragen steeds in fasen worden uitgevoerd, zodat het tempo aan de financiële mogelijk heden kan worden aangepast. In ver band daarmee hebben gedeputeerde staten de provinciale staten voorge steld in principe ten behoeve van die recreatiegebieden een bijdrage van vijftien pet. in de netto-exploitatie lasten te verlenen, met dien verstan de, dat bij elke concrete aanvrage zal Bij N.V.V.? >rde ls ges o.m. dit v Het blad Meer aandacht voor oevers liet is niet alleen te doen om de vraag, of een „algemene" organisatie zich bij een politiek gerichte vakcentrale kan en moet aansluiten, al weegt dit aspect bij de tegenstanders van aansluiting recht heel zwaar. Er komen veel m principiële kwesties bij aan de orde, die ten dele een veel wijdere strekking heb ben dan het vraagstuk van de organi satiemogelijkheden van onderwijzers, Voorstanders van aansluiting bij het i N.V.V. vinden het aantrekkelijk, dat de N.O.V. via het N.V.V. in de Sociaal. Economische Raad vertegenwoordigd zou zijn. Dit argument roept enige prin cipiële vragen op. In de eerste plaats vraag, of overheidspersoneel {voor ver niet in overheidsb e d rijv en werkzaam) in de S.E.R. als werknemers vertegenwoordigd moet zijn. De S.E.R. is het toporgaan van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, dus het hoogste publiekrechtelijke orgaan van liet be drijfsleven. Overheid is geen bedrijfs- 1 leven (afgezien van de overheidsbedrij- Overheidsdienaren hebben. igenlijk niets in de S.E.R. te maken. De leden van de N.O.V. zijn onderwij- rs bij het openbaar en daarmee gelijk stellen onderwijs. Dat onderwijs is et een stuk bedrijfsleven. De onder wijzers horen dus niet verlangend te om op de een of andere manier als werknemers in de S.E.R. vertegenwoor digd te zijn. Onder de „lagere" bedrijfs organen zal men ook niet een bedrijf schap „Onderwijs" aantreffen. van rivieren worden nagegaan of de financiële positie van de provincie deze bijdrage toelaat. In hun voorstel aan de staten heeft het dagelijks bestuur van Zuid-Holland over vijf van deze recreatiegebieden het één en ander medegedeeld. In de komende tien jaren wordt de uitvoering verwacht van plannen voor: de Brielse Maas, de Oude Maas, de Reeuwijkse plassen, het Bommeer (Vlaardinger Vaarten), en Rottemeren. Wat de Brielse Maas betreft: hier de provinciale bijdrage momenteel 25 procent van de exploitatielasten, het geen neerkomt op circa 68.000 per jaar. Ged. Staten willen dit percentage voor lopig zo laten. In de toekomst zal meer dan 68 mille nodig zijn, omdat het ge bied belangrijk zal worden uitgebreid. Weliswaar is voor de kapitaaluitgaven met Rotterdam een bevredigende rege ling getroffen, maar het onderhoud lieuwe grote terreinen zal vooi stichting meer kosten meebrengen. Oude Maas Het plan voor de noordelijke c van de Oude Maas zou i t tien jaar moeten worden uitgevoerd, maar Ged. Staten geloven, dat er zeker twintig jaar mee gemoeid zal zijn. Vijftien miljoen gaat het kosten en er wordt jaarlijks een exploitatietekort van twee miljoen verwacht. Voor de pro vincie betekent dat dan een jaarlijkse last van drie. ton. Aangezien het volgens Ged. Staten zeker niet onmogelijk is, dat Rotterdam bepaalde projecten (kampeerterreinen b.v.) geheel voor zijn rekening neemt, kan worden aangenomen, dat de kosten voor de provincie in de komende tien jaar de twee ton wel niet zullen c schrijden. Het is niet onmogelijk, dat in 1960 met een bepaald object kali den begonnen. Reeuwijk-Bommeer Volgens de voorlopige opzet van de daarbij betrokken gemeente zal de ko- mem'e tien jaar voor twee miljoen ge ïnvesteerd worden in het plan voo Reeuwijkse plassen. Aan het eind die periode wordt een jaarlijkse exploi tatietekort van drie ton verwacht, v van vijfenveertig mille voor rekening van de provincie komt. Met de eerste fase van de uitvoering van het Bommeer zal volgens een bale raming van de directeur-hoofdinge nieur van de provinciale waterstaat een bedrag van zeven ton zijn gemoeid. Ge rekend wordt op een jaarlijks exploita tietekort van negenenzestig mille, voor de provincie circa tien mille. Voor de Rottemeren bestaat zelfs nog geen globaal plan. Misschien kan de pro vincie zich beperken tot de aanleg van een fietspad, omdat het alleszins rede- lyk moet worden geacht, dat Rotter dam de andere projecten voor zijn reke ning neemt. Het gebied zal immers één geheel gaan vormen met de Kralinger- hout en de Bergse Plassen, waarvan de recreatieve verzorging ook geheel in handen van Rotterdam is. Rivieroevers De oevers van de grote Zuid-Holland zijn eveneens van groot be lang voor de watersport en de oever- recreatie. Maar hiervoor is ook nog geen globaal plan opgesteld. Omdat het hier echter in het algemeen meer gaat om het conserveren van bepaalde gebieden om de aanleg van nieuwe werken, mag worden verwacht, dat er met het in orde maken van deze stroken geen grote bedragen gemoeid zullen zijn. De pro vincie zal zich in het algemeen kunnen beperken tot het verlenen van subsidies de kosten van verwerving r kort werd Galilei, de hoogst laakbaar, dat deze jongen zijn bekende Italiaanse natuur- en ster- tjjd aldus 3 renkundige, door velen beschouwd uitspreken i de telescoop, de als de uitvindei sterrenkjjker, wi zulke frappante Nadien is echter gebleken dat dezi uitvinding uit Nederland stamde en dat de oorsprong in het bijzonder in in het oog houden, dat ver hij sedert 1610 eveningsheffing, noch werkloosheids- lemlngen deed. premie in die dagen op de zak van de baas verhaald werden, zodat niet met zekerheid van een onrechtmatige daad van de zijde van de leerling kan Hans Jansen en zijn wellicht nog be roemdere zoon Zacharias, aan wie omstreeks het jaar 1590 de uitvinding van de microscoop wordt toegeschre ven. Het is daarom niet onbegrijpe lijk dat toen vaststond dat de eer ste telescoop uit Nederland afkomstig was in de richting van de beide Jansens werd gekeken. Hun stadgenoot. Hans LipperShey, heeft echter betere papieren, want hem werd op 2 oktober 1608 door de Sta- tcn-Gcneraal in Den Haag patent verleend voor zijn verrekijker. Van daar naar de bino- culaire telescoop is niet zo'n heel gro te stap, zodat naar alle waarschijn lijkheid deze Middelburger het recht iand schijnen reeds in 16 toekomt een van de belangrijkste uit- kijkers te zijn verkocht vindingen ln de menselijke geschie- Galilei was het nieuws reeds vol denis te hebben gedaan. De wij: tot stand zou zijn gekom. geheel op overlevering, zodat daar TOCH IS HET ZO! de leerjongen weer een bepaalde op stelling met de lenzen gemaakt en ontdekte daarbij, dat door die lenzen- comblnatie de torenspits van de kerk in een opmerkelijke vergroting kon worden waargenomen. Toen Lipper- shey terugkeerde, sprak de jongen over dit verschijnsel, en toen was de ervaren brillenslyper mans genoeg om voor de verdere uitwerking van het principe te zorgen: de verrekijker was geboren! En daar mee de eerste tele- In de wereld van die dagen, waarin men letterlijk op deze uitvinding zat 'breidde het nieuws ide snelheid. In Duits- te wachten, i kijker doende om zelf de handen •op deze uitvinding ploeg te slaan en ln 1609 eei berust {e construeren, waarmee hij een jaar m_r later zijn eerste waarnemingen deed. aan geen geschiedkundige zekerheid de uitvinding later mag worden ontleend. De toedracht daarvan is echter te begrijpelijk om hier niet even te worden opgehaald. Volgens het verhaal dan, zou Lip- pershcy een leerling hebben gehad die met de door zijn meester geslepen lenzen graag een beetje speelde, In- plaats van zich met de ernst van het vak bezig te houden. Zeker, het la werd toegeschreven, omdat hy er de eerste opzienbarende ontdekkingen mee deed, is zeker niet onbegrUpeiyk maar desondanks onjuist. Zoals het ook onjuist is, te menen dat „metropool" de betekenis heeft van „grote stad". Daarover een volgende keer. den door bepaalde instanties, welke werving naar alle waarschijnlijkheid ook door het ryk zal worden gesubsi dieerd. Naar de mening van Ged. Staten zal dit de provincie in tien jaar niet meer dan vijf ton kunnen kosten. Landgoederen Met de aankoop van landgoederen wil len Ged. Staten voortgaan. Vanaf 1950 is voor dit doel 574.000 uitgegeven, ter wijl voor 301.000 aan subsidies gezegd. Verwacht wordt, dat jaar of tien de jaarlijkse last provincie tot 55 mille zal zijn opgelopen. Verder zal de Stichting „Het Zuid- Hollands Landschap" ook in de toekomst voor een groot deel op provinciaal sub sidie aangewezen blijven. De provincie betaalt nu het werkelijke tekort op dc exploitatierekening, voor 1959 tot een maximum van 62.635. De Stichting streeft naar concentratie van het appa raat; het beroep op de gemeenten om steun ls tot dusver bevredigend geble ken. Voor 1960 willen Ged. Staten het subsidie aan een maximum van j 75.000 binden. Maar zij verwachten, dat het ns verloop van enkele jaren tot 130.001 zal oplopen, vooral als gevolg van he onderhoud. B. en W. Utrecht handhaven plan demping singels Het door de Duitse verkeersdeskundige prof. Feuchtinger ontworpen plan voor Utrecht heeft in de domstad en daarbuiten nogal veel reacti« tot gevolg gehad, vooral omdat in d verkeersplan de demping van de Utrecht se singels is opgenomen. Het college van B. en W. van Utrecht heeft zdch thans in een 116 pagina' tellend anitwoord-rapport verweerd te gen de kritiek op dit pilan zoals die vijftien protest-adressen is geuit en verder ingegaan op het verslag van raadsonderzoek inzake dit Utrechtse verkeersplan. Met minder ingrijpende maatregelen volgens het Utrechtse gemeentebestuur geen oplossing van het verkeersvraag- stuk te verkrijgen. Het verkeersplan heeft de voorzieningen in en rondom de oude stad tot het strikt noodzakelijke beperkt. Realisering van het verkeersplan zal het volgens B. en W. mogelijk ma ken, dat het verkeer in en om de oude stad verwerkt kan worden tot 1980. De uitvoering van het verkeersplan is mogelijk wanneer hiervoor een bijdrage van het rijk wordt verkregen. SER ovér nieuwe bedrij f sschappen De Sociaal-economische raad zal ir zijn op 13 november a.s. te houden open bare vergadering zich onder andere bezig houden met het instellen van twee ont werpadviezen: één met betrekking tot de instelling van een bedrijfschap de visconservenindustrie en een tweede het instellen van een bedrijfschap de binnenlandse groothandel in irine, spljsvetten en spijsoliën en aanverwante bedrijven. Nederlandse studie van Europese verkiezingen Drie vooraanstaande Nederlandse poli tici, prof. dr. P. J. Oud, prof. mr. C. P. M. Romme en prof. dr. I. Samkalden hebben een studie gemaakt van verschil lende aspecten van de mogelijkheid er wenselijkheid van directe Europese ver kiezingen voor het Europese parlement van de E.E.G., E.G.KS. en Euratom. Zij zijn o.a. tot de conclusies gekomen dat men moet aannemen dat het Europese kiezersvolk rijp is voor Europese verkie zingen. zolang het tegendeel niet aan nemelijk is gemaakt (Romme), dat directe verkiezingen een versterking kunnen be tekenen voor de politieke democratie in de drie gemeenschappen (Samkalden) en dat gedurende een lange overgangstijd een belangrijk deel van de afgevaardig den van het Europese parlement tevens lid van een nationaal parlement moet zijn (Oud). De drie studies zullen worden bespro ken op een studieconferentie van de Europese beweging in Nederland, die op 6 november in het Kurhaus in Scheve- ningen wordt gehouden. Voorts komt dan een ontwerp-resolutie aan de orde, die is opgesteld door de politieke commissie van de Europese beweging en waarin o.a. wordt gepleit voor uitbreiding van het Europese parlement. De conferentie is belegd, omdat de kwestie van de Europese verkiezingen actueel begint te worden. Een speciale commissie van het Europese parlement, die zich met de zaak bezig houdt, acht Europese verkiezingen in 1962 of 1963 mogelijk. aardoliebasis, die een investering vraagt van 110 miljoen gulden en bezig is te verrijzen op de terreinen van Shell Pernis chemische fabrieken N.V. te Pernis, zal naar verwacht wordt in maart 1960 in bedrijf zijn. Van het complex, dat bestaat uit twee grondstoffenfabrieken (voor butadieën styreen) en de eigenlijke rubberfabriek, zullen eerstgenoemde fabrieken in resp. december en maart a.s. gaan draaien en de rubberfabriek in jan. a.s. besloten de druk, waaronder de stoom gebruikt wordt, iets te verhogen zodat hij tevens een turbine kan aandrijven voor het opwekken van elektriciteit. Me.: hoopt deze centrale reeds de volgende maand bedrijfsklaar te hebben. De rubber, die in blokken van 34 kg de fabriek verlaat, is grondstof en kan dus door andere bedrijven voor verschil lende doeleinden verwerkt worden. De eigenlijke fabrieksbezetting zal een honderd man vragen, maar daarnaast zijn nog eens vierhonderd man nodig in hulp- en nevenbedrijven. In 1910 nam door de opkomst van de automobielindustrie de vraag naar rub ber sterk toe. Duitsland vervaardigde reeds kunstmatige rubber in de eerste wereldoorlog, maar de produktae ervan kwam pas in de laatste oorlog opnieuw in de belangstelling. In Amerika vindt de synthetische rubber reeds meer dan vijftien jaar uitgebreide toepassing, voornamelijk dn de bandenindustrie. De deskundigen verwachten ook in Europa een aanzienlijke stijging in het rubberverbruik. Men berekent het aan deel van de kunstmatige rubber op der tig procent. Bij een geschat gebruik van miljoen ton in 1966, betekent dat dus 300.000 ton synthetische rubber. De fabriek in Pernis zal niet alleen de behoefte aan rubber van de Bene- luxlanden voorzien, doch daarnaast, al dus de Shell, ook belangrijke hoeveel heden naar andere landen in en buiten Europa exporteren. Op het gehele Shellcomplex te Pernis werken op het ogenblik een tienduizend Het fabrieksterrein ligt op het 500 ha grote complex, dat de Shell dn Pernis i de Vondelingenweg in gebruik heeft waarop reeds een tachtig fabrieken fabriekjes staan. In de toekomst zal de oostelijke zijde ervan begrensd wor den door de Beneluxweg. Wanneer de rubberfabriek eenmaal klaar is kan men zich. zo vertelde nsteren ir. J. Ernste, directeur van 'diell Pernis chemische fabrieken, het irootste chemische bedrijf van Ne- 'erland noemen. Op de duur heeft men voor de rubberproduktie van „buiten de poort" alleen nog benzol nodig, daar Shell de overige grondstoffen „in huift" heeft. De fabriek is de eerste van Shell in Europa, maar de tweede deze maatschappij ter wereld. De andere staat in Amerika. In 1957 werd tot de bouw van deze fabriek besloten. Zij is ontworpen vooi produktie vaD 50.000 ton per jaar. Ir. Ernste achtte uitbreiding van deze fabriek, die een oppervlakte van circa 17 ha beslaat, in de toekomst niet uit gesloten. Bij de vervaardiging van rubber wordt onder meer gebruik gemaakt van stoom elektriciteit. De deskundigen hebben De nieuwe Zweedse schrijfmachine man personeel, van wie 7000 in vaata dienst. De overige werken er aan nieuw bouw en van hen is voor een deel in dienst vam derden. De raffinaderij, die Shell de grootste van Europa noemt, verwerkt thans vijftien miljoen ton aard olie per jaar. In het Europoortcomplex krijgt deze maatschappij nog een ter rein van 150 ha, van waar de olie via een pijpleiding naar de raffinaderij wordt geperst. Stop met kneedbaar van Ceta-Beve Wereldomroep heeft nieuwe directeur Het bestuur van Radio Nederland Wereldomroep deelt mede, dat tot direc teur van dc Wereldomroep is benoemd drs L. F. Tijmstra, adjunct-directeur van het internationaal persinstituut te Zürich. Lieuwe Frans Tijmstra werd geboren in Medan op 22 november 1914. Hij stu deerde politiek en sociale wetenschappen aan de universiteiten van Gent en Am sterdam. Hij begon zijn Journalistieke loopbaan in 1933 aan de Prov. Overijsselse en Zwolse courant en werkte daarna bij het Bataviaanse Nieuwsblad, A.N.P., Aneta en de N.R.C. In 1951 werd hij be noemd tot hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad en in 1957 tot adjunct-directeur van het I.P.I. in Zürich. Remington breidt uit te 's-Hertogenboseli Remington Rand zal te 's-Hertogen- bosch in i960 een nieuwe fabriek openen, die 1200 tot 1300 man werk zal verschaf fen en ongeveer vier miljoen gulden zal kosten. De huidige produktie van 2000 draagbare schrijfmachines per week zal met de helft worden verhoogd. T~NE POLITIEKE COMMISSIE van de Europese Beweging in Nederland ziet voor de onmiddellijke toekomst als de beste oplossing, dat een deel van he( Europees parlement, evenals thans, uit en door de nationale parlementen wordt aangewezen, terwijl een ander deel door rechtstreeks kiesrecht wordt gekozen. Het aantal leden van het Europees parlement moet volgens de commissie tot het twee- of drievoudige van het thans bestaande aantal van 142 worden uitgebreid. Voor Nederland zou dit neerkomen op 28 leden, waarvan 21 rechtstreeks te kiezen en 7 door de Nederlandse volksvertegenwoordiging, of 42 leden, waarvan 28 direct te kiezen en 14 aan te wijzen. Deze en andere aanbevelingen doet de politieke commissie van de Europese Be weging in een concept-resolutie, die vrij dag 6 november zal worden besproken op een studieconferentie over de Europese verkiezingen in het Kurhaus te Scheve- ningen. Het lid van de politieke commis sie dr. W. P. Berghuis zal een toelichting geven op deze concept-resolutie. Tijdens de conferentie zulen de Tweede Kamerleden prof. mr. P. J. Oud, mr. C. P. M. Romme en prof. dr. I. Samkalden pre-adviezen uitspreken en stellingen toe lichten. Eén van de stellingen van prof. Oud luidt: „Het verdient aanbeveling, dat in Europa het Europees parlement zal zijn samengesteld uit twee Kamers. Een van deze Kamers zal moeten voortkomen uit rechtstreekse verkiezingen. Aan de sa menstelling der andere Kamer kunnen ook nationale parlementen deel hebben. Ook de leden van deze laatste Kamer zul len hun taak moeten vervullen zonder last of ruggespraak met het nationale parlement, waardoor zij zijn benoemd." Prof. Ilomme stelt ojd. dat er geen re den is om op voorhand aan te nemen, dat Europese politieke programs niet door de gezamenlijke politieke partijen van de zelfde politieke richting (in overleg met haar geestverwanten ln het Europees parlement) tot stand kunnen worden ge bracht. Prof. Romme wil geen Europese stemplicht. Dit blijkt nit zijn zesde stel ling: „Aan de vrije wil van de Europese kiezers moet men overlaten of zij al dan niet deelnemen aan de Europese verkie zingen." Prof. Samkalden zegt, dat men zich er rekenschap van moet geven of recht streekse verkiezingen kunnen bijdragen tot verbreding en vefdieping van de be langstelling van de kiesgerechtigden in de Europese ontwikkeling. Die vraag zal bevestigend kunnen worden beantwoord, indien dc rechtstreekse verkiezingen bin nen niet al te lange tijd gevolgd worden door een vereenvoudiging van de staal kundige structuur van de bestaande Europese organisaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5