Twee maal één is twee ZONDAGSBLAD 1959 een prima wijnjaar langs Rijn en Moezel Vogelverschrikkers op de vliegbasis Eendengezin He firn i 11 1 ■Hl i 5 «s® ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 d<- Internationale wijnkaart taal HET LEVEN over het alge- derUnd niet verder, dan dat overigens toch wel smakelijke kruidenierswijntje bij een ver jaardag. Wij hebben eens een collega horen zeggen, dat hij een echte wijnkelder zou aanleggen, zodra hij zichzelf rijk geschreven had. En omdat dit laatste voor hem, zowel als voor ons, een on mogelijkheid schijnt te zijn, zullen we wel altijd verschoond blijven van geslaagde proefnemingen uit de wijnkelder van deze con- noisseur-in-spe. Vandaar, dat wij, als we dan eens in een land komen, waar de wijn pleegt te vloeien, altijd maar schuilevinkje met de taal spelen en de kelner laten beslissen, wat wij bij ons vakantiediner zullen drinken. En vandaar ook, dat wij ons hele leven lang leken op het gebied van de wijn zullen blijven. J^E bovenstaande ontboezeming vloeide uit onze schrijfmachine, omdat we juist een bericht van onze correspondent uit Bonn hadden gelezen. Daarin schreef h\j, dat 1959, dank zij de uitzonder lijk fraaie zomer, de geschiedenis en de wijnkelders zal ingaan als een jaar, waarin de wijngaarden langs de bergen een best wijntje opleverden. U moet dan weten, dat „öchsle" in het Duits staat voor het most-gewicht van de wijn. Het geeft aan, hoeveel grammen een liter most zwaarder is dan een liter water. I.B"b onoüö En zo is 100 graden öchsle al een resultaat, waarover de wijn boer tevreden glimlacht, 150 gra den zijn zeer veel belovend en 200 is wel het summum. Hoe ho ger de öchslegraad. hoe beter de most en hoe lekkerder de wijn. Aan de Moezel is nu de hoog ste öchsle-graad sinds mensen heugenis gemeten, n.l. 288 en dat zou wel eens kunnen betekenen, zeggen de Duitse wijnkenners, dat 1959 het wijnjaar van deze eeuw zal blijken te zijn. Men verwacht, dat de wijn bo vendien ..naturreln" zal zijn, d.w.z. een hoog eigen suikerge halte zal hebben, dat niet langs chemische weg zal behoeven /Vief houdbaar Overigens zal de Vintage 1959" niet erg lang de kelders ingaan, want een zo natuur-zuivere wijn is niet lang houdbaar en wordt er in de loop der jaren niet be- CDeP 1959-er wordt «en „zuip- wijn". zoals de Duitsers dat wel heel oneerbiedig noemen. Een paar honderd flessen in slaan en bewaren, moet dus sterk afgeraden worden. De wijndrin ker. die van Westduitse wijnen houdt, kan dus wat de jaargang 1959 betreft een „edel drupje" verwachten tegen een prijs die (behalve voor de dure „Trocken- beerauslese"-soorten) niet hoger zal zijn dan in de afgelopen ja- Hij zal daarop echter tot medio 1960 moeten wachten, want eer der wordt de 1959-er niet op de markt verwacht. Het systeem is niet helemaal nieuw meer, want elders werd het ook al met groot succes toegepast, maar deze week hoor den we, dat men er ook op de Vliegbasis Leeuwarden zeer veel gemak van beleeft. Een druk op de knop in de verkeerstoren van de basis is namelijk voldoende om elke meeuw, die zich op of bij de startbaan, bevindt de stuipen op het lijf te jagen. Dat knop je zet, enkele kilometers ver derop, een bandrecorder in werking, die op zijn beurt be gint met het produceren van luide angstkreten, die in de wereld van de zeemeeuwen ze ker niet misverstaan worden. Zij worden dan ook honderd voudig versterkt, door de luid sprekers langs de baan weer gegeven. Een jaar of drie geleden, het is ook destijds in onze krant geschreven, was de meeuwenplaag zelfs overdag een nachtmerrie op de basis. De betonnen banen waren on der de zonneschijn sneller dan het belendende gras i dat was voor de meeuwen voldoende aanleiding om bij de vliegtuigen een rustige zit plaats te kiezen. En ze kwa men doorgaans niet alleen, neen, ze brachten altijd hun he le familie mee. Herhaaldelijk richtten dalen de toestellen ware slachtingen onder de meeuwen aan en om dit te voorkomen, is nu voor hun eigen bestwil naar het paardenmiddel op meeuwen- gebied, dat van de duizend maal versterkte angstkreet, gegrepen. Op het bandje staan de ge- lulden van de zilvermeeuw, de kokmeeuw en de stormmeeuw en," zo nodig, zal het ook met de angstkreten van andere i gels worden uitgebreid. Dezer dagen kwam in Hero- mastate in het Friese Joure een eend uit de bosjes met achter zich, nog wat onzeker in hun waggelgang, acht donzige een dekuikens. Compleet een herfst- wonder, dat men zo op de prach tige zomer zou uiillen schuiven. Als niet diezelfde eendemoeder het vorig jaar op dezelfde tijd trots met een nest van negen jon gen op Heromastate was komen voordraven Waar heb ik dat meer gehoord? Onze collega Hal Boyle, werk- -ft- Waarom zijn alle ouders toch zo zaam bij The Associated Press, te New York, heeft al eerder zijn raadgevingen door deze rubriek gestrooid. Wij gaven hem enkele weken geleden b.v. gastvrijheid om zijn opinie over het geven van fooien in West-Europa te spuien. Nu kregen we dit van rv? -ft- Je weet, hoe hard Pa altijd op geeft over zijn studie. Non heb ik boven een oud schoolrapport van hem gevonden en wat denk Diner met wijn voor een eenzame officier De (Amerikaanse» lieve jeugd tussen 13 en 20 maakt tegenwoordig opmerkingen, die de ouders zo langzamerhand behoorlijk beu zijn: Enkele daarvan zijn: -ft- De moeilijkheid met jon en paps is, dat jullie niet meer weten wat jong zijn is. -ft- Zeg mam, kan ik 19,95 van je lenen voor die schriftelijke cursus om sterke spieren te krijgen? •ft' De moeilijkheid met jou en paps is, dat jullie onderwets zijn, mam, hopelooa ouderwets. -ft- Ik vraag me af, hoe pa er uitzag, toen hij nog haar had. Wa»-ie Nu we het toch over wijn ge had hebben, komt ln die kraam ook het verhaal over „het diner voor een officier" te pas, dat ons nlt het xo aan traditie ge hechte Albion bereikte. Reeda 179 jaar lang serveert een (per fecte) bntler iedere avond een diner met wijn aan één enkele officier van het Britse leger, Koffie of wijn voor donors? Het lijkt er vandaag op, dat wÜ alles ln deze rubriek een tik je naar de wijnkant willen storen. Want ook dit kwam ons nog on der ogen: In „De Pelikaan" het tijdschrift van de bloedtransfusie dienst van de afdeling Rotterdam van het Nederlandsche Roode Kruis lazen we een vraag van één der donora (overigens een van harte aanbevolen bezigheid): „Na een transfusie wordt over het algemeen een kop warm drin ken aangeboden, hetzij koffie, thee of soep. In bepaalde zieken huizen wordt ook wijn aange boden. Waarom?" Het antwoord luidde: Als men een halve liter bloed heeft afge staan. wordt dit zo spoedig mo gelijk vanuit de weefsels weer met vocht aangevuld. Hierdoor ontstaat dorst, die met een halve liter van een of ander vocht weer gelest is. Wat dit is. is niet be langrijk. Maar tegen flauwheid of duizeligheid helpt een opwekkings middel beter dan water. En daar toe behoren dus: koffie, thee of wijn. En wat men geeft hangt voornamelijk van de Instelling van de donor af en van de voor keur van de dokter. Zelfkennis Dit hoorden we deze week van een inspecteur van politie: er kwam bij hem een rijksrecher cheur op bezoek omdat de mi nister in Den Haag een keurig- nette brief had ontvangen van een plaatsgenoot van die inspec teur. De rechercheur wenste na dere inlichtingen. want in de brief werd nl. gevraagd of de mi nister niet kon zorgen, dat alle speelautomaten, die in tal van Ne derlandse zaken te vinden zijn, en die a raison van een dubbel tje ballen aan het rollen bren gen, lichtjes doen branden, appels en peren voor de ogen doen draaien, enz., enz., uit die zaken verwijderd werden. Hij schreef die sich op dat ogenblik ln het bolwerk van de Bank of Eng land bevindt. En dl« traditie kan nog wel 179 jaar voortduren. Het diner voor de eenzame offi cier is een onderdeel van een uniek gebruik, dat zijn oor sprong vindt ln de Gordon-rel- letjes van 1780, toen een woe dende menigte zich tegen de Bank van Engeland keerde. Lord George Gordon leidde toen het gepeupel naar de par- lements- en andere gebouwen in de City en het werd een gro te rel. waarbij vele mensenle vens te betreuren waren. Sinds die tijd wordt de Bank 's nachts bewaakt door een officier, een drummer of een pijper, twaalf schildwachten en drie onderof- Alleen de officier echter krijgt het diner met wijn. Hij mag een gast ontvangen, maar dit mag geen vrouw zijn. De Brit se Guards, die hun sterkte gaan inkrimpen, wilden eindelijk wel eens van dit wachtlopen en eten door een hunner af. maar de leiding van de Bank ver klaarde zich daar tegen. De traditie wordt dus voortgezet. De drie onderofficieren, de drum mer en de 12 schildwachten brengen hun eigen pakje brood mee. Maar zij krijgen dan ook drie shilling vergoeding voor iedere nachtwacht en de onder officieren zelfs nog tets meer. Maar zij drinken dan ook geen wijn Het einde van een reis Enkele woken geleden vertelden we op deze plaata over de we reldreis. die de Zwltaer Hans Pe ter Bncher. afkomstig nlt Winter thor. met een rubberbootje wilde maken. De Jonge Zwitserse mon teur waa daartoe nlt het Noord- dnltse Cuxhaven vertrokken met als doel Amsterdam, vervolgens de Canarische Eilanden en Zuid- De avonturier is niet verder ge komen dan enkele tientallen mij len uit de kust. Welk drama zich daar met die eenzame man in dat bootje heeft afgespeeld, zal niemand ooit te weten komen. Tijdens de hevige stormen van de afgelopen dagen is nL een rub berbootje aangespoeld aan de Deense kust en in dat wankele vaartuig vond men alle papieren van Hans Peter. Men vreest, dat de jongen in die «torm ls omgekomen, want van geen enkel schip wero ''ericht ontvangen, dat de Zwitser aan boord is genomen. kon weerstaan al» hij zo'n trek- ding ln een zaak aantrof. Nu wilde hij ministeriële in menging om te voorkomen, dat hij voortging met het er door ja gen van een deel van zijn week- PUZZEL VAN DE WEEN Vandaag heb ik eens gezocht in twee maal één is twee. Of, minder lagere- schools-gezegd, in een combinatie van foto's, tekeningen en gedichten, die ergens verband met elkaar hielden. Wat mij namelijk de laatste tijd opviel was het feit dat inzenders (sters) volkomen onafhankelijk van elkaar iets instuurden over een zelfde onderwerp. En die onderwerpen heb ik nu gecombineerd. Hoofdmotief voor deze „Ruimte" is ditmaal: de kerk, gevolgd door de mens en tenslotte vind je ook nog een „dierlijk" tweetal. Wat Je niet tegenkomt is een verhaal, maar daarop kun je de volgende week weer rekenen. Ik wil graag eerst even jullie aandacht vragen voor twee gedichten, die min of meer zijn afgestemd op de actuele gebeurtenissen rond de Sint Laurens in Rotterdam en op de enorme actie, die op het ogenblik door de Hervormde Kerk wordt gevoerd. Piet Koster (Middelharnis) maakte het laatste. KERK een aarde gehuld in nevel van vergetelheid wacht droomloos loom op de dingen een vrouwelijke onnozelheid die een kind geen zorg baart ze komen en ze gaan ook nog een huis voor devotie met hoog verheven kaarsrecht onwankel pal op de aarde een huis r~ KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. gepelde gerst, 4. vrije keus, 8. tweede letter van het Griekse alfabet, 12. telwoord (Eng.), 13. oogvocht, 14. stad op de westkust van Senegal. 15. koning van Basan, 16. alles wat men drinkt, 17. rivier in Zwitserland, 18. scheikundig element (afk.), 19. achting, 21. bastaarduitgang. 22. arbeidseenheid. 24. katachtig roofdier, 26. devies, 28. mandje. 31. eenspannig open wagentje op twee wielen (Eng.), 33. soort, 34. bedelaar, 36. de 11de maand bij de Joden. 38. voorwerp om te snijden, 40. gem. in Gelderl., 41. meisjesnaam, 43. bastzijde van het hout, 44. vlaktemaat, 45. mengsel van lijnolie en hars, 47. voorzetsel. 49. scheikundig element (afk.), 50. de gezamenlijke hoeveelheid, 51. spitse bek van een vogel. 53. vis, 55. scheepsvlocr, 56. tuchtroede. 58. puntig voorwerp. 61. buis, 62. zuster. 64. optelling, 66. water in Noordbrabant, 68. bundel. 69. gem. in N.H., 70 muzieknoot. 71. overtrek van een kussen, 73. welriekende gomhars. 74. deel van het oog. 75. eenmaal. 76. handel (Eng.), 77. plaats in de schouwburg. Verticaal: 1. afvoerkanaal voor regenwater. 2. talk. vet, 3. muziek noot. 4. mondeling, 5. roofdier, 6. deel van een boom. 7. voorzetsel, 3 soort café. 9. maanstand, 10. stapel, 11. palmboom. 13. baan voor balspel, 14. korte degen, 17. vogel, 20. plomp. 22. plaats in Duitsland. 23. twee- of meervoudige riviermond, 25. snoer van een hengel. 27. zonnescherm, 28. danspartij, 29. water in Limb., 30. veelbladig kruid, viltachtig van stengel, 32. zeer stellig, 34. mannelijk dier. 35. karper achtige riviervis, 37. zichtbare voorstelling. 39. sluiskolk, 40. voor voegsel. 42. stad in Frankrijk, 46. achterdeel van de hals, 48. wolvlokje, 51. bedrog (bargoens), 52. zorgwekkend. 54. een halve toon verlaagde g. 56. jongensnaam. 57. papegaai als aanspreking. 59. wat niet kan 10. t.t.. 11. orgaan, 12. roest, 13. Ernst, 15. Leon, 17. men, 20. rooi, 25. sonoor. 27. bark, 28. Riga. 30. Ran, 31. manie, 32. pipa, 33. te, 35. kam, 36. open, 37. tong, 38. riant. 40. damast, 41. Oder, 44. das, 46. adem, 48. daas. 49. Ols, 51. me, 52. latent, 54. peer, 56. madat. 57. amber. 58. Nias. 59. sterk, 60. Co- mo. 61 kom, 63. land. 64. stee. 67. Ede. 69. lor, 71. de. 73. ei. Horizontaal: 1. stal. 5. kram, 9. store. 14. oraal, 16. Adam. 18. trom, 19. lasser. 21. eren. 22. ges. 23. om. 24. Toos. 26. on. 27. bast. 29. noors, 31. maat, 32. pit, 34. Ina. 35. karn. 37. Tiger. 39. ondank, 41. op. 42. opa, 43. ido. 45. ami, 46 adé, 47. na. 48. daarom. 50. Emden. 52. lans. 53. lap. 55. eer, 56. maat, 57. Assen. 60. Cats. 61. km. 62. teil. 64. st, 65. ode, 66. robe, 68. Raalte, 70. mand, 72. mede. 74. snoer, 75. otter, 76. rein, 77. drek. Verticaal: 1. Solon. 2. tram, 3. aas. 4. last, 6. ra. 7. adé, 8. Maros, INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden- „Puzzeloplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. Kerk in beeld Zo tekende Hans Bink (uit Leiden) een kerk en zo zag Hans Opschoor (16, gym en uit Rotterdamde St. Laurens, DE MENS der r deint hy mee op de golfslag van het wereldgebeuren dobberend op de cirkelgang der wanhoop Zijn ogen missen alle expressie en zijn innerlijk bestaan huivert voor de machten van zelfzucht en verbittering Zijn fierheid is slechts air een ongeformuleerde angst En door het wolkendek der dreiging klinkt zijn s.o.s. de ruimte in ramen rammelen bij elke dreun in de verte vallende muren een witte puinhoop huilende wolven in een wereld van zand een spartelende goudvis in troebel water van een kleine rivier TOEN STORMDE DE HEMEL OPEN TOEN STORMDE GOD NAAR ZIJN KIND een koninkrijk voor een wonder een zingen zonder pijn een vrouw met sterren de zon als mantel haar voet! Paardenhoofd- stel Je zou bijna zeggen, dat de tekening „van af" de foto is ge maakt, iets, dat niet het geval is. Want de foto komt van Vic tor Schipper (14, gym en uit Alphen aan de Rijn), terwijl Sjaan Bijl (uit Rotterdam) de tekening inzond. i de De verwoeste stad Eveneens van Hans Bink (Leiden) is dit gedicht, terwijl ik PIET KOSTER VQQr i0g^.a van het twee maal één er deze tekening van Arie y Voois (17 en op kantoor en uit Rotterdam) bij uitzocht. De Sint La erk ls een vers van Cees van Dop (nog steeds kweekschool en' uit Rotterdam) die eigenlijk nog niet aan „de beurt" was, daar er nog gedichten van minder recente datum in voorraad zitten. Deze voorrang das vanwege de „com binatie". Cees schrijft: EXTERIEUR Geklemd tussen beton-glazen basilieken van koopwaar en geld, spuit een zwijgende steenheid tot boven de goedgekamde warenhuizen vanwaar hij met roestige spieren omhangen, neerstaart op de vibrerende stad INTERIEUR Uit de zachtneigende boog vensters komen gestopte llchtklanken Ze strepen door de wijde weelde van rust en spatten op de gladhouten leuningen uiteen Sommige stralen echter strelen met Hun Lange Troostende Handen over wanhopige hoofden CEES VAN DOP Een beeld, verwrongen als het metaal door bommen Armen hulpeloos zwaaiend naar een hemel, die te ver is Een schreeuw geboren uit de kramp, die het lichaam doorwoelt Benen zoekend naar wegzakken de steun Een tak waaruit een twijg spruit Een nieuwe boom uit een afgekraakte tak Een nieuw leven uit een kapotgeschoten hart HANS BINK Voor de derde Ik zal het er maar weer eens op wagen in deze rubriek een aanmoediging de lucht in te zenden voor nieuwe kopij. Je weet het, de laatste tijd heb Ik veel uit de map meegenomen, iets, dat meer dan nodig was want al die post kan er niet steeds in blijven zitten. Nu moet lk direkt zeggen, dat de voorraad nog steeds niet uitgeput is (heel wat inzenders-sters zullen dat we ten!) maar toch lijkt het me niet ongeschikt jullie te vertellen, dat „Ruimte" voor nieuwe Injecties altijd open staat! Wie iets heeft, dat men het sture vóór de 3e november. ER UIT GELICHT BEDANKT Je weet het, namen noem ik niet 1 meer, maar allen, die my foto's stuurden: myu dank. Er zaten een paar goede tussen, die ik gra3g (en zo het mogelijk is) zo spoedig als het kan denk mee te nemen. Andere inzendingen kan ik jam mer genoeg niet gebruiken. Dus ,.le licht bevonden zyn" een tekening van KI. II. (Kr. aan den IJssel), die naar myn gevoel op een ander ter rein stukken beter is zy be grijpt me wel eveneens een tekening van Sarina do G. (Rotter dam), nog een tekening en wel van Ries de W. (Slikkerveer) alsmede ten slotte een schoon vers iemand, die zich „teenager" no- 4. Uit een partij BöhlandMayer, 1959. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. partij GelierTscherepkov, 1959. LISTIGE DREIGINGEN Bij het onderstaande viertal opgaven, dat men wellicht het best onder het gebruikte opschrift kan „vangen", plaatsen wij om de gedachten te bepalen enkele kant tekeningen. In no. 1 beoogt de aangegeven zet natuur lijk het inslaan van de dame op g6 in de hand te werken. Maar weerlegt 1 Txc5 deze opzet niet? Voor no. 2 geldt, dat de ongedekte zwarte dame tussen zichzelf en de witte toren slechts een onnozel pionnetje ziet staan. Voorts is e7 een voor zwart kwetsbaar punt. En tenslotte beschikt wit óók nog over koningsaanval. Natuurlijk wilde wit in no. 3 de „indrin ger" Te2 verjagen. Maar zou zwart dit nu werkelijk niet voorzien hebben? In no. 4 tenslotte had zwart reeds een stuk voor de aanval geofferd, dat hij met 1 Lxc6 wilde terugwinnen. Had zwart hier mede gelijk, of was het gelijk aan de zyde van wit, die op c6 terugsloeg? 1. Uit een partij Apscheneek—Hartmann. 3. Uit een partij Bajahana—Ranniku, 1959. I 14 A 1 -SI JL 'Pi SF A W' RÜ l w X' y/' r/dcC' mi X Wit speelde 1. Lxc6. Wint dat? Wit speelde 1. Td2. Wat zal er gevolgd zijn? OPLOSSINGEN Hieronder volgen de oplossingen der op gaven, geplaatst in onze rubriek van oktober j.L 1. Aljechin (simultaan): 1. Dxe4! Ixe4 (Beter 1Lxfl 2. Txfl Pe7> en nu volgt mat in zes zetten. 2. Lxe4* Kh8 3. Pg6* Kh7 4. Pxf8t Kh8 5. Pg6t Kh7 6. Pe5t Kh8 7. Pf7 mat. 2. Partijstelling WeresjaglnArklin. Op 1. Pf5? volgde Dxf5 2. Lxc6 Dh3tü 3. gxh3 Lxc6t 4. Kh2 Pg4tü 5. hxg4 hxg4. Wit is nu machteloos tegen het op h8 dreigende mat, en na 6. Dxe3 dxe3 is er ook niets te vinden tegen 7Th8t 8. Kgl Thl mat. 3. Partijstelling JurgschatLexandrowitsch. De in de partij voorkomende „oplossing" was: 1. Pxh4! 2. Dxh4 Dxf3^ 3. Tg2 fxg5 4. fxg5 Pf2+ 5. Kgl Ph3t 6. Khl Dflt en wit gaf het op (7. Txfl Txflt 8. Tgl Txgl mat). Zwart had ook kunnen winnen door 1Pfg3tü: na 2. Lxg3 staat de witte dame en prise, cn na 2. Txg3 gaat zc door Pf2t verloren. 4. Partijstelling HohlerTschcrniak. 1. Lxa6 Txa6 2. Lxf6! Lxfö. Nu is de dekking van Dc7 weggeslagen en die van veld d5 (Pf6) eveneens. Nu volgt de winstzet 3. Pd5ü en zwart kon het opgeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 14