Je hebt geen kind aan haar Meubelindustrie is tevreden over prijzen en export Jonge vormgevers krijgen meer kans voor ideeën Regen bemoeilijkt de hulpactie „Bietekop bettijzeno; lage Prij2en 44f5 Prijzen waren lonen niet een stapje voor Met een boekje in een hoekje Petten tweede centrum van Euratom Russen werken hard aan vlucht in de ruimte ilEUWE LEIDSCHE COURANT 15 VRIJDAG SO OKTOBER 1950 In houden elkaar op het ogenblik in evenwicht en belopen in 1959 naar schatting een niveau van ca. 21 mil joen gulden, hetgeen overeenkomt met 10 pet van onze nationale produktic. Euromarkt DE MEUBELINDUSTRIE is er trots op, dat de concurrentie in haar branche haar plicht van prijsbrekende factor heeft gedaan, want de prijzen liggen op het ogenblik niet meer dan 18 pet boven die van 1948. Daarbij heeft de industrie de kwaliteit terdege in het oog gehouden en dus zal de handel, niet alleen door de omvang, maar ook door de kwaliteit van maandag a.s. in Utrecht wordt geopend, een uitstekende gelegenheid vin- het aanbod op de zevende vakbeurs Meubelen en Woningtextiel welke den om zich te oriënteren omtrent het Nederlandse kunnen. Dit is de mening, welke de heer Ht. Kcmpkes jr., voorzitter van de Vereni ging „Vakbeurs meubelen en woning textiel" gisteren in Utrecht uitsprak tij dens een persconferentie die aan de beurs voorafging. De beurs, die van maandag 2 tot en met zaterdag 7 november zal duren, wordt I gehouden in de Jaarbeursgebouwen op het I Croeselaanterrein en is belangrijk groter dan de vorige, die in 1957 werd gehouden. Het aantal exposanten dat aan de beurs deelneemt is gestegen van 261 tot 285; wel een bewijs van hoeveel waarde een der- gelijke manifestatie, waarbij vele buiten landse bezoekers worden verwacht, wordt Ook het niet-zakelijke publiek als voor naamste consument van de produkten van eigen bodem, kan de beurs bezoeken en wel op zaterdag: dan is iedere belang stellende welkom. Bij een binnenlandse omzet van ca. 180 miljoen gulden is in de afgelopen twee jaren de export van de Nederlandse produkten aanmerkelijk gestegen. Die van houten meubelen zelfs met 80 pet. Dit is mede te danken aan het feit, dat de meubelindustrie met haar tijd is mee gegaan en een aanvaardbaar modern meu bel kan aanbieden België is nog altijd onze voornaamste afnemer in deze branche, hoewel het percentage uitvoer naar dit land toch in genoemde periode met 10 terugliep. Hiermee is echter de De belangen van de meubelindustrie bij de Euromarkt zijn evident, maar zij zijn niet gebaat bij een versnelde door voering van de EEG: deze tak van in dustrie is meer ingespeeld op het oor- spronkelijk in het verdrag aangegeven tempo. Bezorgd is de meubelindustrie over de weeldebelasting, welke op bepaalde houtsoorten, bijv. teakhout, drukt. Wordt voor enkele guldens teakhout of -fineer aan een meubelstuk aangebracht, dan valt het gehele meubel onder 18 pet. weeldebelasting en kan deze het meu belstuk onevenredig kostbaar te maken. Ter conferentie werd ook het woord gevoerd door de heer P. W. Wissenraet, secretaris van de Stichting Propaganda Woninginrichting (SPW), die een en an der mededeelde over de resultaten van een algemene enquête inzake de beste ding voor woninginrichting. Er zijn 6000 (niet gecontroleerde) schriftelijke antwoorden verwerkt en hieruit blijkt, dat tweederde van de be dragen welke voor woninginrichting worden besteed ten goede komt aan werkelijke inrichting van een huis bij huwelijk of vestiging anderszins en een derde voor aanvullingen. De woning nood houdt mede ruimere aanvullingen liet blijkt, dat een jong ccbtpaar dat zich wil gaan inrjehten gemiddeld ruim 4000 gulden besteed wanneer het een woning betrekt en gemiddeld 2000 walmeer het inwoning geldt. Men spaart overigens voor de woning inrichting bij huwelijk ongeveer een bedrag, gelijk aan het netto jaarinko- de i huis kan betrekken. Bij verhuizingen wordt van 1 tot 2000 gulden besteed, voornamelijk fering en het minste aan matrassen. Het bedrag loopt bij het overgaan woning naar normale bewoning tot ƒ2000 op. enug ver van m ng Het gemiddelde bedrag dat besteed wordt aan vervanging ligt beneden 500 per jaar, hierbij gaat het ook weer voornamelijk om stoffering. Op merkelijk is, dat matrassen dikwijls pas op het allerlaatst worden vervan gen, evenals vloerkleden. Van deze ar tikelen verwacht het publiek een on evenredig lange levensduur. Wenselijk is het daarom, dat hiervoor betere voorlichting wordt gegeven. Nu er in de laatste jaren een sterke verschuiving merkbaar is van het ditionele naar het moderne meubel, wordt er bij de fabricage daarvan nogal eens naar het buitenland gekeken, wijl Nederland toch ook kan bogen op creativiteit. Daarom wordt er op het ogenblik overleg gevoerd tussen het Rotter damse Bouwcentrum, de SPW en an dere instellingen, om te komen tot een jaarlijkse nationale wedstrijd voor jonge vormgevers, speciaal i woninginrichtingsartikelen. O.E.E.S. tegen Euromarkt De secretaris-generaal van de Organi satie voor de Europese Economische Samenwerking te Parijs, René Sergent. heetf verklaard, dat de O.E.E.S. niet kan mmen met de vorming van de Euro pese Gemeenschappelijke Markt (Euro markt), daar deze te exclusief is, doch wel de totstandkoming toejuicht van de kleine vrijhandelszone van zeven leden, omdat deze de handel vrijer maakt. Hij zeide voorts, dat de rijkere landen de sprong moeten wagen naar de vrijmaking van invoer van industriële voortbrengse len uit landen met lage loonstandaard. HOLWIERDE KWAM MET HOOG TIJ WEER VLOT Het 353 ton metende Delfzijlse kust vaartuig Holwierde, dat dinsdag jl. tij dens een zware storm op de kust van Kirkall Orkney eilanden was ge slagen, is vandaag met hoog tij zonder hulp van buitenaf vlot gekomen. Hoewel het schip met grote kracht le gen de zeewering ter plaatse geslagen was, bleek het daarbij slechts aan stuur boordzijde, boven de waterlijn licht be schadigd te zijn. HET KLINKT vreemd, maar de regen zit de bietenkopactie voor de droogteslachtoffers dwars. De boeren die suikerbietenafval en an der nood-veevoer hebben aangebo den, zijn namelijk bang, dat de zwa re militaire vrachtauto's, die voor het transport zorgen, bij het regen achtige weer de structuur van hun bouwland kapot rijden. In de Wie- ringermeer hebben enkele boeren om die reden reeds de militaire trucks teruggestuurd. De heer A van den Hoek. provinciaal voedselcommissaris in Noord- en Zuid- Holland en coördinator van de door de landbouworganisaties opgezette droogte actie, vertelde, dat men ook dit probleem aanpakt. De plattelandsjongerenorganisa ties gaan er voor zorgen, dat het aange boden voer met behulp van lichter mate riaal naar de kop van de landerijen wordt gebracht, waar de militaire wagens hun groene vrachtjes kunnen inladen. Sinds het begin van de actie zijn 2300 grote vrachtwagens laadvermogen plm 4 ton vanuit het westen naar de nood- gebieden gereden. Zij hebben, zo schatte de heer Hoek, zestig zeventig procent van het aanbod verwerkt. Als het weer niet te ongunstig wordt, zullen zij nog een week of drie kunnen doorrijden. De zendingen bestaan meest, voor ongeveer 92 procent, uit bietekop en -blad. Als toetje voor de hongerige koeien zijn er nog hooi, erwtenstro, voeraardappelen en voerbieten bij. Intussen wordt in het westen hard ge werkt om logeerruimte voor „Oosters" vee te vinden. In Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland is al voor duizend stuks jong vee logeerruimte aangeboden De heer Van den Hoek twijfelde er niet aan, dat het aanbod nog veel groter zal worden. Voor de gastboeren betekent hel opstallen van vee uit het Oosten geduren de de winter een extra uitgave van 100 a 150 gulden, berekende de heer Van den Hoek. Hij toonde zich verheugend over de so lidariteit. die uit de hulpverlening spreekt. Wel zijn er gebieden, waar min der spontaan werd gereageerd. In een streek zijn 700 circulaires verzonden: één boer toonde zich bereid, vee te herbergen In een ander gebied zijn de vertegen woordigers van de landbouworganisaties op huisbezoek gegaan, om de boeren te bewegen, ook mee te helpen. Volgende week komt het eerste trans port jong vee van Drente naar het wes ten. Ook de gezondheidsdiensten worden hierbij ingeschakeld, omdat dc dieren ten minste 14 dagen en ten hoogste 4 maan den geleden tegen mond- en klauwzeer moeten zijn ingespoten. Een moeilijkheid is ook, dat Zuid-Holland voor slechts 50 a 60 pet vrij is van abortus bang. het Oos ten voor 95 pet. Er zal geregeld door de gezondheidsdiensten toezicht op het loge rend vee worden gehouden. Bod Nationale Belegging in Vast Goed Gebr. Texeira de Mattos brengt na mens principalen een bod van 250®'» uit op alle uitstaande gewone aandelen in de Nationale Belegging in Vast Goed N.V. onder voorbehoud van voldoende aanmelding. Nader bericht volgt. De aandelen noteerden 28 oktober 170 ge daan bieden. kwaliteit QWmpic h-,w^OATS 5^°'" ""'dessins, a'h'« «""y Cevoérd, Paa*alons M'rtt Sturka, InnT' pc'5"»ter. mod'«UM strepen. 24.7> MINISTER DE POUS MEENT Meer vrijheid na overgangsfase (Van onze parlementsredactie) Er is geen aanleiding voor de veronder stelling dat dc sterke stijging van de prijsindex der kosten van het levenson derhoud mede is veroorzaakt door het vooruitlopen op dc toekomstige stijging van de loonkosten. De stijging van dc kosten van het levensonderhoud (met vier procent in het tijdvak van mei tot augustus) kan voor verreweg het grootste deel, namelijk drie procent, worden ver klaard uit de prijsstijging van aardappe len, groenten, fruit en zuivelproducten in verhand met de droogte en de stijping van uitvoerprijzen. Dit zegt dc minister van qconomische zaken, drs. J. W. de Pous, in zijn memorie van antwoord dc Tweede Kamer over dc begroting economische zaken voor 1960. Het prijspeil van de industriële goede ren en diensten in het consumptiepakket Met 1 Van Nelle's Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met Afternoon" thee builtjes is ideaal! Snel, gemak kelijk ènproper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLE s Afternoon theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct De overeenkomst tussen Nederland en Euratom betreffende de kerninstallaties zal volgens minister mr. J. M. A. H. Luns en de voorzitter van de Euratom- commissie, Hirsch, waarschijnlijk nog dit jaar getekend worden. Reeds voor de ondertekening en de bekrachtiging door het parlement zullen deskundigen van beide partijen het bouwprogramma uitwerken voor een hoge-flux. reactor ter ontleding van materialen. Deze wordt begin 1961 in dienst gesteld. De samen werking zal tevens gelden voor labora toria ten dienste van belangen van Ne derland en Euratom. Overeengekomen is reeds dat een enkel chemisch laborato rium voldoende zal zijn voor uitvoering van beide programma's. De Volkskrant voegt hieraan toe, dat Petten het tweede grote onderzoekings centrum voor de Euratom zal worden. Het eerste te Ispra is twee .ïaal zo groot als Petten. Euratom zal voor de exploi tatie en installatie van gebouuten en ta boratoria te Petten zorgen. 1* reactor zal ƒ30 miljoen kosten en men zou ver langen. dat Euratom zestig procent meer investeert dan Nederland. Nederland heeft voorrang gevraagd voor zijn eigen plannen in het Euratom-programma. Euratom zal te Petten 600 man te werk stellen. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat er voor een overeenkomst met Eura tom over het reactorcentrum te Petten twee mogeliikheden bestaan. De eerste mogeliikheid is een akkoord tussen Ne- derïand Euratom. De andere weg is een associatiecontract tussen Euratom en het reactorencentrum Nederland. De voor keur van de voorzitter van de Euratom- commissie, Hirsch, gaat uit naar een as sociatiecontract. Zoals bekend hebben de ministers van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en van economische zaken, drs. J. W. de Pous, gisteren in Brussel overleg gepleegd over de overdracht van het reactorcen trum te Petten aan Euratom. (Van een onzer verslaggeefsters) WIJ VOLWASSENEN praten graag over het belang van het goede kinderboek. Het is eigenlijk „in de mode" de laatste jaren en heui niet alleen tijdens de kinderboekenweek Op tal van lezingen kan men het helangrijke sprekers en spreeksters horen vertellen. „Een goed boek op ontvankelijke leeftijd gelezen legt een basis voor het gehele leven. Beeldverhalen en wild-wast-romans zijn verderfelijke lectuur. Laat Jantje die niet in zijn vingertjes krijgen. Hij wil de held „Slimme Janus" zijn hele leven lang imiteren met alle vreselijke ge volgen van dien". Persoonlijk was ik altijd een vurig aan- jes. Koppigen blijven koppig, slim- hangster van deze theorieën, maar bij men blijven slim en lieven blijven een goede vriedin van mij vielen ze lief. Al dat gepraat? Nutteloos zeg je? als los zand uit elkaar. Zij heeft een Och komWaarom zouden we niet lieftallig dochtertje met blonde krul- Het kinderboek staat in de aandacht let jes en een snoeperig glimlachje. Ik ia K-Uroriiirc». ai trof de kleine tijdens een gezellig theebezoek „met een boekje in een hoekje" aan. Indachtig de kinderboekenweek infor meerde ik liefjes: „Een aardig boek?" Er kwam geen antwoord en mijn vriendin zei datgene, wat vele moe ders voor en na haar hebben gezegd en zullen zeggen: „Diéééals dié maar een boek heeft, dan heb je geen kind aan haar. Dan hoort of ziet ze niets". Er werd toen iets gezegd over het belang van het goede kinderboek in het algemeen en iedereen was het hier volkomen mee eens. Een kwartiertje later volgde echter een onplezierig intermezzo. „Hèzout vergeten te halen" herinnerde mijn vriendin zich. „Toe Carolientje, doe dat boek nou even weg en ren vlug naar de overkant". Op een akelige drenstoon kwam het antwoord: „Ik het belangrijkste. Al die franje moet je er maar van afdenken. Heus het i s goed als kinderen goede boeken lezen al was het alleen maar voor hun algemene ontwikkeling. En het 1 s prachtig als ze in hun boeken een ideale figuur ontdekken. Onbe wust proberen ze deze vroeger of Kinderboekenweek later toch na te doen. Je haalt de ver schillende phases er zo tussen uit. Boven de leeftijd van de prentenboe ken gekomen willen de jongens echte spannende boeken. „Je weet wel juf van die fijne met smokkelaars of wilde Indianen". Ook wel beeld- moet ook altjjd. Waarom kan Jantje Of ik hier iets op tegen heb? Nee. ik nou niet even gaan. Ik zit net zo fijn geloof het niet. Behalve de goedkope te lezen". Mijn vriendin moest met vodden, waarin constant geknokt het oog op de bezoekers haar gezag wordt en waarom de bladzij „dooien" laten gelden en na enige spannende vallen, minuten ging Carolientje zij het, met Maar woedetraantjes in haar blauwe oogjes. Als een stille aanklacht lag „Anneke, het zonnetje in huis" in een hoek ge schoven. „Anneke zou direct gegaan zijn" dacht ik wat terneergeslagen en enige dagen later vertelde ik het voorval niet zonder leedvermaak aan de leidster vat), een jeugdleeszaal, zoals er zovele fe den lande zijn. „Waar blijven jullie insiders i goed getekend verhaal dat kan geen kwaad. De meisjes hou den van mooie meisjesboeken met kostschoolavonturen. Later komen de meisjesromans en voor de jongens de populair wetenschappelijke werken. De trouwe klantjes van de Jeugdleer- zaal worden later heus trouwe klan ten van de bibliotheek en dat alleen al is het propageren van het goede kinderboek de moeite waard. al je mooie theorieën?" was de duide- Wat dit zelfde goede kinderboek be- lijke strekking van mijn verhaal. Ze glimlachte echter superieur. „Een begrijpelijk voorval" vond zij. „Kin deren en hier versta ik de jeugd tussen de acht en de twaalf onder worden zomaar geen brave Hendrik- treft, ik moet toegeven, de jeugd grijpt er niet het eerste naar. Ze moet erop gewezen worden en zo hebben we de afgelopen zomer een bijzonder leuke proef genomen. We gaven aan ieder kind gratia een „goea boek" mee, het klinkt wat ver velend, maar ik kan het echt niet anders omschrijven. „Schrijf eens op, wat je er van vindt", vroegen we en tal van reacties kwamen binnen. Een 12-jarige schreef over het oorlogs boek „Het zilveren zwaard" van Seraillier: „Ik vond het een fijn boek, spannend, maar toch angstig. Ik dacht, als het mij maar niet overkomt. Maar als er hier oorlog komt, zal het toch wel anders gaan. Het liefst las ik over Joseph de vader van Jan, die was zo dapper". Een eigenwijze 11-jarige juffer recen seerde „Ethne en haar viool" van P. Lynch als volgt: „Mevrouw, een mooi boek, ik kan niet anders zeggen" en een 13-jarige vond van Top Naeffs Schoolidyllen: „Ik vind dit boek wel erg veranderd, vroeger toen ik een jaar of tien was las ik het ook en toen vond ik het erg leuk. Nu vind ik het erg sentimenteel, maar als-je de boeken kunt geloven dan zijn de meis jes van vroeger heel wat leuker". Overigens wordt dit boek door het overgrote deel nog veel gelezen. „Maar aan al de reacties konden wij mer ken, dat onze goede bedoelingen toch door de jeugd gewaardeerd worden en dat doet ons doorgaan op de inge slagen weg, alle bijkomende franje ten spijt". Tot zover de leidster van de jeugdlees zaal, die op een jarenlange ervaring steunde. U begrijpt thans, wat ik aan het slot van dit relaas ga mededelen. „Ja zeker mevrouw, mijnheer, goede boeken voor uw kinderen zijn en blijven be langrijk! Een heilzame invloed vraagt u. Och niet meteen, maar misschien wel op de duur. Alles ls meegenomen moet u op dit punt maar blijven den ken". augustus 1959 augustus 1954 slechts met drie procent linister blijft van mening dat daling van de prijzen der grond- en hulp- toffen in bedrijfstakken waar deze van betekenis is geweest ook moet worden doorberekend. Aan de mogelijkheid van louflage van prijsverhogingen door ondergeschikte wijziginge men volgens de minister gezien ingen geen te grote betekenis hechten. Dat de prijzen van alle kinderkleding kinderschocisel hoger zouden liggc 3n die van kleding en schoeisel voo volwassenen kan men volgens de minis zonder meer zeggen. Wel liggen deze prijzen hoog in verhouding kosten van het materiaal, maar dat komt doordat de produktie in kleinere plaats heeft wegens de grote verscheiden heid van maten. In antwoord op de vraag of het van de vrijere loonvorming niet e der gaande bemoeiing van de overheid meebrengt dan het oude stelsel zegt de minister onder meer dat ook de vrijheid regels kent en dat we ons met de loon politiek in een overgangsfase bevinden Verwacht mag worden dat aan deze over gangsfase spoedig een einde komt. De eigen taak en verantwoordelijkheid het bedrijfsleven zullen dan meer tot hun recht komen. In dit verband merkt de minister verder op dat het stelsel van een nationaal-economische loonvaststel- ling tot op zekere hoogte eenvoudiger is dan dat van de vrijere loonvorming. Bij Kruppmeerderheid geen rijksgeld voor hoogovens Rozenburg (Vai irlcuicntsrcdactic Het zou voorbarig zijn nu reeds het standpunt in te nemen dat de Neder landse staat in het kapitaal van het op tc richten hoogovenbedrijf aan dc Wa terweg eventueel alleen zal deelnemen op voorwaarde dat het Kruppconcern noch bij de oprichting nocli in de toe komst bij de financiering en de leiding van deze onderneming wordt betrokken. Wel kan men reeds zeggen dat deelne ming van dc overheid in het kapitaal onverenigbaar is met een meerderheids positie van een buitenlands concern of van een combinatie van buitenlandse concerns bij de financiering of de lei ding van de onderneming. Dit zegt mi nister Dc Pous (economische zaken) in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer. Aangezien Krupp reeds in het eerste begin was ingeschakeld en daardoor vol ledig op de hoogte van de plannen was, heeft de Staalstudiestichting deze plan nen uit een oogpunt van doelmatigheid door dezelfde adviseur verder doen uit werken, aldus de minister. De vraag of een bijdrage van de staat in de financiering zal worden gevraagd, is nog niet te beantwoorden. Financiële medewerking van het rijk is in beginsel niet uitgesloten, mits het plan technisch en economisch aanvaardbaar cn van vol doende formaat is en mits het rijk niet alleen risico's zal dragen, maar ook naar evenredigheid in de haten zal delen en zeggenschap zal krijgen. Stralingsgordels kunnen wij ontwijken' Alle proefdieren zonder nadelige gevolgen terug VOLGENS professor Alexander Nesmeyanof, president van de Russische academie van weten schappen, hebben de Russische ruimteraketten getoond op welke manier de twee zeer gevaarlijke stralingsgordels om de aarde, ont weken kunnen worden. Door deze onderzjekingen is de ruimtevlucht voor de mens weer dichterbij geko men, aldus de professor. Prof. Koeznetsof, een ander Russisch geleerde, heeft gisteren op het medisch- ruimtekundig congres in Rome verklaard dat de proeven met honden en konijnen in de Sowjetunie de geleerden ervar hebben overtuigd, dat de mens de licha melijke moeilijkheden van een ruimte- vlucht en de terugkeer naar de aarde kan doorstaan. Naar de Russische professor meedeelde, zijn proefdieren in raketten afgeschoten tot hoogten van 100, 200 en 440 kilometer De dieren kwamen op de aarde terug zonder dat van nadelige gevolgen bij hen sprake was. De professor vertoonde ook enige films die tijdens ce vluchten met proefdieren zijn gemaakt. Het was Giften aan veehouders geen bedrijfslast Van onze parlementsredactie Goederen en diensten die landbouwers en transportondernemers geschonken hebben aan veehouders in de door de droogte getroffen gebieden mogen bij het berekenen van de belastingaanslag niet als een bedrijfslast worden aange merkt, aangezien zij voor de schenkers geen invloed hebben op de winst, heeft de staatssecretaris dr. W. H. den Berge (financiën) in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer G. A. Kieft (a.r.) meegedeeld Bij het vaststellen van dc belasting, aanslagen voor de veehouders die de schenkingen hebben ohtvangen, wordt de waarde van de geschonken goederen en diensten ook volgens de geldende voorschriften niet beschouwd els c door hen genoten bedrijfsvoordeel. het eerst dat in het Westen Russische films over deze proefnemingen werden vertoond. Tijdens de vcrsnellingsfase nam dc ademhalingssnclheid toe van 30/40 tot 120/140 en de hartslag van 80/90 tot 130/ 140. Tijdens de eerste twee minuten van de tweede fase der gewichtloosheid in dc ruimte, waren polsslag cn ademhaling sterk versneld en de bloeddruk was hoog, daarna volgde een periode van onregelmatigheid, om snel terug te zak en naar dc normale toestand. Bij terugkeer op de aarde vertoonden de proefdieren geen gewichtsverlies of andere nadelige verschijnselen. Ned. mijnen tegen concurrentie opgewassen (Van onze parlemrntsrcdactie) Indien dc concurrentiepositie van de Nederlandse steenkolenmijnen niet door •ubsidicpolitiek in dc andere landen wordt ondcrmünd, mag men verwach- dat zij in de komende jaren aan de concurrentie het hoold kunnen blijven bieden. Dit heeft minister Dc Pous (eco nomische zaken) aan de Tweede Kamer als zijn standpunt te kennen gegeven. Dc kolencrlsis kan niet worden opge lost door nationaal gerichte maatregelen, die rle moeilijkheden van het ene land op de andere lidstaten van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (EGKS) afwentelen. De minister zal daarom op een gezamenlijk beleid blijven aandrin- Hoewel de Nederlandse mijnen tot dusver door nationaal gerichte maat regelen van andere landen nog niet in verontrustende mate zijn geschaad, zal indien dc huidige toestand blijft voort duren, de Nederlandse concurrentiepo sitie wel worden aangetast, aldus de be windsman Er zijn omstandigheden denk baar waaronder wijziging van het EG- KS-verdrag noodzakelijk is. De minister acht het ecl ter op het ogenblik niet raadzaam in de bevoegdheden en de po sitie van de Hoge Autoriteit of een der andere organen van de EGKS fundamen tele veranderingen aan te brengen. De indruk bestaat, dat In ons land de kolen over het geheel genomen aan enigszins zwaardere belastingdruk dan concurrerende olieprodukten onderwor pen zijn. Mede gezien de ongunstige toe stand op de kolenmarkt heeft minister De Poi.s hierover contact opgenomen met minister Zijlstra (financiën).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15