Jlicuiuc feütsrijc GTounuil isenhower: Welvarend Europa moet helpen Teeblesi Fel protest tegen nachtarbeid .Amerika kan wereld niet blijven torsen Westelijk topgesprek pas midden december n Oost-Berlij te preken? )e Gaulle: ik reken op uw toewijding (joodwill NU FOTO'S VAN MARS EN VENUS EN EEN MONSTER VAN DE MAAN Zuidhollandse broodbakkers: Storm teistert Mexico Castro geeft betrekking met Y.S. nieuwe knauw W. G. v. d. Hulst officier O.N. NDERÜAG 29 OKTOBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentle-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Dr. E. D1EMER CHRIST ELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stant»asUc& is ahtbltuen myn hert in tegljenspocr Veertigste jaargang no. 11705 Kunt. u SPAREN Opmars der ONDERMINISTERS UIT DE BRAND DIBELIUS: erbod om in !a« bisschop Otto Dibelius, het hoofd, de Evangelische kerk in Duitsland is jns een bericht van het communis- PerJclie blad Berliner Zeitung van vandaag alle werk in Oost-Berlijn verboden, bejaarde kerkelijke leider is fel door communisten aangevallen omdat hij 'kondigt dat een christen niet verplicht ngJde wetten van het communisme na te Dibelius zou zondag zoals hij t is op de eerste zondag van de in de Mariënkirche te Oost- 'Hjn preken. .teren heeft bisschop Dibelius een erhoud gehad met de burgemeester Oost-Berlijn. Waldemar Schmidt, gens de Berliner Zeitung heeft de «meester hem gezegd dat, zolang hij zijn standpunt blijft, hij zichzelf de •r verder werken in de D.D.R. ft ontnomen. Het standpunt van de chpp zou neerkomen op aanmoediging de wanordelijkheden. et besluit van de Oostduitse regering olgens het blad onder andere genomen verband met de brief die Dibelius ft geschreven aan bisschop Lilje van (Over deze brief en de moei- tieden die daardoor zijn gerezen leze het artikel op pagina 2.) TAE VERENIGDE Staten kunnen niet langer een Atlas zijn die de hele wereld torst. De Europese landen, die steeds welvarender worden, dienen evenveel belangstelling voor de hulp aan minderontwikkelde ge bieden te tonen als Amerika. President Eisenhower zei dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie in Washington. De President, die dezer dagen in het Walter Reed hospitaal te Was hington wordt opgenomen voor zijn jaarlijks medisch onderzoek, deelde mee dat hij en de andere westelijke leiders gereed zijn om in december een westelijk topoverleg te voeren. De gespannen toestand op Cuba en de aanvallen van Fidel Castro op Amerika roerde de President elijks aan. Hij verklaarde, niet goed te weten, wat hij van Castro's houding moet denken. Het beste antwoord op de woorden 'an Chroesjtsjef, dat Rusland de Ver- migde Staten snel op economisch gebied al overvleugelen, is een glimlach, merkte Eisenhower ironisch op. De Amerikaanse regering beziet op het moment het gehele stelsel van kre dietverlening. Nagegaan wordt of, zon der iemand schade te berokkenen, kan worden geëist dat bepaalde middelen worden gebruikt voor de aankoop van Amerikaanse goederen. In Europa is een grote renaissance aan de gang. Door de nieuwe wel vaart verkeren de Europese landen thans in een positie dat zij kutlnen bijdragen aan hulpverlening aan min derontwikkelde landen, aldus Eisen- IRESIDENT DE GAULLE van Frankrijk zegt in een gisteren gepubli ceerde dagorder aan de Franse ambtenaren en militairen in Algerije, hij rekent op hun toewijding en discipline bij het uitvoeren van zijn '.iesplan voor Algerije. „Het is onze taak het land te pacificeren, de inomische en sociale ontwikkeling te bevorderen en alle delen van de gerijnse bevolking alle mogelijke morele en materiële redenen te geven de vereniging met Frankrijk te verkiezen", zegt de Franse president ier andere. Parijs gelooft men dat de dagorder gegeven in verband met een artikel maarschalk Juin van de week heeft chreven- De maarschalk, die een aan- ïlijke invloed in officierskringen ge leverde kritiek op De Gaulles Al- Ijnse plannen. Deze plannen zouden BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Laatste deel memoires e Gaulle verbitterd over Roosevelt i Parijs is gisteren het laatste deel generaal De Gaulles memoires ver-' enen. De Gaulle schrijft hierin ver- d over Franklin D. Roosevelt, heeft vriendelijke woorden voor Truman en Winston Churchil. i februari 1945 aldus re memoires Rooseveildt uiting aan de wens, De ille te spreken en stelde Algiers vast de plaats voor hun ontmoeting. De uitnodiging va nRoosevelt kwam elegen", aldus De Gaulle, „en bover- i, hoe kon de amerikaanse president 'zelf uitnodigen tot een bezoek aan Franse president in Frankrijk? Het waar, dat voor Rooseveldt Algiers sohien geen Frankrijk was. Des te >r reden om hem dat aan het ver- id te brengen", aldus De Gaulle, die uitnodiging afwees, oosevelt noemde De Gaulle later na donna.." zo deelt deze mede oegt hieraan toe: „De bittere orden van Roosevelt hebben mij zeer gegreifd, maar ik was ervan over- Ed dat zij meer de uiting waren van slecht humeur dan van een diep oei ten mijnen opzichte. Als hij lan- had geleefd, hadden wij, nadat de log eenmaal was gewonnen, de tijd vanden om op ons gemak dingen bespreken en ik geloof, dat hij de onen, die mij in mijn optreden aan hoofd van Frankrijk hebben geleid, hebben begrepen", e ruzie met Roosevelt was maar een, een van een lange reeks onnange- mheden, welke De Gaulle met be irs® 1de geallieerde leiders heeft gehad Gaulle verdacht hen er vorotdurend dat zij probeerden Frankrijk en izelf te beroven van de oiaats, die den rechtens op het wereldtoneel toe- am. de hoop in het kamp der rebellen hebben doen herleven. Voorts zal de dagorder in verband staan met de berichten over een samenzwering tegen de Franse regering. Volgens de correspondent van het persbureau Reuter in Algiers, is er echter geen reden om te twijfelen aan de trouw van het leger aan president De Gaulle en zijn er ook geen redenen om te verwachten dat het leger extremistische Franse kringen in Algiers zou gaan steunen. Iraaks geld De Iraakse premier, generaal Kassem, heeft in een vraaggesprek met een ver slaggever van het Az Zaman te Bagdad verklaard dat z(jn land op 6 oktober een bedrag van 500.000 dinar heeft geschonken aan de Algerijnse rebellenregering. Op diezelfde dag ging ook een Iraakse schenking naar Algerye, die bestond uit ultra-moderne wapens, opgezonden in tien vliegtuigen van de Iraakse lucht macht. Tijdbom bij concert van zangeres Maria Callas Maria Callas is blijkbaar haar leven niet meer zeker. Een opera-concert, dat zij gisteravond in Kansas City gaf, moest gedurende drie kwartier worden onder broken, omdat iemand had opgebeld met de boodschap, dat er een tijdbom onder het toneel lag. De gala-avond werd bij gewoond door meer dan 3500 personen, o.w. ex-president Harry S. Truman. Op last van de politie moest de gehele zaal in korte tijd ontruimd worden nadat Maria Callas een aria uit de „Don Gio- ii" van Mozart had gezongen. Even tien uur kon het concert worden hervat. De bom zou namelijk om half afgaan. De zangeres zelf heeft het gebouw niet verlaten. De politie heeft overigens geen tijdbom gevonden, maar moest het zekere voor het onzekere en En bovendien: er is weer een w verhaal over Callas. die hulp ontvangen nimmer enige beper king gesteld wat betreft de kwestie waar zij de Amerikaanse middelen kun nen besteden. Een uitzondering hierop vormen de leningen van de Export- en importbank, die erop zijn gericht de Amerikaanse uitvoer te stimuleren. Be king werd niet ingesteld, omdat de Europese landen er slecht voorstonden het economische leven door orders Amerikaanse middelen weer op gang kon worden gebracht. Topoverleg Volgens Eisenhower kan het westelijk verleg nog voor midden december worden gehouden. President De Gaulle ju hem echter hebben uitgelegd met elke moeilijkheden hij te maken heeft inzake de conferenties op hoog niveau. Eisenhower liet zich hierover niet ver- Ier uit. Wel vertelde hij dat De Gaulle :ich bereid heeft verklaard, omstreeks half december een westelijke topconfe- rentie bij te wonen. Adenauer, aldus de Amerikaanse pre sident, zal het overleg gedeeltelijk bij wonen, namelijk de zittingen waarin Duitse kwesties worden besproken. Eisenhower gaf toe dat nog veel voorbereidend werk voor het topge sprek Oost-West moet worden verricht. Het zou ook een zeer kwaad ding zijn, naar een bijeenkomst met de Sowjet- unie te gaan zonder dat de westelijke positie goed en sterk is. De agenda is nog lang niet bekend. Het is de zaken waarop in het westelijk voor overleg diepgaand moet worden ge sproken. Een of andere stap naar ontwapening zou het beste zijn om de internationale spanning te verminderen. Amerika sl er echter op, dat een doeltreffende spectie en controle gepaard zullen gaan met een ontwapeningsovereenkomst. Eisenhower verzekerde dat hij zichzelf voor het westelijk topoverleg beschik baar heeft gesteld om elk ogenblik te gaan naar welke plaats ook, die de an dere regeringsleiders uitkomt. In Londen is men van mening, dat wellicht de NAVO-bijeenkom: december zou worden gehoude band met het topoverleg wordt uitge steld. Koningin Juliana heeft gisteren ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven ontvangen de ge zant van Soedan, dr. Beshir el Bakri. Bij het verlaten van pa leis Soestdijk werd deze foto ge nomen van dr. Bakri, die verge zeld was van zijn secretaris. In de Hervormde Zorgvlietkerk te Den Haag is gisteravond een nieuw orgel in gebruik genomen. Dit bijzonder fraaie instrument werd gebouwd door de firma Ahrend en Brunzema in Leer (Did) en bevat drie manualen, pedaal en 25 registers. Tevens heeft het instrument twee Cim- belsterren. Het pijpwerk werd geheel met de hand vervaardigd door de Duitse firma, terwijl sommige frontpijpen op artis tieke wijze werden geciseleerd. Het orgel is gebouwd volgens de principes, die golden in de bloei periode van de orgelbouw. Het is een aanwinst voor Den Haag ge worden. Als adviseurs traden op de organisten Cor Edskes uit Groningen en Wim Talsma uit Den Haag. Ontwapening Alle V.N.-leden vóór resolutie Alle andere V.N.-leden hebben zie gisteren geschaard achter de ontwape ningsresolutie van de vier grote mogend heden, waarin de ontwapeningscommissie van tien te Genève wordt verzocht ii de kortst mogelijke tijd een ontwape ningsplan op te stellen. Zoveel landen wilden de resolutie mede-indienen, het ter tafel brengen van het stuk n worden uitgesteld. De resolutie verwijst alle ontwapenings voorstellen die tot dusver gedaan zijn, T~)E FOTO'S van de ge- heimzinnige achter kant van de maan hebben Russische geleerden niet al leen een stevige voorraad studiemateriaal bezorgd, maar hebben hen tevens een tikje spraakzamer ge maakt. Uitspraken van Sowjet-geleerden de een nog opmerkelijker dan de andere bereiken met de regelmaat van een klok de westelijke wereld. Zo verklaarde professor Ogorodnikof, een vooraan staand sterrenkundige, in een telefoongesprek niet een Frans journalist dat de Rus sen binnenkort foto's zullen gaan maken van Venus en Mars. „Het is noodzake lijk", zo zei professor Oge- rodnikof, dat wij wat meer aandacht aan deze planeten besteden. Voor mij staat het vast dat er leven op Mars is. Van Ve nus ben ik nog niet zeker" Professor Koekarkin wil de niet achter blijven. Hij vertelde in een radio-uit zending, dat zijn landgeno ten binnenkort op pad gaan om wat monsters van de maan te halen. Professor Koekarkin zei ook nog dat er reeds raketten gereed staan, die kleurenfoto's van de maan zullen gaan ma ken. Felix Ziegel, eveneens sterrenkundige, wist mee te delen dat de Russen bin nenkort een automatisch werkend laboratorium op de maan zullen gaan ex ploiteren. Met dit labora torium zal het mogelijk zijn, aldus Ziegel, een ge detailleerd onderzoek in te stellen en foto's over te brengen, die van kortere afstand zijn genomen. Ziegel vertelde ook, dat zijn land bijna een satelliet rond Mars had gehad. De eerste kosmische raket, ge lanceerd in januari van dit jaar schoot een klein tikje te kort in snelheid Zij draait nu om de zon. (Van een onzer vérslaggevers) TYuizEND Zuidhollandse broodbak- kers hebben gistermiddag 4h hét Rotterdamse Groothandelsgebouw ge protesteerd tegen het advies van de Sociaal-economische raad waarin wordt voorgesteld de nachtarbeid in het bakkersbedrijf weer in te voeren Over de consequenties van dit voorstel liet de voorzitter van de Christelijke bakkersbond, de heer A. Koniiig, zich dan ook tijdens de vei- gadering in ronde woorden uit. „Aanvaarding", zei hij, „betekent de ondergang op grote, schaal van het kleine en van het middelgrote bedrijf, waarin negentig procent van de 63.000 Nederlandse bakkers ;zijn bestaan vindt. Aanvaarding, betekent ook, dat de gezonde concurrentie zal wegval len". Deze woorden van de heer Ko ning kregen daverende bijval. De vergadering in .het Groothandels- voorlach- irde aanwezigen zo grondige studie hebben gemaakt, al heel snel werd ver- Ie voori'ich'tioig naar het gebouw tingsbijeenkomst', ir bleken al tevoren et van het onderwerp' dat het schoven protest. Het SE.R.-advies, zo werd opgemerkt, brengt ons terug naar 1900, toen het bakkersbedrijf uitsluitend een „nachtbe- drijf" was. Jarenlang is er gestreden om op dit punt verbetering te verkrij gen. E engoede stap in de richting was het verbod om voor tien uur 's morgens vers brood te verkopen. Daardoor im mers behoeft de bakker niet voor vijf uur aan het werk te gaan. In het advies echter wordt slechts aandacht geschonken aan een bepaalde bedrijfsvorm in de bakkerswereld: het grootbedrijf. Alleen in dit bedrijf zal het mogelijk zijn in de toekomst te gaan, 'erken in een drie-ploegen-sleisel. Verdwijnen Negentig procent van de bakkers werkt in kleine en middelgrote bedrijven en zij zullen dus, wanneer het advies wordt opgevolgd, de dupe worden. Zij kunnen zich namelijk niet veroorloven een ploe- gensysteem te gaan invoeren. Zij zullen terug moeten keren naar 1900 (nacht arbeid om net als het grootbedrijf des morgens al om acht uur vers brood te kunnen leveren) of zij zullen moeten verdwijnen. En dit laatste lijkt waar schijnlijker. „Er zal e, enconcenfcratie komen van enkele grootbedrijven", zo sohilderde mr. P J. Wintels, directeur van de Katho lieke bakkqrspatroonsbond, de sombere toekomst wanneer de „kleine bakker" het loodje zal hebben gelegd. „En zelfs de consument zal daarbij niet wel varen' hij zal, fabrieksbrood moeten eten, waar van de kwaliteit door het wegvallen van de concurrentie in het gedrang komt" „Waarom een S.E,R.-advies? vroeg de heer K. Samson, secretaris .van de Ned R.K. middenstandsbond, zich af. „Do Nederlandse broodprijs is relatief de laagste in Europa. Als die prijs nu de hoogste zou zijn geweest, zoj een advies op dit punt kunnen billijken. Nu, onder de huidige omstan digheden niet Bovendien is het bakkersbedrijf geen achtergebleven bedrijf. In eigen kring wordt hard gewerkt om te komen tot een wijziging van de bakkerijparagraaf van de Arbeidswet. Alleen met dit grote ver- ,chil: de Nederlandse bakker probeert door gebruik te maken van de modern machines, zijn werk uit de nachtsfeer te halen. Hij streeft ernaar op natuurlijke wijze dagwerk te verrichten. Met dit streven wordt in het S.E.R.- idvies evenwel nergens rekening ge houden". Doorgedreven Het S.E.R.-advies,' zo werd nog gezegd, meer doorgedreven dan doordacht: uitvoering ervan brengt geen grote eco nomische of sociale voordelen. Integen deel: het vernietigen van de kleinere bedrijven is een economisch nadeel en het invoeren van de nachtarbeid is een ferme stap terug op sociaal terrein. Aan gezien de duizend Zuidhol'landsebak kers het hiermee volkomen eens waren, werden aan het slot va nde vergadering twee telegrammen verzonden, een aan de staatssecretaris van economische za ken en een aan zijn ambtgenoot van sociale zaken. Daarin keerden de bak kers zich tegen advies dat naar hun mening het voortbestaan van hun be drijven bedreigt. Verder verklaarden zij van mening te zijn dat nachtarbeid tol het -uiterste beperkt zal moeten blijven en dat wijzigingen van de bakkerijpara graaf uitsluitend gericht moeten zijn op een bevordering van de „dagarbeid". De vergadering, die belegd was door de gezamenlijke bakkerspatroonsbonden, werd bijgewoond door enkele leden van de vaste kamercommissie voor de mid denstand en door vertegenwoordigers van de middenstandsorganisaties. Minstens tachtig mensen zijn volgens de laatste berichten om het leven geko men in de havenstad Manzanillo, aan de Stille Oceaan, tengevolge van een or kaan die dinsdag de provincies Colima en Jalisco in het westen van Mexico heeft geteisterd. Manzanillo is de zwaarst getroffen stad: er worden nog honderd mensen vermist en zijn ongeveer vijf honderd doden. Daar de telegraaf- en telefoonverbin dingen op verschillende plaatsen zijn ver broken, kan men nog geen goed overzicht krijgen van de ramp. De orkaan ging sa men met zware regenval die twee dagen duurde. President Adolfo Lopez Mateos heeft persoonlijk de leiding van het hulpverle- ingswerk op zich genomen. Het leger is ingeschakeld en met vliegtuigen en heli kopters worden zo spoedig mogelijk le vensmiddelen, dekens en geneesmidde len naar de getroffen gebieden gezonden. Duizenden Mexicanen zijn naar hoger gelegen terrein gevlucht of zitten op da ken en in bomen. Tal van dorpen staan geheel onder water. Afnemende wind De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Wisselende bewolking en vooral aanvankelijk plaatse- 1 lijk een bui. Overwegend matige wind, krimpend van noord naar west, maar aan- «K vankelijk langs de kust nog harde tot krachtige noorde- 4^ lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur met van nacht in het binnenland hier en daar nachtvorst. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 30 oktober: zon op 7.29, onder i.l8; maan op 5.15, onder 16.46. 31 oktober N.M. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfor Müncher 2ürich Fulbright: rebellenleider is niet geschikt als regeringsleider.... DE Cubaans-Amerikaanse betrek kingen hebben gisteren een vol gende knauw gekregen, toen de re gering van Fidel Castro een protest der V.S. verwierp tegen de toene mende anti-Amerikaanse houding en duidelijk maakte dat zij van plan is het Amerikaanse zakenleven in Cuba nieuwe moeilijkheden in de weg te leggen. De ontwikkelingen die zich gisteren voordeden, waren: j President Esvaldo Dorticos, na ge confereerd te hebben met premier Castro en zijn kabinet, wees Amerikaans regeringsprotest vai Nina toch terug naar Moskou Mevr. Nina Dmitriefna, de echtgenote 'an een Russische diplomaat, die eind nei politiek asiel in Engeland vroeg, is gisteren per vliegtuig naar Moskou terug gekeerd. Dit werd bekend gemaakt door een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken te Londen, die zei dat het besluit van de Russin volkomen ;n persoonlijke zaak was. De 35-jarige mevrouw Dmitriefna is de echtgenote van kapitein Alexander Dmi- trief. die assistent-marine-attaché van de Sowjetunie in Londen was. Hij was naar Moskou teruggekeerd, toen zij zich en haar 5-jarig dochtertje 1 vroeg. Tot officier in de orde van Oran- jc-Nassau bij bevordering is be= noemd de lieer W. G. van de Hulst, schrijver van jeugdboeken, wonende te Utrecht. Ir. II. B. J. Witte, oud-minister van olkshuisvesting en bouwnijverheid, is gisteren geïnstalleerd als burgemeester van Eindhoven. Onder de gasten was on der anderen ir. C. Staf, oud-minister defensie. hand dat „bewuste en gezamenlijke pogingen in Cuba gedaan worden om de betrekkingen tussen de beide re geringen te vernielen". Dorticos zei, dat de Amerikaanse beschuldigingen ongegrond zijn. Het kabinet keurde snel een nieuwe wet goed, waardoor zware belastin gen opgelegd worden op mijnconces- sies. De wet is klaarblijkelijk gericht tegen twee Amerikaanse nikkel- en cobaltmaatschappijen in Oost-Cuba: de Nicaro nickel plant en de Moa bay mining co. Het kabinet heeft er mee ingestemd de militaire tribunalen weer in te voeren om zich bezig te houden met de stijgende oppositie tegen Castro in het binnenland. Verwacht wordt, zo als gemeld, dat dit zal leiden tot een herleving van de vuurpelotons, waar voor in de eerste 6 maanden van het regime-Castro 555 man gevallen gou den zijn. De i de buitenlandse betrekkingen van het Amerikaanse Congres, senator Wil liam Fulbright, heeft in een rede i* Pocahantas, Arkansas, Castro ervaji beschuldigd Amerika te gebruiken als een soort zondebok voor zijn moeilijkheden in eigen land. Ful bright zei, dat Castro een revolutie kan leiden, maar dat hij volkomen ongeschikt is voor het leiden van een regering. schilder zelf met DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-t|allsma produkt FLEXA verkrijgbaar bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1