RANG is alleen RANG als er RANG op staat Verlaging ongehuwdentarief vindt algemeen bijval 4 inl HB3 ANWB-centrale voor alarm en snelle hulpverlening c*ratfs Vjh^mjperS mrnrnrs Tweede Kamer achter minister Zijlstra Vier minuten meer zon re K.A.B. wil proef met vrijer loonbeleid Rijksweg 13 als proefobject 193 WOENSDAG 28 OKTOBER 19 Rang Crème de Cacao 22 ct per rol - I—y—I|—w—ir~ Verlenging tijdelijke belastingen werd gereserveerder ontvangen (Van onze parlementsredaetde) TAE TWEEDE KAMER heeft gisteren haar volledige instemming be- tuigd met althans twee van de drie belastingvoorstellen van mi nister Zijlstra, nl. met het wetsontwerp om het ongehuwdentarief loon- en inkomstenbelasting te verlagen en het wetsvoorstel om door het verlenen van fiscale faciliteiten de fusie van middelgrote bedrijven (voor al vennootschappen) te vergemakkelijken. Het oordeel van enkele finan ciële specialisten over het derde ontwerp, de verlenging met één jaar het complex van tijdelijke belastingmaatregelen, was over het algemeen wat gereserveerder. De a.r. Van Eijsden b.v. vroeg om een nadere moti vering van deze verlenging. De K.V-P.-er Lucas ging wel akkoord met Ihet verlengingsontwerp maar hij stelde daarbij bedektelijk de voorwaar de, dat de minister van financiën in ieder geval ter gelegenheid van de volgende begrotingsbehandeling met voorst ellén tot belastingverlaging zal komen, als die tenminste conjunctureel mogelijk is. Dat de eventuele ruimte, die er voor belastingverlaging is, ook metterdaad zal worden ge bruikt (op een daarvoor geschikt tijdstip), was trouwens de wens praktisch alle woordvoerders in dit overigens weinig sensationele debat. De behandeling van de belastingontwerpen was ditmaal gekoppeld aan de jaarlijkse algemene financiële beschouwingen ever de rijksbegroting. De financiële expert van de K.V.P. ractie, dr. Lucas, die als eerste het woord 'oerde, toonde zioh enthousiast over de t litlating van minister Zijlstra, dat de Motiveringen Iruk van met name de directe belastin- |en te zwaar moet worden geacht. Een lergelijke uitlating wekt zijns inziens ver pachtingen en die mogen straks niet ijdel ilijiken te zijn. Het is zaak, dat de minis- er vóór de herfst van het volgend jaar agaat of in dit opzicht iets kan worden edaan. Een en ander hangt uiteraard af an de conjuncturele omstandigheden, uiver budgettair gezien achtte dr. Lucas elastingverlaging zeker mogelijk. Het algemene financiële beleid bespre- end wees dr. Lucas andermaal met grote adruk op de noodzaak de lasten van de taatshuishouding binnen redelijke gren- te houden. Hij had de indruk, dat de systematiek van de controle op de taatsuitgaven iets ontbreekt. Wat doet e regering om de activiteit en de men- ïliteit van de betrokken chefs meer in eenstemming te brengen met de eis efficiency? i dr. Lucas besteeg diens fraetiege- oot, de bejaarde oud-minister Weiter, et spreekgestoelte om zijn afwijzend landpunt ten opzichte van de verlenging er belastingmaatregelen te motiveren, laar zijn mening vindt het betoog van e regering, dat aan een dergelijke ver jaging niet valt te ontkomen, geen steun de cijfers van de begroting. Gezien het :it, dat de ramingen van het departe- ïent van financiën altijd aan de lage ant zijn, én gezien de opgaande lijn van e conjunctuur, is een verlenging bepaald iét noodzakelijk, doch veeleer onbillijk r TIP al gelezen. ook hij vond de TIP Hr B SGrc 1 Lfl Bootz' Oude Genever. twe limericks inz aan H. Boe De heer Van Eijsdfen (a.r.) vond, dat de minister wel wat minder zuinig had gen zijn met motiveringen. Hoe verklaart de bewindsman b.v. zijn optimisme c de mogelijkheden van besparing? Van duidelijk gebrek aan motivering achtte de a j.-spreker vooral sprake met betrekking tot de verlenging van de werkingsduur der tijdelijke belastingmaatregelen. De daarvoor door de minister aangevoerde argumenten vond hij niet voldoende niet doorslaggevend. De a.r.-fractie wil dan ook, alvorens zich een eindoordeel over het verlengings ontwerp vormt, degelijker argumenten uit de monden van de bewindslieden nanciën horen. Evenals de heer Lucas stelde de heer Van Eijsden de vraag, welk belastingbeleid nu eigenlijk van mi nister Zijlstra kan worden verwacht. Als er budgettair mogelijkheden zijn, kan dan een vermindering van de belastingdruk om conjuncturele redenen worden traagd? Zoals de zaken er thans voorstaan is er, naar het oordeel van de a.r.-woord- voerder, eer van verzwaring dan lichting van de belastingdruk sprake, ge zien ook de voorgenomen verhoging de grond- en personele belasting. De heer Van der Mei (c.h.) was evenals de heer Van Eijsden blij met het wetsont werp tot verlaging van het ongehuwden tarief, al betreurde hij het, dat de ter niet voelt voor een budgetonderzoek naar de draagkracht van ongehuwden ver. geleken met die van gehuwden. De argu menten, die de regering aanvoert voor de verlenging van de tijdelijke belasting maatregelen met één jaar, achtte de heer Van der Mei voldoende. Wel stelde hij de vraag, of er rekening mee kan worden gehouden, dat volgend jaar geen verlen ging meer zal worden voorgesteld. Het wetsontwerp met betrekking tot de fusie van vennootschappen zou de c.h.-woord- voerder graag nader toegelicht De heer Van der Mei was er niet erg gerust op, dat de anti-cyclische begro- tingspolitiek van minister Zijlstra vol doende zal zijn om een belonings- en be- itedingsinflatie te vermijden. Hij was het ?ens met de Rotterdamse hoogleraar prof. Witteveen, dat er voor 1960 inflatie-geva- i dreigen. In een uitgavenvermindering de toekomst zag de c.h.-woordvoerder 128) Na deze eerste werkelijke stand. De straalbreking zomer sinds vele jaren cn de daar- kring is hiervan - mee hand in hand gaande droogte, die deze reden kan e< haars gelijke sinds mensenheugenis onder de hori: oorbeeld. Om i ster die zich juist bevindt, nog juist niet heeft, Is het nogal goedkoop te door het oog worden waargenomen, beweren dat we te veel zonlicht krij- omdat de lichtstralen door de damp- gunstige omstandigheden van dit jaar 8®yaJ op het oog, omstandigheden die bov dién slechts de dichtstbijzijnde ster die tl. de zon. Als de zon betrekkelijk ondergaat is zjj voor ons nog zicht- klein deel van de aardbol gelden, baar, terwijl zü zich in werkelijkheid reeds onder de kim bevindt. Door de haar ongeveer 2 minuten langer dan we haar strikt zouden mógen zien. En dat eigenUjk "recht 's niet alleen het geval bü de onder gaande zon, maar het verschijnsel doet zich uiteraard bij opkomende uiM.' doelen wij op een verschijnsel dat zich altijd voordoet. Dat is het straalbreking feit, dat wij dagelijks gedurende onge veer vier minuten méér zonlicht krij gen dan waarop hebben. We hebben allen wel eens van de straalbreking van het licht gehoord. Dat is het verschijn sel dat zich v licht straal van de ene stof in de andere doordringt, gebroken wordt en dus geen rechte lijn vormt. Zo kennen we allen het beeld van de In het water gebroken stok, die een knik schijnt te vertonen zodat TOCH IS HET ZO! i in Als de zon in werkelijkheid bo ven de horizon uit komt, hebben haar stralen ons al bijna 2 minuten lang ge koesterd. We krij gen dus dagelijks een „overwicht" van bijna vier ml- minuten zonlicht, ;n lang mensenleven de steen op de bodem van de ongeveer 2000 uren extra zon ont- vijver, die dichter bij de tegenover- vangen. Bü alle narigheden die het liggende oever schijnt te zün dan in onberekenbare weer ons in het ver werkelijkheid het geval is. Al dit op- leden heeft berokkend, moeten we tische bedrog is een gevolg van de deze zonne-toegift toch ook in aan breking van de lichtstralen. merking nemen. Lichtstralen worden echter niet moet echter beslist niet blijven alleen door het water gebroken maar denken aan de 2700 aardbevingen die ook door andere stoffen, zowel ln er dageljks plaatsvinden, want dan vaste, vloeibare als gasvormige toe- zou u geen leven hebben. Wat Zijlstra wil De door minister Zijlstra inge diende belastingontwerpen, waar over de Tweede Kamer thans be raadslaagt, komen op het volgende 1 Verlaging van het ongehuwden tarief der loon- en inkomsten belasting, oplopend tot 5'/j pet van het inkomen. Kosten voor het rijk: f 85 miljoen per jaar. Bij een inkomen van f 3000 be draagt de verlaging f 56, bij een van f 4500 f 129, bij een van f 6000 f 189, bij een van f 7200 f 239, bij een v« jaar013 Verlenging tot en met 1960 van de tijdelijke belastingmaatrege len t.w. verhoging tarief ven nootschapsbelasting, verhoging vermogensbelasting, verhoging bijzonder invoerrecht benzine en van motorrijtuigenbelasting voor dieselauto's enz., verho ging tussen- en weeldetarief omzetbelasting, verhoging om zetbelasting, verhoging omzet belasting op sigaretten, t.v.- toestellen, personenauto's, mo torrijwielen en banden voor deze voertuigen, vrijstelling op Fiscale faciliteiten voor fusie van vennootschappen op aan delen. De heffing van de inkom stenbelasting bij de. vervreem ding van zg. aanmerkêlijk- belang-aandelen zal zodanig worden verzacht, dat de daaruit voortvloeiende financiële moei lijkheden, die voor de aandeel houders de weg naar grotere produktie-eenheden versper ren, worden opgeheven. Harriet Laurey won Kinderboekenprijs de enige mogelijkheid om te komen tot vermindering van de belastingdruk. In dit licht gezien is de vermindering van de subsidielast een stap in de goede rich ting. Evenals enkele andere sprekers pleitte de heer Van der Mei met klem bevordering van de doelmatigheid de overheidshuishouding. Oneffenheden De heer Van Leeuwen (lib.) kon ak koord gaan met verlenging van de tijde lijke belastingmaatregelen voor één jaar, al vond hij het jammer, dat van de ge legenheid geen gebruik is gemaakt een aantal oneffenheden t.a.v. de (siga- rettenfabrikanten b.v.) glad te strijken". De motieven voor de verlenging zijn nu anders dan twee jaar geleden: toen ging r om het tekort op de gewone dienst te werken, nu om de belastingver laging voor ongehuwden door te voeren. Met nadruk drong de liberale woordvoer- r bij minister Zijlstra op aan even tuele ruimte aan te wenden voor belas tingverlaging. Aan het slot van zijn be toog trok hij de conclusie, dat de loon ontwikkeling op korte termijn tot een plotseling sterk verhoogde consumptie zal leiden, zonder dat daar in eenzelfde tijd vak een overeenkomstige produktiever- hoging tegenover zal staan. Het is thans noodzakelijk, de vrij sterke inflatoire ten- in niet verder te versterken. Ter wille van de produktiviteit mogen de in vesteringen niet te zeer worden afgeremd. Harriet Laurey (mevr. Nelissen-Laurey te Haarlem) is door een jury bekroond als het „Kinderboek 1958". Dit heeft de zitter der Commissie Voor de collectieve propaganda van het Ned. boek, de heer Chr. Leeflang, medegedeeld tijdens een kindervoorstelling in Carré te Amster dam, waarmede vanmiddag de 5e Ned. kinderboekenweek (28 okt. tot 4 nov.) werd geopend. De schrijfster verwierf met deze bekroning een prijs van f 1000.- In het juryrapport werd o.m. gezegd „Een enkele taalkundige ontsporing daar gelaten is het boekje beeldend en vaart geschreven. De opzet is origineel, de intrigue leidt langs enkele dramati sche hoogtepunten tot een bevredigend zelfs wel verrassend slot, al zullen mige volwassenen bezwaar aantekenen tegen de knechten van Sinterklaas, die brandewijn drinken en kaartspelen. Daar bij moet men echter wel bedenken, dat de overgang 'in hun maatschappelijke staat zo groot was en zo snel in zijn ging, dat Sint daarbij het reclasserings- werk moest aanpassen en de knechten niet meteen tot chocolademelk en ganzen bord kon bekeren. Het verhaal laat zich ook uitstekend spelen. Zonder prekerig heid geeft het kinderen de voldoening der zekerheid, dat eerlijk het langst duurt. De artistieke verzorging van het boek je is van Babs van Wely. Zij heeft het luchtige, geestige en gevoelige in haar il lustraties goed getroffen", aldus het rap port. De jury bestond uit de dames J. G. Daanse, W. R. Hora Adema, Th. P. de Laat en de heren Jean Dulieu en L. H. Stronkhorst. Middenstand is liet eens met de bakkerpatroons De commissie van overleg van de chris telijke, katholieke en koninklijke midden standsbonden heeft thans formeel beslo ten zioh geheel te scharen achter de bak kerspatroonsbonden in het midden- en kleinbedrijf, die zich verzetten tegen het advies van de Sociaal-economische raad aan de staatssecretaris van sociale zaken betreffende de werktijden in het bakkei ■UCTxnjï. -imw&MssöS De drie centrale middenstandsbonden hebben, aldus een gezamenlijk uitgege ven communiqué, besloten een weten schappelijke commissie in te stellen, die dit speciale probleem nader zal moeten onderzoeken. Daarbij zal bezien worden wat de maat schappelijke ontwikkeling is en wat de consekwenties zijn voor de middenstand als geheel. Tevens zullen de drie bonden de vaste commissie voor de middenstand de Tweede Kamer en de staatssecreta- van sociale zaken van hun zienswijze op de hoogte stellen. De commissie van overleg is van me- ling, dat het doorvoeren van de nacht arbeid in de bakkerij middels een ploegen- stelsel de positie van de midden- en klein bedrijven, die 99 procent van het aantal bakkersbedrijven omvatten en 87,4 pro- de totale broodproduktie ver zorgen, sterk zou ondermijnen. Met name zou doorvoering van het ploegenstelsel betekenen, dat de bakkerspatroon w volledig de nacht wordt ingedreven. De sooialist Peschar, die vorig jaar nog :n motie had ingediend om aan de ver laging van de vrijgezellenbelasting voor- te geven, was dankbaar voor de spoed, die het kabinet-De Quay heeft wil len betrachten met het indienen van voor stellen, die aan de fiscale discriminatie de ongehuwden een einde pogen te maken. Overigens meende ook de heer Peschar, dat een budgetonderzoek tot een nog grotere verfijning van het ongehuw dentarief zou kunnen bijdragen. Met de (Zie vervolg op pag. 9) Eis van f 1000 na drama in Wamel Op beschuldiging van grove onoplet tendheid heeft voor de Arnhemse recht bank terecht gestaan de 45-jarige werk tuigkundige A. O. uit Oss, die op 19 april dit jaar met zijn auto een aanrijding te Wamel veroorzaakte. Een door de heer Van den Berg uit Tiel bestuurde auto geraakte hierdoor in een wetering en zes van de acht inzittenden onder wie vijf kinderen, verdronken. Met deze neefjes, kinderen van zijn broer te Dreumel, had de heer Van de Berg een autoritje ge maakt. Zijn vrouw en het zusje van de neefjes brachten er het leven af. In zijn requisitoir zeide de officier van justitie dat hier kon worden gesproken van grove onoplettendheid van verdachte, die het van rechtskomende verkeer voor rang had moeten verlenen. Hij eiste een geldboete van f 1000 of twee maanden hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. Goud- nit, meende, dat hier niet kon worden gesproken van grove onoplettendheid van de zijde van verdachte, maar dat hier zijns inziens sprake is van een samenloop an noodlottige factoren. Uitspraak over twee weken. „Er komt voor de werknemers wel iets uit" De K.A..B. acht het niet uitgeslo ten, dat nog voor 1 april van het vol gend jaar zal blijken, dat er voor de werknemers heus toch wel wat te voorschijn is gekomen uit het nieu- Het wegenwachtstation, zo als at begin volgend jaar bij de Pauwmolen op rijksweg 13 zal verrijzen. Rechts op voorgrond een van de tien telefoonzuilen, die langs de weg zullen worden geplaatst en die bij een ongeval of bij pech een onmiddelijke hulp verlening verzekeren. 4 beroemde geneesmiddelen In 1 tablet doen wonderen I Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kunt doen I Onderzoek rookgewoonten van Friese jeugd Onder de leerlingen van 22 Friese scho len zal een enquête worden ingesteld naar de rookgewoonten met het doel voorlich ting te geven over de relatie roken-long- kanker. Het onderzoek gaat uit van de stichting Friesland voor maatschappelijk! werk. we loonbeleid. Ze hoopt er zelfs iets extra's uit te halen voor de laagst betaalden Deze laagstbetaalden zouden bij een algemene loonronde, zoals het N.V.V. wil, slechts het zelfde percentage over hun lage lo nen krijgen als de anderen (die meer verdienen) over hun hogere inkom sten. Dit verklaarde de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, in de algemene vergadering van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond volgens een verslag in De Volkskrant. Wij menen, aldus de heer Middel huis, dat wij de regering, die we op het ogenblik hebben, moeten eerbie digen. Zolang er een geleide loonpo litiek was, hebben we er ons steeds loyaal naar gedragen. Onder deze re gering zullen we proberen het beste te maken van de vrijere loonvorming. De heer Middelhuis wilde loyaal zijn, aar ook kritisch. Hij verklaarde te blijven hopen, dat het NVV een andere houding zal gaan aannemen dan het de laatste tijd heeft gedaan en dat er opbouwend werk van de gezamenlijke „grote drie" mogelijk blijft. De KAB wil een ernstige proef ne en met het vrijer loonbeleid. Het is toch immers geen wet van Meren en Perzen, dat de gebonden loonpo litiek (welke een noodmaatregel was voor abnormale omstandigheden) ge handhaafd moet blijven?, zo vroeg de heer Middelhuis. Nieuwe schepen voor Oostzee Te Bremeshaven zijn gisteren twee voor de St>o om vaartmij. Oostzee bij de werf Seebeck gebouwde vrachtschepen van elk 11.000 ton met ruimte voor twaalf passagiers gedoopt, de Hilversum en It- tereum. Zij zijn bestemd voor de dien sten van Westeuropese havens naar de Golf van Mexico en het zuiden van de (Van verkeersredacteur) Met ingang van 1 maart 1960 zal de ANWB met een belangrijke proefneming beginnen, die uniek voor Europa kan worden genoemd. Het betreft de ingebruikneming van een alarm- en hulpverleningssys teem, waarvoor tussen Delft en de aftakking naar Zestienhoven aan beide zijden van de rijksweg 13 vijf telefoonzuilen zullen worden ge plaatst, bii de Pauwmolen een we- genwaontstation als centrale zal worden gebouwd en de betrokken wegenwachten met mobilofoons zul len worden uitgerust. Indien de proefneming slaagt, zullen alle autowegen van Nederland met dit systeem worden voorzien, dat een ongewoon snelle hulpverlening bij een ongeval of bij pech garandeert. Toen enkele weken geleden de eersteko6ten Mobilifoons voor wegenwachten nieuwe en bijzonder efficiënte technische patrouillewagens van de rijkspolitie wer den geïntroduceerd, kwam opnieuw het zwakke punt bi) de dirlgering van hulp verlening naar voren, namelijk het ge brek aan een snelle meldingsmogelijk heid langs de Nederlandse autowegen, waar als regel de bebouwing geheel ont breekt. uw overleg met de ministeries van verkeer en waterstaat, justitie, binnen landse zaken cn defensie, is de ANWB, die reeds lang aan een dergelijk project werkt, er toe overgegaan een systeem te ontwerpen, dat niet alleen in deze lacune tevens een snelle, centraal georganiseerde hulpverlening bij ongeval len zowel als pech verzekert. Werd aanvankelijk aan het leggen van kabels gedacht, welke langs de weg ge plaatste telefoomzuilen met bestaande politiecenitrales zouden moeten verbin den, later werd hiervan afgestapt. De deze kabels vormden een Kunstgreep welhaast onoverkomelijke moeilijkheid, daar te veed politie-instanties (rijk zowel als gemeente) bemoeienis met delen van autosnelwegen hebben. Een telefoonzuil in de buurt van Bunnik bijv. zou met de verkeersgroep Bilfchoven van de rijkspo litie verbonden moeten worden, wat be tekent, dat de kabel dwars door de ge meente Zeist moet worden gelegd. Van een wegenwachtstation, dat als alarm- en hulpverleningscentrale dienst moet doen, wordt dan ook meer heil ver wacht. Hot gebouw vormt het knooppunt van de aan te brengen telefoomzuilen in een district, is dag en nacht bemand en kan als medium tussen politie-instanties, ambulances, geestelijken en wegenwach ten (mobilofoons) onmiddellijk hert hele hulpvertenfiagsapparaat in werking stel- Het station bij de Pauwmolen, waarmee dus begin volgend jaar een eerste proef zal worden genomen, zal een oppervlakte van veertig vierkante meter hebben en ruimte bieden aan een uitrukwagen van de wegenwacht, voorzien van een bran card. Behalve een vertrek, waar zo no dig, hulp kan worden geboden, zal er op drie meter hoogte een glazen uitbouw worden aangebraoht, die als de eigen lijke centrale dienst moet doen. Een keu kentje en een rustvertrek voor de man van de uitrukploegen zullen het sta tion completeren. De telefoomzuilen, waarvan er voor lopig tien over een afstand van ze- kilometer zuilen worden aangebracht an bedde zijden van de weg vijf worden helgeel geschilderd en kunnen door iedereen bediend worden. De ver binding met hert wegemvachtstation treedt werking door het oplichten van een beeohermimgstolep, waarachter een mi crofoon en een luidsproker zijn aange- ichit. >e kosten van deze proef neemt de ANWB voorlopig geheel voor zün reke- ing. Mocht er in de toekomst echter be sefte bestaan dit alarm- en bulpvêr- nlngssysteem ook op andere autosncl- egen ln gebruik te nemen, dan zal decl ining van de zyde van bet rjjk nood zakelijk zün. 2 bij Castella "Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7