Directeur van Leids bedrijf biedt de gemeente ander wegenschema aan Commentaar op het door ing. Thomassen ontworpen plan Voor uitvoering binnen 10 jaar is een aparte gem. dienst nodig Van 34 Leidse hofjes moeten er 22 voor huisvesting van bejaarden behouden blijven NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 Resultaat van vrije tijd NGENIEUIt A. THOMASSEN te Den Haag, directeur van de MAVOM aan de Oude Singel te Leiden, heeft zich geruime tijd in zijn vrije ren beziggehouden met de bestudering van de verkeersmoeilfjkhe- len in Leiden en het ontwerpen van een plan ter oplossing daarvan. Het 'raagstuk interesseert hem in hoge mate en bovendien bëleeft hij het als en ontspanning, zich buiten het bedrijfsleven, dat dagelijks zijn aan doe acht opeist, te verdiepen in problemen, die meer het algemeen belang aken. En zo is de laatste tijd het Leidse verkeer object van zijn ont- Nepannende inspanning geweest. Het gemeentelijke wegenschema, zoals dat in het begin van dit jaar ij 'erd gepubliceerd, verkrijgt de instemming van ing. Thomassen bepaald d< iet. Hij vindt het om te beginnen veel te duur, blijft echter niet in de d fwijzing steken, maar biedt een ander project aan met deels radicaal nü-iieuwe gezichtspunten. Ing. Thomassen heeft zijn plannen nu voor pu- likatie vrijgegeven. Zijn verzoek aan de plaatselijke pers was, daaraan o uitvoerig mogelijk aandacht te schenken. In grote trekken geven wij e ideeën van de heer Thomassen in dit artikel weer. Verder heeft hij ze elf hier en daar verspreid. Vanzelfsprekend hebben de gemeenteraads- tbliliden van hem een map met beschrijvingen en tekeningen gekregen. Tegen het gemeentelijke schema zijn moeg bezwaren in te brengen. Dat is op et officiële niveau ook gedaan, namelijk de gemeenteraad zelf. Het kan niet de gstedoeling zijn, in de pers melding te n allerlei particuliere, individuele 1. Het feit echter dat de afwij- Jig van ing. Thomassen het resultaat nn, naar hij ons verzekerde, langdurige istudering en dat zijn kritiek leidde tot n grotendeels andeT plan, deed va: r besluiten, voor zijn ontwerp een plaats ons stadsnieuws in te ruimen. Per sal- is het gemeentelijke plan nog niet zijn onderdelen vastgesteld. Vij hebben aan de beschouwing uitgcbreidde commentaar legevocgd. Dat moge voor hem ge ijs zijn, dat wij zijn bedoelingen in ieder il ival ernstig opvatten. Ifd ukl be De vaarroute De heer Thomassen begint de beschrij- ng van zijn plan met de opmerking dat ït scheepvaartverkeer door Leiden als belangrijkste oorzaken orden beschouwd van de vele bestaan- lijkheden met het wegverkeer, rho?n tweede oorzaak is zijns ^iden feitelijk is gebouwd instmatige eilanden, wat een gecom- iceerde waterhuishouding tot gevolg eft. Daar het vervoer over de weg veel be- ngrijker is geworden dan het transport water en het zich laat aanzien, dat dit :h in de naaste toekomst nog en ontwikkelen, zal de voorrang die roist scheepvaartverkeer moet geven, •r ictor worden die hoe langer hoe n ir nder oplevert voor het wegtransport, heer Thomassen aanvaardt de Korte liet als een oplossing. ie Dit water, dat de Rijn bij De Vink ver- "it met de Vliet bij Allemansgeest, is voldoende breedte en diepte te bren- voor de grootste binnenschepen. Er •ten dan klapbruggen komen. Is een schip de route via de Korte :ijd 'iet kan nemen, wordt de vaarweg r(je j de Spanjaardsbrug te komen wel Weer 2'A km langer, maar de vaartijd ordt veel korter omdat over grote veel sneller kan worden gev Geen groot scheepvaartverkeer dwars de stad betekent, dat de klappen, DOliplansen en bewegingsmechanismen Rijnzichtbrug, de Blauwpoortsbrug, nieuwe Marebrug en de Janvossenbrug tr andere doeleinden kunnen wordei ibruikt, want daar kunnen, volgens de ter Thomassen, dan vaste brug; De onderdelen lijken hem geschikt de vier nieuwe bruggen over de morte Vliet. De bruggen zijn, naar hij dan nog voldoende hoog voor het scheepvaartverkeer door de stad. In het centrum van de stad zijn zo goed 5 geen bedrijven, die beslist zijn aange- ezen op transport met grote schepen, wil eze liggen wél aan <le Rijn tussen de ssenbrug en de Pauwbrug; vandaar eljj it de Pauwbrug n Thomassen niet Orden gemaakt. De tegenwoordige Turfmarktbrug hoeft "J"an niet door een nieuwe dure klapbrug worden vervangen. Men kan ter plaat- veel beter een overkluizing maken lakt men deze ongeveer even breed als Nieuwe Beestenmarkt en maakt men n ook de Turfmarkt en de Princesse- ade op gelijke breedte, dan ontstaat tus- n het Kort Rapenburg en de rotonde bij duet Rijnsburgerweg een brede irkeersbaan. De heer Thomassen beveelt rijbaan links en een rechts :n aan, alsmede een andere overklui- van de Rijnsburgersingel -.;ui kor hel Breestraat va Dc Lammermarkt komt, zoals bekend, rij; binnen niet al te lange tijd wordt 0 t veemarkt verplaatst. De heer Tho massen heeft hier een parkeerplaats en s nieuwe schouwburg gedacht. Hij heeft :t ook over een nieuw concertgebouw. .De drukke Breestraat is de heer j'® homassen een doorn in het oog. ijns inziens dient te worden beslo- jljïn, het hoofdverkeer door de stad dan de Princessekade af tot aan de ;lb( xirevaarstraat te Leiden via de ,roladen langs de Rijn en de Nieuwe ijn, die daarvoor voldoende zijn verbreden. Demping acht hij niet dig. De overkluizing van de Rijn dcif'ssen Kort Rapenburg en Princes- i rkade (de Bostelbrug dus) wil hij estierlagen en ter plaatse moet dan raljcn verkeersrotonde komen met als antrum een ronde vijver; dat laat- le is nodig om ondergronds de wa- 'rverbinding in stand te kunnen ouden met het Galgewater en met het Rapenburg (waterverversing). De huizen bij de Bostelbrug tussen Boommark* en Rijn moeten weg. evenals de oude school. Het Kort Rapenburg moet worden verbreed door sloping van de panden aan de kant van de Kabeljauwsteeg. Verbreedt men dan de kade van het Galgewaler en trekt men deze kade door tot voorbij de gebouwen van de medische dienst van de Marine (met een nieuwe brug over het water in een wat schuine richting naar de Haagweg),-dan kan het verkeer in de richting Den Haag als een richtingverkeer over deze verbrede ka de worden geleid, hetgeen een ontlasting van het Noordeinde beduidt. Daar kan dan ook een eenrichtingsverkeer worden ingesteld naar het Kort Rapenburg. Een logische consequentie vindt de heer Thomassen éénrichtingsverkeer op de Breestraat, van het Gangetje naar het Korte Rapenburg. Voor verbreding zou den aan het Gangetje 2 3 panden aan de westzijde moeten worden gesloopt. Dc Rijn moet versmald; op Apothekersdijk en Boommarkt komt dan ruimte voor par keerplaatsen en de brug bij de Vrouwen- steeg kan door een lagere worden vangen. Hoogstraat Een tweede verkeersrotonde heeft de heer Thomassen gedacht tussen de Waag en de Stille Mare, midden voor de Hoog straat. Als het verkeer om een ronde vijver wordt geleid die ondergronds verbinding staat met de Nieuwe Rijn, de waterdoorstroming verzekerd. In dit plan is de Oude Rijn gedempt, van Hooj straat tot Havenplein, al was het maa ter ontlasting van het verkeer in d Haarlemmerstraat. De hoge ligging van de Hoogstraat e de Visbrug vormen nog een probleem. Maar de heer Thomassen heeft daai ook een oplossing gevonden. Van de Hoog straat kan een halfrond plein worden maakt met getrapte afgangen naar Nieuwe Rijn en naar de Oude Rijn, langs de bestaande gevels ter plaatse. Neemt men de Visbrug weg en de brug ov« Oude Rijn bij de Donkersteeg en zorgt men langs het Hoogstraatplein, langs het pand van V. en D. en bij de Donkersteeg voor balustraden en bij de Donkersteeg voor afgangen naar de Stille Mar naar de Oude Rijn, dan kunnen behoor lijke verkeersbanen worden gemaakt van de Rijn naar de Nieuwe Rijn en naar de Oude Rijn, ongeveer op gelijk niveau als de aansluiting op de Stille Mare. Men kan in deze schets niet meer met wagens op het Hoogstraatplein komen, maar dat acht ing. Thomassen geen be zwaar. Het is dan mogelijk, aan beide zijden van de Nieuwe Rijn royale ver- keersbanden te maken, zonder de Koren beurs op te offeren, door het water 'te versmallen. Voor dc gele tram heeft dc heer Tho massen de volgende route gevonden: Blauwpoortsbrug, Princessekade, Boom- markt, langs het Hoogstraatplein, ge dempte Oude Rijn, Havenplcin. Zonder te wisselen kan deze tram dan via enkel spoor door de Haarlemmerstraat rijden, bij de Turfmarkt rechts afslaan om zo langs de nieuwe verkeersbaan naar de molen en over het Schuttersveld bij het station te komen. De tram zou door de tunnel Gcvangenlaan en het Morskwar- tier in de richting Haagse Schouw de stad kunnen verlaten. Spoorbaan brug Als de Rijnzichtbrug tot va wordt gemaakt, kan dat ook spoorbrug in de lijn Leiden—Utrecht er naast. De brug moet dan zoveel omhoog, dat de overgangen in de Morsweg en de Haagweg kunnen worden vervangen door viaducten. Trouwens, dan kan de gehele baan, van het station tot over het Rijn en Schiekanaal, omhoog worden gebracht, met een viadukt in de Herenstraat, de Lammenschansweg en de Kanaalweg en een hogere spoorbrug over het Kanaal. Met de demping van het laatste stukje Levendaal is ing. Thomassen het eens; hij vindt dit stadsgedeelte bij zonder geschikt voor de markten die bij de uitvoering van zijn plannen niet meer op de Apothekersdijk en de Nieuwe Rijn kunnen worden gehou den. De plaats van de nieuwe markt lijkt hem niet gunstig. Het transport met vceboten is niet mogelijk i afvoi de weg i gecompliceerder. De veemarkt dan ook naar zijn mening veel beter gehouden kunnen worden op het open terrein bij dc Herengracht en op de te dempen Oranjegracht en Waard- gracht Het terrein zou zich ook goed lenen voor kermissen c.d. Het tracé Galgewater, terrein medische dienst Marine, kruising Noordeinde, over kazerneterrein, via Hortus met aanslui ting op Kaiserstraat, Vreewijkbrug Witte Singel acht ing. Thomassen geheel over bodig. Hij voelt wel' voor demping van de Doelengracht en de Vijfde Binnenvest gracht (achter de Kaiserstraat) met aan sluiting op de Kaiserstraat. Ook valt hij het gemeenteplan aan op de verbinding rotonde viadukt Gevan genlaan, brug over 't Galgewater (in om geving van Morspoort), terrein medische dienst Marine, aansluiting op te dempen Trekvliet (Rijn- en Schiekade). Zou het niet eenvoudiger zijn, van de bedoelde ro tonde af (viadukt Gevangenlaan dus) langs de spoorbaan richting Utrecht een weg te ontwerpen die bij 't te maken via dukt Morsweg uitkomt? Het verkeer kan dan door dit viadukt bij de Rijnzichtbrug de Haagweg en de Rijn- en Schiekade ko men; deze kade zou dan een meter of 5 moeten worden verbreed. De weg door het Van der Werffpark (Jan van Houtkade, Steenschuur) heeft de instemming van de heer Thomassen niet. In plaats daarvan stelt hij voor: langs het park, aan de waterkant, een weg voor eenrichtingsverkeer, een bre dere en lagere Nieuwsteegbrug, versmal ling van het water van het Rapenburg van Nieuwsteegbrug tot Nonnenbrug en vervanging van de hoge brug tussen Ra penburg en Vliet door een bredere en lagere overkluizing. Oude Herengracht Het plan van de heer Thomassen ver meldt voorts een verbreding van de twee Vrouwenstegen met een doorbraak van de Breestraat naar de Langebrug. De hoofdverkeersader over de gedemp te Langegracht is in dit project evenmin nodig. Als het grote scheepvaartverkeer naar de Korte Vliet is overgebracht, kun nen Oude Singel en Oude Vest een paar meter breder worden gemaakt om een- richtingverkeersbanen te maken naar het Havenplein. Dat betekent ook ver breding van de Havenstraat, ruimte voor het verkeer aan beide kanten van de Zijlpoort en verbreding van de Zijlpoorts- De Langegracht zou ing. Thomassen voor 2/3 ongedenfpt willen laten voor het spoelwater van de lichtfabrieken. De Oude Herengracht kan gedempt worden. Voor de grote kolenschepen voor de lichtfabrieken is deze vaarweg niet gemakkelijk. Als de Zijlpoortsbrug is ver breed, kunnen zij de Herensingel kiezen. Van de Herenpoortsbrug moet dan een klapbrug worden gemaakt en de grote bocht in de Maresingel moet worden weg genomen (slechts een verplaatsing van grond, noemt ing. Thomassen het). Op de gedempte Oude Herengra'cht is ruim schoots gelegenheid tot het bouwen van flats, eventueel met winkels daaronder. Het is niet nodig, dat noord-zuidverbin? ding via de Hooigracht nog door te trek ken naar het noorden. Immers, het ver keer komende van de Hooigracht kan de gedempte Oude Rijn volgen en op het Ha venplein komen en gaat dan over de ge dempte Oude Herengracht naar het noorden, mogelijk door een verbrede toe gang tot de Julianastraat. Zouden al de suggesties van de heer Thomassen worden aanvaard, dan neemt hij aan, bij uitvoering slechts 1/3 van het aantal in het gemeenteplan genoemde panden moet worden gesloopt. Tijdschema Voor de totale uitvoering heeft hij de tijd op tien jaar geschat. Het Korte-VIiet- kanaal moet cr binnen 3 jaar komen en de spoorwegtraverse LeidenAlphen aan den Rijn moet binnen 5 jaar omhoog. Ing. Thomassen meei^, dat deze twee belang rijke werken niet door de gemeente zelf behoeven te worden uitgevoerd. Voor de gemeente acht hij direct nood zakelijk: verbreding van de kade lanj I het Galgewater met aansluiting op de Haagweg (ter ontlasting van het keer over het Noordeinde), het dempen van de Oude Herengracht, de verbredin; van de Zijlpoortsbrug, de wijziging langs de Haven, de passage aan beide zijden van de Zijlpoort, het maken van klapbrug over de Herensingel in het lengde van de Oude Herengracht, de wij ziging en doortrekking van de loswal langs het terrein van de lichtfabrieken. Pas als het Vliétkanaal in gebruik is en de anderé genoemde werken zijn uitge voerd, kan de Oude Herengracht worden gedempt en de nieuwe brug worden ge maakt over de Oude Vest aan het einde van de Oude Singel. Daarop aansluitend moet het Havenplein worden vergroot en de Oude Rijn worden gedempt. Tegelijkertijd kan het nieuwe markt terrein bij de Herengracht in gereedheid worden gebracht (dempen Oranjegracht, waar warmte helpt, helpt PHILIPS Intraphil heter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.VS ,n 37.SO Waardgracht en Zuidsingel). De heer Tho massen gaat ervan uit, dat dit alles in 1965 klaar kan zijn. Maar aangezien het Vlietkanaal al klaar is, kan inmiddels ook zijn begonnen met de volgende werken: verkeersplein bij molen De Valk, inrichting Lammermarkt als parkeerplaats, brede weg over het veld naar de rotonde bij het Stations plein, verbreding Morssingel, overklui zing bij Morspoort en passage langs deze poort, verbreding Turfmarkt en overklui zing van Oude Vest in het verlengde daarvan, verbreding Princessekade en Kort Rapenhurg en het maken van de vijverrotonde aldaar, veranderingen langs de Rijn, wijziging Hoogstraat e van vijverrotonde tussen Waag en Stille Mare, slopen Visbrug en wijziging langs de gehele Nieuwe Rijn (waaronder het maken van een bredere overkluizing bij Kraaierstraat en de verbreding van de Veerstraat), verbreding Gangetje, atregelen vpor verplaatsing van de markten naar omgeving Garenmarkt, zieningen aan Rapenburg met weg het Van der Werffpark (waterkant) reding van de Herenstraat met aan sluiting op het viaduct bij de H.C.W., doortrekken van Lammenschansweg en nog diverse andere werken. Getracht moet worden, dit alles eind 1967 gereed te hebben. De werken moeten dan ook zo veel mogelijk worden uitbesteed; er moet niet teveel door Gemeente werken zelf worden ondernomen. Ing. Thortiassen pleit voor een apar te gemeentelijke dienst met vol doende prima personeel. In deze dienst zal de raad groot vertrouwen moeten hebben en B. en W. zullen voor de gelden moeten zorgen. Om de beste mensen voor deze aparte dienst aan te trekken, zal met be hoorlijke salarissen moeten worden gerekend. Alle medewerkers zijn in tijdelijke dienst en het grootste deel moet weer na tien a twaalf iar worden ontslagen. In het programma van de heer Thomas- in resten dan nog drie jaren voor andere maatregelen. De noodzaak om Leiden aan betere verkeersomstandigheden te helpen cht hij nu groter dan de bouw van wo ningen. zover het plan van ing. Thomassen. Negen kunnen geen rol meer spelen HET BESTUUR van de sociale raad heeft het gemeentebestuur bericht, dat tot behoud van de Leidse hof- de hand van 'n door de sociklc én technische subcommissie ingesteld onder zoek een indeling van de hofjes in 4 groe pen heeft gemaakt. Deze indeling is aan B. i VV. ter beoordeling voorgelegd. Naar het voorlopige oordeel van de technische commissie dienen van de 34 Leidse hofjes er 22 voor de huisvesting bejaarden behouden te blijven. Om trent 3 andere hofjes maakt men nog een 'oorbehoud. terwijl 9 hofjes geacht wor den geen rol meer te kunnen spelen ten ien van de bejaardenhuisvesting, indeling in categorieën en de daar- verbonden problemen op het gebied de bejaardenzorg, de volkshuisves- en de moeilijkheden van stedebouw- kundige en financiële aard zijn nu in stu- Het is B. en W. nog niet mogelijk hun itandpunt ten aanzien van het rapport 'an de sociale raad te bepalen. Het plan mor de reconstructie van de binnenstad verken met spoed wordt gewerkt, achten ij een factor van zodanige betekenis, dat zij bezwaarlijk daarop vooruit kunnen lo pen met betrekking tot de vraag, welke jfjes wel en welke niet behouden kün- ?n blijven. Bovendien gaat het financiële aspect an de monumentenzorg het college voor •nstige moeilijkheden stellen. De staats- -cretaris van onderwijs, kunsten en we renschappen heeft nl. bericht, dat in de kosten van restauratie van dc Morspoort ad 104.000, een rijkssubsidie kan worden verleend van 40"/n tot maximaal 41.600, ichter met dien verstande, dat het subsi- lie eerst in 1964 betaalbaar kan worden ;esteld! De hierdoor ontstane situatie noopt tót nader beraad. Vanwege de Rijksdienst voor de monu mentenzorg en de dienst van gemeente werken is op 17 maart een onderzoek in gesteld naar de mogelijkheid van restau ratie van het St. Elisabethshof en het Hof van Zessen. Daarbij is vanwege de eerstgenoemde dienst toegezegd, dat be richt dienaangaande zal worden gezon den. Ondanks herhaald verzoek om toe zending van de bevindingen is het bericht niet ontvangen. Vooruitlopende op het bericht van de rijksdienst hebben B. en W. de directeur van gemeentewerken verzocht het col lege te rapporteren omtrent de toestand de funderingen van het Elisabeths hof. Interessant maar te gemakkelijk stadsredacteur) TN EEN BIJ ZIJN PLAN gevoegd schrijven deelt ingenieur Thomas sen mee, dat hij meer dan een jaar al zijn vrije tijd heeft gebruikt om geheel naar eigen inzicht en zonder ruggespraak met anderen een aan vaardbare oplossing te vinden voor de vele verkeersproblemen in Lei den. Ing. Thomassen woont in Den Haag. maar is werkzaam ln Leiden, kent Leiden dus en is ook op de hoog te van zijn verkeersmogeliikheden en wellicht vooral -moeilijkheden. Wij vragen ons echter af, of er een reële mogelijkheid bestaat om zonder enig overleg, in casu met gemeentelijke deskundigen op verschillend gebied, tot een (nog louter subjectief gespro ken) verantwoord project te komen, dat waard is volledig serieus te wor den benaderd en ook behandeld wat toch de bedoeling is. Wat heeft het om maar Iets te noemen voor zin, een veemarkt te gaan pro jecteren op een gedempte Waard gracht, Oranjegracht en Zuidsingel, als de verantwoordelijke mensen het allen allang eens zijn over de plaats en bij het maken van de plannen uiteraard van deze plaats is uitge- De.heer Thomassen beschouwt het gemeentelijke wegenschema als een stuk werk, dat de ontwerpers heel wat hoofdbrekens zal hebben gekost. Hij begrijpt volstrekt niet, dat de plaatselijke pers daarop zo snel heeft kunnen reageren met een positieve stellingneming. „Ik zie daarin 't gevaar", zo schrijft hij, „dat niet met voldoende verant woordelijkheid, gebaseerd op kennis en ervaring, het publiek wordt voor gelicht en beïnvloed." Wij horen graag van de heer Tho massen, wat hij onder „de plaatse lijke'pers" verstaat. Wij hebben er de N.L.C. van 23 januari 1959 eens'op nagekeken de andere bladen heb ben wij niet ter beschikking, of schoon onze herinnering nog wel zo helder is, dat wij een tendens als de heer Thomassen bedoelt op z'n minst sterk menen te moeten betwijfelen. Woorden in ons blad van genoem de datum als „realistische en zeer vele miljoenen vergende plannen", „het wegenschema is slechts richt snoer; het driemanschap Jongeleen, Lem, Drost vleit zich niet met de gedachte, dat zijn visie en opzet geen tegenstand zullen ontmoeten en geen correcties behoeven", „het gemeente bestuur heeft de aandrang uit de raad om iets te doen ernstig genomen en is, ondanks de vele onzekere fac toren, nu met een schets voor de dag gekomen, die de kwaliteit heeft, ge projecteerd te zijn op een stramien van reële durf en doelbewust voor uitzien", deze woorden en nog vele andere kunnen toch moeilijk als een onvoorwaardelijke instemming met de inhoud van het wegenschema als geheel en in onderdelen worden ge ïnterpreteerd. Lof voor dc ontwerpers was alles zins op zijn plaats, al kon ieder die het schema onder ogen kreeg onmid dellijk dubieuze en irrationele pun ten aanwijzen. De pers had in eerste instantie tot taak de lezers dit plan zo duidelijk mogelijk voor te stellen. En als dc heer Thomassen in zijn „gc- leidebrief" hoopt, dat niet een van de ntwerpers zélf de tekst a omvangrijke persartikelen heeft sa mengesteld, dan menen wij hier een lichte insinuatie te moeten bespeu ren. En dat vinden wij onaangenaam. Voor de hele Leidse pers. Wij op onze beurt zouden de heer Thomas sen kunnen vragen, wat hem ertoe heeft gebracht, zich met zijn plan nen tot dié pers te wenden, die nu na luttele dagen over z ij n ideeën moet schrijven. Zware opgave De heer Thomassen heeft enkele dagen vóór de bespreking van het gemeenteplan in de raad een onder houd met de burgemeester gehad. De burgemeester was beleefd, zo schrijft hij, maar hij liet de bezoeker duidelijk merken, dat hij twijfelde aan diens inzicht. Hij zei, er niet aan te kunnen denken, de raadsvergade ring op te schorten voor een parti culier plan, waarvan hij verder oog vist. Het komt ons voor, dat een ander burgemeesterlijk standpunt onverde digbaar zou zijn geweest. De raad zou zich voor de eerste maal gaan uitspreken over de grote lijnen van het door de eigen gemeentelijke des kundigen opgestelde wegenschema, waarbij instemming en afwijzing el kaar ongetwijfeld in gelijkmatig rit me zouden afwisselen. Bovendien hadden B. en W. uitdrukkelijk ge steld, dat geen beslissingen zouden worden genomen over de onderdelen van het plan. „Ofschoon het ons weinig moeite ntal vraagpu: irderen, willen wij daai W. de raad op 6 februari, „ook al omdat wellicht de schijn zou worden ge wekt, dat wij wel veel kritiek maar weinig waardering zouden hebben voor de arbeid van de dienst van Gemeentewerken. Wij zijn ons be wust van de moeilijkheden, waar voor deze dienst kwam te staan, daar het een zware opgave genoemd moet worden, een harmonische verbinding tot stand te brengen tussen het ver leden en toekomst, tussen ongelijk soortige grootheden als historische rijkdommen van stedeschoon ener zijds en de perspectieven van een mo derne samenleving anderzijds. Dat dit wegenschema niet in alle opzich ten voldoet, behoeft ons niet te ver ontrusten. Voortgezette studie zal on getwijfeld tot oplossingen leiden, wel ke meer bevrediging zullen schenken. De winstpunten zijn talrijk, zodat na de uitspraak van de raad een vas te koers kan worden uitgezet". Veel studie De heer Thomassen heeft de desbe treffende raadsvergadering bijge woond. Hij kreeg een speciale plaats op de publieke tribune. Volgens hem gingen de besprekingen niank aan oppervlakkigheid, gebrek aan inzicht en gebrek aan verantwoordelijkheids besef, uitkomend in zóveel onzinnige opmerkingen en wensen, dat, als iedereen zijn zin zou krijgen, van het hele gemeenteplan niets zou over blijven. Wij geloven, dat dc verwachtingen van de heer Thomassen ten aanzien van deze vergadering verkeerd zijn Dacht hij daar een afgerond, uitgebalanceerd raadsplan tegenover dat van Gemeentewerken te vinden, een soort unanieme verklaring, pas klaar en onwrikbaar voor de ophef fing van de Leidse verkeersproble matiek? Behoort het niet tot het we zenlijke van een discussie in een de mocratisch college, dat ieder zich, uiteraard naar eigen meer of minder gefundeerd inzicht, uitspreekt en al dus zijn bijdrage levert tot een slot conclusie? En als die conclusie is dat het wegenschema ongetwijfeld nog veel studie vraagt, dan hangt het bestaan van Leiden werkelijk niet af van een stel heren, die op beslissen de momenten slechts oppervlakkig heden en onzinnigheden kunnen debi- De woordkeus lijkt ons bovendien niet de juiste. Zij roept de gedachte op, dat de heer Thomassen zijn eigen opmerking dat hij zijn plannen voor betere geeft, krachteloos maakt. Na tuurlijk mankeert het ook in de raad wel eens aan „diepgang"; men kan moeilijk verwachten, dat dit hele college op alle vragen zomaar een antwoord weet, nog minder dat voor allen de soms zwaar-wegende proble men voldoende transparant kunnen worden gemaakt. Maar laat de heer Thomassen niet hun verantwoorde lijkheidsbesef discutabel gaan stel len. De leden van de raad hebben de eed resp. belofte afgelegd! Kosten en tijd Wij hebben er geen behoefte aan. het plan van ing. Thomassen van punt tot punt te commentariëren. Dat is met het gemeenteplan ook niet gebeurd. Een aantal opmerkin gen veroorloven wij ons echter nog. Onze eerste indruk is, dat de heer weinig of geen spelletje niet eerder hebben laten spelen. Ze zouden zich een brij van zorgen hebben bespaard. B. en W. merken ergens op, dat het economisch gezien wellicht niet mo gelijk is, de spoorbaan Leiden—Al phen aan den Rijn binnen afzienbare tijd omhoog te brengen. Wie de ge schiedenis kent van de Leidse spoor- wegwerken en ook iets weet van de onderhandelingen tussen de gemeen te Leiden en de Ned. Spoorwegen in Utrecht betreffende het aan de Lam menschansweg te bouwen viadukt, doet er verstandig aan, het nog-een- laatste-verwachting-koesterende woordje „wellicht" over het hoofd te zien. De commentaar van ing. Tho massen is: „Waarom zou juist dit economisch niet mogelijk zijn en an dere, veel belangrijker dingen in het gemeenteplan wél?" Wij raden de ontwerper wel aan, de zaken vooral te onderscheiden. Het realiseren van een noord-zuid verbinding op eigen erf is heel wat eenvoudiger (al zou het nog meer kosten) dan de uitvoering van een miljoenenproject op andermans grond. Leiden heeft in Utrecht wer kelijk niet zoveel in de melk te brokkelen en van vuisten-op-tafel is men daar in het minst niet gediend. Begrijpelijk! Laat Leiden nu voor lopig blij zijn met de liquidatie van zijn grote spoorwegvraagstuk en met de bouw van de tunnel aan de Lam menschans. Zal de baan LeidenAlphen eens omhoog gaan, zo ja, wanneer? Deze vragen, Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK i' 'i zijn, mogen laat ndere oplossin; Voor ;enaamd geen pro blemen meer en het lijkt soms wel of de Leidse knelpunten slechts met een potlood zijn te elimineren in plaats van met offers. Er zijn vele factoren te noemen, waar ing. Tho massen met kolossale stappen over heen loopt, als waren het bagatel- Nagenoeg op elke bladzij kan men lezen, dat de kosten van uitvoering van het plan-Thomassen veel en veel lager zijn. De ontwerper doet echter geen enkele moeite, dit enigermate te concretiseren. Daarom klinkt het als een kreet, temeer als men de in drukwekkende, haast utopisch aan doende lijst van werken ziet, die bin- uitge- „Het heeft de raadsleden kennelijk ten enen male aan tijd ontbroken zich een goede voorstelling te maken van de consequenties van het gemeente- plah, niet alleen voor wat het toe komstige verkeer betreft maar ook ten aanzien van de kosten", meent ing. Thomassen. Wij horen graag van hem, in welke orde van grootte hij zich de kosten van zijn project heeft gedacht. En dan de financiering. „B. en W moeten voor het geld zorgen." Alsof er in Den Haag een speciaal voor Leiden geconstrueerde geldautomaat staat, waaraan de Leidse wethouder van financiën maar op de knop heeft te drukken. Hoe stupide toch van B. en W. dat ze wethouder Stolp dat ndomdraa de gemeentelijke activiteiten betering van 'bepaalde situaties zo wel in de binnenstad als aan de pe riferie niet lamleggen. Als alles nu maar tegelijk kon worden geëffec tueerd, ja, dan zou het plan van de heer Thomassen misschien met beide handen gretig moeten worden aange grepen. Maar dan mag het rijk wel een miljard reserveren en mogen alle mannen die geen of ongeschikt werk hebben zich morgen wel in slagorde stellen om in dit gigantische project de enerverende strijd met het monster „tijd" te gaan aanbinden. Want ing. Thomassen acht het mo gelijk, dat al zijn plannen over tien jaar zijn uitgevoerd. Als de ontwerper zelf al meer dan een jaar nodig heeft gehad voor dit project, zonder nadere uitwerking van de details, hoe wil hij dan deze tijdruimte van zegge en schrijve tien jaar argumenteren? Wij vinden dat een van de zwakste punten in dit plan. Een raadslid hoorden wij daar „komisch" over zeggen. Dat is het oak als men alleen al bedenkt, wat aan de uitvoering van plannen voor afgaat (wij geven toe: ook wel onno dig) en onvermijdelijk vooraf dient Men ploegt een aan haar geschiede nis sterk gebonden stad in een decen nium niet om tot een in de moderne samenleving volkomen passend ge heel! Hier gaat het om een proces, dat meer geleidelijk is dan abrupt. Het is de verdienste van het gemeen teplan, dat er, gaande van geval tot geval in een naar dc grote lijnen ac ceptabel geheel, nog vele jaren over kan worden gesproken. Pas als die voorwaarde in acht is genomen, is er ook de mogelijkheid om „zijn mening voor een betere te geven." Winst Het plan van ing. Thomassen bevat naast de elementen die overeenkomen met het gemeenteplan (omlegging vaarweg naar Korte Vliet bijvoor beeld) en de punten waarop de kri tiek zich onmiddellijk moet richten, onderdelen en suggesties, die over weging waard zijn. Wij denken aan de mogelijkheden bij het omleggen van de vaarweg naar de Korte Vliet, speciaal het gebruik van brugonder- delen, en aan de demping van de Oude Rijn. De gemeente zou winst kunnen boeken bij het betrekken van positieve elementen in haar overleg. Leidse jeugd genoot van geestige film TN HET REXTIIEATER en in Luxor -*• hebben Leidse schoolkinderen van middag gekeken naar de door K. en O. vertoonde film The Maggie, een geesti ge Engelse rolprent over een oude gam mele kolenboot. Onder de bekwame re- van Alexander Mackcndriek spelen duitend amateurs mee, die uitblinken door de natuurlijkheid van hun optreden. De film begint op het ogenblik, dat de kolenboot The Maggie uit de vaart zal en genomen. Juist dan echter komt kapitein Mac Taggart, een koppige oude Schot, in aanraking met een rijke Ame- in, die een kostbare lading wil ver in naar een Schots eilandje, allerlei dwaze voorvallen komt de rikaan zelf aan boord om zijn kost- lading te beschermen. Maar ook aanwezigheid is voor de kapitein aanleiding niet zijn eigen zin te De Amerikaan moet bijvoorbeeld tegen wil en dank een uitbundig feest naken ter ere van een honderdjarige is in een havenplaats, waar The Mag gie helemaal niet had behoeven aan te leggen. Ten slotte gaat de lading toch nog verloren, op verzoek van de Ameri kaan zelf overboord gezet in het zicht de haven. wie betaalt ten slotte het gelag? Na tuurlijk de Amerikaan. Kapitein en be manning komen in de beste stemming uit de bittere strijd tevoorschijn en noe- len het schip voortaan Calvin Marshall, aar zijn tegenstribbelende weldoener. Morgenmiddag draait de film voor de verige jongelui in Casino, Trianon cn Rex. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anna Maria, dr v: A J Driessen en M B J Koster, Hendrika Cornelia Anthonia, dr v M Kikkert en C P de Does, Dirk Marinus zn v A M Beerenfenger en P C A Col- pa, Pauline Maria Theresia, dr v A H M Vossen en E M Haubrich, Wybe zn v A Jongenelen en A D Wolbers, Carolien Cornells Theodora, dr v C T van Grieken en W C van der Voort, Hendrika dr v C W de Koning en H Meijer. OVERLEDEN: B van Leeuwen, 92 jr weduwe v J Bonstl, J Bentvelzen 87 jr man, A C van Paridon 70 jr man, J L van Leeuwen, 62 jr man, C Ruigrok, 68 jr vrouw, M C Kramer, 52 jr man, J T Berhitoe, 10 maanden zoon, B W Hoftijzer, 5 maanden zoon. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 j

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3