CftRISTFlIJK Ouderlingenbezoek vaak een bezoeking Ministers van onderwijs in Vredespaleis bijeen Grotere belangstelling voor moderne talen Een woord voor vandaag Kanttekening Blikman Sartorius Raad voor zending schrijft hervormde predikanten De korf tvordt soms al te hoog opgehangen In de Gereformeerde Kerkbode voor de classes Barendrecht en Dordrecht schrijft ds. H. J. Hip hagen over het probleem van het huisbezoek onder de titel „Daar komen ze weer aan!" L toch i minste geen andere dan dig zich houden aan Jezus' woord: „het zal u in die ure gegeven worden". Ik geef grif toe. dat hiermee die texst een weinig uit zijn verband is losgepeld. Maar ik moet altijd denkon aan een oude collega uit mijn eerste classis, van wie ik heel veel geleerd heb en die ook heel wat betekende, zelfs op zijn tijd praeses van onze Gene rale Synode was. Hij stond met z'n ene been in het emeritaat, en verklaarde: ik geloof dat ik nu be zig ben erachter te komen hoe je het doen moet. U begrijp: wel: daarmee was het dominees-kui ken, dat de schaal nog achter zich aansleepte uitnemend vertroost. Nu moet ik ineens denken aan de lezer, die mij opbelde en zei: ik geloof dat u van plan bent ons een beetje gezellig bezig te hou den, maar wanneer wordt u nu eens zakelijk? Komaan, we gaan zakelijk worden. Zakelijk, maar daarom nog niet systematisch. Dat moet je gegeven zijn. Bovendien zou ik dan een heel omstandig ver haal moeten ophangen over: het huisbezoek in de historie, karak ter, doel, noodzakelijkheid, object, subject en inrichting, benevens de persoonlijke vereisten in de man die het aflegt. Maar wie de vele handleidingen op dit gebied kent, weet dat er iets ontzettend verve lends zit in het intrappen van open deuren. Bovendien blijven we soms alle getheoretiseer ten spijt nóg met de brokken zitten. LATEN WE dus maar zeggen, met een variatie op een Frans spreekwoord: „iedere methode is goed, behalve de vervelende". En dan verder de al te systemati sche. Dat wil natuurlijk niet zeg gen dat een kerkeraad niet vooraf kan afspreken: we zullen ditmaal eens de nadruk leggen op de nood zaak van de heiligmaking of op de vragen van het christelijk leven. Maar als daar op een bepaald adres niet van komt door de loop van het gesprek, behoeft men nog niet te zeggen: het is ons uit de hand gelopen. Waarom zouden we zo krampachtig bij de mensen zit ten? Laat ze het in elk geval niet merken. Laat het in elk ge val levend en onopzettelijk blijven, ook al zouden we persoonlijk met een systeem behept zijn en een ziel met vakjes bezitten. Een goed huisbezoek heeft Iets van een Abrahamietisch avontuur: „niet wetende waar hij komen zoude". Waarom zou het een be zwaar zijn om ergens, waar msn beslist niet op afleidingsmanoeu vres uit is, de ontwikkeling en de richting van het gesprek groten deels aan de mensen over te la ten. al moeten natuurlijk bepaalde dingen ter sprake komen? Luiste ren is vaak groter kunst dan spre ken. En een rijke bron voor men senkennis! de nood van een ziel te verstaan. Dat is al of niet aangeboren. Een blinde kan geen kunstschilder worden en iemand zonder muzi kaal gehoor geen koordirigent. Eenvoudige zielen met maar één snaar, eenvoudig en enkelvoudig ook in het geloofsleven, zijn mij persoonlijk heel dierbaar. Ik zou er wel een hele gemeente van wil len hebben, en dan zouden we misschien óók wel zulke ouderlin gen kunnen gebruiken. Maar aan gezien de werkelijkheid ónders is bewijst niemand de éénsnari- gen een dienst met hen ouderling te maken. Evenmin trouwens als aan de andere kant een geboren probleemsjouwer is aan te Beve len. Het enige dat men van ons vragen mag, is: begrip! TNAAROM mag men dan ook niet van zijn ouderlingen verlangen, dat zij persoonlijk alle stormen hebben doorstaan. Maar ze moe ten, om zo te zeggen, een kogel- gewricht in hun ziel hebben. Niet eigen rijke zieleleven als maatstaf aanleggen bij de eenvoudigen die niet meer weten dan: ik wès blind en nu zie ik, en juist dèèrdoor eigenlijk nog rijker zijn. En aan de andere kant ook weer zo flexi bel dat hij van zichzelf los kan ko men en in de huid, ja in de ziel van een ander kruipen. Tot slot wil ik even twee tegen werpingen voorkomen. De eerste is: dat is nogal wat! Och, dat heeft ieder kind van God dat van God geleerd is. Ik zeg niet: van nature, maar: door genade. En de tweede is: zó heeft men de duur van het huisbezoek helemaal niet meer in de hand, en komt men nóóit klaar. Maar waèr staat het dat men beslist in een jaar moet rondkomen? Dat is kerkeraadsbij- geloof. het TK BEN BANG, dat wij a huisbezoek de korf wel t hoog hangen. Het is natuurlijk moeilijk te zeggen wat nu eigen lijk het doel is. althans nu wij van de oorspronkelijke opzet zijn afgegaan: een kort bezoek vóór ieder Avondmaal met de vraag: zijn er nog moeilijkheden? Maar het grootste bezwaar dat de men sen ertegen hebben, is: dat het zo licht een geestelijke inspectie wordt. Niet iedereen is daar al tijd aan toe, en het is ook de vraag of dat altijd verlangd mag worden. In elk geval, een bezoek, waarbij de ouderlingen geen woord hebben losgekregen, kan juist een heel goed bezoek zijn. Men heeft de band aan de kerk weer gevoeld, en dat is zeker het belangrijkste. Men heeft geluisterd toen het ging over Gods beloften en eisen voor ons leven. En misschien niet veel gezegd, maar wie geen problemen opwerpt om de broeders een ple zier te doen, maar werkelijk in de knoop zit, komt vanzelf wel voor den dag. Misschien niet op het mo ment zelf. maar dan toch later. Er zit dan ook een sterk zielkun dige kant aan het huisbezoek. Se dert ds. S. G. de Graaf de ziel kunde „de voornaamste kwaal van onze tijd" heeft genoemd, zou men ertegen opzien om dat woord te gebruiken. Maar we bedoelen ook niet het lezen van vele boe ken óver de ziel. maar een alge mene vatbaarheid om de taal en - Wvt'L'h. '.j -AA - ■P'-- Cals nodigt collega s uit Op uitnodiging van de Nederland se minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M, L. Th. Cals, zullen zijn collega's uit de lan den van de Westeuropese Unie, Bel gië, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ita lië, Luxemburg en West-Duitsland, op 12 en 13 november in het Vredes paleis te 's-Gravenhage bijeenkomen. Op deze bijeenkomst zullen internatio nale problemen op universitair ge bied zowel die van het hoger on derwijs als van het wetenschappelijk onderzoek worden besproken die in organen als Euratom, de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.), de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) en de Noordatlantische Verdragsorgani satie (Navo) aan de orde zijn gesteld. Tevens zullen minister Cals en zijn col lega's zich beraden over een aantal problemen van internationale samen werking waarover op de in septem ber op initiatief van de Europese Uni versiteiten Commissie te Dyon gehou- Advertentie Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst •Era Onderwijsverniemving in de V.S. "JVTU DE zomervakanties voorbij zijn, zijn ook overal in de Verenigde Staten de kinderen en jeugdige volwassenen weer naar de verschillende onderwijsinrich tingen. En dit keer is weer een schooljaar begonnen, dat wat het aantal leerlingen betreft alle vo rige in de schaduw stelt: op alle openbare en particuliere scholen van hoog tot laag tezamen zijn dit jaar rond 46,5 miljoen leer lingen en studenten ingeschreven, d.w.z. meer dan een kwart van de gehele bevolking bezoekt een of andere onderwijsinstelling. Dit is niet alleen voor het onderwijs, maar ook op maatschappelijk ge bied een ontwikkeling van enor me betekenis. In de leeftijdsgroep van 14 tot 17 jaar, waartoe hoofdzakelijk de leerlingen van de middelbare scholen behoren is dit percentage zelfs nog veel groter: niet minder dan 90 procent van hen volgt de zogenaamde high school. Bij het hoger onderwijs colleges en universiteiten zijn 4.000.000 studen ten ingeschreven. Met deze cijfers voor ogen kan men het onderwijs in de Verenigde Staten als een algemeen erkende functie van de democratische samenleving zien. Wij vinden het doodgewoon dat elke jongen en ieder meisje in de gelegen heid moet worden gesteld zoveel ken nis van omgeving en wereld op te doen als zij kunnen opnemen. Dank zij deze nieuwe inzichten breekt zich een omwenteling op onderwijsge bied baan waarvan de gevolge "jk en meestal 's nachts. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) zorgen dat er niemands slaap wordt verstoord. ABDIJSIROOP volkomen nieuwe instelling tegenover het taalonderwijs. De geschiedenis van de laatste jaren heeft kracht bijgezet aan de nieuwe stromingen, want naar mate de wereld kleiner en de behoef te aan internationaal begrip groter wordt, is het niet meer dan natuur lijk dat op school groter aandacht wordt besteed aan het onderwijs vreemde talen. Wat deze omwenteling vooral belangrijk maakt is de premisse: om een vreem de taal goed te leren, dient de leer ling meer te doen dan haar te leren hij moet ook in staat zijn de taal te spreken en haar goed te begrijpen. Meer en meer wint de gedachte veld dat althans de leerlingen die voorne mens zijn hun studie aan een college voort te zetten een vreemde taal be horen te beheersen. veranderin„ de leermethoden voltrokken, als eerste eis geldt dat men zich een groter aantal achtereenvol gende jaren aan dezelfde taal dient te wijden. Van even groot belang is de hernieuwde nadruk die wordt gelegd op het zeer vroegtijdig taalonderwijs aan kinderen. Onderwijs in vreemde talen wordt aan de meeste „junior high schools" (leeftijdsgroep 1214 jaar) reeds gegeven en meer dringt het ook door tot het normale lesrooster van de high school. Uit een onlangs gehouden opinie-onder zoek is gebleken dat zelfs driekwart van de schoolbesturen de taallessen eerder zouden willen laten beginnen. Enkele openbare schoten hebben de lessen in b.v. Frans en Spaans achtjarigen reeds ingevoerd. Hoogleraarsjubileuin prof. mr. A. Anenia Woensdag 28 oktober hoopt prof. mr A. Anema de dag te herdenken waarop hij voor 55 jaar het hoogleraars-ambt aanvaardde met een inaugurele oratie getiteld: „De positie van het privaat recht in onzen tijd". Op 1 oktober 1945 verkreeg hij zijn emeritaat. Hij doceer de staatsrecht, burgerrecht en volken recht aan de vrije universiteit. De Kampense hoogleraar L. Doekes, van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) zal op 10 november a.s. promoveren aan de universiteit van de Westduitse stad Münster. Van Nederlandse zijde bestaat hiervoor grote belangstelling gezien het aantal van enkele honderden dat zich reeds heeft opgegeven om de plechtigheid bij den rectorenconferentie van gedach ten gewisseld werd. Speciale aandacht zal besteed worden aan het vraagstuk der opvoering van het wetenschappelijk potentieel in de Westeuropese landen. Ter voorbereiding van de conferentie zullen op 10 en 11 november, even eens in het Vredespaleis, een aantal topfunctionarissen uit de betrokken landen inleidende besprekingen Op 12 november zal de minister-presi dent, namens de Nederlandse regering aan de Westeuropese ministers van onderwijs een diner in het Rijksmu seum aanbieden. Anglicaans weekblad in andere handen Het bekende en toonaangevende an glicaanse weekblad in Engeland „The Church of England Newspaper", wordt uitgegeven door Marshall, Mor gan and Scott in Londen zal in ande re handen overgaan. Sinds de staking in de krantenwereld worstelen een groot aantal weekbladen om het hoofd boven water te houden. Een groep van lezers van het blad heb ben nu een combinatie gevormd oir het nieuw leven in te blazen. De lei- 'ding van deze groep berust bij een in dustrieel, A. G. B. Owen. Ondanks de wat officiële naam is het blad nimmer een officieel orgaan ge weest van de Anglicaanse Kerk. Het is steeds het blad geweest van de evangelischen in deze kerk, met vaag een wat ethische tot zelfs vrijzinnige Owen is van plan om het blad een mo derner cachet te geven en meer aan dacht te gaan besteden aan de nieuws- verzorging en het begeleiden van het kerkelijk nieuws door commentaren. Het ziet er naar uit dat het blad een wat meer orthodox karakter zal krij gen, omdat onder meer speciale aandacht gegeven zal worden aan de evangelisatiemethoden die Billy Graham toepast Onbevoegdheid bij het v.h.m.o. slechts weinig toegenomen Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft dezer dagen gegevens omtrent de bevoegdheidssituatie bij het dag- v.h.m.o. op 16 september 1959 gepubli ceerd. Van alle wekelijkse lessen in de wettelijk verplichte vakken werd 24,7 pet. onbevoegd gegeven tegen 23.5 pet. een jaar ..teyo^gn. jDe_ hoogste percentages treft men aan bij de vakken Frans (43»,' biologie (35), Duits (36), Nederlands *13) en Engels (31 pet.). Bij de gymnasia is de situatie het Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (tweede teitspredikant)dr. G. van Leeuwen, studentenpredikant te Amsterdam; te Utrecht wijkgem. Oog in Al: W. L. Jens, algem. secretaris A.M.V.J. te Amster dam; te Utrecht wijkgem. Noorderbrug (toez.): S. Gerssen te Huizen, N. H.; te Borculo: W. v. d. Ven te Zaandijk; te Opheusden: J. Bakker te Giessendam; te Hoenderlo (toez.) W. W. Verhoef vic. te Voorburg; te Harich, Fr. (toez.) A. v. d. Schoot, vic. te Drachten; te Slochteren: Spaans te Vrouwenparochie. Aangenomen: Het beroep van de clas- s Rotterdam-Zuid als pred. voor bui- tengew. werkzh. (geestelijk verz. Delta ziekenhuis Poortugaal): K. P. v. d. Graaf te Heino. Bedankt voor Vancouver, Canada: J. J. Veen, pred. voor buitengew. werkzh. te Den Helder; voor de benoeming vot pred.-voorg. van de Ver. voor Vrijz. Herv. te Kampen: R. K. de Jong te Oosterlittens. Beroepbaarstelling: P. Bons, vicaris Schoklandstraat 2 te Lemmer, Fr. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Gravenmoer: C. M. v. d. Loo te Dordrecht. Tweetal te Dieren: (vac. H. v. d. Plaat)W. Griffioen te Nijkerk en H. R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Z. Hollander geheel onverwacht overleden Te zijnen huize in Halfweg is gister avond plotseling overleden de heer Z. Hollander, redacteur „kerk en school" van de N.V. Dagblad Trouw. De heer Hollander bereikte de leeftijd van 46 jaar. Hij werd op 19 maart 1913 te Arn hem geboren. In Den Haag, waarheen het gezin Hollander verhuisde wegens benoeming van de heer Hollander Sr. tot redacteur van de Standaard, bezocht hij het gymnasium. Op jonge leeftijd trad hij in de jour nalistiek. Hij volgde de voetsporen van zijn vader geheel en verbond zich aan de redactie van De Standaard. Na de bevrijding werd hij redacteur van het dagblad Trouw in Rotterdam. Enkele jaren later volgde zijn overplaatsing naar de Amsterdamse redactie. Hier verzorgde hij de kerk- en schoolmibriek. De heer Hollander heeft zich op veler lei terrein verdienstelijk gemaakt Hij diende de protestants christelijke journa listen kring, o.a. als redacteur van het vakblad" „De Journalist". In zijn Rot terdamse jaren diende hij de Geref. Kerk in Charlois als ouderling en was hij se cretaris van de a.r.-kiesvereniging „Ne derland en Oranje 9". We zien vaak met een zekere mate van jaloersheid naar men sen die meer talenten bezitten dan wij. Op school slaagden zij erin de hoogste cijfers in de wacht te slepen zonder uiterlijk iets te doen, terwijl wij hard moesten ploeteren. In het maat schappelijk leven nemen ze een leidinggevende positie in er ondanks hun jeugd slagen ze erin overwicht te hebben op dt mensen die zij moeten leiden. Maar talenten geven ook een geweldige verantwoordelijkheid In Daniël 1 geeft de vijandelijke koning opdracht om uit de groep van gevangengenomen jonge Israëlieten, de besten en knapsten te kiezen. Maar juist zij komen in een positie van verleiding. Zij moeten kiezen tussen toegeven en met de beten verzorging de verboden dingen slikken, of weigeren en mti de niet gekozen jongens weer in de kerker terechtkomen. Talenten zijn ons niet gegeven om trots op te zijn. Zij ziji ons gegeven om een grotere verantwoordelijkheid te dragen En wie grotere verantwoordelijkheid draagt, komt in groten verleidingen. Vandaar dat wij soms zeggen moeten: Ho< groter geest, hoe groter beest. Maar gaven of geen gaven: God is dezelfde en Christus stierf voor de knappen en de dommen de groten en de kleinen zonder onderscheid. LEERZAME TERUGBLIK gunstigst (16 pet. onbevoegd gegev lessen); daarna komen achtereenvolgens de lycea (24). de h.b.s.'en (28). de mid delbare scholen voor meisjes (32) en de handelsdagscholen (32). Wegens gemis aan docenten konden 2.172 lessen niet gegeven worden. Een voorlopige berekening van aantal bevoegde en onbevoegde leraren leert, dat het aantal bevoegde leraren sincjf yerleden jaar vermoedelijk is stegen van 7.28(Ttof ca. 7.700. aan'gi men, dat het gemiddeld aantal lessen per leraar ongeveer hetzelfde is geble- De nieuwe Zweedse schrijfmachine Zending kampt met tekorten /AMDAT de najaarszendingsweek in het zicht komt heeft de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk zich gericht tot alle hervormde pre dikanten om hen op te wekken de financiële actie voor de zending te steunen. De hervormde zending kampt op het ogenblik met enorme tekorten terwijl juist nu geheel nieuwe deuren open gaan. De brief die ondertekend is door de voorzitter en de secretaris van de Raad ds. J. II. Stelma en S. C. Graaf van Randwijk en door ds. P. G. van den Hooft, de waarnemend praeses van de generale synode en dr. E. Emmen de scriba luidt: 'ij menen dat ieder zich er over ver heugd heeft, dat bij de verslechtering van de verhoudingen met Indonesië, JEANNA OTERDAIIL- Kom nu in de kamer, jongens, jullie hebt het verdiend. Alle drie gingen de kamer binnen. De jongens keken met goedkeurende herkennende blik ken om zich heen naar de welbekende meubels en voorwerpen. Zij zeiden niets, maar Elisabet wist dat zij dachten: het is hier of je thuis komt. En tot zichzelf zei ze, hoe zal het hun vergaan, wat zullen zij beleefd hebben, wanneer ik ze weer te- terug zie? Die diensttijd is een moeilijke tijd, dat weet ik. Was Sven nog in leven geweest, dan had hij met hem kunnen spreken, dan had hij hen te gen vele moeilijkheden kunnen wapenen. Misschien heeft Egblad wel met hen gesproken dat zal hij wel gedaan hebben. Maar zij kon zich niet los maken van de gedachte, dat ook zij hun iets mee moest geven, waaraan zij houvast konden hebben. Zij bleef voor het raam staan, waar zij anders niet graag stond. Maar nu zag zij de grauwe bin- t gesproken hebben, als hij z De beide jongens hadden ieder.in een hoek de sofa plaats genomen. Zij ging naar hen toe en ging tussen hen in zitten, terwijl zij Kristers lin ker en Karls rechterhand in de hare nam; het wa ren twee grote, bruine, harde knujsten. Luister, jongens, zei zij. tot nu toe hebben jullie bij ons behoord, hebt als 't ware deel uit gemaakt van ons gezin, en ik vind dat ik jullie niet kan laten wegtrekken, zonder gevraagd te heb ben: pas op jezelf. Ernstig en trouwhartig knikten beiden haar toe. Zij schenen het begrijpelijk tc vinden, dat zij hun wat tc zeggen had en dat hielp haar. Er zijn zoveel verhalen in omloop over het soldatenleven, ging zij voort. Dat zal ook wel erg verschillend zijn, denk ik. Waar de hoger geplaats ten zich verantwoordelijk voelen voor de jeugd die zij onder zich hebben, daar kan er zelfs opvoe dende kracht van uit gaan, zoals het eigenlijk moest zijn. Maar wat men er zo van hoort is treurig. Zoveel grofheid en ellende als er onder de dienst- Buiten waait de zomerwind Elisabets handen la- plichtigen is, waar geen der hoger geplaatsten zich om bekommert; ik vind het een nare gedachte dat jullie in een dergelijke omgeving komt. Ik zou aan allebei willen vragen: hebt eerbied voor jezelf, Karl en Krister! De kinderen en ik zullen aan jullie denken en wij zullen dikwijls over jullie spreken, begrijpt wel, dat wij allemaal naar de dag dat jullie weer voor ons staat, zullen verlangen De jongens knikten gen nog in hun handen. Als Sven nog geleefd had, sprak zij verder, dan zou hij beter dan ik hierover hebben kunnen praten, en jullie beter dan ik hebben kunnen ver tellen waarvoor op te passen. Maar Karl kuchte even: De baas heeft ons toch over een en ander gesproken wat u bedoelt, zei hij. Elisabet kreeg tranen in de ogen. Het was haar te moede of haar man haar een trouwe handdruk gaf van uit de wereld waar hij nu was. Ze hiel pen elkaar dus nog altijd, ten beste van degenen, die hun waren toevertrouwd. Nu trilden Kristers mondhoeken, die mond, die meestal scherts en grapjes verkoent. Ik heb het zo goed gehad, zei hij. Goede men sen hebben zich mijn lot aangetrokken, iets anders kan ik mij niet heugen. Maar ik ben toch iemand, die zijn vader en moeder nooit heeft gekend. Maar wel heb ik mij voorgenomen, als ik ooit zelf kin deren in de wereld zet, dan zullen zij zich niet over mij behoeven te schamen. Wel, wel, dacht Elisabet, heeft zowaar ook niet Krister de kinderschoenen uitgetrokken en is een volwassen man geworden! Zij had hem nog nooit tevoren een woord over zijn ouders horen zeggen. Maar toch hadden er achter dat zorgeloze uiter lijk andere gedachten gescholen. Dominee Engblad heeft hetzelfde gezegd als u zoëven zei, zei Karl, en wat ook de baas ons heeft voorgehouden. En we zullen zeker ons best doen. Trouwensnou ja, dat komt er niet op aanHij had bedoeld te zeggen, dat, waar zij met eigen ogen hadden gezien hoe goed man en vrouw het samen kunnen hebben, wanneer alles was zoals het moest zijn, was dat op zichzelf een steun. Maar hij kon de woorden niet over zijn lippen krijgen. En dit was iets wat zij niet alleen bij de Eng- blads hadden opgemerkt, maar ook thuis op Char- lottendaal. Maar van zo iemand als Karl kon men niet eisen dat hij dat onder woorden bracht. Elisabet voelde dat meer niet nodig was. Het was voldoende zo: beiden hadden haar begrepen, en zij wist dat zij hun best zouden doen om hun belof te te houden. Zij trok haar handen terug en stond op. Nu zullen wij dekken, zei zij. De kinderen zullen dadelijk hier zijn en de soep is ook gauw klaar. Zij haalde een schoon tafelkleed te voorschijn, de jongens wisten waar alles lag, en in een oog wenk was de tafel in de keuken gedekt. Toen kwa men de kinderen binnen met hun handen vol koe koeksbloemen en primula's. De sombere woning was plotseling een en al vrolijkheid en Elisabet dacht, zoals ook zoëven het geval was geweest, dat het was of zij en Sven vijf kinderen hadden, plaats van drie. Het had moeder gehinderd, dat zij er niet kon denken haar oudste door te laten gaan met leren, nadat de wettelijk verplichte schooltijd was afgelopen. Het kon niet. Marit had er zelf reeds lang naai verlangd om met betaalde arbeid te kunnen be ginnen. (Wordt vervolgd) "jyTAG MEN de socialistische pers Zij togen massaal naar Den Haag on f te protesteren tegen het loonbeleid r en de directie van de Nederlands ei ker uitgezien met de loonpolitiek als Spoorwegep legde voor het vervoe ac'1 thans. Het wordt bijna als onbegrij- extra treinen i pelijk voorgehouden, dat een ver- De Opbouw, het orgaan van de Nepai Hc In deze woorden ligt danopgeslo- bouw-c.a.o. enkele jaren geleden dffwi ten, dat het loonbeleid van de so- instanties in Den Haag, en dus cialistische ministers, die voordien de werkgevers, er behoefte aan aan het bewind waren, niet alleen den, dat er een zesde groep ii veel beter, maar bovendien aange- c.a.o. zou worden opgenomen merkt moet worden als het beste een loon van 1,12 in de eerste ei e(i1< loonbeleid, dat zich maar denken 1,02 per uur in de vijfde gemeen0'' laat. teklasse. Wie wil er op het ogenblilidei Tegenover deze socialistische opvat- praten over het achterblijven van di ting, welke, naar ons gevoelen tegen economisch zwakkeren bij de gedil beter weten in, tot in haar uiterste ferentieerde loonpolitiek? consekwentie wordt volgehouden, Het is juist de gedifferentieerde loonde hebben wij reeds verschUlende malen politiek, die de mensen in de laagst tdo< de positieve waarde gesteld van een toongroepen de hand kan toesteken n t vrijere, meer gedifferentieerde loon- De procentuele loonronden onder d£zw vorming. geleide loonpolitiek boden immer j® In de werknemerswereld valt hier- de laagstbezoldigden, altijd minde !"t'u voor een groeiend begrip te consta- mogelijkheden dan de beter betaal [n teren. Dit begrip komt met name den. Een bepaald percentage va r bi naar voren in een duidelijker zien een laag inkomen zal immers altijji o van de gebreken van de voormalige, minder blijven dan datzelfde per star geleide loonpolitiek. Het lijkt centage van een hoger loon. Bij d ons juist ook voor deze kant van de gedifferentieerde loonpolitiek ka actuele loonpolitiek eens aandacht te hiervan afgeweken worden. Wan c, vragen. Men zal zich nog eens ring moeten roepen de gang neer het bedrijfsleven van deze gefjjs herlnne- legenheid gebruik maakt, zal aan de laagst bezoldigden dezelfd ken rondom de collectieve arbeids- loonsverhoging, in geld uitgedrukt overeenkomst voor de bouwnijver- kunnen geven als aan de best be toen verre van gesticht over de be- fisch bedrijf reeds gebruik gemaakte,, en de houding van ene want de werknemers in deze bedrijfsord tak hebben van hoog tot laag eeie deze zelfde bedrag aan loonsverht^;' ging ontvangen. minister Suurhoff. Een levendige herinnering tijd hebben ook de spoormannen, ONZE VERANTWOORDELIJKHEID die verleden jaar bijna alle Neder landers gedwongen heeft dit land te verlaten, de zendingsarbeiders op uit drukkelijk verlangen der Indonesische Kerken ginds gebleven zijn. Zo werd voor ieder duidelijk, dat wij ons als Kerk van Christus over alle grenzen heen verbonden weten met de Chris tenen daarginds. Maar ook al kon dan de arbeid worden voortgezet nog altijd zijn e alleen reeds Hervormde zendingsar beiders in Indonesië toch wa Raad voor de Zending zich er bewust, dat er aan dit werk allerlei, ook financiële, risico's verbonden wli- ren en zouden blijven. Gelukkig heb ben wij de afgelopen jaren geen kwa de gevolgen hiervan ondervonden, dit jaar leden wij echter onverwacht tamelijk zware verliezen. De Raad meent U daarvan in kennis te moeten stellen, opdat U dit de gemeente mede deelt. Het werk in Nieuw-Guinea ontwikkelt zich op een wijze, die ons dankbaar stemt, maar waarvoor dan ook van onze Kerk een grote financiële krachts inspanning wordt gevraagd, ook voor nieuw werk in het binnenland. In West-Afrika is onlangs de eerste Hervormde zendingsarbeider gearri veerd. Twee andere bereiden zich voor om daar in 1960 heen te gaan. Met een ander is de Raad voor de Zending in gesprek. Er zijn vele mogelijkheden om ten Zuiden van de Sahara in oecu menische verbondenheid met andere Kerken en Zendingen aan het werk te gaan. Het verheugt de Raad dat de gemeenten onzer Kerk met blijd schap kennis nemen van deze nieuwe mogelijkheden. Hij hoopt echter dat de gemeenten ook zullen begrijpen, dat er veel geld voor nodig is o nieuwe werk aan te vatten. Door dit alles staat de Raad vo Zending, die in de komende maand zijn begroting voor 1960 vast moet stel len, voor grote moeilijkheden. Wij de len U dit mee omdat wij van mening zijn, dat de Zending in deze tijd, waar in het ons volk materieel zo goed gaat, terecht mag hopen op een zeer be langrijke vermeerdering van haar in komsten. Er wordt in deze maanden van onze gemeenten veel gevraagd. Wij den ken inzonderheid aan de nog steeds voortgaande kerkbouwactie. Omdat het gevaar bestaat, dat U als predi kanten en kerkeraden aarzelt om op nieuw te vragen, schreven wij U deze brief. Wij menen dat U de gemeenten met vrijmoedigheid duidelijk moet ma ken, dat terecht voor het voortgaan de en sterk groeiende zendingswerk der Kerk op grote bijdragen wordt gerekend. TTE voorzitter van de K.A.B., de Nee, de socialistische bestrijding vaL^' heer J. A. Middelhuis, heeft op de gedifferentieerde loonvorming 0 de algemene vergadering van de moreel weinig verheffend en daaronfet i bond van r.k. grafici verklaard, dat onwaarachtig, de bezwaren zijn doorbete de heer Suurhoff het naar zijn me- zichtig door hun voosheid en daartnd ning in de Tweede Kamer al te bont om niet steekhoudend. heeft gemaakt met zijn verhaal over Men kan zich op het ogenblik i"1*- de twee konijnen. schien minder gelukkig gevoelen me Het konijn huurverhoging en het de technische vorm, waarin de uit t konijn loonsverhoging zouden el- voering van de nieuwe loonvorming kaar teveel zijn in een te klein hok. is gegoten, maar dit doet aan de es oet Zeer gevat heeft de heer Middelhuis sentie van de zaak niets toe of al al: hierop geantwoord, dat het de heer terwijl men van socialistische zijd hel Suurhoff is geweest, die in een van thans probeert kritiek op onderde| de vorige kabinetten voor dit riante len op te blazen om zo de gehele ge or{ konijnenhok de tekening en het be- differentieerde loonvorming als ouctc stek heeft gemaakt. uitvoerbaar te doen voorkomen. Ge Op het jongste N.V.V.-congrcs in Wat echter niet langer uitvoerbaaoor Utrecht heeft de heer Kloos, secre- is gebleken, is niet de nieuwe loon ila: taris van het verbond, verklaard, dat vorming, maar wel de geleide looiU F de huurverhoging, wat hem betreft, politiek, waarvoor we slechts koif,n_ nog wel even kan wachten. De huls- in het verleden behoeven terug eigenaren zouden aan hun trek moe- gaan om de bewijzen daarvoor t£er ten komen, maar de werknemers vinden. en zouden naar de wachtkamer verwe- Als bij het bedrijfsleven de wenioi zen worden. Een groot aantal werk- leeft, dat de gedifferentieerde loon ®ri nemers in Nederland weet op het vorming in de praktijk ook met eei ogenblik al, dat de werkelijkheid grotere vrijheid, dan onder de ge j 1 anders is. leide loonpolitiek het geval was, geis Maar wij vragen ons ook af, waar paard zal moeten gaan, dan achtei ezi de zo hoog geroemde sociale recht- we deze wens op zijn plaats en wil ezi vaardigheid van de socialisten blijft, len we hem ook wel ondersteuner an- wanneer men weet, dat het indus- Een ding zal dan echter duidelijk triële loonpeil in Nederland sinds moeten zijn: het bedrijfsleven zi or 1938/1939 met gemiddeld 280 pet. is er blijk van moeten geven, dat hefD( gestegen en het huurpeil van de voor- de grootte van de verantwoordelijken oorlogse woningen nog „maar" met heid, welke het op zich neemt, gemiddeld 85 pet. inderdaad kent en wil dragen. DE JUISTE AANPAK T^R is thans reden om aan te nemen ken, dat snel vooruitgang zal worde dat de Sowjetunie niet langer zal geboekt inzake algehele en algemen n aandringen op een debat in de Alge- ontwapening en anderzijds het gehel ol mene vergadering der Verenigde Na- ontwapeningsprobleem wordt verwng tics over "het plan van Chroesjtsjef zen naar de ontwapeningscommissi voor algehele ontwapening. van tien landen, die in het begin va Gevreesd werd, dat de Russen uit het volgende jaar in Genève bijee D propagandistische overwegingen zou- zal komen. jjj den verlangen, dat hun plan met Als inderdaad deze oplossing wori s voorrang zou worden behandeld. Dit gevonden, hebben beide partijen no^s zou tot een langdurig en onvruchtbaar enkele maanden gelegenheid o debat hebben geleid, omdat Chroesj- voorstellen uit te werken en tsjefs voorstel slechts algemeenhe- ver mogelijk te streven naar e den bevat en er bovendien nog een mecnschappelijk standpunt, dat late h( Brits ontwapeningsplan ligt, dat «n de ontwapeningscommissie vollf eerder werd ingediend dan het Rus- dig kan worden uitgewerkt, slsche. Ook is de mogelijkheid niet uitgeslt^" De vertegenwoordiger van de Sow- ten> dat aan de bijeenkomst van d ar jetunie heeft gisteren in de Politie- ontwapeningscommissie de veelbuo ke commissie van de VN-Assemblee sproken topconferentie van de Grotjac wel het plan van de Russische pre- Vier vooraf zal gaan. mier uitvoerig ter sprake gebracht, Er is in het Westen een neiging c maar hij diende geen formele reso- het topgesprek het karakter van e lutie in. Voorts viel het op, dat hij ontwapeningsconferentie te geven, het Britse plan een zorgvuldige stu- Wellicht kunnen de regeringsleiders die waard achtte. overeenstemming bereiken o^ Hieruit mag worden afgeleid, dat voornaamste principes om de kwesli er Oost en West het eens zullen worden verder over te laten aan de commi^er worden over een resolutie, waarin sle van tien* enerzijds de hoop wordt uitgespro-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2