Volkswagenfabriek wordt N.V. en stichting Rotterdamse Laurenskerk na 19 jaar weer in gebruik ZWITSALETTEN keipen II er af l, NIEK Dame* Komeet van Halley Leden van weercommissie visserij nemen ontslag Ds, L. W. Muns publiceert zijn psalmberijming MAANDAG 26 OKTOBER 1959 lieer in 1933 tart) Evenals De Waarheid heeft het Han- \elsblad een advertentie opgenomen ge nen mijd aan de prestaties van de zogenaam- i ie Duitse democratische republiek. In onze argeloosheid hadden wij gedacht jat. het Algemeen Handelsblad gehan- ield had naar de regel „Pecunia non tiet". Het blijkt evenwel dat deze be- langrijke Amsterdamse krant ook nog uit idealistische motieven heeft gehan- ield. Anders evenwel dan Elseviers weekblad zijn wij de mening toegedaan, iat het bevorderen van contacten en met name van handelsbetrekkingen in het Mj huidige stadium aanbeveling ver- dient het is onwaarschijnlijk, dat de toekomst zal leren dat wij het bij het Ie© rechte eind hebben gehad." Men kan ie© gerust zeggen dat wij wederom in 1933 2. jyn aangeland. Ook toen werden allerlei Bn gouwe betrekkingen met het Nazi-Duits- land, waarvan de zgn. DDR de getrouwe V toortzetter is, ons aanbevolen omdat het 0- ons handelsverkeer zo ten goede zou 2- lomen en omdat het Duitsland van Hit- toch wel zou komen. Ook toen rergat men dat het recht de grondslag aleifun elke staat is en dat een systeem, iteu nend op concentratiekampen, ten opgeschreven terwijl het onze plicht is staten die de menselijke waar- digheid vertreden te verachten en niet te j iverteren. (Els. Weekblad). m Reclameradio Over een week of zes krijgen we dus onze reclameradio en die zal vierentwin- per etmaal gaan uitzenden, het en afschuwelijke aanwinst mag heten. Frappant is echter dat deze Ne derlandse onderneming in Liechtenstein gevestigd zal ivorden en dat de uitzen- ™;»gen zelf verricht zullen worden van een schip buiten de Nederlandse terrl- loriale wateren. Waarom houden we ;r zo'n waarschijnlijk winstgevend bedrijf ^niet binnen de grenzen? Antwoord: om- zr bij ons onzinnige, verzuilde radio- hes tel geen zinnigheid mogelijk blijkt 'ji telfs niet als de toch zo geliefde geldzaic 't geding komt. (De Groene). Spanje Van Nederland wordt soms gezegd, dat iet de Amerikaanse regering te veel op haar wenken bedient, ja zelfs dat onze i™ regering al loopt voordat er is gewenkt. rat'Nu gaan we nog wat verder. Voordat de ■sea iheren De Quay en Luns aandacht hebben geschonken aan de zak, werpt Romme balletje op over Spanjes lidmaat schap van de Navo. Het bloed kruipt waar het niet kan gaan, zullen sommigen cynisch zeggen. Spanje is oppervlakkig gezien, een welgeordend land. Maar 's maatregelen bewijzen hoe be drieglijk die rust is. Niet alleen commu nisten en socialisten worden voortdurend gearresteerd. Ook monarchisten en pro pagandisten voor een partij van het soort dat professor Romme leidt, zijn de slacht offers van het regime. En de ergste scheldwoorden in de pers ivorden voor de Westeuropese christelijk-democrati- sche partijen gereserveerd. V rij Ne land). IHAMEA-C handen ruw of schraal ,-GELElEEüïi Britse belangstelling voor de Y.R.O.N. De N.V. Vrije Radio-omroep Nederland i.o. heeft van een groep Britse zaken lieden uit de levensmiddelen- en ver- bruiksgoederenbranches via een reclame bureau telefonisch het verzoek ontvan gen om na te gaan of het mogelijk is dat de V.R.O.N. ook reclame-uitzendin gen voor Engeland zou kunnen ver zorgen. Het voorlopig bestuur van de V.R.O.N. heeft het verzoek tot bestudering van deze zaak in beraad gehouden. Prinses Bcatrix-zickenhuis. De commis saris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, heeft zaterdagmiddag het nieuwe protestants algemeen ziekenhuis in Culemborg officieel geopend, waarbij hij het tevens de naam gaf: Prinses Bea- trix-ziekenhuis. Compromis Bonn-Hannover (Van c correspondent in Bonn) TNE VOLKSWAGEN der toekomst zal worden geleverd door een onderneming, die dan niet meer het eigendom is van de Westduitse staat, maar die gedeeltelijk naamloze nootschap (met aandelen onder het Westduitse volk) en anderdeels een stichting ter bevordering van weten schap en techniek is. Er is na jaren lange soms zeer heftige strijd einde lijk een compromis tot stand geko men tussen de regering in Bonn (de eigenaresse der V.W.-fabrieken) en de deelstaatregering van Nedersak- sen in Hannover (die vergeefs tracht te eigendomsaanspraken geldig te maken) over de toekomstige bedrijfs vorm der onderneming. Zowel Bonn als Hannover hebben hun in gekregen: 60 pet van het aandelen kapitaal in de nieuwe N.V. zal parti culier worden (in overeenstemming met de plannen der regering in Bonn) en dc resterende 40 pet komen in een stichting (waarin Hannover het V.W.- bedrijf had willen veranderen). Dit compromis bespaart zowel Bonn s Hannover een hele hoop misrèe Hannover was nil. van plan om Bonn hte been dwars te zetten en het daar- o hoog mogelijk te zoeken, d.w.z bij het Constitutionele Hof in Kralsru- he. Het zou dn dat geval jaren hebben geduurd voor dit Hof een uitspraak ?o" hebben kuinnen doen over de vraag, of de regering in Bonn als rechtsopvolg- van de nazi-Reichsregerung en ha- organisaties inderdaad eigenares- der V.W.-fabrieken is en als zoda nig het recht heeft om in het kader haar om staats- en semdstaatsbedri'- partdcutier te maken en haar politiek bezitsspredddng het gigantische fa briekscomplex in Wolfsburg van de hand te doen aan „voiksaandeelhou- ders". Het i£ aan de bekwaamheid van iinister voor het beheer over de ^paatsbedrijven „Schatzminister" dr Lindrath te danken geweest, dat het nu nodig za.l zijn om de vuile V.W - Prins bekeek teijein voor emigranten Prins Bernhard heeft zaterdag bij een bezoek aan de Nederlandse kolonie in de stad Nao Me Toque in Brazilië verklaard, dat binnenkort Nederlandse ingenieurs technici naar de provincie Rio Gran de do Sul zullen komen om de mogelijk heden te bestuderen van de aanleg van tachtig kilometer lang kanaal, dat Porto Alegre, de hoofdstad van de pro- 'e, met de Atlantische oceaan zou moeten verbinden. De Prins, die in gezelschap was van de gouverneur van de provincie, werd har telijk door de Nederlandse immigranten ontvangen. De Prins maakte ook een rondvlucht /er het kustgebied, waar het provinciale bestuur volgend jaar nieuwe Nederland- immigranten zich wil laten vestigen. Het zullen hoofdzakelijk landbouwers en veeboeren zijn. Na de steden Carazinho en Nao Me Toque bezocht te hebben, is Prins Bern hard naar. de watervallen van Inuacu vertrokken om daar de nacht door te brengen. Protestants ziekenhuis Den Boscli uitgebreid Zaterdag heeft de burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. H. Loeff, onder grote belangstelling de nieuwbouw het protestants ziekenhuis aldaar officieel geopend. Door het bijbouwen een nieuwe vleugel, die vrijwel groot is als het bestaande gebouw het Wilhelminapark, heeft dit kenhuis de kinder- en kraamvrouwen afdeling aanzienlij*: kunnen uitbreiden, terwijl de chirurgische afdeling en de operatiekamer een modern onderdak kon worden verschaft. 126) Over de aard van de kometen zullen we het vandaag niet hebben. We willen slechts in herinnering brengen, dat de onverwachte komst van een komeet met haar lichtende staart in alle tijden op de mens grote indruk heeft gemaakt en dat haar verschijnen aan het firmament werd beschouwd, hetzij als een voorteken van naderende rampen, zoals oorlog, hongersnood, ziekten, of de dood van een heerser, hetzij als een gunstig teken voor de uitkomst van een op handen zijnde veldslag. De bekendste van de ruim 1600 ge boekstaafde verschijningen is wellicht die van de komeet van Halley in 1758. Edmund Halley assisteerde aanvankelijk de ge niale Newton bij het onderzoek het gedrag der ko meten en hij be studeerde voor dit doel een groot aan tal beschrijvingen van 24 kometen, die tussen de jaren 1337 genomen. De beschrijvingen van een drietal kometen, die in 1531 door Apian, in 1607 door Keppler cn in 1682 door Halley zelf waren bestudeerd, ver toonden een zó grote overeenkomst, dat Halley daaruit concludeerde met één en dezelfde komeet te maken te hebben. Haar omlooptijd moest dan ongeveer 75 Jaar bedragen en Halley deed de voor die dagen vermetele stap door de herverechijning van de komeet in het Jaar 1758 te voorspel len. „Wanneer deze voorspelling uit komt, ls er geen reden aan de terug keer van andere kometen te twij felen", meende hij. gekregen. Toen het Jaar 1758 begon En in beginsel heeft hij gelijk gekregen. Toen het jaar 1758 begon te naderen sloegen de astronomen aan het rekenen en kwamen tot de conclusie, dat de komeet weliswaar zou verschijnen, maar dat er enig oponthoud in het reisprogramma moest zijn opgetreden, omdat de reu zenplaneten Jupiter en Saturnus de komeet een eind uit haar baan had den getrokken. Deze vertraging was overigens niet onwelkom, want drie vooraanstaande wiskundigen waren volle zes maanden doende om dit geval uit te rekenen. Zij voorspelden, dat de komeet op 13 april van het jaar 1759 zich het dichtst bü de zon zou bevinden, en de sterrenwachten maakten zich op om met hun kijkers het firmament met de grootste nauw gezetheid af te TOCH IS HET ZO! Ma a Ironie, het bittere de schap niet gegeven de triomf van hun kennis en scherp zinnigheid In volle teugen te genieten, int het de amateur Palitzsch, een kleine boer by Dresden, die de komeet in de kerstnacht van 1758 het eerst ontdekte. De waardigheid der wetenschap werd echter glorieus hersteld, toen bleek dat de komeet op 12 maart van het volgende jaar de zon het dichtst was genaderd, wat dus slechts een maand verschil nlt- maakte met de voorspelde datum. In 1835 cn in 1910 werd de komeet van Halley (zoals zy In het vervolg zou heten) opnieuw waargenomen. En toen haar geschiedenis wat nauw keuriger werd nagegaan, bleek zy op verscheidene merkwaardige mo menten in de menseiyke geschiede nis aan de hemelkoepel te zyn verschenen. Daarover een volgende keer. 60 procent voor Duitse volk was buiten te hangen en dat de grote regeringspartij C.D.U.-C.S.U. nog 5 de volgende algemene verkiezingen de herfst van 1961 haar reeds jaren ge kondigde plan om „Volkswagenaand len" onder de mensen te brengen zal kun nen ver wezenlijken. De vakbeweging Er is nu nóg een organisatie, die roet in het eten wil gooien. Dat is de overkoepelende organisatie der West duitsc vakvereniging, de eeDeutsche Gewerkschafts Bund" D.G.B. In he* D.G.B.-orgaan stond dezer dagen te lezen, dat ook de D.G.B. aanspraken doet gelden op het eigendom „Volkswagen"-fabrieken en wel op grond van het feit, dat de fabrieker werden gebouwd met de gelden, die door de nazi's van dc vakbonden wer den gestolen, toen zij deze in 1933 op doekten. Het is evenwel hoogst on waarschijnlijk, dat de D.G.B. met deze aanspraken nog iets zal bereiken. In de Bondsdag is intussen door de regering een voor-wetje Ingediend, dat uit slechts één paragraaf bestaat. Daar in staaf vermeld, dat de V.W.-fabrie ken het eigendom van de Bondsrege ring zijn, die daarmede haar eigendom ook wettelijk wilde documenteren. D» indiening vam dit wetje heeft de lands regering van Nedersaksen in Hannover op het tapijt gebracht. Wanneer nl. de Bondsdag dit wetje bij meerderheid zot' hebben aangenomen (die zeker was, aangezien de regeringspartij de absolu leerderheid bezit en bovendien ook de liberale partij aan haar ka.nt stond) zouden daarmede voor Hannovep wel alle kansen zijn verdwenen om bij ie verdeling van de V.W .-taart ook nog :en stukje te krijgen. Teneinde nog inigszins medezeggenschap te krijgen, noest de Nedersaksisohe regering wel :eer snel trachten met Bonn tot ee" ompromds te geraken. Zij moest daarbij het eigendom van Bonn erkennen, maar "0 pet der aandelen uit de sper- minderheid (Bonn krijgt de andere 20 maar beide doeen hun aandelen in stichfingspot ter bevordering van :nschap en techniek) was zoetigheid genoeg om deze bittere pil, die Hann- jarenlang in de keel heeft gezeten. >r is dit compromis ook, omdat het juist een landsregering onder leiding go ci a aLdem o k ra ten (die tegen de privatiseringsplannen der Bonnse rege ring zijn) is geweest, die het moest accepteren. De koers De „denationalisatie" van de V.W.- fabrieken is jarenlang een van de meest-besproken en heftigst-omstreden onderwerpen der binnenlandse politiek West-Duiteland geweest. Dit hield ook verband met het feit, fabrieken wel de grootst in West-Europa zijn, me van 1 miljard mark 2.7 ïiljard dat de V.W.- autofabriek een waarde :en jaarlijkse lark, bij een officieel aandelenkapitaal joen mark dat bij de uitgifte van de ..Volkswagenaandelen" tot 1 miljard zal worden verhoogd. Het is de bedoeling in tranches van 200300 miljoen mark „Volkswagenaan delen" uit te geven in coupures van 100 mark. De vraag is slechts tegen welke koers deze „Volkswagenaandelen" zullen wor den uitgegeven. Het lijkt vrijwel onmo gelijk, dat zij a pari zullen worden uit gegeven, wil de Bondsregering zich niet het verwijt op de hals halen de V.W.-fabrieken „op de uitverkoop" te hebben gegooid. Gezi ende verkoopwaar de van de fabrieken die al naar ka- riitalisering tussen de 2 en de 6 mil jard mark ligt zal de uitgiftckoers veel hoger dan 100 moeten liggen. Des kundigen spreken van tussen de 350 cn 100 procent. Koningin woonde openingssamenkomst bi] Van een onzer redacteuren) KONINGIN JULIANA heeft zaterdag de openingssamenkomst bijge woond in de Grote of Sint-Laurenskerk te Rotterdam, waarin gisteren voor het eerst na bijna twintig jaar weer een kerkdienst is gehouden. Te voren had de Vorstin een bezoek gebracht aan het ziekenhuis Dijkzigt en de Rotterdmase Schouwburg, waarna zij de lunch gebruikte ten huize van burgemeester mr. G. E. van Walsum. De samenkomst in de kerk werd verder bijgewoond door de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, de commissaris der Koningin yn Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, burgemeester Van Walsum en allen die door werk, financiële of andere steun hebben bijgedragen aan de restau ratie. De Koningin werd verwelkomd door dr. H. J Eykman en mr. Ph. A. J. Mees, voorzitter en vice-voorzitter van het col lege van gecommitteerden tot de zaken van de Hervormde gemeente Rotterdam- Na samenzang van gezang 149 de ver zen 1 en 2 memoreerde dr. Eykman de geschiedenis van de restauratie, sinds de verwoesting van de kerk op 14 mei 1940. De herbouw kon tot stand komen dank zij vele giften. Symbool „Ons gezag is ondergraven ONS GEZAG IS ONDERGRAVEN. Het heeft geen zin meer". Dat is de mening van de vijf leden van de weercommissie te IJmuiden, ingesteld bij Collectieve Arbeids Overeenkomst voor de grote trawl- visserij. Het vijftal heeft besloten alle werkzaamheden voor de commissie te eindigen en zijn ontslag aan te bieden. „Laten reder, schipper, walschip- per en bemanning voortaan maar naar het KNMI gaan", zo merken zij voorts op. Zij zien in, dat de belangen van werknemers en werkgevers door deze gang van zaken worden geschaad, maar er is voor de vijf com missieleden thans geen andere weg. Zij werden niet gehoord door het Gerechtshof te Amsterdam, terwijl op die zitting wel een KNMI-des- kundige kwam verklaren, dat hij niet bepaald overtuigd was van de weer kundige capaciteiten van de commissieleden. studeerden de wind en hielden rekening met velerlei omstandigheden. De Bilt kan ook een advies geven, maar baseert zich dan op de gegevens van de k-ust. Wij ken nen die kust echter. En heel belangrijk is. dat wij ook het type 6chip kennen, dat moet uitvaren. Juist dat kan het KNMI niet beoordelen". te IJmuiden, uiteengezet, dat geen de vijif leden het erg vindt te worden uitgemaakt voor amateur of Enkhuizer almanak-lezer. „Maar", aldus de heer ,wij hebben onze functies". In IJmuiden en wijde omgeving kent men de heter Verwaijen, als directeur der ge meentelijke visserijsehool (met eerste ituurrnanspapieren en de ervaring van vele jaren grote zeilvaart), de heer Dijk huizen als nautisch deskundige der scheepvaartinspectie (met 20 jaar vaar- tijd als stuurman en kapitein ter grote handelsvaart), de heer Kuyper als haven- het Staatsvissershavenbe- drijf (met 15 jaar vaantijd als stuurman) de heer J. Stam als leraar visserij- school (met stuiurmans- en schippersdi- ploma en vijftien jaar vaantijd als sluur- sebipper ter visserij). Gefundeerd 'anneer ons advies werd gevraagd, n we een gefundeerd advies", aldus de heer Verwaijen. „We luisterden naar het KNMI, lazen de barometer af, be- ieledcn betreuren het, dat zy niet zyn gehoord. Er zyn voor het Gerechtshof dingen gezegd, die niet overeenkomstig de waarheid zyn. Op die bewuste stormdag zyn wel de- gclyk visscryschepcn naar zee ver trokken: de KW 78 tweemaal voor een proefvaart en de VL. 131 en dc TX. 51 om naar de visgronden te ver trekken. Wat nu? Er zal iets op gevonden moe ten worden, want met een beroep op het KNMI komt men er niet. In de CAO komt een weercommissie en geen KNMI voor. De zaak zal echter nog wel een vervolg hebben, wamt de vissers eisen een vergoeding. De ontwikkeling moet worden afgewacht. tauratie ondanks vele bezwaren toch ter hand is genomen, omdat men dit kerk gebouw wilde zien als een symbool van de band met het verleden- De burgemees ter sprak de hoop uit dat de Hervormde gemeente de kerk zal gebruiken in een breed geïnterpreteerde oecumenische zin, door haar in voorkomende gevallen ook aan andere kerkgemeenschappen af te staan. De praeses van de centrale kerke- raad, ds. J. C. J. Dijkstra, zei ten slotte dat de bijeenkomst van deze middag ge karakteriseerd is als een van burgerlijk- stedelijke aard. „Dit als afgrenzing var de dag van morgen, waarnneer de eerstf kei kdiensten worden gehouden. Lauren s-d u kaai Na dc dienst kreeg koningin Juliana het eerste exemplaar van de gouden Lau- rens-dukaat aangeboden. Deze dukaat loont aan de ene zydc Simson die de leeuw verslaat en aan de andere zydc de Sint-Laurenskerk met het transeptge- deeltc in dc stellingen. Deze dukaten wor den in de handel gebracht cn de op brengst komt ten goede aan de restau ratie van de kerk. De eerste dienst in de Sint-Laurens kerk op zondagmorgen werd geleid door drie predikanten. Ds. Dijkstra verzorgde de liturgie, ds. G. de Ru hield de eerste preek en ds. G. J. H. Gijmink bediende het Heilig Avondmaal- In zijn preek naar aanleiding van Psalm 65 vers 6 zei ds. De Ru onder meer: „Men zegt dat God in de kerk woont, en hiermede wordt bedoeld dat wij Hem daar ontmoeten in Zijn Woord. En waar het Woord is. daar ontstaat de kerk, daar Nieuwe vorm van roulette in A'dam In Amsterdam kan men sinds zaterdag avond aan de speeltafel een gokje wa gen. Politiefunctionarissen hebben zich aan de speeltafels in hotel Slotania te Amsterdam-Slotermeer uitvoerig laten voorlichten over de regels van dit dóór de promotor de heer Gustavus uit Berlijn zo genoemde waarnemingsspel. De organisatoren menen hiermee een wettelijk toelaatbare vorm van het rou lettespel te hebben gevonden. Om het besloten karakter van het spel te be waren, heeft men opgericht de Casino club Slotania, waarvoor volgens de orga- oren grote belangstelling blijkt te bestaan. Hoofdinspecteur C. Mouwen deelde mee dat hij zich uitvoerig over dit spel wil laten voorlichten om een rapport uit te brengen aan de officier van justitie, die daarna op zijn beurt zal beslissen over het al dan niet instellen van een vervolging. De echtgenote van \V. van R. is zondag per vliegtuig- in New York aangekomen. Van R„ marconist van de Utrecht, zit in Boston gevangen in afwachting van zijn proces. Hij wordt verdacht van moord op een vrouwelijke passagier var Utrecht, op welk schip hij werkte. wordt Zijn stem gehoord." Na afloop van deze eerste dienst was er een samenkomst in gebouw De Heuvel tegenover dc St. Laurens, cn daar be tuigde de gemeente nogmaals haar dank voor dc restauratie door het aanbieden van geschenken. Ds. F. Oberman over handigde een spaarboekje met f 8000, de opbrengst van een lepeltjesactie, het col lege van diakenen bood een ameublement aan en hel college van jeugdcollcctanten een zilveren kandelaar met drie armen. In het ziekenhuis Zaterdagmorgen had de Koningin nog een bezoek gebracht aan het ziekenhuis Dykzigt. Zij begon haar rondwandeling op de revalidatieafdeling en toonde veel interesse voor de verrichtingen van de Hare Majesteit in de Laurens kerk tijdens de bijeenkomst van werkers met hoofd hand, die op enigerlei wijze zijn betrokken bij de herbouw van dit kerkelijke en culturele centrum van Rotterdam. Met deze bijeenkomst is het tran septgedeelte van de Laurens kerk weer als kerk in gebruik genomen. Op de voorgrond de doopvont van Hans Petri. patiënten en het werk van de verpleeg sters- Vervolgens passeerde de Vorstin de afdeling arbeidstherapie, een ver- pleegeenheid en de lokaliteiten voor e.h.b.o. en handenarbeid, waarna haar geestdriftig uitgeleide werd gedaan. In de hal van de Rotterdamse Schouwburg bood het elfjarig dochtertje van de direc teur van de Rotterdamse kunststichting, Willemijn Hofman, de Koningin bloemen Daarna woonde de hoge bezoekster een gedeelte bij van een repetitie van het toneelstuk „Hot summer night", waar van op 6 november de première gaat. Na deze fragmenten onderhield de Koningin zich geruime tijd met de regisseur Ton Lutz en de spelers Enny Meunier, Ina Faassen en Donald Jones. Om even over half één vertrok konin gin Juliana weer, om ten huize van bur gemeester Van Walsum de lunch te ge bruiken- Eerste eisze moet zingbaar zijn (Van - verslaggevers) Omstreeks 20 november a.s. zal een euwe psalmberijming van de pers ko- ds. L. W. Muns, gerefor- predikant te Utrecht-Zuid, de Misschien zal menigeen de schouders ophalen en zich afvragen of dan nog niet genoeg is op dit gebied? Daarop antwoordt ds. Muns echter: ,Nee, er zijn te weinig berijmingen en :k hoop, dat er nog meer voor den dag zullen komen". Dit lijkt allemaal een beetje vreemd. Maar ds. Muns is van mening, dat een belangrijke zaak als de nieuwe psalm berijming alleen maar tot stand mag ko nadat talrijke proeven zijn beke- :n getoetst. Want al worden som- misschien ongeduldig, volgens ds. Muns is het op dit ogenblik nog lang iver, dat men in Nederland tot ivaardbare berijming kan komen, ds. Muns met zijn berijming be doelt, zal men kunnen lezen in de vrij oerige inleiding die hij aan de eigen lijke berijming vooraf laat gaan. Het be- rijmen van psalmen is gebonden aan be paalde regels. Worden deze verwaar loosd, dan zullen ze niet goed „zing baar", dus liturgisch onverantwoord zijn. Want dit staat bij de psalmberijming voorop: zij wordt niet gemaakt om als een bundel poëzie de schone letteren te verrijken, maar om de gemeentezang te dienen. Een psalmberijming behoeft geen litterair werk te zijn, al zou het kun nen gebeuren dat er inderdaad poëzie in voorkwam. Dat is echter niet de op zet. Een psalmberijming moet uiteraard beantwoorden aan de regels der esthe tica, maar vóór alles behoort zij zing baar te zijn. Volgens ds. Muns i rijming het geval. Er lijk zangproeven mee ne kring maar ook i dat met zijn be- zijn al herhaalde- genomen, in klei- Achttien jaar arbeid De berijming van ds. Muns komt na melijk niet uit de lucht vallen. Reeds als jongen had deze, thans 39 jaar oude predikant grote belangstelling voor de psalmberijming, speciaal voor de mu- ziek-technische beginselen daarvan. Zeer bekwame schoonmaker gezocht Later bestudeerde hij tal van andere berijmingen. Als gymnasiast begon hij al psalmen opnieuw te berijmen, maar pas als theologisch student vatte hij dit Omstreeks 1941 kwam hij in contact met prof. dr. G. van der Leeuw, die voor de studenten van de Vrije Univer siteit een lezing over liturgie had ge houden. De jonge theologant waagde het om aan de hoogleraar een van de weinige experts op dit gebied een 25-tal van zijn nieuw berijmde psalmen ter beoordeling te geven. Tot zijn grote verrassing schreef prof. Van der Leeuw hem, dat hij deze psalmen liturgisch al leszins verantwoord achtte; ze waren goed leesbaar, goed zingbaar en ze slo ten goed aan bij de bijbeltekst. Uit deze beoordeling putte de berijmer moed om door te gaan. Weldra kon hij dat doen in zijn eerste gemeente. De Hey-Tuindorp, maar vooral in het Friese Berlikum, de tweede standplaats, schoot hij op. In zijn twee stadsgemeenten Rot terdam-Zuid en Utrecht-Zuid ging het wat moeilijker, maar ongeveer een jaar geleden was het hele werk gereed, acht tien jaar na het begin. Naast de Proeve99 Ds. Muns heeft zijn berijming in por tefeuille gehouden, toen hij hoorde dat de „Proeve" van 110 psalmen uitkwam. Misschien zou deze Proeve de oplossing brengen, dacht hij. Dit was echter al lerminst het geval. Hoe waardevol deze Proeve op verschillende punten volgens ds. Muns is, zij heeft naast een in diverse psalmen aanwijsbare onjuiste weergave van de bijbeltekst dit be zwaar dat zij niet klaar is voor de ge meentezang. Dit constaterende heeft ds. Muns be sloten zijn berijming toch de wereld in te sturen. De uitgever J. Niemeijer te Groningen zorgt daarvoor. Omdat men de prijs zo laag mogelijk wil houden (ongeveer f3.50, omvang 200 pagina's) moeten uitgever en auteur wel afzien Ds. Muns heeft geen stichting of co mité in het leven willen roepen dat als reclame-instituut voor zijn berijming fungeert, zoals dat bij andere berijmin gen het geval is. Hij verlangt ook niet dat enige kerk de „berijming-Muns" zou invoeren. Er moet een goede berijming komen, voor alle kerken aanvaardbaar, die samengesteld is uit het beste van verschillende berijmingen. Deze metho de is ook in 1773 gevolgd. Dat kost natuurlijk veel tijd. Maar het gaat om een uiterst belangrijke zaak die geen haastwerk toestaat. Jacht op lege haring is weer begonnen Texelse en Urker vissersvaartuigen zijn weer in Breskens gearriveerd om. even als voorgaande jaren, achter de lege haring (haring, die al kuit geschoten heeft) te gaan. Deze haringvangst duurt gewoonlijk van half oktober tot half maart en de haring wordt in Breskens gemijnd. De haring wordt gevangen onder de Franse en Belgische kusten en in grote hoeveelheden uitgevoerd naar Duitsland, België en Rusland. Vele Texelse en Urker vissers kiezen dan gedurende deze pe riode Breskens als thuishaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5