Jlicumc GTouranl Nehroe: Wij zullen onze grond verdedigen Communistische partij uiteengevallen ADENAUER VOORSTANDER VAN VROEG TOPGESPREK Huwelijk Sjah in december? Eerste Ambonese woonwijk komt in Moordrecht Massabetoging in Cuba tegen agressie Nieuw gerucht om roepiah DebréKwestie-Algerije volgend jaar opgelost DELTAWERKERS KWAMEN HUN HUIS NIET UIT MAANDAG 26 OKTOBER 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES' f 0.20 per millimeter Familieberichten fülH pei millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11702 Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastict) is gbfbltocn myn bert ia tcgbenspoct" LAURENSKERK i gebruik Zie pagina 5 60 PCT.-volks-ivagens Zie pagina 5 SPORT van ZATERDAG (Zie pagina 6 en 7) Felle reacties op bloedbad in Ladach 150 jonge Hongaren wachten op hun terechtstelling O Ed Sullivan van de Columbia Broad casting System t.v. heeft er bij de Ame rikaanse kijkers op aangedrongen een beroep op premier Chroesjtsjef te doen om de levens van 150 Hongaarse jongelui te redden. Sullivan zei dat de jongens en meisjes in een gevangenis in Boedapest wachten op hun terechtstelling wegens hun aan deel in de Hongaarse opstand van 1956. Zij zijn allen nog geen 18 jaar. Tegenover journalisten vertelde Sulli van dat hij door dr. Bela Fabian, de voor zitter van de federatie van Hongaarse oud-politieke gevangenen, op de hoogte was gesteld van het lot van de jongelui. Fabian zei de inlichtingen te hebben ge kregen in brieven die uit Hongarije zijn gesmokkeld. De Hongaarse wet, aldus Fabian, ver biedt de terechtstelling van personen on der de 18 jaar. Hij zei dat deze kinderen slechts 13 en 14 jaar oud waren toen zij aan de opstand deelnamen. „Zodra zij 18 zijn", beweerde hij, „zul len zij uit de gevangenis worden gehaald en worden terechtgesteld". Sullivan meent dat Chroesjtsjef zal willen ingrijpen in de zaak. Hij drong er bij de kijkers op aan geen dreigende of onbehoorlijke brieven te sturen, maar alleen Chroesjtsjef te vragen de kinderen te redden. Decimaal muntstelsel in Zuid-Afrika Zuid-Afrika zal op 2 februari 1961 over gaan op het decimale muntstelsel, waa de in honderd centen verdeelde „Rand' het pond sterling zal vervangen. De waarde wordt f 5.32. Alle bankbiljetten en zilveren munten met uitzondering van de halve kroon blijven in omloop tegen ongewijzigde waarden. Indiaas grondgebied heeft tot de volgende ontwikkelingen geleid: premier Nehroe heeft verklaard dat zijn lar.d niet door de knieën gaat uit vrees voor dreigementen; de Indiase luchtmacht is in staat van alarm gebracht; de communistische partij van India heeft zich in drieën gedeeld. Nehroe, d'ie zaterdag op een bijeen komst in Meeroet sprak, zei dat het ".dent te Ladach de bebrek- m India en China verder be dorven heeft en dat h»t ook in andere delen van de wereld nadelige gevolgen zal hebben. Hij spoorde het volk echter kalm te blijven en zich niet door gevoelens van emotie te laten meeslepen. Chiina en Indlia zijn beide grote lan den, aldus Nehroe, en wanneer er een conflict tussen zulke landen bestaat, grote verantwoordelijkheid op hun leicers De toestand heeft grote bezorgdheid gewekt. Ik zeg echter niet dat over dit geschil oorlog met China zal worden ge voerd. voegde hij eraan toe. Maar wat er ook gebeurt, wij zullen onze grond ver dedigen. In welingelichte kringen te New Delhi zei men, dat verbreking van de plomatieke betrekkingen tussen India China mogelijk is, al achtte men t dergelijke maatregel in de nabije -t komst nog niet waarschijnlijk. Dc Indiase luchtmacht staat voor i welhaast onmogelijke taak, als er v sterkingen naar het infiltraticgebicd Ladach moeten worden getransportee Het weer is te slecht om te vliegen, ter wijl door de sneeuw het vliegveld dat het dichtst bij dc grens ligt. slechts en kele uren per dag kan worden gebruikt De Ind.ia'se communistische partij heeft een resolutie gepubliceerd wï „Ontwapening het enige punt" "BONDSKANSELIER Adenauer -L* die blijkens mededelingen van de Franse premier Debré binnen en kele weken een bezoek aan Parijs zal brengen heeft zich voorstan der van een topconferentie, te hou den tussen december en mei, ver klaard. Adenauer sprak op de slotzitting van het congres der Christen-democratische partij van de staat Baden. Hij noemde wel geen datum, maar liet merken, het door De Gaulle genoemde tijdstip in mei of juni ongeschikt te achten. Een topconferentie is absoluut noodza kelijk, aldus Adenauer. Het Westen dient echter terdege voorbereid te zijn. Wij moeten het eens zijn over alle ter sprake komende problemen. Adenauer staat niet op Westduitse deel neming aan de conferentie. Wij willen niet dat ook maar iemand gelegenheid krijgt Duitsland de schuld te geven als de conferentie mislukt. Wel acht Adenauer het wenselijk, dat West-Duitsland tijdens de voorbereiding wordt geraadpleegd en dat de Grote Vier geen enkele beslissing zullen nemen, schadelijk voor de Duitse belangen. Ontwapening moet volgens de West duitse kanselier het enige punt van de topconferentie zijn. Wordt op het punt van gecontroleerde ontwapening voort gang gemaakt, dan wordt de oplossing van de Duitse kwestie op den duur een voudiger, aldus Adenauer. Ohroesjtsjef. Volgens de Russische bladen voelen de Fransen zich zeer gevleid door de komst van de pre mier. De Parijse correspondent van Prawda schrijft, dat de voldoening, waarmee het Franse volk het nieuws over Chroesjtsjefs komst heeft opge nomen een grote wijziging betekent in de Franse openbare mening. Dc topconferentie houdt ook dc Engclsi eerste minister bezig. Macmillan weet. zolang de datum van de conferentie in dc mist blijft, niet of hij de uitnodiging van Argentinië, om eens in Buenos Aires te komen kijken, kan aanvaarden. Chroesjtsjef Intussen is het wel duidelijk ge worden, dat Adenauer eerder in Pa rijs zal zijn dat de Russische premier Volgens doorgaans betrouwbare kringen te Teheran zal de Sjah var Perzië, die vandaag 40 jaar is ge worden, omstreeks kerstfeest in zij paleis in de Perzische hoofdstad me de 21-jarige Farah Diba, student, in de 'architectuur, in het huwelijk treden. Volgens familieleden van Farah Diba ontmoetten de Sjah er. meisje elkaar op een feestje ten ze van de Sjah. IjMMaWilB SCHUIMRUBBERBED optreden van communistisch China ■dt veroordeeld. De partij is thans in drieën gescheurd. De ene groep wil een nationaListLsOher politiek, een andere stelt de internationale solidariteit van 2t communisme boven alles en de der- groep neemt een tussenstandpunt in. De dagbladen in India, spreken over het incident als over een slachtpartij. Zij melden dat de Chinezen zich hadden ingegraven op de top van een heuvel vandaar, zonder waarschuwing, met -tieren en machinegeweren het vuur hadden geopend op de slechts met ge- n gewapende Indiërs. mmunislisch China heeft intussen India in een nota laten weten dat de stoffelijke resten van negen Indiase po litiemannen geborgen zijn en dat zeven Indiërs gevangen genomen zijn. New- Delhi had eerder meegedeeld dat bij de Chinese hinderlaag 17 politiemannen gesneuveld waren. Aangezien de Chinese nota opheldering geeft over het lot 16 man, wordt aangenomen dat politieman vermist wordt. In de nota van Peking wordt meege deeld dat drie Indiërs in hetzelfde gebied op 20 oktober gevangen genomen zijn. Volgens New Dehli zijn dit waarschijn lijk dezelfde twee politiemannen en dra ger die vermist werden na een patrouille op de dag voor de hinderlaag. De Scheveningse „ongéluks- logger" Sch. 275 Arendje is zaterdagmiddag door de sleep boot Simson de haven van IJmuiden binnen gesleept, zo als deze foto laat zien. De log ger had even tevoren in volle zee op weg naar de visgronden pech aan de motor gekregen, doordat vuil in de oliepomp was geraakt. Het euvel was echter snel verholpen en van morgen kon het schip weer zee kiezen. WOONOORDEN WORDEN VERVANGEN Zaterdagmiddag heeft prinses Beatrix een bezoek gebracht aan het internationale concours hip- pique „Jumping Amsterdam" in het RAI-gebouw. Zij liet zich uit voerig voorlichten door de voor zitter, dr. J. H. Tetzner. Volgend jaar begint men in Moordrecht met de bouw van de eerste „open" woon wijk voor Ambonezen in Nederland. Het is de bedoeling dat er in ongeveer vijftien Nederlandse gemeenten zulke wijken ko men ter vervanging van de meeste der 71 woonoorden. Op het ogenblik vertoeven in de woon oorden 19.027 Ambonezen. Tot hen beho- 3108 gezinnen met 17.887 gezinsleden voorts 1140 alleenstaanden. Enkele honderden Ambonezen, onder wie velen net een Nederlandse man of vrouw getrouwd zijn, beschikken over een nor male woning of kamer in een dorp of Over de vestiging van open Ambonese woonwijken is reeds overeenstemming bereikt met de gemeenten Delfzijl, Moor drecht. Appingedam, Leerdam, Tiel en Heer (Limburg). Met een tiental andere gemeenten voert het commissariaat Am- bonezenzorg nog onderhandelingen. De woningen die in de open wijken ge bouwd zullen worden, moeten vanzelf- Castro neemt VS onder vuur T)REMIER FIDEL CASTRO heeft de Cubanen opgeroepen een massa- *- betoging te houden tegen de „buitenlandse agressie" wat in dit ge val betekent: tegen de Verenigde Staten. Castro, die thans de ernstigste crisis doormaakt die zijn tien maanden oude regime heeft gekend, had de massa-bijeenkomst eerst aangekondigd tegen de luchtaanvallen op Cu baans grondgebied. Te elfder ure werd het motto echter gewijzigd buitenlandse agressie. De premier verklaarde, te doelen op jambardementen en beschietingen uit de ucht door vliegtuigen, bemand door oor logsmisdadigers die hun domicilie in de Verenigde Staten hebben. In Washington heeft de Amerikaanse •egering bekendgemaakt, dat zij bereid is nlichtingen te verstrekken over de vlieg tuigen die pamfletten uitwierpen bo- Havai Amerika zal dit doen van de orgai iag bijeen- lale c Amerikac Het Cubaanse vakverbond heeft vandaag een volledige stillegging vi werk aangekondigd in dc hoofdstad drie omliggende provincies, om he tal betogers zo groot mogelijk te laten ïiju Ondanks dreigementen van de Cubaan se regering dat vreemde vliegtuigen on middellijk zullen worden neergeschoten bevond zich in het weekeinde weer een liegtuigje boven Havanna, dat pamflet- en uitwierp. Zij zijn ondertekend door de .Christelijk di In de pamfletten worden de Cubanen opgeroepen niet de Verenigde Stater amfletten een rechtvaardige! radicale landhervorming er irbod de ?che p verkiezingen geëist De re gering van Cuba heeft onlangs bekend gemaakt dat de eerste vier jaar geer verkiezingen zullen worden uitgeschre- Hechtenis De Cubaanse regering heeft de Verenij le Staten verzocht Pedro Luis Diaz Lan lie de hand zou hebben gehad in de ui irping van pamfletten en naar Ame uitgeweken, in voorlopige hechten stellen. Lanz is de voormalige bevelheh- de Cubaanse luchtmacht. Het u echter nog niet op het An kaanse ministerie van buitenlandse zaken ijn ontvangen. Het ministerie van justitie zal eventueel beslissen of Lanz, die volgens de Ameri kaanse recherche inderdaad pamfletten ft laten uitstrooien, daarmee ook de Amerikaanse wetten heeft overtreden. heeft inmiddels tegengesproken, (lat zijn vliegtuigen ook bommen op Ha vanna hebben geworpen. De burgers van Havanna die bij luchtincidentcn zijn ge dood of gewond, aldus Lanz, zijn hel slachtoffer geworden van het wilde schie ten van dc Cubaanse luchtafweer. Russisch persbureau Algerijnen bereid strijd te staken Het Russische persbureau Tass meldd vandaag uit Kairo, dat de voorlopige Al gerijnse regering van plan is haar rebel lenleger te bevelen het vuren te staken, indien de Franse regering hiertoe ook bereid is. Volgens Tass hebben de rebel len gisteren een verklaring van deze strekking uitgegeven. Indien Frankrijk er niet mee instemt de militaire operaties te beëindigen, dan zou, aldus de verklaring, de Franse regering verantwoordelijk zijn voor de voortzet ting van de oorlog in Algerije. VS versterken leger in Laos grondig Volgens de New l'ork Times maakt Washington haast met de uitvoering van plannen tot versterking van he Laotiaanse leger. De V.S. zouden in het bijzonder dt opleiding in het gebruik van Ameri kaanse wapens, die de laatste maanden n steeds grotere hoeveelheden naar Laos :ijin gezonden, grondiger willen laten ge Naar het blak schrijft, hadden Frank rijk en de Verenigde Staten samen de Bannen uitgewerkt en de Fransen waren .'eraintwoordelijk voor de „tactische" op ei ding. Maar in bevoegde kringen is ildus de New York Times, gezegd dat ie Amerikaanse deskundigen ontevreden lijn over de Franse bijdrage. Amerikaan- ;e militairen zouden verbaasd zijn over ie onvoldoende paraatheid van het La" tiaanse leger na vier jaar opleiding en oefening door de Fransen. Dronken man tracht bejaarden te wurgen In Zuidlaren is vechtpartij de 48-jarige D. R. wond naar het ziekenhuis te Groningen gebracht. In de woning van het bejaarde echtpaar R„ waar onder anderen D. R. en de 55-jarige A. W. aanwezig waren, ontstond op een gegeven ogenblik ruzie Later ging het echtpaar weer met R en W. naar een in de buurt gelegen café, Toen men weer thuis gekomen was. ontstond er een complete veldslag. Op een gegeven ogenblik had R. de oude mensen onder zich liggen en hij poogde A. die de moeilijkheden sprekend op de gezinsgrootte van de Am bonezen worden afgestemd, maar het zul len gewone Nederlandse huizen zijn. Het is niet onmogelijk dat er in de Ambonese wijken ook aparte Ambonese kerken ko men. Dit zal grotendeels van de wensen der Ambonezen zelf afhangen. Afzonder lijke scholen zullen echter in de wijken niet gebouwd worden. Dat is trouwens ook bij de woonoorden niet gebeurd. T ransplantaties in Rusland De Russische dokter, die met succes de koppen van honden getransplanteerd heeft, heeft nu harten in twee honden ge plaatst. Dr. Vladimir Demikhof van het eerste Moskouse medische instituut, zei te hopen, voor het eind van het jaar een hart in een mens te kunnen plaatsen. Op een perconferentie zei hij gisteren, dat de waarde van de proeven deze was. dat dat deze de mensheid in staat zouden stellen een „aanvullend" hart in mens te plaatsen, om de taak var oorspronkelijk hart te verlichten tijdens operatie of een langdurige ziekte. had aankoi had binnen g( hij R. een paar slagen op het hoofd toediende Deze werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd. Het is in de omgeving bekend, dat R zeer agressief wordt, wanneer hij ge dronken heeft. Dit is reeds acht jaar geleden gebleken toen hij te Kielwinde- weer een vrouw heeft gewurgd. A. is door dc rijkspolitic gearresteerd DIEPVRJESBLOED Een Amerikaanse chemische fabriek heeft meegedeeld een methode te heb ontdekt om menselijk bloed in be en toestand zeker drie jaar te kun bewaren. In de Nederlandse zieken huispraktijk kan men het bloed voor rechtstreekse transfusies nu nog slechts .tal dagen in de ijskast bij e bepaalde temperatuur eoe dhoudi Hoogstens drie weken blijft 't land nog bruikbaar voor proefnemingen. Zoveel nogelijk gaat het bloed echter nog de :elfde dag van donor naar patiënt. Gedroogd bloedplasma kon echter •eeds twee a drie jaar goed geconser- 'eerd blijven. Duitse arts krijgt 15 jaar voor moord op zijn ouders Het gerechtshof in de Westduitse stad Konstanz heeft zaterdag de 44-jarig? Oostduitse arts dr. Karl Sroka uit Po-ts dam tot vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord op zijn ouders Sroka heeft drie jaar geleden in de woning van zijn ouders te Potsdam zijn vader met een hamer en zijn moeder met een scheermes vermoord. Hij is tu- 1-5 jaar veroordeeld, omdat het gerecht-* hof van oordeel was dat hij wegens zijn psychische toestand slechts in beperkte mate voor zijn daad verantwoordelijk gesteld kon worden. De justitiële autoriteiten van West- Oost-Duitsland hebben in dit proce* nauw met elkaar samengewerkt. Sroka is in West-Duitsland berecht, omdat hij na zijn vlucht uit Oost-Duitsland in Kon stanz is gearresteerd In Oost-Duitslan.i bestaat de doodstraf nog. De Indonesische premier Djuanda „i de minister van voorlichting Ma- lidi hebben geruchten tegengesproken, dat ook de biljetten van 100 en 500 oepiah gedevalueerd zouden worden. J'en gevolge van deze geruchten stond het zakenleven te Djakarta bijna ge heel stil. De restaurants, die zater dagavond gewoonlijk druk bezet zijn, deden ditmaal de luiken voor de ra- len en de winkels bleven dicht. Het erucht ging, dat Sukarno woensdag bij zijn bezoek aan Soerabaia belang rijke mededelingen over geldbesnoei- ng zou doen. Maladi dreigde met strenge straffen tegen personen, die zouden weigeren de bankbiljetten te aanvaarden. Djuanda eide, dat de president geen financiële onderwerpen zou aanroeren, doch zich lechts tot de jeugd zou richten. Heden is te Djokja de elfde jaai- vergadering van het Colombo-plan be gonnen. Deze zal tot 6 november voort duren en daarna komen er van 11 tot 14 november ministeriële besprekingen, waarbij Sukarno de openingsrede zal houden. De Australische minister van buitenlandse zaken Casey, ministers van Ceylon, Vietnam en Nepal, de vace- ïier van Singapore en de Ameri- se onderminister Livingstone Mer chant zullen de conferentie bijwonen, en de markies van Landsdowns leidt de Britse delegatie. De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio heeft zaterdag op de dag der Verenigde Naties te Dja karta zijn teleurstelling uitgesproken, dat de Verenigde Naties er niet in zijn geslaagd een zo kleine koloniale kwestie als Nieuw-Guinea „op te lossen". Wereldreiziger in zee omgekomen? Op het Noordzeestrand bij Varden op Jutland is zaterdagmorgen de rubber boot gevonden van de 20-jarige Zwitser se elektricien Hans Peter Bucher, die op 14 oktober uit Cuxhaven was ver trokken voor een reis om de wereld. Aan de kleine mast van het bootje wapperde de Zwitserse vlag nog. Verder werden in het vaartuigje slechts enkele door weekte documenten gevonden. De Deense politie acht het niet on waarschijnlijk, dat Bucher reeds in de monding van de Elbe te watef is ge raakt en is verdronken en dat zijn rub berbootje door de stromingen en de wind verder noordwaarts is gedreven. Bucher was onder meer van plan ge weest Amsterdam en Antwerpen aan te Zaterdag is bij het Italiaanse dorp Barberino di Muggello tussen Bologna en Florence een in aanbouw zijnde brug met donderend geweld ingestort. Vier arbeiders werden onder de staal- massa verpletterd. De brug moest een onderdeel gaan vormen van de „Autostrada del sole", de nieuwe verkeersweg van Milaan naar Rome en Napels. GRANAAT ONTPLOFT IN BIOSCOOP O TERWIJL de Franse premier Debré gisteren in Tours ver klaarde goede hoop te hebben dat in 1960 de strijd in Algerije zal wor den beëindigd, ontplofte in een bioscooptheater te Algiers een gra naat. Dertien personen werden gewond door de ontploffing. Elf moesten in het zieken huis worden opgenomen. De granaa door terroristen aan één der stoelen bioscoop zijn vastgemaakt Zaterdag hebben 24 van de 34 Franse senatoren uit Algerije en de Sahara oproep gepubliceerd, waarin zij zeggen dat „alle wegen en middelen, zonder uit zondering, moeten worden gebruikt in Algerije een wapenstilstand tot stand te brengen". De 24 senatoren menen, dat de strijd der Algerijnen nutteloos is en zij scharen zich achter de politiek van generaal De Gaulle. De Parjjse politie heeft de afgelopen week bij een reeks overvallen 23 i aanstaande leder van de Algerijnse zetsbeweging F.L.N. aangehouden. Bij de arrestaties werden tevens rapporten nieuwe verzctsplannen van de F.L.N., 43 miljoen frank (325.000 gulden), 28 bom- 24 automatische pistolen en een ge- buitgemaakt. Onbestendig acht tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en later waar schijnlijk tot storm aanwak kerende wind tussen zuid west en west. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 27 oktober: Zou op 7.24, onder 17.23Maan op 1.32, onder 15.22. 31 okt. HOOGWATER TE SCHEVENINGEN Maandag 26 okt. 9.33 v.m. en 10.18 n.m Dinsdag 27 okt: 11.02 v.m. en 11.40 n.m zijn lage landj> eliswaa r heeft om de dijken dreigt Houdt te behouden, maar dat zich kalm dan hij liever thuis blijft als blijft zelfs de verschrokken dijltenver- dediger maar liever thuis. Dat werd zaterdag dui delijk. Bij de Amsterdam- opgeroepen. se N.V. Forum Filmp: duktie had men veri gevaar dreigt. Opgewekt werd voor aterdag een groot aan- al dijk- en deltawerkers Ongeveer j mensen werden er rtuacht in Stellendam, 'taan aan een doodge wone film, dat is toch echt iets te veel ge- mislukte de op zet. z,o werden zaterdag de dijken niet verdedigd, hoe prachtig het weer ook was voor goede op namen: zwaar bewolkt en harde wind. Jammer, zeiden de cameramensen, heid, waarmee Nederlan- van Forum Filmproduk- laten we hopen dat de ders de dijken helpen bij tie gereed stonden. mensen volgende keer be- hun gevecht tegen de Er kwamen maar 150 reidwilliger zijn in het zee. En dat, zo zei men in bereidwillige Nedertonen van hun bereid- Amsterdam. moet nodig landers om de onbe- willigheid als het om de eens op het celluloid wor- dreigde dijken te verde- dijken gaat. den vastgelegd. Ook het digen Ongeveer 200 Flak- De opnamen zouden buitenland mag wel eens kese deltawerkers uit de deel uitmaken van de weten wat de Nederlan- bouwput in het Haring- film „The Changing der allemaal voor zijn vliet lieten verstek gaan. Shape of Holland", die voortdurend bedreigde Zij dachten: „Ons niet wordt vervaardigd in sa- landje overheeft. gezien Met de dijken menwerking met de rijks- Dat was heel goed ge- loopt het best los op het voorlichtingsdienst en de zien van de Amsterdamse ogenblik en om dan an- rijkswaterstaat; HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1