Jiicuwc Ccitertie (fTourant 6 érnstig grensincident Rood-China en India Dagbladen willen reclame in televisie exploiteren Miniatuurstaatjes geven voorbeeld SPANNINGEN ZIJN WE TOEGENOMEN Chinezen schieten op politiepatrouille Zendmachtiging al aangevraagd Voor Europa s veiligheid Eerst vermindering klassieke wapens N.T.S. bereid tot overleg Zwaargewapenden legden beslag op tien gulden i ATERDAG 24 OKTOBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 Veertigste jaargang no. 11701 Dr. E. D1EMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGULAU Voor Leiden en Omstreken „Stantvastich is abtblmn mgn bert in legljenspatt" KLANKJUWEEL in de LAURENSKERK Zie pagina 5 HET ZINGENDE HART Zie pagina 9 JOHANNASTICHTING modern Zi Tante PATAT U. (Zie Zondagsblad) Card. Wyszinski „vertrokken" iardinaal Wyszinski, r.k. primaat van len, is kortgeleden uit Warschau ver- kken. Volgens sommige waarnemers hij uit Warschau weggegaan, omdat Dgste leider van Polen, Gomoclka. geen onderhoud wil hebben met de )e Poolse regering zou met de kar- laal willen onderhandelen om te ko- t een „modus vivendi" met het episcopaat, omdat zii de steun hele volk wil hebben bij de uit ering van haar soberheidspolitiek. Op ger niveau zou dit contact tussen de K. kerk en de Poolse staat al gelegd de houding van de Poolse regering tover de R.K. geestelijkheid is nog :eds geen verandering gekomen. Zo (ent bijvoorbeeld mgr. Kaczmarek, ischop van Kielce, nog wel zijn ambt ir zijn handelingen worden niet loor de. autoriteiten. Een rnaand werden veertig seminaristen uit lom Kielce onder de wapenen Tot die tijd waren zowel als seminaristen vrijgesteld van dienst. Vaar Winterspelen gaan 34 landen Tot nu toe hebben in totaal 34 landen ch gemeld voor de Olympische winter- lelen, die van 18 tot en met 27 februari Squaw Valley worden gehouden. Het zijn: Argentinië, Australië, Oosten- jk, België, Bulgarije, Canada, Chili, at, China, Tsjeohoslowakije, Denemar- in, Finland, Frankrijk, Duitsland, Groot ritannië, Griekenland, Hongarije, IJs- nd, Italië, Japan, Liechtenstein, Ma- ikko, Nederland, Nieuw Zeeland, Noor egen, Polen, Roemenië, Spanje, Zweden, svitserland, Zuid-Afrika, Turkije, Rus- ind, Zuid-Slavië en de Verenigde Staten. De inschrijvingen op de verschillende mmers zien er als volgt uitIJshockey tot 10 teams; kunstrijden dames; 44 eelnemers; kunstrijden heren: 41; hard- 'jden dames; 28; hardrijden heren; 76; ti; alpine nummers dames; 59; ski: al- ine nummers heren 111; ski; noorse num- lers dames: 31; ski; noorse num eren: 187; biathlon (combinatie :hieten en skiën): 31. jaar gratis 4-voudig verzekerd DE SPANNINGEN tussen China en India zijn in ernstige mate toe genomen na het bekend worden van een brutale Chinese overval op Indisch gebied. Ongeveer vijfenzestig kilometer binnen de Indische grens, in de sector Landahk in Kashmir, hebben Chinese militairen het vuur geopend op een Indische politiepatrouille. Minstens zeventien Indiërs zouden daarbij zijn gesneuveld. Dit cijfer is echter niet door de regerings instanties in Nieuw Delhi bevestigd. Na de overrompeling had het Indische detachement het vuur beantwoord, maar het werd overweldigd door de overmacht en het gebruik van granaten en mortieren. In een officiële verklaring heeft de regering van India het conflict een zaak met ernstige gevolgen ge noemd. Een krachtig protest van de Indische regering is inmiddels in Peking ingediend. Het gebied ligt ongeveer 65 a 80 km ten westen van de traditioneel Chinees-Indi- che grens, welke op officiële Indische taarten wordt aangegeven, aldus de ver klaring van het ministerie van buiten landse zaken van India. De mogelijkheid De berichten over de hinderlaag zijn is doorgedrongen nadat enige overleven, sn in het Indische kamp waren terug gekeerd. De overval heeft zich dinsdag jl. eeds afgespeeld. De Chinese regering heeft gisteren reeds een protest hij India ingediend. Daarin wordt gezegd dat Indische mili- n bewust de Chinese grenzen heb ben geschonden en een ongerechtvaardig de gewapende aanval hebben gepleegd op Chinese grenswachten. Radio Peking heeft vervolgens omge roepen, dat Indische soldaten in het noordwestelijk deel van Tibet een hevig vuur hebben geopend op Chinezen. Het gevecht zou twee uur hebben geduurd Aan weerskanten waren slachtoffers ge vallen. De regering van India heeft het Chi nese memorandum onmiddellijk van de hand gewezen cn ook de ogenblikkelijke vrijlating van gevangen genomen Indische politicmannen geëist. Het aantal gevan gen genomen Indiërs is nog niet bekend. Pakistan zal Tukergram, een kleine strategische plaats bij de Indische staat Assam ontruimen. India heeft de aan spraak van Pakistan op een deel van het rijke Patharia-natuurrescrvaat erkend. Pakistan De grensonderhandelingen tussen India en Pakistan zijn gisteren geëindigd. Zij werden een groot succes genoemd, meeste verschillen werden geregeld verder werd overeengekomen, hoe de overige kwesties zullen worden geregeld. Datum topconferentie in de mist Ihroesjtsjef aanvaardt invitatie van De Gaulle [JAN OFFICIËLE Russische zijde is meegedeeld dat premier Chroesj- Isjef de uitnodiging van president De iaulle voor een bezoek aan Frankrijk leeft aanvaard. Datum en programma van het bc- loek moeten nog worden vastgesteld Aangenomen wordt dat deze datum ui afhangen van het tijdstip, waarop de topconferentie zal worden gehou- Irf westelijke diplomatieke kringen in ikou, acht men het waarsohijnlijk dat topconferentie zal worden gehouden «n de door Sowjetunde en Amerika gewenste datum en het door De Gaulle oorgestelde tijdstip, omstreeks februari In Parijs weet men echter te vertel- fn, dat Dc Gaulle zijn Russische collega liefst in januari zal ontvangen. De maand daarop heeft de Franse president gereserveerd voor een westelijke „top- tonferentie" en de topconferentie met zakdoeken \0 Chrocsjtsjef zou dan in april of m moeten worden gehouden. In Amerika is blijkens mededeli gen van de perschef vam het Witte Huis niets bekend van een uitnodiging vam De Gaulle voor een topconferentie vam de westelijke regeringsleiders in Parijs. In Londen heeft de Russische ambas sadeur J-akoo Malik gisteren een bespre king gehad met de Britse minister van buitenlandse zaken Salwyrn Lloyd. Aan genomen moet worden dat .ook hier de topconferentie onderwerp van gespn geweest. De tezr Kerkbouwactie op weg naar 7 miljoen De stand van de binnengekomen be dragen voor de Hervormde Kerkbouw actie was vandaag gestegen tot 6-344-481- Dit is vergeleken met gisteren een x uitgang van ruim /lOO.OOO. De Friese tweeling Folkje en Tjitske de Vries heeft gistermiddag in Leeuwarden de eerste steen gelegd voor het kinderziekenhuis, dat in aanbouw is bij het diaconessenhuis. Velen waren er getuige van dat de vijfjarige meisjes, die indertijd in het diaconessenhuis operatief van elkaar gescheiden zijn (het was een Siamese tweeling), de steen inmetselden. UEN GROEP, gevormd door drie- enveertig dagbladondernemingen, heeft een zendmachtiging aange vraagd voor de exploitatie van recla me in de televisie. De initiatiefne mers stellen zich. blijkens een giste ren na een vergadering van de Neder landse Dagblad Pers uitgegeven com muniqué, op het standpunt dat de exploitatie van reclame in de televi sie een zakelijk karakter moet dra gen. Alleen op deze manier aldus het communiqué is men verzekerd van een verantwoord, doelmatig be heer en tevens wordt bereikt dat de exploitatie op de zelfde manier en onder dezelfde omstandigheden ge schiedt als bij andere reclamemedia het geval is. De beperkingen, voortvloeiend uit de plaats van de televisie in het maatschap pelijk en culturele leven, zullen het ka rakter van de exploitatie bepalen. De initiatiefnemers menen dat de dagblad pers het aangewezen lichaam is om het juiste evenwicht tussen ideële en zake lijke kant van de televisie-reclame te bewaren. De meest wenselijke vorm der uitzen dingen moet volgens de initiatiefnemers worden bereikt door overleg tussen rege ring, N.T.S. en de op te richten exploi tatie-maatschappij. Advies kan verder worden gevraagd uit het bedrijfsleven en reclame-consulenten. Van belang wordt hierbij geacht, dat de dagbladpers op het gebied van de onmisbare ordening van het advertentiewezen reeds lang met de aanwezigheid van de enorme gewa pende macht van Rusland op een af stand van slechts enkele honderden kilometers van de Nederlandse grens." Dit zei de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schurmann, gis teren tijdens het debat over de Rus sische ontwapeningsvoorstellen in de politieke commissie. „Het is om deze reden", zo vervolgde mr. Schurmann, „dat de Nederlandse re gering 'net van groot belang acht, dat er een zodanige vermindering en beper king in de conventionele bewapening komt, dat de macht van Rusland en haar bondgenoten niet meer als een be dreiging wordt gevoeld." De veiligheid van het Europese vaste land neemt beslist niet toe als tijdens het ontwapeningsproces de conventionele strijdkrachten niet worden ingekrompen. Dit vraagstuk moet eerst worden op gelost. Dan is al een belangrijke hinder paal op de weg naar de ontwapening weggenomen, zo betoogde de Nederlandse afgevaardigde. Sprekend over de ontwapening in het algemeen, zei de Nederlandse vertegen woordiger, dat de o-ntwapendng een van de eerste doelen van de buitenlandse politiek van alle landen moet zijn. Maar, waarschuwde hij, de ontwape ning is geen wondermiddel voor alle kwalen in de wereld. Het blijft de plicht van alle regeringen een politiek te voeren, die naar een wer kelijke vrede leidt. Er moet verder ge streefd worden naar een oplossing van de Duitse, Berlijnse Koreaanse kwes- Mr. Schurmann betreurde het. dat kwestie van de kernontwapening ee in het derde stadium van Chroesjtsjefs ontwapeningspiian komt. Wat dit betreft is het Engelse plan evenwichtiger en rea listischer. Over de controle zei de Nederlandse vertegenwoordiger nog, dat de wens naar perfeotie nooit een bevredigende oplos sing van dit vraagstuk zal brengen. Maar aan de andere kant mag niet worden uitgegaan van de gedachte, dat controle minder belangrijk is dan de orotwape- Programmaverzorging zal niet worden nagestreefd. Wel zal er voor de effectieve plaatsing der reclameboodschappen een intensieve samenwerking met de ver schillende omroeporganisaties nodig zijn. Het regeringsstandpunt met betrekking tot de concessieaanvrage is nog niet be kend. Dit is eveneens het geval met de aanvragen welke van andere zijde zijn Dc heer W. J. Rcngclink, programma commissaris van de Nederlandse Televi- sicstichting noemde de voorstellen van de betrokken dagbladen een misschien goede oplossing. De voorstellen, aldus de heer Rcngelink, komen overeen met wat de N.T.S. zich zo er reclame ii Met dit nieuwe kapsel verscheen prinses Margaret- dezer dagen in het L ondense Savoyhotel. Prins Bernhard in Ned. nederzettingen Prins Bernhard is gisteren naar Porto Alegre gevlogen, na een bezoek te hebben gebracht aan Nederlandse nederzettingen in de staat Parana. De Prins bestuurde tijdens zijn reis een C-47 van de Brazi liaanse luchtmacht. Vandaag zal prins Bernhard naar Pararta terugkeren voor een bezoek aan de wereldberoemde wa tervallen van Iguacu, na een bezoek te hebben gebraéht aan Nederlandse neder zettingen in de staat Rio Grande do Sul. De N.T.S. heeft begrip voor de wt der dagbladen en staat omdat N.T.S. en omroepen er immers alleen zijn programmaverzorging open voor i leg met de initiatiefnemers, aldus de woordvoerder van de N.T.S. De Onafhankelijke Televisie Exploi tatie Maatschappij (OTEM), destijds op gericht door vijf dagbladen (Nieuwe Rotterdamse Courant, Handelsblad, Pa rool, Volkskrant en Telegraaf), heefl zich van het nieuwe initiatief gedistan- cieerd. Een woordvoerder van de OTEM ver klaarde, het plan van de 43 dagbladen te zien als een „nieuwe complicatie" die de kwestie van de commerciële televisie niet eenvoudiger maakt. Overigens hoopt de OTEM, dat er mogelijk een vorm van samenwerking met de 43 bladen gevon- P. C. Elfferich aanvaardt benoeming in senaat (Van onze parlementsredactiej De heer P .C. Elfferich (a.r.), wethou der van openbare werken en stadsont wikkeling te Delft, heeft zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer, vacature-1 Ruppert, aanvaard. Militair cabaret in Djakarta Een onschuldige verzameling vreemde muntstukken in drie plastic kinderbeursjes is de aanleiding geworden tot een internatio naal incident te Tandjong Priok. Het waren pennies, guldens, franken en lires, die de kinderen van de heer c. J. Stolk op hun reizen hadden ver zameld en door de Indonesische autoriteiten aan boord van de Oranje in beslag werden genomen. Zeven uur lang doorzochten twee honderd met machinegeweren bewapen de Indonesische militairen het schip. De passagiers kregen bevel in hun hutten te gaan en hierop werd hut na hut door zocht. Bij deze gelegenheid kwam het geld van de twee kinderen van de heer Stolk te voorschijn. De militairen zeiden toen tegen de heer Stolk: „Wij kunnen n het schip halen". De heer Stolk antwoordde toen„Ik geloof U niet", waarop hij werd medegenomen. Hij endde zich tot een Indonesische vriend ;n advocaat, die hij verzocht voor een snelle afwikkeling van de zaak te zor- Donderdag kwam hij voor de rech ter op beschuldiging van het smokke- Tegenklacht van Pesquet De voormalige Poujadistische afgevaar digde Robert Pesquet, die beweert dat hij op verzoek van de radicaalgezinde Fran se senator Mitterand een schijnaanslag op deze had gepleegd, heeft gisteravond een tegenklacht ingediend, in antwoord op Mitterands aanklacht tegen hem. Mitterrand deelde gistermorgen mee, dat hij Pesquet wegens laster zou aankla gen, omdat deze ten onrechte had gezegd,, een aanslag op hem te hebben gepleegd op zijn eigen verzoek. Pesquet beschul digde Mitterand op zijn beurt van laster. Er zal om opheffing van Mitterands par lementaire onschendbaarheid worden ver zocht. De rechtse afgevaardigde Jean Marie le Pen heeft de minister van justi tie ter beantwoording in het parlement de vraag gesteld, welke maatregelen hij denkt te nemen tegen een parlementslid, dat „de politiek en de justitie van zijn land belachelijk maakt". Amerikanen kandidaat voor Nobelprijs? In Stóckholmse bladen zijn vandaag twee Amerikaanse geleerden genoemd als waarschijnlijke kandidaten Nobelprijs voor natuurkunde. Het zijn dr. Emilio Segre en Chamberlain van de universi Californië. NIEUW GESPREK OVER STAALSTAKING De vakbond van de arbeiders in d< Amerikaanse staalindustrie en de onder handelingscommissie van vier man de werkgevers zijn overeengekomen vandaag de besprekingen over een c tract te hervatten, om te trachten einde te maken aan de staking die reeds 101 dagen geduurd heeft. De minister van arbeid James P. Mit chell heeft erop aangedrongen de onder handelingen te voeren totdat stemming is bereikt. Machinefabriek tot de grond afgebrand Wegspattende vonken bij het lasser waren oorzaak dat gistermiddag de ma chinefabriek en constructiewerkplaat! Snelders aan het sluispad te Koog aar de Zaan tot de grond toe is afgebrand Hoewel de brandweer van Koog aan de Zaan, geassisteerd door de brandweei van Zaandijk, spoedig ter plaatse was kon niet worden voorkomen dat ook het wonhuis van de heer Snelders, dat naast de fabriek was gelegen, geheel uitbrand de. Enkele tientallen postduiven, i mee de heer Snelders op wedstrijde tentoonstellingen in binnen- en bi land vele successen behaalde en ais waarde vertegenwoordigden van 6 a gulden, kwamen in het vuur om. De to tale schade, die op ruim een ton wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. A ANVANKELIJK -t*- de eensgezindheid groot, dat het alsof Europa' deelnen noemd, op leek Vatioaan latjei De Liechtenstein, Louis Nagel, landen ge- Het debat was fel en ir ook het langdurig en het begon Luxemburg, allemaal een beetje op Geneefse uitgever een echte „top-conferen- Monaco, Andori Marino hun grote broers eens wilden laten zien hoe top-conferenties wor den georganiseerd. Nog maar enkele dagen oud was het plan en gis- ïn een kleine kamer van het Liechtensteinmotel waren de negen afge vaardigden van de vier baby-staatjes bijeen om van gedachten te wisse len over gemeenschappi lijke publiciteit aantrekken van buiten- te lijken. Ten slotte echter zegevierde het ge jonde verstand: geen lid- Tot zover ging alles goed. Toen kwam punt één van de agenda: een prospectus. Daarin wa ren niet alleen de vier landse toeristen, de ver koop van postzegels en conferentie ig, had niet gedacht dat iemand daar bezwaar maatschap tegen zou maken en had nodiging aan Luxemburg tevoren alvast enkele en Sark om aan de vol- honderden exemplaren gende bijeenkomst in verkocht. i96o deel te nemen. Maar dat namen de af gevaardigden niet. „Wat", Daar waren de afge nepen die uit Liechten- vaardigden van de staat- stein, Monaco, Andorra jes, die een gezamenlijke en San Marino, „wat, oppervlakte van 675 vier- Luxemburg bij de kleine kante km beslaan en vier. Dat nooit, want 54.000 inwoners tellen, bij- Luxemburg is monster- zonder over te spreken u„t achtig groot." Dat zeiden ze, daar in Zo zelfs, dat Ollivier, het Liechtensteinmotel. de secretaris-generaal Ze zeiden ook dat het van de conferentie na af- eiland Sark al evenmin loop verklaarde: „Wij in aanmerking kwam. hebben overeenstemming Niet omdat het te groot bereikt en dat is meer is (vijf vierkante kilo- dan van andere conferen- meter en 600 inwoners) ties, die ik zou kunnen maar omdat het niet on- noemen, kan worden ge- afhankelijk is. zegd." van zakken gemunt geld. De offi- eiste 25.000 roepia boete, doch de advocaat wist gedaan te krijgen dat de boete tot 20.000 roepia verminderd werd, bedrag ter waarde van 750, dat door Indonesische vrienden betaald Gisterochtend vroeg vertrok de heer Stolk naar Singapore, waar hij zich bij zijn vrouw en twee kinderen voegde. Hij is directeur van de Neder landse drukkerij G. Kolf, waar 3000 In- siërs werken onder Indonesisch toezicht en waar regeringsstukken wor den gedrukt. Hij was op reis naar Den Haag na 24 jaar in Indonesië te hebben Bij dit onderzoek ontstond nog een internationaal incident, want de Daily Telegraph meldt, dat dc militairen bij het onderzoek lord Carington en lady Carington beledigden. Lord Carington is hoge commissaris geweest in Australië thans tot Brits minister van marine benoemd. Hij was aan boord van de Oranje op weg naar Engeland. Lord Carington deelde te Singapore mede. dat hij bij de Britse ambassadeur te Dja karta met klem geprotesteerd heeft te gen dit grove optreden. Adverteutl* 1 BREESTRAAT 173 De Labour-fractie heeft gisteren met algemene stemmen Aneurin Bevan ge kozen als haar vice-voorzitter als opvol ger van James Griffith, die het afgelopen weekeinde in verband met zijn leeftijd zijn ontslag heeft ingediend. 'W2S® Opklaringen na koufront (Van onze weerkundige medewerker.) "Doven Engeland en de Noordzee lag vanmorgen een koufront, dat lang zaam naar het zuidoosten trekt. Vooraf gegaan door veel bewolking en tot krach tig hard toenemende wind, kan dit front in de komende nacht met enkele buien passeren. Zondag stroomt er dan wat minder zachte lucht binnen, waarin weer opklaringen voorkomen, afgewisseld- door een enkele bui. In Noord-Europa heerst 's nachts al strenge vorst. Ook in de Finse hoofdstad bleef het gisteren de gehele dag drie tot vijf graden vriezen. Deze koude lucht zal echter niet verder dan Midden-Zweden komen, zodat wij naar de Oceaan blijven uitzien in af wachting van nieuwe buienstoringen. Enk srwacht tot zondagavond: Over het algemeen veel be wolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuid cn west. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur.) onder 14.23; manadag: zon op 7.22, onder 17.25; maan op 0.25, ondei 14.54. 31 okt. Nieuwe Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Kopenh Londen i S, gh.beu gh. beu gh. beu fhi beu gh. beu

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1