Jlicuurc feitectie (üiwranl f Vestdijken nemen het niet voor Tibet op Frankrijk en België houden zich afzijdig westelijke opeonferentie Uitstel van de Geheim Frans-Algerijns overleg in Genève aioe hina ontruimt post Vier kinderen van vij fling overleden Sabotage op de Nautilus Von Braun: via Sowjet- douane naar de maan? PLAN VAN CHROESJTSJEF HEEFT WEINIG KANS Bij autobedrijf zestig mille verduisterd Gaat prinses Margaret zich thans verloven? WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL S144L ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; t 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten fO.lö pei millimetei (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11698 loofdredacteur: Dr. 1 CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanlvasticft is gbebleuen tnyn bert in tcqtjenspoct" KERK EN reclame'T.V. Zie pagina 2 SOEKARNO's werk Zie pagina 5 VEILIGER in grote stad Zie pagina S Arabische WERELD Zie pagina S Debat in de Verenigde Naties Dt westelijke topconferentie zal niet, lili president Eisenhower aanvankelijk voorgesteld, aan het eind van deze und worden gehouden, maar in het n de volgende maand. Het uitstel van de conferentie is te en aan de terughoudendheid van de ïse president. De Gaiuilile wil eerst sohema gereed hebben voor het be- idigen van de Algerijnse oorlog. Eisenhower wil in dit opzicht met de anse President meewerken en heeft et toegegeven aan de wens van de ilse premier om de conferentie zo snel ogelijk te houden. Maomülan dringt ;ist op spoed aan, omdat op het ogen lik de sfeer tussen Oost en West vrij Intussen moet de Franse president ook ij het voorstel van Eisenhower goed- >m ae westelijke conferentie de ilgende maand te houden. ijf morfinehandelaren gearresteerd De centrale recherche van de Amster- imse politie heeft gisteravond in sa- lenwerking met de districtsrecherche an de rijkspolitie een urenlange jacht shouden op een complot morfinehande- ren. Er zijn tot nu toe vijf personen arresteerd. In de loop van de avond slaagde fin de 43-jarige fruithandelaar P. K. lor zijn woning in Badhoevedorp te ar iteren. Hij was in het bezit van tiei Hjes morfine, die een ander lid van di loep, de 36-jarige magazijnbediende P bij zijn werkgever zou hebben weg ïomen. Later konden ook nog de 39 irige pompbediende H. B., de 22-jarige aachinist J. V. en de 51-jarige winkelier W. worden gearresteerd. Tibet niet vaststaat. volgens het Handvest fundamen- TTET DOOR de Chinese communisten onderdrukte Tibetaanse volk kan AA maar weinig hoop putten uit het debat in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, dat gisteren is begonnen Twee westelijke landen, België en Frankrijk, hebben reeds aangekondigd zich van stemming te onthouden. België omdat, zoals de afgevaardigde Loridan verklaarde, de Tibetaanse kwestie een zuivere binnenlandse aangelegenheid is en Frank rijk, omdat de eigen soevereiniteit v Ook de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Koeznetsof, beweerde, dat de kwestie een bin nenlandse aangelegenheid is. Hij oemde het debat over Tibet een on handige poging om de V.N. weer terug te brengen in de periode van de koude oorlog. De Ier Aiken, die met de vertegenwoor diger van Malakka de resolutie indiende, waarin wordt aangedrongen op eerbie diging van de godsdienstige en burger lijke rechten der Tibetanen, betoogde dat de Verenigde Naties steeds verplicht zijn voor de rechten van de mens op te komen. Maar, zo verzuchtte hij, wij kun nen niet verhinderen, dat de communis ten het Tibetaanse volk verpletteren. De Fransman Bérard twijfelde niet aan de edelmoedige opzet van Malakka en, Ierland bij het indienen van hun reso lutie, maar hij wilde er toch op wijzen, dat de kwestie uiterst ingewikkeld is. Tibet schijnt in bepaald opzicht afhan kelijk van Peking te zijn. Bérard kwam niet verder dan alle lan den uit te nodigen hun moreel gezag samen te voegen voor herstel van de rechten van het Tibetaanse volk. Maar hjj zou niet voor de resolutie stemmen. Ook de Belgische afgevaardigde Lori dan zei diep geschokt te zijn door het lijden van het Tibetaanse volk. Maar ook hij zag geen reden om voor de resolutie te stemmen. Cabot Lodge, de Amerikaanse afge vaardigde daarentegen bestreed, dat de Verenigde Naties niet bevoegd zouden zijn zich met de Tibetaanse kwestie te bemoeien. De belangstelling van de Ver enigde Naties voor de rechten van de TET AMERIKAANSE TIJDSCHRIFT NEWSWEEK schrijft dat Franse ■1 en Algerijnse vertegenwoordigers in het geheim in Zwitserland bijeen zijn geweest. Zij zouden in de buurt van Genève hebben geconfe reerd, nadat De Gaulle zijn plan voor de toekomst van Algerije had bekendgemaakt. President De Gaulle en de premier van de Vrije Alge rijnse regering, Ferhat Abbas, zouden enkele keren per week instructies naar de conferentie hebben gezonden. Verklaring over huiszoekingen gevraagd Newsweek, die deze tip uit zeer be trouwbare diplomatieke kringen heeft ttrnomen, schrijft dat beide partijen het bericht wel zullen tegenspreken en van franse zijde is dit inderdaad reeds ge- dun. izzia's van de Franse pollbie blijken niet alleen in Frankrijk zelf, maar ook in het Algerijnse gebiedsdeel te zijn ge houden. In Algiers zouden huiszoekingen lijn verricht bij versohillende ultra rechtse Europeanen. Naar verluidt zijn Volgens gezaghebbende kringer New Delhi hebben de Chinezen de g plaats Longdjoe, die in augustus dooi hen werd bezet, ontruimd. Zij hebben rich een weinig naar het noorden terug- Jetrokken. De Indiase troepen zouden iet van plan zijn Longdjoe te bezetten. Troepen van India, die indertijd uit de' >tad zijn verdreven, hebben enkele kilo meters ten zuiden van de post stellingen betrokken. Zoals bekend, heeft India de terugtrek king van de Chinese baarde gesteld restatdes verricht, dpch hierop wenste men van officiële zijde geen com mentaar te geven. Over de kwestie-Algerije is gisteren in de Nationale Vergadering gestemd. Met 441 tegen 23 stemmen sprak de vergade ring zich Uit vóór het plan van De Gaulle >m de Algerijnen zelf over hun toekomst te laten beslissen. Na deze uitslag dienden negen uiterst ectytse leden van de gaullistische Unie voor de nieuwe republiek hun ontslag in. Deze en andere afgevaardigden die tegen het plan stemden of zich van stemming onthielden, hebben een uitnodiging ont vangen van een groep van 45 Algerijnen, morgen een vergadering bij te wonen ter bespreking van een grootscheepse campagne voor het -tot stand brengen van ïn „Frans Algerije". In de Nationale Vergadering verdedigde gisteren Albin Chalandon, de secretaris generaal van de Unie voor de nieuwe ^publiek, gisteren het plan-De Gaulle. lij zei dat zowel in Algerije als in Frank- ijik naar omverwerping van de regering s gestreefd. De Linkse afgevaardigde Jean Paul Da- 'id wenst dat de regering een verklaring iver de toestand dn Frankrijk aan het parlement verstrekt. Hij heeft de voor zitter van de Nationale Vergadering ver zocht, zijn invloed aan te wenden om de regering een verklaring te laten afleggen. .Indien er een of verscheidene samen- eringen zijn dan dienen wij hiervan op de hoogte te worden gesteld', schreef hij. Hij wenst ook dat de regering bijzonderheden verstrekt over de huis zoekingen en aanhoudingen, die maandag Parijs en andere grote steden zijn vei Teheran verwacht verloving van Technische storing Tengevolge van een technische storing is de courant gisteren te laat verschenen, zodat alle abon nees hun lijfblad later dan anders in hun bus hebben gevonden. Bo vendien toonde bij een klein aa™" tal abonnees de afdruk technische onvolkomenheden, waarvoor wtf gaarne onze verontschuldigingen aanbieden. teel. Prins Aly Khan noemde de mening, dat de Verenigde Naties niet voor het Tibe taanse volk kan opkomen maar „cynisch". Tibet doet een beroep op ons geweten. Daarom zullen wy voor de resolutie stemmen, zei hjj. In Texas is gistermiddag in het hospi •taal van een vliegveld een vijfling gebo ren. Vier de vijf baby's allen meisjes waren echter binnen tien uu geboorte overleden. De toestand nog levende kindje was vanmorgen echter bevredigend en de artsen hadden goede hoop dat het de crisis die nog twee et malen zou duren, kon overleven. De toestand van de 27-jarige moeder, de vrouw van een luitenant der lucht macht, is goed. Zij heeft reeds twee zoontjes, een van vijf en een van viei jaar. Bij de geboorte wogen de meisje; de vijfling geen van allen meer dar pond. Voor de geboorte was a! vastgesteld dat de levenskansen van dt kinderen zeer gering zouden zijn. L'Osservatore Romano Chessman al zwaar genoeg gestraft L'Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, heeft gisteren betoogd dat de elf jaar die Caryl Chessman in de do dencel heeft doorgebracht, zijn schuld aan de gemeenschap hebben gedelgd. In een hoofdartikel schrijft hoofdredac teur graaf Giuseppe Dalla Torre dat het een wonder mag heten dat Chessman in die elf jaar niet waanzinnig is geworden. Deze langzame doodsstrijd, aldus 't blad, s een zwaardere straf dan de dood zelf. ,Na elf jaar op de dood te hebben ge- ivacht, zal niemand kunnen ontkennen dat hij iedere schuld heeft gedelgd hoe ernstig die schuld ook is want een zwaardere straf dan deze is er redelijker ijs gesproken niet". de Sjah Volgens doorgaans welingelichte gen in Teheran wordt binnenkort de of ficiële aankondiging verwacht van d loving van de Sjah met de 21-jarige Farah Diba, studente in de architectuur t Parijs. De Sjah wordt 27 oktober 40 jaa; De aankondiging wordt hetzij op zijn verjaardag, hetzij na zijn terugkee een bezoek aan Jordanië in het begi de volgende maand verwaoht. Farah Diba, die thans in Teherai blijft, is de dochter van een Perzische of- Tijdéns een openbare zitting van de senaat der Vrije Uni versiteit in de Woestduinkerk te A.msterdam ter gelegenheid van de 79e dies natalis is gis termiddag het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid verleend aan dr. A. A. L. Rutgers, oud- vice-president van de Raad van State. Bij deze plechtig heid was ook prinses Beatrix aanwezig. Zij wenste dr. Rut gers na afloop van de zitting hartelijk geluk met de ere promotie. Een verslag van de plechtigheid vindt u op pa gina 2. TVE NAUTILUS, dc Amerikaanse atoomduikboot die als eerste on derzeeër onder de ijskap over de Noordpool voer, heeft waarschijnlijk saboteurs aan boord gehad. Het schip ligt op het ogenblik in Portsmouth in het dok voor een algemene inspectie beurt. Daar heeft een grondig onder zoek aan het licht gebracht, dat ver scheidene elektrische kabels ernstig beschadigd zijn. Kapitein ter zee Carl Johnson, waar nemend hoofd van de Amerikaanse ma rinebasis in Portsmouth, heeft gisteren verklaard, dat er waarschijnlijk opzet in het spel is. Hij heeft inmiddels de fede rale recherche (F.B.I.) op de hoogte ge steld. Marine-autoriteiten zijn reeds met een onderzoek begonnen. De beschadigingen werden vorige week ontdekt. Kapitein Johnson legide echter eerst gisteren zijn verklaring af, nadat een blad in Portsmouth de mogelijkheid van sabotage opperde. Inmiddels is wel duidelijk geworden, dat de schade uitsluitend de elektrische installatie betreft. Het kernreactor-agre- gaat werd niet beschadigd. De Nautilus zal thans tot in alle on derdelen met de grootste nauwkeurigheid worden nagezien. In V.S. te weinig vertrouwen in deskundigen „Tenzij de Verenigde Staten snellere vorderingen maken bij de verovering van de ruimte, verwacht ik dat wij de Russische douane zul len moeten passeren als wij ten slotte de maan bereiken ver klaarde de bekende Amerikaanse raketdeskundige dr. Wernher von Braun gisteren. Hij voegde hieraan toe: „Wij zul len misschien eens een stem met Rus sisch accent horen uit een bemande kunstmaan die zich in het Ameri kaanse luchtruim beweegt." Von Braun zei. niet te kunnen geloven dat het Amerikaanse volk de tweede plaats wil aanvaarden. Toch is het pijnlijk duidelijk dat we achter zijn. Even duidelijk is het dat de ander (Rusland) hard werkt om binnenkort nog verbazingwekkender proeven te Volgens de raketdeskundige zullen Prins Bernharcl in Brazilië Prins Bernhard is gistermiddag in Sao- Paolo (Brazilië) aangekomen. Hij bracht een kort bezoek aan de Nederlandse consul in deze stad en vervólgde later zijn reis in een Braziliaans militair vlieg tuig naar Curitiba, hoofdstad van De Prins deelde mee Nederlandse tigingen in Zuid-Amerika te hebben be zocht. Hij ging niet in op de vraagstuk ken rond de emigratie van Nederlanders naar Brazilië, doch verklaarde dat be sprekingen aan de gang zijn om emigratie te bevorderen. De Prins gerde commentaar te leveren op de moeilijkheden tussen de Braziliaanse autoriteiten en de Nederlandse Fokker fabrieken, die een vestiging hebben k Rio de Janeiro. Minister Luns op Schiphol: TVE REIS van prinses Beatrix is een groot succes geworden. Haar bezoek aan Amerika heeft veel goeds gedaan aan de relatie tussen beide landen." Een vermoeide minister Luns merkte dit gisteravond op, toen hij na een reis van een maand door Noord- en Zuid-Amerika en Suriname op Schiphol aankwam. De minister gaf zijn zienswijze over tal van aspecten van de internationale politiek. Ruim twee weken heeft minis ter Luns de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York bij gewoond. Volgens hem is de kans uiterst gering dat het plan Chroesjtsjef tot ont wapening binnen vier jaar, in die periode verwerkelijkt kan worden. Het belang rijkste resultaat van Chroesjtsjefs be zoek is, aldus minister Luns, dat tijd gewonnen is voor verdere besprekingen. Minister Luns heeft Chroesjtsjef pei- soonilijk ontmoet tijdens een diner in New York. „Hij is een vitale persoon lijkheid, een man die snel kan reageren en gevoel voor humor heeft," aldus de Nederlandse minister. In Amerika heeft hij ook |*$proken over de landingsrechten voor de KLM. De onderhandelingen waren moeilijk, mijn optimisme inzake de afloop van de komende besprekingen is zeer genuan ceerd, zo merkte de minister op. Sprekend over de Europese economi sche associaties merkte minister Luns op, van de zijde van de nieuwe Engelse re gering te hebben vernomen dat deze Op 2 november zal de grote nieuwe verkeersweg tussen Londen en Birmingham ioor- den geopend. Het is de bedoe ling, dat het verkeer op deze snelweg vanuit een vliegtuig zal worden geregeld. Dit vliegtuig, een de Havilland Rapide, zal voortdurend in radiografische verbinding staan met auto's van de ver keerspolitie, die op de weg patrouilleren, alsmede met het verkeerscentrum. De foto werd gemaakt bij Neiuport Pagnell, Buckinghamshire. Zes en Zeven. Een belangrijk deel van Suriname heefi de minister bezocht. Hij roemde het enthousiasme waarmede regering e voltóng de ontwikkeling van het land ter hand nemen. Vooral het imposante Brokopondoplan is van groot belang de toekomst van Suriname. de V.S. wat meer stabiliteit in hun ruimteprogramma's en wat meer ver trouwen in hun beproefde raketdes kundigen moeten hebben. Over de wedren tot verovering van de ruimte zei hij: „Het is een wed strijd geworden tussen vrije mensen ?n maatschappij die staatscontrole elke gedachte, elk woord en elke aanvaardt. Ik, die zelf dat soort omgeving heb overleefd, wil niet dat mijn kinderen of die van u in een dergelijke maatschappij zullen moe ten opgroeien." Zuivel-vrij handel in EEG-gebied (Van i sociaal-economische redactie) Op het ogenblik wordt er in de zes lan en van de Euromarkt jaarlijks 59 mil joen ton melk geproduceerd. Verwacht wordt dat deze hoeveelheid in 1972 zal ijn toegenomen tot 76 miljoen ton, een stijging dus met 17 miljoen ton. Door uit breiding van de bevolking zal er 10 pro cent meer verbruikt worden, maar dar blijft er altijd nog 11 miljoen ton melk over, die afzet zal moeten vinden, hetzij door een toegenomen verbruik bln- het Euromarktgebied, of door ver groting van de export naar landen daar buiten. overwegend heeft het produktschap zuivel neergelegd in een rapport dat mogelijk aan de regering zal worden oorgelegd over een te voeren gemeen schappelijk zuivelbeleid in de E.E.G.- landen geadviseerd, over te gaan tot het instellen van een onderling vrij handels verkeer, voor alle zuivel- en melkpro- dukten. Om gelijktijdig een stabilisatie van de zuivelmarkt te verkrijgen zouden mini muminvoerprijzen vastgesteld moeten worden voor zuivelprodukten, die inge voerd worden uit landen buiten de Euromarkt. Ter stimulering van de uit- uit de Euromarkt van melk- en zui velprodukten zou hierop een premie ge zet moeten worden en zou voor het Euromarktgebied zelf een uniforme bodemprijs voor een of meer zuivelpro dukten moeten gelden. De vorming van een gemeenschappelijk fonds zou voorts noodzakelijk zijn om premiëring van de export en het ev tueel uit de markt nemen van boter kaas tegen de uniforme bodemprijs te financieren. Ook zouden aan het be drijfsleven garanties gegeven kunnen worden bij opslag van zuivelprodukten. Commerciële zender op een kustvaarder De bedoeling is, dat de commerciële zender van de V.R.O.N. (Vrije Radio- omroep Nederland), zal worden gevestigd op een kustvaarder, over de aankoop waarvan men onderhandelt. Ook is het niet uitgesloten, dat men hem plaatst op een afgedankte mijnenveger op een oud lichtschip. De zender zou reeds in Amerika besteld zijn. Men verwacht bin nen zes weken in de lucht te zijn. Daar het zenderschip onder Panamese vlag zal varen, althans liggen, kan de P.T.T. niets ondernemen om de uitzendingen te voorkomen. Om de belastingen op de verdiensten tot een minimum te beperken, zal de zetel van de maatschappij in Liechtenstein komen. Men wil gaan uit zenden op de dertig-meter-band. Bij het Leeuwarder autobedrijf (L.A.B.) is een geval van fraude aan het licht ge komen, dat zich over meer jaren uitstrekt. De malversaties zijn gepleegd door de hoofdboekhouder van het bedrijf, J. T. uit Leeuwarden, die reeds een bekentenis heeft afgelegd. Het verduisterde bedrag bedraagt ongeveer f 60.500. De fraude werd ontdekt door een dubbele boeking van eenzelfde bedrag. De accountant van het L.A.B. controleerde daarop de gehele boekhouding, waarbij de malversaties aan het licht kwamen. De boekhouding werd bij iedere jaarwisseling kloppend ge maakt door het boeken van bedragen van het volgende boekjaar. Uitgaven werden wel geboekt, maar niet in hetzelfde jaar uitbetaald. De malversaties waren reeds enige tijd bij de directie bekend. Rijkspersoneel op 5 mei vrijaf (Van onze parlementsredactie) De regering zal het rijkspersoneel op 5 mei 1960, wanneer de lustrumviering van onze bevrijding plaats heeft, vrijaf geven en ze zal dit ook in elk volgend lustrum jaar doen, zo schrijft de minister van al gemene zaken, prof. dr. J. E. de Quay in een nota aan de Tweede Kamer. Prof. De Quay maakt in deze nota voorts melding van de oprichting (in juli jl.) van het „Nationaal Komitee Viering Bevrijdingsdag 1960". Een vertegenwoor diger van de minister heeft in dit comité als adviserend lid zitting genomen. Het comité is, volgens prof. De Quay, nog doende zichzelf en zijn werkzaamheden te organiseren en heeft nog geen omlijnde plannen aan de regering voorgelegd. De verwachting is, dat dit op korte termijn zal gebeuren. Podola wil zich tot Hogerhuis wenden Guenter Fritz Podola, de Duitse foto graaf die ter dood is veroordeeld wegens moord op een rechercheur van Scotland Yard, heeft gisteren de Britse procureur- generaal toestemming verzocht om bij het Hogerhuis Engelands hoogste rech terlijke instantie appèl tegen het dood vonnis aan te tekenen. De procureur-generaal kan dit verzoek afwijzen. In dat geval rest Podola alleen nóg de mogelijkheid van een gratiever zoek. Wisselvallig De Bilt verwacht tot donderdagavond: Vanavond en vannacht tijde lijk regen, morgen overdag opklaringen en voornamelijk in het noorden van het land hier en daar een bui. Weinig verandering in temperatuur. Vanavond tijdelijk harde, overigens matige tot krach tige wind tussen zuid en west (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 22 oktober: zon op 7.15, onder 17.33; maan op 21.28, onder 12.27. 24 oktober Laatste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De geruchten, dat prinses Margaret van Engeland zal huwen met de Canadese ad vocaat John Turner staken gisteren weer de kop op. Het Franse blad Jours de France schreef, dat de prinses toestem ming voor het huwelyk heeft gekregen cn dat een bekendmaking spoedig zal volgen. Op Clarence House, het Londcnse verblijf van prinses Magarct. heeft een secretaris echter meegedeeld, dat aan een dergelyke aankondiging niet gewerkt wordt. Jours de France schreef; „Het is duide lijk, dat het hof het engagement niet zal bekend maken in de weken die onmid dellijk volgen op het huwelijk van Peter Townsend met de 20-jarige Belgische Marie Luce Jamagne. Tact en protocol verhinderen dit. Maar de beslissing is ge nomen. De Koningin heeft haar toestem ming gegeven en de Koningin-moeder Margaret heeft Turner voor het eerst ontmoet tijdens haar reis in Canada in 1958- Zij danste praktisch elke dans met hem op een bal, dat gegeven werd door Turners stiefvader, John Ross, die luite nant-gouverneur is van Brits Columbië. Dit jaar bvacht Turner een bezoek aan Londen en bezocht Margaret in Clarence House. Later verschenen zijn ouders in Schotland, terwijl de koninklijke familie daar was. De geruchten begonnen de ron de te doen, toen de moeder van Turner de pers meedeelde, dat haar zoon en de prinses goede vrienden waren. Overigens zijn er genoeg voorbeelden van krachtige ontkenningen door het pa leis met betrekking tot op handen zijnde vorstelyke verlovingen. Dit was ook het geval toen prins Philip de huidige konin gin Elizabeth het hof maakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1