NTS-journaal Eerste Corvair even in Nederland LEVENDIG STUK Vooruitzichten in Kongo nu gunstiger Sowjetunie: nog dit jaar vijf miljoen kijkers draait de secondewijzer rond. Nog dertig seconden, nog twintig, nog tienen precies op het moment dat de wijzer het dikke streepje van de 12 raakt, klinkt de gongslag en springen de letters „N.T.S.- journaal" voor. Op dat moment begint het journaal, weet u en als u er bij nadenkt hebt u toch wél respect voor de techniek die zo-stipt kan werken. Behoudt u gerust dat respect: de techniek (en de technici) zijn het waard, maarmet dat beginnen van het journaal zit u er toch naast. Dat begint in feite cd om 9% seconde vóór 8 te lopen, ook al kijkt de camera dan nog naar de klok. Vindt u liet grappig, dat geheimpje van de journaal-techniek te weten? We kun nen u er dan nog wel een paar meer vertellen, want we keken in de villa die de NTS voor de journaaldienst in ge bruik heeft, eens een dagje rond. Die villa staat ln Bussum aan de Bee- rensteinerlaan en ergens op de eerste etage vinden we de kamer van de hoofd redacteur de heer Karei Enkelaar, die ons, wanneer hij niet telefoneert, korte snelle vergaderingen houdt, in en uit lo pende mensen te woord staat en nóg eens telefoneert, van alles wil vertellen. Wie van actie houdt, kan in deze kleine, lichte kamer zijn hart ophalen. Er staan twee bureaus, elk met twee tele foons, voor de hoofdredacteur en zijn se cretaresse en die telefoons hebben de aardigheid in koor te bellen, zolang ze niet in gebruik zijn. Ook de deur van de kamer wordt veelvuldig gebruikt en door dit alles wordt er in die kamer in een half uur tijds over zeker tien verschil lende onderwerpen gesproken. U kunt het nauwelijks begrijpen, hoe enorm veel werk er aan vast zit om viermaal in de week met 20 minuten ac tueel televisiejournaal en éénmaal met een half uur samenvatting te komen. Daarvoor zijn heus niet alleen in Bus sum, maar op vele plaatsen in binnen- e buitenland mensen aan de arbeid en da nog is het voortdurend in spanning we: ken om klaar te komen. BEGIN OP SCHIPHOL „Eigenlijk", zegt de heer Enkelaar, „bi gint de dag voor de journaaldienst oi 9 uur op Schiphol. Daar komt dan per vliegtuig de eerste zènding films aa Londen, New York, Parijs, kortom, de grote centra waar de nieuwsbureaus zijn gevestigd, dat is een hele bezending, want die centra sturen alles, wat er des avonds nog is binnengekomen. Wij zijn geabonneerd op die diensten en dus krij gen we de hele bubs. Er staat dan een auto van de NTS klaar om de zendingen naar Bussum te brengen". De films worden afgeleverd aan de nieuwsredacteur, de heer Stokla, die ze allemaal gaat bekijken.. Dat is niet alleen een heel karwei, maar het moet snel ge beuren ook. De heer Stokla vertelt ervan en ons meteen zien, hoe dat gaat. Een nuftig apparaat in een half-donkere kamer draait de banden af en geeft ze weer op een kleine monitor. Bij elke filmband behoort soms een luidsband, maar in elk geval zijn papieren bijgevoegd, waarop precies staat wat het beeld voorstelt. Natuur lijk in verschillende talen! Nou, ik lees en ik kijk. Soms is het haal wel aardig, maar stellen de opnamen niets voor, zijn ze te saai om aan te zien. Een andere keer zijn het wel leuke beel den-maar is het onderwerp te onbelang rijk, soms ook is alles interessant e: denk ik: dat moeten we hebben". Intussen lopen in een andere kamer de telexen, waarop andere landen aanbiedin gen doen van opnamen, die zo t zullen komen. Ook die worden door de nieuwsredacteur verzameld en bestu deerd en zo moet hij zorgen, om 10 een voorlopige lijst klaar te hebben onderwerpen, die in aanmerking komen voor het journaal van 's avonds. Maar nóg eens intussen is de Neder landse journaaldienst op gang. Er ten op verscheidene plaatsen in het land opnamen worden gemaakt, vroeg of laat. In elk geval moet de technische ploeg, vergezeld van een cameraman luidsdeskundige en zo nodig nog andere NTS-mensen, ten minste een uur voor het begin van de opnamen met de wagen aanwezig zijn. Er moeten leidingen worden gelegd, camera's en microfoons opgesteld, kort om; er is een heleboel werk, dat eigenlijke opnamen vooraf gaat. - Alle wagens die uitgaan en alle andere)tijd (dat medewerkers die ergens opnamen voor- bereiden, houden telefonisch contact met Bussum, d.w.z. met de heer Enkelaar. Vandaar het roodgloeiend staan van de telefoonapparaten. Maar ook is er over het gehele land een net van correspon denten uitgezet: als er iets bijzonders ge beurt ergens, moeten zij onmiddellijk Bussum kunnen waarschuwen en dikwijls is net bij onverwachte gebeurtenissen een heel getover, nog een reportagewagen er heen te krijgen. wachten, van de buitenlandse diensten zijn Nederlandse onderwerpen. Er wordt dan, snel en zakelijk, een voor selectie gemaakt. Alle onderwerpen wor den toegelicht en besproken, er wordt tijdsindeling gemaakt en het eerste lijstje wordt door rappe meisjesvingers uitgetikt op geel papier. Maar 's middags om drie uur kan dat ,gele lijstje" al aardig veranderen en dat door allerlei oorzaken. Er kunnen ve en veel belangrijker aanbiedingen er kunnen ook onderwerpen zijn uitgekozen die toen ze op film aankwa- slecht of onvoldoende interessant bleken te zijn. Een nieuw lijstje ontstaat: het groene. Maar ook dat kan tegen uur, nog gewijzigd worden. Een der- vergadering levert nl het rode lijstje en dat pas is definitief. Volgorde, tijds duur, alles is nu precies aangegeven. „Nou, dat valt dan nog al mee", zegt nu wellicht. Vergeet u echter niet, dat dit alles maar een deeltje van het werk Men kan op papier wel de tijdsduur het beeld aangeven, maarde op- nen van een gebeurtenis zijn gewoon lijk veel langer. Er moet dus, weer door anderen, opnieuw gedraaid en bestu deerd, geknipt en geplakt worden om, ider lelijke overgangen, het filmpje in elkaar te drukken tot het precies zoveel linuten en zoveel seconden duurt. En daner moet geluid bij! Is er ;n bruikbare geluidsband bij de film, dan zal die toch ook bekort moeten wor- en wel zó, dat de beide banden pre- tegélijk kunnen lopen. Het commen taar van de buitenlander moet weggesne den worden enha ja! Daarvoor in de plaats moet Nederlandse tekst komen. PRECIES OP TIJD Dat bréngt ons weer in een andere ka ler bij andere leden van de journaal- redactie: de tekstsprekers, die zelf die tekst schrijven ook. Al lijkt het soms als- Een van de drie dagelijkse ver gaderingen van de journaalredac tie: hoofdredacteur Enkelaar be spreekt het „gele lijstje". ..Vergeet niet", zegt Karei Enkelaar, „dat we met alles krap zitten. Een summiere redactiestaf niet alleen, maar ook te weinig technici en niet genoeg reportagewagens. We zouden er nog heel wat bij kunnen gebruiken!!" EVEN VERGADEREN Van tijd tot tijd wordt er „even snel vergaderd" door de journaalredactie. Dat begint om tien uur. Er is dan een lijst met onderwerpen die al binnen zijn of. volgens telex-mededelingen nog te ver- of zij min of meer spontaan commentaar geven, in werkelijkheid is elk woord van tevoren vastgelegd en dat zou ook niet anders kunnen, want bij een aarzeling of een verspreking zou dan alles in de Voor deze commentators betekent het samenstellen van de tekst dus ook v het nu op maat gemaakte filmbandje plus de geluidsband afdraaien en precies op is secondenwerk) de tekst zo kort en duidelijk mogelijk formuleren. Geen woord teveel, geen woord te wei nig, wil het goed zijn. En dat is een heel werk. Een ander onderdeel van het samen stellen van de geluidsband is het invoe gen van zgn. achtergrondmuziek, waai dat nodig is. Daarvoor moeten weei grammofoonplaten worden uitgezocht en stukjes daarvan op de juiste sterkte zichtig worden opgenomen. Tussen al deze bedrijven door moet worden gezorgd, dat de opnamen die de eigen binnenlandse dienst heeft gemaakt, op tijd binnenkomen om ontwikkeld te worden en ook nog van geluid vooi Is er iets Jat 's middags en op grote af stand 'gebeurt opgenomen, dan spant het er niet zuinig om of alles nog wel op tijd klaar kan zijn, want enige urer er natuurlijk mee gemoeid. Eindelijk, na vijf uur, begint de tage in het speciaal daarvoor ingerichte centrum elders in Bussum. Alles wordt nu, tot op seconden getimed, aan elkaar geplakt, zowel de beeld- als de geluids band. Tegen zeven uur moet het syn chroniseren klaar zijn en moeter commentators die „life" hun tekst gaan spreken, eveneens gereedzittèn. Meestal is hoofdredacteur Enkelaar ook gen 'door de produktieleider R. Rensen. Het gehele journaal wordt nu, bij wijze van generale repetitie, vertoond en bij kan de hoofdredacteur dan zo nodig nog kritiek op het commentaar leveren of daarvoor aanwijzingen geven. Twee minuten voor achtde uitz dende camera brengt de studioklok het beeld. Een andere staat gericht op de woorden NTS-journaal, die op de gongslag vóór moeten springen. Om 45 seconden voor acht eindigt de voormu- ziek, dan komen de „pingels": vijf secon den geluid, vijf seconden pauze, en om 9% secohde voor acht beginnen de beeld geluidsbanden van het journaal te lopen om de technici een oogwenk tijd te geven, ze precies gelijk te brengen. Dan: gongslag en tegelijk begint de eer ste commentator te spreken. en zo gaat dat dan met het NTS- journaal, Een enorme hoop werk voor nog geen twintig minuten uitzending. En hebben we eigenlijk nog niets ver over al het voorbereidende werk dat moet worden gedaan. „Het kan wezen dat voor één minuut uitzending een complete cameraploeg derhalve dag in touw is", vertelt Karei Enkelaar. Eer er uitgevonden is hoe de ra's bij een bijzondere gebeurtenis moeten staan, eer ze daar dan ook, dik wijls op hele stellages, zijn aangebracht, enfin, eer er honderd en één dingen zijn geregeld gaat de zon wel eens onder het werk." Al dit werk geldt dan nog maa ewone avonduïtzendingen van ieuws. Daarbij komen nog de bijzondere uitzendingen van de journaaldienst bij koninklijke bezoeken bijvoorbeeld of tij dens de kabinetsformatie. Allemaal extra werk, extra drukte. „En een publiek, dat soms met één ontevreden opmerking een massa moei zaam werk terzijde kan schuiven. Als Sint Nicolaas maar niet in de camera wil gaan kijken omdat de man ook zenuwachtig is of als een onwillig po- lltiepaard op een slecht moment voor de camera springt". Maar ja, dat is het lot van degeen, die het werkelijke leven even poogt te pak- ?n in een blijvend beeld! Over de uitwisseling van nieuws in Euro visieverb and, waarbij Karei Enke laar coördinator en intiatiefnemer! hebben we u al ruimschoots ver teld. Het wachten is nu op de beslissing die op internationaal niveau daarover moet worden genomen. Wat u dan nog wél moet weiten is dit: na de vertoning wordt elk jour naal weer zorgvuldig gedemonteerd en de filmstroken worden netjes op onderwerp in archiefkasten opge borgen, zodat alles weer snel kan worden teruggevonden. Wat het be lang daarvan is, vertellen we u bin nenkort nog! Politieke leiders in Belgisch Kongo heb ben de boodschap van de Belgische minis- De Schrijver over de politieke toe komst van hun land in het algemeen niet ongunstig ontvangen. Blijkens de eerste berichten uit Leopoldstad, welke gisteren te Brussel werden ontvangen, menen zij dat de boodschap een ruime opkomst bij de verkiezingen voor de gemeenteraden, welke in december zullen worden gehou den, waarschijnlijk maakt. Verscheidene.Kongolese politieke groe peringen hadden aangekondigd dat zij hun medewerking aan deze eerste algemene verkiezingen afhankelijk stelden van een verklaring van de Belgische regering over de instelling van een voorlopige re gering voor Kongo. Minister De Schrijver heeft dn zijn boodschap de vorming van een Kamer, een Senaat, en een regering, waarvan de leden door de Koning zullen worden benoemd, in hét vooruitzicht gesteld en voorts ver klaard, dat de Kongo in 1964 volledig on afhankelijk zal kunnen zijn. In de kritiek, welke in Kongolese poli tieke kringen op de boodschap wordt uit geoefend, speelt deze termijn van ruim vier jaar een belangrijke rol. Men acht deze te lang. Voorts betreurt men het dat volgens de voorstellen van minister De Schrijver de gouverneur-generaal de gering, welke volgend jaar kan worden gevormd, zal voorzitten. Loonakkoord in tabaksindustrie en ziekenfondsen (Van onze sociaal-economische redactie) Opnieuw is voor twee groepen van werknemers voor de resp. partijen over eenstemming bereikt over verhoging van de lonen, namelijk voor de mensen werk- tam bij de ziekenfondsen en de werk- emers in de tabakverwerkende indus- ie en de kerftabakindustrie. Voot het personeel bij de ziekenfond- ai is men het eens geworden over een verhoging van de salarissen van onge veer 6 pet. Ook voor de secondaire ar beidsvoorwaarden zijn enige verbterin- gen overeengekomen. De nieuwe is ter goedkeuring aan het College Rijksbemiddelaars voorgelegd, maa: word en van de zijde van het college nqg wel enkele moeilijkheden gevreesd met het oog op de nieuwe interpretatie van de spelregels voor het loonbeleid. Vorige week aanvaardde de Zieken fondsraad een zeer aanzienlijke verbe tering van de honoraria van de mede werkers der ziekenfondsen. De samenwerkende organisaties tabakverwerkende industrie en de. loon- commissie voor de kerf tabakindustrie hebben eveneens overeenstemming be reikt over een verbetering van de lonen in het kader van de gedifferentieerde loonvorming. Aan de hand van de pro- duktiviteitscijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zal echter nog aangetoond moeten worden, dat de voor gestelde verbeteringen ook verantwoord zijn. De verwachting bestaat, dat ook hier de richtlijnen voor de loonsverho gingen nog wel moeilijkheden zullen op leveren, maar partijen hebben toege zegd er naar te zullen streven, deze moeilijkheden gezamenlijk te Generaal Grivas zal volgende maand de oprichting bekend maken van een ni partij waarvan hijzelf de leider ii weet het liberale Griekse blad Eleftheria te melden. «a ji bCtjkI öp xtex Wrat aa** ota n atp Generale synode Geref. gemeenten De generale synder der Gereformeer de Gemeenten heeft te Utrecht een be sloten slotzitting gehouden onder presi dium van ds. L. Rijksen van Rotterdam. De synode sprak uit ,dat de zwijg plicht der ambtsdragers in acht dient ge nomen te worden' en dat bij verzuim kerkrechtelijk dient te worden opgetre den. De synode besloot officieel niet deel te nemen aan de I.C.C.C. (internationale Raad van Chr. Kerken) maar de predi kanten, die daarin zitting hebben vrij te laten, maar dan voor eigen verant woordelijkheid. Voorts benoemde de synode een com missie die zal onderzoeken of deelname aan het onderzoek van het Geref. Socio logisch Instituut naar de situatie, die voor de kerken van het Deltaplan en de ontwikkeling van de Randstad-Holland ontstaat, zin heeft en of men dat onder zoek met de andere kerken mede finan cieren zal. De synode maohtigde deputaten voor do hoge overheid met nadruk om na mens haar handelend op te treden bij eventuele inhouding van a.o.w.-premie voor predikanten. Paarden verbrand. Bij een brand in de stallen van William J. Beattie te West Greenwich in Amerika zijn zaterdag ten- De Etna is zaterdag weer tot uitbarsting minste twintig renpaarden omgekomen, gekomen en spuwt hete as, stenen en ge- waaronder het beroemde paard Park smolten lava uit de noordoostelijke krater I Dandy. George Ivanov, directeur van de grote Moskouse televisicstudie, heeft als hoofd van een kleine Russische televisie-delegatie een bezoek aan Engeland gebracht om zich op de hoogte te stellen van Westerse televisiemogelykheden. Hij heeft daarbij een en ander verteld over het kijken in de Sowjetunie en het voornaamste daarvan was, dat nog voor het eind van dit jaar waarschijnlijk het vijf miljoenste televisietoestel zal worden geregistreerd. *De groei van dit nieuwe medium ach- neerd boek of een grammofoonplaat ter het ijzeren gordijn is bijzonder snel toet handtekeningen van componist gegaan, jarenlang waren de ontvangers kostbaar om aan te schaffei de uitzendingen bleven dus summier. Een jaar of drie geleden is echter het zgn. „volkstoestel" in de handel ge bracht en dit is vrij laag in prijs. Sinds dien worden er enorm veel ontvangap paraten aangeschaft en leveren de in dustrieën ze letterlijk en figuurlijk aan de lopende band. Zoals u al weet, experimenteert de Sowjetunie ook met kleurentelevisie, met dien verstande, dat er nu al dage lijks al een half uur in kleuren wordt uitgezonden en deze beelden zijn op de bou, gebruikelijke ontvangers te zien. nie Toch blijft ook hier het obstakel, dat kleurentelevisie nog veel te duur blijkt te zijn: er zal een eenvoudiger procédé moeten worden gevonden, willen de kleuren werkelijk een redelijke kans maken. Moskou is het centrale punt voor de uitzendingen, maar er zijn al 63 steun- zenders die de beelden ver het land in brengen en nog steeds worden er bij gebouwd. Er bestaat Om deze prijzen wordt met ent- ousiasme gekampt. Erg frivool zijn de programma's nooit, i de documentaire heeft bijzonder veel handel ge- aftrek. Toch importeert de Sowjetunie ook wel buitenlandse televisiefilms, maar gewoonlijk betreffen die voorlichting op het gebied van kuituur, arbeid en De Russische delegatie toonde zich zeer geïnteresseerd in de westerse op bouw van het internationale uitwisse- lingsnet. en geen wonder,, want met de w van zulk een net is de Sowjet- kort geleden zelf gestart. Commentaar Geen aanwinst Het is geen onaardige vondst van de VARA om de drie gebroeders Lutz te laten optreden in het nieuwe amuse- kijkers-organisatie, die mentsprogramma Publieke Tribune", duizend leden telt. Deze leden vertegen- dat zaterdagavond voor het eerst op de woordigen alle lagen van de bevolking beeldbuis verscheen. De mening van deze organisatie wordt de teksten t niet verschoond i Moskou gezonden en de program- enige hinderlijke platheden. Handige tiek, die voortkomt uit de kijkersmassa. Wat de programma's betreft, hierin ruzt, wordt zeer veel politieke propaganda gemaakt. Met dien verstande, dat er veel aandacht wordt besteed aan de op bouw van de industrie, aan het werk gedanste illustratie van leden van het Scapinoballet, niet slecht, als gewoonlijk (bij ballet) niet i sociale maatregelen. Ook de sport voldoende tot recht komend op liet i groot deel van de program- Natuurlijk is er ook ontspanning. De quiz bloeit er evenals in andere landen, maar dikke prijzen zijn er niet bij. Ge woonlijk worden er vragen gesteld over populaire sporten, zoals voetbal, over literatuur of over muziek. De prijzen zijn dan een voetbal met handtekenin gen van prominente spelers, een gesig- Uitzending over de gezinsweek De VPRO-radioserie over Nederlandse vrouwen in het buitenland wordt op vrijdag 23 oktober a.s. onderbroken voor een uitzending in verband met de gezinsweek van de Nederlandse-Protes tantse kerken en het Leger des Heils. Mejuffrouw ds. E. Voetelink uit Velp, presidente van de Vrijz. Hervormde Vrouwenfederatie in Nederland spreekt dan over „De vrouw in- en buitenshuis". Deze titel draagt ook het boekje, dat ter gelegenheid van de gezinsweek werd uitgegeven. De uitzending begint 's mor- NCRV-radio verzorgt voetbalreportage Woensdag a.s. zal de NCRV een ra dioreportage geven van de voetbalwed strijd Duitsland—Nederland in Keulen. Verslaggever is Dick van Bommel. Het wordt een rechtstreekse uitzending, die om vijf voor vier begint. kleine scherm en er was een knap- zingend quintetje dat echter de goede mimiek niet kan treffen en daarom veel beter zou voldoen voor de radio. De gezongen entree was veel te lang, de tune te druk. Voor een keer zou een programma als dit wel meekunnen-, maar we houden ons hart vast bij de gedachte dat dit een serie moet worden. Dan mag er wel veel meer afwisseling zijn. Op deze manier: geen aanwinst. In de quiz „Je neemt er wat van mee" sleepte de rozenkenner A. Bok de f1000 in de wachten welver diend. Theo Eerémans was deze avond niet op z"n best bij de babbeltje! vanavond] waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: en 37»®® (Van t i 'venkeersredacteur) TNE EERSTE „Corvair": de revolutionaire, zgn. com pacte wagen van Chevrolet, is even in Nederland ge weest en we hebben het ge noegen gehad een uurtje achter het stuur te mogen zitten. Op zichzelf was dit ook enigszins een eer. want van deze in 1960 leverbare auto rijden er in heel Euro- teren zagen, ligt niet zozeer in pa nog maar drie. Het zijn de beperkte buitenafmetingen, in Amerika vervaardigde Men kent immers het bestaan fabrieksmodellen, welke, teil van nog andere Amerikaanse behoeve van het assemblage- compacte wagens, die verklein- de Deluxe modellen, bedrijf van General Motors de versies zijn van^ grotere, xidt de afmetingen blijkt wel, te Antwerpen, in België in- r^eds vroeger bestaande model- <jat de „Corvair" gemakkelijk geschreven werden en waar- ^„C^orvair^ J-yijkt te manoeuvreren en te parki briek is het verbruik van de „Corvair" één op negen uiter aard bij een middelmatige snel heid. De topsnelheid zou in de buurt van hondervijftig km/ uur liggen en wat de prijs be treft, zou de nieuwe, com pacte wagen van Chevrolet kunnen concurreren met de be tere en duurdere Europese S Voor de verandering zendt de NCRV vanavond eens een detectivehoorspel uit, getiteld „Dekblad eerste soort" en geschreven door Jan de Vries. U hoort het eerste deel tussen 8.15 en 9 uur. Om 9.20 uur, na wat Latijns- Amerikaanse muziek, zingt het Tsje- choslowaakse kinderkoor uit Brno en om 11 uur kunt u nog luisteren naar werken van Strawinkski op grammofoonplaten. Een gezellig programma bij de VARA, dat om 8.05 uur begint met de gevarieerde rubriek „Schering en inslag". Om 9.25 uur „Hij en Zij", een kleinkunstprogramma van Wim lbo met vele bekende artisten. Om 10.40 uur begint de ernst: U kunt dan luisteren naar een uitvoering van Beethoven's negende symfonie door het Radio Filharmonisch orkest, het groot omroepkoor en solisten. Diri gent is Bernard Haitink. Tips uit het buitenland De Nederlandse sopraan Erna Spoo- renberg geeft tussen 9 en 9.30 uur een zangrecital voor de BBC-zender op 464 m. Met pianobegeleiding van Ernest Lush zingt zij liederen van Strauss, Debussy en Ravel. Om 9.55 kunt u via dezelfde zender luisteren naar werken van Haydn, Handel en Bach (tweede harpconcert, solist Ar nold Goldsbrough) door het Hurwitz kamer-ensemble. 0 Ter gelegenheid van de 75ste verjaar dag van Arthur Meulemans geeft Brussel Vlaams een concert van en kele van zijn werken. Uitvoerenden zijn het NIR-symfonie-orkest, de NIR-koren en solisten. Daniël Sterne- feld dirigeert en u kunt luisteren op 324 m., tussen 8 en 10.15 uur. Programma voor morgen DINSDAG 20 OKTOBER 1959 716 kc/s. KRO: 8 00 Nws 8 15 Gram 850 V d huis- 9 35 Waterst 9.40 Schoolradio 10.15 Lichtbakei reeds vroeger bestaand! r_ len. Nee, de „Corvair" wijkt va,x de meeste Chevrolet- 00^ door de constructie en de ren js_ tqc wielbasis bedraagt dealers nog niets hebben ge- conceptie radicaal ni2,74 meter, de totale lengte De „Corvair", die dus een rij wed ogenblikkelijk ver- gekoelde motor, die zich in de kruising kan worden genoemd armt; achtersteven bevindt, is het van een comfortabele Ameri- 'egklapbare achterbank gebruikelijke radiateurscherm kaanse en een degelijke Euro extra bagageruimte op overbodig geworden. In plaats pese wagen, wordt als 4-deurs daarvan is op het front een sedan in drie uitvoeringen le- embleem aangebracht. dat verbaar. De „500", die het door tweeling-koplampen ge- standaard-model is, heeft flankeerd wordt. Zeer opvallend is ook .stijfheid" De „Corvair" is drie compacte wagens, die Detroit liet komende jaar en masse uit zijn stallen zal laten rollen de „Falcon" van Ford en de „Valiant" van Chrysler zijn de andere en waarvan de Rambler-modcllen de voor trekkers zijn geweest. Klein zijn deze wagens zeker niet, want naar Europese maatsta ven bieden ze nog altijd ruim te aan zes personen. Ze zijn echter wel kleiner dan de ge bruikelijke Amerikaanse mon sters en tevens aanzienlijk so berder. Het parkeerprobleem vertrouwd ge- 457 meter en de breedte 1,70 zijn vering voelt hij Europee:, worden^ wagens.^ waarop Che- meter. Opvallend is de gerin- in plaats van Amerikaans aan, j- u jjg o0ri0g ge jrQCjgte, die niet meer dan wat o.m. verkregen is door de 1,30 meter bedraagt, doch de carrosserie zelfdragend uimte binneh niet heeft be- ken. Deze bouwwijze i Nieuw synchronies h versnellingsbak met een pook De „700", die als het luxe model geldt en in de Verenigde Staten slechts vijftig dollar duurder is, kan met een orthodoxe óf een auto- matisohe transmissie worden Gene- uitgerust. motor- en transmissie-agre- gaat bevinden zich in de achtersteven; nieuwe, lichtgewicht zes- ci'linder motor van 't boxer type, voor 't grootste deel vervaardigd uit aluminium; luchtkoeling onafhankelijke ophanging vap de vier wielen; aan de overzijde van de. 5 zelfdragende carrosserie; Oceaan garandeert een grote g. vlakke vloer (geen trans- toekomst en alleen voor 1960 missie-tunnel dus); zijn er zo'n miljoen compacte 7. bagageruimte in de voorste wagens op stapel gezet. ven; Het opzienbarende van de 8. autokachel van het vlieg- „Corvair", zoals we deze .'is- tuigtype, die het interieur perkt. Voor- en aohtersteven ral M-otors overigens niet on- volgen een licht aflopende pro- bekend, getuige de vele. zelf- fie'llijn, terwijl de achterruit, dragende, Europese merken, die waarboven het uiterst vlakke dit concern op de markt heeft dak een weinig uitsteekt, ro- gebracht. tonde-vormig is. Door de lucht- Volgens opgave van de fa- Dit is de „Corvair" van Che vrolet één van de drie zgn. compacte wagens, die door Detroit zijn voorbestemd om Amerika te veroveren. noodklok 12.03 Grs progr 15 50 Gram O Ziekenlof 17 00 irsbe'r 17 45 Regert srzee: Nieuw-Guin< .2 50 Act Platenn ieuws 13 35 14 05 Schoolradio vrouwen 14.45 Ge- 16 00 V d zieken V d jeugd 17 40 19 25 Zang 19 30 Gram 20 30 20.55 RadlophiHharm ork en 22 20 Gram 22 25 Boekbespr 22 30 Tspel (deel 4) 20.25 Gram 23 55—24 00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7 00 Nws- 7 10 Gym 7 20 Dagopening AVRO: 8 VPRO: 7 51 815 Gram 915 Gram 9 4o Morgenwijding 9 55 Een boek voor het geestelijk leven, caus 10 00 Gram 10 50 V d kleuters 1100 Pianospel 1115 V d zieken 12 00 Lichte muz 12 20 Regerings- uitz: Landbouwrubriek: De boer van Nooltgedacht 12 30 Land- en tuinbol 13 00 Nws 13.13 Meded of gram 13.20 Promenade ork i3 55 Beursber 14 00 Gram 14 40 Schoolradio 15 00 V d vrouw 15 30 Fluit en klavecim bel 16 00 Van alle breedtegraden, caus 16 15 Gram 16 30 V d jeugd 17 20 De die- uters 19 05 Pari: 19 5 20 05 Geva Spaanse liederen 22 30 Nws 22 40 Kam. muz 23 00 De Melbourne-race van IS klankbeeld 2310 Gram 23 53 Beursber New York 23 55—24 00 Nws. Televlsleprogr. NTS: 20 00 Journ weeroverz 20 20 Franse musical 20.25 T film 20 50 Doe. Speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9