Ds. De Wit zag diaconessenwerk in Speyer am Rhein Gods deur verlost ons van krampachtig geklauter Sunil wast stralend wit... Agenda voor Leiden Hema's zilverlingen op feestavond onthaald WITTER DAN DE WITSTE POES MEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 eilip Woensdag: Marekerk, 8 uur: Open-Deur-week. spreker: ds. J. Swijnenburg var Amers foort. Het Boshuis, 8 uur: Open-Deur-week, spr.: ds. A._ Klamer, radiopastor te Hil versum. Steenschuur 6. 8 uur: ledenvergadering De Natuurvriend. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Die Schöpfung, Ex Animo, ter gelegenheid van 40-jarig jubileum, met medewerking van Annette de la Bije sopraan, Jan Waayer tenor en Henry Blackmon, de Amerikaanse neger- Oegstgeest: gebouw Irene, 8 uur: Poelgeester wijkgemeente, gesprekskring over „De dominee kan ons nog meer ver tellen". Oeg-tgeest, zaal Geref. kerk: a.r. kiesvereniging, spr. drs. Puchinger. Donderdag Station, 9.30 uur: vertrek excursie afde ling Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging naar Zaandam. .Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rott. Philh. Or kest voor K. en O. Turk, 10.30 tot 12 uur; afdeling Leiden Ned. Ver. voor Huisvrouwen, koffie- uurtje. Wijkgebouw Staalwijk, 8 uur: Open- Deur-week, filmvertoning „Wie is mijn naaste?" Aula Herv. u.l.o.-school, Asserstraat, 8 uur: Open-Deur-week, ds. M. L. W. Schoch van Rotterdam. Maranathakerk L. Morsweg, 8 uur: Open-Deur-week, spr. mr. A. W. Kist. zang Maranatha-koor. Hooglandse Kerkgracht 33a, 8 uur: af deling Broederschap van oud-Padvinders, lezing over Spanje. Pieterskerk, 7.30 tot 8-30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Oegstgeest- gebouw Irene, 8 uur: Rhijngeester wijkgemeente, spr.: kerk voogd J A. Mulder (met dia's). Levendaal 1, 8 uur: huishoudelijke en gezinsvoorlichting, films over vis en vis- 't Boshuis, 8 uur; afdeling zuid-west van de N.C.V.B., mevrouw A. Frugte— Ouborg over „Het dove kind". Vrydag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: huldigings avond van de N.Z.H.V.M. Leiderdorp, Irene, 8 uur: afdeling Leiderdorp N.C.V.B., ds. A. K. Straatsma over „Ons gezin, een open gemeenschap". Prytaneum, 8 uur: academische film- studiekring, films met discussie. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: bijeen komst van het Arjos-district. Zaterdag Station, 2.10 uur: vertrek Chr. Reis-Vereniging naar L.D.M. te Katwijk. Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelgroep Pulchri-studio met „Je kunt het niet kopen". Wijkgebouw Rehoboth, 3 ui Deur-week, kindersamenkomst. Elisabeth—ziekenhuis, 3 uur: receptie zuster Zephirina t.g.v. gouden klooster- feest. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Van Wijk er Heringa. Zondag rPieterskerk, 10 uur: jeugddienst, voor ganger ds. A H. Smits, Noordwijkerhout, onderwerp „Geloof in theorie en prak- tijk". Oosberkerk, 7 uur: Hervormde kerk dienst mjm.v. Lutherse jongerengroep, Bijbels spel „Artaban de wijze". Apotheken De avond- en nachtdienst wordt tot en mét vrijdag waargenomen door apotheek Reyst, Steenstraat 35, telef. 20136. Films CASINO (2.30 en 8 uur)Othello (14 Indrukken bij een eeuwfeest Het model-diaconessenhuis in Speyer am Rhein. Leidse diaconessenhuis werd als enige in den lande uitgenodigd tot bijwoning TTET ONDER ONS bekende Diaconessenhuis, nagenoeg alleen bestemd voor ziekenverpleging, heeft over de grens een veel bredere armslag. Dat blijkt wel uit de indrukken, die ds. J. de Wit diaconessenhuispredikant te Leiden, heeft ontvangen van een tocht naar de viering van het eeuw feest van een ,,model"-diaconessenhuis in Spiers aan de Rijn. Ons Leidse diaconessenhuis had een uitnodiging gekregen als enige in den lande tot bijwoning van deze viering dezer inrichting in Speyer (in Nederland meer bekend als Spiers), vlak bij Heidelberg. Spie l klei bocht van de Rijn, in de geschiede van Duitsland niet onvermaard door z representatieve romaanse Dom, waar vroeger eeuwen verscheidene koningen keizers in de nu nog bestaande crypt ruste zijn gelegd, onder anderen de m van Canossa, Hendrik IV. In de historie van de Reformatie Spiers de geboorteplaats van de na; „protestant" (toen de evangelische st den en vorsten op de rijksdag aldaar 1529 een „Protestation" indienden). Een koperen plaat in een zijstraatje wijst nog Ingevoegd jaa LIDO (2.30, 7 ei (14 jaar) LUXOR (2.30, 7 Ripper (18 jaar); TRIANON (2.30, cousins (18 jaar); REX (2.30, 7.15 c vijand 9.15 uur): Tiger-Baj 9.15 uur): Les 9.15 uur): Gangster 1 (18 jaar) Tentoonstellingen De Lakenhal, expositie Josef Cantré (tot en met 9 november) Musea, Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszaal en oiblio- theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en ionderdag van 4 tot 5.30 u woensdag zaterdag van 12 toi 4.3U u en vrijdag (speciaal voo de grotere jeugd) van 6.38 to' 8.30 uur 's avonds Pilgnmiaihers-huisje, Boisotkade elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Academisch Historisch Museum Ra penburg 7" elke dag geopend van ha,) 10 tot aalt 1, uitgezonderd op dinsdae en vrijdag van 2 tot 5 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot x Uur (na 1 april tot 5 uur) Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur Gravesteen, Pieierskerkhoi juri disch studiecentrum, rike dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uui (liefst m de vakanties), concierge: Kou- tnaker-teeg 16a Geologisch en mmeralogiscn museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van burg 28: elke dag geopend van 10 tc Archeologisch instituut, Rapenburg elke dag geopend van 9 tot 12 en va tot 5 uur ibehalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Ka pen b '4, elke dag algemene studiezaal en kanaldeling, geopend van nall 10 hali 6, op zaterdag 5 uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag vai tot 5.3o en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van lü tot 5.ÓU en van 7 :ot 9 uur'zater dag van 10 tot 5.3U uur Legermuseum „Generaal Hoefer". Pesthuislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstr 1- elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Een vluchtige inzage van het progi ma, dat het Speyerse huis de Leidse af gevaardigden tevoren al toezond, liet vermoeden, hoe wezenlijk dit diaconessen- werk 'was geïncorporeerd in het leven van de „Pfalzische I-andeskirche". Wij kregen, zo vertelt ds. De Wit, daar een oproep onder ogen van de „bisschop" dezer Kerk, de Kirchen-prasident dr. H Stempel. Maanden vóór de viering, me dio september, had hij de Gemeenten van deze enige Evangelische Kerk in de Palts opgeroepen tot het geven van eert' jubi leumgift. Citeren wij daaruit de volgen de passage: Honderd jaar dienst onder de wit te muts! Honderd jaar dienst van een arbeid, waarin het niet om loon en dank gaat, maar waarboven veeleer staat: uit dank liefde. De dienst der diaconie is iv deze honderd jaar een plaatsvervangend werk geweest. De zusters hebben in de naaste de waarde van de mens ook dan nog ge- eerd wanneer haast niemand meer deze waarde kon vinden Positieve reactie Hoe positief de reactie van de Gemeen ten was, bleek tijdens de viering, toen de Kerkpresident aan de besturende zuster gift van 20.000 DJVI. kon overhandigen (deze Obcrin Else Krieg herdacht haar vijftigjarige verbondenheid aan dit huis en is de derde directrice in deze honderd jaren blijkbaar een werkkring die ge- Achter deze gaven staat een meeleven de Gemeente Dat was goed te zien op de zondagmorgen in de tjokvolle hoofdkerk Protestants Spiers, de kerk die om. ks 1900 is gebouwd (uit giften van vele landen) ter herinnering aan de al genoemde „Protestation". Zelden heeft ds. De Wit een kerk zo vol gezien; uit de verre omtrek was men per autobus gekomen om mee te danken voor het be- van het diaconessen-huiswerk in streek. Dr. Tempel hield de feest predikatie. In groten getale werden in *e middagpauze de Gemeenteleden ont- angen in de tuin van het huis, waar nder een stralende zon verversingen zerden aangeboden. Het leek een ouder wets Hollands zendingsfeest. Morgens na de Andacht in de kapel het huis was op het ruime terrein stoet van gasten geformeerdvele predikanten, besturende zusters, daar achter de honderden goed-gemutste dia- Advertentie RIJWIELEN Dames en heren vanaf 149.50 RUDGE, JOCO, SIMPLEX, GLOBE compleet Fa. DUSOSWA. LEIDEN Shaws Pygmalion in Doelenkazerne Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe seizoen werd gisteren in de Doelenkazernc een toneelavond gehouden waarop het Haagse toneelgezelschap De Schouwspelers het uit het Engels taalde toneelstuk malion" speelde. Eliza Doolittle, ee stertje, komt hierin lessen geeft. De: collega Eliza G. B. Shaw „Pyg- bloei nraking met er één spraak- gaat met zijn eddenschap aan, dat hij zal veranderen, dat zij als hertogin kan optreden i hogere kringen. Met grote plichtsbetrach ting en ijver gaat hij te werk, daarbij de persoon van het meisje geheel vergetend. Als na zes maanden op een tuinfeest is gebleken,- dat zij de metamorfose met goed gevolg heeft doorstaan, laat hij zich verder niets aan haar gelegen liggen e is trots op zijn resultaat. Maar hij vergei dat zij er het hare toe heeft bijgedragen. Tijdens de climax werpt zij hem dit vooi Nu pas merkt de professor, goed ge speeld door Piet Eeltvelt, dat hij haai is gaan waarderen om haar goede zorgen Alles loopt natuurlijk goed af, waarbij mrs. Higgins, de moeder van de onge trouwde professor een voorname rol De regie was in handen van de direc teur van De Schouwspelers, Theo Duyft. Sergeant-majoor J. Raad had de algehele leiding. Ds. J. DE WIT buitenlandse gast die hun opleiding in Spiers hadden ontvangen zo trokken ze naar de stadskerk, waar de stoet met hoorn- uziek bij de ingang werd ontvangen. In gesprekken viel het ons weer op, hoe dit diaconessenwerk nog al tijd vat heeft op het vollk. De meisjes komen al vrij jong in het huis, wor den zodoende al vroeg ingeleid in deze sfeer waardoor het „dienstver band" niet zoveel hiaten toont door verloving en huwelijk a'ls ten onzent. Daarenboven wordt op jonge vrou wen, die al een beroep kozen, een appèl gedaan om althans één jaar te wijden aan d'it diaconale werk, waar door ook hun leven een stempel ont vangt. Oude tradities spelen nog een grote rol. De diacones ontvangt alleen zakgeld. Wat verder door haar werk, bijvoorbeeld als gesalarieerde kracht op school, binnen komt, is ten bate van het moederhuis, dat de algehele verzorging der diacones sen aanvaardt tot het levenseinde ti Wij zagen, aldus ds. De Wit, diacc sen met een kruis op hun gewaad, eenvoudig zilveren kruisje, soms met crucifix, vooral uit de echt-Lutherse ken afkomstig. Niettemin heeft het werk zich pass de i de tijd Er is scholing voor handenarbeid, zuige- Leidse amateurfotografen begonnen competitie De Leidse Amateurfotografenvereni- ging had in De Doelen haar eerste com petitie-avond vrije onderwerpen in di1 Vooi hadden de heren Van den Berg, Gompel- man en Van Mullem, het vrij grote aan tal ingezonden foto's onder de loep nam, moest een beslissing worden genomen over een bestuursvoorstel tot verhoging der contributie. Met algemene stémm ging de vergadering hiermee akkoord Vooral voor de beginnersklasse war heel wat foto's binnengekomen, die ov het algemeen van zeer goede kwaliteit waren. Er werd dit keer een oordelingssysteem toegepast, waarbij slechts één cijfer werd gegeven inplaat: van de voorheen gebruikelijke drie cij fers voor motiefkeuze, uitbeelding ei techniek. Tevens kreeg iedere inzende: nu gelegenheid zelf iets van zijn foto('s) te zeggen. De heer Van Wijngaarden kreeg het hoogste aantal punten in de begini klasse i hij 1 i daai der leden beschikbaar gestelde surprise. Dr. mr. Hugenholtz erelid Weense dierenbescherming Dr. mr. W Hugenholtz te Leiden, op richter van de Wereldfederatie tot Be scherming van Dieren en voorzitter van de „Ned. vereniging ter bescherming var dieren", is tot erelid van de Weense ver eniging tot besoherming van dieren be noemd. lingenzorg, bejaardenzorg, huishoudon- derwijs enz. Verder noemen wij een en zwembad voor de zusters, kamers t warm en koud water in een modern goed geoutilleerd moederhuis van zes verdiepingen. In de vernieuwde kapel het huis waren enkele juweeltjes moderne en verantwoorde kunst te een wandtapijt, door de zusters ge knoopt, en een katheder van blank hout zinvol houtsnijwerk, deze kapel werd op de zaterdag- d een Avondmaalsdienst gehouden, aan de honderden gasten deelnamen, :ns bij vieren naar voren komende lit de handen van drie predikanten de tekenen te ontvangen. Grote giften Hoezeer dit diaconessenwerk in stad en land wordt gewaardeerd, bleek ook in een samenkomst, waarin een vertegen woordiger van de Duitse Bondsrepubliek en de burgemeester van de stad hun gelukwensen aanboden en deze met grote geldelijke giften bekrachtigden. Het is een stuk sociaal-charitatief werk van brede omgang, regelrecht ontstaan na een toespraak van Fh. Fliedner, de geestelijke vader van het vrouwelijke diaconaat de vorige eeuw. Het huis in Spiers v bedoeld als model voor een echt moeder huis, zo ruim opgezet, dat het na allerlei uitbreiding nog voldoende is. Van dit huis uit zijn momenteel op 152 posten ruim 200 zusters werkzaam. Tot het moederhuis behoren 483 diaconessen, 72 Verbondenheid De onderlinge verbondenheid bleek on der meer hieruit, dat uit alle delen van Duitsland deputaties van andere huizen waren opgekomen, zelfs uit Berlijn. Ver der ook Zwitserland De dit ordt gedaan, kunnen wij bij ons niet rechtlijnig overplaatsen, maar des te meer mogen wij begerig worden naar de geest, waarin het ge schiedt. Ds. De Wit besloot het onderhoud met een woord van de voorzitter huispredikant van de jubilerende in richting: „Kerk is niet enkel verkon diging, ên liturgie; ook de diaconia, de dienst behoort erbij met een on gedeelde inzet ten bate van de grote familie der lijdenden". Grootse huldiging GISTEREN heeft het filiaal Leiden van de N.V. Hema twee jubilarissen op werkelijk overweldigende wijze gehuldigd. In het smaakvol met bloemen versierde Anthoniusclubhuis was een complete feestavond belegd, waarop de heren C- Maas, chef patissier, en H van Os, chef-etaleur met het oog op hun vijfentwintigjarige dienstverband werden verrast met vele geschenken, hun aangeboden na het uitspreken van van waardering getui gende toespraken. Het amusement werd verzorgd door mr. Tims' klein- kunstensemble met als medewerkenden het accordeonduo De Bella's en imitator-parodist Ko van der Wel. Jan van Ake's orkest speelde stem mingsmuziek. Er heerste een echt feestelijke sfeer. De jubilarissen werden toegezongen met jubelende liederen op muziek van Jo- Ds. Klijn in OOSTERKERK Feest begint hier en nu! Ds. G. P. Klijn, de leider van het Open-Deur-werk in ons land, sprak on langs in Amsterdam (niet in een kerk) over „God heeft u lief". Na afloop kwam een oude baas van 72 jaar naar hem toe, die hem vertelde, dat hij dit nog nóóit had gehoord. Hij kon of durfde het niet geloven. Ds. Klijn moest het hem nog eens verzekeren. De man werd stil. Maar hij ging naar zijn zoon, die enkele straten verder woonde en met wie hij al 35 jaren overhoop lag. Wanneer wij, aldus ds. Klijn, dét gaan vragen: „Zelfs ik?", worden wij rijp voor Gods liefde. De Open-Deur-predikant sprak gister avond in een samenkomst, belegd door de nissie voor bijzonder kerkewerk v dé Hervormde wijkgeiheente Pniël (p dikant: ds. J. Groot). De titel van z: toespraak was: „De deur is open van Ds. Klijn bedoelde met die deur niét de kerkdeur. Die is niet constant open, al zijn er mensen die zich beijveren om de kerk méér open te hebben, vooral in de De hemeldeur wilde de predikant even- in op het oog hebben. Hij vroeg zich af, of dat wel het doel van het leven kan zijn. De mensen hebben lange tijd-de ge dachte gekoesterd, dat het er in het leven n gaat ih de hemel te geraken. Ds. lijn dacht aan die oude plaat met de /ee wegen. Een brede weg met allemaal ivole mensen, uitlopend in het brandend ;rderf. Daarnaast de smalle weg, na- urlijk met een kerkje en misschien wel n christelijk verenigingsgebouw, maar :rder met rotsen, afgronden en demi r bover Ik ben de deur i dat alles wel een stukje waar- r, zo vroeg ds. Klijn, is dit nu al? Is het niet wat egoïstisch dat je je door dit tranendal maai; moet zien heen met een persoonlijk uitzicht op een zalig sterfbed? Ds. Klijn bedoelde met die deur dan ook de deur, die God zelf gemaakt heeft en xvaardoor heen Hij is gekomen naar ons mensen. Hij is de Uitvinder van die deur. Jezeus zegt: Ik ben de deur; nie mand komt tot de Vader dan door Mij. Hij is niet onbereikbaar verweg, maar vlakbij. Dat kan ons verlichten van veel kramp achtig klauteren. Naar aanleiding van een radio-uitzen ding kreeg ds. Klijn onlangs een brief van een oude dame. „Ik wil wel geloven, dat God bestaat," schreef zij, „maar ik kan toch niet aannemen, dat Hij zich met mijn leven inlaat. Waarom heeft Hij dan ons Hef vadertje weggenomen?" Ds. Klijn zei, dat wij God niet zo gauw de schuld moe ten geven. Hij vergt van ons geen offer op de berg der goden, maar brengt Zeil het offer voor de mensen op de vlakten van het gewone leven. Hij doet dat in de gave van Zijn Zoon, Jezus Christus. God heeft Zijn tenten onder ons opge slagen. Maar Hij heeft er Zich wel tussen moeten wringen. Hij is nabij, niet alleen maar voor de zondag en voor de Kerk. Over dat laatste merkte de Open-Deur- predikant nog op, dat er een hele Ge meente is zonder Kerk. Er zijn vele men sen die naar God zoeken en met Hem worstelen, maar die het toch in de Kerk Ds. KLIJN Opwekking tot feest niet zo best kunnen vinden. God i gelukkig ook voor de maandagmorgen, de woensdagmiddag en de vrijdagavond Ds. Klijn bond de aanwezigen op het hart van deze bijeenkomst in iedei val dit te onthouden; „God heeft u God is geen God achter een groot bui Die de mensen bij Hem op het matje laat komen. De Vader kust de verontschul digingen van de verloren zoon weg. Hij was verloren, maar is gevonden. En het feest begon Het feest begint hier en nu en wil zich elke dag voortzetten. En het loopt uit op het grote Feest in Gods rijk. Een dameskoor verleende aan dez« eenkomst medewerking. De oude heei Van Leeuwen bespeelde het orgel. hann Strauss, Verdi en Meyerbeer. De eerste spreker was algemeen-directeur J. Buchwaldt, die de levensloop van de heer Maas schetste. „Als zeventienjarige begonnen in het filiaal Rotterdam, volg den Hilversum en Den Haag tot hij in 1948 naar Leiden kwam. In alle Hema- bedrijven heeft de heer Maas zijn verant woordelijke taak, de gang van zaken in de bakkerij betreffende, op voortreffe lijke wijze vervuld. Hij verrichtte zijn werk steeds tot onze volle tevredenheid met een plichtsbesef, dat velen tot voor beeld kan strekken. Te prijzen is vooral zijn goede humeur, waardoor een goede verstandhouding met zijn medewerkers groeide." De heer Van Os kwam naar Leiden uit Rotterdam. „Er moge dan in de loop der jaren veel zijn veranderd in de ma nier Vein etaleren, nog steeds geldt, dat de etalage een belangrijke verkoopster is. De heer Buchwaldt zei, dat de heer Van Os erin is geslaagd een juiste inter pretatie te geven van de bedoelingen van de directie. Om goed te etaleren zijn inzicht, werklust en vakbekwaam heid vereist. De jubilaris heeft aan de verwachtingen voldaan door zijn werk uitstekend te verrichten, in goede har monie met zijn medewerkers." De algemeen-directeur overhandigde de jubilarissen daarna elk een vererend getuigschrift van de maatschappij voor nijverheid en handel met bijbehorende draagmedaille en een geschenk onder couvert. Een hele rij sprekers volgde. Allen belichtten de goede kwaliteiten van de heren Maas en Van Os, de nadruk leg gend op hun vriendelijkheid en colle gialiteit. Ook de echtgenoten wej-den in de huldiging betrokken. De heer C. Baljon, hoofd van de lunchroom, schonk de heer Maas een broodrooster en een doucheverwarmer, de heer J. van Buren, groepenchef, gaf de heer Van Os een televisietafel en zijn vrouw een grote doos bonbons, de heer Kempenaar uit Den Haag had voor de heer Van Os een grasmaaimachine, de heer L. Leeflang bood namens het dub beltjesfonds de heer Maas een elektro- nenflitsapparaat aan, de heer Van Os een gouden polshorloge. De heer A. van Ravenzwaaij, fi- liaailchef te Leiden, zei, dat de twee jubilarissen van grote waarde zijn voor het bedrijf. Hij leidde een soort mastklimmer ij, waarbij de heer Maas als hoofdprijs een projector en de heer Van Os een platenspeler toe viel. Als laatste voerde het woord de heer G. Theunissen, oud-filiaalchef te Leiden, thans te Heerlen. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij 1 Neem meteen het voordelige r^uzenpak en spaart uw linnenkast

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3