CHRISTELIJK msmm Bakkersorgaan laakt beslotenheid S.E.R. Liturgische belangstelling loopt helaas terug Chefarine 4 Een woord voor vandam Kanttekening Blikman Sartorius Volgend jaar in 't Noorden sportdagen van chr. bonden Consument heeft recht op openbaarheid Actuele, sociale vraagstukken In de bakkerijwereld heeft men zich geërgerd aan de ge heimhouding, waarmee de tot standkoming van het advies van de Sociaal-Economische Raad aan de regering inzake nachtarbeid in de bakkerij is omringd. De Christelijke Bak kerspatroon, orgaan van de Bond van Christelijke Bakkers patroons, maakt zich deze week tot tolk van deze ergernis. Het blad erkent wel, dat de S.E.R. de formeel juiste weg heeft be wandeld, maar het vraagt zich af, of dit nu te rijmen valt met het beginsel van de p.b.o. Wordt het meespelen van het bedrijfsleven in de sociaai-^co- nomische problemen nie»' met voeten getreden, aldus her. bak kersorgaan, als men niet we ten mag, wat er gesproken wordt? vervolgt het blad. De S.E.R. gaat van het standpunt uit, dat hij in vergaderingen als deze geen beslissingen neemt, maar slechts een advies samen? stelt voor de regering en dat de regering dus te zeggen heeft, of mep al dan niet in de openbaar heid kan treden. Wie er echter „schuldig" is aan het slot op de S.E.R.-deuren, blijft het bakkers orgaan om het even. Het gaat om het principe van de openbaarheid. In de vergadering van de S.E.R. werd gesproken over een levensbelang voor de Nederland se bakkerij. Maar de bakkerij zelf, die toch wel het meeste be lang heeft bij deze materie, mag niet te weten komen wat er be sproken is. De Christelijke Bakkerspatroon geeft toe, dat er zich vraagstuk ken kunnen voordoen, waarvan het algemeen belang eist, dat ge heimhouding in acht moet wor den genomen. Maar waar ligt in deze kwestie het algemeen be lang? Naar de mening van ge noemd blad, juist in een zo groot mogelijke openbaarheid. De Ne derlandse bakkerij en de Neder landse consument heeft er recht op te weten, hoe het advies van de S.E.R. aan de regering is tot stand gekomen. Hij ontleent dit recht aan het loutere feit van zijn bakker-zijn of consument-zijn. Of heeft hij soms niet het recht tij dig te weten, of' hij in de toe komst al dan niet aangewezen zal zijn op fabrieksbrood, aldus het blad. Men kan niet aankomen met het excuus, dat het hier „slechts" gaat gering dus nog alle kanten uit Dat de Nederlandse bakkerij en de Nederlandse consument niet heeft kunnen kennis nemen van wat er in de S.E.R. is gespro ken, wordt niet alleen een on rechtvaardigheid geacht, maar zelfs een regelrechte aantasting van het gehele principe van de P.B.O. Met een dergelijke ge heimzinnigheid achter gesloten deuren in zaken, die om geen en kele reden geheimhouding behoe ven, wordt de P.B.O. een farce. Een schip om op de klippen tot wrakhout in stukken te slaan, om dat de kapitein verzuimt zijn be manning en zijn passagiers volle dig over de te varen route in te lichten. Wij hebben goodwill Vrij scherp gaat mr. B. W. Biesheuvel, de voorzitter van de Nederlandse. Christelijke Boeren- en Tuindersbond in tegen de agressieve uitlatingen, die de heer H. D. Louwes, als voorzit ter van het landbouwschap, de laatste tijd veelvuldig richt aan het adres van niet-agrarische De heer Biesheuvel schrijft in het orgaan van de bond, Ons Platteland, dat hij er bezwaar te gen heeft, dat de heer Louwes zijn particuliere strijdmetboden en zijn privé-opvattingen de we reld instuprt onder de vlag van het landbouwschap. Genoemd wordt een ingezonden stuk in de Volkskranf. dat de heer Louwes als voorzitter van hel landbouw schap had getekend. In de stukken van de heer Lou wes moeten velen het ontgelden. keert hij zich vooral tegen da eenzijdige voorkeur voor het con sumentenbelang ten koste van de landbouw. In het bijzonder krij gen de arbeidersorganisaties scherpe verwijten te horen. Voor ons is thans het ogenblik aangebroken, aldus mr. Biesheu vel om in alle duidelijkheid te verklaren, dat de heer Louwes met een publikatie, zoals in de YolkskranL niet spreekt namens de C.B.T.B., welke een van de schap8rS Landbouw- Ook de C.B.T.B. streeft naar een rechtvaardig landbouwbe leid. Men kan niet beweren dat ook de C.B.T.B. niet kritisch is. We wensen ons doel echter niet te bereiken door Jan en alleman te verdenken van een anti- agrarische gezindheid, zo schrijft de C.B.T.B.-voorzitter. De landbouw heeft meer good will bij ons volk dan de heer Louwes veronderstelt. Het be hoort tot de verantwoordelijk heid van de agrarische voor mannen deze goodwill te ver sterken en begrip te wekken voor redelijke wensen van de landbouw. De methode-Louw es leidt tot het tegendeel. KAB over loonpolitiek Het orgaan van de Katholieke Arbeidersbeweging, Ruimzicht, breekt deze week nog eens een '°"c gedifferentieerde het weerlegt ge- loonpolitiek maakte kritiek. Wat "betreft "de politieke overwegingen, men deze loonpolitiek in diskre diet wil brengen, schrijft Ruim zicht, dat het de wijze waarop men in bepaalde bladen meent de regering te moeten attaqueren, op z n zachtst gezegd onmogelijk kan waarderen. Ingaande op de meer zakelijke kritiek schrijft het K.A.B.-or- gaan, dat men voor het lang uit blijven van de beslissingen over de grafische en de metaal-c.a.o. het College van Rijksbemidde laars niet verantwoordelijk kan stellen. In de Stichting van den Arbeid bestond over beide ont werpen geen eenstemmigheid. Het college moest toen zelfstandig wei een beslissing nemen. De stich ting cijfert ook te veel en voert te weinig beleid. De invloed van het college en dns van de over heid kan alleen maar terugge drongen worden, indien de Stich ting van den Arbeid bereid is de overgelegde cijfers minder te verabsoluteren, minder naar per fectionisme te streven en meer beleid te voeren. Bovendien kon niet anders ver wacht worden, dan dat in de be ginperiode de gedifferentieerde loonpolitiek met enige vertraging gepaard zou gaan. Behalve de partijen in de bedrijfstakken zelf, hebben dus ook de toetsende in stanties, de stichtinr en het col lege, wat meer tijd nodig. En ten slotte betekent de gedifferentieer de loonpolitiek niet, dat men kan doen en laten, wat men wil, waarvoor dienen anders spelre gels en toetsende instanties? Al wordt een loonvoorstel niet of slechts ten dele goedgekeurd, dan moet men niet onmiddellijk stel len, dat er van de vrijheid niets meer overblijft. Vele bedrijfstak ken kunnen nu meer doen en daarbij eigen methoden volgen, wat onder de geleide loonpoli- §j »/V>' f ,v w Dr. Lekkerkerker bij ambtsaanvaarding: R.k. concilie besproken Gistermiddag heeft dr. A. F. N. Lek kerkerker, die door de Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk is noemd tot kerkelijk hoogleraar aa Rijksuniversiteit te Groningen, me gang van de nieuwe cursus en i plaats van prof. dr. Th. L. Haitjem: dens een plechtige zitting in de aula zijn ambt aanvaard. In zijn inaugurele oratie gaf hij „enige overwegingen bij de vi Iopige aankondiging van een „oecui nisch concilie". De nieuwe hoogleraar verantwoordde zijn keus voor een dog matisch onderwerp door erop te wijzen, dat naar zijn mening de studie der dog matiek zich thans in een overgangssitu atie bevindt. De interesse richt zich vandaag weer „naar buiten": op het „verschijnsel mens", relatie van chris tendom en humanisme, de verhouding tot de andere wereldgodsdiensten de vragen der In verband met dit laatste stelde dr. Lekkerkerker het „oecumenisch" con cilie, dat voorlopig door de Paus is aan gekondigd, aan de orde. Daarbij is het wel nodig de zin van het woord „oecume nisch" nauwkeurig vast te stellen. Bij de voorlopige aankondiging door de Paus moeten wij, aldus spreker, niet denken aan een algemene kerkvergadering van de ganse christenheid. Binnen het kerk recht van'de r.k.'kerk is een „oeci nisch" concilie een vergadering déze kerk. En een geheel andere be tekenis heeft het woord „oecumenisch' beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I 20 tabl. 1.0.80, Voord «lig» gezinsverpakking 100 tabl. 1.3.60 Beroepingswerk Arnemuiden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Haamstede-Kerkwerve: W. Ruiter te Baarn. ONDERWIJS Benoemd tot onderwijzeres aan de W. van Oranje-school te Apeldoorn: A. Lei te Huizen, N.H.; aan de Christ, school te Damburg, mevr. J. J. S. van Wou- we-Koppe, Serooskerke W.; aan de Der de Herv. school te Assen: H. Harlings te Onstwedde; aan de Dr. W. Nawijn- school te Kampen: K. C. Langeveld te Hilversum; aan de Chr. Nat.-school te Landsmeer: M. v. d. Helm te Amster dam-Noord; aan de Eben Haezer-school te Klaaswaal: Chr. J. A. van Venetieën te Leiden. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. school te Landsmeer: A. de Vries te Sliedrecht; aan de Christ. Avo Streek school te Weesp: N. Doornbos te Zaan dam; aan de Chr. School te Uddel: G. van den Bosch te Staverden-Elspeet; aan de C.V.O.-school te Sprang N. Br. A. L. Snijders te Ridderkerk; aan de ,.De Oever-school te Zwijndrecht: G. van Ga len te Zwijndrecht; aan de Dr. A. C. v. Raalte-school te Ommen: G. S. Ves- pui te Balkbrug; aan de Wilhelmina- school te Heerde: P. L. van der Meulen te Leeuwarden; aan de Christ. Nat.- school te Havelterberg-Havelte: M. v. d. Molen te Steenwijkerwold. Het houden, huisvesten en verzorgen van onze duiven, door C. A. M. Spruijt. In serie; Weten en kunnen. Zesde druk. Uitgave N.V. Kosmos, Amsterdam. De belastingheffing in de Euromarkt- landen, vertaald en bewerkt door P. den Boer, ingeleid door mr. J. van Hoorn Jr. Uitgave A. E. Kluwer, Deventer. Benoemd tot hoofd aan de Christ, school te Nieuw-Buinen: E. J. Emmel- kamp te Spijk, Gr.; aan de C.V.O.- school te Zwartsluis: J. Bent te Gelse- laar; aan de Eben Haëzerschool te Zwijndrecht: P. van Efferen te Zwijn drecht. Benoemd bij het v.Ji.m.o.: aan het Chr. Lyceum te Stadskanaal: D. Tjals- ma te Meppel. Benoemd bij het ulo: aan de Ooster park-mulo te Amsterdam: Chr. Booy te Amsterdam; aan de Chr. Nat.-ulo te Dedemsvaart: H. A. Niftrjk te De- demsvaart, G. Roffel te Meppel. J. la Roy te Nieuw-Millingen en S. de Wit te Hardenberg; aan de Chr. Nat.-ulo te Enschede: P. v. d. Galien te En schede; aan de Chr. Ulo te Ridder kerk: Van Wingerden te Slikkerveer; aan de Chr. Ulo te Surhuisterveen: J. Hielema te Boerakker, H. Kray te As sen en H. Algra te Surhuizum.; aan de Van de Brugghen-ulo te Vlaardingen: Ph. Bijl te Utrecht. voor de kerken die zich betrokken weten bij de arbeid van de Wereldraad van Kerken. Toch roept de Paus de gelovigen van andere kerkgemeenschappen op om, in verband met het concilie, mee te gaan in een zoeken naar eenheid en genade. Merkwaardig is, dat een soort gelijke oproep er ook geweest is bij de voorbereiding van het Vaticaanse Concilie. Interessant is een reactie op deze oproep in een brief van enkele Groninger theologen, gedateerd 1 de cember 1868. Naar de' mening van dr. Lekkerker ker is het uitzichtloos bij het zoeken naar eenheid, zich te concentreren op de leer van het ambt (de instelling van het Pausdom). De hindernissen zijn hier onoverkomelijk. Wel zijn er andere onderwerpen, w over een vruchtbaar gesprek kan ont staan tussen rooms-katholieke en refor matorische theologen. De nieuwe hoog leraar noemde er in zijn rede drie: de vragen van de zg. „natuurlijke theolo gie", de leer der rechtvaardiging en de vernieuwing door de liturgische be weging. Uitvoerig ging hij in op het eerste punt, de „natuurlijke theologie". Er is hier een verrassende ontwikkeling in de theologie van Barth en niet minder een zeer interessante interpretatie van de bekende uitspraken van het Vaticaanse Concilie door nieuwe dogmatici als Von Balthasar en Bouillard. Barth is van het felle „Nein!" in 1934 voortgegaan tot een genuanceerder analyse, waarbij hij spreekt over een openbaring Gods, die zich richt tot allen, een kennen van God, waarop allen wor den aangesproken, terwijl de interpre taties van het Vaticanum bij de r.k. theologen incidenteel een christocentri- sche tendens hebben. De gesprekspart ners lijken soms vlak bij elkaar. In de leer der rechtvaardiging vindt er een intens gesprek plaats van r.k.- zijde met de reformatorische theolo gie. Hoewel het boek van Hans Küng zich 3oms in een innerlijke tegen spraak verwikkelt, is het hoopgevend, dat de grondwoorden van de Heilige Schrift exegetisch weer aan de orde zijn gekomen. Met betrekking tot de liturgische ver nieuwing binnen de R.K. kerk is het van grote betekenis voor reformatorische theologen hierop aandachtig te letten. Het is te betreuren, aldus dr. Lekker kerker. dat momenteel de belangstelling voor liturgische vragen binnen de Ned. Hervormde Kerk teruggelopen is. De oecumenische situatie dwingt echter tot een nieuwe studie. Het wereldverschyn- sel van de liturgische beweging binnen de r.k. kerk heeft een merkwaardige parallel by de reformatorische kerken, met name in het her-ontdekken van de gemeente als congregatie der gelovigen. Ook vergadering van Convent Over vrijere loonpolitiek (Van onze sociaal-economische redactie) Alvorens vrijdagmiddag om één uur het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeenkomt om de nadere preci sering van de richtlijnen der gedifferen tieerde loonpolitiek te bespreken, zal 's morgens dezelfde kwestie reeds wor den besproken in een bestuursvergade ring van het Convent van Chr. Sociale Organisaties. In het convent werken de vier centrales van chr. maatschappelij ke organisaties samenhet Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, het Christe lijk Nationaal Vakverbond, de Chr, Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Middenstandsbond. Van de zijde van het C.N.V. is tol nog toe geen officieel commentaar ge geven op de nadere precisering van de regering. In het nieuwe nummer var De Gids, dat deze week verschijnt wor den de beslissingen wel uitvoerig weer gegeven, maar zonder dat hierop wordt gereageerd. De verwachting bestaat, dat het Conventsbestuur zal pogen zo veel mogelijk te komen tot een bepaal de gedragslijn ten aanzien van de loon politiek, welke door alle partners in 1 convent kan worden gevolgd. De K.A-B. heeft in zijn jongste nu nier van het kaderorgaan Ruim zicht een beschouwend artikel een kritische, maar zeer constructieve bijdrage gele verd tot de gedifferentieerde loonvör- Wat betreft de socialistische werkne mersvakcentrale, het N.V.V., is het be kend dat deze centrale een principiële tegenstander is van gedifferentieerde loonvorming en daarom in de bestuurs vergadering van de Stichting van dag a.s. waarschijnlijk alle moeite zal doen, het bedrijfsleven zoveel mogelijk tegen de gedifferentieerde loonvorming en daarmee tegen de regering in te Zoals bekend wordt de spoedverga dering van het stichtingsbestuur gehou den na een telegraJisch verzoek der drie werknemersvakcentralen van zaterdag Willem van Otterloo wordt „Skipper of the Flying Dutchman" Willem van Otterloo is door deK.L.M. benoemd tot lid van de World society of skippers of the flying Duitchman, een genootschap, waarvan prins Bernhard Skipper no. L ls, tal autoriteiten v lid zijn op grond in enigerlei vorm Het hoofd van de Public relations dienst van de K.L.M., de heer Vogels, zal na de repetitie van het Residentie orkest op zaterdagochtend 17 oktober de onderscheiding terloo uitreiken. de gehele wereld n hun verdiensten Dr de burgerlucht- i Willem C Iedere evangelist geeft de „marsorders" van Jezus Chrwft weer een ander accent. Mattheus zegt: „leert de volkeren' Marc-us: „predikt dit evangelie aan de gehele schepping Lucas zegt dat de discipelen moeten getuigen van de ven ui ling van de oud-testamentische beloften. Johannes geeft et totaal ander aspect van Gods opdracht weer. Spraken j andere drie evangelisten over de woordverkondiging met tei men als „getuigen", „prediken" en „onderwijzen"Johantt spreekt over ons „zijn". Gelijk de Vader Mij gezonden 'hetj zend Ik ook u." Christus werd arm in de wereld gezonden; Hij kwam wm Hij niet werd verwacht. Wij menen vaak dat wij bekenda geëerd moeten zijn, eer wij iets voor God kunnen doen, ttm Gods zegen kwam in de kerkgeschiedenis altijd van de onip wachte kanten. Hij kan ook u gebruiken om een nieuw reti{ te geven. Maar Christus kwam ook met kracht. Al onze retorica, universitaire ontwikkeling, onze beschaving is voor de prei king waardeloos zonder de Heilige Geest. Daarom gebruik God zo vaak weinig onderlegde maar van-God-geleerde ma sen. God wil ons Zijn Geest geven. Christus blies op Zjji discipelen en dat wil Hij ook op ons doen. „Kom Heilij Geest!" MEER VRIJHEID GEWENST "yRIJHEID in gebondenheid is een van vestigingsregelingen voor leuze, welke terecht wel wordt moeilijkheid geplaatst, genoemd als het antwoord op het so cialistisch dirigisme, dat ook in ons land op steeds meer verzet gaat ogenblik geschiedenis lijkt te nu stuiten. Het dringen van alle activi- ken. Om tot een bredere verkw teiten op bijna alle terreinen in het van dit artikel te komen, heeft keurslijf van regelingen-van-boven af wordt een tijdje verdragen, maai op den duur krijgt men er genoeg reeds een ontheffingswetje gotf van. keurd gekregen. Ook op het terrein van het midden- standsbeleid is Nederland leden, en misschien ook i niet geheel vrij geweest v; sche smetten. Was dikwijls de grote volkomen vrij laten. Het is bijna n: onvrijheid tot handelen niet een van behoorlijk om zulk een steen ii de redenen die adspirant-cmigranten water opgaven vo buitenland? Op het terrein van de middenstand Deze instelling van de S.E.R.-j heeft men wel eens woorden kunnen missie heeft echter vernemen als „kartelachtige vesti- gingsbesluiten", en terecht is er een huivering groeiende voor uitgebreide ter kunnen beperken tot de delii regelingen, waarbij het slechts gaat handel in levensmiddelen ondergeschikte punten. Thans is echter ook genoemd inis a het ver- rimadvies van de S.E.R.-commiüi i nog wel, gekomen, en deze commissie wilj i dirigisti- verkoop van alle diepvriesprodukli vestigingsvijver hun vertrek naar het gooien, al was de vijver dan al helemaal rimpelloos. ste zin van het woord. We vernw Een klein hoopgevend teken, maar den, dat de meerderheid a de coe dan toch een teken, is band het interimadvies, dat de missie-Adviezen Vestigingsregelin- het voordeel, dat men weet waar gen van de Sociaal-Economische .commissie heen wil. Zij wil los Raad heeft uitgebracht aan de staats- van de al te uitvoerige rep secretaris van economische zaken in- lingen op ondergeschikte punten. diepvriespro- moet ook op maatschappelijk li: rein wat ruimer gelegenheid kom; om vrij te ademen. We willen daarmee beslist niet De nieuwe Zweedse schrijfmachine Op initiatief chr. dagbladpers Zwart Wit gaat naar Sn eek (Van onze sportredactie) rant en liet Friesch Dagblad hebben het initiatief genomen volgend jaar in het Noorden van ons land sportdagen te organiseren voor de takken van sport, die in christelijk georganiseerd verband worden beoefend. Deze dagen zullen in de maand mei worden ge houden en hebben ten doel de chris telijke sportbeweging te laten mani festeren. KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: Op de tuin van Charlottendaal hebben Marit, Elin en Ragnhild Eriksson de gelukkigste jeugdjaren ge: sleten, die een kind zich maar denken kan. En bij Sven en Elisabet Eriksson, de ouders vap de drie meisjes, hadden ook de weesjongens Karl en Kris ter een thuis gevonden. Dit alles werd abrupt af gebroken door de dood van Sven Eriksson. Het vaderloze gezin moest de tuin verlaten en Elisabet Eriksson deed alles over aan de nieuwe pachter. En zo stonden zij aan het begin van moei lijke jaren, in een nieuwe omgeving. 24 Zij keek om en keek telkens weer terug, toen wjj het hek uitwaren, vertelde hij. Het was alsof zij begreep dat zij niet meer terug zou komen. Raaar zij was oud en had spataderen huil met. Ragnhild het was voor haar zelf het beste om afgemaakt te worden. Maar ze huilden toch alle drie over Maja en over Bella. Het was alsof het onontkoombare, dat leven zouden beginnen, pas nu tot het zo ver. en Die avond, nadat het werk was afgelopen, nodigde moeder Antonsson en de jongens op koffie. Alles stond ingepakt en gereed voor de vérhuizing, be halve enige slaapplaatsen voor de nacht. Maar het koffieblad zag er zo keurig verzorgd uit als ooit te voren, met een wit kleedje en glimmend gepoetste koffiekan. En het was, of er in deze nagenoeg lege keuken nog een sfeer van huiselijk heid en gezelligheid was achtergebleven. Of mis schien was dit iets wat Elisabet Eriksson omgaf en er daarom altijd zou zijn waar zij was. Nadat allen koffie hadden gedronken, zeide zij: Ik wil jullie alle drie een herinnering geven aan Sven. Wij zullen elkaar nog wel dikwijls zien, hoop ik, maar dit is toch een soort afscheid. En nu krijgt Antonsson Sven's nieuwe laarzen met rubber zolen, ze zijn zo goed als nieuw, en ik geloof wel dat ze zullen passen, en jij Karl, krijgt het geweer, en Krister de viool. Ik weet zeker dat Sven dit zo zou willen, en hij is het die het geeft, en ik dank jullie alle drie. Elisabet Eriksson was opgestaan om JEANNA OTERDAHL- Buitein waait de zomerwind haar gaven uit te delen, en zoals zij daar stond in haar lege keuken, zag zij er uit als iemand die grote rijkdommen uit kon delen. Karl was vuurrood geworden tot aan zijn haar wortels, toen hij het geweer aannam. Kristers brui ne knuisten beefden van vreugde, toen hij de viool aanraakte. De oude 'Antonsson knikte eens, spoog in een lange boog door de open deur, schraapte zijn keel nog eens om iets te zeggen. Maar daar kwam niets van. Even later waren zij alle drie stilletjes weggegaan, en Sven Eriksson's vrouw bleef alleen met de drie kindern. Zij hadden plaats genomen op de trap, nadat zij de kopjes hadden afgewassen en alles- in orde had den gemaakt voor de nacht, en vandaar zagen zij de schemering over de tuin vallen. Tussen de bomen door glansde licht uit het grote huis. De kronen van de bomen werden don kerder, de sterren begonnen te voorschijn te ko men en een paar glimwormpjes staken hun groene lichtjes aan. Een vleermuis vloog voorbij met ge luidloze wiekslag, en de egel kroop voorzichtig naar het schoteltje melk op de hoek van het huis. Zou je denken moeder, dat de nieuwe men sen melk zullen neerzetten voor onze egel? vroeg Ragnhild. Ik weet niet, zei moeder, en het klonk, of zij aan iets heel anders had gedacht dan aan de egel. Nu is het al laat, nu naar bed. Maar we zullen eerst een psalm lezen. De drie meisjes vouwden de handen en zij las: Zo ik niet had geloofd, dat in dit leven Mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou; Mijn God! waar was mijn hoop, mijn moed ge bleven? Ik was vergaan in al mijn smart en rouw. Wacht op de Heer, godvruchte schaar! houd Hij is getrouw, de bron van alle goed; Zo daalt Zijn Kracht op u in zwakheid neer; Wacht dan, ja wacht, verlaat u op de Heer. Amen, zeide zij, en amen zeiden ze alle drie. En toen gingen allen ter ruste. De volgende ochtend verlieten Marit, Elin en Ragnhild de lusthof hunner jeugd. Maar omdat het een werkelijke lusthof was ge weest, namen zij hem mee, leefden en ademden daarin, al waren zij zich dat niet altijd bewust Want zo is het met het paradijs der kinderjaren. Die zondagochtend, toen zij op weg gingen naar hun toekomstig tehuis, was zo helder en rustig, zoals alleen een morgen in september kan zijn. Karl en Krister stonden klaar om mee te gaan en de laatste dingen te dragen: een paar opgerol de matrassen en dekens en enige manden met klei nigheden, onder andere het koffieservies van de vorige dag. Elisabet keek naar de kinderen en dacht: wat zijn ze verschillend. Voor Marit was de tijd, die zij in dit huis had doorgebracht, reeds afgesloten. Zij kende het nieuwe huis dat zij gingen betrekken, zij dacht ook dat zij wist hoe het er zou zijn, en zij was vastbesloten er het beste van te maken wat er van te maken was Zo was Marit. Maar Elin's lippen trilden, zij keek ernstig en haar ogen zagen vragend en wijdopen naar het on bekende. Zij was mager en bleekjes, een beetje vreemd, alsof zij zich helemaal niet thuis zou voe len in al dat nieuwe, onrustige, dat zij tegemoet ging. Het was of Karl dat gemerkt en begrepen had: hij verplaatste zijn vrachtjes, zodat hij een hand vrij kreeg, en die gaf hij Elin Zij nam de hand, als ware het iets vanzelfsprekends. En zo liepen zij te zamen naar het hek. zoals zij de vorige dag naar Bella's graf waren gegaan. In Ragnhild's vijfjarig gezichtje was verwachting te lezen, zoals de zonneschijn speelt op bladeren en gras. (Wordt vervolgd) Onder auspiciën van deze bladen, die de volle medewerking hebben van d< Ned. chr. sportunie, zal op Hemelvaarts dag in Sneek door ONS een voetbaltour- nooi worden georganiseerd. Daaraan zul len de zes sterkste noordelijke clubs meedoen, terwijl de 2de klasser Zwart Wit uit Rotterdam en zeer waarschijn lijk De Geuzen uit Amsterdam het Westen zullen vertegenwoordigen. Er zal in twee poules worden gespeeld, waarna de twee winnaars in de finale zullen strijden om de wisselbeker, die door de organisatoren beschikbaar is steld. ATLETIEK Voorts is het reeds zeker, dat op terdag 28 mei er in Beilen een nat. at- letiekdag zal worden gehouden, van de organisatie berust bij de eniging Fit. Er is een zeer aantrekkelijk programma samengesteld: heren 18 jaar 10 nummers (100, 200, 1500 en 3000 m. hoog- en verspringen, hink-stap-sprong, speerwerpen, discuswerpen en kogelsto ten). Dames 18 jaar en ouder: 6 num mers (100 m, hoog- en verspringen, epeerwerpen, discuswerpen en kogelsto ten). Jongens van 15-^—176 nummers (100 600 en 1000 m. kogelstoten, hoog- en verspringen) Meisjes 1517 jaar: 4 nummers (80 m, hoog- en verspringen en kogelstoten). Jongens van 1214 jaar: 2 nummers (80 m en verspringe Meisjes 1214 jaar: 2 nummers (60 en verspringen). Voorts worden er door de diverse categorieën nog estafettes gelopen. Wanneer de initiatiefnemers hun zin krijgen, zullen er in de maand mei in Groningen een volleybal- en in Leeuwar den een korfbaltornooi worden gehou den. Het dient evenwel nog te worden afgewacht of er in de betreffende chr, sportbonden voldoende belangstelling ij voor deze wedstrijden. Een aparte gymnastlekdag zal er niei worden gehouden, aangezien het NCGV op Tweede Pinksterdag haar 60-jarig ju bileum in Coevorden hoopt te vieren. Wanneer de opzet van deze sportda- Met reumatiek kan niemand werken De zorg: voor Uw gezin vereist de Inzet ven al Uw kracht er» energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten ztln geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze weg, Uw reumatiek, Uw spit, Uw lenden pijn: wrijf ze weg met Kloosterbalsem (Ak ker-Balsem). die diep In de weefsels door- zake de verkoop dukten. De diepvriesprodukten hebben in het hele vestigingsbeleid in Neder land onrust verwekt. Men weet niet zegd hebben, dat nu de vestigt goed, waar men deze produkten moet wetgeving maar overboord moet," laten, hoe deze ingedeeld moeten waardevolle verworvenheden worden, en hoe men ze kan inpassen het verleden zal men hoog moelf in de huidige regelingen zonder de houden, ook al zou dit niet heleroa aard van het artikel geweld aan te passen in de E.B.G. Maar ook doen. De moderne technische ont- men moeten streven naar vrijere wikkeling heeft hier de ontwerpers meer moderne distributiemethodei BIJ VOLDOENDE BEKWAAMHEID bepaald kernassortiment behow zullen dan vrij door alle gevesli|i de Christelijke Middenstandsbond op detailhandelaren in deze sector v« het concept-vestigingsbesluit levens- kocht mogen worden. Een te sterl middelenbedrijven 1958, dat de rubricering van de artikelen, we& staatssecretaris van economische za- verstarrend zou werken en de we> ken aan de S.E.R.-commissie voor- kelijkheid geweld zou aa legde. Deze commissie is onder lei- doende vermeden. Er ding van prof. dr. Th. L. M. Thur- ruime mogelijkheid gelaten voor ori lings nog steeds met de studie van plooiing en verandering, het ontwerp bezig. Dit lijkt ons een uitstekend cot De Christelijke Middenstandsbond promis tussen de vereiste vaklt zou in de levensmiddelensector kwaamheid, welke voor bepaalde: graag een zo beperkt mogelijk aan- tikelen niet te ontgaan is, en de tal branches zien, en elke branche wenste vrijheid, die er ook voor zou dan weer een zo beperkt moge- middenstandsondernemer dient lijk kernassortiment moeten hebben, bestaan. Met dit kernassortiment worden ar- De gedachte van de staatssecii tikelen bedoeld, welke alleen en uit- taris, te komen tot een algeraw sluitend in die bepaalde branche ver- levensmiddelenbedrijf, waar zo kocht mogen worden. Maar dit zullen geveer alles verkocht zou mop dan ook de artikelen zijn, die het worden, voldoet naar onze menii meest representatief zijn voor een niet aan deze eisen, en hovend» branche, bovendien een specifieke sluit dit voorstel tot grotere vrijt!' vakbekwaamheid eisen, en dus niet in assortiment onvoldoende aan 1 zonder enige deskundigheid door de huidige praktische situatie, iedereen verkocht zouden kunnen Een vereiste van een plan is imfflli worden. Een dergelijke minimale be- ook, dat het realiseerbaar is zondi perking van de vrijheid tot verkoop al te grote verstoringen teweeg aanvaardbaar. Alle overige artikelen in de levens middelensector, welke niet tot een SPANNENDE DAGEN brengen. En het is ook deze vo* waarde, welke wij in het voorstelt' de Christelijke Middenstands^! aanwezig achten, J7RANKRIJK gaat een spannende tijd tegemoet. De sanering van ----- de economie dreigt tenslotte toch om zijn optreden te rechtvaart vervelende consequenties voor het gen beloofd, dat het leger de or merendeel der bevolking met zich te zal handhaven, brengen. En langzamerhand wordt Als Massu dit zegt, bedoelt hij 1" het duidelijk, dat de demonstraties, anders dan het bewaren van rust' waarvan Frankrijk thans het toon- orde, en wanneer hij verklaart, beeld is geworden, op grootscheepse hebben ingegrepen om „het doel, stakingen zullen uitlopen, wanneer J premier Debré blijft weigeren, reke ning te houden met de moeilijkhe den, waarin vele mensen zijn geraakt. De arbeidsonrust in Frankrijk valt met een minder prettige ont- door ons allen wordt nagestreefd, bereiken", dan richt hij zich in feit tot een deel van de Europese king van Algerije, dat zich met hW en tand wil verzetten tegen het pi" generaal De Gaulle. wikkeling in Algerije. De verklaring komt er nu slechts op het leger zich inderdaad verwezenlijken van de plannen V Massu zal lenen, óf dat het totdusver mocht worden aangenom" volledig achter De Gaulle slw' Het optreden van Massu - derdeel van de strijd, die thans ip| leiding van het leger in Algerije de gang is. In dit verband is van belang, M Ferhat Abbas, de premier goed." generaal De Gaulle, zelfbeschikkingsrecht aan de mo hammedaanse bevolking wordt er kend, werkt daar als een rode lap op een stier. Totdusver bleven de woelingen nog onder de oppervlakte, maar sinds gisteren is ook daar ver andering in gekomen. Naar aanleiding van enkele aansla gen gingen de parachutisten van ge neraal Massu, die met verlof in AL giers waren, de mohammedaanse wijk sering in ballingschap, bereid is 1 in om hun lang ingehouden woede "oefi'®,n te nemen met een gespn op de bevolking te koelen. Dit ge- d,f lijnen .een wapenstilstand betrek beurde onder het reepen van de lens ï?k ."'""'K""' hll' £'e™™r '5 Weg met De Ga.iie" en ai» er iets 'Sver teri.n -dï'S typerend ,s voor de hmdlge situatie lM over l|e onafhankelljk|,d ra AlgerUe, dan ,s het die kreet wel. van A1 D|1 ka„ Mn Massu, die door De Gaulle naar de ressante ontwikkeling tot gevolg hd achtergrond was verweren, hoeft hen, die De Gaulle ten goede kan zich m, weer even plotseling naar me„ ,ijn strijd t de onwi|,. voren gewerkt. Deze man. die bu de hel wanbetrip Alserije opstand van vorig jaar de voornaam-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2