Ned. Bijbelgenootschap zit vol nieuwe plannen RENNIES Ds. Visser op provinciale dag in Den Haag: Veel mankeert nog aan on> bijbelgebruik Zien bijen kleuren anders 't N.B.G. zit niet stil Te weinig toegangswegen naar strand en zee RADIO Ziekenfondspremie met vijf procent omhoog WW W erk gele genheid Terecht is de regering van oordeel, dat een toestand van volledige en overmatig grote werkgelegenheid thans reeds bereikt. Als men bedenkt, dat het loi overleg toch altijd een kwestie 'zal zijn van enige maanden en alles erop wijst, dat de verkrapping van de arbeidsmarkt grotere vormen begint aan te nemen, is het wel zeer begrijpelijk, dat de regering waarborgen heeft willen zien om al te royale loonsverhogingen die altijd groeps gewijze tot stand komen en werken ate een lichtend voorbeeld op andere, te voorkomen. We zijn dan ook van oor deel, dat de regering juist heeft gehan deld door een beslissing te nemen en niet langer te wachten tot misschien in de Stichting overeenstemming zou zijn verkregen. Het enige en niet geringe bezwaar is zelfs, dat de regering hier mede veel te lang heeft gewacht. Enkele maanden geleden wist men toch ook wel met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid, dat de toestand van vol ledige w er kg eigenheid spoedig zou zijn bereikt. Blijkbaar heeft de regering haar fout ingezien en Nederland kan zich slechts daarover verheugen omdat het ieders belang is dat de prijzen zoveel mogelijk op hetzelfde niveau blijven. We hopen dan ook dat men zich bij de drie vakcentralen van de bijzondere verant woordelijkheid van de regering bewust is. Dit kan des te gemakkelijker, omdat er natuurlijk geen sprake van is, dat de beweging naar hogere lonen tot stilstand komt. Dit blijkt trouwens ook wel uit de bereidheid van werkgeversorganisa ties forse verhogingen toe te staan. Al leen zal men moeten begrijpen, dat de remmen niet losgeslagen mogen worden en het zal ook de taak zijn van de drie vakcentralen daar voortdurend op te blijven wijzen in plaats van andersom. (Het Vaderland). Kerkbouwacties De Volkikr a in t besluit een beschouwing over het grote suc- kerkbouwacties der Ned. Hcrv. Kerk en Gercf. Kerken als volgt: Er wordt veel gesproken over ontker kelijking en verzakelijking en het heeft ook inderdaad vaak de schijn, dat in deze maatschappij de kerk niet meer in het midden staat. Uit de manier waarop de acties, zoals die nu bij de protestanten gevoerd worden, weerklank vinden, blijkt echter toch wel dat in ons volk nog wel degelijk waarde wordt gehecht aan de taak en de plaats van de kerken en aan de geestelijke waarden, die er voor enkeling en gemeenschap van uit gaan. Dit is ook voor ons rooms-katho- lieken een ontroerende ervaring. Wij wensen onze protestantse mede-christe nen geluk met het prachtig verloop van hun kerkenboxiwacties. Het grootse voor beeld van offervaardigheid, dat zij bezig zijn te geven, zal ook bij de katholieken nog het besef kunnen versterken, dat het fundament van de nieuwe kerkge bouwen toch vooral de eigen verant woordelijkheid zal moeten zijn. Premie betaald, toch geen pensioen voor E-contract.anten De 75 zogenaamde E-contractanten die op ljuli bij de landaanwinningswerken in Friesland en Groningen zijn ontslagen, blijven inderdaad van elk recht op pen sioen verstoken, hoewel zij gedurende vijf jaar pensioenpremie hebben moeten be talen. Dit heeft minister Korthals (ver keer en waterstaat) geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer C. Borst (comm.). De landaanwinning door handenarbeid bereikt over het algemeen ternauwernood een blijvend effect. Daarom wordt op ma chinale arbeid overgegaan. „Het is der halve onvermijdelijk dat het aantal in handenarbeid werkende contractanten wordt verminderd," zegt de minister in zijn antwoord. Het verval van rechten op pensioen is helaas niet te vermijden. De republiek El Salvador heeft met in gang van 15 september 1959 de visum plicht afgeschaft voor Nederlanders met een geldig paspoort die ten hoogste ne gentig dagen in de republiek zullen ver toeven. (Van een onzer verslaggevers) TNE BIJBEL is geen boek dat we zo maar aan de mensen moeten geven. Wij moeten bij al onze activiteiten de bijbelverspreiding betreffende, hulpvaardigheid ten toon spreiden om de mensen te leren de Bijbel te gebruiken. Deze opmerking maakte ds. F. Visser van het Nederlands Bijbelgenootschap gisteravond op de provinciale Bijbeldag voor Zuid- Holland-Noord, die in Den Haag werd gehouden. nieuwe bijbelvertaling begon. En zelfs de nieuwe vertaling van het NBG is voor tallozen nog onbegrijpelijk. Daarom is het NBG zoals wij al eerder meldden begonnen met een zeer moderne vertaling van de brief aan de Philippenzen. Binnenkort zal deze ver taling gesteld in heel gewoon en zeer begrijpelijk Nederlands gereedkomen en verspreid worden. Tevens is een onderzoek gaande naar de mate waarin de Bijbel in de gezinnen gelezen wordt. In twaalf verschillende kerkgemeenschappen worden voor dit doel tal van huisbe zoeken gebracht, worden gesprekken gevoerd en bijzondere gemeentever gaderingen belegd. Zeer uiteenlopen de gegevens komen binnen; rappor ten worden opgemaakt en in het be gin van i960 hoopt men het onderzoek gereed te hebben. Thans is echter wel Ds. Visser hield een lezing over hel onderwerp „Bijbels genoeg in Zuid- Holland, maar worden ze gelezen?" Ds Visser stelde de vraag: Waarom fungeren de Bijbels meestal niet? Als belangrijk ste oorzaak zag hü de manier waarop kerken en geloofsgemeenschappen door gaans het Woord doorgeven. „Zeer vaak is deze methode ver beneden peil", be toogde ds. Visser. Want vaak gebeurt het de manier, die alleen begrijpelijk Is >r de man die van huis uit met Godsj Woord is grootgebracht. Maar de m de buitenkerkelijken moeten bereikt den. Deze gedachte leefde toen me: Voor „koning der veedieven" 6,5 jaar tuchthuis Een rechtbank in Düsseldorf heeft gis teren de 50-jarige slager Albert Roden de „koning der veedieven" tot zes een-half jaar tuchthuis veroordeeld. Roden had tussen 1952 en 1958 op weiden langs de Westduitse „autobahnen" tussen het Roergebied en Sleeswijk-Holstein vee geslacht, dat hem niet toebehoorde, dit in ;ijn mercedes naar Düsseldorf vervoerd :n het in zijn slagerij klandestien ver kocht. Daaraan heeft hij In de loop der ren 375.000 mark verdiend. Tijdens de rechtszaak verklaarde Ro den tot de veediefstallen te zijn geko men door belasting- en speelschulden. Zijn vele bezoeken aan casino hadden hem op het idee gebracht zich het vee op de weiden langs de wegen toe te eige nen. Snelle slacht had hij als soldaat in de oorlog in Oostpruisen geleerd. In en kele minuten wist hij een koe vakkundig in enkele gemakkelijk te vervoeren stuk ken te delen. Zijn 54-jarige vrouw Anne, die op de hoogte was geweest van de [clandestiene slacht van gestolen vee, kreeg 12 maan- gevangenisstraf en de 21-jarige zoon Jürgen wegens medeplichtigheid 8 maanden. Zijn zoon Aran van 19 werd :ijgesproken. Een zekere Mischker, die eestal de mercedes op de strooptochten had bestuurd, werd tot 5 jaren tuchthuis straf veroordeeld. Roden mag vijf jaren zijn straf het beroep van slager niet sr uitoefenen. Een auto mag hij nooit er besturen. Zijn rijbewijs is hem le venslang ontnomen. V erschi j ningen eenvoudig te verklaren Voor de lichtverschijnselen die roomskaitiholieken te Warschau in rep roer hebben gebracht zoals gemeld meende men rond de toren van de Sint Augustinuskerk „madonrla-achtige ver schijningen" te hebben gezien is een eenvoudige verklaring te geven. Een geestelijke heeft vandaag aan journalis ten meegedeeld dat op de koepel van de toren onlangs nieuwe koperen platen zijn aangebracht. De lichtverschijnselen kunnen het gevolg zijn van fosforescentie die platen of van weerkaatsing van maanlicht. In de kerk is vandaag officiële mededeling voorgelezen, rin de gelovigen wordt verzocht hun kalmte te bewaren. 115) Eenzelfde verschijnsel kan door verschillende mensen op een totaal andere w(jze worden beleefd. Om een grof voorbeeld hiervan te noemen, behoeven we slechts te wijzen op de nederlaag van Duitsland die voor ons vreugde, maar voor de vijand diepe neerslachtigheid betekende. Niet alleen worden indrukken van de huilenwereld op verschillende wijze door ons beoordeeld en ver werkt, maar zij worden ook verschil lend door ons waargenomen. Wat normale ogen bijv. als rood ervaren, ziet iemand met een bepaalde kleu renblindheid als geel. Zijn waarne ming van hetzelfde voorwerp is dus afwijkend van de onze. Dit verschijn sel speelt zich door de hele natuur af. Beroemd zijn in dit opzicht de proeven, die de Oostenrijkse zoöloog Karl von Frisch met bijen heeft genomen om na te gaan op welke wijze deze dieren kleuren waarnemen. Hij wende de bijen aan honing, die op blauw papier werd geserveerd. Daar na legde hy links een rood en rechts een blauw papier en verwijderde het oorspronkelijke. De bijen bleken toen slechts belangstelling voor het blau we papier te koesteren. Von Frisch was echter een veel te geroutineerd en scherpzinnig waarnemer om hier uit zonder meer de conclusie te trek ken, dat deze dieren daarom blauw ook inderdaad als kleur zien, want ook een kleurenblinde zal zich met blauw en rood zelden vergissen om dat hij de ene kleur veel donkerder ziet dan de andere. Daarom legde von Frisch het blauwe papier tussen papieren van alle mogelijke tinten, van helder wit tot diep zwart. Steeds keerden de bijen echter naar het blauwe papier TOCH IS HET ZO! terug, waaruit de gevolgtrekking kon worden gemaakt, dat bijen blauw inderdaad als kleur zien. Met rood was dat echter niet het geval, want rood en zwart bleken voor hen geen verschil te maken. Ziet de bij de rode klaproos dus als een zwarte bloem? Neen, deze bloem wordt waarschijnlijk als ultra violet gezien, een kleur die wij niet kunnen waarnemen en door ons dus ook niet kan worden omschreven. Wanneer zwart glas (dat is glas waar alleen ultraviolette stralen doorheen kunnen dringen) op een klaproos wordt gelegd, blijken de bijen deze bloemen te kunnen zien. Wordt het zwarte glas echter vervangen door doorschijnend glas dat de ultravio lette stralen tegen houdt, dan zien de bijen de klap roos niet. Waar uit dus volgt, dat rood niet, maar utravlolet wèl tot de kleurenwereld van de bij behoort. De by moet ook witte bloemen anders zien dan wij, want talrijke bloemen absorberen de ultraviolette stralen en kaatsen de rest van het licht terug. Dit teruggekaatste licht zal door de bijen dus als blauw-groen worden waargenomen. Wanneer een bij zich nu op de huid van een blanke neerzet en zijn angel daarin steekt, ziet hy dan een blauw-groen vel, waaruit een ultraviolette druppel bloed parelt? Het Is mogelijk, maar ons voorstellingsvermogen schiet he laas te kort om hiervan een duide- iyk begrip te hebben. We kunnen thans ook wel eens trachten enig begrip te krügen van het merkwaardige verschijnsel van de tydszin by dieren. Daarover een volgende keer. Op de provinciale bijbeldag van het N.B.G. heeft ds. F. Visser op gesomd wat het genootschap doet en wat het tot zijn grote spijt nog niet kan doen. Het vertaalwerk in Indonesië (Bahasa Indonesia) gaat door; 60 procent van het Oude Tes tament is gereed. Er is een enorme vraag naar Bijbels. Een oplaag van 30.000 exemplaren, in 1958 gedrukt, was voor de verscheping al uitverkocht. 9 In Frans Kameroen is ds. Vpe Schaaf sinds enkele maanden voor het N.B.G. aan het werk. Voorlopig kan men hem geen Bijbels genoeg sturen, zoveel zijn er nodig. De bijbelauto's In Nederland, die toch zo goed van Bijbels voorzien zijn, verkopen nog zeer veel: omzet in 1958 met twee auto's 110.000 gulden; tournee door Zeeland in 1959: 42.000 gulden 0 Aan de Wisselmeren in Nieuw- Guinea werkt een Amerikaanse zendelinge voor het N.B.G. aan een vertaling in het Kapaukoe. Volgend jaar wordt aan alle kerkeraden in Nederland een collecte voor het NJB.G. ge vraagd. Dat is ook wel nodig, want veel werk moet thans blijven liggen. Het tekort op de begroting 1959 bedraagt 62.750 gulden. Daarom moeten som mige plannen blijven liggen, Colportage op de Ned. Antillen, Een bijbelkiosk in Paramariho. 9 Wel wordt er in Amsterdam nog gewerkt aan een gesproken Bijbel; verscheidene Bijbelboe ken zijn reeds op de band op genomen. Deze gesproken Bij bel zal uitermate geschikt zijn voor blinden en bijv. voor zie kenhuizen e.d. ÜH DS. FREDERIK VISSER reeds duidelijk dat het gebruik de Bijbel in de gezinnen meei onrustbarend genoemd r Een der fouten in de activiteiten het NBG is, aldus ds. Visser: Het strekken van Bijbels bij het afscheid de lagere school. De kinderen moeten de Bijbels eerderin hun bezit hebben en het is een taak voor het onderwijzend personeel de kinderen het gebruik van de Bijbel te leren. Men is thans voorts bezig, zo deelde ds. Visser nog mee, een bijlage bij de ge zinsbijbel samen te stellen. Het wordt boekje van 32 bladzijden en het bevat vele hulpmiddelen voor het gebruik de Bijbel. Het geeft o.m. een inhoud de Bijbel, een rooster voor het dagelijks gebruik, een korte inhoud van de hele Bijbel en van elk boek afzonderlijk, voorts een inleiding voor elk boek, een verklaring van een aantal vreemde woor den, maten en gewichten die thans niet meer bekend zijn, kaartjes en jaartallen. Aardappeluitvoer via Zeeland is voordelig Op de Xeeuwse verkeersdag die giste ren door het Nederlands verkeer&instd- tuut in Vltssingen is gehouden, sprak de heer M. C. Verburg, directeur van het eoonomisoh-technologisch instituut voor Zeeland, over de te verwachlten gevol gen voor Zeeland van de verkeersirislui- ting. De heer Ver burg merkte op, dat Hansweert steeds meer in trek komt als verschepingshaven voor aardappelen naar Engeland. Gebleken is dat vervoer per kustvaartuig van Hansweert naar Lon den voor dezelfde prijs kan geschieden als het vervoer van Hansweert naar Rot terdam per auto. Zelfs Drenthe verzendt aardappelen over Zeeland inplaats van Rotterdam. Jaarlijks worden onge- 150.000 ton aardappelen over Zee land uitgevoerd. Het is de bedoeling de Bijbel in een geïllustreerde vorm te gaan uitgeven. Deze Bijbel zal 250 tekeningen in mo derne stijl van Mart Kempers bevatten. In de loop van 1960 zal dit werk klaar De vergadering in Den Haag werd ge presideerd door de heer J. B. Samsom jr. uit Alphen aan den Rijn. Ds. A. J. Joris- sen van Oudshoorn wierd in het bestuur van de provinciale commissie herkozen. In de huishoudelijke vergadering beraad slaagde men o.m. oyer een eventuele districtsvormihg in Zuid-Holland Noord. I1 sommige provincies wordt hiermee een proef genomen. In geheel Zuid- Holland zijn thans 18-975 leden en 5 begunstigers, die samen 85.300 aan tributies en donaties bijeenbrachten. Het streven is gericht op .100.000. De leden werving is in sommige afdelingen goed op gang (Rijnsburg: 354 leden erbij, Loos duinen-dorp 90 leden), andere afdelingen bijv. de Haagse blijven nog achter. Chef luchtmachtstaf terug uit V.S. De chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper, is gistermiddag van een studiereis van vijftien dagen door de V.S. in ons land teruggekeerd., De generaal bracht onder meer een be zoek aan Fort Blise in Texas, waar de op leiding van het personeel, bestemd vooi de eerste Nike-groep der Kon. lucht macht werd besloten met een ceremoniële overdracht van de volledige Nike-uitrus- ting voor die groep. Ongeveer 250 man hebben in Fort Bliss hun opleiding voltooid en zij zullen met de Rotterdam en de Rijndam nog deze maand naar Nederland terugkeren. De bedoeling is dat deze groep de eerste Nike-basis in West-Duitsland zal opzet ten. De Nederlanders die in Fort Bliss hun opleiding kregen, hebben bij de Amerikanen een uitstekende indruk ge maakt. Het was generaal Schaper opgevallen dat de Amerikanen veel openhartiger dan vroe ger gegevens verstrekken over hnn organisatie. Indien in eneen oorlog wil voorkomen, is het ook juist te laten zien waarover men beschikt, meende generaal Schaper. Verder zei hy dat wat betreft het radarwaarschuwingssysteem in Westeuropa beslist achter is. Op de vraag of de Nederlandse vlieg tuigindustrie nog kan worden ingescha keld bij de bouw van een nieuwe jager, antwoordde generaal Schaper: „Wij zul len ons best daarvoor doen, ik geloof dat zoiets mogelijk is". HELP UZELF en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Houd altijd Bennies bij de hand... Dan kan overtollig maagzuur U niet de ren. Die één of twee tabletten doven Uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennies - onopvallend-één voor één hygiënisch ver pakt. En nog lekker van smaakbovendien. tegen brandend maagzuur Tussen de Hoek en Kijkduin (Van een onzer verslaggevers) „Zelfs wanneer er een rijwielpad van Schiedam naar Kijkduin komt, betekent dit geen afdoende oplossing voor de moeilijkheden, die zich bij de strand-recreatie tussen Kijkduin en Hoek van Holland voordoen. Tus sen Hoek van Holland en Kijkduin zijn er te weinig toegangswegen tot het strand, waardoor een noodzakelijke spreiding van de strandbezoekers niet kan plaats hebben." zeker tot de gewenste spreiding van de strandrecreatie zal moeten kunnen ko men, en dat de aanleg van een nieuw slag tussen Hoek van Holland en Mon ster en tussen Ter Heijde en Kijkduin geen afbreuk behoeft te betekenen voor Gedeputeerde mevrouw mr. Chr. de Ruijter-de Zeeuw gaf dit gisteravond vol mondig toe, toen zij sprekende over het provinciaal rijwielpadenplan in Zuid- Holland, er de aandacht op vestigde, dat in het vijfjarenplan van het provinciaal bestuur ook een rijwielpad is opgenomen van Schiedam naar Kijkduin. Dit rijwiel pad zal de inwoners van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen een nieuwe en aantrekkelijke route naar zee geven en bovendien voor deze steden en voor Den Haag en Delft het mooie polderlandschap van Midden-Delfland ontsluiten. Het provinciaal bestuur pleegt met het bestuur van Delfland overleg over de aanleg van meer toegangswegen tot het strand. Hoewel in de kringen van het bestuur van Delfland de mening bestaat, dat een aanleg van deze toe gangswegen een verzwakking van de zeewering zou betekenen, menen de tech nici van de Provinciale Waterstaat, dat men met medewerking van Delfland Contact met andere provincies van groot belang Het geruime tijd geleden tussen de colleges van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zee land gelegde eerste contact zal door verdere contacten worden gevolgd. Mr. J. Klaasesz, de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holiland, die dit gister middag tijdens een persconferentie me dedeelde, voegde daaraan toe, dat de laatst etijd, als gevolg van het vertrek van prof. De Quay als Commissaris van Noord-Brabant, van besprekingen niets gekomen, maar dat, nu Noord-Brabant ïer een nieuwe Commissaris heeft in de persoon van dr. .Kortmann, op korte nijn het contact weer zal worden op- omen. Mr. Klaasesz hecht waarde aan besprekingen op bestuurlijk niveau, idat het beslist noodzakelijk is, dat de drie provincies op verschillende pun- eikaar vinden." Intussen gaan de provinciale besturen, met hun ver schillende diensten, voort met de uitwer king der plannen. PHILIPS BREIDT UIT TE MAARHEEZE Het fabriekscomplex van Philips te Maarheze wordt uitgebreid met een vierde afdeling voor de afdeling hameren en groftrekkerij van wolfram en molyb- deen, die thans nog aan de Emmasingel te Eindhoven is. Men hoopt in het voor jaar de hal in gebruik te hebben waar door de werkgelegenheid met honderd wordt vergroot. de Zuid- Nadat de Provinciale Staten 1 Holland in hun zomerzitting een basisplan voor de aanleg van toe ristische rijwielpaden hadden aanvaard een plan voor 215 km rijwielpaden, waarvan de kosten op ƒ12 miljoen zijn geraamd zijn de eerste resultaten van dit werkprogram in de afgelopen maan den opgeleverd. Het betreft hier een -deel van het rijwielpad langs de binnen- -duinzoom op Voorne, een deel van het rijwielpad langs de Loet in de Krimüe- nerwaard en een nieuw slag naar zee in het bollengebied. Momenteel is men bezig met de aanleg van een rijwielpad langs de molens van Kinderdijk. Voor de eerstkomende vijf jaren wordt de aanleg van ongeveer 110 km nood zakelijk geacht, hetgeen een bedrag van rond zes miljoen gulden zal vergen. Be halve het reeds genoemde rijwielpad van Schiedam naar Kijkduin zijn in dit vijfjaren-plan ook opgenomen rijwiel paden om de Rotte-meren en langs de Braassem alsmede de verdere aanleg van de paden op Voorne en in de Krim- penerwaard. Ok brommers De paden van het provinciaal rijwiel padenplan zullen in het algemeen ook worden opengesteld voor bromfietsen. Slechts indien bijzondere redenen een grote rust in het gebied, waardoor het pad loopt, vereist, zal het pad voor gesloten moeten worden verklaard. Mede in verband met het intensieve gebruik, dat verwacht wordt, zullen de paden in het algemeen een breedte krij gen van drie meter. Op verre afstand van de steden of indien de plaatselijke omstandigheden dit noodzakelijk maken, I kan met een geringere breedte worden volstaan. DINSDAG 13 OKTOBER 1959 Gedeputeerde Staten Maasland blijve agrarisch „Wij zouden het als college v.an Gede puteerde Staten bepaald toejuichen, wan neer de gemeente Maasland haar agra risch karakter zou kunnen behouden. Maar of dat zal lukken is voorlopig de vraag. Dit zal mede afhangen van de ontwikkeling op Rozenburg. Als Maas land een offer in agrarisch opzicht moet brengen, dan zal dit zich niet verder mo gen uitstrekken dan tot de rijksweg. Ge deputeerde Staten hebben aan de andere kant volledig begrip voor de grote moei lijkheden, waarvoor Maassluis zich ziet gesteld als gevolg van het enorme tekort aan bouwgrond. Bij ons college is dan ook inmiddels een grenswijziging in stu die genomen, waarbij wordt gedacht aan uitbreiding van het Maassluise grondge bied tot de rijksweg". Dit heeft mevrouw mr. Chr. A. de Ruijter-De Zeeuw, lid van G.S. gistermiddag verklaard naar aan leiding van vragen over de consequen ties van het Maaslandse besluit tot het zich distanciëren van het oorspronkelijk door Vlaardingen, Maassluis en Maasland geaccepteerde structuurplan. Wat het streekplan voor het Westland betreft werd medegedeeld, dat thans alle opmerkingen van de betrokken gemeente besturen zijn ontvangen. Zij zijn talrijk, maar niet ingrijpend, zo zei mevrouw De Ruijter-De Zeeuw, die daaraan toe voegde, dat het college alle antwoorden thans bestudeert. VARA beschouwt zaak-Van der Zee als afgedaan Het bestuur van de VARA heeft in een communiqué medegedeeld dat het de kwesties rond het AVRO-televisiesectie- hoofd Siebe van der Zee en door hem privé gemaakte opmerkingen, als afge daan beschouwt. In het communiqué wordt herinnerd aan de dezer dagen door de AVRO gedane bekendmaking, aan de schriftelijke verontschuldiging, die de VARA van de AVRO ontving en aan de brief, die de heer S. van der Zee mee, dat het nimmer in zijn bedoeling heeft gelegen in het openbaar andermans ge voelens te kwetsen en dat, voor zover dit wat de VARA betreft toch het geval zou zijn, hij zulks wel heel diep betreurt. Aangezien de heer Van der Zee daar bij de hoop uitsprak, aldus het VARA- communiqué, in de toekomst te mogen bewijzen, dat zijn houding tegenover de VARA vooral wat betreft de samenwer king, als volkomen collegiaal en loyaal kan worden bestempeld en tevens het AVRO-bestuur nog heeft medegedeeld er van overtuigd te zijn, dat die hoop zal worden verwezenlijkt, beschouwt de VARA deze zaak als afgedaan. HULP AAN BOEREN Ook mr. Biesheuvel wil interpelleren Het Tweede-Kamerlid mr. B. W. Bies heuvel (a.r.) zal morgenmiddag bij het begin van de vergadering de Kamer ver lof vragen de minister van landbouw, mr V. G, Marijnen, vragen ,te stellen over de maatregelen die de regering denkt te nemen ten behoeve van de door droogte getroffen boeren. Zoals we reeds eerder meldden, zullen iorgen ook nog twee andere interpella- e-aanvragen aan de orde komen. De voorzitter van de fractie der P. v. d. A., de heer Burger, wil minister-president De Quay vragen stellen over de bezetting van het ministerie van defensie, nadat de heer S. J. van den Bergh was afgetre- I. (Het gaat hier om het polsen van mr U. Stikker). Oud-minister Suurhoff wil de huidige bewindslieden van sociale zaken interpelleren over de jongste ont wikkeling van de loonpolitiek. SIEMENS Als minister honoraria aanvaardt (Van onze sociaal-economische redactie.) TNE ZIEKENFONDSRAAD heeft met overgrote meerderheid de verho- ging van de honoraria van de medewerkers der ziekenfondsen, waar over begin september door partijen overeenstemming werd bereikt, goed gekeurd. Wanneer in laatste instantie de minister van sociale zaken en volksgezondheid hier geen stokje voorsteekt (deze kan namelijk het besluit van de raad vernietigen) zal dit de ziekenfondsen ongeveer zeventien mil joen gulden meer gaan kosten. Belangrük is ook de verhoging van de ziekenhuistarieven die in de lucht hangt. Een derde van de totale uitgaven van de ziekenfondsen bestaan uit ziekenhuis kosten. Bovendien, is de conjuncturele reserve van de ziekenfondsen, die niei beneden vqftig miljoen gulden mag ko men, al gedaald tot veertig miljoen. De financiële positie van de ziekenfond sen welke afgezien van een verhoging voor de verplicht verzekerde toch all noodzakelijk maakte, doet thans een nog groter vraagteken plaatsen achter de ho gere honoraria waartoe de ziekenfonds raad besloot. De goedgekeurde verhoogde honoraria maken een verhoging van zie kenfondspremie van 4',i> tot wellicht 5 pot bijna zeker. Een dergelijke belasting van 't werknemersinkomen in 'n tijd van stij gende kosten van levensonderhoud zal de regering echter niet bijzonder welkom Bezwaren Het was daarom begrypeiyk, dat ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven in de ziekenfondsraad nogal bezwaren tegen de verhogingen naar voren hebben ge bracht. De verhogingen betekenen voor de huis artsen een optrekking van 10,80 tot 12,04 per ziel voor de eerste 2000 inge schrevenen Boven dit aantal wordt de vergoeding verhoogd van 7,96 tot 8,85. De tandartsen krijgen een toeslag b van 4,09 procent en de specialisten ontvangen 7 procent op hun verrichtingstarieven. De farmaceutische hulp van de apo- theekhoudende artsen komt van 4,12 op 4,36 en de apothekers gaan omhoog van 3,24 tot 3,44. De vroedvrouwen zullen haar honorarium per beval! in>» van 48,00 op 55,00 zien gebracht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5