CHRISTELIJK Franse studenten willen staken Confessionele Vereniging heeft nog een toekomst Spaanse zending vraagt gebed van allen Een woord voor vandaag Kanttekening Bezwaar tegen wijziging van garantiebeleid Aan opheffing nog niet toe JN het Hervormd Weekblad schrijft ds. C. M. Luteyn een artikel over de Confessionele Vereniging in de Ned. Herv. Kerk. Zijn slotartikel is geheel gewijd aan de toekomst van deze vereniging. Ds. Luteyn schrift: DE, iE EERSTE i deze. dat uit het de vorige stukken naar voren gebrachte voortvloeit, dat van een opheffing onzer vereni ging in het huidige tijdsgewricht geen sprake kan zijn Al is im mers het eerste doel bereikt van een nieuwe kerkorde en de ver wijdering van de ongeestelijke macht der besturen, het tweede, waarom het ons bovenal te doen moe! zijn. nl. een belijdende kerk, is nog niet verkregen. In onze kerk werken allerlei krachten, die welbewust terugwillen naar die heerlijke leervrijheid van voor 1951 en die in het eigen organi satieleven het kerkzijn beleven, maar van het waarachtig kerk zijn niets moeten hebben. Daaren boven lijkt het mij voor geen tegenspraak vatbaar, dat de taak eigenlijk inhoudt. De Gene rale Synode is hierin de andere vergaderingen verre vooruit. Ieder weet, dat in de provinciale en classicale vergaderingen nog het abc van haar nieuwe verantwoor delijkheid geleerd moet worden. De moderamina zijn zich hiervan meestal wel bewust, maar de af- tuatie indenken en vinden spoedig niet veel aan. Ten slotte dreigt het oude partijwezen tel kens weer zijn stempel te zetten op het nemen van beslissingen en het doen van benoemingen, waar bij soms met een kinderlijke naïviteit aangedrongen wordt op een soort evenredige vertegen woordiging van de oude richtings- blokken. Hier zal ons weekblad en hier zullen allen, die in hun den ken waarlijk confessioneel zijn, voortdurend waakzaam moeten blijven, terwijl ook het naar bulten belijden door ons begeleid zal moeten worden. organisatie als confessionele vereniging met kracht moeten gaan uitbouwen en Verstevigen? Tot op zekere hoogte wel, want 't is nu eenmaal onmogelijk iets te doen, als er geen mensen en middelen achter staan. Bovendien zullen de leden moeten verstaan, dat zij zich voortdurend samen hebben te verdiepen in de vragen van de kerk en Gods koninkrijk. Ons hoofdbestuur tracht elk jaar op de conferentie te Woudschoten hieraan mee te werken en ik vlei mij met de gedachte, dat het daar behandelde voor al de aanwezigen zeer waardevol is geweest. Trou wens ook de onderlinge gedachten- wisseling is een bron van veel goeds. Maar de daar aanwezige groep is uit de aard der zaak slechts klei-- en een conferentie is altijd maar kort van duur. Daar- op moet iets volgen, gedurende de hele winter. Het daar behandelde moet worden doorgegeven. Zou het nu niet mogelijk *"n, dat alien die in Woudschoten geweest zijn, eens aan de hand van de voortref felijke verslagen in ons weekblad, met een kleine groep geestver wanten. daarover een keer of wat van gedachten gingen wisselen? Als dat werkelijkheid werd, zou vanzelf de vereniging aan uitwen dige kracht toenemen. Hier ligt grote verantwoordelijkheid de provinciale commissies, die veel dichter bij de mensen staan dan het hoofdbestuur en die zich aan het begin van het winter seizoen eens geducht moeten gaan beraden over wat hun in de ko mende maanden te doen gegeven zijn. En het zou zeker niet zijn. als de doodgewone le- zo nodig hiertoe het initiatief kerkelijk Jeruzalem, weet dat in vele gemeenten allerlei onver kwikkelijke dingen gebeuren, die herinneren aan het kwalijkste tijd- perk van de oude partijstrijd. En het is zeer wel te verstaan, dat daardoor sommigen de kluts volkomen kwijtraken en aandrin gen op een krachtige plaatselijke actie met stembusstrijd en open lijke verscheuring van de ban den met de plaatselijke kerke- raad. En dan is voor zulken de houding van het hoofdbestuur on begrijpelijk en verdrietig. Moe ten wij ons dan alles maar laten gezeggen? Moeten wij dan maar men ons voorhoudt, amen zeggen? slappe houding op alles wat ootmoedig ja Zijn wij met verantwoord tegenover God, genover onze kerk en het nage slacht? Gaan niet steeds grotere groepen voor onze kerk verloren0 Wij kunnen toch niet lijdelijk toe zien0 Natuurlijk kunt en moogt gij dat niet, maar dan zult gij de zaak op de rechte wijze moeten aanpakken en niet de sporen gaan volgen van hen, die de kerk al leen maar kunnen zien als een af gebakende ruimte voor zichzelf en de kliek van medestanders. Dan zullen wij er ernst mee moeten maken, dat die kerk een gezin is, met ongetwijfeld hele rare leden, bijna net zo raar als wijzelf, maar het zijn en blijven gezins- leden en wij moeten voortgaan ze als zodanig te beschouwen en te behandelen, hoeveel zelfverlooche ning dit ons ook kosten moge. Wij zullen dus de lange en moei zame weg van samensprekipg moeten gaan, van het opbrengen van zoveel geduld en liefde, dat wij daartoe nooit zullen kunnen komen zonder de ondersteunende genade van onze God en een vol harden in het gebed. Als u niet langer kunt geloven, dat God raad weet met de verst afge- dwaalden en meest verharden, houd dan maar op met iets in de kerk te willen of te doen, Hoede- maker heeft in zijn ontzettend moeilijke dagen het telkens weer laten zingen en het ook zelf meegezongen: Wij mogen "t heil voor Chris tus' Kerk. des Vaders eer, des Geestes werk al d'eeuwen door verwachten. sen hebben de kerk wel ver knoeid en bedorven en doen het nog. In heel veel geroep om ver andering mis ik ten enenmale de ze ootmoed en kleinheid. Wij heb ben geen sterke mannen nodig, maar de kracht van de Heilige Geest. r 2» lèArjtê X* v 'tÈ Brief aan predikanten en kerkeraden Vervolging nog niet ten einde De Stichting De Spaanse Evan gelische Zending heeft aan alle predikanten en kerkeraden in Ne derland een brief gezonden, waar in wordt gevraagd in de even tuele herdenkingsdiensten op 31 oktober a.s. of anders in de kerk diensten op zondag 1 november a.s. de grote nood van de Spaan se medechristenen in het gebed te gedenken. De brief is onder- tekend door dr. ir. R. H. Borkent te Leidschendam, voorzitter, en de heer G. Zwart Sr. te Utrecht, secretaris-penningmeester van de Spaans Evangelische Zending. In de brief wordt o,m. gezegd, dat de meest elementaire menselijke rech ten de Spaanse protestantse christenen worden onthouden, Geregeld zijn er berichten van kerken, die gesloten of gebroken worden, van predikanten voorgangers, die beboet of gevangen worden genomen, van militairen, die mishandeld worden, omdat zij weigeren de mis te aanbidden. Protestantse boeken, tijdschriften en kerkbodes -en niet worden gedrukt, terwijl ijbel een verboden boek is. ,,Op 21 mei jl. was het 400 jaar gele den". aldus vervolgt de brief, ,,dat in Valladolid het eerste auto-da-fe plaats vond!, al spoedig gevolgd door vele an dere. Door deze en andere soortgelijke gruwelen is de Spaanse Inquisitie erin geslaagd in ongeveer tien jaar tijds het protestantisme vrijwel geheel uit te roeien. In de loop der jaren zijn 350.000 mensen als slachtoffers van de Inqui- Als geen uitstel van dienstplicht wordt gegeven (Van een correspondent) PARIJS, 12 oktober. Het ziet er naar uit dat de Franse stu denten dezer dagen gaan staken. Het conflict met de regering over de nieuwe regeling inzake uitstel van dienstplicht wordt met de dag ernstiger. De rege ring heeft namelijk een regeling afgekondigd waardoor zij direct twintig duizend studenten onder de wapenen kan roepen. De Na tionale studentenvakorganisatie heeft echter heftig geprotesteerd en als er voor 15 oktober, wan neer colleges officieel aanvan gen, geen overeenstemming is be reikt, zal Parijs hef toonbeeld worden van demonstrerende stu denten. Alles is reeds tot in details geregeld, het wachten is nog slechts op een de finitief antwoord van de regering, zo werd ons op het bureau van de stu dentenorganisatie meegedeeii. De hoogleraren zullen de staking onder steunen. Tijdens een protestdemonstratie in de grote zaal van het Palais de la Mu- tualité zette de U.N.E.F.. de studen tenvakorganisatie, haar standpunt uit een. Hoewel het voor de Franse stu denten nog volop vakantie is, was de zaal tot ae laatste plaats bezet. De emoties van de opgewonden studenten massa ontlaadden zich in uitroepen van de sprekers als: ,,Het Hoger On derwijs heeft al gebrek aan gebou wen, studentenrestaurants en geld, moet zij nu ook nog gebrek aan stu. denten krijgen?" Of: ,,Wat is belang, rijker voor Frankrijk, twintig duizend soldaten meer in Algerije of twintig duizend toekomstige intellectuelen meer in Frankrijk?" Talloze adhesiebetuigingen van bondleiders werden met geestdriftig applaus begroet, maar vooral de spre ker van de C.G.T., de communistisch georiënteerde arbeidersvakvereni- ging, moest geweldige ovaties in ont vangst nemen. Men kreeg de indruk dat de studenten bijzonder sterk staan en dat de regering hun eisen moeten aanvaarden. De regeringsinstructie van 11 augustus j.l., bepaalt onder meer dat geen uit stel meer kan worden verkregen dien een examen behaald Is of v. neer men van studierichting vei dert. Het eerste betekent dat degenen die hun „licence", te vergelijken met het kandidaatsexamen in Nederland, gehaald hebben, him studie niet direct kunnen voortzetten, terwijl degenen die hun doctoraal examen gedaan hebben zich niet direct kunnen gaan specialiseren. In beide gevallen moet de studie door 23 maanden diensttijd onderbroken worden, hetgeen de studenten funest achten voor hun universitaire oplei ding. Bovendien bepaalt de nieuwe regeling- dat alle studenten die hun studie na hun diensttijd normaal kun nen voortzetten, niet meer voor uit stel in aanmerking komen. De studenten stellen daar tegen over dat geen enkele studie door 23 maan den diensttijd onderbroken kan wor den. Tenslotte wil de regering alle studenten oproepen die naast hun stu die andere bezigheden hebben. Dit acht men in strijd met de democrati sering van het Hoger Onderwijs, aan gezien hier in de eerste plaats de werkstudenten bedreigd worden, 'e studenten eisen nu een wettelijke regeling waarbij zij in het algemeen tot hun 25e levensjaar uitstel van dienstplicht kunnen krijgen en waar bij een aparte regeling wordt getrof fen voor diegenen die, in verband met de lengte van hun studie, deze niet voor hun 25e jaar kunnen voltooien. Een speciale regeringscommissie dient te worden ingesteld welke over spe ciale gevallen van uitstel voor studen- sitie gevallen. Omstreeks 1800 heeft Na poleon er een eind aan gemaakt. Maar. hoewel officieel afgeschaft, in de geest bestaal zij nog en zet zij haar werk nog steeds ondergronds voort." „Meermalen en bij vele gelegenheden is getracht verbetering te brengen in het lot van de Spaanse christenen", zo lezen we verder in de brief, „protesten en verzoekschriften zijn gericht tot de Spaanse regering en tot de Ver. Naties. In het Europees Parlement te Straats burg is hun zaak besproken: maar steeds zonder enig zichtbaar resultaat. Gezien de hedendaagse politieke toestand is de positie van de Spaanse christenen vrij- ternationale politiek. Hulp van menselijke zijde lijkt uit gesloten. „Menselijkerwijze gesproken lijkt het onmogelijk, dat er ooit veran dering in hun droevig lot komt. Maar uit de geschiedenissen in de Bijbel, uit de geschiedenis van ons eigen vader land, en ook uit ons aller persoonlijke levenservaring weten wij, dat God uit komst geeft, juist op ogenblikken, waarop geen redding meer mogelijk schijnt. Machtige wereldrijken, die on overwinnelijk schenen, zijn in de loop van de eeuwen te gronde gegaan. De macht van het antieke Rome is geval len voor het Evangelie van onze Here Jezus Christus", aldus dc brief predikanten en kerkeraden. Voor wie het werk van de Stichting De Spaanse Evangelische Zending ter harte gaat volgt hier het gironummer: te 's-Gravenhage. Be roe epmgi iiswe rk NED. HERV. KERK Beroepen te Wijk bij Heusden: H. N. van Heilsbergen te Renkum; te Beu- ningen-Winssen: J. de Ridder te Bus- sum; te Stavenisse: K. Exalto te Bralcel. Bedankt voor Houten: K. van de Pol te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Andijk: N. Korenhoff te Appingedam; te Bolsward: H. J. Hey- nen te üuae en Nieuwe Bildtzijl; te Aduard; G. Haaksma te Ee (Fr.); te Hoornsterzwaag en te Westeremden; F. L. van de Bom, kand, te Amsterdam; te Zwolle (5e pred. plaats): J. F. van der Wal te Erica (Dr.); te Reitsma; P. Sijtsma, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Oude Pekela: J. Nieuwsma te Drachtstercompagnic. Bedankt voor Vorden: J. N. Nammens- ma te Roodeschool. te Utrecht-Centrum, GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almplo-Ener en te Oost- kapelle: A. Elshoüt' te Utrecht. EVANG. LUTH. KERKEN Ministerraad zal de T.H. bezoeken Evenals het vorige kabinet dit deed, zal ook de huidige ministerraad aan de Technische Hogeschool te Delft een werkbezoek brengen. Dit zal geschie den op maandag 26 oktober a.s. op uitnodiging van het college van curato ren en de senaat Het doel van dit bezoek'is de minis ters een indruk te geven van de veel zijdige problemen, waarvoor de T.H. zich in het huidige stadium van haar ontwikkeling ziet gesteld. Voorts is in het programma opgeno men een rondrit langs de nieuwe „T.H.- stad", die in aanbouw is in de „Wip- polder. Tevens zullen de ministers ken nis nemen van de vele collectieve voor zieningen op sociaal gebied ten behoeve van de studenten, welke in de laatste jaren tot stand zijn gekomen. Zuid-Holland in het jaar 1958 Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de Provinciale Staten het verslag over het jaar 1958 aangeboden. Voor de tweede maal is dit verslag in de nieuwe opzet verschenen en evenals dat over 1957 is het uitstekend verzorgd en vindt de lezer er tal van feitelijke gegevens in over de samenstelling van het bestuur, alsmede over tal van aangelegenheden, waarmee de provincie direct of indirect bemoeienis heeft. Het 110 pagina's tellen de en van diverse fraaie foto's voorziene verslag beval voorts twee overzichtelijke kaartjes van de situatie als gevolg van de watersnood en van de verbetering van de waterkeringen in Zuid-Holland op het eind van 1958. Iets minder dan de helft van het jaar verslag is gewijd aan de situatie tijdens en het herstel na de watersnood van 1 februari 1953. In sobere bewoordingen wordt nog eens die tijd van angsten en spanningen, van chaos en improvisatie in de herinnering geroepen. Uitvoerig wordt ingegaan op het reddings- en later het herstelwerk, waarbij de provincie in be stuur en diensten zo'n voorname rol heeft gespeeld. Een apart onderdeel is gewijd aan het thans zeer geperfectioneerde be veiligingssysteem, waarmee geregeld ge oefend wordt. Door dit alles geeft het verslag een waardevolle documentatie van wat op provinciaal niveau Wgrd ge daan en ook van hetgeen ter opheffing •heen vaak achtergebleven ge bieden kon worden bereikt. C i Mattheus schrijft, dat Christus de apostelen opdraagt d| volkeren het Evangelie te prediken; Marcus zegt, dat de Hey C land een opdracht heeft voor de gehele schepping, Lucoj citeert onze Heer: „Gij zijt getuigen van deze dingen". Sommige theologen betrekken „deze dingen" alleen op dj gebeurtenissen in Jeruzalem, op de kruisiging en opstanding Maar toch ligt hier een ander accent. Christus wijst erop, ds het Woord van God. de Schrift, in vervulling is gegaan. Dj discipelen moeten dus getuigen, dat de oucl-testamentisck g profetieën in Christus zijn vervuld, dat de beloften bewaar heid zijn. g Er loopt een rechte lijn van het Woord van God naar i( J geschiedenis. Het Woord, zoals God het heeft gesproken n( de zondeval, is werkelijkheid geworden in de historisch Heiland. Dat is de inhoud van de uitspraak van Johannee Het Woord is vlees geworden. God beloofde verlossing en et nieuw begin. God gaf verlossing en een nieuw begin. Maè iedere gave moet worden geaccepteerd. Daarom zegt de Bijbê „Doch allen die Hem aangenomen hebben, hun heeft Hi macht gegeven om kinderen Gods te worden". Hebt u God: gaven aangenomen? GEEN VERANTWOORDINGSPLICHT Landbouwschap aan Kamerleden: Ook ongerust over werkgelegenheid Het Landbouwschap beeft zich in adres tot de leden van de Eerste Tweede Kamer gericht naar aanleiding van de nota van de minister van land bouw over de hoofdlijnen van het in de toekomst te voeren garantiebeleid de landbouw. Advertentie LUni zonder klemmen r SNELFIX van Ceta-Bever ten boven de 25 jaar moet beslissen. In deze commissie moet, zo eisen de studenten, een vertegenwoordiger van de voor de betrokkene meest repre sentatieve studentenorganisatie aan de beraadslagingen deelnemen en bij de beslissing een adviserende stem 'heb ben. ernstige 23 Waar ga je heen? vroeg de vrouw. Hl) had zijn hoed genomen en ging naar de deur. Uit en naar tapte kijken, antwoordde hij. Goe dendag. Zij knikte zwijgend, nam haar slopen en legde ze in de goed voorziene en naar lavendel geurende linnenkast. Maar het is niet onmogelijk, dat ook zij dacht: voor wie? toen zij de overvloed zag. 'Korte tijd na dit gesprek, ging het, zoals Emii Eriksson had voorzien: de levensvlam van het oud; ie doofde uit, zachtjes en bijna onmerkbaar. Zij had zo lang in afzondering geleefd, dat haar heen gaan bijna onopgemerkt bleef. De kinderen herin nerden zich nauwelijks dat zij zich ooit om hen be kommerd had. Zij had geleefd geheel in zichzelf gekeerd, als een slak in zijn huisje: zij dachten er niet eens aan, dat zij er niet meer was. Maar alhoewel Oliva Eriksson met genoegdoening kon denken dat haar die uitgave verder werd be spaard. voelde zij zjch niet milder gestemd tegen de familie van haar zwager. Haar man scheen se dert die Midzomerdag meer verloren te hebben dan zijn broer en allen, die hem kenden, merkten dat hij zijn opgewektheid had verloren. .j iverhuizing „„„wV zij liet niets merken. Haai een Daar wortels, zeide zij. We zullen 't 6aardje Maja een lekker maaltje geven vanavond. ijk en zij toonde dat zij haar handen vol klon tjes 6uiker had. Enige minuten later stonden allen tezamen in de stal bij het kleine bruine paardje. RngnhUd streek zijn manen uit zijn ogen en sloeg haar beide ar men om zijn hals. Moeder, Sundberg zal toch wel aardig zijn voor Maja, riep zij uit. Arme Maja, zo ja. aTThe kleine Maja! Zij wachtte niet op antwoord verwachtte ook geen antwoord maar stak een verse wortel achter Maja's sterke tanden, en hoorde blij hoe te vreden zij kauwde. Zij gaven haar om beurten wat te eten, suiker en wortelen. Toen kwam Krister de stal binnen en gtreek haar over de lendenen, Moeder wisselde vlug JEA1MNA OllltUVlll- Buiten waak die zomerwind dacht er het hare van. maar gewoonte Toen de lekkernijen op waren, zei moeder: Nu is het Bella's beurt. Er staan benen in de keuken, Marit, en neem dan meteen wat suiker mee. Marit liep weg, Stel je voor, zei Ragnhild, Maja is precies dubbel zo oud als Bella. Twee-en- 'twintig jaar en elf jaar. dat is oud, hè moeder, voor een paard en een hond? Ja, dat is oud, antwoordde moeder en haar stem klonk bedroefd, maar dat waren de kinder)*1 tegenwoordig zo gewend, dat zij daar niet meer aan dachten. Hoe weet jij dat twee-en-twintig het dubbele van elf is, jij klein schaap? plaagde Krister haar en trok aan haar haren. Ik weet het omdat ik het weet. antwoordde Ragnhild en rukte zich los. Wje is het gauwst bij de deur? Die de langste benen heeft, riep Krister, en toen liepen zij om het hardst. Maar het kleintje fiws'm eerst aan, want Krister struikelde over zijn ange benen en bleef een tijdje liggen, vergeefse pogingen doende om op te komen. Dat doet hij, dacht Elin. om het kleintje plezier t.e doen. Ragphild schaterde luidkeels, terwijl zij op de drempel stond en zegevierend met beide haprlen wuifde. N Oude Bella lag er naast en keek moe en droevig uit haar ogen, «oals ai die tijd na de dood van de baas. Het was duidelijk dat zij treurde. Toen Marti aankwam met haar etensbak, vol be nen, en haar riep, kwispelde zij even met haar staart, maar zonder zich verder te verroeren. Zij was nauwelijks meer in staat om te eten, zelfs wanneer het haar in de bek werd gestopt. Lieve Bella, vleide Ragnhild, die op haar knie- en vóór haar lag. Kijk eens, Bella! Zulke lekkere benen krijg je ook niet elke dag! EJlisabel boog zieh neer en streelde de ruwe grauw-gele vacht van de oude hond. Je bent geen mooie hond geweest, Bella, een echte straathond ben je geweest, maar zo trouw en zo lief, Dank je, oude Bella! Zy nam een klontjé suiker uit Marits hand en gaf het Bella, die haar aankeek en kwispelstaartte. Ze begrijpt alles, zei Karl, die er ook bij was gekomen en zijn rode kuif achterover streek. En daarover waren allen het eens. Op die avond bemerkte Elin, dat vaders oude ge weer. waarmee hij kraaien en eksters verdreef, niet langer op de oude plaats in de keuken hing, waar zij het dezelfde dag nog had zien hangen, Zij zei ook nu niets, maar zij vroeg zich af waarom? De volgende morgen lag Bella niet zoals gewoon lijk voor de deur, toen zij wat vroeger dan de zusjes buiten kwam. Karl ging juist voorbij, zacjit fluitend, zoals hij meestal deed. Elin Rep naar hem toe. Waar is Bella, Karl? Hm. Karl bleef op het pad staan eh zweeg eerst Toen nam hij Elin bij de hand en zei: Kom. Ze liepen de kassen voorbij en gingen naar de oude stenen trap, waar zij en Marit als kleintjes zo graag speelden. Op de berm onder de rozenstruik zag ?ij een klein kruis van ongeschilderd hout. Je moeder heeft mij gevraagd om Bella dood te schieten, zei Karl. Ik heb haar hier begraven. Een mooi graf, fluisterde zij. Je bent lief, Karl. Karl bromde wat binnensmonds en liep tussen de seringestruiken door weg. Maar Elin bleef even naar het kruis staan kijken. Toen plukte zij een bou- quetje blauwe klokjes en trilgras dat zij bijeen bond met een strootje en neerlegde' op Bella's graf. Dezelfde dag stond de stal leeg. Krister had klei- morgens vroeg weggebracht om ge- Slacht te worden. (Wordt vervolgd) Het Landbouwschap heeft bezwaren tegen het voorne minister, het niveau der garantieprijzen in mindere mate dan tot nu toe te kop pelen aan dc hoogte van de berekende kostprijzen voor de verschillende pro- duktcn. Met de argumentatie van de mi- nister hieromtrent kan het Landbouw schap zich niet verenigen. De minister acht een zekere ontkop peling noodzakelijk om te voorkomen dat de eigen verantwoordelijkheid van de boeren teveel wordt uitgeschakeld. Een vreemd argument, zo oordeelt het Landbouwschap, daar het garantiebe leid mede is gevormd wegens de insta biele marktverhoudingen van bepaalde produkten en deze liggen buiten verant woordelijkheid van de boer. Voorts voert de minister als motive ring voor zijn plannen aan, dat de garantie voor een bepaald produkt. op basis van de gemiddelde kostprijs kan leiden tot een verschuiving in de pr duktierichting. Het Landbouwschap vraagt zich af of een dergelijke ver schuiving niet eerder wordt veroor zaakt door het feit, dat voor andere produkten, die eveneens van groot be lang zijn voor de inkomensvorming in de landbouw, geen of geen deugde lijk garantiebeleid wordt gevoerd. De minister is ook bevreesd dat de garantie een niet-verantwoorde ver hoging van de produktie kan ver oorzaken. Als dit zo is, aldus het Landbouw schap, wat bij nader onderzoek nog zou moeten blijken, dan zou eventueel de methodiek van de kostprijzen her zien moeten worden. Een herziening van de methodiek acht het Landbouwschap overigens nodig in verband met het gedifferoiv tieerde loonbeleid. Het Landbouwscnap is voorts van me ning, dat het bezwaar van de minister inzakè de gevolgen voor 's Rijks schat- kist bij dc huidige ontwikkeling van dc nationale economie zijn kracht verliest. Als de garantieprijzen thans benéden de kostprijzen worden vastgesteld, ontvangt de landbouw een beloning, die ten ach ter raakt bij de huidige nationaal-eco- lomische ontwikkeling. Het enige argument dat naar het oor- eel van het Landbouwschap overblijft, ormt de ontwikkeling van de Europese economische gemeenschap. Blijft de minister bij zijn voornemen, dan zal de landbouw in een uitzonde ringspositie worden geplaatst. Dit is ook het geval bij de plannen van de minister inzake de toepassing van hét nieuwe Als de minister van zijn plannen afziet, is het Landbouwschap gaarne genegen met de bewindsman na te gaan, of en in hoeverre de metho diek van de kostprijsberekeningen dient te worden aangepast aan de zich wijzigende omstandigheden. Arbeidsvoorziening Ook over dc arbeidsvoorziening in dc landbouw heeft het Landbouwschap zich tot de Staten-Gencraal gewend. Hol Is ongerust dat op dc begroting LIET verzoek, door de oppositielei- langrijk voor de verantwoordelijk.; 7-5 der in ons parlement, mr. Bur- hcid van de formateur, voor het ge-I bu ger tot de Tweede Kamer gericht, val deze zelf ook minister wordt om de minister-president vragen te Want naar algemeen oordeel is dl mogen stellen met betrekking tot het ministcr-geworden-formateur jegeni Ve bezetten van het departement van het parlement verantwoordelijk vooi bl\ defensie, heeft nogal discussie opge- de aanvaarding van de formatie. Zo roepen. a's hij bovendien verantwoordelijk li *P De discussie ging in het bijzonder voor zijn eigen ministerschap. Hij zil' hierover: is de grondwettelijke plicht bereid moeten zijn tot het ai; van dc ministers om aan de Kamer leggen van verantwoording over boi: ve mondeling of schriftelijk verlangde de. i inlichtingen te verstrekken (behou- Maar is hij verantwoordelijk vooi de dens indien dit verstrekken van in- hetgeen hij gedaan heeft in dc peri j lichtingen strijdig zou zijn met het ode waarin hij de hem verstrekli hu belang van de staat) een verplichting opdracht tot het formeren van eet bij jegens de Kamers als zodanig of ook kabinet nog niet heeft aanvaard, doel i jegens de Kamerleden afzonderlijk? deze slechts in beraad heeft gehou- Ne Dat is op zichzelf reeds een interes- den? sant kluifje voor de staatsrechtsge- Het laatste valt op zijn minst te be, Ex leerden. Ook in ons blad heeft onze twijfelen. Dat is een fase waarovei parlementsredactie er dezer dagen de plicht tot verantwoording jegem He een beschouwing aan gewijd. het parlement zich niet uitstrekt, nel ba. Een andere complicatie betreft het zo min als degenen die in dezeUdi onderwerp waarover de heer Bur- periode de Koningin van advies ple-' p0 ger vragen wil stellen: de voortge- gen te dienen de vice-voorzittei ov. zette kabinetsformatie, immers de be- van de Raad van State, de beidi tel zetting van een onbezet geraakte mi- Kamervoorzitters, de fractieleiders Ij nisterszetel, van hun (overigens geheime) advie- klt Het is duidelijk, dat de heer Burger zen verantwoording verschuldigd zijn wil weten: zijn er, vóór deze minis- Hoe is het nu met tussentijdse v». j ter, nog een of meer anderen ge- catures? Dan pleegt de minister-pre lm vraagd, met name de heer Stikker? sident op zoek te gaan naar Candida; óaj En dan doet de vraag zich voor: in ten, Maar hij doet het ter voortzet! hoeverre strekt de ministeriële ver- ting van de formatie. Hij treedt in! e-j antwoordelijkhcid, die mee resulteert deze voor het eerst of bij vernieu. Ne in de plicht tot het afleggen van ver- wing op als formateur, als zodani? Uui antwoordijig, zich ook uit over de dus staande in een bijzondere, dit-l kabinetsformatie die aan het optre- maal niet ministeriële betrekking tot! De_ den van de ministers is voorafge- de Koningin. naj gaan? Men moet aannemen, dat hij, om dit uuj Nu mag wel vooropstaan, dat het alles te accentueren, deze nadere op-jscl hoofdstuk van de kabinetsformaties dracht (die in het geheel niet gepu- ft een der moeilijkste is in ons staats- bliceerd behoeft te worden) naar to Opi recht. Het is opmerkelijk, dat wij in doen gebruikelijk is „in beraad heef) ons staatkundig leven personen en genomen". De opdracht werd ecrsl deI lichamen kennen, die wij van grote aanvaard, en tegelijk voltooid, met jez! betekenis achten, doch van welke de het optreden van de nieuwe minister, p Grondwet geen melding maakt. Daar Vandaar dat men ook in een geval als hei is bijvoorbeeld de minister-president, het onderhavige op goede grondenl C naar wiens bestaan men in de Grond- kan staande houden, dat de ministc-j wet tevergeefs zoeken zal. Daar is riële verantwoordelijkheid voor de verder het kabinet of de minister- voorziening in de geschapen vaca- gez raad, waarover in de Grondwet niet ture zich uitstrekt, niet tot het in be- ger wordt gerept. raad nemen, maar tot de aanvaar-' 't Wat zegt de Grondwet? Dat de Ko- ding van de opdracht, en tegelijk dus! van ningin ministeriële departementen tot de aanvaarding door deze nieu-!0ul instelt en ministers benoemt en ont- We bewindsman van de hem aange- slaat. Verder dat de Koningin on- boden portefeuille. Wat daaraan voor- L schendbaar is, doch de ministers ver- afgaat onttrekt zich aan de grondwet-! Lei antwoordelijk. telijke plicht tot het afleggen van ovf Over de wijze waarop een kabinet verantwoording jegens het parle- tot stand komt leest men verder ment. in de Grondwet niets. Maar uit dit wij zeggen niet, dat daarom ook in weinige kan men reeds iets afleiden het parlement over die periode vaillJ" over de figuur, van wiens hulp de het in beraad houden van de op- Koningin gebruik maakt om tot dc dracht tot kabinetsformatie steeds gc- a aanwijzing van ministers te geraken, /wegen moet worden. Er kan een al- Pul Wij noemen hem de formateur. Hij gemene wenselijkheid van openbaar- kop heeft van de Koningin een bijzondere heid zijn, al ware het slechts tot het w opdracht, vaak zelfs nog iri een spe- tegengaan van geruchten. Maar wen-; g ciale formulering, gekregen. selijkhcid van openbaarheid is niet zus De aanwijzing van de formateur en altijd gelijk aan ministeriële verant- fee- de verstrekking aan hem van een be- woordelijkheid. S paalde opdracht is een persoonlijke in het thans aanhangige geval, waar- Wij daad van de Koningin. Vandaar ook 0ver de heer Burger dus vragen dat we, naar de geijkte formulering,wenst te stellen, heeft de minister- Pi plegen te vernemen, dat de formateur president reeds doen uitkomen, dat S3" deze opdracht in beraad heeft geno- hij tegen de beantwoording van vra-j{-£, men. Hij heeft haar dus niet aange- gCn 0ver de voorgeschiedenis beden- nojnen. Hij heeft verzocht haar in kingen heeft. Dat is zijn goed recht, beraad te mogen houden. En de op- waarvoor hij zich naar onze mening dracht in beraad houdende, gaat hij nog niet eens behoeft te beroepen op op zoek naar personen die voor het het belang van dc staat, waarmee de ministersambt in aanmerking komen, beantwoording van deze vragen strij- Eerst wanneer hij in dat zoeken is dig zou zijn. I. c' geslaagd en hij de toezegging tot het De minister-president kan en mag rJJ aanvaarden van de ministerszetels de beantwoording weigeren, omdat i(i4 als het ware in de zak hééft, plegen zij betrekking hebben op een onder- LÏ wij te vernemen, dat hij de opdracht, werp, waarover zich zijn ministeriële !RiPi de opdracht dus tot het formeren, verantwoordelijkheid, en dus ook zijn T1 heeft aanvaard. plicht tot het afleggen van verant- Dit laatste is belangrijk. Het is be- woording, niet uitstrekt. Rey Prov. gezondheidsraad wordt op 4 november geïnstalleerd Op 4 november a.s. zjil de provinciale Gezondheidsraad voor Zuid-Holland den geïnstalleerd én mét zijn werk zaamheden beginnen De verschillende daarvoor in aanmerking komende orga nisaties hébben nu bijna *Uer) haar vertegenwoordigers in deze bij wet ver. plicht gesteltfe raad aangewezen. Met de start van de Gezondheidsraad wordt de provinciale commissie voor de volks gezondheid opgeheven. Op 22 oktober zal de commissie haar slotverga dering houden. structuurwerbloze landarbeiders. De mi nister is voorts van plan, op de zg. aan vullende werkgelegenheid te beknotten. Sluiting van aanvullende werken mag echter, naar het oordeel van het Land bouwschap, niet leiden tot meer werk loosheid of een gedwongen verhuizing landarbeiders, hetwelk ook uit »o- (vijai D( Cadeau ds. Brussaard Een aantal gemeenteleden van Tien- Je hoven, Meppel, Bloeniendaal en Oegst- thee geest |)eefr. een comité gevormd voor dins de huldiging van ds. J. C. Brussaard, woe die, zóals gemeld, volgende week vrij- en dag zijn gouden ambtsjubileum viert, jeuo Omdat ds. Brussaard door zijn jaren- p, lange kerkdiensten via de zender Bloe- eii.„ mendaal in geheel Zuid-Holland vrien- Van den heeft, hebben velen gevraagd ook iets aan het algemeen huldeblijk te i A( kunnen bijdragen. Zij kunnen hun bij- He lager bedrag voorkomt ten behoeve van I ciaal oogpunt ongewenst is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2