Jlieumc £ciitsrt)c GTmtrait! rekent op steun De Gaulles plan Parijs voor Tibet voor 't forum van de wereld MASSU MAANT TOT KALMTE Ferhat Abbas: waarom nu geen onderhandelingen? Hoge autoriteit moet bij kolen blijven Geen steun meer aan de Belgische mijnwerkers Finse deserteur verborg zich 38 jaar op hooizolder Hij was bang voor paarden Komplot tegen Venezolaanse regering DINSDAG 13 OKTOBER 1959 BUREAUS Sleenstraai 37 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11691 Directie: F OIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticf) Is gfableuen trign hert ia tcgljcnspott" BIJBELS genoeg, maar T WORMER GAT DE FRANSE Nationale Vergaderng is vandaag met een regeringsver klaring die door premier Debré zou worden voorgelezen, de behande ling van zaken betreffende Algerije, de Franse gemeenschap en internatio nale aangelegenheden begonnen. Men verwacht dat de premier aan het slot van de debatten, waarvoor drie dagen zijn uitgetrokken, het vertrouwen zal vragen. Het zal de eerste keer zijn dat devertrouwenskwestie wordt gesteld sinds de oprichting van de Vijfde Republiek. Debré is nu negen het bewind. Men is in Parijs van mening dat de Nationale'Vergadering met over wrote meerderheid het aanbod van 'president De Gaulle aan de Algerij nen, om zelf hun toekomst te kiezen ;als de vrede in Algerije is hersteld, Izal onderschrijven. Afgevaardigden uit Algerije hebben (zoals gemeld gezegd dat zij de openings rede van premier Debré vandaag zou den boycotten. De premier kan voorts leen „opstand" van enige conservatieven (verwachten. Deze uiterst rechtse voor standers van integratie beschouwen het 'voorstel van De Gaulle als in strijd met de grondwet. De regering heeft echter de krachtige teun van 219 afgevaardigden van de ;aullistische Unie voor de nieuwe repu- iliek, die de grootste partij in de Na- ionale Vergadering is, en van het me- endeel der 118 conservatieven en 56 afgevaardigden van de r.k.-republikeinse volksbeweging (M.R.P.). Men verwacht at ook de socialisten en de radicalen et kabinet inzake Algerije zullen Ferhat Abbas Ferhat Abbas, de leider van de Vr(je Algerijnse regering, heeft in een vraaggesprek met het Franse week- Burgemeester van Bergen (N.H.) vraagt ontslag Van bevoegde zijde is vernomen dat de burgemeester van Bergen (N. H.), dr. \V, Huygens, ontslag uit zijn ambt heefft ge vraagd, aangezien na de gebeurtenissen van de laatste tijd bij hem het vertrouwen ontbreekt met enige leden van de ge meenteraad op vruchtbare wijze te kun nen blijven samenwerken. Zoals bekend heeft de gemeenteraad in de vergadering van 29 september met algemene stemmen een motie aangeno men, waarin de raad zijn afkeuring sprak over het beleid van de burgen ter. Deze had als voorzitter van het s tingsbestuur der schooltandverzorg geld uit de gemeentekas aangewend financiering dezer stichting, zonder [Stemming van de raad, en de geme< raad de juiste gegevens over de gang zaken onthouden. De motie, die was inge diend door de heer E. J. van Rees (lib.) en mede ondertekend door alle fractie voorzitters, werd ter kennis gebracht van de commissaris der Koningin in Noord- Holland. Spaarregeling ambtenaren op 1 januari (Van een onzer redacteuren) Waarschijnlijk zal het mogelijk zijn jde ambtenarenspaarrcgeling per 1 ja- Inuari 1960 te laten ingaan. Het georga niseerd overleg zal n.l. in zijn eerst komende vergadering (op 22 oktober) 'het concept van de regeling behande len. Veel bezwaren zijn er niet meer te verwachten, daar indertijd reeds overeenstemming is bereikt over de richtlijnen waarna de regeling moest worden uitgewerkt. In overleg met verschillende departe menten heeft het Staatssecretariaat van 'algemene zaken de regeling nu gereed gekregen. Als alles vlot gaat zal ver moedelijk eind december de desbetref fende algemene maatregel van bestuur het Staatsblad kunnen verschijnen. De Hoop brengt zieke schipper aan wal Schipper Cor den Hcyer van de SCH 297 Huberta (Verre Visserij Maatschap pij) is vanmiddag omstreeks een uur met het hospitaalkerkschip in IJmuiden aan wal gebracht. In volle zee was hij gisteren ten gevolge van een blinde darmontsteking vrij ernstig ziek ge- 's Avonds om half acht werd contact opgenomen met de De Hoop, waarop dit schip, dat op dat moment zestig mijl van de logger verwijderd was, koers zette naar de Huberta. Omstreek half twee vannacht werd schipper Den Heyer overgenomen en omdat de dok ter dit noodzakelijk achtte onmiddellijk naar de wal gebracht, waar hij verder zal worden behandeld. blad Jours de France verklaard, geen reden te zien waarom geen ontmoe ting tussen president De Gaulle en hem kan worden georganiseerd nu beiden het eens zjjn over het zelfbe schikkingsrecht. Abbas zei dat zijn regering bereid is een delegatie naar Parijs te zenden, mits men het er goed over eens is dat dit geen capitulatie van Algerijnse zijde be tekent en dat de Algerijnen ongehin derd kunnen vertrekken wanneer geen akkoord mocht worden bereikt. Gevraagd naar de samenstelling van een dergelijke delegatie, zei Abbas dat hiervan onder andere de vier Algerijnse leiders die in 19o6 door de Fransen op een vlucht van Marokko naar Tunesië werden onderschept en Si Boessef, de leider van het Algerijnse bevrijdings leger deel zouden uitmaken. Generaal Massu In Algiers heeft gisteren de parachu- tistengeneraal Jacques Massu de bevol king verzocht kalm te blijven. Hij ver zekerde de Algerijnen dat het leger de orde zal handhaven. De oproep van Massu werd uitgesproken nadat grote ..geen sterke oppositie groepen Franse parachutisten, die met verlof in Algiers zijn, de oude Kasbah- wijk waren ingetrokken en daar moham medanen hadden afgeranseld en winkel ruiten hadden gebroken. Dit alles gebeurde gisteravond, korte tijd nadat als gevolg van het ontploffen van een granaat der terroristen een persoon was gedood en 30 personen wa ren gewond, onder, wie vier parachu- Ongeveer 10 personen zouden ge wond zijn geraakt tjjdens de ongere geldheden in de Kasbah, onder wie een kolonel van de Franse infanterie (De Zouaves), die de mohammedanen te hulp kwam. De parachutisten wa ren eerst door de stad getrokken on der het roepen van de leuze „Weg met De Gaulle". De Franse autoriteiten hebben maat regelen beloofd tegen de onruststokers en verklaard dat schadevergoeding zal worden uitbetaald voor alle vernielde eigendommen. Massu verklaarde in zijn oproep dat in de afgelopen dagen het aantal terro ristische aanslagen is verdubbeld. „De gehele wereld moet weten dat het doel van de rebellen is te trachten de ge meenschappen (van Mohammedanen Europeanen) te verdelen." „Op dit ogenblik moet meer dan c kalmte en openbare orde worden be waard in Algiers teneinde het doel dat door ons allen wordt nagestreefd, te bereiken", aldus Massu. Gracia en Rainier bezoeken Parijs M President De Gaulle heeft gisteren prins Rainier en prinses Grocia van Mo naco, die een staatsbezoek van drie dagen aan Frankrijk brengen, plechtig in hel presidentieel paleis te Parijs ontvangen. Honderden toeschouwers buiten juichten het prinselijk paar toe toen het, onder ge leide van twintig man motorpolitie, bij het paleis aankwam. Zuid-Molukkers als „Indonesiërs" aangeduid (Van onze parlementsredactie) Is het juist dat bij het inschrijven van Zuid-Molukkers in het bevolkingsregis ter als nationaliteit wordt vermeld „Indo nesische"? Deze vraag heeft het Tweede- Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) schriftelijk gesteld aan de ministers Luns, Toxopeus en Beerman. Mej. Ten Broecke Hoekstra merkt op dat de meeste Zuidmolukkers in Neder land er ernstig bezwaar tegen hebben als „Indonesisch" te worden aangeduid. Bo vendien hebben velen van hen door het bezit van een vreemdelingenpaspoort of een laissez-passer van een buitenlandse mogendheid de Indonesische nationali teit van rechtswege verloren krachtens de Indonesische nationaliteitswet. Debat in VN.-assemblee D ONDERDRUKKING in Tibet wordt voor het forum van de wereld gebracht. De Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten tot het hou den van een volledig debat over be schuldigingen inzake onderdrukking het Tibetaanse volk door de Chinese communisten. De uitslag van de stemming was 43 te gen 11 stemmen, met 25 onthoudingen. In dia nam niet aan de stemming deel. Frankrijk onthield zich van stemming. De Rus Koeznetsof noemde de kwestie- Tibet de krokodillentranen van de voor vechters der slavernij. Volgens hem ver dedigden de voorstanders hiermee de ach terlijkste, akeligste en wreedste sociale orde in de moderne wereld. Dc Amerikaan Cabot Lodge, die Chroesj- tsjef tijdens zijn reis door de V.S. heeft vergezeld, merkte fijntjes op dat de woor den van Koeznetsof niet die van Chroesj* tsjef zijn. Daarom hoopte hij dait Koez netsof s rede alleen maar een persoonlijke dwaling was. Westelijke woordvoerders verklaarden dat de Assemblee zich over Tibet moet uit spreken, willen de Verenigde Naties enig moreel gezag behouden. Voor de stemming verspreidde een Ti betaanse delegatie onder de leden van de Minister overweegt hulp voor getroffen landbouwers De minister van landbouw overweegt maatregelen te treffen ten behoeve van de door de droogte zeer zwaar getroffen landbouwers. Allereerst wordt gedacht aan mogelijke voorzieningen ter verbete ring van de moeilijke veevoederpositie. Een door het ministerie van landbouw ingestelde enquête naar de droogteschade in de getroffen gebieden is vrijwel be ëindigd. Algemene Vergadering een verklaring vai de Dalai Lama. De Tibetaanse leider zeg\ hierin met bezorgdheid te hebben verno men dat naar de mening van sommige af gevaardigden bespreking van de toestand in Tibet wel eens zou kunnen leiden tot toeneming van de internationale spanning. Het Tibetaanse volk heeft nooit getracht de spanning op te voeren, maar wenst slechs zijn eigen leven in vrede te kunnen leiden, aldus de Dalai Lama. Hij vervolgt.: „Wij hebben ons niet in de geest van wrok tot u gericht en evenmin willen wij een veroordeling van iemand. Het Tibetaanse, volk wil slechts in vrede en vrijheid leven, overeenkomstig de leer van Boeddha, die een man van volmaakte vrede was. Alleen als de volkerenorgani satie nota neemt van de schending der menselijke rechten kan echter een duur zame vrede in de wereld komen". Ministers achten plan voorbarig DE HOGE AUTORITEIT van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap is met de Europese Commissies van de Euromarkt en de Euratom tot overeenstemming gekomen over coördinatie van het energiebeleid in de zes landen. Gisteren is het plan in Luxemburg aan de bijzondere Raad van ministers van de K.S.G. voorgelegd. Arnhem heeft gisteren in het te ken van de herbouw gestaan. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, M. J. van Aart- sen, kon aan de bewoners van de tienduizendste na de oorlog ge bouwde woning de sleutels van hun nieuwe huis overhandigen. De weder opbouw dag werd beslo ten met het afbreken van een krotwoning. Op de bovenste foto: de overhandiging van de sleutels aan de familie J. H. Wijnands, Op de onderste foto de achter kant van de krotwoning aan de Ridderstraat, die tegen de grond ging. Na afloop van de zitting van de ministerraad bleek echter, dat de twee belangrijkste landen, West- Duitsland en Frankrijk tegen het voorstel van de Hoge Autoriteit Beide landen menen, dat de Hoge Autorteit zich niet met andere bronnen van energie moet bemoeien en zich alleen met de kolen heeft g te houden. Het plan werd wat voorbarig genoemd. Het plan van de Hoge Autoriteit, waar- /er een akkoord met de Europese com- lissie was tot stand gebracht, komt hier- .5 neer, dat eerst inleidende besprekin gen worden gehouden met de regeringen met de rechtstreeks bij de energie voorziening betrokken partijen. Hierna volgt bespreking tussen de Europese nissies van de Euromarkt en Eura- met de ministerraad van de K.S.G. Tijdens deze besprekingen zullen de maatregelen om het energiebeleid te coördineren worden geformuleerd. Het de bedoeling van de Hoge Autoriteit ook hierover bestaat overeenstemming met de Europese commissies in maatregelen gereed te hebben om zi dringendste energieproblemen het hoofd te bieden. Over deze maatregelen zal overleg ge pleegd worden door de mijnindustrie, oliemaatschappijen, gas- en elektriciteits bedrijven en de kernindustrie. De Hoge Autoriteit aehit het gewenst, dat dit Veiligheidsraad Volgt Turkije of Polen Japan op De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zau vandaag op nieuw trachten een opvolger te vin den voor Japan als lid van de Vei ligheidsraad. Gisteren mislukte dit dertien kper. In de Veiligheidsraad zijn de niet-perma- nente leden Canada, Panama en Japan aan de beurt om te worden vervangen. In de plaats van Canada werd gisteren Ceylon en in de plaats van Panama wend Ecuador gekozen. Voor de derde vacante zetel zijn twee kandidaten: Turkije en Polen. 13 keer stemde men over de opvolging van Japan en de laatste stemmenverhouding was Po len gesteund door het communistische blok 46 stemmen en Turkije ge steund door de westlijke landen 34 stemmen. De vereiste meerderheid van tweederden bedroeg 54 stemmen. He onafhankelijke Britse blad he imes schreef vandaag naar aanleiding van de moeilijkheden om een opvolger voor Ja pan te vinden, dat het aantal leden van de Veiligheidsraad niet meer overeenkomt met dat van de gegroeide Algemene Ver- The Times betreurt het dan ook dat niet beide landen kunnen worden toegelaten e raad. Nu de internationale spanning is verminderd, is er volgens het blad overigens het meest te zeggen voor het n van Polen als het onafhankelijkst de land in Oost-Europa. Regering moet zelf zuivering ter hand nemen DE |E MINISTERRAAD van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) wil na 31 oktober geen steun meer verlenen aan de werkloze Belgische mijnwerkers. Met uitzondering van de Belgische delegatie was de raad van mening, dat de verlening van deze steun het vraagstuk van de sanering van de kolenmijnen niet oplost. De natio nale regeringen en de ondernemin gen zelf moeten deze hulp geheel v.oor hun rekening nemen. •voorzitter van de Hoge Autori teit, de Nederlander D. P. Spierenburg, waarschuwde de ministers nog, dat hun besluit een scherpe weerslag in België zal hebben. De Belgische maatregelen tegen de invoer van kolen kunnen weieens scherpt worden. Staalarbeiders NA 80 DAGEN WEER STAKING De vereniging van arbeiders in de staalindustrie (U.S.W.) heeft de door pre- iident Eisenhower ingestelde commissie ,ran onderzoek meegedeeld dat, indien de arbeiders door een bevel van het hof wor den gedwongen gedurende tachtig dagen weer te werken, zij na die tijd weer in staking zullen gaan. De president van de U.S.W., David J. McDonald, zei gisteren dat de 500.000 ar beiders in de Amerikaanse staalindustrie in staking van negentig dagen zullen lëindigen als de wet hen daartoe dwingt laar de vakbond wordt daardoor niet •rslagen." „De fundamentele kwestie blijft bestaan," aldus McDonald. „Er kan loor dwang van de wet een wapenstil- itand komen, maar er zal geen permanen- e vrede zijn. De kwestie waar het om jaat is of de maatschappij de vakbonden de nek wil breken." Wel was de ministerraad in het al gemeen bereid, na afloop van de in februari i960 eindigende overgangsbe palingen steun te geven voor her scholing van de arbeiders uit de ko- lenindustrie. Maar deze steun zal zich dan moeten uitstrekken tot de arbeiders uit al de zes landen en zal zich over een vrij lange periode uitstrekken. Hiervoor is een ver dragswijziging nodig, waartegen van Duitse zijde overwegende bezwaren be stonden. tact een duurzaam karakter krijgt. Ver der stelt de Hoge Autoriteit de minister raad voor, dat de ministers in de afzon derlijke landen ook een coördinatie van het. energiebeleid bewerkstelligt. Ten slotte geeft de Hoge Autoriteit de minis terraad in overweging op geregelde tijden de voorwaarden en vooruitzichten op korte en lange termijn voor een even wichtig energiebewind te onderzoeken in het belang van de economische ontwik keling van de zes landen als geheel. Deze voorstellen van de Hoge Autori teit zijn niet met onverdeeld enthou siasme door de ministerraad ontvangen. De raad van ministers zal 17 november de bespreking van het plan voortzetten. Vrijdag gesprek over loonbeleid Het bestuur van de Stichting van de Arbeid komt vrijdagmiddag 16 oktober in Den Haag dn spoedvergadering bijeen voor een gesprek over de niéuwe beslis singen van de regering inzake de ge differentieerde loonpolitiek. Dit gesprek heeft plaats naar aanleiding van een des betreffend verzoek van de drie werfc- akcentralen. cht wordt, dat het bestuur van de Stichting of eventueel de groeperin- waaruit het bestuur is samengesteld, afloop van de vergadering haar stand punt zullen bekend maken. Prins Bernhard terug in Nederland Om zes minuten over negen gisteravond 5 prins Bernhard met de regeringsdakota op Soesterberg geland. De Prins was gis termiddag na een verblijf van één dag in Rome aan het eind van een buitenlandse uit deze stad naar ons land vertrok ken. Koningin Juliana en prinses Mar griet waren ter begroeting op het vlieg veld aanwezig. SCHIP MET DYNAMIET „OP HOL" IN HAVEN VAN MONTREAL Bijna negen uur lang heeft een dek schuit met 4000 kig dynamiet gisteren door de haven van Montreal gedreven, voort gejaagd door windvlagen en woelige gol- De dekschuit i •al en de wacht die zich aan boord be vond was machteloos, want het scheepje onbestuurbaar. Twee uur dreef het kris kras door de haven. Toen liep het op een zandplaat en daarna duurde het nog zeven uur voordat men het weer stevig had gemeerd. Al die tijd werd het scheepvaanbverikeer bij de toegang van het St. La wrenc e -kan aai stilgelegd. wacht aan boord kon niets anders doen dan de 229 kisten dynamiet in de gaten houden en naar zijn draagbare radio luisteren, waaruit hij op gezette tij den het bericht opving dat iedere ste vige so'nok het einde van hem en zijn lading kon betekenen. Een Poolse piloot is gisteravond met rouw en driejarig dochtertje na een ver- metle vliegtocht in een klean oefenvheg- :n Trönne, op het Deense eiland Bornholm gearriveerd. Achtendertig jaar heeft de Fin Kïlpinen zich schuil ge houden op de boerderij van zijn ouders in Renko. Op 18 april 1921 deserteerde hij uit het Finse leger. Hij was ingedeeld bij een cavallerie- eenheid, maar kon het daar niet uit houden omdat hij bang was i Kilpinen vluchtte door de dichte Fin- wouden. Zijn ouders verstopten hem op de hooizolder, waar hij een groot deel van zijn leven zou blijven. Vanaf zijn hoge schuilplaats vólgde hij h familieleven. Zo zag hij door een gal in de muur ook de toebereidselen voor de begrafenis van zijn ouders. In 1930 werd hij in de kerkregisters afgevoerd Zijn land voerde twee oorlogen. Kil pinen volgde het allemaal in de kran ten, die zijn familieleden hem toereik ten. Hij bracht voorts zijn tijd zoek met het maken van borstels en andere een voudige voorwerpen voor de keuken van de boerderij. In al die 38 jaren heeft hij nooit een stap buiten de boerderij gezet. Hij ont moette nimmer onbekenden. Wat auto's of radiotoestellen waren, wist hij niet Twee dagen geleden heeft de politie, die er de lucht van kreeg dat hij toch niet verdwenen was, hem opgespoord. Op de hooizolder vonden zij een ang stige, oude man, die wat rustiger werd toen zij hem verzekerden, dat er niets tegen hem ondernomen zou worden. Zijn vrijwillige gevangenschap heeft veel langer geduurd dan de straf die een •ht.bank hem ooit zou hebben opge legd. rste wat Kilpinen gedaan heeft, ie laten inschrijven bij de bur stand. „Het was wel erg een mijn schuilplaats", heeft hij ambassadeur van de Sowjetunie in Den Haag, de heer Pantelojmon Kondrat- jewitsch Ponomarenko. Deze week wordt hij in ons land ver wacht. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn gisteren veertig personen gearres teerd, nadat een revolutionaire samenzwe ring teg enpresident Romula Bétancourt was ontdekt. Er worden nog meer arresta ties verwacht. De secretaris van Bétancourt heeft mee gedeeld dat de samenzweerders volgelin gen zijn van de afgezette dictator Pérez Jiménez, die nu in ballingschap te Mia- li Beach (Florida) leeft. Volgens autoritiet enin Caracas hebben ikele van de ggearresteerden verklaard at generaal Rafaël Trujillo, de dixtator an de Dominikaanse republiek, een in- asie in Venezuela zou simuleren om hen i helpen. Het doel van de samenzweerders zou zijn president Bétancourt, vice-president Raul Leoni, admiraal Larrazabal en ge neraal Araque. de commandant van de nationale garde, te vermoord-en. en aantal bomaanslagen maakte deel van de samenzwering. De schade die •d aangericht was echter gering. Een ander onderdeel was de ontsnapping gisteren van generaal Prato uit de ge vangenis van Maracaibo, de grote Vene zolaanse oliehaven. Hij is een volgeling van Jiménez. Zwakke wind «k De Bilt verwacht tot mor- genavond: 4 Op de meeste plaatsen E droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag wolkenvel- den maar plaatselijk ook zonnige perioden. Meest zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 14 oktober: Zon op 6.11, on der 19.00 uur; Maan op 17.04, onder 4-25 uur. 16 oktober N.M. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1