Jlicuwc £ciiisri)c (Courant Staalarbeiders moeten weer aan het werk Russisch P1 an voor ontwapening in VN Er was geen hoop meer op een akkoord Voormalige rampgebieden helpen spontaan Het vlot niet te Djakarta Mogelijk dit jaar nog een topconferentie Peter Townsend verlooft zich met 20-jarige secretaresse Chroesjtsjef pleit voor papieren luiers ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 BUREAUS. Sieensiraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11689 Directie: F DIEMER CHRIST ELI] K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntoasticfi is gbcbltueo mgn facrt ia tc^enspott" KUNST in komende week (Zie pagina 9) KRUISTOCHT per caravan (Zie Zondagsblad) President Eisenhower grijpt in Gesprek Makarios- Grivas ten einde Aartsbisschop Makarios en de vroegere Cyprische verzetsleider Grivas hebben na drie dagen besprekingen op het Griekse eiland Rhodos een verklaring uitgegeven, waarin zij de Cyprioten aansporen hun eenheid te bewaren en meedeelden over het al dan niet blijven van Cyprus in 't Gemenebest te hebben gesproken. Zonder zich nader te verklaren, voegden de bei de mannen hieraan toe, dat zij het Cypri sche volk gelegenheid zouden geven hierover zijn stem uit te brengen. Tegenover verslaggevers verklaarden zij, voortaan voeling met elkaar te zul len houden en de overeenstemming van standpunten, die zij op Rhodos hadden bereikt, te zullen handhaven. Wat er pre cies besloten was, werd niet onthuld. De hoofdredacteur van de New York Times en mrs. Turner Catledge zijn gis teren door koningin Juliana op paleis Soestdijk ontvangen. T)RESIDENT EISENHOWER heeft gisteravond besloten tot toepassing A van de Taft-Hartley wet om de arbeiders in de Amerikaanse staal industrie, die al 86 dagen staken, weer aan het werk te krijgen. De Pre sident verklaarde dat dit optreden nodig is, omdat voortzetting van de staking het nationale belang en de veiligheid in gevaar brengt. „Het na tionale belang vereist een onmiddellijke hervatting van de produktie in deze uiterst belangrijke industrie", aldus de Amerikaanse president. De eerste stap krachtens de Taft- Hartley wet bestond uit de vorming van een raad van onderzoek welke de President verslag zal uitbrengen. De volgende stap zal zijn een ver zoek om een gerechtelijk bevel dat de stakers het werk moeten hervat ten. De wet voorziet zoals bekend in een „afkoelingsperiode" van tachtig Kwestie-Tibet op de agenda WASILI KOEZNETSOF, de Rus sische onderminister van bui tenlandse zaken, heeft gisteren in de politieke commissie van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties nadere bijzonderheden ont huld over het Russische ontwape ningsplan. Rusland wil de totale ontwapening bin nen vier jaar in drie stadia uitvoeren. In het eerste stadium moeten de strijdkrach ten van Rusland, de Verenigde Staten en China „onder behoorlijke controle" wor den verminderd tot 1.700.000 man. Enge land en Frankrijk moeten hun legers tot 650,000 man verminderen. In het tweede stadium wordt de op heffing van de strijdkrachten voltooid en moeten de militaire bases in het buiten land worden opgeruimd. In het derde stadium worden alle soor ten kernwapens en raketten vernietigd. Deze vernietiging, ook van de chemische en bacteriologische wapens, geschiedt onder internationaal toezicht. Verder zal elk wetenschappelijk onderzoek voor mi litaire doeleinden verboden zijn. Als een staat de bepalingen schendt, zal dit onmiddellijk aan de Veiligheidsraad of de Algemene Vergadering worden Voorgelegd. De totale ontwapening mag niet afhangen van de oplossing van nog hangende problemen. Over de controle zei de Rus, dat die geen doel op zichzelf mag zijn. Hij be doelde daarmee, dat de ontwapening het belangrijkste is. „Anders komt de con trole op spionage neer". In het internatio nale controle-orgaan moeten alle landen vertegenwoordigd zijn. Na de totale ont wapening zullen in alle landen enkele controleurs aanwezig zijn. Tibet Met elf stemmen voor, vijf tegen en vier onthoudingen heeft de agendacommissie van de Verenigde Naties besloten de kwestie Tibet op de agenda van de Verenigde Naties te plaatsen. Verwacht wordt, dat de Algemene Vergadering maandag .de aanbeveling van de commissie zal overnemen Voor de ter „Met lachen alleen kom je er niet" zegt het populairste echtpaar van ons land: CONNY STUART en JOOP DODERER. Waarmee dan wel? Dat vertelt dit geestige twee tal in de nieuwe Libelle. Natüürlijk in Libelle, want Is ou eenmaal beter lang pleidooi gehouden voor de door Ier land en Marokko ingediende resolutie. Hij wees er op, dat de Dalai Lama moge lijk bewijzen zou kunnen leveren van ernstige schending van de rechten van de mens in Tibet. De Ierse minister betoogde, dat de Ver enigde Naties hun verantwoordelijkheid negeren als zij de kwestie niet bespreken. In dit verband wees de Ier op andere uitspraken van de V.N. over de schen ding van de rechten van de mens, zoals in Zuid-Afrika. Deze laatste opmerking nam de Zuidafrikaanse afgevaardigde niet. Hij voelde zich zeer beledigd. dagen, waarin regeringsbemidde laars zullen meewerken aan de op lossing van het conflict tussen werk gevers en werknemers. Eisenhower heeft deze week al de Taft-Hartley wet van toepassing ver klaard op de staking in de havens aan de oostkust. De havenarbeiders zijn reeds op grond van een gerechtelijk be vel aan het werk gegaan. De President zei dat 85 procent van de staalfabrieken is gesloten. Meer dan 500.000 arbeiders in de staalindustrie en ongeveer 200.000 arbeiders in verwante industrieën zijn van hun normale bron van inkomsten verstoken. De door Eisenhower ingestelde raad van onderzoek zal voor volgende week vrijdag verslag moeten uitbrengen. Men verwacht dat de staking dus zeker nog een week zal duren. Overigens duurt het minstens vijf weken voor de hoog ovens, die in de afgelopen maanden ge heel zijn afgekoeld, weer volledig in werking zijn. De voorzitter van de bond van staal arbeiders verklaarde gisteravond, dat het toepassen van de Taft-Hartley wet niets permanent kan regelen en dat in tegendeel, wellicht het wederzijds ver trouwen en de goede betrekkingen die voor de verhoudingen in de staalindus trie kenmerkend waren, volledig zullen worden teniet gedaan. Bietenloof uit Zuid-Holland voor onbepaalde tijd, zo wordt nog de zijde van de Koninklijke land macht medegedeeld. Er is veel meer aanbod van aanvullend veevoeder, zoals bietenloof en bietekoppen, dan vervoerd kan worden. Het is de mi litairen hier en daar gebleken, dat de aanvoer naar een bepaalde plaats soms maar een kwart bedraagt van De welwillendheid onder de boeren om dit aanvullend veevoeder gratis ter be schikking te stellen is zeer groot. Op de Zuidhollandse eilanden bijvoorbeeld is men blij iets terug te kunnen doen tegenover veehouders en boeren die tij dens en na de watersnoodramp in fe bruari 1953 hulp gebóden hebben aan collega's in Zeeland. Zuid-Holland en West-Noordbrabant. Ook de bij de transporten betrokken militairen doen het werk met plezier Onder andere zorgen militairen van het 462ste bataljon pontonniers uit Keizers- veer en van het 112de tramsportbatal- jon uit de legerplaats „Wittemberg" voor het vervoer. Bij het ontladen zijn mili tairen van het instructiebataljon Regt van Heutsz té Schoonhoven, van hel korps commandotroepen en va-n het gar deregiment Jagers ingeschakeld. Het af laden geschiedt door vrijwilligers. Maandag a.s. rijden er 169 wagens Loenik vanavond op terugreis In tegenstelling tot eerdere berich ten, als zou de Loenik-3 gisteren zijn verste punt hebben bereikt, meldde het persbureau Tass gisteravond dat de maanraket pas vanavond dit punl 466.000 kilometer van de aarde zal bereiken. De snelheid zal dan nog maar 1400 kilometer per uur zijn maar op de terugweg naar de aarde spoedig weer het „kosmische peil' hereiken.. Hij zal de aarde op een af stand van 40.000 kilometer passeren De schildwachten voor Buckingham Palace zullen in het vervolg binnen het hek van het voorplein op post staan. De maatregel is bedoeld om hen tegen op dringerige belangstelling van toeristen te beschermen. Als reden voor de verande ring wordt genoemd het feit, dat het aan tal mensen voor het paleis meestal zo groot is, dat de schildwachten hun plicht niet behoorlijk kunnen vervullen. Zoals bekend werd in de zomer een schildwacht gestraft, omdat hij, volgens persberichten, een Amerikaanse die zijn berenmuts aanraakte, had geschopt. met voeder door Nederland: 30 auto's gaan van Midden-meer in de Wieringer- meer naar Spier in Drenthe en 30 wa gens (pontonniers) vertrekken te acht uur 's morgens ten zuiden van de brug over de Merwede bij Dordrecht naar het eiland van Dordt om de bietekop pen op te halen. Van deze groep gaan er 15 naar Heesoh en 15 naar Sieben- gewald. Voorts vertrekken 31 auto's van de Barendreoh-tse brug te IJsselmonde om ir. de Hoeksc-hewaard te laden en daar na in Elspeet (Gld.) te lossen. 15 gaan van Hellevoet-sluis en Nu-mansdorp naai Leersum, 23 van Hoofddorp naar Hoog halen, 20 van Zevenbergen naar Hémen en 20 van Steenbergen naar Uden. Harold Macmillan, de grote overwinnaar, wordt in Brom ley, Kent, toegejuicht nadat de uitslag der Britse verkiezingen bekend geworden is- Nationalisatie en pacificatie in gevaar De Indonesische premier Djuanda heeft de overheidslichamen en commissies gelast hun bestuur over de „overgeno men" Nederlandse ondernemingen gron dig te hervormen en de doeltreffendheid en produktivlteit in de kortst mogelijke tijd te verbeteren. Deze opdracht strekt zich ook uit tot de benoemingen, daar de bestuurders moeten worden getoetst op vaderlandslievendheid, eerlijkheid, gezag, leiderschap en hun vermogen za ken te doen. De Indonesische persbureaus Antara en Pia, het uiterst linkse Chinees blad Sin Po, de in het Engels verschijnende Times of Indonesia en twee andere bla den zijn getroffen door een verschij ningsverbod voor onbepaalde tijd mei ingang van 10 oktober. Voor de beide persbureaus heeft het verbod alleen be trekking op de binnenlandse bericht geving. De woordvoerder van het ministerie van oorlog verklaart, dat het verbod der betrokken kranten niet lang zou duren. De reden is openbaarmaking van artike len, die moeilijkheden kunnen veroor zaken voor de regering en haar kunnen hinderen in haar pogen de troepen van de Daroe-l-Islam en andere opstande lingen, die zich kort geleden overgaven, te „herclasseren". Vier andere kranten kregen een ernstige waarschuwing. De minister van buitenlandse zaken Subrandio heeft met zijn ambtgenoot in rood-China te Peking besprekingen ge voerd. Deze gaan hoofdzakelijk over de sluiting van Chinese kleinhandelsbedrij- Na overwinning van Tories TfR IS GOEDE KANS op dat dit jaar A-I nog een topconferentie wordt gehou den. De overwinning van Macmillan op Labour heeft deze veronderstellingen nieuw voedsel gjegeven. Er wordt in di plomatieke kringen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat president Eisen hower met Macmillan, De Gaulle en Adenauer zal willen spreken, voordat de westelijke leiders zich met premier Chroesjtsjef rond de conferentietafel Gisteren heeft Eisenhower Macmillan een felicitatie-telegram gezonden. De in houd van het telegram werd niet bekend gemaakt. Opmerkelijk is ook de Rus sische reactie op het verkieziingssucces. Radio-Moskou gaf als commentaar, dat het bezoek van Macmillan aan de Sow- jetunie een zeer voorname rol in de Britse verkiezingscampagne heeft ge speeld. Ongeacht de uitslag, zo vervolg de radio-Moskou, kan worden gezegd dat de Britse kiezer zioh heeft uitgesproken voor vrede en vreedzame internationale ■king. Het gezag van premier Macmillan is zowel in binnen- als buitenland door zijn formidabel succes gestegen. In buiten landse commentaren wordt algemeen aangenomen dat de westelijke bondge noten thans op een „versterkte continuï teit" in dé Britse buitenlandse politiek kunnen rekenen. Op de Londense effecteramarkt heerste gisteren een ongekende stemming. Hef tige tonelen en een opwindende handel stempelden deze beursdag tot een van de opvallendste uit de geschiedenis van de Lojidense effectenmarkt. Bij de ope ning wérden de hoeklieden overstroomd door eén vloed van aankooporders. De koersen van de aandelen, in het bijzon der die" van de staalwaarden en andere industriële fondsen, sprongen omhoog De totale waarde der aandelen steeg met miljarden guldens. „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt, zelfs niet toen het nieuws van de gouden standaard be kend werd", riep een opgewonden beurs- Macmillan is gisteren begonnen met de samenstelling van zijn nieuwe kabi net. V.eel - veranderingen zullen er niet komen. Verwacht wordt dat Selwyn Lloyd als minister van buitenlandse za ken zal worden gehandhaafd, tenminste Nog geen datum voor huwelijk kant. Er is nog geen datum voor het huwelijk met Peter Townsend, die 44 jaar is, vastgesteld. Kolonel Townsend, die vroeger lucht vaartattaché van de Britse ambassade te Brussel is geweest en thans in Cap Benat aan de Rivièra woont, heeft op 12 augustus nog de berichten tegenge sproken, als zou hij zich met zijn jeug dige secretaresse verloven. Marie-Luce Jamagne behoorde tot een 'roep van tien personen, die Townsend vorig jaar op zijn reis om de wereld reeft vergezeld. De eerste geruenten over de verloving varen afkomstig uit Brussel. Zij werden korte tijd van gerucht tot waarheid, toen de moeder van Peters verloofde ver klaarde dat de verloving officieel is, maar dat nog geen datum genoemd kon r,,. on n/i„„ r j u- t pETEH TOWNSEND, die jarenlang worto. voor de viering ven het verte- A in het nieuws is geweest wegens f. zou dol zijn op paardrijden, lezen en riirt mislukte romance met vrinses y. VOef r,e.raal?p zowel haar eenzaamheid. Zij heeft een afkeer van zijn mistuKie romance mei prinses dochter als Peter Townsend buiten Bel- dansen en houdt evenmin van het ge- Margaret van Engeland, heeft zich gië vertoefden, maar dat zij op het bruik van schoonheidsmiddelen. En.... verloofd. Zijn uitverkorene is de 20- moment niet samen zijn. wat vreemd in verband met de werk- jTownsend is getrouwd geweest. Hij zaamheden van haar vader, dié in de jarige Marie-Luce Jamagne, dochter heeft twee zoons_ In 1952 scheidde h>j tabaksindustrie rijk is geworden, zij van een Belgische sigarettenfabri? van zijn vrouw. houdt ook niet. van roken. voor de periode van toponderhandelin- gen. Sommige waarnemers menen da: Lk>3r<d uiteindelijk door de huidige mi nister van binnenlandse zaken, ïtiohard -Butler, rad worden vervangen. Het nieu we Lagerhuis zal 20 oktober bijeenkomen. Na sluiting van de telling gisteravond was de volgende zetelverdeling bekend: Conservatieven 364 (winst 22 zetels) Labour 258 ((verlies 23 zetels) Liberalen 5 (ongewijzigd) Overigen 1 (winst 1 zetel). Verwacht wordt dat de twee verafge legen ontbrekende districten waarvan de uitslag pas in de loop van vandaag zou worden bekendgemaakt 1 zetel voor de conservatieven en 1 voor de liberalen zullen opleveren, waardoor de conservatieven 107 zetels meer zullen be zetten dan de socialisten. van de prijs twee kanten Spoedbijeenkomst van Stichting v. d. Arbeid Namens de besturen van de drie vak centrales NVV, KAB en CNV is het vol gende telegram aan de Stichting van de Arbeid verzonden: In verband met de door de staatsse cretaris van sociale zaken en volksge zondheid genomen beslissing dd. 5 okto ber jl. met betrekking tot een nadere verduidelijking van enkele punten van de aanwijzing aan het college van rijks- bemiddelaars betreffende meer differen tiatie in de arbeidsvoorwaarden, verzoe ken wij u dringend met spoed een be stuursvergadering van de Stichting van de Arbeid bijeen te roepen. Interpellatie-Suurhoff over loonpolitiek (Van onze parlementsredactie) De oud-minister van sociale zaken en volksgezondheid, het Tweede-Kamerlid J. G Suurhoff, zal aan het begin van de kamervergadering van a.s. woensdag ver lof vragen de huidige bewindslieden van sociale zaken te mogen interpelleren over de jongste ontwikkeling van de loonpo litiek. Aanleiding tot deze interpellatie- aanvraag is voor de heer Suurhoff de na dere precisering van de spelregels voor de vrijere loonpolitiek, zoals staatssecre taris Roolvink die maandag jl. heeft be kendgemaakt. Zoals bekend heeft het overleg over de interpretatie van de spel regels niet tot een oplossing geleid, zodat de regering zich gedwongen zag zelf de knoop door te hakken en met een eigen uitleg van d.e algemene aanwijzingen te komen. Hoogstens wat bewolking (Van ome weerkundige medewerker) JN de laatste zeven weken is de baro- meter niet meer beneden normaal (760 mm) gekomen, wel een bewijs van een depressieloos tijdperk. Ook tijdens het weekeinde blijft het hogedrukgebied boven Zuid-Skandinavië en Midden- Europa een belangrijke rol spelen. Met de Zuidoostenwind blijft overdag voor oktober nog warme lucht toestromen, met middagtemperaturen van ongeveer 16 a 18 graden. Uit het zuidwesten trekt een kleine storing van het Engelse Kanaal in de richting van de Noordzee, waardoor er morgen wat meer bewolking kan overdrijven. Neerslag van enige- bete kenis verwachten wij voorlopig niet. Inmiddels is het aantal uren zonne schijn in De Bilt al weer tot ruim 80 gestegen, zodat er maar twee zonnige dagen meer nodig zijn om het normale aantal uren zon voor oktober te heb ben bereikt. Ook elders op het vaste land van Europa is het overwegend droog en alleen in Rusland is het koud, met 's nachts enkele graden vorst. Vannacht enige regen De Bilt verwacht tot zorndag- In hoofdzaak vannacht plaat- selfjk enige regen, morgen opklaringen. Overwegend ma tige wind, aanvankelijk zui delijk, later ruimend naar zuidwest. Iets lagere middag- temperaturen. ZON EN MAAN Zondaig 11 oktober, zon op 6.06, onder 19.07, maan op 15.43, onder 00.58. Maandag 12 oktober zon op 6.08, onder 19.04, maan op 16.03, onder 2.07. 16 Okt. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twente Eindh Zd -Limb Kopenh Aberdeer Londen pREMIER CHROESJTSJEF wil de Russische baby's papieren luiers om doen. „Dè luiers zijn peel praktischer en goedkoper," zei de premier in een rede, die hij in de Siberische plaats Bratsk hield. „De papieren luier kan na gebruik zo weggegooid worden. Dat spaart een hele was uit," merkte de Russische premier verder huishoudelijk op. Maar hij ging nog verder. Chroesjtsjef wilde, om nog meer was uit te sparen, ook de tafelkleden en delakens op bed van papier laten maken. Het was de premier echter niet in de eerste plaats om de was thuis te doem Zijn belangrijkste zorg ivas, de grote houtvoorraden in Siberië een econo mische bestemming te geven. „Wij willen de bevolking opwekken de rijk dom van Siberië te gebruiken," zei hij, verder niet meer over luiers sprekend,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1