CHRISTELIJK T aalveraiicleriiigen belijdenis doen en Gaan baptisten besprenging van gelovigen erkennen? C.H,-kamerlid vreest felle strijd in bakkers wereld v. De mens heeft verleerd eigen dood te sterven £eithen Een woord voor vandaag Kanttekening Naast diploma is geen getuigschrift meer nodig Cockcroft komt naar Delft O Doopsgezinden missen wervingskracht 1~)AT onze taal aan het veran deren is blijkt uit een arti keltje van ds. G. N. Lammens in het blad Jong Gerefor meerd". Wisten we vroeger ..überhaupt" allesnu zijn we ::l blij als we er ..ergens" iets van zien. Enfin, ds. Lammens schrijft: yO LANGZAMERHAND is het nieuwe gebruik van het woord je ergens blijkbaar overal in ons land doorgedrongen Ik hoor het in ieder geval in noord en zuid, oost en west. Waar deze vergelij- moedertaal weet ik niet zeker. i ernstig ver- king gevonden. Maar 'k heb moeden. 'k Verdenk er namelijk de men sen van het sociaal-maatschappe lijk werk van! In die kringen wordt heden taal gemaakt. Onder mijn goede vrinden is een domi nee. die in deze sector een hele Piet is. Kortgeleden hoorde ik hem met het ernstigste gezicht van de wereld zeggen: Ik geloof, dat ik er ergens een stuk zicht op krijg.... Natuurlijk waren de anderen dol gelukkig, dat hij zover was! "TRGENS zal onze taal wel te maken hebben met ons levens gevoel. We zijn niet zo zeker meer als een twintig jaar geleden. Ook in die prae-maatschappelijke tijd doken nogal eens nieuwe woorden op, die het plotseling overal dé den. "t Was toen o.a. het woordje überhaupt. Dat was geen rond Hollands, zoals ergens 't was Hoog-Duits! Tijdens de bezetting hebben we het uitgebannen. Op het gymnasium moesten we al thans een kwartje betalen, wan neer we buiten de Duitse les een Duits woord gebruikten. Er kwam überhaupt een eind aan. Natuurlijk heeft het met het veranderd levensgevoel te maken, dat we ergens in plaats van über haupt zijn gaan zeggen. Überhaupt betekent zo iets als over 't geheel. Je kunt het zeggen, als je zeker van je zaak bent. Als je je tot oor delen bevoegd acht. 'k Geloof, dat we dankbaar moeten zijn voor de voorzichtigheid in het oordeel, die uitkomt in onze „nieuwe" stijl. In 1939 zou een afgevaardigde op een jaarvergadering van de bond gezegd hebben: .,'t Is über haupt mis met dit of dat". Als hij nü bij de tijd is. zal hij zeggen: „Meneer de voorzitter, mijns in ziens is het ergens mis...." In 1939 was iemand die ons irriteerde überhaupt een naarling. In 1959 is hij ergens naar. In 1939 zelden sommige mensen na sommige pre ken: ..'t Is überhaupt niets." Tegen woordig zeggen we: „Ergens was er iets fout in de preek...." Als ik daarover zo zit te denken, ben ik blij. dat ik dominee ben in 1959! En nog meer, dat ik nü bondsvoorzitter ben IN HET „Doopsgezinde Week blad" schrijft ds. A. G. van Gilse een antwoord op een arti kel over „de toekomst van onze broederschap." In Eindhoven zijn een aantal wijkavonden ge houden waar juist dit onderwero ter sprake is gekomen. Uit de vele conclusies doen wij slechts een greep: toetreden. Die wordt altijd i sloten kring uitgesproken. Dat principieel fout en wellicht de err Van Nelle bestellen BOEKENHOEK Op bergen en in dalen, door Suus Da- men. Uitgave La Rivière en Voorhoe ve, Zwolle. Het volwassen huwelijk, door dr. J. Levy en dr. R. Munroe. Voor Neder land bewerkt en ingeleid door M. Groen- Van Beverwijk. Uitgave H. J. Paris. Amsterdam. Kerstboek De Vonk 1959. Samenge steld door R. Oostra en C. Covens. Om slag Elly van Beek. Illustraties Corrie van der Baan, Elly van Beek en Lies Veenhoven. Uitgave Van Gorcum en Comp. N.V., Assen. Als één van ons. 25 adventsverhaal- tjes voor jonge kinderen, door Coos Covens en Dora van der Meiden-Cools- ma. Omslag en illustraties Lies Veen- hoven. Aansluitend bij Nederlandse Ad- ventskalender nr. 5. Uitgave Van Gor cum Sz Comp., N.V. Assen. De Reformatie en het Woord, door ds. B. W. Ganzevoort. Uitgave Willem de Zwijgerstichting, Postbus 166, 's-Gra- venhage. Graham Greene en het Rooms-Katho- licisme, door ds. S. J. Popma. Uitga ve Willem de Zwijgerstichting, Postbus 166. 's-Gravenhage. stige oorzaak van ons gebrek aan „wervingskracht". Dopelingen en kerkeraadsleden weten welk een geweldige gebeur tenis de belijdenis-avond kan zijn, wanneer de persoonlijke getuige nissen ineenvloeien tot een veel kleurig belijden van Gods groot heid en macht over ons, van zijn liefde die in Christus ons zoekt en behoudt, van onze wil om Hem te 'dienen en te volgen. Voor de kerkeraadsleden be tekent die avond steeds een nieuwe bezinning op eigen geloof, waarbij het inwendige smeulend vuur weer gaat oplaaien. Zo zou de hele ge meente het moeten beleven' Dus DE bezwaren hiertegen liggen voor de hand: schroom van de zijde der dopelingen, kans op on gezonde nieuwsgierigheid bij som mige hoorders. Kunnen deze blij ven overwegen, wanneer de toe komst van onze broederschap op het spel staat? Voor velen is de belijdenisavond de eerste en de laatste keer dat zij van hun geloof getuigen. Dat is niet alleen jammer, maar „zonde"! Immers het hoort niet anders dan een „proeve" te zijn, die straks in de dagelijkse omgang met mede mensen in praktijk dient te worden gebracht De kracht van de martelaren en de broederschap uit hun tijd was. dat zij durfden te getuigen, onder welke omstandigheden zij ook ver keerden. Ieder van ons zal in zijn omgeving, in zijn gezin maar ook in zijn werk in staat en bereid moeten zijn tot het geven van een getuigenis van zijn of haar geloof. Daartoe moeten wij binnen de ge meente ons oefenen en elkaar sterken. Sommigen meenden dat in het algemeen een plaats dient te wor den ingeruimd voor het persoon lijk geloofsgetuigenis in de samen komsten der gemeente, maar het is nog niet duidelijk hoe dit te verwerkelijken zou zijn. ïs «Sip vjw -W 9 m Bestuur Unie van Baptisten bijeen i Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ochten (Geld.)J. G. der Vlist kand. te Bergambacht; Elspeet (toez.): A. J. Timmer te Hui zen (N.H.). Unie van Baptisten Gemeenten in Ne derland vergaderd onder leiding van zijn nieuwe voorzitter, burgemeester E. de Haan te Beerta. Uit de vele rapporten, die besproken •orden, bleek, dat de Unie-Commissie intwoordelijkheid geren, om zichzelf geen geweld te doen. Voorts bezint de commissie zich nog steeds op goede vormen voor contact met aan de baptisten gelijkgezinde groepen die nog niet in enig verband van landelijke samenwerking zijn op- genomei herhaaldelijk in problemen van het plaatselijk Voorzover deze rapporten daartoe j aanleiding gaven, zullen nadere ge-j gevens bestudeerd en evéntueel be-1 sproken worden op de algemene ver- i gadering der Unie in 1960, met namei de vraag, of degenen, die wel na ge- loofsbelijdenis zijn gedoopt, maar niet' door onderdompeling, doch door be-1 sprenging, ook in de baptistengemeen-! ten als lidmaat kunnen worden aan-j vaard. Een uitvoerig rapport was gewijd aan oecumenische studies, uitgegeven door de Wereldraad van Kerken, t.w. betr. ..Christelijk getuigenis, prose- lytisme. en godsdienstvrijheid". De commissie stelde vast. dat de bap tisten voorstanders zijn van volledige godsdienstvrijheid en voor zichzelf geen voorkeurspositie in enig land vragen en er tegen zijn, dat deze aan enige andere kerk gegeven wordt. In een rapport over de houding van de baptisten in het huidige oecume nische werk werden de motieven aangegeven, waarom wel werd mee gewerkt aan oecumenische diensten, maar niet aan oecumenische avond maalsvieringen. Het aanvaarde rap- port concludeerde, dat de baptisten in de oecumene naar practische op lossingen moeten streven: zo moge-I lijk verantwoordelijkheid meedragen om zich niet te onttrekken maar ook gevraagd Besloten werd de lectuurcommissie te ontbinden wegens gebrek aan vol doende belangstelling voor de uit gaven van deze commissie. Even tuele nieuwe uitgaven van de Unie zullen op speciale wijze behartigd worden. 'ot de instelling van een schriftelijke bijbelcursus zag de Unie-Commissie nog geen mogelijkheden, terwijl bo vendien mondeling Bijbelonderricht de voorkeur verdient. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Klundert-Zevenbergen: C M v. d. Loo te Dordrecht; te Maasdijk (tweede beroep): K. Snoey te Dinteloord (de classicale vergadering heeft voor dit tweede beroep toestemming gegeven, dit houdt in dat ds. Snoey het zal aanne- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis: G. Zwerus te Norwich. Canada; te Dordrecht: K. de Gier te 's-Gravenhage. Van Nelle bestellen Bij wijziging bakkerij paragraaf Nachtarbeid, zal zeker toenemen Van Nelle bestellen Prof. Rümke voor artsenvergadering: De reanimatie in het alge meen het verlengen van hei le ven van een patiënt door een me dische kunstgreep heelt de arts wakker geschud ten opzichte van het probleem van de dood. De reaminatie op zichzelf behoeft voor de arts nauwelijk een pro bleem te zijn, want het is zijn taak onder alle omstandigheden voor het leven te strijden. Dit zei de Utrechtse hoogleraar in de psychiatrie, prof. dr. H. C.- Rüm- ke, in een toespraak, die hij van ochtend te Arnhem heeft gehou den voor het ledencongres van de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst over dokter en het probleem van de dood". Prof. Rümke stelde, dat de arts thans het probleem van de dood schien minder heeft doordacht dan menig ander. Hij wuift als. het ware met de hand de dood of doodsgedachte weg. Prof. Rümke acht het echter wenselijk, dat de arts er zich reken schap van geeft, dat hij steeds met de dood, zijn grootste vijand te maken heeft, en hij vindt het een algemeen kenmerk van deze tijd te doen alsof de dood er niet is en te pogen hem te ver dringen. Dé inleider kwam tot de conclusie, dat de mens heeft verleerd zijn eigen dood te sterven. De dood is voor alle mensen gelijk, maar ook van ieder mens het intiemste bezit. „Wij alleen de dokters verwaarlozen de dood. zodat het ons bijna gelukt is Advertentie BABY ZEPHYR leven dood-vrij te maken", aldus prof. Rümke. De omstandigheden dragen er toe bij, dat men zijn eigen dood- niet kan sterven. De behuizing is De meeste geboorten Is het de staatssecretarissen duidelijk, aldus de heer Van de Wetering, dat met invoering van het ploegenstelsel cq. de nachtarbeid er geen enkel brood Het Tweede-Kamerlid de heer Van meer zal worden verkocht, doch dat In de Wetering (CHU) heeft in schrifte- het raam van de door de overheid vast- lelijke vragen aan de staatssecreU- eE'co^S: rissen van sociale zaken en volksge- jrootbearijt enerilM. midden, rondheid en van economische zaken l„ kl,|nbcdrljl anderzijde, met allerlei het SER-advics tot wijziging van de I afkeurenswaardige middelen als in die bakkerijparagraaf aangesneden, aan-! sector bekend? gezien hij van mening is dat dit ad- j vies aanleiding is geweest tot grote I De heer Van de Wetering besluit met ongerustheid in de georganiseerde de ^vraag of de staatssecretarissen be- plaats in het ziekenhuis, daar gaat men ook heen om te sterven. Deze uni- torm wordende dood is een gruwel, zo zei prof. Rümke. die als zijn overtui ging te kennen gaf, dat wij iets hebben verloren door de dood als intrinsiek levensbestanddeel te bannen. De ont kerstening van de wereld draagt daar toe bij, maar dit niet alleen. „Het lijkt mij een taak te zijn van de diepste geestelijke gezondheidszorg de cultus van de dood, zoals deze het gehele le ven begeleidt, daarin op te nemen," aldus prof. Rümke, die voorts nog in ging op het thema van de waarheid aan het sterfbed en dat van leven zon- Dr. De Wilde werd voorzitter Raad Kerk en School Op woensdag 7 oktober 1.1. heeft dr. E. Emmen, secretaris-generaal van de Ned Hervormde Kerk, in een vergadering In zijn toespraak wendde dr. Emmen zich eerst tot de afgetreden voorzitter, dr. D. N. van der Neut, inspecteur bij het vh.m.o. te Zeist met een hartelijk dankwoord namens het secretariaat- generaal en de generale synode. Hij stond stil bij verschillende activiteiten, dooi de oud-voorzitter gestimuleerd, zoals het instellen der symposia, het oprichten van de verschillende sub-commissies en de uitgave van het studieorgaan „Opdracht". Daarna wendde hij zich tot de nieuwe voorzitter, waarbij hij de verwachting uitsprak, dat dr. De Wilde, die èn in de leiding der kerk èn in de visitatie reeds zijn sporen verdiend heeft, ook de Raad voor Kerk en School menig jaar zal dienefl, want dr. De Wilde, weliswaar door de kerkorde verplicht tot emeritaat, is nog jong van hart. De oud-voorzitter en de nieuwe voor zitter beantwoordden deze installatierede met een Kort wederwoord, dat met ap plaus door de vergadering ontvangen In zijn vragen stelt de heer Van de Q9) Wetering, dat het klein- en midden- bedrijf in de Nederlandse bakkerij 87,6 procent van de broodproduktie omval en ruim 99 procent van het aantal be drijven. Zou het SER-advies worden op gevolgd, zodat het ploegenstelsel zou worden ingevoerd, dan zou hiervan al leen een klein aantal grote bedrijven kunnen profiteren, ieder met een omzet vindenvan ^'n^ens 800 balen per week. Het kamerlid vraagt of de staats secretarissen het juist achten, dat bij een eventuele opvolging van het SER- advies een zover strekkende maatre gel, die naar zijn mening onherroepe lijk de bakkerij zal terugvoeren de nachtarbeid, genomen zou worden met miskenning van de enorme bete- kenis van het aandeel, dat het-klein- Van Nelle bestellen Afrikaanse kerken n eer in 1963 bijeen De gemeenschap van Afrikaanse Kerken, die in 1958 in Ibadan Nigeria een eerste conferentie voor Afrikaan se Kerken belegde hoopt de tweede conferentie bijeen te roepen tegen het voorjaar van 1963. Dit besluit door het voorlopig Centraal Comité van de gemeenschap genomen tijdens een vergadering in Salisbury, Rho desia. Om de conferentie verder voor te be reiden en voor het contact tussen de zelfstandige Afrikaanse kerken te zorgen werd een algemeen secretaris aangesteld. Benoemd werd de Zuid afrikaan dr. Donald M'Timkulu. De nieuwe secretaris was docent aan de universiteit van Fort Hare en brengt op het ogenblik een bezoek aan het conferentieoord van de Wereldraad van Kerken in Bossey. Zwitserland. Hij heeft de opdracht gekregen om contacten tussen de. protestantse, ang licaanse en orthodoxe kerken van Afrika verder uit te breiden en te ver diepen. Ook werd hem opgedragen een contactblad uit te geven. Tijdens de conferentie, die geleid werd door de Nigeriaanée arts sir Francis Ibiam. die ook de conferentie van Iba dan leidde, bleek duidelijk dat de gedelegeerden gemeenschappelijk naar oplossingen voor de specifiek Afrikaanse problemen wilden zoeken Een van de grootste moeilijkheden, waarmee de christelijke kerken te kampen hebben, is wel het opdringen van de islam; en "de ontworteling van de stammengemeenschap. 20 Er was voIod werk voor vele handen, voor veel meer handen "dan er te krijgen waren. De oude Antonsson, die harder werkte dan ooit te voren, vroeg om extra hulp en kreeg die ook. Maar de nieuw aangenomen mensen waren het werk niet ge wend, en niet altijd helemaal betrouwbaar. Karl en Krister vervolgden hen als slavendrijvers en behal ve dat zij hun eigen werk deden, deelden zij beve len uit en kritiseerden en zetten vaart achter lang- iame handen en luie benen. De kinderen deden hun best het werk van volwas- tenen te doen. en wat Marit betrof, zij deed dat lok Vier dagen in de week werd de oude Maja voor het karretje gespannen en Elisabet Eriksson reed naar haar oude plaats op de markt. Ook werd er veel op de plaats zelf verkocht en aan tussen handelaren. maar veel ging verloren. Het was on mogelijk op alles te letten. Gedurende deze zonnig-warme weken werden de oudjes uit het grote huis vaker dan anders naar de tuin gelokt. Elisabet was op een dag naar de huis moeder gestapt, en had haar verzocht aan de oud jes te zeggen, dat allen welkom waren in de tuin om zoveel bloemen en aardbeien te plukken als zij maar wilden, gedurende die tijd. dat zij er nog was Soms stuurde zij de jongens naar de keuken met groenten, waarvoor zij geen geld mochten aannemen Zij zou van die paar kronen niet armer of rijker worden, dacht zij, en dit was de laatste keer dat zij in de gelegenheid was te geven. Zij kwamen ook in de groentetuin, de oudjes wan delden rond tussen de aardbeieplanten met moei zaam gebogen ruggen, als grote zwarte en grauwe vogels, en zij plukten voorzichtig en angstig, alsof zij er toch aan twijfelden, of het wel de bedoeling was. dat zij daar vertoefden. Zij gingen naar de ro- zestruiken met handschoenen aan, knipten voorzich tig en na lang kiezen roos na roos af en zij vertel den elkaar, dat de overvloed zó groot was, dat zij niet eens konden zien, dat er al zoveel rozen waren JEANNA OTERDAHL- Buiten waait de zomerwind afgesneden. Maar op de tafels en kastjes in hun kamers, die vol stonden met louter ouderwetse din gen, geurden in die dagen de gele Gloire de Dijon, de rode Gruss an Teplitz. de witte Keizerin Augusta Victoria en vele andere, die herinneringen opwekten aan de dagen, toen de ruggen recht waren en de gang veerkrachtig en toen geen van hen allen op de gedachte was gekomen, dat zij haar leven zou ein digen in een tehuis voor arme bejaarden Aan de oude mevrouw Mannerberg, die zich haast niet kon bewegen, brachten de kinderen bloemen en aardbeien. Intussen waren er een paar liefhebbers voor de tuin komen opdagen, maar de onderhandelingen had den tot niets geleid. Begin augustus deed zich echter iemand voor. genaamd Sundberg. die een kwekerij had aan de buitenkant van een ander gedeelte der stad. Elisabet had hem al eens eerder ontmoet. Hij bleek genegen het contract over te nemen, maar toen er sprake van was ook een aandeel te betalen in de verbeteringen en herstellingen, die Sven Eriks son kortgeleden had laten maken, trok hij zich te rug. Elisabet liet haar zwager roepen, maar ook hij kon aan het besluit niets veranderen. Dat ging de stad aan. die de plaats bezat, beweerde. Sundberg. Toen de meubelmaker inlichtingen inwon bij de overheid, werd hij eenvoudig naar het contract ver wezen, dat hij trouwens al kende, en waarin stond dat de pachter op eigen kosten veranderingen en verbeteringen moest aanbrengen. Emil. Eriksson bracht in het midden, dat dit toch een bijzonder pijnlijk geval was. maar kreeg, zoals te verwach ten was. ten antwoord, dat de stad geen rekening kon houden met dergelijke gevallen. Het eind was, dat Elisabet zich tevreden moest stellen met de pacht aan de kweker Sundberg over te doé» tegen een zeer onbeduidende vergoeding, en anders de kans liep dat zij met alle6 zou blijven zitten, zonder in staat te zijn de tuin te verzorgen. Niettegenstaande alles, was het voor haar een verlichting toen de zaak was afgedaan. Tot haar eigen verbazing verlangde zij weg te komen van al het oude. hoe bitter het ook zou zijn het te verlaten, en een begin te maken met wat in 't vervolg haar werk zou zijn. Tegen de eerste september zou Sundberg de pacht overnemen, en dan wilde zij alles voor el kaar hebben, en op die dag ,had zij de nieuwe woning gehuurd. De boedelbeschrijving had plaats gehad, alle schulden waren betaald, het' eikenhou ten ameublement was verkocht en afgehaald, te gelijk met enige andere dingen, waarvoor zij geen ruimte en geen gebruik meende te hebben. Zij had zich schrap gezet, toen zij het zag weggaan en zich voorgenomen, niet te denken aan de vreugde waarmee het gekocht was, of aan de trouwe dien sten die het bewezen had. Ik zal beginnen met één kamer en een keu ken, had zij gedacht. Moet het minder, dan moe ten wij ons tevreden stellen met een kookhoek, dan moet dat ook, wanneer die dag komt. Maar dit moet een overgang zijn, anders valt het de kin deren te zwaar. Het ergste Ls, dat ik een woning moet kiezen in een stadsdeel waar meer gegoe den wonen, en daar is het duurder. Maar wat zou het voor zin hebben een bord aan te brengen met ..Strijkinrichting" in een werkmansbuurt? Later, als ik bekend ben. als ik voldoende klanten krijg, kunnen wij daarheen verhuizen, maar nu niet. (Wordt vervolgd) reid zijn om. indien wijziging bakkerijparagraaf in overweging zal wor den genomen, de bakkersbonden waarin midden- en kleinbedrijf vertegenwoor digd zijn gelegenheid te geven hun ziens wijze nader uiteen te zetten, en of de staatssecretarisseri ook bereid zijn om. indien nochtans een eventuele wijziging in overweging zou zijn, hierover in over leg te treden met de vaste commissie de middenstand uit de Tweede Ka- Van NeÜe bestellen In het laatste hoofdstuk van de evangelieën geeft Jezus Christus Zijn marsorders aan Zijn discipelen. Velen hebben gemeend tegenstellingen in deze marsorders te zien, maat veeleer moeten we ze zo lezen dat ze elkaar aanvullen. Iedere evangelist geeft een eigen accent aan de opdracht van Christus. Mattheus spreekt over het onderwijzen van de volkeren. We zijn vaak zo geneigd om te spreken over de wedergeboorte van mensen, en het persoonlijk tot bekering komen, dat we vergeten dat God ook spreekt tot volkeren en straks ook vol keren in het oordeel zal brengen. De evangelieverkondiging zegt Mattheus dus is niet alleen een individuele opdracht, maar ook een nationale taak en daarom ook een nationale zaak. Voor het onderwijzen van ons volk zijn gebouwen nodig, waar dit „onderwijs" kan geschieden en die door hun aan wezigheid in de straat reeds getuigen van Gods heil aan de mensen: kerken. De gelovigen van ons land schijnen ineens deze kant van de evangelieverkondiging te zijn gaan zien. Nog nimmer is er zo geweldig gegeven voor de kerkbouw. In deze actie gaat iets van de opdracht van Matth. 28 19 in vervulling. Hebt u uw deel al gedaan? BLIJDE VERRASSING TAE liberale News Chronicle schreef om te bewijzen, dat men het mei U vanochtend, dat de gisteren ge- hem eens is en dat men geen be houden verkiezingen de geschiedenis hoefte heeft aan socialistische expe- zullen ingaan als de conservatieve rimenten. die hierin verandering zege, die zelfs de overwinnaars ver- kunnen brengen. steld heeft doen staan. Maar ook de rol, die Engeland i Zo is het inderdaad. Ondanks de wereld speelt, heeft grote invloed ge- Macmillan verwacht. Dat zij met zul ke indrukwekkende cijfers zou ze gevieren, heeft niemand durven ho- premier trouwensvotum gekregen. Het zijn vooral de miljoenen twijfelaars ge weest, die tot het laatste ogenblik hebben gewacht met het bepalen hun houding en tenslotte de doorslag Het is een blijde verrassing, niet hebben gegeven, alleen omdat de conservatieve partij Het Britse volk heeft begrepen, wei- er voor de derde maal overtuigend in ke belangen er in binnen- en buiten geslaagd te bewijzen dat wel- 'and op het spel staan. Daarom bleef vaart niet het monopolie socialistisch geregeerde staat eerder het tegendeel het geval is. het trouw aan de opvatting, dat i dat nooit een winnende ploeg moet i anderen. Dit heeft tot gevolg, Nog belangrijker is, dat het Britse Macmillan voortaan met meer gezag volk in grote meerderheid begrepen dan voorheen zijn land zal vertegen woordigen op belangrijke internatio- de onderling verdeelde nale conferenties. Maar het houdt óók in, dat de Britse premier niet langer behoeft te han- heeft, weinig goeds te kunnen wachten vi socialisten. Hoewel het nog rijkelijk vroeg is de balans op te maken, mag toch wel delen als leider van een partij, die worden aangenomen, dat de binnen- spectaculaire successen nodig heeft landse situatie in Engeland in eer- in verband met naderende verkie- ste instantie bepalend is geweest zingen. In het afgelopen jaar was hel voor het succes van de conservatie- optreden van Macmillan ongetwijfeld ven. Zij legde de grondslag voor de gericht op de versterking van d« zijn partij bij vervroegde Het best wordt dit aangetoond door verkiezingen, waarvan langzamer- de wijze, waarop men de socialisti- hand iedereen wist, dat zij sche belo/ten, die niet in het verkie- deur stonden, zingsprogram voorkomen, volkomen Nu is hij van die last bevrijd heeft genegeerd. „De meesten van hebben het nog nooit zo goed gehad heeft hij de handen vrij om in een rusti ger atmosfeer het overleg met de Commissie in rapport aan minister Cals Controleurs worden consulenten (Van onze parlementsredactie) diploma volgens het leerling stelsel ook nog een officieel ge tuigschrift bestaat, dat de pa troon bij het beëindigen van de leerbetrekking op verzoek van de leerling of van diens wettelijke vertegenwoordiger moet uitrei ken, zoals de nijverheidsonder wijswet thans bepaalt. i tvt de praktijk heeft men name- rrijs der Nederlandse richtlijn worden vastgesteld. In het algemeen geldt de regel dat de con troleur de leerlingen in hun bedrijf eens per maand dient te bezoeken. Maar afwijkingen hiervan moeten wor den overgelaten aan het beleid van de opleidingsorganen. Van betekenis is in dit verband ook of een bedrijf beschikt over een goede personeelsafdeling die de individuele belangen van de leerlingen voldoende behartigt. Hoewel de opleiding in het bedrijf door bedrijfsfunctionarissen wordt gegeven, acht de commissie het gewenst dat de opleidingsorganen richtlijnen uitgeven opdat de vakopleiding kan worden af gerond tot alle onderdelen en tot het peil van de vakeisen. De rechtscommissie van de, controleurs moet voldoen aan voorwaarden die zoveel mogelijk gelijk zijn aan die in het bedrijfsleven, aldu& de commissie, waarvan de heer G H. J. M Moer kerk voorzitter was. lijk onvoldoende begrip voor het verschil tussen de waarde van het getuigschrift en die van het diploma. Dit wordt gezegd in het eindrapport van de commissie, die op verzoek van minister Cals een onderzoek heeft in gesteld naar de opleiding volgens het leerlingstelsel door de nationale en regionale vakopleidingsorganen, olgens de letteren voor A. Roland Holst Het i velen de controleurs, die bij het leer lingstelsel betrokken zijn, voortaan consulenten te noemen. Want in het werk van de controleurs is het con trolerende element zeker niet het be langrijkste. Integendeel, steeds meer komt de na druk te liggen op het geven van ad viezen over de opleiding, op het uit wisselen van ervaringen en op het geven van instructies aan bedrijfs- leermeesters en bij sommige oplei dingsorganen ook aan leerlingen. Voor het aantal controleurs dat bij de verschillende opleidingsorganen van het bedrijfsleven nodig is, kan vol gens de commissie geen algemene De Belgische minister van openbaar onderwijs. C. Moureaux en de Neder landse staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, te 's-Gravenhage hebben over eenkomstig het advies van de jury be ft. ho sloten de prijs der Nederlandse letteren le U IQ1Q Idn hsrlroira „ov. R ftOCI Conferentie van de c.h.-jongeren De Najaarsconferentie van de Fede ratie van Christelijk-Historische Jonge rengroepen zal op 17 en 18 oktober ge houden worden in „Marijkehoeve" te Hattem. Het centrale thema is beeldend uitgedrukt in de volzin: „Een vollopen de Maas-oever en een leeglopend platte land". Het probleem dus van industriali satie en ontvolking. Drs. H. J. Dieters te 's-Gravenhage zal er de sociaal-eco nomische kant van belichten en het Tweede Kamerlid J. T. Mellema te Nieuw-Soheemda de sociaal-planologi sche. Op de tweede dag spreekt ds. G. Junckema, herv. predikant te Nijverdal, over: „Crisis der democratie". Aanmelden bij d'e heer F. H. Slijper. Van -Effenlaan 14, Amersfoort. Van Nelle bestellen 1959. ten bedrage van 6.000 toe te ken nen aan de dichter en prozaschrijver A Roland Holst te Bergen (Nh>. Voor zijn gehele letterkundige werk. De prijs zal op zondag 25 oktober a.s. in het konink lijk paleis te Brussel worden uitgereikt ter gelegenheid van de negende alge mene conferentie der Nederlandse let- Corstius, prof. dr. F. Closset, dr. L. Indestege, K. Jonckheere en G. Knu- velder. leden, B. Decorte en H. J. Mi chael, secretarissen. Op 12 oktober zal de bekende Engelse kernfysicus Sir John Cockcroft tijdens een eendaags bezoek aan Nederland in de namiddag te Delft een lezing houden, welke zal worden georganiseerd door het Reactor Instituut Delft en het Reactor Centrum Nederland. Het onderwerp van de voordracht zal zijn: „Ervaringen met Calder Hall Kernenergie Central'-" Zoals beken op 10 januar Hogeschool t< de technische 1 i'i-rl ilin Cockcroft 95!) dm- le Technische Jelft hel :re-doctoraat in •etenschap verleend. Sir John zal des ochtends een bezoek brengen aan het suspensie-reactor project bij de K.E.M.A. te Arnhem. Minder werk voor de schoenmakers De afgelopen zomer met zijn schitte rend weer heeft zich, wat de schoenre paratie betreft, gekenmerkt door een vermindering van werk. Een der oorza ken is het soort schoeisel dat dames en kinderen dit jaar zijn gaan dragen, een soort dat weinig aan slijtage on derhevig is en zelden voor herstelling in aanmerking komt. Zo ongeveer sprak gisteren de voorzitter van het bedrijf schap voor het schoenherstellers-, het maatschoenmakers- en het orthopae- disch schoenmakersbedrijf in zijn kort openingswoord van de bestuursvergade ring van het bedrijfschap De voorzitter, de heer H Snieder uit Bussum, merkte verder onder meer op dat het ook voor het bestuur van het bedrijfschap van belang is kennis te ne men van een zich blijkbaar voordoende tendens op het gebied der schoenrepa ratie. Wanneer de ontwikkeling in deze richting zou doorgaan, wordt het leder op den duur een luxe artikel. De prij zen van het leder zijn zeer gestegen. Als men er zich rekenschap van geeft dat het leder gemaakt wordt van een bijprodukt en men verder in aanmer king neemt dat er een ongunstige ver houding is ontstaan tussen de produk- tie en de consumptie van vlees, dan is het. bij een nog ongunstiger worden van die verhouding niet ondenkbaar dat men moet omzien naar vervangingsmid delen van leder. Hierdoor kan weer min der werk voor de schoenmakers ont- Nieuw beeld van paus Pius XII Bisschop Quirino Paganuzzi, die ja renlang in de omgeving van wijlen paus Pius XII heeft geleefd, heeft een nieuw beeld van deze paus gege ven dat wel enigszins afwijkt van het geen tot nu toe over Pius XII is ge publiceerd. Paganuzzi vertelt in een artikel dat in de r.k. pers van Emilia is ver schenen. dat Pius verlegen was en dat het hem vaak moeite kostte om deze verlegenheid te overwinnen. Op de avond van zijn verkiezing tot paus, zou Pius, nadat hij voor het eerst de zegen urbi et orbi gegeven had, in een fauteuil neergevallen zijn en in snik ken zijn uitgebarsten. Hij was gul. maar duldde geen ver kwisting. aldus Paganuzzi. Soms deed hij zelf de lichte» uit die men had laten branden. Zijn testament schreef hij op een oude envelop. Advertentie Krimpen van pijn door rheumatiek, spit. ischias hoofd- cn zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere middelen f?len. Togal zuivert de nieren, is on schadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog. f 0.95. 2.40. 8,88. Hevrouw Lillias Hinshawn, de dochter van wijlen minister Foster Dulles, heeft van de Presbyteriaanse Kerk in New York toestemming gekregen als predikant op te treden. Zij is gehuwd met een Quaker en heeft vier kinde ren. Haar vader was een belangrijke figuur in de Presbyteriaanse Kerk. Een van haar twee broers is pater

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2