Prins Bertil bepleit Europese eenheid Mr. Klaasesz opende vanmiddag vak- en bloemenexpositie Oppervlakte vijf maal zo groot als vorig jaar Misbruik van drank neemt jaarlijks af Kritiek, waardering en de waarde van enquêtes .Huis voor een" - ideaal voor vrijgezellen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 Verrukkelijke pracht in RIJNSBURG "V/TR. J. KLAASESZ, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, opende ■t»i- vanmiddag om 3 uur in het veilinggebouw Flora te Rijnsburg de jaarlijkse vak- en bloemenexpositie, die dit keer wel bijzonder groots is opgezet. De totale expositieruimte bedraagt 2000 m2, tegen slechts 400 m2 vorig jaar. De vak- en bloemenafdeling zijn gescheiden door een podium. De Rijnsburgse kwekers hebben zelf het hart van de bloemenexpositie voor hun rekening genomen. Dit is naar een ontwerp van de heer Alb. Paauw (de bekende man van het Rijnsburgs-Leidse corso), die het geheel ook arrangeerde, een aantrekkelijk centrum geworden. Temidden van een keur van bloe men, die door middel van kunstig smeedwerk (dat door zijn fragiele, vormen het bloemenbeeld gelukkig niet overheerst) ook de omhoog ge richte blik boeit, ruist een tweetal fonteintjes in kleine, levendige vijvertjes. Dit prachtige geheel is doorsneden met enkele smalle paden met poortjes van berkenstammetjes, omrangd met klimop. Door deze paden werd het mogelijk zonder het geheel te overladen meer te expo seren dan bij een geheel gesloten hart het geval was geweest. Deze waardige manifestatie van de Een mooi hoekje van de van middag geopende Vak- en Bloemententoonstelling in Rijns- hurg. Foto N. van der Horst Rijnsburgse bloemenkwekeïs is omlijst een royaal looppad, waarlangs in zenders uit andere plaatsen, die regel matig in Rijnsburg veilen, hun bloemen pracht hebben geëxposeerd. De kale mu- Plesman-beelcl Vervolg van pagina 1 na met de president-directeur, de heer I. A. Aler, een krans namens de K.L.M. Omstreeks dat ogenblik vlogen een oude een-motorige Fokker F 7a en een van vier schroefturbinc motoren voorziene Lockheed Eelectra van de K.LJVï. die binnenkort in dienst worden gesteld, over de plek waar het standbeeld staat. Vice-admiraal H. H. L. Pröpper, voor zitter van het comité verenigde chefs van Staven legde daarna een krans namens de gezamenlijke strijdkrachten. Voorts werd een groot aantal kransen en bloemstukken aan de vote neergelegd namens een groot aantal organisaties en instellingen o.a. de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de N.V. Luchthaven Schiphol. De K.L.M.-harmonie, onder leiding van de heer Schaap, welke de muzikala om lijsting van de plechtigheid verzorgde, speelde daarna Land of Hope and Glory. Na de plechtigheid werd een ontvangst gehouden in hotel Wittebrug. Huwelijkszwendelaar krijgt 3,5 jaar De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 57-jarige G. W. O-, zonder be roep en zonder vaste woon- of verblijf plaats, veroordeeld tot 3Vi jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hech tenis wegens oplichting van een aantal dames, met wie de man door middel van huwelijksadvertenties in contact was ge komen. O. had op deze wijze in enkele jaren tljds grote bedragen in handen ge kregen tot een totaal van f 144.000. -jubil eum K.L.M.- en postzegels In verband met het jubileum van de K.L.M. is het volgende voor filatelisten van belang: Vandaag zjjn de zg. eerste dag- enVeloppen by de postzegelhan delaren verkrygbaar. By het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag xomt een ry- dend PTT-hulppostkantoor, waar de post wordt gestempeld met een speciaal rubberstempel. Ook speciale aantekenstrookjes zyn hier verkrygbaar. 6. Speciale enveloppen met op druk worden uoor de K.L.M. te gen betaling verstrekt in de hall van het hoofdgebouw in Den Haag. De post ln Amsterdam, Den Haag en Rotterdam krygt een ju bileumstempel. De PTT ln Argentinië heeft een speciaal poststempel voor de post die morgen per K.L.M.-ma- chlne uit Buenos Aires vertrekt. Hier te lande wordt er een aap- komststempel op geplaatst. Ook de Duitse PTT voorziet de zg. eerste-dag-omslagen met jubileumzegels, die morgen per K.L.M. naar Frankfort wordeD verzonden, van een speciaal aan komststempel. Op 28 en 29 oktober wordt een byzonderé vlucht gemaakt met het nieuwste vliegtuig van de K.L.M., de Lockheed Electra. Voor deze vlucht worden speciale en veloppen uitgegeven. ren op de achtergrond zijn op goed ge kozen wijze aangepast aan de expositie door er groene stroken jute langs te draperen. Nieuwe soorten Het doel van de tentoonstelling Is te laten zien, dat alle mogelijke soorten en variëteiten regelmatig de vellingklok in RUnsburg passeren. In honderden soorten en kleuren z(jn de besten der mooiste chrysanten, dahlia's en asters thans te zien ln de Rijnsburgse Florahal. Er zUn dit keer zelfs ook rozen en cactussen ingezonden. Sierkalebassen en aardewerk zyn op kunstige wUze ln deze verrukke- lyke bloemenpracht verwerkt. Er bevin den zich tientallen nieuwe soorten op de expositie, vooral bij de (soms zeer groot- bloemlge) chrysanten en de anjers. De vaktentoonstelling confronteert de toeschouwer met tal van machines andere tuingereedschappen en met er verder m§t de bloemisterij heeft te maken, zoals kachels en bestrydingsmid- delen. Ook het rykstuinbouwconsulent- schap te Lisse heeft een stand op deze tentoonstelling. Voor Hoge Raad Moet geparkeerde auto op slot zijn De procureur-generaal bij de Hoge Raad zal over veertien dagen conclusie nemen in de zaak van de 19-jarige stu dent uit Rozendaal, die is bekeurd, omdat hy zijn sportauto op de Markt in Rozen- daal onafgesloten had achtergelaten. Dit was tegen de algemene politieverorde ning van die stad. De student is van mening, dat hy niet strafbaar is, omdat het wegenverkeers reglement niet vereist, dat een auto op slot gedaa?i moet worden en dat een la gere wetgever in dit geval de gemeen teraad dit niet verplicht kan stellen. Bovendien kon de student de auto niet op slot zetten, omdat 't een open sportwa gen is, die niet afgesloten kan worden. Door de kantonrechter en rechtbank was hij tot een boete van li veroor deeld. Hij ging daarop in cassatie .De middelen werden vanmorgen echter niet mondeling toegelicht. In Cambodja zal een volksstemming worden gehouden, om de bevolking staat te stellen, te kiezen tussen de h dige regering en een groep uitgeweke nen, die zichzelf de Beweging voor Cambodja noemt. Schiedam blijkt dat de Nederlander Europa in 1957 de matigste mens is geweest in het gebruik c.q. misbruik alcoholica. In de statistieken dit bureau wordt een vergelij king getrokken met 20 voorname lijk Europese landen. De Neder landers dronken dat jaar gemiddeld 20.7 liter bier per hoofd der bevol king, tegen bijvoorbeeld de Belgen 151 liter. De Noren beperkten zich tot 23 liter. De Westduitsers nuttigden er 82 en de Luxemburgers genoten 110 liter bier per hoofd der bevol king. Ook in het gebruik vam gedistilleerd is de Nederlander matiger dan bijvoor beeld de Noren, Zweden, Finnen en IJs- 1 anders (welke evenals de Nederlanders tot de grote gedistilleerdgebruikers wor den gerekend). De Nederlanders dronken 2.12 liter, de Noren 2.3 liter en de Zwe den 5.5 liter per hoofd per jaar. De consumptie van wijn bleek in Ne derland niet populair. Gemiddeld dronk de Nederlander in 1957 slechts 1.5 liter wijn. Slechts de Noren waren nog voor- :ichtiger met 1.2 liter. De Belgen dron ken 7.5 liter, de Westduitsers 10.5 en de Luxemburgers 30 liter per hoofd per' In het wijnland Frankryk genoot de Franse burger in 1957 van 114 lite- zijn. Het misbruik van alcoholhoudende dran ken neemt in Nederland voortdurend af. In 1958 werden in ons land 5070 mensen eroordeeld wegens het rijden onder in- loed van genuttigde sterke drank. In Vriendenpaar lichtte boekhandelaar op De 23-jarige kantoorbediende S. S. P. en zijn vriend, de 31-j. W. S. zyn door de politie aangehouden. Beiden woonden in hetzelfde pand en vriend S., die dikwyls op zwart zaad zat, placht meermalen zyn nood bü vriend P. te klagen. Samen beraamden ze toen een plan or in geld te komen. P., die zijn functie i :n boekhandel uitoefende, stal boeken it de winkel mee. Ze verkochten de ieuwe exemplaren aan tweedehandsza- en en deelden de opbrengst. De baas va werd voor ongeveer 500 benadeeld. De zaak kwam aan het rollen, doordat ;n collega van P. in een tweedehands zaak een splinternieuw boek ontdekte, dat onmogelijk in de tweedehandshandel kon zijn. Vervalsing De postale recherche ontdekte tevens ongeveer tegelijkertyd dat S. ook indivi dueel had getracht zijn bron van inkoms ten te vergroten. Zyn spaarbankboekje gaf hem namelijk recht op een bedrag van ongeveer 110. S. was hier lang niet tevreden mee en tekende listig een 1 voor dit getal, daarmee valsheid in geschrift plegende. R.A.F.-personeel, dat in Amerika wordt opgeleid om bases voor Thorraketten Engeland te kunnen bemannen, heeft gisteren op de basis Vandenberg in liiornië een geslaagde proèf met Thorraket genomen. 957 was dit aantal 5370 (deze cijfers zijn oorlopig), in 1956 vielen er 5610 ver oordelingen. De teruggang van misbruik sinds 1949, uitgedrukt In procentuele da ling van het aantal processen-verbaal varieert jaariyks van 2.9 tot 16.9 met als uitzondering het jaar 1957, toen het aantal processen-verbaal 1,8 procent ho ger was dan het jaar ervoor. De spoorlijn Gouda-Waddinxveen-Boskoop-Alphen aan den Rijn werd op 6 oktober 1934 geopend in de verwachtingdat dit geen rendabele lijn zou blijken te zijn. De pessimisten hebben ongelijk gehad, zodat er gisteren, toen de feesttrein op de zilveren lijn reed, een opgewekte stemming heerste. Een driewerf „hoera" op het station Waddinxveen In Het witte Huis te Oegstgeest Nieuwe herfstmode met goed draagbare modellen TN DE NIEUWE herfstmode heeft men het dit jaar gezocht in uiterst ■*- sobere lijnen. De prachtige stof/en, zoals langharige mohair en bouclé, in meestal gedekte tinten, lenen zich bij uitstek voor het maken van een voudige modellen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de modellen die gisteravond op de show van de Eerste Oegstgeester Confectiehandel in Het witte huis door vier mannequins werden getoond, opvielen door hun draagbaarheid. De voornaamste kleur waarmee de confectie dit seizoen werkt, is paars in diverse nuanceringen. Ook flessengroen is een veel gebruikte kleur. De mantelkostuums waren uitgevoerd in mohair, enkele maakt van wollen stof, waarii haar was verwerkt. De pakjes een taillering, die een vloei heeft. De meeste waren voorzie bontkraag of bontgarnering va lam, bisam mouton, persianer murmel. Apart Zeer apart was een paars mantel kostuum van wollen bouclé met een hooggesloten persianer kraag. De man tels worden steeds eenvoudiger, de rug is, sluik vallend. Het enige opvallende aan deze jassen is de moderne grote kraag of ook hier weer, de bontgarne ring Een originele vondst was de geruite mantel, waarbij men de sjaal op ver schillende manieren kan vastknopen. Bedrukte wollen mousseline is de aangewezen stof voor een moderne japon. Een groot voordeel is, dat deze stof kreukvrij is. De jurkjes hebben een strakke rok, zeer brede knipte mouwen. De kragen zijn plat en in sommige gevallen aangerim- peld. De structuur weefsels zijn nog niet uit het modeb$e,ld verdwenen. Er was van deze stof een snoezige rode japon, die a la Chanel was afgebiesd De geklede japonnen hebben dikwijls het tuniekmodel en bestaan dus uit een rok, die tot even onder de knie reikt, waaronder dan een nauwer rokje van dezelfde stof uitkomt. Een zeer chic toiletje in deze lijn was vervaardigd van zwart wollen kamgaren en afge biesd met satijnzijde van dezelfde klei Zweden hoopt op een eenvoudig systeem van samenwerking Hilariteit Veel hilariteit verwekten de t.v.- jstuums bestaande uit een sweater met dan niet bijpassende lange broek. Bij »ze pakjes worden mutsen gedragen, ie in pruikvorm geweven zijn en de jor zichzelf sprekende naam van wolle- mijntjes dragen. De show werd besloten met een schitterend kanten bruidstoilet met sleepje. In de bruidsstoet viel de gele cocktail japon op, waarbij een oranje :ummerband leuk combineerde. Een zeer aparte pletvrije fluwelen avond mantel completeerde het geheel. De verzorging van de hoeden en acces soires was in goede handen bij Messchers modehuis. Er werden veel cloches gedra gen. Ook het toque-model in verschillen- 2 variaties en zelfs de turban blijken i het modebeeld te passen. Bij de geklede japonnetjes zag men een kleine bloemgarnering in het haar, waar bij de voile met roos een aardig effect opleverde. De show wordt vanavond en morgenavond herhaald. G. de Vries-Haarbrlnb. Prof. dr. Baltliasar van der Pol overleden Gisternacht is op 71-jarige leeftijd over leden prof. dr. Balthasar van der Pol, een van Nederlands radiopioniers met een grdot internationaal gezag. hij lid van (Van een onzer verslaggevers) ALS EREVOORZITTER van de Zweedse algemene exportvereni ging heeft Prins Bertil van Zweden gisteravond tijdens een tafelrede in de Rotterdamse sociëteit „De Maas" gewezen op de hechte banden, die Nederland en Zweden met elkaar verbinden. Die banden, merkte hij op, bestonden reeds in de zeventien de eeuw toen beide landen zich had den ontwikkeld tot een grootmacht in Europa. Nederland werd in die dagen beschouwd als „een economisch wonderland" en het was dan ook niet verwonderlijk, dat Zweden zich in een moeilijke periode tot de Ne derlanders wendde met een verzoek om financiële hulp. De Nederlanders, betoogde de Prins vervolgens, waren ook onze leermeesters bij het bouwen van fortificaties. In het algemeen zelfs was Nederland in tech nisch opzicht een voorbeeld voor Zwe den: een duidelijk bewijs daarvan le vert de haven Gothenburg, die geheel naar Nederlandse trant met grachten in plaats van straten werd aangelegd. Stevig contact Overgaande van de zeventiende naa1 de twintigste eeuw betoogde Prins Be.-- til, dat de co-ntacten tussen Nederland en Zweden n-og veel steviger zyn ge worden. „Als industriële landen hebben zij veel met elkaar gemeen. Daarnaast zien zü, dat in de bredere sfeer van internationale samenwerking de weder zijdse belangen telkens weer paralle lopen." De Zweeds-Nederlandse handel«- betrekkingen op dit ogenblik noemde hij een goede afspiegeling van de rijpheid, dié beide landen thans op economisch gebied hebben bereikt. Evenals vroegei zijn de produkten, die Zweden aanbiedt, afkomstig uit de mijnen en de wouden jaan de ruwe grondstoffen zijn echter j in de loop der jaren vele series eind produkten van hoge waarde toegevoegd Nederland brengt verbruiksgoederen od de marktvroeger waren dat zout en wijin en specerijen, tegenwoordig zijn he olie, cokes en chemische produkten. Hier aan voegde de Prins nog een greep un het Nederlandse export-pakket toe; tex tiel, ohoco-lade, bloembollen en sigaren Geen verdeling Van groot belang voor de handel noemde prins Bertil het persoonlijk con tact en hy achtte het in dit verband een gelukkige omstandigheid, dat „het ka rakter van onze handel hiervoor noa steeds ruime mogelijkheden biedt." „Nederland is lid geworden van de Euromarkt terwijl Zweden od het pun staat toe te treden tot het Vrijhandels- gebied buiben diie Euromarkt. Niemand kan zijn ogen sluiten voor het feit, dat de verdeling van Europa in twee nomisehe blokken een ernstige terugslag zal geven aan de economische betrek kingen tussen de landen onderling. Wi., ir. Zweden zijn evenwel bezield met de hoop, dat het mogelijk zal blijken eer regeling tot stand te brengen waarbij geheel West-Europa in vereniging to' een eenvoudig systeem van samenwer king komt. Wy weten, dat de Neder lan-dse regering en het Nederlandse be drijfsleven in dezelfde richting denken Wij zijn ervan overtuigd, dat de belan gen die vragen om een Europese oplos sing van de problemen sterk genoeg zullen zijn om de obstakels te doen dwijnen, die thans nog de weg naa menwerking versperren", besloot Prins. Tentoonstelling Prins Berbll sprak tijdens een diner, dat werd aangeboden door de Zweedse ambassadeur in Nederland ter gelegen heid van de opening van de Zweedsi ten-toonstelling „Idee en Resultaat" ii het Maritiem Museum Prins Hendrik i-i Rotterdam. Deze tentoonstelling laa zien, dat de gehele technische piodukth uiteindelijk terugvalt op de gedachten en de prestaties van enkelen. Dit wordt gedemonstreerd aan de hand van be ken-de Zweedse produkten, die in de ge hele wereld bekendheid hebben gekre gen: het telefoontoestel, de rekenmachi ne, het primus-kooktoestel, de kogella ger, lucifers en dynamiet. Sinds de oprichting de technische commis: international de radiodiffusion de sel - deze Brus- ./as hij gedelegeerde voor vele internationale lelegrafieconferenties, onder andere in Washington, Den Haag, Kopenhagen, Ma drid, Luzern, Lissabon en Kairo. Van 1934 tot 1950 was hij vice-president van het institute of radio engineering te Washing ton en sedert 1952 is hij erevoorzitter van de union radio scientifique international. Gedurende een tiental jaren, van 1938 tot 1949, was prof. Van der Pol buitenge woon hoogleraar in de electro-techniek aan de technische hogeschool te Delft. In 1949 werd hij benoemd tot directeur van het internationaal radio raadgevend comité te Genève (C.C.I.R.). schap geweest. Enige malen heeft hü het presidentschap van dit instituut bekleed. Van 1946 tot 1949 was hij lid van de radio-raad. In verband met zijn verdien sten bij de totstandkoming van de eerste radio-telefonische verbinding tussen Nederland en het voormalige Nederlands- Indië werd hij in 1927 benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In 1946 werd hij benoemd t.ot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts was hij drager van vele buitenlandse onder scheidingen en werd hem door een aan tal buitenlandse universiteiten een ere doctoraat verleend. Na de televisieziekte van Jongens, wc moeten élles zien" en de verontruste beschouwingen over de gevolgen daarvan (kinderen te Iaat naar bed, volwasse nen die geen liefhebberij meer hebben, de klad in het verenigingsleven enz.) heb ben we nu de televisie-kritiekziekte. Ik weet niet of u het al hebt gemerkt, maar tegenwoordig is het mode om te pas en te onpas te verkondigen, dat „de Nederlandse televisie tóch niks is" met dien verstande, dat men dan evengoed naar veel, zo niet alles kijkt. En uit die algemene ontevredenheidsstemming (al of niet aangekweekt) komen dan de wensen voor enquêtering voort. die r i da-t opinie- progri onderzoek het probate middel alles in orde te krijgen. Dat zou het zijnwanneer alle stemmen één rich ting uitgingen en dan meteen de mo gelijkheden zouden zijn geschapen om aan al die wensen tegemoet te komen. Laten we vooropstellen, dat het hou den van waardevolle enquêtes een inge wikkelde. moeihjke en tijdrovende zaak is. Die overigens door outsiders enorm wordt onderschat. de ether verdwenen, ook al ze voor veel langer gepland. Wil men goed opinie-onderzoek, dan moet men ervaren enquêteurs bij zeer vele kijkers op bezoek zenden, zoals dat al eerder is gebeurd. Dan kan men wel een interessant beeld krijgen van de waardering of de kritiek. Merkwaardig is, dat de kritiekziekte dan niet zo hevig blijkt te heersen als denken. Trouwens, de snel Weer voetbalpech Onlangs heeft het weekblad TV„ zoals toenemende aanschaf van toestellen lo- wij u hebben gemeld, een enquête ge- genstraft die zucht tot afwijzing van het houden met de u bekende resultaten Nederlandse programma ook wel. Maarer deden 3921 van de minstens Waarmee we niet willen beweren, dat een miljoen regelmatig kijkende Neder- het Nederlandse programma niet beter landers mee. kan en moet worden. Kan men de uitkomst dan werkelijk als doorsnee-opinie aanmerken? Daar kwam rtog bij, dat het blad de deelne ming vrij liet en dat dus alleen degenen, die hun mening wel eens wilden geven, meededen. tnt?ériXn ,X„d"„ i„PX7.!«- De commentator v.n een bma d.t in bet "5"J. Sdierkeae.m^;él.™7.Cih„iien,tir„n.5 „7 E^J^S'SSidl?2 pe«c!in(enwtie op ^tan! eei^enquêtè- "ond in Teottion, formulier af te drukken in het pro- grammablad en dan verder te varen op de resultaten van hetgeen door kijkers (en luisteraars) over de programma's sou worden beweerd. Natuurlijk luidde overal het antwoord negatief. Want wie garandeert, dat zul ke formulieren werkelijk na goed over leg en in ernst zullen worden ingevuld? In menige huiskamer zou men er een ge zelschapsspelletje van kunnen maken of het op een andere wijze niet serieus Trouwens, de omroepverenigingen be roepen zich gaarne op de vele briev met lof en kritiek, die vangen en waaruit de waardering of de afkeuring van bepaalde programma's duidelijk blykt. De narigheid met enquêtering is, dat men globaal wel rekening kan houden met wat er uit de bus komt, maar dat dikwijls de wensen niet kunnen worden gehonoreerd en dat niet alleen uit tech nisch of artistiek oogpunt. Heel veel kijkers willen meer toneel het programma „Piste" zouden optreden af. Een daarna door de technische dienst van de NTS genomen cameraproef op het VUC-terrein bracht echter uit, dat de aanwezige lichtinstallatie onvoldoen de was om van de wedstrijd bruik bare televisiebeelden te maken en bo vendien zyn de opstellingsmogelijkheden voor camera's allerongunstigst. Een poging om de verlichting uit te breiden mislukte omdat de hiervoor be nodigde extra elektrische energie niet beschikbaar is. Dus moest van het hele plan tot uitzending worden afgezien en de KRO heeft haastig de geannuleerde altijd door ont- pnntraptpn mpt „tisten voor „Piste" vanavond Met journaal en weeroverzicht t amusement. Maar wie driemaal in de de NTs komt de VARA c week (of misschien nog wel meer) to- tualiteiten en kunstrubriek. Daarna neel ziet, krijgt er spoedig genoeg van we€r NTS; 0m 9 uur een filmdocumen- verlangt afwisseling. En.... wie ge- taire over de ontwikkeling van de bur gerluchtvaart en om 9.30 uur galacon- niet nog werkelijk van een teveel amnsementsshows? Zelfs een populair programma als „Anders dan anderen" zon sterk aan interesse inboeten, wan neer men het wekelijks (stel, dat dit mo gelijk zou zijn) krijgt opgedist. Dat de omroeporganisaties en de NTS zich „dus" niet zouden storen aan kri tiek of waardering van het publiek, is beslist niet waar. U hebt dat zelf al lang kunnen merken aan verscheidene eert ter ere van de 40-jarige KLM. Het Residentieorkest speelt de Symphonic Fantastique van Berlioz. anavond TELEVISIE VOOR VOLGENDE WEEK O In het NCRV-programma kunt u van B.15 tot 10 uur luisteren naar opnamen van het huldigingsconcert ter ere van Oskar Back by zijn 80ste verjaardag in juni jl. Vier van zijn leerlingen zijn so list bij het Concertgebouworkest dat o.l.v. Ferdinand Leitner werken van Bach, Badings en Brahms speelt. Om 10 geestelijke liederen o.l.v. Kees Deenik, jubileumprogramma. Met de VARA kunt u o In de week van 11 t.m. 17 oktober a kunt u (wijzigingen voorbehouden!) de volgende televisieprogramma' wachten. Zondag: 8 uur VARA met o.m. actuali- muzikale^tripTangs" de Yijn maken' Öm teiten, een film over Wenen en „Ar- 8 45 begint dan het hoorspel „Bliksem tistencafé met Jeanne Roos als ujt heldere hemel" door Michael Al- gastvrouw. Om 10 uur: sport uitzending maz. Daarna> om g.58 uur voert het van KRO, AVRO, VARA en VPRO. strijkorkest Benedetto Marcello, tezamen Dinsdag: 8 uur NTS met journaal, weer- met soiisten, het concert voor drie cla- bericht en films. vecimbels en orkest in C van Bach uit. Woensdag: 5 uur KRO-kmderhalfuur, 7.30 uur jeugdjournaal. Om 8 uur NTS-journaal, daarna KRO met film- en toneelrubriek, de film „Ogen en kunstlicht", een nieuwe .<l«v.rta, van «piloot m'et Ut BBC*»? Tips uit het buitenland Donderdag met Vademecum en het televisiespel „Bomen sterven staande" van de Spaanse schrijver Alejandro Ca- Vrydag: 8 uur weekjournaal, 8.30 VPRO met gesprek aan de schrijftafel, een filmportret van dr. Adenauer en, in samenwerking met de KRO, een medische uitzending over de behan deling van geestelijk achtergebleven kinderen. Zaterdag: 5 uur VARA-kinderuitzendiixg 8 uur NTS-journaal en weerover zicht, daarna VARA met de quiz ■nttg irnn aymiuiiieumeai mek nei. de NTS-jnurns.l KRO ,olisten aIlen ond„ leiding Pii p p ie stip Ansermet. U hoort de Jupiter-symfonie van Mozart en een Kerstkantate van Ho- negger. 9 Het luisterspel, dat Brussel Vlaams op 324 m. om 8 uur uitzendt is getiteld „Medeiyden" en geschreven door Ed ward Hyams. Programma voor morgen DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 „Je r 7 45 Morgei 8 15 Gram nee'' en „Pu- g 40 school amusements- Morgendier Gewijde erwegdng 8 00 Nws 35 OV d vrouw 9 35 Waterst adio. NCRV: io 00 Gram 10.30 (Van een onzer verslaggeefsters) CJET RESULTAAT van een gedegen en diepgaand onderzoek is sinds gisteren in bet. Rotterdams Bouw centrum te zien: het voorbeeld van een woning, zoals een alleenstaande man of vrouw die zou kunnen bewo nen. „Huis voor een", heet dit woning type, dat ontwikkeld is in opdracht van het ministerie van volkshuisves ting en bouwnijverheid. De directeur- generaal van dit ministerie, ir. H. M. Buskens, verrichtte de officiële opening. Ir. Buskens juichte het toe, dat in de huidige maatschappij het probleem van verwaarloosde personen of groepen, vaak fors aangepakt wordt. Zo is het ook met het woningprobleem van de alleenstaan den. Hij waarschuwde evenwel tegen die radicale aanpak van het vraagstuk, waardoor alleenstaanden in perfecte hui zen kunnen komen te wonen, maar waar door zij tevens min of meer buiten de maatschappü komen te staan. Een gezonde spreiding in de wijken en in de woonblokken wilde ir. Buskens' bevorderen. Hij wees er daarbij ook op, dat in 1954 juist voor de kleine woning ten behoeve van de alleenstaanden, de premieregeling is gewijzigd. Sinds augus tus van het vorig jaar kan ook voor de kleine woning rijkssteun verkregen worden, indien althans deze woningen opgenomen zijn in complexen van nor male gezinswoningen. Twee woningen voor alleenstaanden gelden dan voor een normale gezins woning. Mejuffrouw A. H. B. van der Ent, voorzitster van de landelyke woongelegenheid alleenstaande gaf een uitvoerig overzicht van de be sprekingen, die gevoerd moesten worden voordat in juli 1957 een rekest aan de minister kon worden aangeboden, waarin aandacht werd gevraagd voor het wo ningprobleem van de mannen en vrou wen vanaf de 30-jarige leeftijd. De woning (een uitvoerige beschrij ving ervan zullen wij t.z.t. in ons Zon dagsblad publiceren) is bedoeld als huur woning. Men heeft berekend, dat de huurwaarde (uitgaande van een complex van vijftien woningen in drie bouwlagen gevestigd in een grote stad in het westen van het land) voor woningwetbouw op f 59.75 en voor premiebouw op f 82.90 per maand zal komen. Schatkistpapier: Stand op 5-10 (28-9) in miljoenen guldens: Promessen 1025.7 (1025.7), biljetten 2882.5 2882). 112 03 Lichte muz 12.25 V d boeren 12.35 iLand- en tuinbouwmeded 12 38 Lichte muz 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonne wijzer 13.20 Pianospel 13.40 Lachte muz. NCRV: 14.00 Promenade ork en koor 14 45 Gevar muz 15 15 Ork cornc 16 00 Bijbel lezing 16 20 Gram 17 00 Het verdwenen .familiewapen, hoorspel 17.30 Gram 17 40 ;Beursber 1,7.45 Gram 18 15 Sport rub riek 18.30 Muz caus 1850 ;Sociaal perspectief, caus 19 00 Nws en weerber 19.10 Op de man af, caue 19.15 ;Gram 19 30 Radiokrant 19.50 AR pol caus ,20 00 Gevar progr 21.45 Gram'ai comm Engelse verkiezingen 22 00 Perio<Meken-pa- Hilvere 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7 50 Meditatie. AVRO: 8 00 Nws 8 15 Gram 9 00 Gym 9.10 De groenteman 9 15 Gram 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 10 50 V d kleuters 11.00 Tussen de wal en het schip, '115 Gram 1145 Opper-Volta, land zonder uitzicht. tuinbouwmeded 12.33 Lichte i 00 Nws 13 15 Meded 12.50 Gra 13 55 Beursber 1 00 Piano-trio 14 elf. caus 14.50 Gram 15 05 Paul Vlaande- en en het Conrad-Mysterie. hoorspel 15 45 Jlt-mezzo en piano 16.15 Voordracht 16 35 letropole ork 17 00 V d jeugd 17 30 Jazz- zingsbrief t Lonc i 19 0* kleuters 19 05 Geve. Om ork 20.55 Oper. 22.10 Lichte muz 22 30 Nws '22 40 22.55 Sportact 23 05 Uit de wereld van het amusement, caus 23 48 Een laatste Milk OP de Britse pariementsverkiezdngen caus 23.58 Beursber van New York 23 55— 24 00 Nws. Televlsieprogr. NTS: 20 00 Journaal en weeroverz AVRO: 20.20 Act 20 30 Docu mentaire ölm 21 00—22 30 TV-spel. NTS: 22.30 Algemene verkiezingen in Groot-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7