i Boek en film over Proces van Neurenberg NOG MINDER MILITAIREN MET HELM NAAR HUIS? Wadden kunnen meer toeristen bergen Vroeger 23 wadden Organon-Oss opende nieuw com pie x Toekomst voor schepen met kernenergie WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 Droogte De ongerustheid over de gevolgei de droogte voor de landbouw en veeteelt zal hebben neemt snel toe. De alarr ten zijn niet meer van de lucht. Wij weten dat een minister een heel druk bestaan heeft. De achturige werkdag voor deze functionarissen nog niet ui gevonden. Desondanks betreuren wij hi dat de minister van landbouw, doe Drentse en Overijsselse boeren uitgen. digd om zelf. eens te komen kijk ei heeft geantwoord, dat hij daaraan nit kan beginnen, omdat op zovele plaatse de boeren last hebben van de droogti Wij zijn ervan overtuigd dat de boere in b.v. Limburg en Drente er volledig begrip voor zouden hebben gehad war neer de minister had gezegd: Overal ka' ik nu eenmaal niet komen, maar ik ga b.v. naar Overijssel en Voorne-Putten. Of naar welk ander gebied ook. Men l dan zulk een bezoek „vlagverti het tegenover alle betrokkenen het duide lijke bewijs dat een bewindsman geïn teresseerd is. Wij bedoelen bepaald niet te zeggen dat de heer Marijnen niet geïnteresseerd zou zijn. Integendeel! Hij wijdt zijn volle aandacht aan de g. gen van de droogte en de maatreg die getroffen kunnen worden. Maar bliek contact" is zelfs voor een m ter met een zware portefeuile onvermijdelijk. Dat was hier het g< (Alg. Dagblad) SV GEB adopteert tehuis poliokinderen Het bestuur van SV GEB in Den Haag heeft besloten een tehuis voor polio- en spastische kinderen in Katwijk te adop teren. De bedoeling is de kinderen dit tehuis een St. Nicolaasfeest aan bieden. Hierbij zullen enkele artisten belangeloos medewerking verlenen. De actie in de vereniging verloopt Miss ILFORD 1959 is gekozen! Na lang wikken en wegen heeft de jury uit vele duizenden inge zonden foto's het aardige Delftse kapstertje Greetje Overkamp tot „Miss ILFORD 1959" gekozen. „Karakter en natuurlijke char me", was het eenparig oordeel. Uit de inzendingen bleek weer eens Overduidelijk, hoe iedereen met een ILFORD film fantastisch mooie opnamen kan maken. Groot is ook het succes van de nieuwe ILFORD camera's. Vele van de beste foto's zijn op genomen met de ILFORD Sportsman" of de „Sporti". Een ILFORD camera en een ILFORD film, de ideale combinatie om prijzen te winnen. OPMARS NAAR DE GALG OP ÉÉN DAG PRESENTEERDEN zich gisteren tijdens een persconferentie te Amsterdam aan het Nederlandse volk een boek en een film van de allerhoogste importantie; beide geheten: „Opmars naar de galg, het proces van Neurenberg". Het boek geschreven door de Duitse journalisten J. J. Heydecker en J. Leeb, en de film, samengesteld door Felix von Podmanitzky met commentaar van deze schrijvers in het Nederlands gesproken door Wim Povel, geven beide de gang zaken op het proces te Neurenberg weer. Vertellen van de achtergronden, van hoe-het-zo-gekomen is, tekenen de situatie van Duitsland in de oorlog en vlak na öe nederlaag en geven weer, hoe de 22 beklaagden zich individueel gedragen hebben tijdens het proces en bij het vernemen van hun vonnis. daar zijn hoge waarden in het geding. Boek en film raken beide aan de eeuwig heid. Hier waar de mens zich op het vreselijkste openbaart, wordt de vraag naar zijn eeuwige bestemming losge scheurd uit zijn bestaan. Daar moet men zich wel Genesis te binnen brengen: hel boek van de oorsprong van de mens, ge schapen naar Gods beeld en gelijkenis. De uitgever heeft dit begrepen, toen hij onder een foto van Aufseherinnen (van een concentratiekamp) Gen. 3 20 citeer de: „Eva, de moeder aller levenden Daarnaast raken boek en film ook de toekomst. Het is merkwaardigerwijze een der oorlogsmisdadigers zelf, die dit haarscherp weet te formuleren. Speer, de leider van Organisation Todt, drukt hel in zijn slotwoord zo uit: „De dictatuur van Hitler was de eerste, die zich van de techniek kon bedienen... Wij stonden Beide, film en boek, vormen een uiter mate goed gedocumenteerd en daarom onweerlegbaar requisitoir tegen Nazi- Duitsland. Zij bieden historische stof, historie, die het heel de mensheid nu nog dag en uur toeroept: „Zorg, dat dit nimmer zich herhaalt!' Daarom mag men hier waarlijk spreken l' een appèl aan ons allen. -Is men zojuist de film heeft gezien het boek heeft doorgebladerd, is n overvol van indrukken. Hoe zal n irdentelijk vertellen wat men gezien gelezen heeft? Wat is belangrijk; wat voorbijgaan? Deze oorlog totaal geweest, dat men niet kan spre- belangrijke ponenten; wel i: ;n verzadiging milje een culminatiepunt, bestialiteit: de ver- i Joden. De film beelden hiervan gegeven, dé nuchtere gegevens hiervan neergelegd in het boek, V 'n hun vreselijkheid zo vernietigend, dat zij onuitwisbaar in het geheugen lijven gegrifd. De film is samengesteld uit historische pnamen: journaalgedeelten, geheim ar chief-materiaal eerst onlangs vrijgege- unieke particuliere filmopnamen uit Hitiers naaste omgeving, opnamen het proces zelf, de laatste woorden •nkele ter dood veroordeelden en slotte het laatste beeld (waarmee ook de film begon): het beklimmen van het schavot door een der veroordeelden. „Feiten, feiten, feiten, daaraan ontleent deze film haar grote waarde en haar historische en documentaire betekenis," aldus deelt de importeur van dezp film, Gofilex te Driebergen, naar waarheid Het boek, dat thans in Nederlandse vertaling vafi mr. F. B. Bakels bij Schel- tema en Holkema te Amsterdam ver scheen, heeft een omvang van liefst 558 dichtbedrukte pagina's, heeft 67 afbeel dingen, en is ingeleid door mr. A. M. i van Tuyll van Serooskerken, die destijds de Nederlandse regering bij het Int. Militair Tribunaal te Neurenberg vertegenwoordigde. Deze inleider heeft het boek ook op sommige punten, die met name voor ons land van bijzondere betekenis waren, uitgebreid. Wat de film slechts flitsend biedt, geeft het boek zelf op een gedegen, welverantwoorde wijze. Dit boek drukt ons met de neus op de beelden, die de film zo indrukwekkend Tgeeft. Het is een bij al zijn objecLi- viteit tevens hartstochtelijk geschreven boek. Er i Symbiose tussen boek en film een innige wisselwerking, zoals maar zelden voor komt. Wie de film heeft gezien, zal on getwijfeld willen nalezen, wat het boek geeft cn omgekeerd: wie het boek leest, zal het door de film gR- illustreerd willen zien.Beide vullen elkander aan om beter te leren verstaan, welke hoge waarden hier aan de orde pas aan het begin der ontwikkeling. Elke staat ter wereld verkeert thans in gevaar door de techniek te worden ge terroriseerd. een nieuwe grote oorlog zal eindigen met de vernietiging der menselijke cultuur en beschaving Dertien jaar is het geleden, dat het Neurenberger proces gehouden werd. Wat is de wereld in dertien jaar be nauwend klein geworden. Speers zeggingen zijn uitgekomen; wellicht nog effectiever, dan hij zich toen indacht. De dictatuur in de toekomst beschikt over een techniek zo satanisch perfect, dat hij alles-vernietigend is. Deze oorlog is voor de schuldigen nog - geëindigd met een „Opmars naar de galg"; de komende loopt uit op een Opmars naar de onder gang. Dan zal er zelfs geen Neurenber ger proces meer zijn, doodeenvoudig bij gebrek aan overlevenden. Dit leren ons boek en film overduidelijk. Zal de mens heid deze wekroep verstaan? Op het proces te Neurenberg: op de eerste rij v-l.n.r. Göring, Hess, Von Ribbentrop en Keitel; op de tweede rij: Baldur von Schirach e'n Sauckel. Een van de beelden uit de film „Opmars naar de gala". Generale staf wil bezuinigen (Van onze parlementsredactie) Kan het aantal uitrustingsstukken dat in militairen bij het verlaten vai dienst mee naar huis wordt gegeven zienlijk worden verminderd? Om deze i'raag te beantwoorden stelt de generale ;taf op het ogenblik een diepgaand onder zoek in. Het oogmerk van dit onderzoek Zonder karakterverlies Schiermonnikoog, worden jaarlijks door meer dan een kwart miljoen bad gasten bezocht. Hoeveel gasten de Waddeneilanden kunnen herbergen zonder het huidige karakter, de rust. 110) Op slechts 15 km afstand dat dit van de Nederlandse kust ligt het tot Oo: Duitsland behorende eiland E dat een oppervlakte heeft va veer 36 vierkante km. Vroeger moet dit eiland veel groter zijn geweest en Kretschmar vertelt (Hist, geogr. v. Mittcleuropa) dat het eiland in de middeleeuwen niet alleen Borkum omvatte, maar tevens de eilanden Juist, Bant, Buise en Norderney. In de tijd van de Romeinen werd Bur- cana als het grootste waddeneiland genoemd, zodat men Burcaua met er nog nie Borkum is gaan identificeren. Zo oog heeft eenvoudig is het overigens niet met staan die namen uit de oudheid, Romeinse soldaten noemdei na heel andei Boneneiland, enkomst vertoonde met de gewone boon en die daar in het wild groeide. In ver band met die naam Fabaria werden de waddeneilanden ook wel de Fabariae in- ïrug te vinden is in •toe Ameland vroe ger heeft behoord. Austeravia stond onge- in de Romeinse tijd bekend als een vindplaats van barnsteen en het is inderdaad juist dat op dit eiland (zowel als op Terschelling) wel eens barnsteen is aangetroffen, maar de werkelijke vindplaatsen liggen toch veel meer naar het oosten. Het derde eiland van betekenis was Actania, waarvoor men Ter schelling aanziet. Maar dan zyn we er nog niet, want ook Schiermonnik- n de Romeinse tyd be- .1 destyds zelfs, wel gro- ijn geweest dan thans. Momen teel liggen tal van zandplaten tussen nl. Fabaria, ofwel Schiermonnikoog en Rottum, zoals plant die Boschplaat, Heffezand, Koornzand e.d. Zelfs enige eeu- TOCH IS IIET ZO! geleden dit nog eilandjes, want van Heffezand ncld, dat wat talen met Boneneilandcn. Wie zich van vercler nog wat in de uitlatingen van zand oude schrijvers verdiept, zal gelyk ééns Byvanck, en dat is goed gezel- wees schap tot de conclusie kunnen ko- van men, dat Borkum niet alleen door zegd, de inlanders Burcana werd genoemd kens en bij de Romeinen Fabaria heette daar iu 1503 scha pen zyn verdronken, Koornzand werd in 1589 nog bewoond en het eiland Bosch ging in het begin verloren. Kooi de 17de cn Bosch moeten bovendien aan eikaar verbonden zijn ge- t. Ditzelfde kan trouwens ook Texel en Vlieland worden gc- waarvan de deling zich, biy- uens een brief uit 1314, heeft voltrok ken door het ontstaan yan het Eiei dat het by de oude klassieke landse gat. Op goede gronden kan .chrüvers ook nog bekend stond on- zelfs worden verondersteld, dat deze Ier de namen Abalus, Baunonia en twee eilanden in de Romeinse tyd Basilia. nog met het vasteland van Noord- nog een belangryk Holland verbonden waren. Laten we echter liever eens zien, welke namen de Kelten ons hebben nagelaten. eiland, dat de Romeinse teravia droeg, maar ook als Glae- saria bekend staat. Sommigen me nen, dat Austeravia m«t Ameland geïdentificeerd kan worden en Daarover i volgende keer. ruimte, het natuurschoon en de vrij heid van bewegen, te verliezen wordt bepaald door de opnamecapaciteit van de natuur. Wordt deze „druk op de ruimte" te groot, dan zullen er ingrijpende maat regelen ter bescherming van de natuur moeten worden genomen. Dit is een v aai de conclusies die de studiecommissie Waddeneilanden heeft gepubliceerd :n een uitvoerig rapport dat din opdracht van de Friese V.V.V. werd samengesteld en dat va-n-middag is aangeboden aan de commissarissen der Koningin iu Fries land en Noordholland. Volgens het rapport zullen Vlieland en Schiermonnikoog zonder gevaar voor karakterverlies nog tenmiinste twintig procent gasten meer kunnen opnemen, Ameland nog vijentwintig procent, Ter schelling veertig en Texel honderd pro cent meer. Dat houdt in dat het aantal slaapplaatsen inclusief die op de k; is tot een doelmatiger gebruik van de persoonlijke standaarduitrusting te ko men. Het gaat in het bijzonder om de helmen, maar ook om rugzakken, patroon tassen, pioniersschoppen en dergelijke. Thans geldt een regeling waardoor mi litairen die zonder oorlogsbestemming de militaire dienst verlaten, in feite al leen uniformkleding mee naar huis krij gen. De generale staf wil nu nagaan in hoeverre dit stelsel ook kan worden toe gepast op afzwaaiende militiaren die wel een mobilisatiebestemming hebben. Het spreekt vanzelf dat hierbij niet al leen op de mogelijkheid van een financië le besparing wordt gelet. Uitgegaan wordt van de noodzaak om de mobilisa bele militairen in geval van oorlog of rlogsdreiging snel en goed onder de penen te krijgen. langende het besparingsonderzoek zul- ongeveer vierduizend militairen van de 31ste en de 32fte gevechtsgroep voor geen nieuwe helm krijgen. Het gaat om militairen die opdracht hebben gekregen hun helmen in te leveren, omdat in de legerplaats Mill verzuimd had iare hoofddeksels waarvan men be twijfelde of zij produktiefouten hadden, Militaire mutaties. Eervol ontheven van s functie van militair attaché bij de Ne- derlandse ambassade te Washington ko- :1 J. Rothuizen van de generale staf, is benoemd tot militair attaché te ihington luitenant-kolonel A. E. van Dishoeck, van do generale staf. het >rdeel nog den uitgebreid. ieder geval kan de TJITJALENGKA WORDT GEBORGEN Japanse bergers zijn gisteren begonnen met de berging van acht zeeschepen, die in de laatste taifoen Vera nabij Nagoya aan de grond zijn gelopen. Hierbij be vindt zich het 10.792 ton metende Neder landse schip Tjitjalengka. Men meent, dat de schepen binnen een of twee maan den vlot zullen komen. „Gebeurtenis van groot formaat" (Van een onzer redacteuren) TTET NIEUWE BEDRIJFSCOMPLEX voor het confectioneren van ge- neesmiddelen van de N.V. Organon te Oss werd dinsdag in gebruik gesteld en de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, die daarbij een toespraak hield, noemde de opening een gebeurtenis van uitzonderlijk formaat voor de gehele Nederlandse pharmaceutische industrie. nieuwe gebouw, zo zei hij, waa: alleen de modernste apparatuur opgesteld, doch tevens wordt gewerkt volgens de nieuwste en meest geperfec- eerde inzichten omtrenit kwaliteit en steriliteit, zegt iets over de stand van nationale farmaceutische industrie, die vooral na de tweede wereldoorlog een itormaohtóige ontwikkeling heeft door gemaakt. Van die onbwikkeling ziet buiten niet zoveel, althans haar wil afmeten bijvoorbeeld naar enor miteit van de fabrieksinstallaties of naar de groei van het aantal werknemers. een overzicht van de periode na 1945 toont aan, dat de kwalificatie storm- achtriig beslist niet is overdreven. VLUCHT ■n zijn verder betoog legde de minister de nadruk op, dat de research ook s land de farmaceutische industrie haar grote vlucht heeft gegeven. Groot 'ta die zin, dat van de produktie waarde van rond 200 miljoen de helft wordt geëxporteerd naar vrijwel alle lan den ter wereld. De export van geneesmiddelen ls in nauweiyks tien jaren drievoudigd en bedraagt op het ogen blik ruim de helft van die, welke de bollenstreek jaarlijks levert. Maar de ontwikkeling bljjkt ook uit een ander cUfer. Vóór de oorlog kwam 80 van de hier tc lande verbruikte geneesmiddelen uit het buitenland. liet is gedaald tot 25 a 30 'It. Wil men echter de stormachtige ontwikkeling afmeti naar het aantal werknemers, dat in deze bedryfstak werkzaam is, dan kan men moeiiyk van een spectaculair! ontwikkeling spreken. De 6000 werk nemers spelen op de Nederlandse ar beidsmarkt geen rol van betekenis. Wanneer men evenwel bedenkt, dat het percentage wetenschappelijke werkers dicht bij de 30 ligt, dan ds daarmee bijzonder belangwekkend aspect van c farmaceutische industrie in heit zoeklicht gekomen. CONFECTIONEREN Voordat de minister het woord werd verleend had prof. dr. M. Tausk, van de directie van de N.V. Or ganon uiteengezet wat icn de farmaceu tische industrie onder „confectioneren'" wordt verstaan. In het kort gezegd is da- het verwerken van „geneeskrachtige' (•therapeutisch werkzame) stoffen tot pre paraten, die geheel voor het gebruik ge reed en verpakt zijn. „Maar deze simpele omschrijving duidt echter een zeer groot gebied aan waarbinnen chemisch, fysisch microbiologisch onderzoek, werktuig bouw en ontwikkeling van instrumenten, .rbeidsmetingen en arbeidsanalyse, werk organisatie en ten slotte sociale en psy chologische activiteiten een ruim veld vinden." lIs men de ontwikkeling van de ge- :skunde in de laatste 35 jaar overziet, aldus prof. Tausk, en men vergelijkt de werkelijke armoede van toen met de weelde van nu, een weelde ten aanzien de therapeutische mogeiykheden, die De baas is even weg mijnheer! Ja, mijnheer, hij is naar postkantoor om te sparen HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK I'^"*1 U. tntet e». titA fat*. de arts heeft om te helpen, dan behoeft er geen twyfel over te bestaan, dat deze vooruitgang is te danken aan de farma ceutische industrie. Naar welk genees middel men ook grijpt, het is altyd een geneesmiddel dat, zo niet geheel door de farmaceutische industrie is gevonden, dai) toch door haar in die mate is ontwikkeld dat het er zonder haar niet zou zyn. CHEQUE De belangstelling voor de opening van het confectioneringscomplex was groot. Onder de aanwezigen waren de commis saris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. J. Kortmann, de bur gemeester van Oss en tal van departe mentale autoriteiten. Zij werden "allen welkom geheten door dr. S. van Zwanen berg, voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. Koninklijke Zwaneniberg- Organon. De opening gesohiedde zonder een en kele plechtigheid. Er werd geen lint door- geknapt en er werd geen handel overge haald. Na de toespraken in de aula van de N.V. Organon werd het gezelschap in de gelegenheid gesteld het nieuwe com plex te bezichtigen. Alvorens daarmee echter een begin werd gemaakt, overhan digde dr. Van Zwanenberg minister Van Rooy een geschenk, nl. een chèque van 50.000,bestamd voor de Nederlandse Asthmas-biohting. Dit bedrag, aldus dr. Van Zwanenberg, dient te worden aan gewend voor het bevorderen van het wetenschappelijk onderzoek. GEBOUW Het nieuwe gebouw, dat geheel uit glas is opgetrokken het geveloppervlak van 3.800 m2 bevat ongeveer 3.000 m2 glas is gelegen vlak achter het station Oss, zo dat iedereen, die per trein het schone Brabantse land binnenrijdt er, zoals de minister zei, een glimp van zal mee nemen. De eisen, die aan de bouw werden gesteld, vloeiden voort uit de z.g. routing van het arbeidsproces en uit de voorzor gen,, die voor bepaalde preparaten moeten worden genomen. Dit houdt bijv. in de mogelijkheid om de temperatuur en het vochtgehalte van de lucht te regelen en het kieimgehaite daarvan tot een mini mum terug te brengen enz. Architecten waren de heren Drexhage en Sterken- burg uit Rotterdam. De totale inhoud is 36.000 m3. Het vloer oppervlak bedraagt 8.000 m2, maar kan door verlenging van de bestaande vleu gels worden uitgebreid tot 11.000 m2 en door bijibouwing waarvoor nu reeds plannen zyn gemaakt wprden vergroot met 15.000 m2 tot een totaal van 26.000 m2. A. R. de Ivwaadsteniet begraven Zeer velen hebben gistermiddag op de begraafplaats Oud-Kralingen te Rotter- dam het stoffelijk overschot van de heer A. R. de Kwaadsteniet, die vorige week donderdag na een korte ziekte overleed, op de tocht naar de groeve begeleid. Zeer velen met wie de heer De Kwaadsteniet tijdens zijn leven in contact heeft gestaan door de functies, die hij heeft bekleed lid van de Rotterdamse gemeenteraad, oud-lid van Provinciale Staten van Zuid- Holland, vooraanstaand medewerker van het Anti-Revolutionaire Partij-apparaat, journalist en deskundige op het terrein In de aula op de begraafplaats schetste de oudste zoon van de overledene, mr. W. de Kwaadsteniet. het beeld van zijn vader: „Hij maakte de indruk een stug mens te zijn. Achter die stugheid verborg hij echter een diepe bewogenheid. Zijn leven was dienenGod en de naaste en van die naasten in de eerste plaats zijn Burgemeester Van Walsum tekende de heer De Kwaadsteniet als raadslid. Namens hoofdredactie en directie van. het dagblad Trouw, waaraan de heer De Kwaadsteniet als chef-redacteur van de Rotterdamse edities was verbonden, sprak dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. De heer J. Wilschut sprak namens A.R.-partij en A.R-raadsfractie. Tenslotte voerde nog ds. A. Brouwer het woord. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. minister A. C W. Beerman, het vrij wel voltallige college van B. en W. van Rotterdam, gemeente-secretaris Hasper, oud-wethouders Hogeweg en Van den Brule. en vele raadsleden. Voorts het lid van Gedeputeerde Staten mr. T. A. van Dijken, de directeur van Trouw, de heer H. de Ruig en de directeur van de Rijks voorlichtingsdienst dr. G. J. Lammers. In de landbouw te veel werkloosheid In september is de werkloosheid in de landbouw veel minder sterk verminderd dan andere j-aren, hetgeen tot gevolg heeft, dat het voor het normale seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreer de arbeidsreserve ongunstig werd beïn vloed en een stijging te zien gaf van 4000 Ondanks dat in de 9uiker- en conser- venfabrieken de sedzoenswerkgelegen- heid is begonnen of voortduurt, is de irkge tegenheid in de landbouw min- r toegenomen dan vorige jaren. Hoe- >1 de landbouw ook minder grondwer- cs aantrok dan anders, daalde het aan- werkloze bouwvakarbeiders met Lm vijfhonderd, waaruit blijkt, dat de bouwcapaciteit over het algemeen iets In de metaalsector is er bedrijvigheid sprake. Het jn tal irklo: ge daald, zoals gemeld, van 41.200 tot 39.000 Bedrijfschap eieren is tegen weekstempeling Het bedrijfschap voor de groothandel in eieren heeft zich op een gisteren in Utrecht gehouden vergadering uitgespro ken tegen het plaatsen van weekstempels >p voor Duitsland bestemde eieren, zo- ils door de Bund Deutscher Eierimpor- ore aan de minister van landbouw is 'erzocht. Het bedrijfschap wijst er op, lat grote partijen eieren het gevaar open aan het eind van iedere week ils oud te worden beschouwd, aangezien de volgende week een nieuw stempel geldt. Bovendien voert het bedrijfschap dat een andere Duitse importeurs- vereniging, het Bundesverband Deüt- icher Eierimportore, het, het niet eens s met het verzoek van zijn zusterorgani- De minister van landbouw heeft me degedeeld, dat een onderzoek zal worden gesteld naar de voor- en nadelen van ;n verplichte of facultatieve weekstem- Nieuwe staatssecretaris verwacht De nieuwbenoemde staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer E. G. Stijkel, heeft gisteren in Brussel medegedeeld, dat de internationale 'oersvraagstukken in de ruimste van het woord het terrein zijn werkzaamheden in zijn nie functie zal zijn. „Het Nederlandse transportwezen ligt moeilijk in het Europese verkeersbestel", zei de heei Stijkel, die daarbij wees op de met de Europese gemeenschap voor kolen en staal bestaande problemen. „Hier liggen voor Nederland grote belangen de huidige regering heeft daarvoor grote aandacht. Dat heeft o.m. leid tot het instellen van de nieuwe functie van staatssecretaris op het ministerie van verkeer en waterstaat." De staatssecretaris zelde In ant woord op de vraag, of hy in zijn nieuwe functie zyn ervaringen met de ontwikkeling van de kernenergie nog ten nutte zal kunnen maken, dat hy zeker een belangrijke ontwikke ling van deze energiebron verwacht op het gebied van de scheepvaart. „Ik heb altyd grote belangstelling ge had mtwikkeling van de aan- ichepen met kernenergie. Naar mijn mening liggen juist hier voor de Nederlandse industrie aanzienlijke mogelijkheden. Voor de bouw van grote elektrische centrales die door kern energie worden gedreven, ontbreekt in Nederland een voldoend industrieel uit gangspunt. Voor de scheepsindustrie ligt dit echter anders. De bestaande uitrus ting biedt hier wel degelijk een uitgangs punt om iets tot stand te brengen. Ik wijs voort-s op de' noodzaak de inrich ting van de havens aan te passen aan het nucleaire tijdperk in de scheep. Niet toegelaten in Nieuw-Guinea De commissie voor de verzoekschrif ten ufiit de Tweede Kamer heeft een rekest behandeld van mr. L. R. A. van Beem te 's-Gravenhage, om alsnog tij delijke toelating te verkrygen in Ne derlands Nieuw-Guinea, of de reden te vernemen, waarom zijn verzoek om toe lating werd afgewezen. De commissie heeft vertrouwelijke in lichtingen ontvangen van oud-minis ter van zaken overzee, mr. G. Ph. Hel ders en de minister a.L, drs. H. A. Kort hals. Het is de commissie niet gebleken, dat de beslissing ten aanzien van mr. Van Beem, overeenkomstig het geldende toelatingsbesluit genomen, onjuist zou zijn geweest. commissie heeft evenwel overwo gen, dat in beginsel alle Nederlanders toegang moeten hebben tot alle gebie den in het Koninkrijk en stelt de Tweede Kamer voor, de regering uit de nodigen wijzigng van het toeiatingsbesluit te bevorderen, waarbij de toelating van Nederlander niet zal worden ge weigerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5