Behendige automobilisten maten hun krachten Moedige hoogleraarsvrouw op wiebelende planken nieuwe leidsche courant maandag 5 oktober 1959 Sport op het Levendaal Wat zijn nu tien seconden TTET WAS een drukte van belang, daar op het Levendaal. De enige sport, die in het raam van de 3-oktobei> viering op het programma stond, was een behendigheids wedstrijd voor automobilisten. Er waren een zware klasse en een kleine klasse, zodat er in aard en soort nogal verschil in wagens was. Van de meest moderne tot een oude-klassewagen en niet te vergeten het D.K.W.-tje 1938 met zijn zinken dak. Wij gaan U natuurlijk niet vermoeien met van alle 79 deelnemers de goede en slechte prestaties te noemen; wij hebben wel alle hindernissen van de start tot de finish doorgenomen. Daar^ was allereerst de start. Deze bood kelijk werd beoordeeld. De garageproef 3 allereerst de start. Deze bood veel moeilijkheden. Immers, iedere automobilist stapt dagelijks in zijn auto en rijdt weg. Maar dan kwam de wip. Daar zijn heel wat strafpunten op gelopen. De wip moet in evenwicht staan en dat 10 seconden lang! U zult zeggen: wat zijn nu 10 sec.? Vraag het maar eens aan één der deelnemers! No. 66 wilde het in één ruk doen en vloog er aan de andere kant weer net zo snel af als hij erop gereden was. Ook een manier! Dan het stoppen voor de lat. De limiet was hier 10 cm. Nu, het varieerde van 2 tot 50 cm; dus hier werd ook wel het een en ander aan strafpunten vergaard. De rijproef met één hand leverde voor e deelnemers geen moeilijkhedi be- op, zodat deze hindernis als vrij gemak- ger dan nodig lijkste, maar toch struikelden hier nog wel enige deelne mers, die het te licht opvatten en er zo wel eventjes in zouden snorren. Grappia was het moment, toen één der deelne mers, vlak in 't begin, de hele garage- proef vergat en in volle vaart op de op gestelde pillons afreed. Deze pillons verden ook de nodige moeilijkheden maar sommige deelnemers reden er tussendoor of er heel geen pillons st den opgesteld. Hulde aan hen, want v de kijkers was het zeer attractief te z hoe deze wagens er doorheen flitsten. De finish leverde bepaald geen nu lijkheden op. Alleen het uitstappen dichtslaan duurden Hie ;rd de deel- Wanneer men de zestigjarige leeftijd heeft bereikt past toch wel een bezadigd optreden en schuwt men luidruchtig gezelschap, zoals op praalwagens nog wel eens bijeen pleegt te komen. Een eenzame heerser, keizer Maximiliaan I. Dat was de groet van de meisjes van JAHN aan de 75-jarige bronzen Van der Werff en de vertegenwoordigers van gemeentebestuur en Drie-October-vereeni- ging die aan zijn voet stonden. Zij vormden een minuscuul deel van een taptoe die voor wat de lengte betreft, zijn weerga niet had. De trouwe molen De Valk, die 's avonds oranje beschenen was, is altijd het centrum van het snoepparadijs, waar zo gauw het kan jong-Leiden naar toe stroomt. Marian en Anneke van der Horst knijpen de oogjes dicht bij die sponzige zoetigheid. nemer een aardige attentie overhandigd in de vorm van een kleedje en een doos je met toiletartikelen. Menige deelnemer kon hier zijn eindtijd al vernemen. Het varieerde van „Het valt me nog mee" tot „Veel te lang over gedaan" Wipt- wprH bepaald, of I. 30 sec. r de gestelde limiei s gegaan. Al met al i met veel spannen- Prijsuitreikiiig i 59 strafp., 1.58, en 63 strafp.. 1.57, strafp., 2.10, 11 de 1.40, 12 de hei Na afloop werd na veel gereken de uit slag in de bovenzaal van „In den Vergul den Turk" bekendgemaakt, waar tevens de prijsuitreiking plaats had. Ir. H. E. Kruyt heette alle deelnemers weikon dankte hen voor hun medewerking prestaties. In zijn dankwoord betrok hij de medewerkers goede organisatie. Kleine klasse: 1 de heer Slotboom 1 strafp. 2 min. 05 sec., 2 de heer Waayer 3 strafp. 2.10, 3 de heer Bakels 17 strafp. 1.59, 4 de heer C. v. Leeuwen 18 strafp. 1.59, 5 de heer Verberg 10 strafp. 1.38. 6 mevr. v. Doorn-Jonkers plus extra prijs voor beste dame, 20 strafp.. 7 de hi v. Dijk 25 strafp., 2.04. 8 de heer M. Ho- gendoorn 25 strafp., 2.04, 9 de heei Kastelein 26 strafp., 2.04, 10 de heer Eynden 30 strafp., 1.58, 11 de heer Gal- jaard 35 strafp.. 2.06, 12 W. Berge: strafp., 2.13, 13 de heer F. v. Oosten 43 strafp., 2.55, 14 de heer C strafp., 1.53. Zware klasse: 1 de heer E. de Winkel strafp. 1 min. 41 sec., 2 de heer N. Rei- :voort 22 strafp., 1.34, 3 de heer Bervoets 33 strafp., 2.22, 4 de heer J. A. Brouw itrafp., 2.23, 5 de heer J. v. Leeuw strafp., 1.23, 6 de heer v. d. Berg 47 fp., 2.19, 7 de heer Staal 55 8 de heer Warem 9 de heer P. v. Leeuw 10 de heer Schmidt 65 heer Kloots 66 strafp. Bergers 75 strafp., 2.20, 13 de heer Boere ifp., 2.29, 14 de heer Stuifzand strafp., 1.05. 1ste prijzen waren 2 verzilverde bekers, beschikbaar gesteld door de Di October-vereeniging en de Caltex, Andere prijzen werden door diverse bedrijven en llingen geschonken. Geveilde percelen n overstaan van notaris N- W- Holt- kamp te Lelden: herenhuis met tuin Morsweg 44, in bod. 14 200, koper A. Mol te Leiderdorp, q.q. oor f 16.200; pakhuis met afz. bovenwoning Leeuwen hoekstraat 1/la. in bod f 5000, koper J W. Goddijn te Leiden, q.q. voor f 5000; pakhuis met afz. bovenwoning Narm- straat 19, hoek Kruisstraat 30a. in bod f 8.800, koper C- J. L. Coster te Wassenaar, c.s. voor f 8 800; pakhuis enz. bussen Kruisstraat 30 én 30a, in bod f 7.500, koper C. J. L Coster te Wassenaar, c.s. voor f 7.500; woonhuis Kruisstraat 30, in bod f 1.550, koper L. H. van Tongeren te Leiden, q.q. voor f 1.550; winkelruimte met bovenwoning Narm- straat 15, in bod f 5.200, koper J- Marks te Leiden q.q. voor f 5.400; de woonhuizen met afz bovenwonin gen Pasteurstraat 46/46a, 48/48a en 50/50a resp. in bod f 6.200, f j.600 en f 6-000, zijn uit de hand verkocht- De Voleudamse vrouwen hebben za terdag vast een makkie gehad, want er waren zoveel Volendamse man nen in Leiden voor het verkopen van paling en muziek, dat het IJsselmeer- dorpje vast wel een uitgestorven aan blik zal hebben gegeven. Als ze ten minste daar vandaan komen. Een nurks echter die over hun origine zou gaan debatteren. Deze lieden weten de boel wèl te vermaken. En ivie ver langt op 3 oktober iéts anders? Lachfestijn met Johan Kaart Vrolijke Nachtdienst wuifde alle zorgen weg WIE 3-OKTOBER viert, loopt niet met een lang-ernstig gezicht rond. Als er feest is, moet er worden gelachen. Wie kan er dan heter de mensen 's avonds in de Schouwburg bezighouden dan Johan Kaart en de zijnen. Hij doet dat nu al enige jaren en met groot succes. Het is het do'el van het gezelschap- Kaart, de mensen alle zorgen te doen vergeten, hen te laten lachen. Daarin is men ook met Nachtdienst van Max Neal en Max Ferner volledig geslaagd. olslagen onmogelijk de inhoud mogelijk di van het dwaze verhaal, dat door de ma nier van spelen de reinste kolder werd na te vertellen. Het is de jacht op eer rokkostuum. Weer een ander jaagt ach ter een briljanten speld aan. Ieder heeft zijn eigen zorgen en ergens heeft men weer een trefpunt. Dat is in een hotel kamer, waar door de grenzloze suffig- aantreft. Hetzij in bed of in een aan- heid van de eigenaar iedereen iedereen grenzende badkamer. ït alleen de spelers Johan Kaart en Joh. Boskamp, maar ook Tilly Perm- Bouwmeester en Ton van Otterloo, als ongelukkige Wolfgang Amadeus die zijn „negende" voltooid had, weten kunstig geraffineerd op de zaa' DE eChte PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. Vrolijk variété in stadsgehoorzaal oktoberavond doorgebracht in de Stads gehoorzaal, waar een variétéprogr werd uitgevoerd. Mooier dan Brigitte Bardot en leuker dan de televisie. Hand geklap. gejuich en gelach waren niet van de lucht, men was in de beste stemming, de artiesten hadden dankbare toeschou wers en toehoorders. Het programma werd in lofwaardig vlot tempo over het voetlicht gebracht. Dat moest ook wel want er was heel wat te doen en om half elf diende een ieder weer buiten te staan om op het Schuttersveld te kiunnen genieten van het kleurrijke vonkenspel, dat vuurwerk wordt genoemd. Roland Wagter sr. bracht de vaart met zich. Hij verzorgde een gezellige familie quiz, die enkele leuke vondsten bevatte. De opgaven waren niet moeilijk, soms wel grappig. Drie jongemannen bijvoorbeeld moesten met de handen op de rug in de kortst mogelijke tijd een taartje opeten, zij mochten raden naar het gewicht van de kleding van asistente Puck Hendriks sn drie meisjes werden naar voren ge- oepen voor het maken van een olifant, op papier en met houtskool wel te ver- Een hoogtepunt was het optreden van Willy Albert!- Met zijn klankvolle stem .ntische Italiaanse liederen zingend, hij een ieder voor zich in. Ton Cup. de goochelaar, liet de mensen verbaasd taan met ratelende wekkers uit een vil- en hoed, water uit een bont lapje en allerlei andere grapjasserij. Pop Charley ,'oerde een gesprek met zijn baas en de wee Coritas zongen en speelden popu- aire wijsjes- Voor opgewekte muziek lorgde Freddy Huls' showorkest- De bijeenkomst was geopend met een velkomstwoord van de heer H. de Wilde, lestuurslid van de Drie-October-Vereeni- ging. spelen, dat men er zeker op 3 oktober, zich alleen maar mee amuseert. Schande wie er dan kwaad van zegt. Men heeft zich laten meenemen door het vlotte spel van deze speelsters en spelers, die op het toneel zo goed de „volksziel we ten te bespelen." A. C. Bouw Niklas von Uljak, ban van Bosnië, paart Oosterse geheimzinnigheid aan een exotische aankleding. Het gulle plezier waarmee Leiden zaterdag zijn grote feest heeft gevierd, was vooral te danken aan die uitbundige, niet aflatende zonneschijn. „Het was wel warm, hoor", zei een deelnemer aan de optocht met iets van een klacht in zijn toon; de man had er dan ook uren op zitten, lopend in een der muziekkorpsen met een zware bas. Langs de kant werd het sommigen ook te heet. Primitieve middeltjes kunnen dan toch wel goed helpen, zoals deze vrouwen demonstreren. Haring en wittebrood als vanouds Spontane huldiging bij een 40-jarig uitdeeljubileum TJLA1VKE BRODEN en glimmend vette haringen zijn in de vroege 3-ok- toberochtend bij duizenden het Leidse Waaggebouw uitgegaan. Om precies te zijn: tienduizendachthonderd broden van vierhonderd gram en achttienduizendzevenhonderd haringen werden als historische feestgave in handen gesteld van tienduizenddriehonderdvierenvijftig Leidenaars. Het een gezellige, gemoedelijke bedoening. Buiten in het schuchtere zon netje defileerden en speelden de muzikantjes van jeugdorkest en drum band De Burcht en aan de ruwhouten schragen binnen prezen uitdeelsters en uitdelers met luider stem hun kostelijke waren aan. Hoogtepunten wa ren de huldiging van mevrouw Helena Wijling en een staaltje van moe dige balanceerkunst op wiebelende planken, ten beste gegeven door de echtgenote van de rector magnificus der Leidse universiteit, mevrouw B. Jonkers-Huygens, samen met burgemeester Van Kinschot. De rij was lang, vele groeperingen de burgerij waren vertegenwoordigd, de buit werd geborgen in dozen, slopen, emmers, zakken, mandjes, kranten, scha len en op borden. De tweelingen Van Paridon knabbelden voor de derde achtereenvolgende keer gretig wittebrood. De vierjarige Nolleke neke en de vijfjarige Gemma en Rita kijken al dagen van tevoren evenement uit. „Pappa, wanneer krijgen wittebrood en visjes en wanneer gaan kiekjes doen?" Het hun grote blauwe ogen zagen ze onvervaard in het rond, lachten tegen de fotografen en peuterden de harinkjes, die ze in plastic em mertjes met zich voerden. Onvervaard Toen kwam Leidens eerste burger om stuwd door hooggehoede notabelen. Lachend keek mevrouw Van Kinschot hoe haar man mevrouw Jonkers op de deinende stellage hielp en ijverig voor haar ging zoeken naar de allerlekkerste haring. De fotografen flitsten en mevr. Jonkers deed haar best. Onvervaard hief zij haar haring omhoog, het glibberige, druipende ding vlak boven haar mond houdend. Plotseling werd er gezongen: Lang zal zij leven. In een wijde kring sprongen de witgeschorte uitdeelsters om mevrouw Wijling heen, die haar veertigjarig uit deeljubileum bleek te vieren. Van de nissie kreeg zij bloemen en een knaap van een taart met erop gespoten: Veertig jaar haring. Haar collega's om hingen haar met een glinsterende ketting, werd gelachen en gejoeld. Het duurde wel even voordat de drukte zover was afgezakt, dat me vrouw Wijling aan iemand van de radio kon vertellen, wat zjj in die jaren allemaal heeft meegemaakt „Het is een echte familie-traditie Mün schoonmoeder heeft het gedaar van de eerste uitreiking af en toen zi naar Amerika ging ben ik als achten twintigjarige in 19X9 haar opgevolg ster geworden. Een gewichtig ogen blik was toen we een keer kon. Wil helmina in de Waag kregen, benau wend was de uitdeling in hongerwin ter 1944. Dat ging natuurlijk niet offi cieel, maar op 3 oktober kon ik het niet nalaten hutspot klaar te maken voor de Duitsers voor wie ik gedwon gen werkte. Dat heeft me twee dagen arrest gekost". De praeses collegii LSC, de heer H. J. Muller, richtte zich aan het eind ve uitreiking met een van warme dering getuigende toespraak tot de uit deelsters, een speciaal voor hen bereid elixer uitreikend ter verdrijving kwalijke lucht. Als beloning wenst Hiëronymus van Alphen citerend kusje of twee, hetgeen de dames hem welwillend toestonden, al bleef het dan ook bij handzoentjes. Herhaling Avonds is de uitreiking meege maakt door patiënten van het Haag se militaire hospitaal, die precies kon den horen, hoe het daar in de Waag is toegegaan. Een man van hun ra dio-omroep De muzikale Injectie had bandopnamen gemaakt, die via de huisradio van het hospitaal werden uitgezonden. Zo deelden ook de een beetje mee in het Leidse 3- oktoberfeest. Er zijn genoeg mensen die op 3 oktober in de volle zin van het woord WERKEN, Een woord aan hen mag, naar het ons voorkomt, in geen feestverslag ontbreken. Zij houden het feest, ondanks het feit dat elke Leidenaar op die dag beslist ANDERS is dan gewoonlijk, in de baan der redelijkheid. Tot de werkers behoort niet in de laatste plaats de politie. Zij is de hele dag in volle bezetting op de been. En een deel van het korps staat nog voor dag en dauw op ook teneinde om 7 uur de burgerij op het stadhuisbordes te kunnen wekken met gewijde klanken. Ook de Koninklijke Mari défilé voor burgerlijke en werd afgenomen, was var Rijen dik stond het! De r Dat zal de commandant vi van het contact tussen d Hmhhh zond representanten naar de militaire ilitaire autoriteiten. Bij het stadhuis, waar het défilé :en duizendkoppig publiek beslist geen sprake meer. rs is een onmisbaar element in de viering geworden, de koksschool Leiden, die streeft naar intensivering militaire nederzetting en de burgerij, deugd doen! Voor zoveel haringlustige B.B.-ers was een volle emmer wel nodig! „Wij staan als het moet altijd klaar, laten wij ons op 3 oktober nu eens LATEN bedienen", hebben ze gedacht. En de uitdeelsters deden het met zichtbaar genoegen. Sportliefhebbers trekken op 3 oktober altijd naar het Levendaal. Geen veld i dan goed genoeg. Nee, het is veel leuker, een belangrijke verkeersweg af te zet ten en voor heel iets anders te gebruiken. Dat geeft zo'n prettig gevoel van ongestoord feestvieren en van alles wat zich daarnevens afspeelt niets willen weten. Trouwens, het Levendaal blijkt steeds weer een uitgelezen plaats voor dergelijke activiteiten te zijn. Zaterdag waren het. geen paarden, maar auto mobielen die door de talrijke toeschouwers tot geestdrift werden aangevuurd-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7