Dankbaarheid voor veertig jaar KLM Chr. middenstandsbond verontrust: Ondeskundigen oordelen over belang van middenstander MeuIenbeJts werden niet verkeerd behandeld Chr. aannemers willen goedkope woningbouw Grachtenhuis favoriet hoven nieuwe flat? Djakarta treft de gemengd- Nederlandse bedrijven Honderd twintig aapjes op zee gestorven Nasser en Tito boos op Mao ?59pHEUWE LEIDSCHE COURANT (Van onze sociaal-economische redactie.) T\E SOCIAAL-ECONOMISCHE raad heeft vorige week een advies uitge- bracht over de eventuele invoering van een ploegenstelsel in de brood- bakkerij en de commissie adviezen vestigingsregelingen van de S.E.R. ad viseerde de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid de ver koop van diepvriesprodukten maar zoveel mogelijk vrij te laten. Deze twee besluiten, welke in het bijzonder voor de middenstand van groot belang [Zijn, hebben niet nagelaten in de kring van de Christelijke middenstands bond ontstemming te wekken. Van de zijde van het bestuur van de Chris- jtelijke middenstandsbond werd verontrusting uitgesproken over het her haaldelijk nemen van beslissingen en vaststellen van belangrijke adviezen op het terrein van de middenstand zonder dat de middenstand er eigenlijk aan te pas komt. lig geldt hier toch wel. dat men geschoold oet zijn om een moderne onderneming kunnen leiden De C.M.B. zou daarom diepvriesprodukten willen zien toege ezen aan de levensmiddelenbedrijven Grootbedrijf niet identiek met efficiënt bedrijf De commissie die het advies aan de staatssecretaris op de verkoop van diep vriesprodukten uitbracht, bestond uit tien Jeden, waarvan echter slechts drie ver tegenwoordigers van de middenstand Is peze commissie wel bevoegd om ovei pniddenstandsvragen te oordelen, bezit zij wel voldoende kennis van de praktische fcituatie, zo vroeg de heer H de Mooij yoorzitter van de C.M.B De C.M B is er op tegen, dat een arti kel, welk dan ook, volledig vrij wordt ge laten Iedereen kan in dit geval diepvries gaan verkopen, wanneer de staatssecre taris zich met het advies zou conformeren bit zou in een tijd van werkloosheid een [herhaling kunnen betekenen van de der- jtiger jaren De C.M.B. heeft begrip vooi de moderne expansie van het bedrijfs leven, maar hij acht dit een overspanning Ivan de vrijheidsgedachte Al zou er dan geen speciale kennis nodig zijn om dit bepaalde artikel te verkopen, zeer stel- begi Geref. synode tot *in 1960 uiteengegaan De zitting van de generale synode der Gereformeerde Kerken is vrijdag ge schorst tot begin 1960 Diverse vraagstukken zijn ter nadere bestudering naar deputaten of commissies terug verwezen, om pas in de voortgezette zittingen te worden afgehandeld. Wij noe men het rapport betreffende de stand van pet geestelijk leven in de geref. kerken i(,,verschralingsrapport") en het proble- jnencomplex, verband houdende met de groei van de randstad Holland. In een vorige zitting had de synode be sloten om de heer H. Hoekstra te Rotter dam te benoemen tot archivaris in vaste dienst van de geref. kerken Ingaande jl januari 1960. De heer Hoekstra beheerde pet archief reeds- Men zal omzien naar een mogelijkheid om het synodaal archief pen eigen huisvesting te verschaffen, zo mogelijk samen met het Algemeen Ker kelijk Bureau te Utrecht. De gereformeerde kerken in Zuid- Amerika, die als de classis Buenos Aires deel uitmaken van de geref. kerken in Nederland, streven naar zelfstandigheid jZij hebben daar feitelijk al toe besloten 'De losmaking van de geref. kerken wacht ■nog op een zelfstandigverklaring van de isynode in Nederland. De Zuidamerikaanse kerken willen drachten om te verenigen met de Neder landse protestantse kerk te Sao Paulo met de vrijgemaakte geref. kerk te Monte [Allegro. Men overwoog dat zulks mis- Ischien mogelijk was op basis van aanvaar ding der Heidelbergse Catechismus en dei Westminster Confessie als belijdenisge schriften. Er wordt echter in Brazilië er Argentinië niet gelijk gedacht over dezt aangelegenheid. De synode besloot een contactcommissie in te stellen die overleg moet plegen de kerken in Argentinië (van wie vooral de initiatieven uitgaan) over het vo< men om een zelfstandigverklaring bij de volgende generale synode in te dienen; de contactcommissie zou de kerken tevens adviezen kunnen geven- Clir. Geref. synode beëindigd Onbegrijpelijk De S.E.R. heeft in grote meerderheid geoordeeld, dat in de bakkerij wel een drieploegenstelsel kan worden ingevoerd •lijktijdig het verkoopuur voor vers broad vervroegd kan worden tot 9 uur Dit betekent uiteraard, dat de midden- idsbakker die niet tot ploegenstelsel overgaan, omdat zijn bedrijf daarvoor klein is, nooit gelijktijdig met het grootbedrijf vers brood in de winkel kan hebben Of hij zou nog vroeger dan vijf r moeten gaan beginnen met het werk de bakkerij, maar de grote meerder heid van de S E R heeft zich ook uitge iken tegen de vervroeging van de ktijd indien niet in ploegen gewerkt wordt Het midden- en kleinbedrijf wordt hier dus zonder meer voor een voldongen feit geplaatst, dat strikt genomen, de be- ïtaansonmogelijkheid voor de kleinere bakker inhoudt, tenzij hij clandestien toch vroegeT zou gaan werken. Want tn 't bakkersbedrijf is de patroon bonden aan de bepalingen van de arbeids vet Slechts een zeer kleine minderheid •an de SE.R vond een dergelijk advies ■ngehoord en stemde tegen De staatsse retaris krijgt echter een advies voorge legd, dat hem sterk aanraadt het kleine bakkersbedrijf het leven onmogelijk te maken. Welk voordeel Zoekend naar een oorzaak van deze hou ding, verklaarde de heer De Mooij, dat blijkbaar van de veronderstelling met efficient bedrijf Want het zal toch alleen het grootbedrijf zijn dat in drie ploegen zal gaan werken en dan zal men nog moeten bedenken, dat alleen een bak ker, die 600 baaltjes bloem per week ver bakt in staat zal zijn via het ploegenstel sel zijn kostprijs te drukken Dergelijke bakkers zijn er echter niet veel. Utrechi telt waarschijnlijk maar één bakkerij mei een dergelijke produktie. Wanneer nu de situatie zo was, dat bijv slechts 30% van de broodproduktie af komstig is van het midden- en kleinbe drijf, aldus de heer De Mooij, dan zou ik nog begrip kunnen hebben voor de houding van de S.E.R.-meerderheid. Maar het Nederlandse brood wordt voor 80% door het midden- en kleinbedrijf gebak ken, waarbij 40.000 personen werkzaam zijn. Het grootbedrijf zal eerst deze om vangrijke middenstand moeten wegcon curreren om de gunstige afzet te verkrij gen, welke de kosten van de broodproduk tie kan verlagen. Maar wanneer de con- currentie-verhouding met het ambachl wegvalt, is het de vraag, of het grootbe drijf dan ook inderdaad het publiek goedkoper zal bedienen. De heer De Mooij verklaarde nog nooit antwoord gekregen te hebben op de vraag, of er een bedrijfs tak te noemen is waar het grootbedrijf hel ambacht verdrongen heeft en waar de op den duur gunstiger is gewor r de c Mee met tijd lotbedrijf identiek is worden. Daarbij wees de heer De Mooij er nog op, dat ook de kleine bakker met zijn tijd is meegegaan Ook hij heeft moderne ma chines in gebruik, waardoor hij wat be treft kwaliteit en prijs van het brood kan wedijveren met het grootbedrijf Op één punt ligt hij alleen achter, dat is de mogelijkheid tot invoering van ploegen- arbeid en op dit punt heeft het groot bedrijf via de S.E.R het klein- en midden bedrijf aangegrepen Bovendien verdwij nen jaarlijks honderden kleine bakkers bedrijven, waartoe een speciaal sanerings fonds in het leven is geroepen Het is ook de christelijke middenstand niet begonnen om het in bet leven hou den van te kleine bedrijven. Ook de C.M.B. heeft er begrip voor, dat men moet koersen in de richting van het gro tere bedrijf met een zo groot mogelijke efficiency, maar dit is nog iets anders dan het opeisen van het alleenrecht voor het grootbedrijf. Het is onjuist de ont wikkeling op een onnatuurlijke wijze ge forceerd te willen versnellen. Hier zal geleidelijkheid betracht moeten „Dankbaarheid en bewondering vervult ons als wij terugzien op veertig jaar K.L.M.," aldus president-directeur 1. A AIer bij de, ieder jaar terugkerende, uil- reiking van de vliegurenpenningen aan het vliegend personeel. Hij herinnerde eraan dat Plesman in 1937 dagelijks zijn chef vliegdienst opbel de of er nog bijzonderheden waren. Als drie dagen achtereen het antwoord kwam „Dat kan omgaat." Hij had gelijk., meende de heer Aler, want er is altijd wat aan de hand bij de K.L.M. Ook tegenslagen, verpletterend soms. Toch is er volgehouden, veertig jaar lang en er is een resultaat bereikl waarop we trots mogen zijn. I De christelijk-gereformeerde synode var Rotterdam is gesloten. De volgende gene rale synode zal over drie jaar worden ge- Ihouden. Haarlem-Noord zal dan de roe [pende kerk zijn. De synode behandelde nog een instructie van het Noorden om aan de .enige gezan gen" de lofzang van de engelen: „Ere zij I God" toe te voegen. De predikant [Dordrecht ds. M. Baan was van mc dat de kerken geen enkele behoefte had den aan een nieuw gezang en was bang dat dit de eerste stap zou zijn in de [ting van een steeds groeiende gezangen bundel- Ds. A. Bikker van Zwolle nam ee genovergesteld standpunt in- Hij graag ook in de eredienst het nieuw-testa- mentlsche lied zingen. Uiteindelijk de synode de instructie van het Noorden aan met dertien stemmen tegen. Er moesten toen nog drie instructie, de particuliere synode van het Zuiden in behandeling komen. De eerste richtte zich tegen de televisie, de tweede verzocht afkeurende uitspraak van de synode over het feit dat nog altijd predikanten spreken voor de AVRO De laatste instructie vroeg een uitspraak waarin de predikanten wordt geattendeerd op de noodzakeliik- heid dat bij het ambt niet alleen ernst maar ook deftigheid in optreden en kle ding past. De eerste instructie werd onmiddellijk teruggenomen, omdat de synode reeds dui delijk te kennen had gegeven geen uit spraak te willen doen over de christelijke levenshouding in deze zin Over de tweede instructie had de commissie een uitvoerig rapport opgesteld, maar de synode besloot met grote meerderheid van stemmen da' ze geen behoefte had aan een uitspraak over die kwestie- De laatste Instructie y/erd met grote meerderheid van stemmen verworpen Het bleek duidelijk dat de synode niel de weg wilde opgaan van reglementen en synodale uitspraken tegen alle mogeliike zaken. Vele afgevaardigden stellen met nadruk vast dat er vrijheid moet heersen in de kerken. De synodezitting werd besloten m benoemen van deputaten. Studentenpredikant gepromoveerd Ds. G. van Leeuwen, Ned. Herv. studen tenpredikant te Amsterdam en voordien jeugdpredikant in Den Haag is vrijdag aan de stedelijke universiteit te Amster dam gepromoveerd tot doctor in de theo logie op een proefschrift over de Christo logische fundering van de antropologie Promotor was prof- dr. G- C. van Niftrik Zeuclingsconferenlies Tijdens 't weekeinde van 1416 novem ber a-s. zal op het Zendingscentrum te Baarn weer een conferentie gehouden worden, die speciaal is bedoeld voor afge vaardigden van zendingscommissies- Sprekers zijn: prof. dr. H. Bergema over het onderwerp: „Zendingsperspectieven", en dokter W. de Jong over het medische zendingswerk in Makassar. De algemene discussie op zondagavond wordt geleid door ds. B. Richters. De kosten voor deelname aan de con ferentie bedragen f 9,— per persoon. Op gave kan geschieden bij het Zendings centrum. Wilhelminalaan 3, Baarn, lel K 2954—4051. Voor de jeugd wordt er een conferentie gehouden van 31 oktober2 november a.s De heer F. Smit zal een lezing houden, getiteld: „Dertien jaar schooldienst op Soemba" Dokter De Jong zal ook hier vertellen over zijn werk- De kosten zijn f 7,50; desgewenst worden reiskosten bo ven f 5,— vergoed. 'Opgave ook bij hét Zendingscentrum- BEROEPINGSWERK NED. HERV KERK Beroepen te Wijk bij Heusden: H. N. v Hensbergen te Renkum. Aangenomen naar Rit-them: J. C. Nen- nie, vic. te De Meern- Benocmd tot pred-voorg. van de van Vrijz. Herv. te Kampen: R. K- de long te Oosterlittens. Bedankt voor Bodegraven: Joh- Velden te Dordrecht CHRIST. GEREF KERKEN Bedankt voor Wildervank: J. M. Visser ie Dokkum. EVANG LUTH KERK Tweetal te Zaandam: J. Ilallewas te Pekela en dr. C. H- Lindijer te Rotterdam GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Palerson, People's Park !JSA: M. Heerschap te Borssele. GEREF GEMEENTEN IN NED- Bedank! voor Rotterdam-Centrum: F Malian te Bruinisse- De heer Aler noemde twee zaken die hem dit jaar zijn opgevallen. In de eerste plaats dat de verstand houding tussen vliegers en maatschappij verbeterd is, waardoor nu in redelijk overleg kan worden samengewerkt Voorts wilde hij wijzen op de uitstekende prestaties van het gehele vliegend perso neel en het produceren van extra pres taties op knelpunten, hetgeen een levens- r de r uitaten kunnen Hij voorspelde dat de komende ji boeiend zullen worden, ook zonder het supersonische vliegtuig, nu de DC-8 en de Electra worden geïntroduceerd. Daarna volgde de uitreiking van de vliegurenpenningen. Marie Louise Crèf- coeur, chef-stewardess, kreeg de gouden penning voor meer dan 10.000 vlieguren. Zij is reeds 12 jaar in dienst van de K.L.M. De gouden speld voor 20.000 vlieg uren kregen de gezagvoerders N. \V Bos en Th. J. M. Verhoeven. Mr. Klaasesz vraagt rapport over Lierse wetliouderskwestie der Koningin, mr. J Klaasesz, heeft de burgemeester van De Nieborg, een rapport gevraagd wethouderskwestie, i: verband ;eer ernstige klachten die wet houder J v. d. Lely in het openbaar heeft geuit. Zoals bekend heeft de wethouder na een conflict met de burgemeester, zijn functie neergelegd Nog steeds heeft men De Lier geen opvolger kunnen benoe- :n Mr. Klaasesz heeft verklaard dat wethouder v. d. Lely zijn taak zal moe ten bli'ven vervullen, totdat er eer op volger is benoemd. Verder wilde de com missaris geen inlichtingen verstrekken, alvorens hij beide partijen over deze kwestie had gehoord. Werkloosheid nog verder gedaald De werkloosheid is in september nog meer gedaald. De geregistreerde arbeids reserve liep terug van 50.040 tot 46.620. Hiervan waren op sociale werkvoorzie ningsobjecten werkzaam 13.920 en op aan vullende werken 7570 (vorige maand resp. 13.860 en 8830). De vraag liep eveneens terug en wel van 41-910 tot 40.150 mannen en van 31.180 tot 30.080 vrouwen In Fries land steeg de werkloosheid iets. De ar beidsreserve nam toe van 4620 tot 4680. In Drenthe daalde zij het sterkst, name lijk van 5610 tot 4560. Een sterke daling deed zich ook voor in Noordbrabant i zij afnam van 6360 tot 5330. Conclusie van ereraad: „Zenuwarts deed niet onjuist" DE ERERAAD, ingesteld door de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst om te onderzoeken of dr. L. F. C. van Erp Taalman Kip, zenuwarts te Arnhem, zich heeft schuldig gemaakt aan een vergrijp tegen de medische ethiek door op 23 februari ten aanzien van dr. J. Meulenbelt en diens echtge note een geneeskundige verklaring tot in bewaring stelling af te geven, is na omstandig onderzoek en ge tuigenverhoor unaniem tot de con clusie gekomen, dat dr. Van Erp Taalman Kip ten opzichte van het echtpaar geen enkele blaam treft, dat hij in geen enkel opzicht de normen der medische ethiek heeft overschreden en niet gehandeld heeft in strijd met de waardigheid van de geneeskundige stand noch deze hepft ondermijnd. De raad is unaniem van oordeel dat dr. Van Erp Taalman Kip ter plaatse op AFSCHAFFING REGISTRATIERECHTEN aannemersbond, die vrijdag in Utrecht zijn jaarvergadering heeft gehouden, be twijfelt het of he nog mogelük zal zijn de beoogde wonlngproduktie te halen, als niet spoedig de plannen van de rege ring bekend worden. Hij zelde dit in zijn openingswoord en voegde er aan toe, dat le continuïteit in de particuliere sector erstoord dreigt te worden. De NCAB beschouwt het als zijn plicht als representatieve organisatie van het bouwbedrijf, de spoedige totstandkoming 'an een goede en praktisch uitvoerbare egeling voor de particuliere bouwsec tor te bevorderen, aldus vervolgde hij. Overigens betreurde de heer Gaastra het, dat het bedrijfsleven niet was geraad pleegd bij de voorbereiding van de >ve subsidieregeling voor de particu liere bouw. Hij hoopte dat de vele admi nistratieve beslommeringen, die aan de thans nog geldende premieregelingen verbonden zijn, door de nieuwe regeling zullen worden opgeheven. Het verdient aanbeveling volgens de heer Gaastra, geleidelijk een belangrijke vermindering van het aantal in uitvoe ring te nemen woningwetwoningen te overwegen, tegelijkertijd met een opvoe ring van het aantal particuliere wonin gen in de goedkope sector Unaniem was de vergadering van oor deel, dat het mogelijk is de bouwkosten Granaat ontploft In de draaierij van de munitie- en wa penfabrick Hispano Suisa te Breda is eei scherpe granaat ontploft, waarvan d rondspringende scherven de Bredase mi chinebediende L. Nooijen hebben gewond. Met spoed werd hij naar het ziekenhuis te Breda overgebracht, waar de splintefs uit zijn ogen werden verwijderd. Ze wa ren op het hoornvlies blijven liggen er hadden het gezichtsvermogen niet noe menswaard beschadigd Na te zijn ver bonden werd Nooijen naar zijn huis ver voerd. Zo spoedig mogelijk zullen alle metaalsplinters uit zijn lichaam worden verwijderd Binnen niet al te lange tijd zal hij weer aan het werk kunnen gaan De Bredase recherche stelt een uitvoe- De student en zijn huisvesting (Van een onzer redacteuren) Als men hoort spreken over betere en vooral meer huisvesting voor sti knikt ierereen instemmend. En als er dan ook nog wordt gesproken over n flatgebouwen voor deze specifieke groep van kamerbewoners in en om or versiteitssteden, wordt men zo mogelijk nog enthousiaster. Tenminste i voor kort nog het geval. In een door de Delftse studentenraad gehouden persgesprek naar aanleiding van het zaterdag in Delft begonnen con gres over studentenhuisvesting, hoorden we een gans ander geluid. Want juist in de Prinsenstad, waar men met studenten flats het langst ervaring heeft, is men tot de conclusie gekomen, dat deze moder ne wijze van huisvesting niet in elk op zicht ideaal is. Een te eenzijdige samenstelling van de bewoners, een niet zo geluk kige (centrale) ligging ten opzichte van de sociëteiten en een te unifor me indeling. En dan te bedenken, dat na de oorlog de Stichting studentenhuisvesting in Delfi en Leiden reeds een bedrag van 1.235.000 gulden geïnvesteerd heeft voor de huis vesting van 867 studenten en minister Cals in zijn recente nota over sociale voor zieningen t.b v. studenten zulke gunstige vooruitzichten heeft gegeven. Edoch, de oude gezellige „kast" met de vaak zo karakteristieke studentikoze sfeer wordt nu blijkbaar verreweg gepre fereerd boven de uniforme kamers in een groot flatgebouw. Als men het merendeel van de studen ten voor de keus zou stellen: een mis schien niet zo goed trekkende potkachel in een oud grachtenhuis waar het im mers zo knus samenhokken is of een centrale verwarming en nog meer van die enorme gemakken in een flatteuze flatka mer zou een onverwacht groot percentage voor die aanbeden potkachel met alles van dien kiezen. Althans volgens de (voorlopige) le/.ing van de Delftse studentenraad, die het al- dan niet ae eisen als ee denten ziet. deze zaak a van de grachtenhuizen (al het water) en zo mogelijk i de tegenwoordige wc deale huisvesting voor s van plan op het cong de orde te stellen'Om d: door een wijze van toch ook op mode leest geschoeide methode van huisvest te vinden waaruit een nieuw en florerend studentenleven kan opbloeien. Men hoopt daarmee het gewraakte nihilismeonder de studerenden te rug te dringen. Een nihilist is hij. die zich aan het georganiseerde gezellig heidsleven niets of weinig gelegen laat liggen. Mogen we onze zegslieden qeloven. dan zijn de huidige studen *enfla.ts door hun eenzijdige vorm vm bewoning ware broedplaatsen vnn dit nihilisme Alleen in Delft al wordt in deze kring bijna de helft van de studerenden al: hilist aangemerkt. Beter met zijn ve gen in een huis aan de gracht zoals in Delft hier en daar het geval is da je met diezelfde club te isoleren op ee flatverdieping, zo redeneert men dan Aan het congres, dat zich na heden naa Woudschoten verplaatste, zullen Nedei landse en buitenlandse deskundigen (pro fessoren en studenten) op het gebied van studentenhuisvesting aan discussies hier over deelnemen. Er zijn 45 deelnemers, onder wie 25 bui tenlanders uit zestien Europese landen Ter oriëntering zal een tweetal excur sies naar bestaande studentenflats worden gehouden Vandaag zou prof D G Chi topherson uit Londen de Engelse hall of residence bespreken. belangrijk te verlagen, onder meer door afschaffing van de registratierechten bijkomende kosten. Voor zover het de NCAB betreft, zijn de particuliere bou wers in staat en bereid mee te werken aan het voornemen de particuliere bouw in sterkere mate te richten op arbeiders- en middenstandswoningen. Of dit zal sla gen hangt hoofdzakelijk af van de ge meentelijke medewerking. Siebe van der Zee in zijn werk beperkt Het hoofd van de televisiesectie van de Avro, Siebe van der Zee, is voor een goed deel van zijn werk geschorst in verband met onbehoorlijke uitlatingen over socialisten. Hij blijft voorlopig zijn werk in de studio doen, maar is op non- actief gesteld voor alle contacten met ,bu/iten" en met andere omroeporgani a ties. De kwestie waar het om gaat is de 'olgende. Tijdens een familiefeestje in het Delta hotel te Vlaardingen heeft Siebe van der Zee zich onheus uitgelaten over mede werkers van de Vara en zelfs de term itjongens" gebezigd. Ook heeft hij on behoorlijke opmerkingen gemaakt over televisieredacteur van de N.R.C. Dit familiegesprek werd gehoord door ;n verslaggever van Het Vrije Volk. die zich ook in de eetzaal van het hotel bevond en deze heeft daarover in zijn blad publikaties gedaan. Dit was voor de Avro aanleiding bo vengenoemde maatregelen tegen de heer Van der Zee te treffen. De Avro heef' zich, naar zij ons meedeelt, in een brief aan het Vara-bestuur als omroepvereni ging gedistancieerd van het gebeurde, maat niettemin excuses aangeboden voor de handelwijze van een harer medewer kers. De Vara heeft deze brief aanvaard Ook Siebe van der Zee heeft zelf een excuus-brief geschreven aan het Vara- bestuur, dat de inhoud daarvan echte' onvoldoende vond Het Avro-bestuur zal op korte termijn vergaderen over de kwestie en dan beslissen welke stappen verder zullen worden genomen. CUBAANS PILOOT TOT LANDEN GEDWONGEN Drie Cubanen, gewapend met een „gra naat", hebben gisteren de piloot van eer Cubaans lijnvliegtuig. op weg van Hava na naar Santiago, gedwongen in de Ame rikaanse staat Miami te landen. Daai aangekomen gaven de drie Cubanen onder wie eei meisje van ïfi jaar - zich over aan de politie. Zij zijn in handen van de immigratieautoriteiten gesteld Groot begrotingstekort in Frankrijk De ontwerp-begroting van Frankrijk heeft een tekort van 600 miljard oude francs of 4,8 miljard gulden het politiebureau te Arnhem handelen- i het belang van het echtpaar en van de openbare orde, niet anders heeft kun nen doen dar hij gedaan heeft. In het schrijven aan het hoofdbestuur der maatschappij zegt de ereraad, waar van deel uit maakten mr. G. J. Kronen berg, prof. dr. J. J. G. Prick, prof. mr. dr J. C. van Oven, dr. A. Poslavsky en dr V. Winkler Prins, o.a. dat diverse per sonen (niet onder ede) werden gehoord en dat van de zakelijke inhoud dier ver klaringen verslagen werden opgemaakt Het echtpaar Meulenbelt werd niet ge hoord omdat het weigerde een verklaring voor de raad af te leggen. Nadat in het rapport melding is ge maakt van het feit, dat dr. Meulenbelt op of omstreeks 16 februari 1955 als as sistent-geneesheer van de zenuwarts G. W. Arendsen Hein te Lunteren door deze werd ontslagen, worden uitvoerig de fei ten vermeld, welke zich voordeden na de vlucht an het echtpaar uit zijn woning in de vroege morgen van 23 februari 1955 en de gedragingen van het echtpaar, welke er toe leidden, dat de politie het noodzakelijk achtte medici te hulp te roepen. Het onderzoek Uit het onderzoek is gebleken, dat het echtpaar Meulenbelt na het ontslag van dr. Meulenbelt zich eerst een week had geïsoleerd en daarna in de vroege mor gen op een fiets uit huis is gevlucht. Zij wendden zich toen tot een hoofdagent van politie met de mededeling, dat op Groot Batelaar en Veluweland (waar dr. M. had gewerkt) vreemde dingen ge beurden. Een andere politieman vertel den zij, dat Veluweland onder hypnose stond van dr. Arendsen Hein, evenals politieagent aldaar. In de trein r Arnhem hadden zij bescherming gezocht bij een hoofdconducteur, die zij ook had den gevraagd voor politieassistente te zorgen. Onder geleide van een agent zijn zij toen naar het politiebureau in Arnhem gegaan, waar zij na enige tijd zijn onder zocht door de directeur van de G.G.D., die een consult vroeg van dr. Van Erp Laalman Kip, wat leidde tot een verkla ring tot inbewaringstelling. Zoals men zich zal herinneren werd de ereraad ingesteld op verzoek van dr. Van Erp Taalman Kip. Aanleiding tot zijn verzoek was een serie artikelen in eer dagblad, waarin op grond van mededelin gen van de Amsterdamse advocaat er procureur mr. Robert P. Kokosky werd bericht, dat het artsenechtpaar op het Arnhemse politiebureau „overrompeld" zou zijn, een injectie kreeg toegediend er vervolgens op schriftelijke verklaring van de psychiater in bewaring werd steld. Na zes weken werd het echtpaar uit de psychiatrische inrichting vrijge laten. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. K. T. M. van Rijckevorsel antwoordden de ministers Beerman Van Rooy op 1 juni dat de regering het in verband met overwegingen van neeskundige aard niet juist achtte de fei telijkheden, welke tot de maatregel had den geleid, publiek te maken. Hr. Ms. Amsterdam naar Ned. Nieuw-Guinea In het kader van de periodieke aflos singen der schepen zal Hr. Ms jager Amsterdam op 8 oktober naar Neder- 'ands Nieuw-Guinea vertrekken. De uit reis zal via het Suezkanaal gemaakt worden. Het schip staat onder bevel van kapitein-luitenant ter zee J. C. A. Si- liacus. Niets meer door te prikken - geen kleverige vingers meer sluit getekend inzake de positi Nederlandse ondernemingen, wier aan deelhouders voor een deel niet-Neder- landers zijn. Ondernemingen, die na de jongste na tionalisatie beschouwd worden als on misbare bedrijven, blijven geheel hel eigendom van de Indonesische regering. Ondernemingen, die na deze nationali satie zijn beschouwd als niet-onmisbare bedrijven, kunnen worden: 1) Gezamenlijke ondernemingen in het bezit van de Indonesische regering en van buitenlanders, mits deze geen Ne derlanders zijn. 2) Gezamenlijke ondernemingen in het bezit van nationaaï-Indonesisch en bui- :enlands niet-Nederlands kapitaal of on dernemingen in het bezit van geheel bui- 'enlands niet-Nederlands kapitaal, mits deze ondernemingen hun zetel in Inde r.esië hebben. De directies van in Indonesië gevestig de, niet in het bezit van Nederlanders zijnde ondernemingen krijgen zes maan den tijd om hun zetel over te brenger van Nederlands grondgebied naar dal van de republiek Indonesia. Gebeurt di> niet, dan kunnen deze ondernemingen als Nederlandse bedrijven worden be- In te nauive kooien vervoerd (Van een onzer verslaggevers) Duim honderd apen, die in de af- gelopen weken een lijdensweg hebben afgelegd van Singapore naar Londen, zijn dezer dagen aan boord van de Britse kustvaarder Ptarmi gan in de Rotterdamse Merwehaven gearriveerd Na aankomst werden de kooien, waarin de dieren waren op gesloten, op vrachtauto's geladen en naar een Tilburgse importeur ver voerd. Driehonderd apen werden vorige maand in Singapore aan boord gebracht van hei vrachtschip Ben Lomaod In zeer kleine kooien - 20 apen in een krat van 85x50x50 centimeter - maakten zij de overtocht naar Londen, die 22 dagen duurde. Bij aankomst in de Londense haven bleken 120 dieren te zijn gestorven, terwijl de •levenden in een dermate slechte toe stand verkeerden, dat de Londense haven- gekomen. arbeiders de hulp inriepen van de dieren bescherming Een veterinair en een inspecteur van de dierenbescherming stelden daarop aan boord van de Ben Lomaod een on derzoek in Zij veroordeelden de wijze, waarop de apen waren vervoerd en ver zochten de rederij grotere kon'en bescn.k baar te stellen. Op dit verzoek werd van de zijde van de rederij positief gerea Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de dieren op 6 oktober in Rotterdam zouden arriveren Waarschijnlijk tenge volge van de opschuddine, die in Enge land was verwekt, werd het laatste deel van de reis aanzienlijk sneilei voorbe réid Als gevolg daarvan kwamen de apen donderdag al in Rotterdam binnen. Nader vernemen wij dat de Tilburgse importeur de apen heeft doorverkocht naar Amerika waar zij gebruikt zullen worden bij de vervaardiging van polio- vaccin Aan feen lange en ingewikkelde nog lang geen einde te zijn schouwd en dan zijn zij onderworpen aan de nationalisatie-bepalingen. Voor de in de aanhef genoemde, ge heel te nationaliseren onmisbare bedrij ven zal aan de niet-Nederlandse aandeel houders een schadevergoeding worden uitgekeerd. In afzonderlijke besluiten zal worden vastgesteld, welke ondernemin gen zullen worden genationaliseerd. Zuid-Slavië heeft communistisch China ervan beschuldigd dat het de politiek van de koude oorlog voortzet. Een woord voerder van de regering in Belgrado zei dat de Chinezen de internationale span ning bevorderen door laster, «mlgaire en grove opmerkingen over Zud-SIavlë en zijn leiders. De v oordvoerder legde er de nadruk op dat deze aanvallen worden gedaan op het ogenblik daf China openlijk instemt met de pogingen die door anderen zijn verricht, om te komen tot een verlichting van de internationale spanning. In Kairo heeft gisteren de ambassadeur van communistisch China geweigerd een protestnota van de regering der Verenig de Arabische republiek aan te nemen In deze nota werd geprotesteerd tegen de rede die de leider van de Syrische com munisten van de week in Peking heeft gehouden en waarin hij een felle aanval deed op de V.A.R. Volgens het persbureau voor het Mid den-Oosten heeft Rood-China de leiding van alle communistische partijen in Azië voor zich opgeëist. VOORHOUT Er is gespaard Aan het kantoor van de PTT is in sep- Burgerlijke stand Geboren: Fredericus, P J, z v F C Meij er en X A Hartman; Jolanda M, d v Chr v d Geer en C F Berbee; Antonia M H, d v J W Turenhout en P A Th Berkhout; Maria J A, d v C A M de Haas en A A Duivenvoorden. Ondertrouwd; J A van der Poel, 36 j en H M Kors, 25 j; W Th Weenink, 30 j, Al kemade en G Hoogervorst, 27 j. Wetsel, 87 J- Kernproeven. De Verenigde Staten en de Sowjetunie hebben ingestemd met het Engelse verzoek om op 27 oktober de Ge- neefse conferentie over het staken van .de proeven met kernwapens te hervatten. De conferentie werd 26 augustus ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5