Maximiliaan groeide met stoet mee tot een waardig heerser 3-OKTOBER-OPTOCHT: KLEURRIJK EN GEZELLIG 3 okt. 59 en het weer goed Koele dronk viel in Doelenkazerne NIEUTPE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 5 OKTOBER 1959 Iaa T ATEN we het dimaal eens niet over het weer hebben", dachten we, toen we ons drie-oktoberverslag gingen schrijven. Maar het was on ontkoombaar; zwijgen zou uiterst ge forceerd zijn, omdat juist het weer in dit feest een uitzonderlijke fac tor is geweest. Weliswaar is het Leid- se feest sinds 1946 niet totaal ver regend en heeft de optocht sedert dien helemaal geen spatje gehad, maar over dit midden-zomerweer heeft iederéén het even of bij her haling moeten hebben. Het resulteerde in een onvergete lijke ongedwongenheid, die een feest toch pas echt féést maakt. In het meer bruine dan groene gazon aan het rimpelloze water van" de Witte Singel zaten alleen al tussen de hoek bij dokter Jasperse en de Groenho- venstraat honderden mensen koeste rend en velen van alles en nog wat etend de optocht af te wachten. Het leek een strand bij 28 graden! Een paar agenten zagen wij ietwat ver bouwereerd kijken, maar zij herstel den zich onmiddellijk, want op 3 oktober mag alles en horen wets- overtredinkjcs ook bij het feest. Leiden was blij met de stralende en warme uitbundigheid van deze dag! Wij hebben naast de schaduw van dronkenschap en nog andere nare dingen die zo'n dag naar het schijnt onvermijdelijk aankleven, spontane vrolijkheid ontmoet. En dat is een blijvende herinnering aan het in wezen toch weer zinrijke feest van 1959! STOFZUIGERS vanaf 115.- Fa. DUSOSWA Acatl. ziekenhuis Leiden Polikliniek interne geneesk. aanbesteed Naar wü vernemen heeft de architect van de nieuwe polikliniek voor interne geneeskunde op het terrein van het aca demisch ziekenhuis te Leiden, prof. ir H. T. Zwiers te Haarlem, namens de rijksge bouwendienst de bouw van deze kliniek aan de Wassenaarseweg, opgedragen aan de laagste inschrüfster van een hiervoor gehouden onderhandse aanbesteding, de N.V. Hollandsche Beton My te Amster dam. voor een bedrag van f 9.781.00ft. A AN de reeks „luisterrijke historische optochten", die de 3-October-ver- eeniging den volke in de loop der jaren heeft aangeboden, is dan zater dag een nieuwe toegevoegd, die met ere in de annalen van de vereniging kan worden bijgezet. Doet 'verandering van spijs eten, telkens duikt de historie toch weer op tussen andere onderwerpen, als uitbeelding van muziek of het maken van reclame. Komt dat, omdat ons hart onver anderd trekt naar de geromantiseerde geschiedenis, naar het verleden dat toch altijd weer is omgeven met een stralenkrans van fraaie'ver dichtsels, naar een zacht-rose licht van Biedermeyer, Rococo, hoepel rokken en middeleeuwse puntmutsen? Wie zal het zeggen. Wat doet het er ook toe. Menigeen" zal 3 oktober slechts compleet vinden wanneer de koetsen en karossen weer hun schommelende gang maken over Hoge Rijndijk en door de Breestraat, langs de singels en door de Haarlemmer straat, over de Hqoigracht en door het Gangetje. Zonder het getrappel van bijna tweehonderd paarden, zonder de kleur en de fleur van kostuums uit velerlei tijdperk, zonder schmink en baard en pruik is 3 oktober geen volledige dag-van-ontzet meer, maar een gewone feestdag zoals elke stad die op haar tijd viert. Nee, zaterdag was het weer als vanouds, met uit zondering dan van het weer dat warmer en zonniger was dan op welke voorgaande 3 oktober ook Werkelijk, alle factoren waren aanwezig om deze dag tot de dag der dagen in Leiden te maken. Vergeef het on; Luel eer wij nog even door geest der historie. Is het opgevallen, dat een gehele gelaatsuitdrukking verandert aankleden van dit gelaat met pruik, baard, snor en schmink, met daarbij ge voegd een hoofddeksel uit lang ve vlogen fijden? Wie, als wij, wel eens door museun zalen dwaalt en daar vol aandacht po: neemt, wordt op 3 oktober in Leiden ge troffen door een in de meest letterlijk, zin des woords herleefd verleden. Want daar gaan ze, de hooghartige gra neurs, de slaafse lansknechten, d nkvrc n, de ge uit hel Het is, alsof de bijna duizend medewer kenden aan de optocht met hun schijn- kleding ook een andere persoonlijkheid hebben aangedaan, of zij iets afstralen van de luister van de al of niet roemrijke historische figuren, die zij voor enkele uren mieten uitbeelden. Het is waar, in de pauze van de optocht krijgt de bij de schouwers, bij de „men sen langs het lijntje", gekweekte illusie een gevoelige klap. Dan'zien Wij opeens, dat een zeer hoog geplaatste jonkvrouw, waardig gekeurd om met de achttien jarige aartshertog Maximiliaan in één rij- Ho ho, wielen zonder banden rollen niet lang, denkt deze te hulp geschoten Lei- denaar bij de ongelukkige karos 4, die na de pauze toch weer kon meerijden. tuig te verkeren, de hele optocht door een kleine, maar fijne camera bij zich heeft gedragen niet alleen, maar ook vlijtig heeft gehanteerd. Op de gevoelige plaat heeft zij alle wisselende gelaatsuit drukkingen van de jonge Max, om het eens gemeenzaam uit te drukken, kunnen vastleggen, van opgewekte geïnteres seerdheid tot verstoorde verveeldheid, de hele schaal van menselijke emoties die zij tegenover zich heeft kunnen waarnemen. En wat te zeggen van een zeer indruk wekkende Turk. gezeten op een vurig ros, die zich in het gewone leven in heel wat landelijker streken dan de Leidse veste pleegt op te houden? Maar laten wjj stoppen met het doen van grepen uit de optocht en het blikken achter de schermen, om in wat overzichtelijker vorm de stoet te bespreken. Maxmilliaanklein en tevergeefs een speurtocht hebben inge- Ach, zo'n baard te bezitten, wat steld. Zo heel gaarne hadden wij woordje willen wisselen met de kleine ruiter te paard, die in het niet was dwenen temidden van de vele, vele dere ruiters en inzittenden van karos Maar ziet, ongetroost over deze lukking ontmoetten wij toch aartshertog Maximiliaan op de aanvallige leeftijd veertien jaar, al was de uitbeeldende Wim nog een vol jaar jonger. Gezellig zat hij daar aan een tafeltje met zijn vader, Frederik III van Habsburg, die deze maal niet met zijn geliefkoosde astronomische problemen bezig wai met Karei de Stoute van Bourgondië, krijgshaftige figuur die zo spoedig sneven op het slagveld. In de karos er van die toekomst nog niets te merken en daar heerste de juiste onderhande lingssfeer, zoals die in Trier En dan de verliefde Maximiliaan met Maria, hertogin van Bourgondii jonkvrouwe van Ravestein in één karos. Romantiek op en top en nog historisch juist ook, want Maximiliaan verliefd dat hij vroeger trouwde dan zijn omgeving had verwacht. Nu wij het werp zijner verering met eigen ogen heb ben aanschouwd kunnen wij ons die haast best voorstellen. G. van de Wijngaard, volbloed Leidenaar en in werkelijkheid ook achttien jaar oud, deed voor de eer ste maal mee en dan in deze benijdens waardige rol. Wij zullen hem in volgende jaren nog wel eens in dé stoet tegen komen, vermoeden we. Zwart voert de boventoon bij de vijf- igjarige Maximiliaan, nog vief genoeg m op een paard te zitten, mede worden toegeschreven aan het feit dat de 44-jarige landelijke ruiter W. de Jong uit Zoeterwoude door en door ge- •aind iö in de edele rijkunst. „Jeanne d'Arc" had niet kunnen denken nog met de grote Habsburger te worden enigd onder een groen kleed! Warm, zeer warm heeft de aartshertog het tien jaar later gehad, de laatste ■Ier van de middeleeuwen en de ee infanterist van een nieuwe tijd. Als vereenzaamde oude man zat hij daa rijn wagen, gekleed in met bont afg fluweel, een rijkelijk met bont vers hoofddeksel op de grijze lókken en de stralende herfstzon. Met stijve knieën liep de achttienjarige P. H. de Vries uit Utrecht twee- na het begin van de optocht op itieplein van de Doelenkazerne rond, transpirerend en weL Hoewel jaar uit Leiden weg deed hij al vc amnt I zevenc*e maal aan de optocht m I UIPL I vancïaar dit geroepen zijn tot hoge wa De hele optocht stond of viel met I digheid, tot heerser over een machtig Maximiliaan uit het huis Habsburg, figuur over wie de Leidenaars geruime tevoren vele bijzonderheden heb ben kunnen vernemen in een lezing, die door het onvolprezen bestuur van de 3 Octobervereeniging was georganiseerd. Want, hebben de heren tot elkaar gezegd, :n historische optocht is goed, maar leer- am moet het blijven. Daarvoor zijn d< heren ten slotte van Nederlandse bloede. Welnu, het huis Habsburg is in volle luister aan de Leidenaars en alle anderen, de oude veste waren toege stroomd, verschenen. Van de jonge Maxi miliaan, nauwelijks acht jaar oud, tot eer zestig, die al zo grijs begon te worden dat men hem gemakkelijk nog en jaar extra zou hebben gegeven. Is het u ook opgevallen, dat in deze reeks Maximiliaans twee jongelieden op vallend veel gelijkenis vertoonden? Da' de achtjarige Max wel eens een broertje kunnen zijn van de veertienjarige toe komstige keizer? Wie dat heeft opgemerkt moge om zijn opmerkingsgave worden geprezen want het waren werkelijk broers, zoner van de penningmeester van de 3 Octo bervereeniging, de heer J. H. C. Lamen. Ook dit kan symbolisch heten. Een pen ningmeester behoort de hem toever trouwde penningen zuinig te beheren. Uit de mond van de geschiedkundige, die zoveel goede eigenschappen van het Huls Habsburg heeft weten mee te delen, vernamen wij dat één van die eigenschappen zuinigheid was. Wat lag er dan meer voor de hand om de his torie geen geweld aan te doi zonen van de penningmeester te laten opdraven? En bovendien, ze hadden hun gezicht zo lee. Neem nu eens de achtjarige Hans, trots in zijn kleine karos die de vorm van een bootje. Zat hij daar niet als plaatje op zijn dikke kussen, de n netjes over elkaar, een lachend; snuit onder een met witte veren versierde baret, met boven zijn hoofd het met ge plooide gordijnen afgezette dak van de koets, waarop fier witte pluimen wap perden? Achter hem kwam de drie jaar oudere aartshertog, naar wie wij tijdens de pauze wereldrijk Figuren in de stoet Tot in de zeer verre omtrek moeten langzamerhand de paarden worden bij eengeharkt om de Leidse 3 oktoberop- tocht zijn welbekende levendige aanzien te geven. De landelijke ruiters uit de om ringende gemeenten als Noordwijk, Noordwijkerhout, Katwijk, Zoeterwoude, Koudekerk, Wassenaar moesten worden aangevuld met de rijkunst machtig zijnde lieden uit Zevenhuizen, Waddinxveen zelfs uit Berkel en De Meern onder Utrecht. Wat een organisatie, zo'n optocht. Wij nemen er diep ons hoofddeksel voor af, dat trouwens volkomen in het niet ver zinkt in vergelijking met de prachtige, soms zelfs flonkerende hoofdbedekkingen van figuren uit de stoet. Neem nu eens, om een voorbeeld te noemen, de ban van Bosnië, Niklas von Uljak, op zijn paard. Bezie dat hoofddek sel eens goed. Boven het norse, gebruinde gezicht met als opvallend kenmerk welverzorgde snor en een krullerige baard, schitteren zacht rode en groene stenen in een met een hoge pluim ver sierde zwartbonten muts, die is opgetuigd met lovertjes en takje als afwisseling met de van franje voorziene schouderdoek van de tuniek van deze hoogwaardig heidsbekleder uit de verre Balkan. Daarmee wel vergelijkbaar was een Turk, eveneens een ruiter, maar met een aanmerkelijk minder afschrikwekkend uiterlijk dan zijn voorganger uit Bosnië. Vijfhonderd invaliden en zieken hebben, dank zij de organisatie talenten van de medewerkers van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Invaliden Bond op het trot toir van de Breestraat kunnen ge nieten van het voorbijtrekken van de 3 oktoberoptocht. Hier zien wij rie, nl. de heer Corbey, mevr. Tolhuis en Nellie van As. not. Zie die vriendelijke ogen in het ge groefde gelaat, de wel neerhangende maar zeker niet treurige snor, de fraaie met goud bestikte kraag, het op een helm gelijkende hoofddeksel, zwaar met edel stenen versierd en dan de zwierige man tel met zijn uitgewerkte bovenstuk, juweel van kleermakerskunst. Aardige tafereeltjes? Ze waren zoveel dat het noemen alleen al bijkans een pagina zou vullen. Vele vrouwenhar ten zullen wel vertederd zijn geweest bij het zien van de uitbeelding van de doop van Karei V. kleinzoon van Maximiliaan en voorbestemd de geschiedenis gaan als één van de grootste heérsers aller tijden. Hoe klein zyn ook de groten dezer aarde geweest. Zie Karei daar liggen op het door Margaretha van York, weduwe van Karei de Stoute, gedragen doopkussen. De bisschop van Doornik heft zijn hand op een zegenend gebaar, waarbij Margaretha van Oostenryk, zwaar in de rouw, toeziet, met als vier de figuur op dezelfde praalwagen Jan van Luxemburg. Die doop geschiedde niet in een kapel van de aloude Pieters kerk in Leiden, zoals sommige Leide naars stijf en strak volhouden, ook tegenover vreemdelingen, maar in de Vlaamse stad Gent. Hadden stuursleden van de 3 Octobervereeni ging geen gelijk met hun element leerzaamheid in de optocht? Bijzonder geslaagd achten wij ook de in groep VII ondergebrachte uitbeelding van de landen, waarover Maximiliaan I het bewind heeft gevoerd. Vooral mensen die oog hebben voor de cultuur geschiedenis voor zover die uitkomt in de mode viel hier veel meer te genieten spanne tijds die heengaat met het voorbij trekken van de stoet kon worden gesavoureerd. Pauze bij de militairen Door het uitvallen van Oud-Hortuszicht •as de route dit jaar enigszins gewijzigd. In plaats van de oude tuin met zijn speel- :rktuigen en zijn historische achter grond nu een nuchter exercitieplein tus- militairegebouwen, de Doelenkazerne. Bij de poort drie schildwachten, het ge- de schouder en verder de no dige militaire politie en ook nog Leidse politie, allen in de weer om de hele stoet I keurig op te stellen en wel zodanig, dat het vertrek soepel zou verlopen. Om half drie kwam de eerste wagen al binnen, zij het buiten mededinging. Karos 4 had namelijk op de Hogewoerd al last gekregen van een band, die steeds el afwilde en met succes. Personeel van aannemer Zit moest er aan pas komen om het onwillige ijzer er er om te slaan en de stromeloos rond dolende inzittenden van de karos weer an een waardige zitplaats te helpen. De ~mansChappeiikahtine, dé Kantine oor onder-officieren, een aparte ruimte oor de kinderen in de stoet en dan de 'ficierskantine waar de hutspot gereed ond voor het bestuur van de 3 Octo- srvereeniging en de gelijkgestemde 'gaDiisaties uit andere steden, het was it in de puntjes georganiseerd. De banken en stoelen stonden juist ver genoeg uit elkaar om ruimte te laten aan de muziekinstrumenten van de korps leden. Voor bonnen waren flesjes limo nade, bier wat dies meer zij in ruime mate te krijgen en voor wie nog niet ge noeg had van de buitenlucht waren aan de. zijde van de Witte Singel ook nog tafels en banken gereed gezet voor ver pozing. Met de kazernekapitein J. Delwell heb ben wij vóór de optocht arriveerde de ge nomen maatregelen geïnspecteerd en ir orde bevonden. Op het laatste ogenblik werd zelfs een drenkplaats voor de paar den georganiseerd op de plek, waar nor maal de militaire auto's een wasbeurt krijgen. Sergeant-majoor J. Broerse draafde als een gedienstige geest rond om alle moge lijk nog vergeten puntjes op de i te zetten en toen de dreunende trommen in de verte de komst van de optocht aankon digden viel er aan de regeling althans in onze ogen niets meer te verbeteren. Op de muur van één van de gebouwen, boven een uitnodigend openstaande deur, was een enorme rode kruisvlag bevestigd. De dames van de E.H.B.O. uit Leiden en Oegstgeest. die hier de wacht hadden of die meeliepen met de stoet, hebben het drukker gekregen dan andere jaren. Behoren blaren tot de gewone euvelen van sommige deelnemers aan welke optocht dan ook, èn het lange traject èn de zomerse warmte hadden ditmaal gezorgd voor een cumulatie van klachten die overigens met jodium en pleisters wel te bezweren bleken te zijn. 4711 Sirfix fixeert um tiaar! Sirfix - met het actieve "Captol T" tegen roos - verzorgt uw haar! Sirfix regelmatig goed i beschermt tegen roos en is de haarbodem ingemasseerd ait sen radicale verzorging voor uw haar. Het wordt zacht en glanzend, is gemakkelijk te friseren e krijgt vorm en vastheid. Sirfix is werkelijk een haarverzorgings-middel! Vuurwerk verdient zijn kwalificatie XT EN feestprogi J-/ algemeen ga kelykè neen gauw te buiten aan xclamaties. Daar moet m t spoedig voor opzy gaan. Maar lurwerkfabi ff haar beloften, die telkenjare igetast In de uiterst pikante en ie beschryving van de 3-oktober- it. Elk jaai Op alle bruiloi Ravestein niet i ,ni miliaan n plaatje schieten van de achttienjarige aartshertog Maxi- bloeiende gade Maria hertogin van Bourgondië? „Grc elk jas schilt :nd fee icht. De mannen van de muziek hebben het zwaar gehad. De vrouwen willen., wij daarbij nog eens extra in het zonnetje "zetten~De majorettes en de instrumenten bespelende "dames" hebben zich- zo kranig gehouden, dat alleen in noodgevallen mannen de moed hadden uit te vallen. Dat het toch is gebeurd betekent geen brevet van onbekwaamheid voor de uit vallers, want taptoe en optocht betekenen een aanslag op het uithoudingsvermogen van de muzikale en in een korps ver enigde mensen, die moeilijk door een buitenstaander naar grootte kan worden geschat. Een eresaluut aan Werkmans Wils kracht, Concordia, jeugdorkest en drum band De Burcht, Kunst en Genoegen, de r.k. Leidse Harmonie Kapel, Trouw en Durf, De Post en aan Nieuw Leven is dit jaar nog meer dan anders op zyn plaats. Wat de muzikanten hebben ge presteerd bij deze temperatuur en zo lang achtereen mag best met vette let ters in de krant worden gememoreerd. De foto's van 3 oktober zijn alle van Foto N. van der Horst Een gerijpt man, vijftig jaar, op het toppunt van zijn diplomatiek en mi litair genie, Maximiliaan I uit het Huis Habsburg. i jaar is Maximiliaan nu, en hij moet genoegen in zijn vader, Frederik III, en Karei de Stoute var stout kijkt maar spoedig zal sneven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3