CHRISSEMEUJE vandaag 110 jaar Nieuwe actie van de N.C.R.Y. wordt een geeffeest Twaalf en tien jaar geëist voor overval kunt zien O VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 (Van een onzer redacteuren) Zoals ze daar zat in haar van twijgen gevlochten leunstoel, met hét zwarte mutsje op het maar weinig gerimpelde hoofd, de kromgetrokken handep rustend op haar blauw-geruite schort, die alleen- het jakje vrij liet, zag je wel dat ze de leeftijd der sterken moest hebben bereikt ja mogelijk zelfs die der zeer sterken. Maar dat ze 2 oktober honderd-en-tien jaar zou worden, dus de drempel der zeer sterken dan al met dertig jaar zou overschrijden, néén, dat konden we ons eigenlijk niet goed indenken. Vooral niet toen ze onverwachts haar voeten van de stoof liet zakken, de glanzend wit geschilderde klompen klotsend op de betegelde vloer zette, en zich vlug vooroverboog om de plastic bijtring op te rapen, die een kleuter naast haar onder luid gekraai over de rand van z'n box had gemikt. Zo gooide het ronde speelding nog met kracht terug op de houten vlonder en nam toen meteen haar vertrouwde plekje voor het raam-met- de-christusdoorn weer in. Praten deed ze zo goed als niet. Dat deed zt trouwens haar ganse lange leven weinig. En daar ze een paar jaar geleden nogal hardhorend werd, werden ook de mogelijkheden voor conversatie minder. Ze keek oris af en toe dus maar eens even aan met haar rood gerande oogjes en liet dan weer haar blik gaan in de richting van het kind, dat met z'n veertien maanden honderd-uit wouwelde. bang voor kouvatten. Toen. échter tien jaar geleden, haar boerderijtje afbrand de, had ze in 't geheel geen angst." Als onze fotograaf een paar;, plaatjes van haar maken wil,, grijpt ze naar haar mutsje. De bandjes onder haar kin ten los en de witte knipmuts moet den gehaald. VroUw Nijrol<jer ep jonge vrouw" schoondochter vrouw Nijrolder, die Chrissëirieuje ook wel eens helpt protesteren: „Dat is heus niet nodig. Het zwarte mutsje staat je keurig. Ik zal wel je haar een beetji Kachel brandde Hoewel ook in Holtershoek, gemeente Eibergen, de late séptemberzon nog vol op scheen en de temperatuur in de Gel derse Achterhoek tot zelfs 21 graden opliep, brandde i-n het ruime boeren- vertrek toch al de kachel. „In de mid dag wordt het te kil voor Chrissemeuje", zei de 65-jarige boerin Grada Johanna Nijrolder-Aagten wat zorgvol. Doch haar 71-jarige mam, Johannes Bernardus Nijrolder, die net wat in de tuin had gescharreld en het eerder be nauwd dan koud had, zette z'n pet af, stak er z'n knieën in en lachte al die zorgen weer weg. Buiten kakelde een Rode IJslander, die zich kennelijk even eens bevrijd voelde, zij het niet van een hoofddeksel, maar van een ei „Née, ik ben geen zoon van Chrisse meuje", zei boer Nijrolder vervolgens. „Wel in de verte nog familie van haar' Haar moeder en mijn grootvader waren zuster en broer. Haar vader stierf aJ vroeg, maar haar moeder is 93 jaar ge worden. Chrissemeuje is in 1849 hier op „Baks" zo heet dit boerderijtje geboren. Ze had drie broers en twee zusters, maar die zijn allemaal al dood. Tweemaal is Chrissemeuje getrouwd ge weest, zonder kinderen te krijgen. Haar tweede man was A. B. Karnebeek. Die overleed in 1922, kort na haar moeder, die in 1919 stierf. Ja dat is al weer veertig jaar geledenEn veertig jaar geleden ook vroeg Chrissemeuje me, of ik zin had om haar bedrijfje verder te leiden. Met haar man was het namelijk niet zo best meer. Ik heb dat voorstel aangenomen, ben in 1920 getrouwd en al die tijd wonen m'n vrouw en ik dus al bij het oude mens in. Ze hield er een stuk of drie koetjes op na, wat kippen en nóg ander vee en. had ook wat land, waar ze altijd hard op geploeterd heeft. Toen ze 70 was deed ze nog het volle werk, dus behal ve melken ook hooien en zo. Daarna ging ze het wat kalmer aan doen. Maar ze was toch al ver in de tachtig toen ze nog dapper meehielp. Ook in de huis houding, want wij kregen tien kinderen. Acht ervan heeft ze zien trouwen. De twee anderen zijn in een klooster ge gaan. Chrissemeuje past nu nog wel eens op een van onze kleinkinderen. We hebben er 27 in het tótaal. Heimelijk trots „Eet ze nog goed?" vragen we vrouw Nijrolder. „Dat gaat best", antwoordt ze. „En slapen idem. Om negen uur 's avonds gaat ze naar bed. Zonder dat we ons verder om haar behoeven te bekomme ren, slaapt ze door tot negen uur 's och tends. Nou ja, om acht uur is ze wak ker. Ze krijgt dan een kopje koffie met een plak cake, werkt dat met smaak naar binnen, staat dan alleen op, wast en kleedt zichzelf en gaat nog in d'i eentje naar de w.c. al of niet met haar stokje." Op dat moment laat Chrissemeuje zich uit haar fauteuil glijden, grijpt 'de rand van de tafel, schuifelt van de ene stoel naar de andere, doet de kamerdeur open, verdwijnt in een klein tussenpon taaltje, schuifelt door de keuken en be reikt zo, al steunend tegen de witge kalkte wanden, de schuur of de deel. waar zich het toilet bevindt. Niemands hulp heeft ze nog nodig en daar gaat ze heimelijk erg prat op. Vrouw Nijrolder, die ons dat alles even zien liet, gaat verder: „Om tien uur geef ik haar weer een kop koffie met twee sneetjes wittebrood. Hierop wil ze altijd suiker hebben En om twaalf uur 's middags, als wij warm eten, eet ze ook een prakje mee. Enkel maar aardappelen en appelmoes. Soms eens wat groente. Maar daar ze nooit jus of vet wenst, heeft ze het liefst maar appelmoes. Vlees eet ze ook nimmer. En spek net zo min. Wel soep vooraf en een puddinkje of wat pap na. Eieren of melk raakt ze echter weer nooit aan. Daarom zegt dokter Reu-terman altijd tegen me„Geef haar maar steeds flink melk in de koffie als zij ze zo niet lust." En dat doe ik dan ook." „Weinig ziek geweest natuurlijk?" „Voor zover ik weet maar eenmaal", zegt boer Nijrolder. Dat was een jaar of tien twaalf geleden. Longontsteking Maar ze was er erg gauw af. En vérleden jaar was ze op haar ver- jaardig wat hangerig. Daarom zijn er toen „maar" een vijfhonderd mensen ge weest. Ik verwacht er nu zeker duizend. Als ze tenminste helemaal fit is. Zater dag had ze een beetje kou gevat en is de dokter nog geweest." Chrissemeuje kucht nu even, veegt met een witbonte zijden doek het tan deloze mondje wat af en tracht het ge sprek weer zoveel mogelijk te volgen Dat is soms niet al te moeilijk, want ook in het Twenteland spreekt men nogal hard Krant welkom Of ze nog interesse heeft voor het wereldgebeuren? „Nu en dan pakt ze inderdaad nog i^é krant. Want haar verstand is nog hel-, der. In dé war ig ze noojt. Alleen de benen zijn de laatste tijd niet zó ge willig meer als weleer. Dat is overigens niet zo'n ramp voor haar, daar ze al vele jaren nog sléchts sporadisch buiten komt. Deze mooie zomer maar éénmaal. Vorige jaren dito. Ze is namelijk erg Blijkbaar heeft ze er vréde mee. Op de grote feestdag krijgt ze die knipmuts immers toch op. Net als 's zondags. „Het is de bedoeling", zo vertelt vrouw Nijrolder verder, „dat 's ochtends om half negen de pastoor komt voor het houden van de mis. Deze plechtigheid zal worden bijgewoond door de naaste buren, onder wie' vier mannen, die tan te tegén de 110-jarige moeten zeggen Alles bij elkaar zijn dat zo'n veertig mensen, die de hele dag blijven tot des avond negen, of tien, of elf uur toe 's Middags om half vijf komt de burge meester van Eibergen, met de wethou ders en de secretaris de gelukwensen aanbieden namens het gemeentebestuur, dat gaat altijd vergezeld met een ge schenk onder couvert. Ook de commis saris der Koningin en zijn echtgenote zullen dan wel weer blijken van hun belangstelling geven. En dan komt de harmonie „Euphonia" uit Eibergen in actie, dtie drie liederen speelt. Het der de is altijd „Lang zal ze leven". Een Voor belangstellenden was het vandaag niet moeilijk, de wo ning van Chrissemeuje te vin den. Want het gemeentebe stuur had overal zulke bordjes laten aanbrengen. Van waar dering gesproken! beetje vreemd eigenlijk, maar de tradi tie wil het nu eenmaal zo. Nou, als die mannen uitgeblazen zijn stappèn ze een voor een de keukendeur binnen, wande len voor het oude mens langs, groeten vriendelijk en rukken tenslotte via de schuurdeur uit. De honderden niét-mu- zikanten, die op het erf zijn samenge stroomd, doen hetzelfde. Handjes druk- sn is er niet bij, daar dit te vermoeiend Dor Chrissemeuje zou worden. Ondanks al die drukte kan het toch gebeuren dat ze een paar dagen later plotseling zegt: „Ik heb die en die ge- En als ze daarvoor geen gegron de reden verneemt vindt ze het maar zo-zo." .Minder goed raad weet ze met dé tachtig a honderd prentbriefkaarten en 'en, die ze op elke verjaardag ont vangt. Uit alle hoeken van het land nog wel Maar wie weet met zoiets eigenlijk wel raad?" Dure klant Vijf jaar geleden kreeg ze een heel aardig briefjé van de Raad van Arbeid Daarin stond zoiets als: „ofschoon u langzamerhand eén dure klant voor ons bent geworden, feliciteren we u heel hartelijk. En we voegen er nog een flesje eau de cologne aan toe." Reactie van Chrissemeuje: „Erg leuk die gelukwens, maar deze rommel heb niet nodig." En tegelijkertijd wierp dé jonge vrouw het reukwater toe. n eén auto zat ze nog nooit. Wel heeft ze in haar lange leven een paar trein- reisjes gemaakt. Voor het overige liet ze zioh rijden. Met paard-en-wagen, of ze ging te voet Zo heeft ze driemaal in gezelschap van anderen een voetreis naar het processieoord Kevelaar gemaakt. Ze was dan meestal een week van huis. „Komt ze nog voor de televisie of de radio?" „Voor de televisie niet. Dat ging ver leden jaar zo onbehouwen, dat de pas toor de kerels de kamer heeft uitge stuurd. Bovendien was de hitte van de lampen ook veel te groot voor haar. De radio zal een bandopname maken van een gedeelte der toespraken. Dat gaat allemaal rustiger", zegt boer Nijrold.er. „Laten we, als het zover is, om haar zwarte zijden schortje denken", merkt „de jonge vrouw" nu op. „Daar denkt ze heus zelf wel aan", meent vrouw Nijrolder, en ze verdui delijkt: „Tijdes de mis wil ze altijd een zwart zijden schortje voor hebben. Daarna verlangt ze haar zondagse schort, eentje met een beige achtergrond en Beide schortjes liggen keurig gestreken :n de Oeroude linnenkast. Molkenstij d bi ai :al. ,,'t Is molkenstijd." Nog een een schreeuw naar links en naar rechts, dan pakt ze haar fiets waarachter een laag ijzeren karretje is gekoppeld met twee lege melkbussen erop. 't Kost nogal moeite om de gang erin te krijgen, om dat het zandpad door al die droogte zo rul géworden was. En als we haar pla gend naroepen, dat ze beier thuis kan blijven, daar de koeien toch haast geen melk meer geven, draait ze zich nog een keer om en repliceert gevat: „Kan jë net denken. We halen er de laatste drup- Vader schudt eens met het hoofd en grijpt de schoffel, want „er moet nor, wat gedaan worden eer de avond valt" Moeder toont met trots, dat er in de wei 'r.og water zit. „En de molenaar heefl gezegd, dat er op het eind van de week beslist regen komt Daar houden we het dan maar op. Toen onze fotograaf een paar plaatjës van Chrisemeuje wilde maken, greep 'ze naar de bandjes van .haar zwarte mutsje, omdat ze dit wilde verwisselen voor de witte knipmuts. Maar die mocht ze pas op haar verjaardag op. Rotterdam krijgt beter drinkwater In Rotterdam zal men in de toekomst aanzienlijk beter drinkwater krijgen- De gemeenteraad heeft namelijk een werk- krediet beschikbaar gesteld voor de aan leg van een nieuw waterbedrijf op hel eiland de Bee.renplaat in de Oude Maas Het totale plan zal zeventig milpjoen gul den gaan vergen. Over-zeven jaar zal het uitgevoerd kunnen zijn. ENGELS VOETBALLER BEBOET WEGENS BELASTINGONTDUIKING Johnny Haynes (Fulham), een van En- gelands beste voetballers is donderdag in Uxbridge (bij Londen) veroordeeld tot een boete van 35 pond sterling (ruim 350 gulden) wegens het niet betalen van in voerrechten. Bovendien kwamen de kos ten van het geding ruim 5 pond) vooi zijn rekening. Johnny Haynes had op 17 juli bij aan komst op London Airport uit Amsterdam getracht zes filmrollen, een camera er een camera-tas door de douane te smok- Bij zijn verdediging voor het gerecht verklaarde Haynes dat, toen men vroeg of iemand iets had aan te geven, hij in het geheel niet aan de camera had ge dacht. Toen men dit voorwerp echter aan een nader onderzoek onderwierp, had hij door leugens de situatie trachten te red- Viermaal Zij zoekt zichzelf niet (Van een onzer verslaggevers) Het raadsel van de geheimzinnige roep „Vier maal zn" die men ge regeld hoort als de N.C.R.V. haar uitzendingen begint, is opgelost. Johan Bodegraven heeft gisteravond de sleutel van deze lettercombinatie geven, toen hij op de ster-avond onthulde, dat zij betekent: „Zij zoekt zichzelf niet," een bijbeltekst die in 1 Corinthe 13 als definitie van de ware liefde wordt gegeven. Onder dat motto „Vier maal zn" is thans de actie gestart voor het bijeenbrengen van anderhalf miljoen gulden, nodig voor de bouw van een diaopnessenhuis te Paramaribo. Natuurlijk kost dat diaconessenhuig veel meer. De bouwkosten worden be groot op drie-en-eenhalf miljoen gulden en daarmee is men heus niet aan hei eind van wat betaald moet worden. Wan neer in januari 1960, naar men hoopt, de bouw begint, zal een wens in vervulling gaan, die al heel lang leeft. Paramaribo heeft dringend behoefte aan een flink ziekenhuis. Wel is er h< goed geoutilleerde St. Vincentziekenhir en het verouderde landshospitaal, dat over een paar jaar vervangen zal wor den, maar de honderd bedden die het diaconessenhuis voorlopig gaat tellen (uitbreiding tot tweehonderd zal moge lijk zijn) komen zeer van pas. Dokter P. A. de Groot, nu dirigerend geneesheer van het Haagse diaconessenhuis Bronovo, maar voorheen negen jaar werkzaam als zendingsarts in dienst van de Hernhut ters te Kabel in het boslarid van Suri name, zegt: „Zolang by alle vooruitgang thans tn Paramaribo het uraatbeeld nog gemar keerd Wordt door iilarlaiyders met wan staltig misvormde benen, door blinden kreupelen zolang herstellende pa tiënten voortydig ontslagen moeten wor- om plaats te maken voor anderen zolang tuberculose de deels pover be huisde en onvoldoende gevoede stadsbe volking bedreigtzolang in het bin nenland framboesia, gele koorts en ■twaterkoorts en in Paramaribo ziek ten als Lepra, malaria, bloedarmoede e.d. op de loer biyven liggenzolang valt in Paramaribo nood te lenigen en helpe iéder mee, die helpen kan". Protestantse kerken in Suriname, ge- ruggesteund door regering, bevolking en bedrijfsleven, hebben een appèl op Ne derland gedaan ën op de achttien Ne derlandse diaconessenhuizen, om mee te helpen de vermeerdering van zieken huisbedden in Paramaribo tot stand te doen komen. De diaconessenhuizen hebben deze op roep begrepen, Zy stonden al met het gezicht naar Suriname toegekeerd, want het zijn diaconessen geweest, die de be-1 kende melaatsenkolonie Bethesda bij Pa- ribo gesticht hebben. Het was een ines, zuster Nellie de Borst, die van 1933 af onvermoeid gewerkt heeft onder bosnegers en Indianen in het binnenland Suriname. De zendingshospitalen te -.abel en Stoelmanseiland, elk met zes tig bedden, zyn uit haar arbeid voort gekomen. In die ziekenhuizen werken diacones sen, zelfs al inheemse. Tal van meisjes uit Suriname volgen trouwens in Neder land haar opleiding tot diacones, orr straks in haar eigen land te gaan die nen. Daarom zijn de diaconessenhuizen met het inzamelen van gelden vooi ramaribo begonnen en de NCRV helpt mee door de actie „Viermaal z Surinameziekte De heer Bodegraven heeft deze z drieënhalve week in Suriname rondge keken (de KLM bood, hem als haar by- drage voor Viermaal zn een gratis retour aan) en hij is teruggekeerd als ander mens, zou je haast zeggen. Aan getast zoals dat heet. door de „Suriname ziekte". Hij is in het bosland geweest, maar ook tufte hij achterop de bromfiets van diacones Toos van Os mee op zieken bezoek in Paramaribo, in de armelyke huizen op de erfjes. En hij was onderste boven ,van het leed, dat daar geleden wordt en waarvan men in Nederland geen flauw besef heeft. „Ik ben jaloers op jullie. Dit is Chris tendom in de praktijk. Ik zou so wel willen beginnen om mee te helpen", hij tegen de diaconessen, Maar zij woordden„Ga jij terug naar Nederland en zorg jij, dat wij de middelen krijgen om ons geploeter in de stad en in het bosland voort te zetten". En daarmee is eigenlijk alles gezegd. Johan Bode graven u heeft het al kunnen horen stapte donderdagavond weer in zUr oude rol van geldinzamelaar. Och, nog voordat „Viermaal zn' officieel startte, waren de blyken var enthousiaste instemming er al. Een druk kerij, die onbekend wil blyven, zorgde voor gratis aanmaak van de affiche, waarop men de Surinaamse leerlingver pleegster Joycé Carmen Boucke die in Bronovo haar opleiding krijgt met een kleine patiër' op de arm ziet staan. Burgemeester De Ranitz van Utrecht, ook al behept met de Surinameziekte (hij was kort geleden in dat land) heeft tweemaal de heer Bodegraven opgebeld te vragen welke medewerking hij geven mocht. Gedacht is aan een wed strijd van de Utrechtse voetbalclub Elinkwijk, die vijf Surinamers in haar eerste elftal heeft - met in de pauze pianorecital van burgemeester De Ranitz. Van de ansichtkaarten, die de actie op scholen tracht uit te zetten, zyn er al vijftigduizend verkocht, door pure geest drift van de leerlingen. Vormingscentrum Een diaconessenhuis is niet zomaar een Christelijk ziekenhuis, het is tegelijker tijd een vormingscentrum met opleiding en internaat voor jonge vrouwen, die zich willen geven aan de gezondheids zorg. Een diacones is niet een soort Pro testantse non. Maar wel zién de diaco nessen haar beroep als een roeping Daarom is een oproep uitgegaan tot de Christenvrouwen en meisjes in derland. Aan 150.000 van hen is het zoek gericht om tien gulden bijeen te brengen voor Paramaribo. Niet om daar door met iets beloond te worden, uit een simpel volgen van de regel der liefde: Zy zoekt zichzelf niet. Als de voortekenen niet bedriegen, dan wordt ook deze actie een geef feest. Nederland en Suriname zullen dichter bij elkaar komen. En boven al: de lijdende landgenoot in Suri name wordt geholpen. Een actie om warm voor te lopen! Dank zij de snelheid waarmee de wet weduwen- en wezen verzekering is behandeld, is de le oktober voor vele, in soms moeilijke omstandigheden ver kerende vrouwen en kinderen een blijde dag geworden. De eerste uitbetaling volgens deze wet werd verricht door de staatssecretaris van sociale zaken, de heer B. Roolvink, in het gebouw van de Sociale Verzekeringsbank te Amster dam. Behalve mevrouw M. Berkemeyer-Proeme uit Haar lem, aan wie de uitbetaling werd verricht, waren aanwezig (v.l.n.r.) oud-minister J- G. Suurhoff en oud-minister prof. dr. L. J. M. Beel, die beiden als minister van sociale zaken veel aan deze wet hebben ge daan. en de huidige minister van sociale zaken, dr. C. JM. A. van Rooy. Hoofdkantoor Unilever belangrijk uitgebreid Het hoofdkantoor van Unilever in Rot terdam is uitgebreid met een nieuw ge bouw, twaalf bouwlagen omvattend- Het is verrezen aan het Burgemeester 's Ja- cobplein en grenst aan het bestaande kan toor aan het Museumpark. Het is izestig meter lang by een breedte van vijftien meter, vyftig meter hoog en heeft een inhoud van'vijftigduizend ku- Reeds kort na de bevrijding kreeg men het ruimtegebrek te kampen. Eerst werd toen op de daktuin een houten noodikan- toor neergezet. In 1953 werd een nieuwe vleugel aan "de Rochuss en straat in ge bruik genomen en een jaar later werd op de bestaande vleugel een derde ver dieping gebouwd. Met het nieuwe gebouw hoopt men nu hef ruimtetekort voorgoed bezworen te hebben. De Duitse directie •van Unielever is meest in Rotterdam ge huisvest. R.k.-instellingen van f 18.000 bestolen De rechtbank te Groningen heeft giste ren de zaak tegen de 45-jarige procuratie houder A. van R. uit Groningen behan deld, die beschuldigd werd van verduiste ring. Hij had verscheidene r.k. instel lingen in de stad Groningen, waaraan hij als penningmeester verbonden was, voor belangrijke bedragen benadeeld. Het to taal bedrag overschreed f 18-000. De officier eiste een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. Rode kritiek op Hofstra „Onrechtvaardig voor de werknemers ln dé'zwakke bedrijfstakken, theoretisch verwerpelijk en praktisch onhoudbaar" Zo vatté vandaag de heer A- Kloos, se cretaris vpn het N-V.V-, de opvattingen van zijn ''organisatie samen toen hij op de laatste -congresdag in Utrecht het ont- werp-actieprogramma toelichtte- Als troost voor de huidige regering voegde hij er aan toe, dat minister Hofstra inder de conjuncturele gevaren van een te noog investeringsniveau had onderschat en het dus óók niet goed deed. De heer Nieuwenhuijsen en hét affiche dat voor zichzelf spreekt. Het verhaal van het KENT wonder In AMERIKA, het land van de onbegrensde mogelijkheden, zijn grote successen, die vroe ger veel voorkwamen, ook thans nog mogelijk. Een voorbeeld hiervan is wél het fenomenaal succes, dat de bekende firma P. Lorillard,met sigarettenf abrieken in Greens boro en Louisvilleheeft be- haaldmet haar sigarettenmerk KENT, de meest gevraagde King Size sigaret met' de nieuwe lichtblauwe „Micro- nite" filter. Het interessante artikel, dat in TIME, het grote Amerikaan se weekblad, verscheen in het nummer van 2 Februari van dit jaar, geeft een beeld van het spannende avontuur rond het ontstaan van deze sigaret en haar ongekende zegetocht niet alleen in Amerika, maar ook in vrijwel alle landen waar heen de KENT sigaret werd geëxporteerd. President-direc teur Lewis Gruber van P. Loril- lard Company kreeg in 1956 de leiding over het Lorillard concern en binnen het jaar was de verkoop verdriedubbeld. Een onpartijdig onderzoek, uitgevoerd door de machtige consumentenvereniging in Amerikawees uit, dat 'en filter èn tabak van de KENT siga retten de beste waren onder de menigte andere merken. Sindsdien ging het steeds verder bergopwaarts en KENT staat thans in Amerika onbe dreigd ver vooraan in de rij der filtersigaretten. De aan delen der maatschappij liepen op in drie jaar van S 15. tot 86.De KENT-verko- pen worden nu geschat op 50 60 milliard per jaar. Dit jaar bedroegen de ver kopen 2 milliard sigaretten per maand meer dan in 1958. Ook in andere landen steeds grotere omzetten, dank zij de voortreffelijke tabak, de best 1 denkbare 15 mm lange origi- nele Amerikaanse King Size filter en het ventilerend siga rettenpapier, dat uitsluitend voor Kent wordt gebruikt. 1 Het papier is microscopisch l poreus en „ademt", waardoor i koele lucht wordt aangezogen en hete lucht verdreven. Kent trekt daardoor gemak kelijk en het aroma van de 1 tabak blijft behouden. 1 Inderdaad: KENT FILTERS i BEST with the neio blue i „Micronite" filter and the fa- mous Micropore" paper. Deze Amerikaanse filter-si garet wordt thans ook door P. 1 Lorillard naar Nederland ge- i exporteerd en zal spoedig bij i Uw sigarettenvnnkelier ver- krijgbaar zijns* Jmpoxt N.V. Cigarettes Import Co v/h A. J. Blok, Scheveningen. TWAALF JAAR gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotter dam, gistermiddag geëist tegen de 33-jarige operator D. C. S. uit Vlaar- dingen, die in de nacht van 11 op 12 april, „na rijp beraad en koel over leg" zijn 34-jarige echtgenote E. van D. van het leven beroofd had in hun woning aan het Mendelsohnplein te Vlaardingen. Daarna had hijij gepro beerd'zichzelf van het leven te be- n" (Joor honderd sonerytabletten in te nemen. We hebben deze man in het leven te ruggehaald, en dat geeft ons verplichtin gen- V/é hebben dat niet gedaan om hem verder in de gevangenis te zetten", zei. de officier van justitie aan het eind van zijn requisitoir. De officier meende, dat de zelfmoord voor» verdachte primair is geweest, en dat het meenemen van zijn w=- Secundair was Deze vrouw was voor de'verdachte ingedeeld in zijn bezit. D»a,r mocht ze niet meer uit, ook al was hem ontrouw. Zijzelf had willen schei- De officier nam in aanmerking dat ver dachte het niet gemakkelijk heeft gehad. kwam uit een goed boerengezin en had moeliykhcden met de vaak anders lig gende verhoudingen in „het Westen" en de aard van zyn vrouw, die luchthar tiger, gemakkeiyker was dart hy. De man gesloten en sprak met niemand over zyn moeilijkheden. Hy raakte geheel ver- In het psychiatrisch rapport werd ver dachte volledig toerekeningsvatbaar ge noemd. Een intelligent, maar niet geheel volwassen man, met een aphatisch tem perament. Mr. J. Leopold, de verdediger, bracht onder de aandacht dat verdachte goed was in zijn werk, in zijn militaire dienst tijd, en niet'in de laatste plaats ook als huisvader. Tégenover zijn vrouw had hij echter het gevoel in haar ogen niet vol waardig le zijn. De man heeft niet verder willen leven. Wanneer wij zijn wil niet kunnen volgen, moeten we wel zorgen dat- hij verder kan. Hijzèlf ziet ef op het ogenblik nog geen gat in. Hij moet dit eerst allemaal kunnen verwerken. Maar ik geloof niet dat daar twaalf jaren voor nodig zyn, zo besloot de raadsman zijn pleidooi- Uitspraak over veertien dagen. rekende dames^ et IVOROb Trekking premielening Breda-1954 By de trekking van de 1% pet premie lening Breda-1954 is 25.000 gevallen op 11.543, 1000 op 53.252, 500 op 61.951, 250 op 30.712 en 40.298, 100 op 72 stuk-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9